eren en plassen zullen de winning van niet - verleven "Antillianen mobiliseren voor terugkeer naar geboorteland «et dode water en ons leefmilieu Gevolmachtigde minister Rozendal: LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 10 APRIL 1971 A \<t week heeft de president van de Amsterdamse recht- nr. U. W. H. Stheeman. bepaald dat de gemeente Am- zand mag blijven zuigen uit de Vinkeveense Plassen, «meenten (Abcoude en Vinkeveen-Waverveen) waar- 1 grondgebied aan de plassen grenst die er geen zand via de recreatie zeer veel inkomsten uit putten, een kort geding aangespannen. Zij wilden de zandwin- rboden zien omdat zij vrezen dat de kwaliteit en daar- recreatieve waarde van het water ernstig zal achteruit- Stheeman heeft zich bij praak et zozeer door de en van één der beide par- n leiden als wel door Juri- jrwegingen. Nadat Amster- nood had geklaagd omdat igbouw in de hoofdstad itagneerde, oordeelde de van de rechtbank dat de ueenten Abcoude en Vinke erveen niet bij de justitie moeten aankloppen, maar egering. de Kroon. Want is eigenaresse van de mag die met een door Utrecht verleende onthef- 0 ,de provinciale ontgron- rdening tot een diepte van uitdiepen. BEROEP het verlenen van die ont- lebben Abcoude en Vinke nen al in 1968 (toen ging om een diepte van 4rter» beroep bij de Kroon nd. Amsterdam legde de stil. maar verloor on geduld en kondigde her- e »n de werkzaamheden aan. istten Abcoude en Vinke- 1 erveen zich naar mr. om daar via een kort ge- itokje voor te steken. mislukt is, moeten zij een uitspraak van de achten. Dat kan nog wel of vier, vijf duren en dan wel eens te laat zijn voor en waarvoor zij in het ge- gekomen. Met de kwaliteit water in onze meren en het niet zo geweldig ge bouw van nieuwe rioolwa- igsinstallaties vermag daar bl ijk niet eens zo veel ver ten gunste in te brengen obleem zal zich in des te vorm aan ons voordoen, de meren en plassen die- Men gemaakt. Wat bij ver- rioolwaterafvoer (en ook van -nitraten en fosfaten ng> en verdere verdieping delijk te gebeuren staat, snaring in de meeste Zwit- Oostenrijkse meren ons le- Altern der Seen, veroude- meren of om precies te snelde veroudering. Water vies is om naar te kijken, omer en najaar kan gaan door de vorming van zwa- tof (de beruchte geur van ren), dat te gevaarlijk is zwemmen of van te drin- ;r waar vissen, vogels en geen leven meer hebben Ier. dam zuigt zijn zand uit de kste van de twee Vinke- ilassen. Nu zou Je kunnen vooruit, we offeren die pias- de hoofdstedelijke woning- et nog tamelijk gevarieerde iten we verpieteren, recrea- nog ook voor veel Amster- i!> is er niet meer mogelijk, er een groot hek omheen bordje Verboden Toegang Is Kees. Maar zo eenvou- de zaak niet, want ook een tl van de andere meren en in ons land dreigen dode te worden. Ook zonder dat worden gemaakt, en Indruk te geven volgt greep: Braassemermeer en tse plassen onbruikbaar tmwater, Brielse Meer, waar Istand met duizenden kuit en honderden knobbelzwa- iteruit is gegaan, zelfs ver voor zwemmers, Eemmeer Utt voor baden en zwemmen, 'eer misschien nog net wel maar de duikeenden zijn vttile water gevlucht. Leek ten enemale betekent eltjk voorgoed) ongeschikt Dwater, Ketelmeer dat koel- ervoir voor een elektrici- nle dreigt te worden is ogisch slecht, Bergumeer ernstig bedreigd <en dat «n elektriciteitscentrale de Leijen. Hooidammen. en Langweerderwielen, Wasmeer sterk vervuild. !*el geen vogels meer en al geruime tijd zonder vissen. plassen steeds vuiler minder duikeenden. An- en Kortenhoefse plassen lild. zelfs het Naarder- oudste natuurmonument, ïl door blauwwierengroei alle Groningse meren verontreinigd L. Golterman. directeur limnologisch Instituut te heeft onlangs gezegd dat in feite al onze meren en plas sen geen zelfreinigend vermogen meer hebben. En uitgerekend in een onder zijn medeverantwoordelijk heid verschenen rapport, een docto raalstudie van drs. W. Ferro. wordt betoogd dat een verdere uitdieping van de Vinkeveense plassen op die zelfreinigende capaciteit geen nade lige invloed zal uitoefenen. Dal lijkt in lijnrechte tegenspraak met de verwachting van het Rijksinstituut voor Natuurbeheer, waarop de ge meenten Abcoude en Vinkeveen- Waverveen zich baseren Het is heel goed mogelijk en zelfs zeer waar schijnlijk dat op korte termijn ge zien het Limnologisch Instituut ge- I lijk krijgt en het Rijksintituut voor Natuurbeheer op langere termijn. M.a.w.verdieping zal de dood van het water uitstellen. Maar om de zelfde reden, grotere watermassa, zal de ramp dan groter zijn. Om zowel de belangen van re creatie. sportvisserij als natuurbe houd (waarden die terecht steeds hoger worden aangeslagen i zo goed mogelijk te dienen, mogen plassen en meren in ons land eigenlijk niet dieper zijn dan vier tot zes nieter. De meeste zijn dat van nature ook niet. Wanneer ze dieper worden ge maakt. ontstaat in het water een spronglaag. De temperatuur en ook de zuurstofverzadiging is boven de spronglaag aanmerkelijk groter dan er onder. Wanneer het water onder de spronglaag gedurende- lange tijd niet in contact komt met de opper vlakte. bestaat het gevaar dat de zuurstof geheel verbruikt wordt, de bacteriologische afbraak van afval stoffen blijft in de beginfase steken en levert als een der eindprodukten het giftige zwavelwaterstof op Als nu de herfst de buitenlucht afkoelt, verdwijnt de spronglaag en kan het rottende bodemwater zich met het water erboven vermengen. STINKEND De zwavelwaterstof komt stinkend aan de oppervlakte en de vissen sterven massaal Ook in warme zo mers. wanneer een grote aanslag op de zuurstofvoorraad wordt gepleegd, kan zich dit verschijnsel voordoen Het Limnologisch Instituut nu gaat uit van de verwachting dat het allemaal wel zal meevallen, om dat de toevoer van afvalwater zal verminderen. Maar dat is nu juist het punt: de praktijk met de riool waterzuivering in Nederland wijst uit dat we de eerste jaren nog niet toe zijn aan de laatste, zeer dure fase van zuivering, waarbij ook de voedingszouten (sulfaten, fosfaten, nitraten» uit het afvalwater worden gehaald. Juist die voedingszouten zijn in het water schuldig aan al te snelle groei van planten en dieren (eutro fiëring), waardoor meer zuurstof wordt gevraagd dan geboden. In de Vinkeveense plas waar Amsterdam zand zuigt, 200 hectare groot, 30 I meter diep nu. is onder de sprong laag blauwwierengroei aangetoond I Blauwwieren zijn giftig voor het vee, onder bepaalde voorwaarden ook voor de mens, zwemmers die er niet van drinken ondervinden j blauwwieren als hinderlijk en ten- I slotte geven ze een onaangename smaak aan het drinkwater. Neder- i land telt al heel wat blauwwierwa- - teren: Brielse Meer, Eemmeer, An- I keveense, Kortenhoefse, Loosdrecht- se plassen, Naardermeer en Zwarte- water. I Hoe het ln de noordelijkste der I twee Vinkeveense plassen zou kun- I nen worden, kan de tot veertig me- 1 ter uitgediepte Sloterplas misschien leren. De .Sloterplas is jaarlijks zes 1 weken anaëroob, dat wil zeggen dat de rottingsbacteriën het werk van de gewone afbraakbacteriën hebben overgenomen. Er zijn bovendien een I paar zwemmers verdronken, die I vermoedelijk kramp kregen toen bij j I een omslag van het weer het veel 1 koudere water uit de diepte naar boven kwam. Is het dan niet veel verstandiger voortaan voor wegenaanleg en wo ningbouw alleen zandwinning te plegen uit nieuwe, uit landschappe lijk en natuurlijk oogpunt oninte ressante putten, eventueel compleet met enige afvalwaterlozing? Een werkgroep diepe plassen en ont- grondingen van het Rijksinstituut voor Zuivering van Afvalwater kwam in 1968 tot de conclusie dat het publiek dan met een hoog hek en een bordje Vuil Water be- j schermd diende te worden tegen i vergiftiging en verdrinking Maar met de bescherming van onze ka rakteristieke grote meren zouden we dan misschien ook een serieus begin kunnen maken. De meeste Antillianen die in Nederland werken en stu deren zijn totaal vervreemd van hun geboorteland. Zij kennen de positieve ontwikkelingen die de Antillen in de afgelopen tien jaren hebben doorgemaakt minder goed dan de negatieve tendensen die hun hoogtepunt vonden in de uitbarsting van sociale onvrede op 30 mei 1 969. Zij heb ben geen geloof meer in hun land en stoppen hun ervaring en vakkennis liever in de oververhitte Nederlandse wel vaartspot dan in de moeizaam worstelende economie van hun land. Sylvius Rozendal (43 jaar), trouwe aanhanger van de onverwoestbare Democratische Partij op de Nederlandse Antillen, sinds 1 3 februari de hoogste vertegenwoordiger van zijn land in Nederland, is ervan overtuigd dat hij zijn landgenoten in Nederland kan mobiliserén om terug te gaan naar het eilandengebied voor de kust van Venezuela. echter alleen treffen indien de be groting wordt aangepast. De begro ting 1971-1972 zal dan ook een gro te bezuiniging te zien geven op het gebied van de personeelskosten. Wij zullen daarnaast onherroepelijk steun moeten krijgen van Neder land om de sociale voorzieningen te kunnen verwezenlijken. De bevolking 1 is te klein om met de eigen premies j het hele ziektekostenpakket te kun nen bekostigen." Gevolmachtigde minister Rozendal is I er zeker van dat het nieuwe sociaal I programma zal worden uitgevoerd. I ..Wij hebben voor grotere problemen I gestaan. De erkenning van de socia le noden is levensgroot aanwezig. Het gaat er om op welke wijze wij deze noden kunnen opvangen. Ik heb volledig vertrouwen in de bereidheid van de Antillianen om offers te bren gen." Gevolmachtigde minister Ro zendal. De nieuwe Antilliaanse gevolmach tigde minister, opvolger van dr E Jonckheer, weet zijn formele taak nauwkeurig te omschrijven. „Ik ben de liaison tussen de An tilliaanse- en de Nederlandse rege ring. Mijn primaire taak is de goe de verstandhouding tussen beide re geringen te bevorderen en zaken die de Antillen raken te behartigen, zo als ontwikkelingshulp, meerjaren plannen, welvaartsprojecten." Hij tilt echter veel zwaarder aan wat hij noemt het „hoognodige her stel" van de kontakten met de An tillianen in Nederland. Er werken en studeren hier negen duizend Antillianen. Ze weten nau welijks wat er te koop is in hun ge boorteland. Ik zal dan ook persoon lijk contact met hen opnemen, en stimuleren dat zij weer in de „an- tilliaanse sfeer" thuis raken. Vooral voor de studenten is dit van belang Tijdens hun studie jnoeten ze, en daarin moet onze regering hen steu nen, vaker naar de Antillen terug. Steun vaklieden Gevolmachtigde minister Rozendal is er sterk voor geporteerd Antillia nen die in Nederland 'n vakopleiding hebben genoten financieel te steunen om op de Antillen een eigen bedrijf op te richten. De Antilliaanse regering ziet graag kleine bedrijven komen. Waarom zou een Nederlandse automonteur die bij ons een bedrijf wil beginnen wel in aanmerking komen voor de Nederlandse fondsen die industrie vestigingen steunen en een in Ne derland wonende Antilliaanse mon teur die hetzelfde voor ogen staat „nee" op zijn verzoek moeten krijgen. Er zit eeft grote mate van onrede lijkheid in een beleid dat alleen Ne derlandse vaklieden steunt en de An tilliaanse vakman, als hij terug wil keren helemaal laat opdraaien voor de investeringskosten. Bijzondere aandacht wil de heer Rozendal ook schenken aan de Con tacten met de buitenlandse vertegen woordigingen in Den Haag I Als lid van de Staten van de Ne- I derlandse Antillen 1966 tot 1967en j als vice-minister president en minis- i ter van financiën in het kabinet Pe- tronia dat vorig jaar december af trad, heeft hij van dichtbij de groei- 1 ende belangstelling van niet-Neder- I landse zakenlieden voor de Antillen meegemaakt. Een belangstelling die j wijdse perspectieven biedt voor de industriële openlegging van zijn land. „Den Haag is de enige buitenpost van de Antillen in de wereld Het ligt dus voor de hand dat de basiskon- I takten met niet-Nederlandse inves teerden hier moeten worden gelegd. De niet-Nederlandse zakenlieden I hebben interesse voor ons land. Op I Curacao is er onlangs een Japanse bank gevestigd. De afgelopen zes maanden zijn verschillende Japanse economische en industriële missies bij ons geweest." Offers Vrees voor sociale onrust behoeft j er volgens de heer Rozendal niet te zijn. J Hij heeft begrip voor de kritische geluiden die opstegen toen de heer Isa het huidige kabinet had gefor meerd en de leiding nam van t team van oude en trouwe DP-adepten, die in de afgelopen tien jaar het brand hout aansleepten voor de vlammen van 30 mei 1969. „De regering heeft een sociaal i sterk progressief programma ont wikkeld. Wij willen een aantal socia le voorzieningen met spoed doorvoe- I renontslagrecht, verplichte erken- ning van de vakbonden, minimumlo nen, verbindend verklaren van CAO 's: aanpassing van ouderdoms- en weduwenuitkeringen. Laten wij zien wat van dit sociaal programma te rechtkomt voordat wij een oordeel I uitspreken. Deze voorzieningen kunnen wij

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 17