S verbreken over o orlog stilzwijgen in Pakistan Gesprek met Oostpakistaanse strijders fog enkele terzets- Marden p Ceylon Opheffing Griekse kampen Positie Hoesak moeilijk Actie tegen Hoover hoofd van Amerika s veiligheidsdienst FBI lorzichtige verklaring over bezorgdheid gebruik van Amerikaanse wapens WESTDUITSE GENERAAL MET VERLOF LUGUBERE VONDSTEN BUHOEE ER WORDT EEN NIEUWE NATIE GEBOREN" Verrukkelijk vers ijs DAO 8 APRIL 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 !UW DELHI/KARATSJI (AFP, Reuter, AP) De Ver- e Staten hebben gisteren bij de Pakistaanse regering hun gdheid uitgesproken over de strijd in Oost-Pakistan en cht alle maatregelen te nemen die er een eind aan kunnen n. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van jnlandse Zaken in Washington, Charles Bray, zei dat de kaanse regering vooral getroffen was door het gebruik nerikaanse wapens in Oost-Pakistan. Luchtacties soortgelijke verklaring leg- itor William Saxbe, lid van lissie voor de strijdkrach- de Indiase hoofdstad Nieuw af. Saxbe zei te geloven dat regering nog geen duidelijk rnnt over de onafhankelijk- trijd in Oost-Pakistan had in- "Ik ben ontdaan over het Sorteerde doden en verminken flensen van wie de meesten on- end zijn", aldus Saxbe. China heeft gisteren zijn stil- n over de gevechten in Oost- an doorbroken. In een pro- ta tegen een betoging voor de ambassade op 29 maart uw Delhi, waarbij China steun e Pakistaanse regering werd ten, zegt Peking dat India zich rl binnenlandse aangelegenheden akistan mengt. De nota merkt t het algemeen bekend is dat Ihinese regering de vijf begin- van vreedzame coëxistentie en zich nog nimmer heeft ge in de aangelegenheden van e landen". Voorbereiden Pakistaanse persbureau APP gisteravond dat Indiase krachten zich voorbereiden op ijke operaties in Oost-Paki- Langs de west- en noordgrens )ost-Pakistan zijn "operatione- is van de Indiase luchtmacht ;ere staat van paraatheid ge- t". Aan de oostzijde waren al vvliegtuigen en extra-trans- oestellen gestationeerd. Boven- iden nog twee bataljons vei- Istroepen in gereedheid ge- t zijn. Het Pakistaanse minis- van Buitenl. Zaken beschuldigt diase marine van een aanval op ichip met Pakistaanse bede- {angers. Volgens India gebruikt S tan de bedevaartschepen om k is en goederen naar Oost-Paki- «P| te vervoeren. Paikstaanse regering heeft gis- laten doorschemeren maatre- nemen tegen' vliegtuigen die t India vai Karatsji naar Euro legen. India heeft Pakistaanse iten boven India's grondgebied den. ns Indiase persberichten is Pa- J begonnen met het overbrengen goud- en deviezenvoorraden Dost- naar West-Pakistan. Da- s zouden tientallen vluchten uit erd worden. JOLOMBO (AFP Reuter) De ering heeft nu de situatie op Cey- I weer vast in de hand, zo werd fisdag over de Ceylonse radio egedeeld. Volgens een communi- l van het ministerie van Defensie leerst het Ceylonse leger vrijwel u t hele land, en worden nu de laats- haarden van verzet opgerold, ösdag maakte premier Bandara- lke bekend dat een revolutionaire öepering "Guevaristen" een op- md had ontketend en de hoofdstad ilombo wilde bezetten. Volgens officiële zegslieden heb- n de opstandelingen zware verlie- 1 geleden. In Colombo verloopt al- 1 weer normaal, sinds gistermor- ■n om zes uur het uitgaansverbod «eP Alle verloven van de leden n achterlijke macht zijn ingetrok- !n vanwege het grote aantal arres- tles Er zouden tenminste 500 arrestaties 'n verricht. De haarden van de op- and schijnen vooral te liggen in de oberplantage-districten van de ïstelijke provincie, de droge gebie- 511 van de noordwestelijke provin- le en in de oostelijke provincies van Amparai-district. Leiders van het "Verenigd Front" mevrouw Bandaranaika hebben ®egd dat de opstandelingen steun "^en vanuit het buitenland, maar 'verschaften geen bijzonderheden. 18 gezegd dat de "Guevaristen" steun genieten van reactionaire ihu nD' de gevestigde belangen, de •Pitallsten en het bedrijfsleven. De Pakistaanse regering heeft gis teren voor het eerst in actie geko men om het leger te helpen bij wat genoemd wordt het verdrijven van "gemene en gewapende infiltranten" uit het noordwesten en noordoosten van Oost-Pakistan. De aanvallen van de luchtmacht waren gericht te gen steden Sylhet, Rangpoer en RaJ- sjaj en omgeving. Bij deze acties waren, volgens radio Pakistan, onder de burgerbevolking geen slachtoffers gevallen. Het is overigens niet duidelijk wie van beide partijen in het gebied van Sylhet, Rangpoer en Rajsjaji de macht in handen heeft. Radio-Paki stan beweert voortdurend dat dit ge bied onder controle van het Paki staan^ leger is. Indiase berichten spreken over een toenemend verzet van het "Bevrijdingsleger". ATHENE (Reuter AFP) De Griekse regering heeft besloten ter gelegenheid van de vierde verjaar dag van de militaire staatsgreep de concentratiekampen voor communis ten op te heffen. Gisteravond werd in Athene de vrijlating bekendge maakt van' de resterende 234 politie ke gevangenen die als een mogelijk gevaar voor de openbare orde wer den vastgehouden. Er zitten nu nog 400 personen langdurige gevangenis straffen uit en honderd wachten op hun berechting. Vóór zaterdag a.s. zullen de kam pen op de eilanden Leros en Oropos voorgoed ontruimd zijn, zo is be kendgemaakt. Vijftig van de vrijge laten gevangenen zullen met hun ge zinnen naar afgelegen dorpen wor den verbannen en daar onder politie toezicht blijven. Zevenentwintig politici en konings gezinde officieren, die al in dergelij ke dorpen verbleven, hebben hun vol ledige bewegingsvrijheid herkregen. Zij waren gearresteerd na de ontdek king van een komplot in december 1967, dat beoogde het bewind omvef te werpen en Koning Constantijn, de zich vrijwillig in ballingschap hfeft begeven, weer op de troon te bjen- gen. Hirohito krijgt onderscheiding te rug Keizer Hirohito van J&pan, die in oktober een staatsbezoek aan Engeland zal afleggen, zal w<er wor den opgenomen onder de ereleden van de Orde van de Kousfband. De keizer kreeg de onderscheiiing in 1929 tijdens een staatsbezoek van de Prins van Wales aan Jspan. Na het bombardement op Pea4 Harbour in 1941 werd hem de onderscheiding ontnomen. BONN <DPA) De Westduitse generaal-najoor Eicke Middeldorf, die volgens het Hamburgse tijdschrift Der Stom via een advocaat 100.000 mark -oor een interview zou hebben geëist is voorlopig met verlof ge- zon'dm tot de zaak tot klaarheid is gekomen. Hiertoe besloot gisteren miïister van Defensie Schmidt nadat Mödeldorf tegenover de inspecteur vm het leger de beschuldiging had tegengesprokenMiddeldorf had te voren als commandant van een divi sie dertig kapiteins tot een memo randum geïnspireerd, waarin de af nemende discipline en de partij-poli tieke beïnvloeding van de strijd krachten onder de sociaaldemocra tische minister Schmidt gekritiseerd werden. SAIGON (AP) Ruim drie Jaar na het communistische Tetoffensief van 1968 worden er nog lichamen van Zuidvietnamese burgers gevon den bij de oude keizerlijke hoofdstad Hoeé, aldus een mededeling van re geringszijde in Saigon. Zo werden er dinsdag 16 kilome ter ten noorden van de stad achttien lijken gevonden in een ondiep mas sagraf. Men was deze op het spoor gekomen op aanwijzing van een over gelopen lid van de Vietcong die had gezegd, dat ter plaatse 40 a 50 bur gers door de communistische troepen waren neergeschoten. Na het Tet-of- fensief weden in 't gebied van Hoee ongeveer 5000 burgers vermist. Sinds dien zijn er ongeveer 3000 doden ge vonden, die voornamelijk in massa graven ter aarde waren besteld. Vliegtuigkapers veroordeeld Een Poolse vliegtuigkaper is gisteren in Katowitse veroordeeld tot 25 jaar gevangenisstraf. Twee medeplich tigen kregen resp. vier en twee Jaar. Het drietal had op 26 augustus gepro beerd 'n toestel van de Poolse lucht vaartmaatschappij LOT naar Oos tenrijk te dwingen. De Joegoslavische regering eist van Zweden dat het aansla gen op het leven van Joegosla- visch ambassadepersoneel als gisteren in Stockholm onmogelijk maakt. „Het uitblijven van der gelijke maatregelen kan de goede betrekkingen tussen beide lan den schaden", zo zegt de regering in Belgrado in een krachtig pro test tegen de schietpartij in Stockholm. De toestand van de ambassadeur en een vrouwelijk personeelslid is nog steeds kritiek. Op de foto de twee Kroatische mannen die door rechercheurs worden afgevoerd. WASHINGTON (GPD) De lei der van de Democratische meerder heid in het Amerikaanse Huls van Afgevaardigden Hale Boggs heeft de binnenlandse veiligheidsdienst (FBI) ervan beschuldigd, dat deze telefoons afluistert van congresleden en hun persoonlijke leven surveilleert. Mi nister van Justitie John Mitchell noemde deze beschuldigingen onmid dellijk „valse aanstijgingen", maar Boggs hield vol dat hij over bewij zen beschikt, dat hij persoonlijk wordt afgeluisterd en gesurveil leerd. In een andere aanval op de veilig heidsdienst vergeleek Boggs de FBI, die onder leiding staat van de 76-Ja- rige directeur Edga Hoover, met de Gestapo in nazi-Duitsland. In zijn toespraak tot het Huis van Afgevaar digden zei hij: „De manier waarop de heer Hoover zich over het land ontfermt, betekent dat dit niet lan ger een vrij land is". Zowel senator George McGovern, die zich als eerste (en enige) Demo craat beschikbaar heeft gesteld voor de presidentiële kandidatuur van zijn partij, als senator Harold Hughes (van wie wordt verwacht dat hij zich later dit jaar kandidaat zal stellen) hébben via zegslieden bekena gemaakt dat ook zij het vermoeden hebben dat zij door de FBI worden afgeluisterd en bespioneerd. De Amerikaanse binnenlandse vei ligheidsdienst heeft nu ruim 45 Jaar onder leiding gestaan van Hoover, die er in talrijke toespraken geen ge- Concordaat herzien en niet afschaffen ROME (AP) De Italiaanse ka mer van afgevaardigden heeft gis teravond met een overweldi gende meerderheid van stemmen een voorstel aangenomen om het concor daat tussen Italië en het Vaticaan, dat in 1929 werd gesloten, te herzien' en niet zonder meer af te schaf fen. De meeste partijen, van de commu- nististen tot de christendemo craten, willigden het verzoek van pre mier Emilio Colombo in om onder handelingen te mogen beginnen met het Vaticaan over een wijzi ging van het concordaat. Het was de tweede maal in vier Jaar dat het parlement voor een herzie ning van het concordaat stemde om het in overeenstemming te bren gen met de Italiaanse democratische wetten en instellingen van na de tweede wereldoorlog. heim van heeft gemaakt dat zijn sympathieën nooit hebben gelegen bij mensen als Robert Kennedy, toen deze minister van Justitie was en diens directe opvolgers, maar wel bij mensen als de huidige minister John Mitchell. Het was algemeen bekend dat pre sident Kennedy en president John son weinig op hadden met Hoover maar, bevreesd voor zijn macht en aanhang bij het conservatieve deel van Amerika, geen kans zagen hem door een andere figuur te doen ver vangen. Ook president Nixon zal zich wel drie keer bendenken voor dat hij de vervanging van Hoover zelfs maar zou overwegen. Niettemin is de Amerikaanse binnenlandse vei ligheidsdienst de laatste weken be trokken geweest bij een reeks inci denten, die uiteindelijk op de verwij dering van Hoover waren gericht. Daar was het geval van een FBI- agent, die, beschuldigd van ontrouw aan zijn baas Hoover (omdat hij een kritische brief zou hebben geschre ven, die nooit verzonden werd), op staande voet oneervol werd ontsla gen. Voorts heeft Hoover zelf in het Congres voortijdig bekendgemaakt, dat er 'n komplot bestond om de rc- ringsgebouwen in Washington op te blazen en Nixons adviseur dr. Henry Kissinger te ontvoeren. Verder was er het bevel tot arrestatie in de groep van nonnen en priesters die tegen de oorlog zijn zonder dat zij voldoende voorbereidingen hadden getroffen, zodat het er nu naar uit ziet dat de aanklacht niet ontvanke lijk zal worden verklaard. ADVERTENTIE m A NEDERLANDS CONGRESGEBOUW Den Haag THE ROYAL CLASSICAL JAVANESE DANCE-6R0UP OF THE SULTANATE OF JOGJAKARTA 40 DANSERS, ZANGERS en MUSICI nog slechts t/m 13 april - dagelijks 20.15 uur speciale familie-matinees: 11.ni2.pr. mjou. ATTENTIE: OOK OP GOEDE VRIJDAG EEN VOORSTELLING Vóór de uitvoeringen „rijsttafelen" In ons restaurant Tafelreservering dagelijks onder no. 512851. PRAAG De recente zuivering van de Tsjechoslowaakse vakbonds leider Jan Piller heeft in onder grondse kringen in Praag de indruk versterkt, dat de positie van partij leider Hoesak van dag tot dag zwak ker wordt. Jan Piller was geenszins een hervormer en hij zat on der Doebtsek dan ook in 't partfjpre sidium als vertegenwoordiger van de conservatieve vleugel. Piller behoorde niet eens tot de zg. „realisten", die na de invasie voor een zekere mate van samenwer king met de bezetting pleitte om de bevolking voor represailles te be hoeden. Hij stond bekend als 'n car rièrejager. Voor Piller in de plaats is Karei Hoffmann gekomen, een voormalige „hoveling" van Nowotni, die in 1967 '68 minister van Cultuur en Informa tie was. Onder Doebtsek werd hij op een zijspoor gerangeerd. Hoff mann staat bekend als een rasech te stalinist. Deze benoeming tezamen met de politieke processen tegen pro gressieve marxisten van de laatste weken worden in Praag als een ver dere overwinning van de dogmatische vleugel beschouwd. Tevens is Pillers zuivering een alar merende inleiding tot het 14de par tijcongres in Tsjecho-Slowakije zelf, dat half mei van stapel moet lopen. Van dat congres wordt een verdere herstalinisering verwacht, waarbij het volgens goedlngelichte kringen nog geenszins zeker is, of Hoesak er in zal slagen zich als partijleider te handhaven. 77 TSJOEADANGA Een groepje buitenlandse correspondenten heeft maandag j.l. vanuit India een be zoek gebraoht aan de Oostpaki staanse stid Tsjoeadanga, die in handen H Van het „Bevrijdingsle ger". Diar vertelde dr. Asaboel Hoeq /oardar, die zich „hoofdad viseur van de bevrijdingstroepen" noent, dat sjeik Moedjiboer Rach- man springlevend is en dat hU maandag nog een boodschapper ran hem had ontvangen. Tsjoeadanga, de hoofdplaats van het westelijke district Koesjtia, fungeert volgens dr. Hoeq als voor lopige hoofdstad van het „onaf hankelijke Bengla DesJ". De strijd die nu gaande is, „zal worden voortgezet tot elke Westpakistaanse militair in Oostpakistan is uitge schakeld". „Er wordt een nieuwe natie geboren en de Verenigde Na ties krijgen spoedig een nieuw fa milielid", aldus dr. Hoeq, die in burger was maar twee pistolen aan zijn riem droeg. Tsjoeadanga, ten nooden van Jessore, ligt ongeveer 200 kilometer ten noordoosten van Calcutta en circa 25 km van de Indiase grens. In tegenstelling tot andere steden bij de westgrens, die door ongere gelde Awami-troepen worden be heerst, vertoont deze stad een ta melijk ordelijk beeld. Veel van de 35.000 inwoners zijn weggetrokken, maar er hebben zich nog geen ge vechten voorgedaan, hoewel zater dag J.l. enkele toestellen van de Pa kistaanse luchtmacht een korte aanval op de stad zouden hebben ondernomen. De buitenlandse cor respondenten werden er per Jeep heengebracht nadat ze drie kilome ter te voet hadden afgelegd. De grensaanduiding, vorige week dins dag nog „grens van Oost-Oakistan" luidde nu: Bengla DesJ (Bengaal se natie). De weg naar Tsjoeadan ga was op veel plaatsen met boom stammen versperd. Wapens ADVERTENTIE trekt U uit de softijs-otomaat MORSSTRAAT 3 Gevraagd naar het tekort aan wapens en munitie bij het „Be vrijdingsleger", antwoordde dr. Hoeq dat de Westpakistaanse regerings troepen er genoeg van bezaten. „We zullen ze met hun eigen kogels en wapens doden", zei hij. Verscheide ne leden van de Oostpakistaanse „Rofles" in het gebied liepen rond met Chinese mitrailleurs, buitge maakt op tegenstanders van wie er 250 te Koesjtia in hinderlagen zou den zijn gedood. Dr. Hoeq wilde op dit tijdstip niet speculeren over een Verenigd Bengalen (vereniging van Oost-Pakistan met het Indiase West-Bengalen), maar voegde er aan toe: „Wij willen hier geen twee de Vietnam. Het volk moet daar over beslissen". Hij sprak zich uit tegen wapenhulp en gewapende in terventie van buitenaf, en verklaar de dat hij het betreurde als zijn mensen naar India of andere lan den waren gegaan om wapens te vragen: „Zij begrijpen niet de in ternationale implicaties daarvan". Eveneens in Tsjoeadanga ver klaarde de commandant van het zuidwestelijke militaire district van ,3engla DesJ", majoor Osman, dat „ruim een derde van de bevolking van het voormalige Oost-Pakistan in bevrijd gebied vertoeft". De 36- Jarige officier was voor het uitbre ken van de burgeroorlog plaatsver vangend commandant van de „Rif- Ier" en vertelde dat hij in de nacht van 25 op 26 maart niet had geaarzeld zich in dienst te stellen van de zaak van een „onafhanke lijk Bengalen". Hij had toegestemd in de executie van zijn directe chef, majoor Ataoen Sjah uit West- Pakistan. Er werd nu een waarlijk nationale strijd gestreden. Vroe ger had hij (Osman) nogal wat Westpakistaanse vrienden ge had, maar dat was nu afgelopen. „Geen enkele Pakistaan is mijn vriend meer. De Pakistanen weten dat zij Bengalen moeten verlaten en zij zullen ook vertrekken. Zij zul len ook vertrekken, maar willen een dood land achterlaten, daarom zijn ze overgegaan tot het doden van onze elite, onze vrouwen en onze kinderen". Gruwelen Daarop inhakend zei dr. Hoeq dat de Westpakistaanse troepen gruwe len hadden bedreven welke „die van Hitier en Nero overtreffen". Volgens hem moeten de grote mo gendheden hun „schandelijke neu traliteit" laten varen en Pakistan tot „onderhandelingen met Benga len" sommeren. Wanneer deze landen willen is de oorlog binnen twee weken afgelopen. Wij laten dan de Pakistanen vertrekken en zullen zelfs vergeten wat zij ons hebben aangedaan". Voor de Oostpakistanen met wie de correspondenten spraken, was de breuk met de westelijke vleugel on herroepelijk. Het „ontvangstcomi té" aan de grens bestond uit één hindoe en twee mohammedanen. Godsdienst telt niet meer, zo zei den ze, „wij zijn Bengalen". In Tsjoeadanga toonde men de buitenlandse verslaggevers nog een Westpakistannde krijgsgevangene, luitenant Attaoelah Sjah. Geflan keerd door twee gewapende man nen, zijn hoofd in het verband en zijn wangen overdekt met blauwe plekken, verzekerde de gevangene: „Ik ben heel goed behandeld". Majoor Osman toont eqn Chi nese AK-47veroverd op de West- Pdkistanen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9