LEIDEN: N.Z.H. SUBSIDIËREN veral edrijvig- eid voor eidse bedrijvenzeskamp BALLY DAF-DAG Willem de Zwijger laan open jlondtocht op Irainingsavonden MINNESOTA INSPRAAK OOK IN LEIDERDORP Voor 1970 bijna 180.000, voor 1971 twee t Vliegreis voor Kees v. Leeuwen AANPLAK BILJETTEN KIEZEN Spuiten blijft nodig voor suikerzieken DAF - centrum Leiden PAGINA 3 ADVERTENTIE ■Schoenen kei kenmerk ucm. ku/a.Citeii.^_ignDaten_ LEIDEN Een dezer dagen huurt Minnesota (Ned.) NV van de ge meente Leiderdorp een gebouw aan de lijnbaan om als magazijn in te richten. Hiermee wordt voor enkele jaren de behoefte opgevan gen aan groeimogelijkheden van dit Leidse bedrijf. In de Rooseveltstraat in Zuidwest is de ruimte te klein geworden. Het groeisohemu tot 1980 houdt in, dat het bedrijf de gebouwen van twee naaststaande bedrijven zou kunnen gebruiken. Omdat dit natuurlijk een onmogelijke zaak is, wordt in Leiden en naaste omgeving ge zocht naar een mogelijkheid om de uitbreiding te verwezenlijken Er zyn bepaalde gedachten, maar daarover kan de bedrijfsleiding nog niets zeggen. Tevens blijft het bedrijf na de af wijzing tot stichting van een che misch bedrijf in ons land proberen produktiefaciliteiten te verkrijgen Deze produktievestiging behoeft niet in de omgeving van Leiden te worden gesticht. De ongerustheid in de Leidse raad over de benoeming van een nieuwe burgemeester heeft duidelijk te ma ken met de procedure van de in spraak. Daarbij gaat het er vooral om of die raad nu werkelijk iets in te spreken heeft. Hier botst de bestaande politieke praktijk, die bepaalt dat de keuze van een burgemeester een politieke is op een nieuw denken dat gaat in de richting van stedelingen werke lijk betrekken bij die keus. De nu gevolgde methode van in spraak voldoet niet. Traditioneel ge zien is het alleen maar lastig. De burgemeestersbenoeming in ons land voltrekt zich immers nog steeds in een sfeer van geheimzinnigheid. Maar volgens nieuwere inzichten, bijvoorbeeld die van D'66, voldoet een inspraak zoals nu toegepast evenmin. Bij deze partij gaat men uit van een gekozen burgemeester voor grotere gemeenten, naar het voorbeeld van de gekozen premier. Dat gaat dus duidelijk verder dan een inspraakprocedure voor de ge meenteraad, uitlopend in een advies, waarvan de waarde niet te meten valt, omdat het toch weer uitmondt in de geheimzinnigheid van een be noeming door de kroon. LEIDEN Burgemeester en wethouders van Leiden willen in navolging van de gemeente Haar lem de raad voorstellen met in gang van 1970 aan de Noord- Zuid-Hollandse Vervoermaat schappij N.V. een subsidie toe te kennen in 't op het lokale lijnen- net resulterende exploitatietekort en de hoogte van dit subsidiebe drag elk jaar vast te stellen. Dit ontwerp-voorstel wordt vandaag in de commisie financiën behan deld. In 1970 boekte de NZH op de lijn 13/14 (lokaal vervoer) een tekort van f 179.700. Lijn 15 maakt deel uit van het agglomeratievervoer, dat niet door de centrumgemeenten be hoeft te worden gesubsidieerd. De NZH doet daarvoor een beroep op het rijk en op de gemeente, die I naast de centrumgemeente met het vervoer is gebaat. Daarom willen B. en W. voor 1970 een subsidie verlenen van f 179 700. Dit bedrag zal elk Jaar aanzienlijk stijgen in verband met de loon- en prijsstijgingen. Tariefs verhogingen zullen de toeneming van de tekorten niet kunnen com- I penseren. Welke mogelijkheden zijn er om I een zo groot mogelijk deel van de subsidie te verhalen op het rijk? B. I en W. verwijzen naar een brief van de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat aan het college van Haarlem. Hierin wordt een rijksbij drage toegezegd, die gelijk is aan I het verschil tussen de door de ge- i meente toegekende subsidie en een bepaald basisbedrag, voor 1970 vast gesteld op f 1 per inwoner voor ge meenten tussen 50.000 en 250.000 in woners. Het rijk zou dus f 100.000 bijdragen. Uit recente mededelingen van het ministerie is het college gebleken, j dat deze conclusie zeer voorbarig is. I Het op de rijksbegroting beschikba re bedrag van f 2 miljoen is ontoe- reikend om aan alle aanvragen van gemeentebesturen te voldoen. Ten departemente verwacht men daarom dat over 1970 een rijksbijdrage zal worden toegekend van 75 pet in het subsidiebedrag dat het in elk geval voor rekening van de gemeente te nemen basisbedrag van f 1 per in woner overschrijdt. B. en W. gaan er voorlopig van uit, dat het rijk een volledige vergoe ding zal geven van het subsidiebe drag. dat de drempelbijdrage te bo ven gaat. Mocht dit echter niet het geval zijn, dan hebben B en W. het voornemen het niet ontvangen be drag met de uitbetaling van de sub sidie over 1971 te verrekenén. De gemeente Haarlem heeft eenzelfde standpunt ingenomen, i In hoeverre het rijk bij.de beoor- deling van de Leidse begrotingsposi- i tie in verband met de aanvraag om I een aanvullende bijdrage uit het ge- I meentefonds met de uit de subsi diëring van het openbaar lokaal ver voer voortvloeiende kosten rekening zal houden, is op dit moment niet bekend. Het college zal diligent blijven. Het tekort op het openbaar lokaal vervoer voor 1971 zal naar raming f 200.000 gaan bedragen. WARMOND Met zijn opstel over de ruimtevaart heeft de 14-ja- rige Kees van Leeuwen een vlieg reis gewonnen. Vijftien april gaat hij met 50 andere prijswinnaars de lucht in. De opstelwedstrijd werd uitgeschreven door de Raif f eisen- en Boerenleenbanken. In het totaal werden 10.000 opstellen ingezonden, en de Jury beloonde Kees van Leeu wen met de tweede prijs. LEIDEN Na vijfeneehhalve week afgesloten te zijn geweest is de verkeersroute over de Willem de Zwijgerlaan gisteren welis waar op provisorische wijze opengesteld. Hier is naar toe ge werkt om de route naar en van het boUengebied buiten het cen trum van Leiden om vóór Goede Vrijdag en Pasen open te hebben. Aan de zijkanten van de weg, die in het midden nog open ligt voor het werk voor de ingraving van de stoomleiding, zijn vrij smalle doorgangen gemaakt om het ver keer in beide richtingen te kun nen laten doorgaan. (Foto Holvast) De ploeg van KNG traint voor de bedrijvenzeskamp. (Foto Holvast) ,EIDEN Als zes bedrijven samen iets doen, komt er na- urlijk reclame aan te pas. Toch buiten de zes bedrijven uit liden en omgeving, die deelnemen aan de eerste bedrijven- Hi skamp op 19 en 20 april in de Groenoordhal, dit evenement et uit als reclame-object. Kennelijk staan de spelletjes, het rist rijd element, bovenaan. Het wordt een sportief gebeuren, ia at wordt geaccentueerd door het feit, dat mevr. Den Haan de S< lening zal verrichten en de prijzen uitreiken. De wethouder, e sportzaken in haar portefeuille heeft, zal de leider van de li innende ploeg een zegekrans omhangen, afkomstig van de ii jnsburgse Flora. j, Sport, bindt. En als zeskamp c ort is de NCRV vindt van wel klopt dat volkomen. In de be- is een sterke band ontstaan ip de ploegen: er wordt meegeleefd voorbereidingen worden getroffen, wordt getraind op de lang niet makkelijke opgaven, die NCRV- elletjesmaker Ton van Maaren ift uitgedacht. Die belangstelling ti ijkt o.a. uit de grote aantallen toe- b ngskaarten, die in de bedrijven irden verkocht. De bedrijvenzes- belooft één groot familie- d est te worden, {Alle ploegleiders wijzen op het be van de saamhorigheid. „Als al- r i verder mislukt, hebben we dat al tl wonnen", zegt KNG-leider Bekke- i ïg. „Door de functies in het bedrijf DDet men weieens scherp tegen el- i ar zijn. Het is fijn om nu zo met k aar om te gaan. Mensen ,die el- I ar in het bedrijf met meneer en aanspreken, zeggen nu Jan Piet jij. Dat moet kunnen en het blijkt t het kan". De ploeg van de Leidse Grofsmede- traint incidenteel 's avonds en ke zaterdagochtend op het terrein n de Sleutels. De bedrijven hebben iderling materiaal uitgewisseld om trainen. Dat ging uitstekend, om- at de proeven allemaal zijn opge- ouwd uit materiaal van de zes deel- emende bedrijven. Tom van Maa- en heeft zijn ogen de kost gegeven a veel materiaal uit de bedrijven zelf ebruikt. Wel op een merkwaardige lanier. Dat merkte ik bij de rond- jang op de trainingsavonden, die ik [an de week in gezelschap van or- lanisator Daey Ouwens, de direc- leur van de Groenoordhal, maakte. Worstelen' De Grofsmederij maakt ankers. Ze nu als forse gewichten ge- bij één van de spelletjes. De worstelt ermee. Er is overigens belangstelling voor dit „wors- elen". Er moesten 18 ploegleden ge- electeerd worden uit 42 gegadigden, ïén komt zelfs helemaal uit Mont- oort naar de trainingen. De deel- lemers komen zowel uit de fabriek ls van het kantoor, waar de werk- beambten heten. Dat is ove- ïgens op 1 mei voorbij. De Grof- mederij gaat dan over op maandsa- voor alle personeelsleden en allen medewerkers, üit die medewerkers is de ploeg ekozen en er zijn geen topsporters ij. Dat is anders bij Sikkens in assenheim. Daar had men uit dui- end man-en-vrouw te kiezen voor over ze zich opgaven althans en r kwam een hele ploeg. In de defi- itieve opstelling zijn o.m. gekozen Wim v. d. Krogt en e dames Elly Hoek en Niekerk— uit het eerste team van Elly werd op de trai- ingsavond drijfnat. Ik zag er de roef met de witsel-emmertjes, nu evuld met water. En natuurlijk valt r bij het doorgeven van emmertjes ater wel een spatje, op Elly ■u spetter van 'n emmertje-vol zaken werden overigens secuur De heren Knetsch en werkten steeds met de stop- atch. Het meeleven in het bedrijf is Er is een speciale krant ver benen met spandoek- en yell-sug- ïsties. Om er een paar te noemen Sikkens heeft lak aan de rest" en Er komt er maar één uit de verf". Dat laatste klopt. Tapijten kloppen niet. Ze maken ze wel bij de Ver- Touwf abrieken in Leider- En een „neptapijt", een z.g. is een wezenlijk bestand- van één van de spelletjes. De moeten ermee sjouwen en overheen lopen. Moeilijke opgave, )k voor de VT-ers, die in een hal Jn even goede oefenruimte hebben Is de Sikkensploeg in een pas ge- uowde, maar nog niet ingerichte K)ds. Ook hier geen prblemen met Door Hans Melkert het samenstellen van de ploeg uit de 450 personeelsleden. De VT-ploeg, die door de directie in het sportpak is gestoken ,is uit genodigd om als gast deel te nemen aan de Haarlemse zeskamp, die Tom van Maaren telkenjare op koningin nedag organiseert. In de Leiderdorp- se touwfabriek heeft hij heel wat ideeën opgedaan. De heren Spee en Wouters zijn ingenomen met de uit- nodiging, die ze zien als een band tussen Leidse en Haarlemse bedrijven ,,Heya Een band tussen bedrijven uit de Lerdse streek is de zeskamp zeker. De Bols-ploeg uit Nieuw-Vennep niet naast de Leidse deur bestaat gro tendeels uit Amsterdammers en heeft alleen binding met Leiden via Har- teveld, uit welk bedrijf ook perso neel is opgenomen, o.a. coach Bave- laar, bekend van Lugaunum. Mei non-playing captain Does en met hulp van de technische dienst van het bedrijf zijn op een grasveld de banen uitgezet voor de verschillen de proeven. Ik zag o.a. de tonnen- loop, natuurlijk op jenevertonnen, en het overbrengen van op hun kop te houden open jerrycans met wa ter m dit geval en niet met geest rijker vocht, waarnaar 't nieuwe be- arijl m Nieuw-Vennep zo geurt. Len flink deel van de 500 personeelsle den komt mee naar Leiden om „Heya Bols" te roepen. Twee Leidse bedrijven nog, een oud en een nieuw. Het oude vertrouwde is de combinatie van Leidse Brood fabriek en meelfabriek De Sleutels, tsamen 350 man personeel tellend). Voor de bakkers is de stille wees voor Pasen een drukke en dus kan er niet zoveel worden getraind. Dat halen we tweede paasdag wel in. Zondag heb ben we ook getraind met een vrij wel complete ploeg", vertellen de leiders Uphoff en Van Rossem. De „bak-meel-ploeg" was van de week met deeg bezig, van steviger kwaliteit overigens dan voor het bakken van brood wordt gebruikt. Bij één van de I proeven moet er met deze substantie worden gewerkt. Tom van Maaren heeft ook een soezenproel ingelast, waarbij met deegschieters soezen door de ruimte worden geschoten. Slapstick dus. Balanceren Lachen doen ze ook veeiviudig op de trainingsavonden van Minnesota (Nederland) NV, het op Amerikaan se leest geschoeide Leidse bedrijf, waar de kantine en een binnenplaats oefenterrein zijn. De filmdozen uit eigen bedrijf zijn aangewend voor een balanceerproef, die helemaal niet meevalt voor de selecte groep, die uit de 350 man (en vrouw) personeel is gekozen. Net als bü Bols was het aantal meldingen van dames groter dan van heren. De heren Koore man en Wolters hebben het druk ge had met de selecie „ook bij ons geen topsporters" en proberen nu de best mogelijke resultaten te beha len. Natuurlijk zijn alle ploegen uit op winst, maar het mag niet ontaar den in fanatisme. Daarop letten de leiders, die er steeds op hameren, dat deelnemen belangrijker is dan win nen. Er zijn na een moeilijke aan loopperiode zes deelnemers. Wie de ploegen aan het werk ziet, is van twee dingen overtuigd: volgend jaar zijn er meer aan meldingen; de bedrijven, die op de wip heb ben gezeten, maar toch niet hebben ingeschreven, zullen er spijt van krijgen. fi h Langzamerhand, maar nog niet in grote mate ver schijnen verkiezingsbiljetten op borden en muren en ach ter ramen. Lang niet alle partijen blijken nog gebruik te maken van de speciale verkiezingsaanplakborden, die verschillende gemeenten neerzetten. In Oegstgeest bij voorbeeld hing lange tijd al leen lijst 3, nu gevolgd door 4 en 5. Waar blijven de ove rige twintig? De foto's vertellen een ver haal, waarbij woorden onno dig zouden zijn als de verkie zingsbiljetten achter de ra men duidelijk leesbaar zou den zijn. Ter verduidelijking op de brede foto is er één van de VVD. op de smalle foto van de PSP. Het gaat erom waar de biljetten hangen. Dat kunt u uit de foto's een beetje afleiden. Het liberals biljet hangt in één wat mor sig Leids décor langs de Nieuwe Rijn. En 'het pacifis tisch socialistische biljet heeft een ereplaats gekregen achter het raam van een vil la in Oegstgeest. (Foto's Holvast) LEIDEN Diabeten zullen moeten blijven spuiten tegen hun (suiker)- ziekte. Dit beeld hield mej. dr. J Terpstra, internist van het Acade misch Ziekenhuis te Leiden de aan wezigen voor ogen op een bijeen komst van de regionale afdeling van de Ned. Vereniging van Suikerzieken Zij zette uiteen dat het praktisch uitgesloten is, dat insuline ooit an ders dan door injectie zal kunnen worden toegediend. Er bestaan wel andere stoffen in tabletvorm die in bepaalde gevallen worden toege diend, maar bij de meeste diabeten is en blijft spuiten noodzakelijk. Mej. C W Kuyvenhoven. diëtiste van het St. Elisabeth ziekenhuis, zag daarna een zonzijde: het is tegen woordig voor diabeten heel goed mo gelijk een normaal leven te leiden. In veel restaurants kan voor een dieet worden gezorgd. ADVERTENTIE IEDERE ZATERDAG bij on» V'erdamstraat 6, telefoon 23041 Hoogerbeetsstraat 6, Telefoon 50330 DEED AG 8 APRIL 1971 LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3