Kamerlid Visser wil weten wat er aan de hand was ierste 'Pollepel' in Nederland Perfectionering van begeleiding top-wielrenners Sanering woonwijken in gevaar door strijd om de bouwvakkers Zeskamp- 'denksteri Twee hockeyteams uit Oxford naar Leiden luxe snackbars voor snelle hapjes-eters naar Duits voorbeeld FORTUNA SC ZORGT VOOR VERRASSING Sportsplinters CELLASTIC EN HET BENADERBARE VERLEDEN in paasweekeinde IDERDAG n APRIL 1971 LCIDSCH DAGBLAD PAGINA 23 GELEEN Het in de eerste di visie zo laag geplaatste Fortuna SC heeft voor 10.000 toeschouwers in Geleen voor een grote verrassing gezorgd door zich te plaatsen voor de halve finales van ht Nederlandse be- I kertoernooi. De uitslag van de wed strijd tegen GVAV had echter even- I goed andersom kunnen zijn, want goede scoringskansen kwamen er voortdurend over en weer. Fortuna I nam in de 70ste minuut de leiding door Gubbels: 10. In dezelfde mi- I nuut kreeg Hovenkamp een schitte- I rende gelegenheid om GVAV op ge- I lijke hoogte te brengen, maar hij schoot, voor een leeg doel staande, over. Toch zorgde Cornelis er tien minuten voor tijd voor dat de wed- I strijd met een half uur ver- lengd moest worden. Uitblinker Geyeselaars bracht Fortuna SC in de zevende minuut van de tweede verlenging opnieuw op een voorsprong, die de jonge Limburgse ploeg niet meer afstond. (Door Wim de Regt) merika kent mammoet-concerns die in alle uithoeken van land vele duizenden van dit soort snackbars exploiteren, ervan is het wijdvertakte bedrijf van McDonald's (meer zeventienhonderd zaken), dat binnenkort ook in ons land eerste van een lange keten van allemaal dezelfde snackbars nt, volgens de beproefde en succesrijk gebleken Ameri- nse formule en geëxploiteerd door Albert Heijn. ie horeca-taal heten ze snel- aurants, maar dat is mis- en te veel eer voor de „luxe ckbar" die ze in feite zijn: ne, efficiënt ingerichte en akheldere eethuisjes met een :heiden assortiment artikelen, kend op bezoekers-zonder- - pretenties, die alleen maar ïenstappen om snel even iets ïten of om iets mee naar huis ïemen. is het begin van een nieuwe wikkeling die in het buitenland al lime tijd aan de gang is en die in land kleinere snackbars en een- iige patatzaken wellicht sterke lurrentie zal aandoen, omdat ook zg. „luxe snackbars" vestigings- tsen in drukke winkelstraten en tbevolkte woonwijken zoeken. Kochlöffel Gaststatten GmbH, een groot Westduits concern dat door de oud-Hagenaar C. L. van de Berg wordt geleid, is nummer één gewor den op de Nederlandse markt. Vol gens de opzet van de meer dan vijf tig Kochlöffel Grills in de Bondsre publiek is in de binnenstad van Eind hoven de eerste van ongeveer veertig Nederlandse Pollepels geopend. De formule van McDonald's en Kochlöffel is gelijk: produkten van hoge kwaliteit, lage prijzen, snelle bediening, hygiënische omgeving. Het verschil zit hem in de soorten arti kelen die over de toonbank gaan. Mc Donald's is 's werelds grootste spe cialist in hamburgers, razendsnel be reid in fantasierijke variaties. Koch löffel (bij ons dus Pollepel) voert rdam In nauwe samen- if met de medische commissie it de Wielrenunie de begeleiding top-amateurs perfectioneren, igrijkste nieuwigheid is het in- :n van een medisch paspoort or ongeveer veertig topamateurs, larin jaarlijks alle medische gege- ns worden opgetekend. Ook zal de «-selectie zich zorgvuldiger onder kterstoezicht moeten stellen. )nze verjongde medische commis- zal daardoor dc topsporters nog itfr kunnen gaan begeleiden", al- is sportcommissie-voorzitter Van <enbergen. Verder vertelde het bestuurslid, t de KNWU doorgaat met het Pingonder zoek. De steekproeven niet alleen bij de profs en ama nts zijn genomen, maar ook bij euwelingen en adspiranten. heb- in volgens de Unie uitgewezen, dat *e controle goed ls. De KNWU lppelde verder de plannen uit oor het nieuwe seizoen, dat voor at de wegrenners betreft hoofdza ak is afgestemd op het wereld- ampioenschap en de Tour de l'A- ®ir. Weg-coach Joop Middelink eeft voor deze Franse etappewed- rtjd reeds negen renners voorlopig fselecteerd. Het zijn Fedor den jertog, Popke Oosterhof. Cees i, Jo van Pol, Cees Koeken, an Aling. Matthijs de Koning, innie Kuiper en Frits Schür. Kernploeg 'aast de verschillende etappekoer en waarvoor de Nederlandse top in Ij anmerking komt, heeft Middelink evens voor de honderd kilometer "Jdrit bij het W.K. rond captain Fedor den Hertog een voorlopige kernploeg van tien renners gegroe- 1 Peerd. Cees Priem. Ad Duyker, Pop- I' ke OosterhofHenk Botterhuis, Theo van der Loo, Juul Bruessing, Frits Schür, Peter van der Donk, Hennie Kuiper en Arie Hassink ko men voor deze tijdrit in aanmer king. be baanequipe onder leiding van I coach Frans Mahn en stayer-trai- I ner Martin Wierstra, stemt het sei zoen hoofdzakelijk af op de wereld kampioenschappen in Varese. Een uitgebreid programma, met landen- ontmoetingen tegen West-Duits- land, België, Denemarken, Polen en Italië heeft de baanploeg af te wer ken. De laatste „interland" wordt op de piste in Varese gehouden. „Onze Jongens hebben dan mooi de gelegenheid om aan de baan te wennen. Want" bedacht de baan- coach, „een baan van 446 meter is natuurlijk knap vreemd." worsten als specialiteiten braad worst, zigeunerworst, curryworst, per halve of een kwart meter te be stellen, en verder ook-vanzelfspre- kend-gegrilleerde kip. Een uitvoerig marktonderzoek is aan de Duitse Kochlöffel Grills voor afgegaan. De uitslag was dat de Westduitse bezoeker maar matig te spreken is over de bestaande snack bars en cafetaria's en dat hij behoef te heeft aan een zaak waar hij snel en goedkoop 'n goed hapje kan krij gen. Succes Met die wensen als basis werden ruim drie Jaar geleden in de Bonds republiek de eerste Kochlöffel Grills geopend. Hun succes bleek weldra en is min of meer aanleiding ge weest ook in ons land eethuisjes vol gens dezelfde opzet te gaan exploite ren. in de voor de hand liggende veronderstelling dat de uitslagen van het Westduitse marktonderzoek niet veel zullen verschillen van een soortgelijk onderzoek onder Neder landse consumenten. Pollepel Nederland is de Neder landse licentiehouder van het Koch- löffel-"systeem". Directeur is de heer T. de Jong, oud-onderwijzer en oud-verzekeringsman, die zich heeft voorgenomen in de komende vijf Jaar in de grootste gemeenten (mini maal) dertigduizend inwoners) veer tig Pollepels te openen. Zelf dus geen horeca-man heeft de Groninger De Jong in Eindhoven een bedrijfsleider benoemd die pas geleden het „vak" is binnengestapt. Is dat gebrek aan er varing geen bezwaar? De Jong: .He lemaal niet! We willen zelfs geen ho- reca-mensen als bedrijfsleiders heb ben. Als het vakmensen zijn gaan ze aan het assortiment „knoeien" (ik bedoel het niet beledigend, hoor), en dan verliezen we de formule!" Het is Juist de formule waar de heer De Jong heilig in gelooft. En daarom mag daaraan niets worden veranderd. Goed; de produkten zijn enigszins aan de Nederlandse smaak aangepast, maar dat is dan ook het enige dat aan de Duitse opzet is ge wijzigd. In Duistland is de inrichting van "Pollepel-Grills" overal de zelfde. Ook in Nederland komen ze er aan de buitenkant zó uit te zien. materiaal; betere produkten en aan trekkelijke prijzen". Voor de heer De Jong zijn dat fac toren die de snelle hapjes-eters aan spreken. Maar bezoekers die iets meer willen dan een kippetje, een zak patat, een stuk worst of een hamburger, zullen stellig de deur van een Pollepel of een McDonald's voorbijlopen. TENNIS Tom Okker heeft op gemakkelijke wijze de kwartfinales van het internationale tennistoernooi van Monte Carlo bereikt. Hij ver sloeg in drie sets de Australiër Sto ne: 6—2, 6—3, 6—3. Bij de dames won Betty Stöve met 63. 62 van de Amerikaanse Aus tin. maar Marijke Schaar verloor vrij verrassend van de Zweedse Sanchez met 75, 26, 6 4. ■k ZWEMMEN - In het Diacones- senziekenhuis in Haarlem is dins dagavond op 82-jarige leeftijd overle den de heer L. K. Anthoni, een van de pioniers van de Nederlandse zwem sport. De heer Anthoni was lid van verdienste van de KNVB en dra ger van de medaille van verdienste van de Kring Amsterdam van de KNZB. De crematie zal vrijdag 9 april, 's middags om 13.00 uur op Westerveld plaatsvinden. Van een onzer redacteuren Den Haag Tenzij drastische maatregelen worden genomen dreigt ons woningbestand snel te verkrot ten. Het aantal bouwvakarbeiders blijkt —door een aantal oorzaken niet te groeien. Dit heeft tot ge volg gehad dat er binnen de bouw al sinds enkele jaren een verschui ving van bouwvakkers van de sector onderhoud en verbouw naar de nieuwbouw optreedt. Deze verschuiving heeft grote vor men aangenomen. Dat volgt uit een rapport van het Economisch Insti tuut voor de Bouwnijverheid. Het EIB heeft aan een groot aantal werknemers in de bouw vragenlijs ten gestuurd. In totaal zijn 15.300 antwoorden verwerkt; dit betekent dat 5,7 procent van alle actief in het bouwbedrijf werkzamen perso nen een bruikbaar antwoord hebben gegeven. Het is duideiljk, zegt drs. J. A. G. Aartman in „Bouwbelangen (het of ficieel orgaan van de bond van Be stuur Bouwbedrijven), dat er iets bijzonders aan het gebeuren is in de bouwnijverheid. Het gebrek aan wervingskracht van de bouw is er volgens hem schuld aan dat er ook binnen de bouw een strijd op gang ls gekomen om bouwvakarbeiders. Uit de cijfers blijkt duidelijk dat de sector onderhoud en verbouw hier van de dupe is geworden. Deze ontwikkeling is zorgelijk wegens de achterstand in het on derhoud van ons woningbestand. Drs. Aartman vraagt zich af in hoeverre reconstructie en sanering van woningen en zelfs van gehele woonwijken nog mogelijk zal zijn. Een aantal gemeenten heeft plan nen gereed liggen of is in een ver gevorderd stadium. Het is niet on waarschijnlijk dat deze plannen door deze ontwikkeling worden doorkruist. Een van de oorzaken van dit alles is, zoals het EIB-rapport consta teert, dat de nieuwbouw beter be taalt. Een andere mogelijke oorzaak, die niet lo6 staat van de eerste, is dat de sector onderhoud en verbouw met zijn sterk arbeidsintensieve ka rakter, zichzelf door de sterk geste gen loonkosten heeft uitgeprijsd, in die zin dat voor velen onderhoud of verbouw niet meer betaalbaar is. ALPHEN AAN DEN RIJN De „zeskamp-koorts" heeft weer toege slagen in Alpihen. Er wordt al druk getraind voor de wedstrijd welke op 24 april zal plaatsvinden in de Leidse Groenoordhai met als tegenstanders Linne en Drachten. In deze wedstrijd zullen de den kers assistentie krijgen van een denkster, speciaal voor de vragen over mode en muziek. In het Al pheuse gemeentehuis werd gisteren uitgemaakt wie in het denkteam zal plaatsnemen. Na selectievragen viel de keuze op mej. G. Verduin (rechts op de foto). Als reserve kwam mevr. J. M. van Klink uit de bus, die naast haar zit. De „mannelijke" vragen zullen wor den beantwoord door de heer G. Blaauw, evenals in de vorige wed strijden. (Foto Dijkman) ADVERTENTIE Voorsprong „Ook in ons land is de toekomst aan dit soort bedrijven", vindt de Pollepel-directeur. Hij bedoelt daar mee ook te zeggen dat de kleinere snackbars met hogere prijzen het moeilijk gaan krijgen. „Onze voor sprong is zo groot dat we daarmee j alleen al veel hebben gewonnen. En I dan, onze opzet is beter: weinig per- I soneel, alles geserveerd in wegwerp LEIDEN Een tweetal hockey teams uit Oxford zal het paasweek einde in Nederland doorbrengen. Tijdens de uitwisseling van het af gelopen Jaar werden In Engeland voorlopig afspraken gemaakt voor deze overeenkomst die later definitief werden geregeld. Vrijdag komen de gasten om on geveer 6 uur aan üi het clubhuis van Roomburg. Na de broodmaaltijd wordt de avond voortgezet met het ophalen van herinneringen en „bij praten", terwijl er ook een dansje kan worden gemaakt. De spelers uit Oxford nemen zaterdag deel aan 'n toernooi in Amsterdam, natuurlijk staat ook een bezoek aan de beziens waardigheden van deze stad op het programma. De LMHC is eerste- paasdag gastheer van de Engelse be zoekers. Om half twee begint er op het veld van Leiden aan de Van Abtspoelweg een toernooi waaraan zal worden deelgenomen door Noord- wijk, Alecto, Forescate, Roomburg (de combinatie van Siseo en Zuid- wijck), Oxford en Leiden zelf. Deze wedstrijden zullen om half twee be ginnen. in de avonduren wordt een feestavond georganiseerd in de Gro te Vink. Tweede paasdag wordt geen rust dag voor de Oxford-spelers. Dan wordt er op Roomburg een toernooi georganiseerd dat om half een zal beginnen. Hieraan wordt deelge nomen door Leiden, Roomburg en Oxford, terwijl er ook voor deze a- vond weer 'n feestelijke bijeenkomst op het programma is gezet. Dit toernooi is niet het eerste dat door de nieuwe vereniging Roomburg wordt georganiseerd. Zaterdag is het de beurt aan de Jeugd voor 'n toer nooi op Roomburg, dat om kwart over twee zal beginnen en om half vijf zal zijn beëindigd. Ook dan een gezamenlijke maaltijd en een feestje na, dat wel vroeger zal zijn afgelo pen dan de festiviteiten voor de se nioren. Voor historici is het een fasci nerende vraag om te weten in hoe verre het verleden benaderbaar is Dat geldt voor de gehele periode die de geschiedkundigen kunnen overzien. Dat is vanaf plus minus 4000 voor Christus tot de dag van gisteren. Maar naarmate het verle den dichter naar ons toekomt is het vaak moeilijker te doorgronden. Niet bijeen gebrek aan bronnen, maar door een overvloed ervan en door de wens van de historici tel kens eigen aspecten te bestuderen uit het benaderbare verleden. Bij de vraag of eminente Ne derlandse natuurkundigen van nu betrokken zijn geweest bij het zoe ken naar kernenergie voor de Duit se oorlogsindustrie in de Tweede Wereldoorlog, stuiten we echter op het probleem van de onbereikbaar heid van de bronnen. Want minis- tei Veringa van onderwijs de verantwoordelijke man voor het Rijksinstituut voor oorlogsdocumen tatie heeft vorige week geweigerd het zogenaamde Cellastic-dossier, dat 1400 pagina's omvat, vertrouwe lijk ter inzage te geven aan de Tweede Kamer. Enquête Waarom was dat gevraagd? His toricus-Kamerlid drs. E. C. Visser (D'66) formuleert het zo: „Als zon dossier vertrouwelijk ter inzage komt. kun Je als Kamerlid zorgen dat zo'n zaak verder wordt uitge diept. Eventueel moet er dan maar een parlementaire enquete uitko men. Na een vertrouwelijke inzage kun je als Kamerlid globaal aan duiden, dat Je nu een verder onder zoek wenst". Aan het debat in de Tweede Ka mer waren voor drs. Visser twee ge beurtenissen vooral gegaan. Hij wil de het dossier op het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie inzien. Maar dit heeft directeur dr. De Jong hem geweigerd, omdat het om een zaak ging die „in de politieke sfeer ligt". Argumenten van dr. De Jong: Ik heb te zorgen voor de be scherming van de privésfeer van betrokkenen. Bij pubiikatie van de gegevens zonder meer zouden tien tallen mensen, Hollanders en Fran sen, in hun goede naam worden ge schaad, doordat hun doen en laten geïsoleerd uit de context zou wor den gehaald. Plaats men die namen echter in de context dan blijven de mensen te goeder trouw. Tweede argument: bij openbaarmaking van dit dossier doe Je de na-oorlogse zuivering in versterkte mate over. Die twee argumenten zijn voor drs. Visser aanleiding geweest een motie in te dienen met een verzoek het dossier vertrouwelijk ter inzage DRS. E. C. VISSER naar een enquête te leggen. Hij meent dat men om te zien of dr. De Jongs argumenten werkelijk zwaar wegen, eerst zou moeten weten wat er in de stukken staat. Verder acht hij zich zeker tot oordelen bevoegd omdat hij zelf een opleiding tot historicus achter zich heeft en als zodanig uniek is in de Kamer. Het ging echter anders. De Ka mermeerderheid de regeringspar tijen hadden elkaar al gevonden in een voorstel de stukken over te leggen aan de commissie uit de Tweede Kamer die zich met de BVD bezighoudt. Een commissie van fractieleiders, die gebonden is aan geheimhoudingsplicht. Zij kun nen weinig met hun eventuele ken nis uitrichten, al zegt Vissers frac tieleider Van Mierlo, dat ook de BVD-commlssie eventueel nog wel tot een enquête zou kunnen advi seren. Maar deze commissie kan niet meer doen dan een verzoek richten tot de minister die hier ver volgens over moet beslissen En ge zien de nu betrachte geheimzinnig heid ziet het er naar uit, dat Cel lastic het befaamde topje van de ijsberg blijft, tot over tientallen Ja ren het materiaal klaar kan zijn voor een dan al weer verder in de historie liggende uitgave. Tweede ervaring van Visser: één stuk uit dit dossier heeft tien Jaar geleden vertrouwelijk ter inzage ge legen van de Kamer. Ondanks na speuringen bU de griffie van de Ka mer en bij het ministerie van on derwijs en wetenschappen kwam het nu niet meer boven water. Mi nister Veringa heeft hem nu be loofd dat de zaak zal worden uitge zocht. Visser: „Een behandeling zoals nu werkt alleen maar legendevorming in de hand. Het gaat mij helemaal niet om de persoon van Kistemaker. Ik wü weten wat er werkelijk aan de hand is geweest. Nu bltfven over al vraagtekens over. Mijn indruk is dat de minister enkele delen van het bewuste dossier oppervlakkig heeft gelezen. Maar vragen als het eventuele verband van wat zich tóen heeft afgespeeld met het u.c. project van nu, wel of geen dubbel rol voor Kistemaker, komen niet boven. En als Je dat toch wenst te we ten, dan zou het op mijn manier moeten gebeuren. Via die indirecte methode zou veel tot klaarheid kunnen worden gebracht. Want nie mand gelooft nu nog dat er niets aan de hand is. gezien de geheim zinnigheid van de minister".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 23