MET PASEN ER OP UIT ralstonü Ak je maarVoortrekker neemt doortrekker, de gemakkelijke pijptabak arlemmer weet Duitser RudV na jaar uit gevangenis te krijgen evenslang LLE Om precies twaalf uur drukte de portier van jvangenis in hét Westduitse Celle op de elektrische pener. Krakend zwaaide het zware geval open en inj \likere opening verscheen een kleine grijze man, be- met gloednieuwe tassen en koffers. stond hij stil, toen ging ond open voor een brede ludi Kapfenberger was vrij. a 21 jaar gevangenisstraf moord. Een vrijheid, die )ral te danken heeft aan wone man uit Haarlem die >ij wijze van aardigheidje een verjaardagskaart had rd. is gelovig geworden en heeft zijn verleden voorgoed de das om ge- d.' n staat in maart in „Der Stern". Jan Duk verhaal begint in 1950. Kapfenbergen is dan driën- jaar. Hij is de zoon van een ie de drank niet met mate e gebruiken. Rudi heeft het na-oorlogse Duitsland niet telijk. Roven en stelen zijn aan vergezellen als was het eede natuur. heeft een heldere kop. wil instrumentmaker worden, daar is zijn vader op tegen, ïtekent alleen maar nog lan- die dure scholen zitten. En heeft het geld hard nodig indere zaken. Rudi verdwijnt, zijn zin tussen de steigers bouwwerken, als opperman. Prachtig kostuum Is inmiddels in de kost bij een die een prachtig kostuum heeft hangen. Rudi wil gaan sollici teren, maar in zijn oude afgedragen kloffie maakt hij niet zon beste beurt vindt hij. Het kostuum wordt een obsessie voor Rudi. Op 26 okto ber van 1950 wordt die obsessie hem èn zijn hospita noodlottig. In de kelder slaat hij haar dood en gaat op de vlucht. Voordat de poli tie het lichaam van de 43-jarige vrouw vindt is Rudolf Kapfenber gen al gegrepen. Hij bekent meteen. Hij wordt door de rechters schuldig bevonden en verdwijnt, met de aan tekening „levensgevaarlijk voor de maatschappij", voor levenslang ach ter de tralies. Cel nummer 304 heeft een nieuwe bewoner. Begin 1970. Een journalist van het Duitse blad „Der Stern" maakt een serie verha len over het gevangeniswezen in de Bondsrepubliek. Hij komt daardoor in Celle terecht, in cel 304, by Rudi Kapfenbergen. Het relaas van de levenslang gestrafte die inmiddels niets meer met de moordenaar Kapfenbergen van doen heeft hij «venslang in de Bondsrepu- *k is een ander begrip dan r in Nederland. Het betekent i inderdaad levenslang, al twei dat van deelstaat tot ktaat kan verschillen. Hoe ook, minimaal betekent le- ïslang in Duitsland dertig gevangenisstraf. Bet gratieverzoek, door de arlemmer Jan Duk gedaan, ook min of meer uniek. De itsers zijn niet zo scheutig it voortijdige vrijlating. De vrijheid van Rudolf Kap- ibergen is wel aan beperkin- n onderhevig. Hij heeft nog »jd tien jaar voor de boeg. aar de eerste vijf jaar zijn i*fjaren. Komt hij die jaren °der kleerscheuren door dan ••"den de andere vyf jaar hem Schonken. Maar hij mag dan ook op l*n enkele wijze met de poli- in aanraking komen. Theo- Rtisch is het mogelijk om hem. 1 de eerste vijf jaar. weer in te tkenen wegens bijvoorbeeld Pcnbare dronkenschap. De Haarlemmer Jan Duk leest dit verhaal waarin ook de verjaardag van Rudi wordt genoemd. Dit fes tijn valt een paar dagen na ver schijning van het blad. Jan Duk stuurt, zoals hij zelf zegt „bij wijze van geintje" een verjaardagskaartje aan de veroordeelde. Het is de eerste post die Rudi sinds vele jaren krijgt. Hy is diep ont roerd en schrijft direct een brief terug. Dat is het begin van een lange en inrdingende briefwisseling. Jan Duk en zijn vrouw Henny ra ken geïntrigeerd door de vriende lijkheid die er uit de brieven straalt. Als Rudi meldt dat hij voor het eerst een weekend naar buiten mag, onder geleide, aarzelt het echtpaar geen moment. Zij stappen in de auto en rijden naar Celle, een plaatsje niet ver van de Oostduitse grens. Bij dit persoonlijk contact staat het voor Jan en Henny Duk vast: Rudolf Kapfenbergen lijkt niet op de moordenaar Kapfenbergen. Deze man heeft duidelijk zijn leven ver beterd. Brief schrijven Eenmaal weer thuis pakt Jan Duk papier en pen en schrijft een brief De 44-jarige Rudolf Kapfen bergen, levenslang veroordeeld wegens moord op zijn hospita is na 21 jaar een vrij mal Door toedoen van een Haarlemse familie die zich het uitzich+loze bestaan van de man had a f ge trokken, kon Kapfenbergen giste ren cel 304 van de gevangenis in het Westduitse Celle voorgoed verlaten. aan president Kubel van de West duitse deelstaat Hannover. In deze brief doet hij een beroep op de hu maniteit van de Duitse justitie; laat Rudi Kapfenbergen vry. Na vijf dagen al krijgt de Haarlemmer bericht dat er aan de zaak gewerkt wordt. Op 3 december horen ze dat hij op 31 maart 1971 vrij komt. 's Morgens om half vijf al is Rudi uit bed gekomen, na een nacht waarin hij door de spanning geen oog heeft dicht gedaan. Om zeven uur vraagt hij de bewaker hoe laat hij weg mag. „Als ik het wil" ant woordt de man treiterend. Maar Rudi weet beter, hjj is beste maat jes met al de mensen ln de middel eeuwse gevangenis. Als hij om half negen hoort dat er journalisten uit Nederland voor de poort staan is er geen houden aan. Hij snelt op ons af en vraagt: „Wacht u op Rudi Kapfenbergen?" Als wij bevestigend antwoorden gooit hij zijn handen in de lucht en roept: „Jongens, ik ben Rudi. Ik ben vrij Rudi ist frei nach 21 Jahren. Even. heel even maar bijt hij op zijn onderlip. Maar de vreugde om zijn vrijlating verdringen de tranen. „Hemel, 21 jaar heb ik hier ge zeten. Ik kom straks in de vakantie naar Holland, lk heb geen idee hoe dat land er uit ziet. Ik weet niets van de wereld, ik heb alleen dit hier gezien". Later, als ze de stad met hem in trekken, is het duidelijk; dit is de gelukkigste man van de Bondsrepu bliek. Hij loopt zingend door de straatjes, roept opgewekt „halleluja" i als hij een winkel Ingaat. Tegen een wat somber kijkend meisje zegt hij: „Kind lach toch Ik zou de hele wereld wel kunnen omarmen Zyn eerste tocht is naar de Stube waar hij eens in de zoveel tijd met een bewaker een biertje mocht drinken. Nu is hij vrij en roept hij Joviaal om Schnaps. Een politieman komt op hem af en vraagt geschrokken: „Rudi, wat doe Jij hier?" „Maar man, ik ben vanmorgen vrij gelaten, weet Je dat dan niet? Na twee glazen Schnaps en een pot bier zegt hij: „We gaan. ik moet nog wat kopen". Bloemen kopen In de bloemenwinkel koopt Rudi rozen voor zijn vrienden in Ham burg. Voor ruim 41 mark rozen. Zostraks, in de kruidenierswinkel, kregen we al het Idee. maar nu we ten we het zeker. Rudi is na 21 jaar cel de waarde van het geld vergeten. Bij de kruidenier sloeg hij vijftien pakjes shag in, tien pakjes sigaretten, twee plakken chocolade, en een stevig stuk worst. Voor zijn vrienden in de cel. „Al was het mijn laatste geld. bloe men zullen ze krijgen. Zij hebben in Hamburg een kamer voor me versierd en ingericht. Daar weet ik toch geen weg mee na al die jaren. Rudolf Kapfenbergen is de gevan genis uit gegaan met in zijn zak een zak die in een gekregen pak zit 1020 mark. het loon voor eenen twintig jaar werk. Duizend mark „Per dag kregen we maar één mark vijfentwintig. Met die duizend mark moet ik een nieuw leven beginnen. Maar dat is niet erg. Ik heb een baan In de gevangenis heb ik stof feren geleerd. Die baan heb ik via de reclassering gekregen, al mijn collega's in Hamburg weten wie ik ben. Dat is goed, anders krijg Je gefluister achter Je rug. Daar krij gen we alleen maar complexen van". Zenuwachtig loopt hij op en neer voor zijn,, voormalige woonplaats. Wachtend op zijn vrienden uit Haarlem. „Weet Je, die beambten daar. alle maal beste mensen, maar ze kun nen zich niet voorstellen dat ik. een levenslang veroordeelde, vrienden heb buiten de cel. Maar toevallig heb ik ze wel. Is het niet heerlijk? Als het kleine wagentje van de Duks in zicht komt rent hij er op af. Hij valt zijn vrienden spontaan om de hals, kust mevrouw Duk, moeder van vijf dochters links en rechts op de wangen. Het huilen staat hun nader dan het lachten. ogen dwalen voor de laatste maal langs de muren van de gevangenis. Vlak voor hij bij het café naar bin nen stapt schalt zijn stem een groet over de natte kasseien. Naar een in het groen geklede bewaker: „Viel Glück für dich und deine Kinder". Jonge grootvader De 29-Jarige Horst Schenk uit Hamburg wordt als de jongste grootvader van West- Duitsland beschouwd. Zijn vijftien jarige dochter bracht deze week een kind ter wereld. Schenk heeft, sinds hij op 14-Jarige leeftijd vader werd, een gezin gevormd dat thans acht kinderen telt. AMSTERDAM Stadsschouwburg12. 14 april 20.15 uur Ned Comedle J5va Bon£«ir", 10 april 20.15 uur Nationale Bollet. 11 april 13.30 uur Nationale Ballet. 11 16 17 april 20.15 uur Ned. Comedle „Warm en houd 12 april 13 30 uur Scapino-ballet. 13 april 20.15 uur Haagse Comedle ..Mooi weer ^Concertgebouw11 april 10.30 uur Paasdienst van de Ned Herv. Gemeenten. 15 april 20.15 uur Concertgebouworkest olv Bernard Hai- tink mmv Mischa Dichter, piano. 15. 17 april 20 15 uur Danat Kwintet 16 april 20.15 uur Brabant Orkest olv Hein Jordans. 16 april 20 15 uur Fine Arts' Quartet. De Brakke Grond 13 t/m 17 april 20.30 uur Nieuwe Komedie „Dag stel naast de tatel". 10. 11 april 14.30 uur Kindervoorstellingen Panto- mime-theater Carrousel. Carré: t/m 2 mei <beh. 9 en en 14 april» 20.15 uur Blyspel „Vlinders zijn vry". 9 april 24 uur Ned Blazersensemble. Shaffytheater. t/m 30 mei 20.30 uur Funhouse horror mmv Rob van Houten. Kleine Komedie: 10 t/m 18 april 20 15 uur Zuidelijke Toneelgroep Globe „Kortsluiting". De Koopermolen: geh. mnd. april (beh. ma.) v.a. 19 uur Cabaret Henk Elsink. Nw. de la Mar-theater: t/m 30 april 20.15 uur Cabaret Wim Sonneveld met Corrie van Gorp en Willem Nyholt. Theater Tingel Tangel: 9 en 10 april 20.30 uur Cabaret Don Quishoc- king. Rijksmuseum: t'm 23 mei ma. t/m za. 10-17, zo. 13-17. vr. 19 30-22 uur „De eeuw van Rembrandt", Hollandse schilderijen uit Franse musea. DEN HAAG Kon Schouwburg: 11 april 20.15 uur Haagse Comedle „Mooi weer van daag". 12, 16 april 20.15 uur Haagse Comedie „Rondedans". 13 april Nw. Rotterdams Toneel Tramlijn begeerte". 14 april 20 15 uur Ned. Comedie. 10. 15 april 20.15 uur Haagse Comedie „Vriend Antoine' Circustheater: 10. 12 april 20 uur Ned. Operastichting „Le Nozze di Figaro". Ned. Congresgebouw: 9. 10 april 20.15 uur. 11, 12 april 14.30 en 20.15 uur Javaanse hofdansers (zie foto». 14 april 20.30 uur Residentieorkest Kartonnen doos Na het uitschrijven komt hij naar buiten. Behalve wat gloednieuwe tassen en een koffer draagt Rudi ook een kartonnen doos met daarin de kleren die hij bij zijn arrestatie droeg. Als de spullen zijn ingeladen en er naar een koffiehuis wordt ge reden gaat Rudi de paar honderd meter lopen. Voor het eerst na 21 Jaar loopt hij alleen over straat, zijn vochtige ADVERTENTIE Pijproken is eenvoudig m&m wx i i \it. .1 J Dat is zo'n gemakkelijke tabak. Gewoon plezierig je pijp stoppen. Trekt lekker licht. Islekker zacht. Dat weet iedere Voortrekker-roker, f 1,50 olv Willem van Otterloo, 16 april 20.30 uur Concertgebouworkest olv Bernard Haitink. Diügentia: 13 april 20.15 uur Musica da Camera mmv Ruud v. d Meer, bariton. 14 april 20.15 uur Cabaret Fons Jansen „Drie maal ander maal", 15 april 20 uur Fine Arts Quartet, 16 april 20.15 uur Symfonie Orkest olv Sam Swaap. Hot-theater: 10. 11. 12 april 20.30 uur Nieuwe Komedie „De kneep". Houtrusthallen 11, 12 april Antiekbeurs. LEIDEN Leidse Schouwburg: 10 april 20.15 uur Litteris Sacrum „De revisor". 13 april 20.15 uur Folk-music, 15, 16 april 20.15 uur Blijspel „In de holte van je arm". Stadsgehoorzaal: 14 april 12.45 uur Pauze-orgelconcert mmv Ben Fey Jazz-zolder Hot-house; 16 april 21 uur Kwintet Leo Meijer. Keukenhof: t'm eind mei 22ste internationale bloemententoonstelling in de open lucht.. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 10. 14 april 20.15 uur Nw. Rotterd. Toneel „Tramlyn begeerte". 16 april 20.15 uur Nw. Rotterd. Toneel „Koning Jan". 11 april 20.15 uur Nw. Rotterd. Toneel „Vrouwen géén probleem", 12 april 20.15 uur Nw. Rotterd. Toneel „Tchao", 13 april 20 15 uur To- neelgr. Centrum „Kwasten". De Doelen: 9 april 24.15 uur Boedapester Staats Zigeuner-ensemble, 10 t/m 12 april 20.15 uur Cabaret Seth Gaaikema, 11 en 12 april 20.15 uur The Edwin Hawkins Singers (zie foto). 15 april 20.15 uur Rotterd. Philharm. Orkest, 16 april 20.15 uur Rotterdams Operakoor olv Piet Struyk. De Lantaarn: 15 april 20.15 uur Muzikale avond met moderne muziek. Hofplein-theater: 10 t/m 18 april 20.15 uur Bljjspel ..Nee schat, nu niet" Luxor-theater: 9. 10 april 20 uur Toon Hermans One Man Show Ahoy-hallen: 9 t/m 15 april dag. 10.30-17 uur en 19-22.30 uur Visma '71 internationale beurs voor de sportvisserjj. Gebouw Odeon: 12 april 10-18 uur Internationale pa&sruilbeurs en an tiekbeurs. Sportpaleis Ahoy: 9 april 18 uur Wielrennen Ned kamp voor profs achter derny's, 16 april 18 uur wielrennen, stayers om de Gre?-« Prfje van Rotterdam. AG 8 APRIL 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 21

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 21