IN DE VECHTSTOEL VISSEN OP HAAIEN Vele nieuwe boeken over sportvissen ISMA: RAI VOOR SPORTVISSERS ftsma '71 Over brasemzeeltmakreelgulgeep en vliegvissen RESTORAMA SPORTVISSERS H. TEUNISSEN J.P. VAN HOYE „DE SPORT" Den Holder - hengelsport :erland telt op dit ogenblik zo'n mil- ictieve sportvissers, die al dan niet ge- I een hengeltje uitgooien. Daarmee ,rt de sportvisserij tot de meest be de actieve openluchtrecreatie in ons Zelfs het aantal voetballers op de e velden is belangrijk kleiner dan het laarslegioen, dat gedurende het week- de waterkant opzoekt, hengelaars hebben zich de laatste bovendien ontpopt als een belangrijke mentengroep. Ieder jaar opnieuw voor vele miljoepen guldens hengel- iaal gekocht, terwijl de verkoop en iur van visboten, aanhangmotoren de e jaren een belangrijke stijging laat Om deze consumentengroep „prijs- en taalbewust" te maken startte drie jaar «n in Rotterdam de Visma, een ten- telling afgestemd op de sportvisserij in al zijn facetten; een soort RAI voor de hengelaars. Ruim 25.000 enthousiaste sport vissers namen op deze tentoonstelling een kijkje. Vorig jaar toen de expositieruimte vijftig procent groter was bleek het bezoe kersaantal reeds te zijn verdrievoudigd. Honderdduizend Voor dit jaar rekenen de organisatoren van de Visma '71, dat voor het eerst meer dan honderdduizend sportvissers de ten toonstelling zullen bezoeken. Daarom is men dit jaar verhuisd van het oude naar het nieuwe Ahoy-complex in Rotterdam waar op een oppervlakte van ongeveer achtduizend vierkante meter bijna zestig standhouders alle informatie zullen geven over de sportvisserij, zowel de binnen- als de zeevisserij. Morgenochtend om tien uur wordt de Visma '71 officieel geopend door minister Lardinois van Landbouw en Visserij. Op de Visma zijn negen van de veertien impor teurs van hengelsportmaterialen vertegen woordigd. Zij brengen de nieuwste snufjes op vissportgebied uit vrijwel alle landen van Europa. Zo zal er een uitgebreide collectie vaste hengels, werphengels, vliegenhengels, werpmolens, reels, vispennen, nylon, leef- en schepnetten te zien zijn. Bij winkelier Wat dit jaar voor het eerst ontbreekt op de Visma is de detailhandel. Bezoekers kun nen nu wel bij een bepaalde stand vismate- riaal aanschaffen, maar de spullen worden afgeleverd via de eigen hengelsportwinke lier. Bovendien zijn er stands ingericht door uitgevers van tijdschriften en boeken over de sportvisserij en is er een belangrijke plaats ingeruimd voor visboten van staal, hout of polyester. Ook de leveranciers van buitenboordmotoren geven op de Visma acte de presence. Evenals in voorgaande jaren zijn ook di verse VVV's in de Ahoyhal vertegenwoor digd. Zo is er een stand van de Irish Tourist Board, waar alle mogelijke inlichtingen worden verschaft over een sportvisvakantie in Ierland. Verder geven de exploitanten van zeesportvisschepen de bezoekers infor matie. terwijl de Rotterdamse politie vis vergunningen voor het nieuwe seizoen ver koopt en bovendien alles weet te vertellen over de voorschriften waaraan de sport visserij is gebonden. Grote winkelier Een sportvisserij tentoonstelling zonder vis is ondenkbaar Die ontbreken op de Vis ma *71 dan ook niet. De Organisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij, kortweg O VB genaamd, een instelling die onder meer karper kweekt ten behoeve van de sportvisserij zal aanwezig zijn met enkele monstervissen, zoals snoeken van een meter en langer. Een particulier pootvisbedrijf zal bovendien allerlei soorten vis naar de Visma brengen. Behalve de officiële namen zullen dit jaar voor het eerst alle streeknamen van bepaalde vissoorten worden vermeld. Tenslotte is er op de Visma een plaatsje ingeruimd voor de beide overkoepelende hengelsportorganisaties de Algemene Hen gelaars Bond (AHB) en het Centraal Ne derlands Hengelaars Verbond (CNHV) van de grootste attracties Visma '71 wordt ongetwij- "shark simulator machi- beter Nederlands woord apparaat is de "haaien- Deze uit Engeland af- ige machine wordt voor de \\maal in Nederland geëxpo- en imiteeert op een zeer ïrlijke wijze de vangst van \aai- bezoeker van de Visma latsnemen in een „vechtstoel" l type dat ook bij de echte rnngst aan hengels wordt ge- L De sportvisser krijgt een ech- inhengel in de hand voorzien zware reel. De lijn is ver- |i met een computerachtig ap- dat nauwkeurig de bewegin gen van een vastgeslagen haai na bootst. Omdat de vechtstoel tijdens de „dril" bovendien nog flink heen en weer schommelt krijgt men het idee op volle zee bezig te zijn met het vangen van een haai van zo'n honderd pond. ADVERTENTIE Johnson e vissen hebben u pas in de kten als u er al bent, zó ge- dsloos is deze 6 pk.; volle- Ige schakeling en 2 cilinders l plaats van 1. Hoofddealer voor Leiden en Omstreken. JACHTWERF POELGEEST", Oegstgeest Haarlemmertrekvaart 16a, Telefoon 01710—54054 (weekends open). Teksten en samenstelling: Bram van Leeuwen Aangekondigd is bovendien, dat op de Visma 'n nieuw soort verpakt vis- aas zal worden geïntroduceerd, dat de bekende zeepieren en zagers moet gaan vervangen. Nu is er de laatste jaren al veel nieuw aas voor de zee visser op de markt gebracht, dat in de praktijk op geen enkele wijze bleek te voldoen. Volgens de importeur gaat het ditmaal echter om levend aas: met rode kleurstof ingespoten specia le wormen, die een lengte hebben van zeven a acht centimeter. Als voordeel boven de zeepieren zouden deze wormen hebben dat ze beter aan de haak blijven -zitten wanneer verre worpen met veel loodbezwaring moe ten worden gemaakt. Ook de vangst resultaten tijdens proefvisserijen zou den veelbelovend zijn. Nriuw op de Visma is ook de cas- tingbaan waar met vliegenhengels kan worden gewerkt. In het oude Ahoy-complex kon door de geringe hoogte uitsluitend met gewone werp hengels worden gewerkt. Maar dit maal krijgt de Nederlandse Casting Federatie, de kans op alle Visma- bezoekers enthousiast te maken voor deze aparte tak van de Nederandse sportvisserij. Verder zal er een proefonderzoek worden gehouden onder de bezoekers van de Visma naar de wensen van de sportvissers voor de toekomst. Het onderzoek wordt verricht door 'n werkgroep waarin deskundigen van de ministeries van Landbouw .en Vis serij, Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk zitten, alsmede de O VB. de Cultuur-Technische Dienst en enkele sportvissende sociologen. Met deze enquete hoopt men onder meer 'n inzicht te krijgen in de be- behoefte die bestaat aan specifieke sportvissershaventjes en vissteigers. In de filmzaal worden de gehele dag sportvisfilms vertoond, onder meer over de hengelmogelijkheden in Ierland. Op de foto: een van de grote trek pleisters van de Visma vorig jaar de castingbaan. internationale sportvisserij - tonstelling Visma '71 die van enmetl5 april wordt gehou- in het Rotterdamse Ahoy- plex tegenover het metrosta- "zuid" is dagelijks geopend half elf tot en met vijf uur 's avonds van zeven uur tot f elf. Op de beide paasdagen ie Visma '71 geopend. Voor iekers uit Leiden en omgeving er op de NS-stations speciale a-toegang sbiljetten verkrijg- r, die korting geven op zowel trein en de metro als op de jangsprijs. De toegangsprijs de Visma '71 bedraagt drie ien voor volwassenen en twee Wen voor kinderen. Voor de dale vissportfilmvoorstelling raagt de entreeprijs één gul- De Visma '71 wordt door vele uitgevers van boeken over I sportvisserij te baat genomen om nieuwe uitgaven op dit gebi d te introduceren. Ook ditmaal wordt tijdens en vlak na de I Visma een serie nieuwe visboeken uitgegeven, die qua prijs en qua onderwerp het hele scala van de sportvisserij bestrijken Een van de belangrijkste uitgaven is ongetwijfeld het boek "Brasemvissen" van de hand van Jan Roelfs en uitgegeven door L. J. Veen in Amsterdam. In 't boek staat 'n uitgebreide uit eenzetting over een manier van brasemvissen, die in ons land nog slechts zeer incidenteel in de prak- ADVERTENTIE Rijksstraatweg 324, Wassenaar dagschotels vanaf f4,25 menu vanaf f 8,25 kindermenu f3,75 Telefoon 01751-2500 tijk wordt gebracht. De schrijver wijst in z'n boek op de grote voor delen, die brasemvissen met de werphengel kan bieden. Interes sant is zijn theorie dat de grote ADVERTENTIE Bij aankoop van uw hengelsportartikelen op de a.s. Visma, houden wii ons eaarne aanbevolen. bedrag boven uw entreeprijs Mitchell-dealer voor Leiden en Omstreken •«endaal 28 Leiden Tel. 22053 brasems meestal enkele tientallen meters van de roeiboot of de wal kant verwijderd blijven, zodat de kans om werkelijk grote brasems te vangen, gering is. Jan Roelofs propageert in z'n boek het vissen met behulp van een schuifdobber over een afstand van 25 meter en meer. De resultaten, die met deze visserij worden be haald zijn volgens de auteur ver rassend. Exemplaren van rond de zestig centimeter zijn niet langer zeldzame vangsten. Bijzonder interessant is ook 't ge deelte over het gedrag, de paal en het bepalen van de leeftijd van de brasem, terwijl tevens ruimte in het boek is gereserveerd voor een felle aanval op het brasembeleid die op het ogenblik in ons land wordt gehanteerd. Jan Roelofs ont popt zich als een felle tegenstan der van de theorie, dat ons viswa ter langzamerhand „verbrasemd". „Het Nederlandse viswater is ty pisch brasemwater. Daarom is het niets bijzonders dat in water veel brasem voorkomt," aldus Jan Roe lofs die de afschaffing van de mi- ADVERTENTIE DIAMANTPLEIN 54 LEIDEN TEL. 01710—20615 Uw adres voor alle soorten hengelspor tbenod igdhede n. nimummaat voor de brasem vol komen onverantwoord vind i Bra sem vissen—Jan Roelofs f 11,90) Iets heel anders is het boek ..Vissen en vissen" geschreven door dr. R. Boddeke, visserijbioloog en tevens sportvisser in hart en nieren. De auteur signaleert het verschijnsel van de „verwaarloosde vissen" en komt tot de conclusie dat met na me de winde en de harder lang niet zulke zeldzame vissen zijn in het Nederlandse viswater als alge meen wordt aangenomen. Gezien de grote ervaring van dr. R. Boddeke met het zeevissen is voor al het gedeelte dat over de sport visserij op zee en de wadden gaat bijzonder belangrijk. Vooral zijn informatie over de plaats waar be paalde zeevissen zich meestal op houden is iets dat nog nooit eerder in sportvisboeken is gepubliceerd. Een bezwaar van het boek is dat met name het gedeelte over de bouw van de vis te wetenschappelijk van opzet is. Ongetwijfeld Interes sante materie voor visserijbiologen, maar te moeilijk voor de lezers van een populair sportvisboek. Daar staat weer tegenover, dat het boek 'n boeiende verhandeling geeft o- ver de wonderbare visvangst waar over Johannes, de Evangelist in de Bijbel verhaalt. Aan de hand van wetenschappelijke rapporten be wijst dr. R. Boddeke, dat het ver haal van A tot Z klopt met de wer kelijkheid (Vissen en Vissen Dr. R. Boddeke f 13,90) In de serie „Stokpaardjes" van de uitgeverij Zomer en Keuning ver scheen vorig Jaar het boekje „Suc cesvol vissen" van A. van Onck. Dit Jaar is er van de hand van dezelf de schrijver een nieuw boekje in deze serie verschenen dat de titel „Moeilijk vissen toch vangen" draagt. Hoewel lang niet alle ad viezen, die in dit boekje worden ge geven „brandnieuw" zijn is het toch wel een leesbaar geheel geworden. Vooral op het punt van de zeelt vertelt „good-old" Van Onck aar dige feiten die ons bij de Jacht op deze vis van pas kunnen komen. Ook zijn adviezen voor het vissen op stromend water en het vastleggen van 'n boot zijn alleszins de moei te waard. Wat mij echter steeds weer bevreemdt is dat in een „sportvisboek" recepten worden ge geven hoe deze vis het beste gege ten kan worden. „Vis eten" heeft niets met „vis hangen" te maken en hoort dan ook thuis in 'n kook boek. Los van deze culinaire mis stappen een uitermate geschikt boekje voor de beginnende visser. (Moeilijk vissen...toch vangen A. van Onck f 6,90) Vlak voor de Visma '71 ls ook de tweede druk van het boek „Vissen, vliegen, vangen" verschenen. Dit boek als toonaangevend worden be schouwd voor de vliegenvisserij in ons land. Veel literatuur over de ze tak van de visserij bestond in ons land nog niet, ln tegenstel ling tot het buitenland waar Je let- ADVERTENTIE Voor hengelsportartikelen SPECIAALZAAK Haarlemmerstraat 11, telefoon 24020 terlijk doodgegooid wordt met boeken over vliegvissen. Kees Ket ting en Henk Peeters hebben nu dat verzuim ruimschoots goed ge maakt. Adviezen over vliegenhen gels, vliegenlijnen en vliegen wordt in dit rijkgeïllustreerde boek afge wisseld met praktijkervaringen van de auteurs. Dat er belangstelling voor bestaat bewijst deze snelle tweede druk (Vissen, vliegen, van gen Kees Ketting, Henk Pee ters f 30) Tot de boeken die nog zullen ver schenen behoren om. vier deel tjes uit de Vang-serie van Unie boek in Bussum. Handige beknopte zakgidsjes over een bepaald onder deel van de sportvisserij. Aan de serie, waarin reeds twaalf deeltjes zijn verschenen worden nu boekjes toegevoegd over de vangst van ma kreel, gul en geep, het gebruik van de vliegenhengel, een boekje over aas en voer en een deeltje over de vangst van zeelt (Vang serie Pe ter Meurikken f 4,90) Ook nog niet verschenenis een boek van N. Puddepha over vismate- riaal én vistechniek dat een tien tje zal gaan kosten en een boekje van Jan Schreiner dat als ti tel heeft „Veel vangen, Jong begin nen." ADVERTENTIE „World" Expoxy-Holglasfiber lnsteekhengel, strakke hengel, prima actie. 5.60 m f 64.50 Lichte Holglas zee-hengel. 2 delig, 3 mtr. met schroef-reelfittlng f 28,50 Point-Ace zee-werpmolen f 19,75 Mitchell Bretton D.A.M. Luxor Specialiteiten Janvossensteeg 75/77 Telefoon 26901 ERDAG 8 APRIL 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 19

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 19