OOSTPAKISTANEN LIJKEN MEER SUCCES TE BOEKEN Rapport WEIGERING VAN LONDEN FATAAL VOOR DE EEG lavona Berlinguer (cp onafhankelijke is voor Italië) landen/ partijen brezjnew aanvaard bevaar voor hongersnood niet denkbeeldig Probeer toch 's één keer een IcLVOIlcl haarkleurspoeling Tito bepleit eenheid van Joegoslaven en waakzaamheid leger Brandt en Heath: CL heeft de kleur, waar hij dol op is Honderden diersoorten bedreigd met uitsterven POST NAAR BUITENLAND DUURDER AMERIKANEN UIT KHE SANH TITUS LIGT OP STERVEN WINST VOOR VOLKSFRONT IN CHILI Promenadeconcert Stadsgehoorzaal [fjSDAG 6 APRIL 1971 LEIDSCH DAGBLAD EUW DELHI (AP, Reuter) Terwijl de militaire situatie ost-Pakistan zich steeds meer in het nadeel van het West- staanse leger schijnt te wijzigen, groeit de druk onder de tpakistanen tegen de bloedige onderdrukking van de af- jdingsbeweging „Bengla Desj" (vrij Bengalen). «halve onder sterke binnenlandse druk staat president ija Chan, die na de opschorting van de grondwet met bijna itoriale bevoegdheden is bekleed, ook onder internationale sie. Na India en de Sowj et-Unie heeft nu ook Groot-Brit- ië verzocht onmiddellijk de strijd te beëindigen. Tijdens debat in het Britse Lagerhuis verklaarde de minister van gnlandse Zaken Douglas Home met nadruk dat de Britse ing bereid is deel té nemen aan internationale hulpacties. een Interview met een verslag- van het Amerikaanse persbu- Associated Press, Dennis Neeld, Indiase grensplaats Agartala de secretaris van de Awami-li- ijanoer (de hoogste nog in vrij- zljnde Oostpakistaanse leider), tnnenkort de leden van de voor- regering van Oost-Pakistan i worden bekendgemaakt. Daar- iller afgezanten naar de inter lude hoofdsteden worden ge- d om erkenning te vragen. Hy Ide dat vertegenwoordigers van [la Desj' in Londen onderhande- i voeren voor wapenaankopen. 1.000 Oostpa! 'stanen in het Ver Koninkrijk riep hij op het geld de wapenleveranties op te bren Terwijl hij sprak, aldus Dennis ISKOU Het 24ste congres van lowjetrussische communistische heeft gisteren het rapport van entrale partijcomité, dat bij de ng van het congres door eerste laris Leonid Brezjnew was in- nd, eenstemmig goedgekeurd. rapport bevat de algemene ip het gebied van economische, inlandse en buitenlandse politiek le Sowjet-Unie. Er is vijf dagen gedebatteerd. zijn rapport, waarvan de voor- I alleen al zes uur in beslag heeft Brezjnew o.a. een uit zes in bestaand vredesplan voorge- dat voorziet in de geleidelijke fling van de militaire organisa- van de NAVO en van het Pact Warschau als eerste stap tot li ftte van de twee machtsblokken, waarschuwde ook voor een ver- ng van de ratificatie van de lagen die West-Duitsland met de et-Unie en Polen heeft gesloten ens hem kan een dergelijke ver- ng leiden tot een nieuwe crisis et vertrouwen in de Bondsrepu- dere punten vormden een nieuw voor het beleggen van een erentie over de veiligheid in >pa, de uitgesproken wens voor verbetering van de verhouding communistisch China en een we rechtvaardiging voor de mi- re Invasie in Tsjecho-Slowakije Igustus 1968. m terugkeer naar de „persoon- eerlijking" een Russisch sy- em voor het stalinisme wees Jnew af, evenals trouwens het Jectivisme," waarmee de opvat-, en van de vorige partijleider, oesjtsjow, worden omschreven. Neeld, kletterde de regen neer. Deze regen is een voorbode van de natt® moesson die over twee maanden be gint. Winter „Voor Bengla Desj is de natte moesson hetzelfde als de winter voor Rusland. Het is onze grootste bond genoot. Op één dag valt soms wel ze- venenhalve centimeter neerslag. Het leger van Jachja Chan kan het niet langer dan drie maanden uithouden. Onze jongens zyn er daarentegen aan gewend en treffen voorbereidin gen voor een guerrilla", aldus Mija- noer Rachman. De voedselsituatie in Oost-Pa kistan is onzeker en men beseft dat de suiker- en Juteoogst niet geëxpor teerd kan worden. Maar ook het West Pakistaanse leger heeft het moeilijk. De bevoorradingsroutes naar de meeste garnizoens zyn afgesneden. De Westpakistanen moeten het zon der elektriciteit en telefoons stellen. Niemand verkoopt ze levensmidde len en van plunderen kunnen ze niet blijven leven. Zeer spoedig zal er niets meer te plunderen zijn. Honger Niet alleen het Westpakistaan- se leger maar ook de plaatselijke be volking wordt met hongersnood be dreigd door het uitvallen van de voed seltransporten en de verstoring van de zaal- en oogsttijden. Er is al een groot voedseltekort door de recente grote overstromingsramp. De rijst oogst loopt gevaar, omdat de in maart ingezette planten voor het in vallen van de regentijd in Juni bin nengehaald moeten zijn. Vorig Jaar was er een geraamd tekort aan graan in Bengla Desj van ongeveer 1,7 miljoen ton. Uit het buitenland werd toen maandelijks minstens 150.000 ton geïmporteerd. Het Westpakistaanse lger blijkt te kampen te hebben met een ernstig tekort aan brandstof.Birma heeft ge weigerd de vliegtuigen bij te vullen die van West- naar O-Pakistan vlie gen en omgekeerd. De toestellen moe ten een omweg van ongeveer 4000 kilometer rond het Indiase schier eiland maken omdat Nieuw Delhi geen vluchten meer boven zijn lucht ruim toestaat. Nu de raffinadery in' de havenstad Tsjittagong niet kan, worden gebruikt en ook Ceylon gewei gerd heeft benzine te verstrekken proberen de West-Pakistanen brand stof uit Thailand te krijgen. Uit Indiase bron werd vanochtend, gemeld dat de hele strook van Oost- Pakistan die aan India grenst, een gebied van 250 kilometer lengte en 50 kilometer breedte, bijna beheerst wordt door de onafhankelijkheids strijders. Volgens deze beridhten wordt het Westpakistaanse leger voortdurend aangevallen door eenhe den van het bevrijdingsleger die het platteland beheersen. Deze be richten komen overeen met Ameri kaanse inlichtingen. (Van onze correspondent) BONN De Britse premier Heath en de Westduitse bondskanselier Brandt, die gisteren en vandaag be sprekingen in Bonn voeren, zijn het er over eens dat nog voor de zomer van dit jaar een beslissing moet wor den genomen over de toetreding van Engeland tot de EEG. Brandt en Heath menen echter dat niet alleen de technische aspecten, maar ook de politieke beslissingen van het grootste belang zijn en dat misluk ken van de onderhandelingen fataal zou zijn. Beide regeringsleiders staan op het standpunt dat men moet stre ven naar een Europese regering of een vergelijkbaar lichaam. De ge sprekken in Bonn vonden in een ont spannen en vrienschappelijke sfeer plaats. Beide staatslieden hebben een brief besproken die president Pompidou aan kanselier Brandt zend over de Britse toetreding. Ook het twistpunt hoe groot de finan ciële deelneming van Engeland aan de EEG moet zijn kwam aan de orde. Er werden echter geen percen tages genoemd. Brandt zei dat de Bondsregering al les zal doen om de onderhandelingen in Brussel te doen slagen. De kanse lier noemde een nauwe samenwer king van de Westeuropese volken noodzakelijk om met succes de po gingen tot ontspanning uit te kun- ADVERTENTIE Doe het eens. Het is fantastisch. Lavona maakt u jaren jonger en mooier. Herstelt de natuurlijke glans van uw haar. En: u kunt kiezen uit maar liefst 25 kleuren. Prachtige kleuren. Lavona haarkleurspoelingen zijn op een crèmebasis gemaakt waardoor het resultaat volkómen egaal van dekking is. U zult het zien: Lavona is fantastisch I Grote kans dat u dezelfde avond nog uitgaat, wanfc nen voeren, om zo de deling van Eu ropa op den duur te kun nen overwinnen. Tijdens de bespre- I kingen, die de beide regeringsleiders voerden, kwam ook het Frans-Brit se project voor een gezamenlij ke atoomstrijdmacht ter sprake. Heath ontkende dat er een actue le aanleiding zou zijn om een derge lijke strijdmacht in het leven te roe pen. Berichten die daarover de laat ste tijd in de pers verschenen ver klaarde hij door te wijzen op een re de, die hij 1963 voor de universi teit van Harvard had gehouden. LONDEN (A) Zeventig dier soorten, in de hele wereld, zijn sinds 1900 uitgestorven. Dit lot bedreigt nog eens 800 diersoorten, aldus deelt het Wereld Natuur Fonds mee. Tot de soorten die thans geleide lijk aan het uitsterven zijn behoren de Javaanse neushoorn, de Arabi sche oryx gazelle), wild vee in de Filippijnen en Cambodja, de ijsbeer, tijgers, de gevlekte wilde katten, de oerang oetang, de reuze schildpad den op de Galapagos-eilanden, de zeeschildpadden, de arendsoort die zich voedt met apen en de eend van Hawaii. De Duits-Nederlandse vliegtuigfabrieken VFW-Fok- ker (VFW: Vereinigte Flug- zeugwerke) heeft een nieuw toestel geproduceerd, de VFW-614, het eerste ver keersvliegtuig, dat na de Tweede Wereldoorlog in West-Duitsland werd ge bouwd. Het is een toestel voor korte afstand en kan 44 pas sagiers vervoeren. Het opval lendste is, dat de VFW-614 voortgedreven ivordt door twee straalturbinemotoren (Rolls-Royce-Snecma), die boven op de vleugels zijn ge monteerd, dit om te verhin deren dat er stof in de straalmotoren komt op lan dingsterreinen zonder ver harding. Het toestel kan ge bruik maken van vliegvelden met korte landingsbanen, die tot nu toe van straatverkeer verstoken waren gebleven. De afstand voor starten en lan den is minder dan 1200 me ter. De kruissnelheid is 740 km per uur. De fabriek hoopt vierhonderd toestellen van dit nieuwe type te verkopen. BELGRADO (AFP, AP) Presi dent Tito van Joegoslavië heeft gis teren de bevolkingsgroepen in zijn land opgeroepen tot eenheid. Hy waarschuwde „zekere enkelingen en groepjes", die tegen deze eenheid zouden ageren. Het staatshoofd sprak ter gelegenheid van de uitrei king van vlaggen aan de ongeveer 10.000 leden van de territoriale ver dediging in Zenica, in de deelstaat Bosnië—-Herzegowina. Het was de eerste maal, dat Tito als opperbevelhebber van de strijd krachten vlaggen uitreikte aan for maties van de „algemene volksver dediging", die ingeval van een con flict de strijdkrachten moeten steu nen. „Geen van de zes deelrepublie ken van Joego-Slavlë zou, geheel op zichzelf, iets in de wereld beteke nen", aldus Tito. Volgens hem zijn de komende grondwetswijzigingen tot decentralisering van de federale staat „volkomen bevredigend voor al onze republieken en al onze volke ren". „De nationale eenheid heeft ons te veel gekost dan dat wij kunnen toestaan dat enkele dingen of kleine groepen, die niets gemeen hebben, met het communisme, dat geen van de afschuwely kheden van de oorlog hebben gekend en die zelfs soms de vijand hebben gediend, ons voor de DEN HAAG De PTT zal met 1 juli een aantal buitenlandse post- tarieven verhogen. De prijsverhogin gen hebben geen betrekking op brie ven beneden de twintig gram. De prijs daarvan blyft gehandhaafd op 45 cent. Ook voor brieven naar de andere EEG-landen, de Nederlandse Antil len. San Marino, Monaco en Vati caanstad blyft het tarief ongewyzigd een kwartje per brief tot 20 gram. Voor zwaardere brieven blyft voor deze landen ook het oude tarief gel den. Voor brieven naar het buitenland zwaarder dan twintig gram is men per 1 juli het volgende verschuldigd: 20—50 gram: 80 cent, 50—100 gr.: 1 gulden. 100—250 gr.: 2,50 gulden, 250—500 gr.: 4,50 gulden, 500—1000 gr.: 7,50 gulden en 1000—2000 gr.: 12 gulden. Ook het verzenden van briefkaar ten en drukwerken naar het buiten land zal duurder worden, met uit zondering van de post naar boven genoemde landen. QOEANG TRI (Reuter) De Amerikaanse troepen hebben van daag de basis Khe Sanh in het noordwesten van Zuid-Vietnam ver laten, aldus een Amerikaanse mili taire woordvoerder. In februari wa ren de Amerikanen teruggekeerd naar deze basis om een steunpunt te vormen voor de Zuidvietnamese troepen tijdens hun aanvallen op de Ho Tsji-Minh-route over de Laotiaan- se grens. De gevechten rond basis nr 6, die belegerd wordt door com munistische troepen, namen gister avond in hevigheid af. De basis ligt op een berg in het drielandenpunt Zuid-Vietnam-Cambodja-Laos. De in de buurt liggende basis nr 5 is nog niet door grondtroepen aangevallen, maar wel geraakt door vijandelijk granaatvuur. Het Amerikaanse opper bevel te Saigon maakte bekend, dat, nu er weer een contingent troe pen van 4.600 man het land heeft verlaten, de totale sterkte ongeveer 300000 man bedraagt, de laagste sinds het eind van de zomer van 1966. (Van onze correspondent) PARIJS (GPD) De pyraneese herdershond Titus die ongeveer een maand geleden In de Alpen zijn baas van de dood had gered en later op zijn beurt door zijn baas en enige vrienden gered kon worden verkeert sedert enkele dagen in levensgevaar. De gevolgen van de beproevingen, die het dier doormaakte gedurende enkele dagen en nachten bij 'n vorst van 33 graden en zonder voedsel, is Titus nooit helemaal te boven geko men. Maar sinds enkele dagen had het verzwakte dier ook nog de hon denziekte die, op Jongere leeftijd, nog altyd vaak helaas dodeiyk is Om Titus voor de tweede maal van de dood te redden heeft de veearts gisteren op verzoek van zijn baas 'n bloedtransfusie toegepast, een ex periment dat bulten de laboratoria nog nooit eerder voor een hond was beproefd. Nadat men eerst een hond van hetzelfde ras en bovendien gelijke bloedgroep als Titus op het spoor was gekomen, waren een paar liters van zijn bloed per vliegtuig naar 't Alpenstadje Voiron gestuurd. Of de operatie slagen zal ls nog allerminst zeker. Maar zelfs in geval van suc ces zal Titus, zo heeft de veearts al gewaarschuwd, nooit meer helemaal de oude zijn en moet voor een blij vende gedeeltelijke verlamming wor den gevreesd. voeten lopen en onze vreedzaam scheppende arbeid verhinderen", al dus het Joego-Slavische staatshoofd Tito riep verder het leger op tot verhoogde waakzaamheid om het land te beschermen tegen binnen- en buitenlandse vijanden. „De wereld is dol geworden", aldus de president. „Wij leven in een tijd dat we op elk ogenblik bereid en in staat moeten zijn om ons land en ons systeem van communistisch zelfbe stuur te verdedigen". Tito waarschuwde dat het conflict in het Midden-Oosten en de strijd in Indo-China de voorbodes zouden kunnen zyn van veel uitgebreider conflicten. „Morgen, of binnen zeer korte tijd", zo verklarrde hij, „zou er al een nieuw conflict kunnen ontstaan. Hoe lang dat zal duren en wat dat met zich mee zal brengen. kan nie mand zeggen". SANTIAGO (Reuter) Het Ver enigde Volksfront in Chili van de marxistische president Salvador Al- lende heeft by de zondag gehouden gemeenteraadsverkiezingen zyn op positie versterkt ten koste van de twee voornaamste oppositiepartijen. Volgens officiële resultaten heeft het front, waarin communisten, so cialisten, radicalen en linkse chris ten-democraten zijn verenigd, in to taal 49.75 procent van de stem men behaald. De christendemocraten die in het congres de voornaamste tegenstanders van Allende zijn, en de rechtse Nationale Partij kregen 48.09 procent. De hoop van de presi- is dus niet in vervulling gegaan. Het was de eerste verkiezing sinds Allende vijf maanden geleden aan de macht kwam. Voor de gemeenteraadsverkiezingen hadden zich 8.189 kandidaten laten tn- schryven. Er waren echter slechte 1.635 zetels te verdelen in 280 ge meenteraden. Ongeveer 3.650.000 Chi- lenen mochten stemmen. Onlangs is dc stemgerechtigde leeftyd verlaagd tot 18 jaar. De president beschouwt de resulta ten als een duideiyk teken van goed keuring voor zyn program. Allende voegde hier echter aan toe, dat hy dit program nu niet sneller zal gaan uitvoeren. Ook verzekerde hy dat hy de meer omstreden wetssvoorstellen niet rechtstreeks via een referendum aan het volk zal voorleggen. Mogelijk ziet de president zich tdoor de verkiezingsuitslag genoopt tot een „aanpassing" van zijn kabi net, waarin de communisten de meerderheid van de kernportefeuil les in handen hebben. De positie van de socialisten is aanzienlijk ver sterkt, die van de radicalen ernstig verzwakt. De grote socialistische overwinning kan Allende paradoxaal genoeg nog moeilijkheden bezorgen. De partijleiding staat bekend als „hard" en zal zich waarschijnlijk verzetten tegen een gematigde koers. Zij heeft al druk op de president uit geoefend „de weg naar het socialis me sneller af te leggen." LEIDEN De AVRO zal morgen avond weer een televisie-opname in de Stadsgehoorzaal maken van het Promenadeconcert onder leiding van Edo de Waard. Solistische medewer king verlenen ditmaal Marilyn Ty ler (sopraan) John Bröcheler (bari ton) en Willy Caron tenor» De re gie is in handen van Stokkermans, terwijl Allee Oppenheim het pro gramma zal presenteren. Uitgevoerd worden werken van Verdi, Rosini, Donizetti, Bizet e.a. Het concert zal eerste paasdag worden uitgezonden via Nederland 1. Ook het volgende concert (in mei) komt vanuit de Stadsgehoorzaal op het scherm. ROME (GPD) Een rede die de Italiaanse communistenleider Enri co Berlinguer op het communisti sche wereldcongres in Moskou ge houden heeft, is in het linkse kamp in Italië met weinig enthousiasme ontvangen. Berlinguer verklaarde in Moskou dat er een diepe solidari teit bestond tussen zijn partij en „een land als het uwe", maar hij voegde er aan toe dat „het interna tionalisme van mijn partij geba seerd is op het erkennen van de vol ledige onafhankelijkheid van elk land en van elke partij om plaats over te laten voor zoals dat al ge beurde en zoals dat zeker weer zal gebeuren momenten en motieven van verschil van mening, zonder dat deze overigens de solidariteit kun nen verzwakken". De Italiaanse PCI is de grootste communistische partij buiten het oostblok. Ze is tevens de op één na grootste partij in Italië. De socialis ten in Italië, die alles doen om de PCI aan de macht deel te laten heb ben, reageerden wat bits op de rede van Berlinguer. Zo leest men In hun verklaring, die in het partyorgaan van de socialistische partij "avanti" is afgedrukt: „Het antwoord van de PCI op het congres in Moskou ls weer eens een keer incompleet ge weest, om althans overeen te kunnen komen met ons eigen standpunt. WIJ staan aan de kant van het Sowjet- russlsche volk. maar niet aan die van de haar onderdrukkende bureau cratie. En het is ook fout solidariteit uit te drukken met wie aanvalt en tegelijkertijd met wie aangevallen wordt". (Berlinguer had zijn solida riteit ook tot de andere landen ln de communistische wereld uitgestrekt) „Wy zyn" zo gaat .Avanti" voort „voor de Indochinese volkeren en tegen het imperialisme van de Ver enigde Staten. Om dezelfde redenen staan we aan deaant van het Tsje- choslowaakse volk en zijn we tegen het imperialisme van het Kremlin" De sociaal-democraten die po litiek meer naar het midden staan dan de socialisten zijn van me- nnig, dat Berlinguer met zijn rede bewyst: „het stryden van de Itali aanse arbeidersklasse in dienst te willen stellen van het wereldcommu nisme zoals dat door Moskou wordt gedicteerd". Het spreekt vanzelf dat de chris ten-democraten helemaal geen steek van de rede van Berlinguer overla ten. In een periode waarin heviger dan ooitde strijd weer is opge laaid rond de vraag of de commu nisten in de regering moeten worden toegelaten hebben de christen-demo craten de beslissing genomen dat dit nimmer zal mogen gebeuren Deze beslissing ls niet onomstreden. De rede van Berlinguer vorige week in Moskou heeft al diegenen echter toch weer ruggesteun gege ven, die hun achterdocht Jegens de PCI maar niet kunnen kwijtraken: gaat 't de Italiaanse communisten ln de eerste plaats om Italië en dan eerst om de communistische Interna tionale? Met grote behoedzaamhedi ls de PCI met een vertrouwen offen sief aan de gang. De rede van Ber linguer in Moskou zou dit vertrou- wensoffenslef enige tijd hebben ver zwakt.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9