'Staking van baggeraars proefkonijn bouwwereld" mïïst Billiton gaat reorganiseren "Druggebruik ernstige bedreiging Meer misdrijven Staken is uit le tijd" Ontslagen in Arnhem Grootste hotel van ons land geopend Vijf kritische artsen vinden: oorzitter werkgevers baggerbedrijf ran Boven: Spookcimbassade in Den Haag BREES JR: IETS NIEUWS )AG 6 APRIL 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 rlei N HAAG (ANP) De werkgevers in het bagger- f hebben het gevoel, dat de uitgebroken staking, an enkele duizenden werknemers deelnemen, als tonijn moet dienen voor de loonderonderhandelingen bouwbedrijf die voor I mei a.s. afgesloten moeten l HAAG "Staken is uit d". Die opvatting huldigt M. H. van Boven, voor van het Nederlands Chris- Werkgeversverbond. In lichting op het vandaag Jaarverslag 1970 van .tie van confessionele •s zei hij dat een reeks ven een staking niet kan verdragen. ien krijgen de werkne- tchtens het herziene on- igsreoht medeverant- IJkheid voor de gang i in de onderneming, is een staking moei- e verenigen. De confessio- werkgevers zijn dan ook tnder van een afkoelings- i en verplichte arbitrage tl van arbeidsonrust. de heer Van Boven wergkevers bereid méér tafel te leggen voor vor- scholing van leden van idernemingsraden-nieuwe HIJ noemde echter de eis de vakbeweging om een >cent van de loonsom :bondsactiviteiten te be- "een beschamend bedrag", christelijke werkgevers voorts dat bij een volle- loon- en prijsbeleid de l bevoegdheden moet om „kalmerend" op te het loonpolitieke overleg- ie stijl (momenteel in be- bij de Sociaal-Economi- Raad) zouden onafhanke- economen advies moeten lengen over de loon- en ontwikkeling in 'n komende ide. Op basis hiervan zouden tag, vakbeweging en werk te moeten nagaan of er een bindend advies over de toe- are loonkostenstijging moet r cao-onderhandelaars niet aan deze algemene houden zou de regering recht moeten hebben partij - lp hun verantwoordelijkheid l Ook zou kunnen wor- overwogen contracten met loge loonstijgingen geen al- ene rechtskracht te verle- Aldus heeft gisteravond de heer J. Kraaijeveld Van Hemert voorzitter van de werkgeversdelegatie bij de onderllngen in het baggerbedrijf, ge zegd. „Bewijsstukken leveren is moei lijk, wij gaan op onze gevoelens af". Er zal geen kort geding worden aangespannen. „Een kort geding is niet het geëigende middel. We ver wachten er geen effect van", zo zei de heer Kraaijeveld Van Hemert. „De werkgevers zijn dag en nacht bereid de onderhandelingen voort te zetten. Ook als er een mogelijkheid is voor bemiddeling, dan zullen wij daarvoor open staan". „Algemeen" De heer Kraaijeveld Van Hemert zei het voorbarig te vinden, dat de heer P. de Vreeze van het stakings comité de staking op de twaalf uit gekozen objecten „algemeen" had ge noemd. „Wij hebben de indicatie, dat zij niet algemeen is. Op enkele sche pen is maandag gewerkt". Bijzonder pijnlijk noemde de heer Kraaijeveld aVn Hemert het, dat de stakingsobjecten werken betreffen, die uitgevoerd worden door de be drijven van de leden van de werk- geversonderhandelingsdelegatie in 't baggerbedrijf. Miljc oenen De heer P. de Vreeze van het sta kingscomité zei naar aanleiding van de mededelingen van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, dat de bonden op dit ogenblik nog geen actie voeren bij het Brouwershavensegat: „We hebben zoveel verantwoordelijk heidsgevoel, dat we die caissons die miljoenen hebben gekost, niet naar de donder helpen". Wel is het zo. dat de schepen die over enkele weken waarschijnlijk eind april het dfjk- lichaa mover de blokken moeten leg gen, worden vastgehouden en dat daarop de voorbereidingen voor dit werk zijn gestaakt. Ook heeft de stakingsleiding ver- nomen, dat in het Europoortproject nog een of twee sleephopperzuigers I aan het werk zijn. De heer De Vree- I ze schrijft dit toe aan het feit dat j de mensen die daarop werken veel i buitengaats zijn geweest en nog geen contact hebben gehad met de bon den. De bonden zullen alsnog probe ren, dit contact tot stand te bren gen. Overigens, aldus de heer De Vreeze, gaat het hier maar om nog geen twee procent van de in totaal 70 80 schepen die op ons lijstje stonden. ,x c i o' ''y&v f ADVERTENTIE AD VERTEN TIF Eng. secretaresse zoekt appartement bij voorkeur bestaande uit ged. gemeubileerde zit kamer, slaapkamer, keu ken, douche en toilet. Schriftelijke of telefo nische aanbiedingen te richten aanSLAMAS, Gerard Brandtstraat 105, Leiden. Tel. 01710-40584. ARNHEM Bij de NV Billiton in Arnhem wordt op het ogenblik ge werkt aan een grootscheepse reorga nisatie, waardoor het personeelsbe stand de komende maanden aanmer kelijk zal worden ingekrompen. De directie van Billiton onderdeel van de Koninklijke Shell-groep heeft inmiddels besprekingen ge opend met de vakbonden en de on dernemingsraad. Er werken op het ogenblik 600 man. De inkrimping zal zoveel mogelijk door natuurlijk verloop of overplaat sing binnen het Billiton-concern ge beuren. In een aantal gevallen zal echter vervroegde pensionering of afvloeiing noodzakelijk zijn. "Zodra met alle betrokken instanties over de reorganisatie en over de voor waarden van eventuele afvloeiing overeenstemming is bereikt, zal vol ledig opening van zaken worden ge geven," aldus de Billiton-directie. De reorganisatie is in de eerste plaats een gevolg van de voorgeno men sluiting van de tinafdeling in Arnhem. De tinsmelt-activiteiten van Billiton zijn de laatste Jaren reeds geleidelijk ingekrompen. De oorzaak, daarvan ligt in de afnemende aan voer van tinertsen, zulks in verband met het feit, dat ertsproducerende landen er meer en meer toe over gaan de grondstoffen in eigen land te verwerken. De sluiting van de tinafdeling brengt mee dat ook in de staf- en hulpdiensten van Billiton vereen voudigingen moeten worden aange bracht, teneinde de overhead-kosten meer in overeenstemming te bren gen met de verminderde produktle. Tenslotte zal de interne organisatie ook worden aangepast aan de te verwachten ontwikkeling van nieuwe activiteiten op metallurgisch en che misch gebied, waaraan reeds gerui me tijd wordt gewerkt. MANILLA De Philippijnen be schikken in het buitenland over acht onbemande "spook ambassades". Een daarvan is de ambassade in Den Haag aan de Laan Copes van Cattenburch. De minister van Buitenlandse za ken van de Philippijnen heeft dit in het parlement in Manilla meege deeld. De ambassades zijn niet bezet wegens gebrelc aan geld. De andere zeven "spookambassa- des" staan in Oostenrijk, Madagas car, Denemarken, Turkije, Zweden, Peru en Saoedi-Arabië. Sommige di plomaten die in een van deze landen als ambassadeur werden benoemd, hebben voorlopig genoegen moeten nemen met de lagere post van con sul-generaal op een andere plaats. AMSTERDAM (ANP) Prins Bernhard heeft gister middag het nieuwe Alpha hotel in Amsterdam, dat met 1200 bedden het grootste ho tel in ons land is, officieel geopend. De prins onthulde daartoe een plaquette in een van de restaurants van het hotel. Het Alpha-hotel heeft ruim 30 miljoen gulden ge kost en heeft als aandeelhou ders Strand Hotels Limited en de KLM. Prins Bernhard was bij zijn aankonnst begroet door Sir Norman Joseph, plaatsver vangend voorzitter van Strand Hotels Limited en de heer Christopher Salmon, di recteur, toelast met nieuwe vestigingen. In de hal werd voorts de heer Douglas Gluckstein, voorzitter van Strand Hotels Limited, aan de prins voorgesteld. LEIDSCH A DAGBLAD De verkiezingsmachine draait deze maand op volle toeren. Maar de slag die al in de afgelopen maanden heeft gewoed, heeft duide lijk gemaakt, dat de zogenoemde kleine drie, Partij van de Arbeid, D'66 en Politieke Partij Radikalen (PPR) nauwelijks winst hebben weten te boeken tegenover de regeringscombinatie. Die stelling is gebaseerd op de uitkomsten van opiniepeilingen. Daaruit blijkt dat de regeringspartijen het niet zo riant doen. Maar ook de oppositie komt niet veel verder als het om de gunst van de potentiële kiezers gaat. Uit die enquetes blijkt ook, dat de populari teit van regeringsleider De Jong nog steeds groeit en dat geen van de andere politici op het ogenblik in zijn schaduw kan staan. Maar belangrijker op dit moment is volgens mij, dat de stormloop op het kasteel van de regeringspartijen weinig effect heeft. Den Uyl en Van Mierlo weten Biesheuvel en Udink nauwelijks in moeilijk heden te brengen. De KVP-kopman Veringa heeft het niet gemakke lijk. maar dat komt niet door vastberaden aanvallen van de oppo sitie. Dat komt omdat hij zelf niet uit de verf komt en omdat de kiezers tien keer positiever oordelen over KVP-premier De Jong, dan over de door de partij uitverkoren lijsttrekker Veringa. In het poli tieke spel komt minister Veringa niet over het voetlicht en zo iets knaagt natuurlijk aan het zelfvertrouwen. Maar het belangrijkste is, dat de oppositie geen duidelijk ander beleid weet voor te stellen aan de kiezer. Er is zeer veel werk verzet. Er zijn plannen opgesteld, er zijn belangrijke en minder belangrijke zaken gerangschikt en er zijn berekeningen gemaakt hoeveel alle wensen moeten kosten. Maar omdat de regeringspartijen iets derge lijks hebben gedaan, hebben zij de oppositie een stuk wind uit de zeilen genomen. Want de programma's gaan in de ogen van de kiezers verrassend veel op elkaar lijken. Woningbouw heeft priori teit, dan komt het milieubeheer, ach kijkt u de enquêtes er maar op na. Daarom is de uitspraak van KVP-voorzitter Van der Stee („onze prioriteit, de woningbouw, moet keihard uit een regeringsprogramma komen, anders doen we niet mee in een volgend kabinet") uiterst goedkoop, want op dat punt doet iedereen mee. De winst voor de regeringspartijen is dus dat zij de verschillen met de oppositie van de drie partijen voor het oog van de kiezer klein hebben weten te maken. Want dat veroordeelt de oppositie tot een zekere machteloosheid. AR-leider Biesheuvel heeft wel eens gezegd dat het kabinet-De Jong een goed beleid slecht verkocht. Dat was voor D'66-lijsttrekker Van Mierlo aanleiding om te zeggen dat het andersom was: een slecht beleid werd goed verkocht. Dat lijkt aar dig, maar het is gewoon niet waar. Het is zonder verdere bewijzen niet aan de kiezers te verkopen, dat het kabinet-De Jong in zijn geheel een bar en boos beleid heeft gevoerd. Sommige ministers waren sterker dan anderen, maar dat komt ook in andere kabinetten voor. Het kabinet Cals-Vondeling ('65-'66) was aangekondigd als een sterk kabinet, maar niet ieder een bleek een even grote steunpilaar. Maar het belangrijkste is natuurlijk dat de problemen in een klein land als het onze met zijn betrekkelijke grote graad van open heid, nu eenmaal duidelijk herkenbaar zijn. Daar ontkom je een voudig niet aan. Je kunt op nuances verschillen, maar alle partijen moeten toegeven, dat er iets moet gebeuren aan het noorden des lands, aan de grote klassen, aan de bejaarden en de AOW-ers. En over het hoe kunnen de meeste Nederlandse politici, gewetensvol als zij over het algemeen zijn, ook nauwelijks van mening verschil len. Dat gaat centen kosten: onvoorstelbare bedragen, waarbij de verschillen nauwelijks opvallen. Deze geeft bij voorbaat dertig mil joen uit voor een probleem, geen 40 miljoen. Dat, plus de nog steeds doorgaande inflatie geeft vele kiezers het gevoel dat het er niet zo veel toe doet en dat het best eens 100 miljoen zou kunnen worden. Dat wil nog niet zeggen dat men de politici wantrouwt, maar dat het besef heerst dat politici ook maar mensen zyn, en dat zij zich kunnen vergissen. Bovendien zijn er tal van invloeden van buitenaf die meespelen en die inflatiebestrijding tot een heel moeilijke zaak maken, en ook dat is tot de kiezers doorgedrongen. BELANG In zo'n verkiezingsslag is het dus van belang, je toch van de tegen standers te onderscheiden. In 1967 lukte dat aan D'66, die met een reeks toen nieuwe voorstellên kwam om de burger dichterbij de re gering en de volksvertegenwoordiging te brengen. In verwaterde vorm is iets van die voorstellen overgenomen door de staatscommissie Cals-Donner en de regeringsmeerderheid heeft ze vervolgens getor pedeerd. De man die nu iets nieuws brengt is dr. Drees jr. Hij mag in de ogen van vele politici een stuntelaar zijn, die met enkele klappen in een debat gevloerd wordt, het blijft een feit dat zijn kreet: de be lastingen hoeven niet omhoog en we kunnen toch wel huizen bouwen, goed is overgekomen. En dan heeft het weinig zin om je af te vragen of Drees nu wel of geen socialist is. Feit is dat iedereen weer koorts achtig is gaan sleutelen aan de cijfermatige opstellingen. De WD heeft de bezuiniging ook weer uit de mottenkist gehaald, al heeft minister Witteveen van diezelfde WD in de afgelopen jaren bewezen een soortgelijk gat in zijn hand te hebben als zijn voorganger Vondeling. De politici van andere partijen mogen dan kans zien om Drees in debatten te vloeren, tot nu toe blijft het feit tellen, dat de voormalige thesaurier-generaal kans heeft gezien tussen alle gewetensvolle partijleiders in met iets nieuws te komen. En dat zal ongetwijfeld van invloed zijn op de uitslag van de verkiezingen van 28 april. JRS Dertig doden op Madagascar De regering van Malagasië (.Mada gascar) heeft zaterdag besloten tot ontbinding van de linkse partij „Mo- nima", die zij verantwoordelijk acht voor onlusten in het zuiden van het eiland waarbij 30 personen zijn om gekomen. Partijleider Moni Jaon zou met een aantal volgelingen in het oerwoud gevlucht zijn. DEN HAAG Het aantal misdrijven tn ons land is het vorig jaar toegenomen. In 1970 kwamen de politie en de marechaussee achter 267.000 misdrijven. Dat waren er 27.000 meer dan in 1969. Een stijging van ongeveer elf procent. Van de 267.000 misdrijven werden er 109.000 opgehelderd: een percentage van ongeveer 41. In 1969 was dit percentage 44. De vermogensdelicten vertonen de sterkste groei. Daarna komen de verkeersovertreders. De agressieve delicten namen ten opziohte van 1969 niet toe. De seksuele misdrijven vertoonden een teruggang. Al dus cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. DEN HAAG (ANP) Vijf kritische artsen zijn ervan overtuigd, dat 't gebruik van drugs in de westerse maatschappij zo'n grote omvang heeft aangenomen, dat de werking van deze stoffen aan iedereen moet worden duidelijk gemaakt. Zij hebben daarom het boek „Jeugd onder drug," samengesteld dat is gebaseerd op de resultaten van wetenschappelijk onderzoek, over de gehele wereld en waarin ook bijdragen over kunst en au thentieke interviews en discussies werden opgenomen. Zij zijn onder meer tot de conclusie gekomen, dat druggebruik zon der medische indicatie een ernsti ge bedreiging vormt voor de indi viduele mens, voor de gehele sa menleving en voor de totale cul tuur. De groep wordt gevormd door de ze nuwarts dr. P. H. Esser uit Haar lem, de arts-fysioloog en schilder dr. D. Granaat uit Bergen <NH) de huisarts K. F. Gunning uit Rot terdam, die Jarenlang in Marokko werkte waar veel verslaving aan kanabis-produkten voorkomt, de oogarts dr. I. Swelheim uit Amster dam en diens echtgenote de zenuw arts R. Swelheim-De Boer. Volgens hen hebben alle waanver- wekkende stoffen in htm werking gemeen, dat de gebruiker en zijn omgeving de gevolgen niet kunnen overzien, ook al zfjn' ze zelf een an dere mening toegedaan. Zonder deskundige voorlichting en leiding zijn de gebruikers en hun omgeving daarvoor in een labyrinth geraakt, waaruit zij zonder deskundige voor lichting en leiding nauwelijks meer kunnen ontsnappen. De jonge druggebruiker dient in principe niet de prooi te worden van Justitie of politie, evenmin in de watten te worden gelegd door niet terzake kundigen van cultuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk. Het gaat om een sociaal- medisch probleem. Fysiologen, farmacologen, huisarteen en psychiaters zullen samen met de ouders, docenten, psychologen, geestelijken en maatschappelijke werkers de Jeugdige druggebruikers moeten helpen", aldus de kritische artsen. Zelfmoord In de conclusies in hun werkstuk schrijven de kritische artsen ver der, dat druggebruik zonder me dische indicatie een bedreiging van het biologisch evenwicht in dt mens. Deze vorm van milieuvervui ling staat volgens hen gelijk mei een vorm van zelfmoord. „Recrea tief druggebruik is daarom 'n pa radox. Ook het gebruik van drugs op medisch advies kan leiden tot excessen en verslaving. Marihuana is gevaarlijker dan alco hol, omdat deze drug de duidelijke tendens heeft om zieltjes te win nen, d.w.z. het leidt tot uitbreiding van het gebruik. In Amerika ver slaaft een van elke tien marihu- ana-gebruikers aan heroine of an dere hard-crugs, aldus de samen stellers. De marihuana-gebruiker heeft een autoritaire houding, die veel men sen afschrikt, maar juist de labie- len imponeert. Ook veel Jeugdigen worden gemakkelijk geïmponeerd. Bijgevolg dienen de sterken de zwakken te beschermen, met na me door het gebruik van marihu ana absoluut te ontraden," schrij ven de kritische artsen. Drie van de kritische artsen* links dr. P. H. Esser, psychiater in Haarlem, dokter K. F. Gunning huisarts in Rotterdam die 8 jaar in Marokko verbleef en dr. O. Granaat, arts-fysioloog te Ber gen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7