Twijfel van raad over nieuwe burgemeester xtreem m het ;ewest eiden Troef kampt met problemen wilms floet De Vis duur betaald.. DE LEID' SE K/./.D Restaurateur had eau de cologne gedronken Gouden echtpaar Kop blij met zijn buren PAASSHOW Verontrusting in motie aan regering TROEF 1 IVelzijnsmarkt in Stadhuis RAAD PRAATTE TOT IN DE NACHT Palmtakken uit Australië W SPORT LEIDEN N.V. APRI 8DAG 6 APRIL 1971 LEIDSCB DAGBLAD PAGINA i M ukt op een hi het i, 'y. LEIDEN Het lange uitblijven van een burgemeesters benoeming bij een aantal perspublikaties van zeer recente datum, doet het vermoeden rijzen dat de procedure voor de voordracht grotendeels een partij-politieke zaak wordt. Deze vrees sprak de gemeenteraad van Leiden vannacht uit in een PAK-motie, die met meerderheid van stemmen werd aanvaard op een vér na middernachtelijk uur. De in houd van de motie zal ter kennis worden gebracht van de regering. Daarin wordt nadrukkelijk herinnerd aan de vraag om een topfiguur als burgemeester van Leiden. De huidige stand van zaken doet twijfelen aan de inlossing van dit unanieme verlangen van de Leidse raad, zoals dat is overgebracht aan de commissaris der Koningin in een op 8 januari gehouden hoorzitting, aldus de motie. k n om de LEIDEN Uit een analyse van sociaal-economische opbouw van gemeenten wordt duidelijk hoe der in het gewest Leiden op een be- ekkelijk klein gebied extremen al va wat elkaar voorkomen. Er zijn in ederland vrijwel geen gebieden aan wijzen waar dit in zo sterke ma- voorkomt. Dit is te lezen in een rapport van Vereniging van Nederlandse Ge- leenten. Deze nota is onderdeel van n achfcen reeks van drie, waarin het so- federl iografisch aspect van het weten- rouw chappelijk onderzoek naar de sa- )ril nenhang in het gewest wordt be- m mi icht. Een vierde nota zal gewijd zijn lan' het bestuurkundig onderdeel ran het onderzoek. De gewestraad zal in een op 22 april te houden ver- [adering over dit rapport praten. Het gewest is samengesteld uit 'n 11111 aantal onderling soms sterk verschil- lende gemeenten. Dit opent wel mo- n gelijkheden tot onderlinge taakver- ,n delingen in groter verband. In het '"gewest komen bovenlokale verban- e den eveneens tot uitdrukking. Het za ?el)ied ving bijv. lange tijd het over- "wan6chot °P van de bevolkingsaanwas van de Haagse agglomeratie. Het ge west staat nu voor de vraag: is het mjgewest vol en zo Ja, dient dan ge zocht te worden naar een „overspui". Met de nog beschikbare ruimte dient zorgvuldig te worden omgesprongen. De nabijheid van de Haagse ag glomeratie is voelbaar, .met name wat betreft de voorzieningen. Leiden is hierin duidelijk ondergeschikt aan Den Haag. Het vermoeden bestaat, dat de verzorgende functie van Lei- b' den devalueert of dit dreigt te doen. In het rapport wordt erop gewezen, nu 't verzorgingsgebied van Lei den nog niet rechtstreeks op Den Haag is gericht, een devaluatie van de Sleutelstad, met name het cen trum, als een verarming van het ni veau van het gehele gewest moet worden beschouwd. In de nota, waarop wij uitgebrei der zullen terugkomen, worden ge noemd als: algemeen dynamische gebieden Voorschoten, Noord-Hofland, Leiden- Morskwartier, Leiderdorp en Zoeter - woude; In een toelichting zei PAK-woord voerder Van Aken, dat aanvankelijk de indruk bestond dat de commissa ris der Koningin getroffen was door de eensgezindheid over de profiel schets voor een nieuwe burgemees ter. Zijn reactie van: "zo'n man gaat naar Amsterdam of Den Haag" zou hebben bewezen dat hij besefte dat een man van kaliber werd ver langd. Nu de benoeming echter zo lang op zich laat wachten, gaat het erop lijken dat het een "pakket-benoe ming" wordt. Dat wil zeggen dat al le vacatures bij elkaar worden ge voegd om daaruit een keus te maken. Politieke factoren gaan dan een rol spelen. Nu in de pers namen van kandidaten zijn genoemd ("ik ontken niets, ik bevestig ook niets") moet de raad de kans grijpen om zijn on gerustheid te tonen, aldus Van Aken. De motie die hij de raad voorleg de. bevatte o.m. de stelling dat het in de hoorzitting aan de CdK uitge brachte advies over een topman niet zo vrijblijvend zou zijn, als normaal in dergelijke gevallen. Aan het toen gedeponeerde wensenpakket wordt nog onverminderd vastgehouden. De regering wordt verzocht daar ernstig rekening mee te houden. De onlangs in de pers genoemde twee kandida ten beschikken niet over de eigen schappen die volgens de profielschets zijn gesteld, aldus een passage. De laatste zinsnede werd even wel geschrapt, nadat de raad (op verzoek van de VVD) in besloten zit ting was gegaan. Achter gesloten Ir uk otjes het een nigö ven swerl poor t met rden de nfiei -eg loeg uite deuren werd overeengekomen geer namen te noemen of een hint te doen in die richting. Met het over blijvende beroep op de regering en de verdere inhoud van de motie ginf de raad tenslotte akkoord, met uit zondering van de liberalen en een deel van de confessionelen. Uitstel Aan de discussie rond de burge meestersbenoeming ging een raads vergadering vooraf, die uitstel van enkele beslissingen opleverde. Den Dubbelden (PvdA) zag bijvoorbeeld een voordeel van 110.000 gulden, als vijf mobiele klaslokalen van een an der typen worden aangekocht, dan wethouder Duyverman (onderw.) in zijn hoofd had ten behoeve van het openbaar en r.k. kleuteronderwijs in het Morskwartier, te plaatsen aan de Öpaalstraat. Een andere voorde lige oplossing zou zijn de bouw van een noodgebouw, in plaats van een (demontabele) mobiele school, zo rekende het raadslid voor. Wethouder Duyverman voelde zich enerzijds gedrongen door de urgen tie van de lokalennood in de Mors, maar achtte aan de andere kant de opmerkingen van Den Dubbelden van groot belang om ze ter wille van de tijdwinst op hun beloop te laten. Hij besloot het voorstel aan te hou den om het op zijn waarde te kunnen schatten in de drie weken tot de volgende raadsvergadering. In 't Veld (PvdA) verweet wethou der Kret, dat deze de mogelijkheid tot erfpacht niet als een wezenlijk DEN HAAG/LEIDEN Twee uur heeft de Haagse politie rechter zich gisteren bezig moeten houden met de vraag of een 53-jarige restaurateur uit Leiden onder invloed van drank ver keerde, toen hij met zijn auto in de Korevaarstraat een aanrij ding veroorzaakte. De vertraging in de behandeling van deze zaak was enerzijds een gevolg van de omstandigheid, dat verdachte de feiten ont kende en hoewel hij bijna 30 jaar in ons land woont en de Ne derlandse nationaliteit bezit bovendien verklaarde de Neder landse taal niet machtig te zijn, zodat van een Chihese tolk ge bruik moest worden gemaakt. „En dit terwijl bij naturalisatie De verdediger vond in de hele ge- het een vereiste is, dat iemand onze beurtenis veel twijfelpunten en het licht dynamische gebieden Sas- senheim. Warmond en Wassenaar; stabiliserende en stabiele gebie den Katwijk a.d. Rijn, Rijnsburg, Valkenburg, Wassenaar-dorp, Voor schoten-centrum en Vlietwijk, Lei- den-Boerhaave en Rodenburger dis trict en Oegstgeest; min of meer stagnerende gebie den Leiden binnenstad, Stations en Kooidistrict, Bos- en Gasthuisdis trict en Katwijk-dorp. ADVERTENTIE UW BONTMANTEL laten REPAREREN of MODERNISEREN NU BINNEN 8 DAGEN KLAAR! BONTBEWARING in gekoelde ruimten plus volledige verzekering. PEPERZAK beheerst 't vak SPUI 149-151 TEL 070-604895 taal wel behoorlijk dient te ver staan," constateerde de officier van Justitie. Volgens verdachte zou hij de be wuste avond lang hebben gewerkt en oververmoeid zijn geweest. Hij had' wel iets gedronken, doch dat zou niet van betekenis zijn geweest. Maar wel was er de merkwaardige infor matie, dat hij in de auto een paar forse slokken uit een fles eau de co logne zou hebben genomen. „Dat is negentig procent alcohol," zo merkte de verdediger, mr. Scha per uit Leiden op. „Dan zou u minstens een gat in uw maag hebben gebrand," veron derstelde de rechter. Overigens ontkende verdachte ook iets van de aanrijding te hebben ge merkt, hoewel een stuk van de aan gereden auto op zijn auto lag. Toen de politie aan de woning van verdachte kwam, lag hij op bed. Uit het bloedonderzoek bleek een alco holpromillage van 1,20. LEIDEN Nu de toegezegde no ta over de welzijnszorg in Leiden een zeer omvangrijk werk nog wel enige tijd op zich zal laten wach ten, hebben B. en W. besloten om de leden van de raad reeds nu te infor meren over doelstelling, structuur en takenpakket van de bestaande func tionele raden. Dit zal geschieden op een 24 mei te houden „welzijns- markt" in de burgerzaal van het Stadhuis. Het is de bedoeling, dat korte inleidingen worden gehouden over de diverse sectoren van de wel zijnszorg. is nog maar de vraag, of verdachte echt onder invloed van drank ver keerde. Hij concludeerde dan ook tot vrijspraak; door het harde werken was verdachte versuft. De rechter had daar een andere mening over en het vonnis werd f 150 boete voor de aanrijding en voorts twee weken gevangenisstraf waarvan een week voorwaardelijk met proeftijd van 2 Jaar, ontzegging van de rijbevoegdheid gedurende een Jaar met aftrek van de tijd1 waarin dat reeds is ingenomen. alternatief heeft voorgesteld bij de verkoop van grond in 't industrieter rein De Waard aan het aannemers bedrijf Du Prie. De wethouder ant woordde, dat de verkooponderhan delingen al dateerden van vóór de erfpachtbehandeling in de raad, eind vorig jaar. Omtrent de Leidse Hout deelde wet houder Menken mee, dat met de be herende stichting contact i6 over ver betering van de flora in het park. Getracht zal worden om van het rijk subsidie te verkrijgen voor de voorgenomen bosverbeteringen. Merenwijk De raad stemde in met een voor stel van In 't Veld, om een fonds te vormen dat weinig draagkrachtigen toch het wonen in de Merenwijk moet mogelijk maken. Tegelijkertijd verklaarde de raad zich vóór toe passing van artikel 18 a van de huur wet op de eerste 256 woningen in de Merenwijk (de mogelijkheid om een bewoner de huur op te zeggen in dien hij een te lage huur verwoont, in verhouding tot zijn inkomen). Een ander voorstel van In 't Veld over overdracht van onder auspiciën van de gemeente gebouwde wonin gen (Merenwijk) aan woningbouw verenigingen, werd aangehouden ten einde B en W de gelegenheid te ge ven hun in constructie zijnd plan daarover verder af te bouwen. LEIDEN Na een lang dradige, grijze woordenbrei te hebben gesponnen rond een aantal minder belang wekkende zaken, heeft de Leidse gemeenteraad van nacht plotseling klaar wakker een soort spoed- boodschap gericht aan het adres van de regering in Den Haag over de burgemeesters benoeming, die maar op zich laat wachten sinds mr. v. d. Willigen eind februari af scheid nam. Juist het uitblijven van een Door Henk de Kat beslissing wordt gezien als een veeg teken. Het duidt erop, dat Leiden het moet stellen met een ander dan de topfiguur waarom unaniem was gevraagd aan de com missaris der Koningin in een hoorzitting, begin januari. Doorgaans is een dergelijke meningspeiling geheel vrij blijvend, maar in het Leid-se geval is het andersmeent de raad. Een aan alle kanten zo klem zittende stad als Leiden behoeft de sturende hand van een kundig leidsman. Diens politieke embleem doet er dan niet toe. Langzamer hand rijst echter het vermoe den, dat op zo'n „managefr" tevergeefs wordt gewacht en dat de keus van het kabinet zal vallen op een man, die al lereerst geacht wordt te pas sen in het liberaal/confessio nele college van B. en W. Zo ongeveer samengevat luidt de ongerustheid van met name de PAK-partijen, die nog is aangewakkerd door de publikatie in het Leidsch Dagblad van vorige week, waarin dr. Vis (VVD) werd genoemd als zeer se rieuze kandidaat voor het burgemeesterschap van Lei den. Maar nee. de raad noemde geen namen. Ook niet die van de heer Dankel- man, wiens naam eveneens is gevallen. Toch doelde Van Aken duidelijk op dit tweetal, toen hij in in zijn „spoed- brief" aanvankelijk sprak over twee „niet in het ge schetste burg eme estersprofiel passendekandidaten. De VVD'er Portheine maakte er een punt van, waarna de raad de deuren achter zich en de toehoorders (inclusief de pers) buiten sloot. Een periode van wachten brak aan met een enkel intermezzowethouder Uarmsen die naar buiten kwam met de opmerking „de Vis wordt duur betaald Als een Vis in het water. met kwart over twee als uit eindelijk resultaat, dat in de „spoedbrief' aan de regering met geen woord gerept zal worden over eventuele onge schikt geachte kandidaten. Ondere deze brief zette de meerderheid van de raad z'n symbolische handtekening. Of de aankomst van dit epistel in Den Haag het ge loenste resultaat zal hebben, is de vraag. Afgewacht moet worden of de noodkreet niet in een te laat stadium komt, of het kabinet al niet is voor bijgegaan aan de visie van (een deel van) de raad. LEIDEN Het Leidse vormings centrum Troef aan de Hogewoerd, kampt momenteel met moeilijkheden die het leven dreigen te benemen van dit twee Jaar geleden uit de Ma ter Amabilisschool voortgekomen in stituut. In het Jongerenblad Thym van deze week staat een uitvoerig inter view met directrice Elly Kerckhoffs van Troef, waarin de situatie van dit moment wordt doorgelicht. Te genover een toenemend aantal be zoekers blijkt een vermindering van de subsidie te staan. Ook is het aan tal medewerkers te klein om de op vang aan te kunnen van de hon derden Leidse jongeren, die Troef als een toevluchtsoord zijn gaan be schouwen. Tenslotte vormt ook de behuizing een schrijnend probleem. Op last van de brandweer is één zaal al gesloten, zodat hoognodig naar een ander gebouw moet worden om gezien. Bezoekers Oorspronkelijk opgezet als een avond-vormingscentrum voor wer kende Jongeren heeft Troef in het LEIDEN Hoog tronend boven, het haastige verkeer over de Chur ch ill aan, vieren de heer en mevrouw Kop vandaag hun 50-jarig huwelijk. Vanuit hun flatje aan het Jacques Urlusplantsoen (vijfde verdieping) hebben ze een wijds uitzicht naar twee kanten. Aan de ene kant zien ze uit over de sportvelden aan de Bos huizerkade, waar net een paastoer- nooi wordt gespeeld, aan de andere zijde kijken ze neer op de speelvel den waar kinderen ballen en schom melen. Vooral als Je nauwelijks de deur meer uit kunt, zoals het bruidspaar door lichamelijke gebreken, is zo'n uitzicht heel wat waard. Bovendien woont het echtpaar Kop op een „fij ne galerij" met prima buren: ,„als er wat is hoeven we maar te tikken of te bellen en ze komen helpen, al ts het midden in de nacht". Opmerkelijk is het vooral, dat de bruidegom zich zo inschikkelijk toont met zijn flatwoning. Immers, hij heeft altijd in de buitenlucht z'n brood verdiend. Eerst 25 laar lang als binnenvaartschipper en vanaf '47 tot '61 als bezorger van tijdschrif ten en het LD, met de verspreiding waarvan trouwens ook zijn vrouw Ja ren heeft meegeholpen. Maar dan spreken ze van vroeger. Mevrouw komt nu niet meer uit huis („ik zou graag de stad nog eens in willen"). De heer Kop waagt zich af en toe nog wel eens buiten, als hij naar de kapper of het postkantoor, moet maar dat gaat dan voorzichtig aan. „M'n kleinkinderen hebben pas ge zegd: oma, we komen Je een keertje halen, maar dat gaat niet. Mijn kin deren wonen ver weg of hoog, daar kun Je dus niet meer komen". Ondanks de verplichte lichaams beperking verkommert 't bruidspaar Kop niet. Meneer Kop is vaak met een boek te vinden, zijn echtgenote neemt graag een handwerkje op schoot in de wat rustiger uurtjes. Bloemstukken over de hele breedte van de vensterbank en op de tafel duiden er op, dat het gastvrije en gezellig babbelende gouden echt paar niet wordt vergeten. 2 Jarig bestaan een razendsnelle, ontwikkeling doorgemaakt. Thym onderscheidt thans drie soorte bezoe kers: cursisten („de élitegroep van werkende jongeren die avondcur sussen volgt"), soosbezoekers („wer kende jongeren, de underground, middelbare scholieren en studenten") en de clubhuisjeugd, die afkomstig uit de Spreeuwpot en Kraaiennest vermaak komt zoeken in de vorm van tafeltennissen, kaarten, en een bier tje drinken. Door Henk de Kat Opvallend is dat het aantal „cur sisten" (rond de 200) ten achter, blijft bij de soosjeugd, die op de woensdag- en vrijdagavond in Troef terecht kan. De clubhuisjeugd vormt een minderheid, maar hun vertrek, uit de Spreeuwpot en Kraaiennest heeft inmiddels wel tot de sluiting, van deze clubhuizen geleid. Ondanks dat zij ook de zorg heeft voor ande re jeugdgroepen is de 80 procent sub sidie die Troef ontvangt (40 van het rijk, 15 van de provincie en 25 van de gemeente Leiden) louter geënt op de „cursisten". Een subsidie die zon der meer al ontoereikend is. De 20% die nog ontbreekt komt in klin kende munt omgerekend, neer op een bijdrage van 210 gulden per Jaar op te brengen door elke cursist. LEIDEN Tijdens de palmpasen- dienst in de Oud-Kath. Kerk zijn palmtakken uit Australië, die in de vorm van kruisjes gevlochten waren, uitgereikt. De leden uit de vorige ge meente van pastoor M. Goudkamp (Woodenbong in Australië) hadden de palmtakkruisjes gezonden aan de Oud-Katholieke gemeente, met het verzoek ze op palmpasen uit te rei ken. Hoewel pastoor Goudkamp pas kort in Leiden is, ontwikkelt zich een vriendschapsband tussen beide ge meenten. Bovendien is onlangs 5000 gul den ingekrompen op de gemeentelij ke subidie, gezien Leidens armlasti ge positie. Troef heeft hierover één dezer dagen geprotesteerd in' een ge sprek met CRM-wethouder me vrouw Den Haan. Tijdens dat onder houd is tevens gewezen op het feit. dat andere steden een eigen subsidie van 40 tot 45 procent verstrekken aan het vormingswerk, dat dan voor in totaal 95 procent wordt gefinan cierd. Subsidie voor andere dan de cur sus-activiteiten wordt dus niet ver kregen. Elly Kerckhoffs („de sub sidies ontvang Je pas twee Jaar na derhand") heeft als gevolg hiervan een tijd lang met eigen middelen Troef draaiende moeben houden. Het gebrek aan financiën leidt ook tot 'n tekort aan mankracht. In deze perio de waarin Juist de „andere" jeugd extra aandacht vraagt is de di rectrice de enige full-time medewerk ster. Release Howel de staf van Troef voor zich zelf nog niet geheel heeft uitgemaakt hoe de drie categorieën Jeugd moe ten worden opgevngen, lijkt het dui delijk dat deze jongeren niet aan hun lot mogen worden overgelaten. Voor al onder de „soosbezoekers" is de in dividuele nood vaak groot. Veelvul dig wordt de staf van Troef gecon fronteerd met gevallen van onge wenste zwangerschap en druggebruik Het nog niet goed functioneren van de hulporganisatie Release is hier mede debet aan. Elly Kerkchoffs wil geen van de drie jeugdgroepen afstoten. Zij blijft geloven, dat een goed onderling contact op den duur mogelijk is. Haar gedachten gaan daartoe uit, naar een gebouw met verschillende functies, waar zowel cursussen kun nen worden gehouden als waar kan worden gehouden als waar kan worden gesjoeld, gepraat en geholpen De rijkssubsidie dient daar uiteraard op te zijn afgestemd. Een dergelijk verzoek van Troef is reeds bij het betreffende ministerie gedeponeerd. Daarnaast lijkt het hoog tijd dat in Leiden alle Jeugdwerkvoorzie ningen eens op een rijtje worden ge zet met daarbij de behoeften van de jeugd zelf. Het Kreatief Sentrum weet bijvoorbeeld niet wat Troef doet en omgekeerd, terwijl het clubhuis werk-oude-stijl niet meer in een be hoefte lijkt te voorzien, althans niet in de binnenstad. Somber Wordt te lang getreuzeld met een doelmatige aanpak van deze zaken, dan ziet het er somber uit voor Troef. Als dit Jongerencentrum niet deze zomer de garantie krijgt van 95 pro cent subsidie, komen honderden Leidse jongeren zonder vormings- en opvang adres te zitten. ADVERTENTIE in Holiday-Inn van tuin- en kampeermeubelen tenten en kampeerartikelen HOW GEOPEND: vriida* van 10—22 our zaterdag van 1022 uur le Paasdag van 25 uur 2e Paasdag van 1022 uur. Haarlemmerstraat 182184 - Leiden Telefoon 24872—41830

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3