hoging tot floord met ioorbedachte ade ZWARTE DAG VOOR LEIDEN Gouda-Roodenburg geen kraker j2ugd van Joegoslavië en Nederland vocht waanzinnige voetbaloorlog uit jtotie mm Veel kijkers bij jeugd WIJZIGING IN PROGRAMMA SOWJET-UNIE BEHOUDT WERELDTITEL Roodenburg-voorzitter Uiterdijk in rust tegen Goudse verslaggevers: Als dat zo doorgaat kunnen jullie het afdoen met 2V2 regel.... WENS VAN VAN BEVEREN WIPTE MANSVELD 971 jpAG 5 APRIL 1971 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD 13 —17 -24 7—31 —18 —lb -24 -19 —27 —27 3 I DSTAR De tienduizend Joegoslaven, die de klei- i van Mostars Velez-stadion begrensden, zullen het in ongebrijdeld fanatisme waarschijnlijk niet willen ge- l, maar zij aanschouwden zaterdag een wonder. Er n, zoals Fadrhonc's hulpje Arie de Vroet het later litdrukte, namelijk geen doden in de waanzinnige oor- jie de voetbaljeugd van Joegoslavië en Nederland uit ten. len geven. Het was zeker een ver dienste, dat de Jeugd ook qua resul taat heel bleef. Daarom was de trots van Jan van Veen ook wel begrijpelijk„Als we ons niet tegen die knapen hadden afgezet, zouden ze Je hier de bergen hebben inge- schopt." Waar, maar de „hit-tip" van het vaderlandse voetbal staat zo langza merhand aardig krom en is het spelen nauwelijks nog waard. In Er furt al. tegen de Oostduitse Jeugd sloeg Jong Oranje als een wildeman om zich heen. En de ploeg kon ook nu niet ontkennen zelf te zijn begonnen. Jan van de Veen bij voorbeeld Joeg al na 4 minuten Topic de benen onder het lijf vandaan. De Spar- Geen hockeykampioen LEIDEN Dit weekeinde is weinig succesvol verlopen voor de hockeyteams van Leiden. Zowel de dames als de heren moesten hun kampioensaspiraties opgeven. Dat gebeurde in Velsen bij Strawberries waar de heren met 20 klop kregen en de dames niet verder dan 00 kwamen. gebroken benen, geen tchuddingen, geen inwen- sel na de slachting, die bij jelukkig werd afgebroken, jenlijk nog eervol resultaat, hter onder diepe schaamte, ongeloof over zoveel bruut I als volledig onbelangrijk e moest worden geschoven. de rose kleedkamers be- jk decor voor een misdaad slechts de schuldvraag. Wie nu verantworodelijk worden voor de meest blamerende itionale voetbalontmoeting in ele jaren? Eigenlijk iedereen, eerste plaats natuurlijk de adcompleet ondeskundige rechter, de Griek Kouyias. n, waarschijnlijk vermomd de itionale lijst binnengeslopen, volledig in zijn vierde klus t grens. Hij floot wel 65 0 overtredingen van de Joe- 35 van Jong Oranje), laarbij zag de Griek nog wel ros gewelddaden over het Overhoff bestrafte bovendien niet de moordaanslagen werke- |n fluitje gilde steeds op vele afstand van natrappende, of spuwende spelers, die ik nooit onmiddellijk in de werden geslagen. Zeker, 2 voor rust ging de Joegosla- halfspeler Vucotic op de bon, toen was het kwaad allang eer uit te bannen, toen wa- spelers al te zeer verpest. Gevaar Vroet: „Ik wil eigenlijk Uks nog commentaar geven, heidsrechter was een gevaar, blij, dat we hier heelhuids zijn gekomen". De Vroet er zich meteen over verheu- it zyn ploeg niet had verloren, het toekennen van het bui- doelpunt van Ruud Geels teerde het strafblad van lek reageerde trouwens net zo k als hij had gefloten op de verwildering. „Een hele wedstrijd", wakkerde Koyias 'bijstering aan, „moeilijk te inderdaad. Het spel ging zo en neer." Misschien ook wat eweest? „Ach, fors, maar niet L Ik heb geprobeerd het aan- ertredingen zo gelijk mogelijk eide ploegen te verdelen." Het kunstje, dat de trieste clown bijna gelukte. t veroordeling van de Griek was men echter nog niet Ook de Joegoslavische jeugd gerust voor de kinderrechter gesleept. De aanklacht: po ot moord met voorbedachte De opzet van de Joegoslaven uidelijk. De keus van coach telde zeven spelers, die ook -2 vonnis in Eindhoven had- adergaan. Een dergelijke af- inoest nu in ieder geval wor- orkomen. ttisch opzicht, herinnerde de laven zich, zouden ze er wel biet aan te pas komen. Wat De ploeg bleek opnieuw een Bheel, vastgeroest in de verde- chaotisch op het middenveld rtzichtig in de aanval. Wilde *at bereiken, dan moest de «niteit bij de veel sluwere te nder worden gebroken. Waar- 'oegoslavië naar de botte bijl iet ongeoorloofde greep. Jan ie Veen: „Ze moesten wel, met voetballen konden ze ons Meedogenloos et er inderdaad in, dat Jong bij gewettigde tegenstand lebben gewonnen. De intelli- werd echter medogenloos de geslagen, waarbij vooral Vu- tPartisan Belgrado) zich met Persoonlijke fouten onder- de. Vucotic, die alls wilde ra- els het de bal maar niet was, K°uytas minstens vijf keer de ®heid hem uit het veld te L De Griek weigerde echter lekkig de rotte plek weg te si. ®6lotte ging ook Jong Oranje "filmt. Niet. dat Je de ploegen, under deze bijl aan mootjes 0 öJn gehakt, de kost zou wil- LONDEN (ANP) Neder lands Jongste voetbalJeugdteam samengesteld uit spelers van 14 en 15 Jaar heeft zaterdag op historisch terrein kennis ge maakt met het spel van de En gelse schooljeugd. In een wed strijd in het Wembley Stadion van Londen, bijgewoond door ruim 60.000 toeschouwers, ver loor de Nederlandse jeugd met 15 van de Engelse junioren, die bij de rust met 3—0 leidden. De Kruyff scoorde in de laatste minuut het Nederlandse doel punt. De stand in groep 7 van het toer nooi om de Europa Cup voor landen ploegen tot 23 jaar is thans: Nederland 3 1113 7-6 Oost-Duitsland 1 1 0 0 2 3-1 Joego-Slavië 2 0 1.1 1 3-6 taan bofte, dat Kouyias de bal bui ten de gevarenzone legde, want zijn charge kwam te laat en had wel degelyk op de stip moeten worden bestraft. Onruststoker En dan was er ook weer die René van de Kerkhof, in Oost-Duitsland al de grote onruststoker. Voor de wedstrijd zaterdag nog verdedigde Arie de Vroet zijn keuze krampach tig onder het motto, dat René het na een inzinking juist weer zo aar dig zou doen bij de FC Twente. Wel, René van de Kerkhof uitte die stijgende vorm in de kortst mogelij ke tijd met een stupide overtreding tegen Dzoni. Voor hij werd inge ruild tegen Felix Muller maakte hij er nog drie, zonder zijn wandaden ook maar een moment met vaardige acties af te wisselen. René van de Kerkhof is eigenlijk de grootste gemene deler van het huidige Jong Oranje: goedwillend, maar zonder enige zelfbeheersing. Het Vaderlands voetbaltalent zou dit Joegoslavisch elftal op grond van zijn kwaliteiten hebben kunnen vernederen, maar in plaats van doordacht verweer gaf het zich even gretig over aan zinloos venijn, dat het resultaat sowieso nadelig beïnvloedde. Ach, wat onderbrak het schoppen verder nog? Een weinig gelukkig debuut van doelman Hans van der Pluym. Hij kreeg bijna geen bal en het enige gevaar betekende ook meteen de Joegoslavische gelijkma ker. Dat was 8 minuten na rust, toen de passieve Bajevic (in de kuip nog in het A-elftal) Dick Schneider en Nelis Overweg mis leidde, waarna Van der Pluym net te laat kwam. Schneider: „Ik kreeg de bal net niet goed op mijn schoen. Hij stuitte tegen de knie van Bajevic en toen was hij me voorbij." Opruimer Overweg: „En ik aarzelde, omdat ik dacht, dat Hans wel uit zijn doel zou komen." Van der Pluym: „En ik bleef staan, want met twee man aan de bal loop ik niet uit." Verdediging De verdediging, met een uitblinken de Ruud Krol (0 overtredingen) op rechts en een ploeterende Dries Visser (6 overtredingen) op links, had het verder nauwelijks moeilijk Op het middenveld, waar vooral Van de Veen (3 overtredingen) zich door het rumoer liet meeslepen, be vredigde Theo de Jong (2 overtre dingen) het meest, diep in eigen stellingen steunend, als eerste pre sent ter asisstentie van de aanval. Zijn voorzet leidde na 31 minuten in de eerste helft ook Oranje's on geldige treffer in. Oeki Hoekema kopte de bal door naar de buiten spel staande Geels, die doelman Maric beheerst klopte. Hoekema: „Ik dacht ook, dat het buitenspel was." Jammer, dat Juist diezelfde De Jong twee minuten voor tijd. toen de Jeugd zich net weer een Het eerste en enige doelpunt van Jong Oranje: met een on houdbaar schot geeft Ruud Geels doelman Marits het nakijken. beetje met voetbal bezig hield, de mooiste kans van de wedstrijd mis te. In de aanval viel niemand op, of het zou Hoekema (6 overtredingen) moeten zijn geweest, die zich na rust niet meer kon beheersen <5 van de 6). Waarna de boksbeugels konden worden opgeborgen. Jong Oranje was er zelf ziek van, Krol: „Ik ben blij dat het afgelopen is." Of Geels: „Zo erg heb ik het nog nooit meegemaakt. Als we zo verder gaan, hoeft het voor mij niet meer." Het was dan ook barbaars. Wat doet dit verhaal eigenlijk op de sportpagina's? NEN HAAG In verband met het vertrek van het Neder lands amateurelftal naar Oost- Duitsland. op paasmaandag, Is het competitieprogramma voor die dag ingrijpend gewijzigd. In de eerste klasse B is een streep gehaald door alle wedstrijden, inclusief die tussen UVS en Lugdunum. Ingelast werd de „achterstallige" wedstrijd Pa- pendrechtFluks. Voor de heren, die ver bene den hun normale kunnen speelden, gold het excuus dat ze met 4 zieke spelers (grieperig) moesten aantre den. Doelman Swieringa moest zich tijdens de wedstrijd zelfs wegens dui zelingen door Jansen van Mantgem laten vervangen. Strawberries had toen al tweemaal raak geschoten. Leiden stelde daar 2 schoten tegen de paal, van Resema en Ton Garde niers. tegenover. Hillegersberg is in de tweede klasse A nu kampioen ge worden. De titel van de derde klasse B ging aan de neus van de Leidse dames voorbij. *n fel strijdend Strawberries hield Leiden op 0—0 en behield daar mee de ene. beslissende punt voor sprong op de eindranglijst. Aan Leidse zijde blonk doelvrouwe Eve lien Vrijling uit. De in de derde klas se A uitkomende dames van Siseo hielden zaterdag het Schiedamse As- vion met 53 onder de duim. De wedstrijd had een merkwaardig sco reverloop. Siseo nam met 40 de leiding en liet geheel onnodig As- vion vervolgens tot 43 terugko men. De Leidse doelpunten werden gemaakt door Els de Vrind (4x) en Emi van Brussel. Giseren werd na een eenzijdig duel van een technisch goed spelend Hudito met 10 verlo ren. De heren van Siseo kwamen in Rotterdam tot een minimale 0—1 zege op MRHC. In dezelfde derde klasse A verspeelde Noordwijk tegen Rood Wit een 2—0 voorsprong. Beyer en Muller zorgden voor de Noord wijk se goals terwijl Kroes een doelpunt wegens sticks zag afgekeurd. Vlak voor rust scoorde Rood Wit 2-1 en in de tweede helft voegden de gas ten nog een treffer aan hun totaal toe. Einduitslag dus 22 waarbij moet worden aangetekend dat Rood Wit twee strafslagen onbenut liet. De Noordwijk-dames wonnen in Amstelveen met 12 van VVV. In dit vrij oninteressante duel zorgden Jo- lande Bresser en Hanneke Baak voor de doelpunten van de zeekustbewoon sters. Zuidwijck, eveneens in de vier de klasse C uitkomend, werd op ei gen terrein weggespeeld door kampioen Te Werve. De Leidse ploeg trad overigens onvolledig aan en telde bovendien vier invalsters. Su- zet Floor scoorde voor Zuidwijck in deze harde, onvriendelijke wedstrijd. De lieren van Zuidwijck rekenden dankzij goals van Hans Labree (2x) Lex Altink en Hilarius met Alphen af: 40. Dat gebeurde in de vierd® klasse B in welke klasse Forescat® bij Waddinxveen tot 'n 1—2 overwin* ning kwam. Wim Burkie scoor de tweemaal uit een strafslag. De da mes van Forescate maakten er tegen Alphen een doelpuntenfestijn van* 110. Emmy Vriens en Mar greet Versteeg namen het merendeel van de goals voor hun rekening. GOUDA Als er een prijs mag worden uitgereikt voor de slechtste wedstrijd van het seizoen dan kan de gister middag gespeelde ontmoeting tussen Gouda en Rooden- burg (00) als een ernstige kandidaat worden voorge dragen Voor de rust sleepte het duel zich voorjaarsmoe voort in het be daagde tempo van een veteranenwedstrijd. Na de hervatting, toen 'Gouda, nerveus en geprikkeld, wild op de stellingen van Roodenburg ging inlopen, leek het op een soort 'veredeld' pupillenvoetbal. Goud se dame op de tribune: ,,Die spelen ook allemaal in een kluitje op elkaar". Toen dreigde het ook nog even 'uit de hand' te zullen lopen SPLIT Aad Mansveld kon de teleurstelling over zijn ge dwongen passiviteit onmogelijk nog verbergen. Als een gebro ken man stamelde hij op de vliegtuigtrap: „Wat een cata strofe. Waarom heeft Fadrhonc my als echte opruimer eigen lijk meegenomen? En ik zou nog niet kapot zijn geweest als hij Drost op mijn plaats had laten spelen. Die is bij Twente tenminste ook ausputzer. Maar niet Strik, die al een Jaar lang niet op die plaats heeft gespeeld". Mansveld rekende voor het vertrek naar Joegoslavië al min of meer op zijn verkiezing. Niet geheel onbegrijpelijk. Zeker niet, toen ploeggenoten in Split ook op Mansveld „stemden". Aad: „Piet Keizer en vooral Wim van Hanegem wilden graag, dat ik speelde". Maar de wens van Jan v. Beveren woog zwaarder. .Lo gisch. Als Ton Thie in de goal zou hebben gestaan, had ik meegedaan". Roodenburg-voorzitter Henk Ui terdijk na afloop: „Jammer is dat. We hebben een paar leuke wedstrij den achter de rug en nu ineens de ze dissonant. jGouda wilde ons er dt schuld van geven. Ik begrijp het niet. Zelf zeggen ze kansloos te zijn vooi het kampioenschap. Waarom moet er dan tóch zo hard worden gespeeld?" In de eerste helft kwam Rooden burg technisch nog wel redelijk uil de verf. Uit de sterke (soms ook wel wat slordige) verdediging werden d{ aanvallen verscheidene malen behen dig opgebouwd, waarna ze in de meeste gevallen althans dood bloedden by de vereenzaamde spits Door René Vos Sam den Os. D ie een dubbele be waking „genoot" van de Goudse Cer berussen Pols en De Gruyi. Eenmaal, in de 32ste minuut, kwam Den Os tot een schot. Van afstand. En daar mee had doelman Leen Bezem geen moeite. Roodenburg kreeg zijn beste kans in de 13de minuut, maar van dichtbij kopte ijverige Koos van Weerlee toen naast. Gouda („tegen Roodenburg kunnen we niet spelen") wisselde veel solistische arbeid af met lange, harde en daardoor dikwijls onbereikbare „halen", waardoor, het veldoverwicht van de schamele roodwitten zonder enig effect weg vloeide Henk Uiterdijk, uiteindelijk blij met het kostbare punt: „In de rust zei ik tegen de Goudse ver slaggevers: als dat zo doorgaat kun nen Jullie deze wedstrijd afdoen met 2% regel Iets veranderde er na rust wél. Al zullen de milieubewakers In de spel- bederfsector daarmee minder blij zin geweest. Roodenburg. duidelijk mik kend nu op het elfde gelijke spel in dit seizoen (Uiterdyk: „In Gouda win Je nu eenmaal niet gemakkelijk") groef zich in voor Keereweers veste en zonder daarbij ook maar een spoortje van overleg te tonen, begon nen de Pijpenstadbewoners zich in een moedeloos makende herhaling, vast te werken in deze Leidse muur. Die soms van elastiek leek. Daarbij werden, van weerszijden, zoveel over tredingen begaan, dat scheidsrechter Cameron op zijn minst het Zuid hollands record fluiten moet hebben verbeterd. De allergrofste overtreding ontging hem echter. Halverwege de tweede helft, op een moment dat het spel „dood" was, trapte de Goudse linksbuiten Van Veenendaal de Roodenburg-verdediger Dubbelde- man keihard na. Er dreigde toen een vechtparty en Ooyencüjk, die de overtreding goed voor een enkele reis kleedkamer „mondeling" by de heer Cameron kwam „toelichten" werd daarvoor gehonoreerd met een officiële waarschuwing. Twemaal in. Een wilde dans om de bal voor het doel van Roodenburg. De in het wit geklede Leidenaars heten v-l.n.r. Ooyendijk, Dubbel- deman en (geheel rechts) Maar ten van Kooperen. (Foto Dijkman) deze tweede helft probeerde Gouda- aanvoerder Piet van Mullem het met schoten van afstand. Waarmee doel man Mat Keereweer vooral met het laatste het even moeilijk had. Roodenburg: Keereweer; Dubbel- deman; Pennenburg; Ooyendyk; Klinkhamer; De Klerk; Van Koope ren; Hannaert; Den Os; Verkuylen; Van Weerlee. Zweden heeft gescoord tegen de Sowjet-Unie. Haakan Petter- son steekt in triomf de hand om hoog. De Russen wonnen het duel met 6-3 GENEVE (ANP) RUSLAND Ti telhouder sedert 1963 is opnieuw winnaar geworden van het toernooi om het wereldkampioenschap ijs hockey. Na aanvankeljik spannende hocey. Na aanvankelijk spannende avond voor ruim 10.000 toeschouwera in het Les Vernets-stadion van Ge- nève in de slotwedstrijd Zweden met 63. De tussenstanden waren 21, 0—2, 4—0. Eerder op de dag behaalde Tsjecho- Slow aki Je een verdiende zege op Fin land 4—2 (2—1, 1—1, 1—0). De eindstand van het toernooi i»i Rusland 10 8 1 1 17 Tsjecho-Slowakye 10 7 1 2 15 Zweden 10 5 1 4 ll Finland 10 4 1 5 9 West-Duiteland 10 2 0 8 4 Verenigde Staten 10 2 0 8 4 De complete ploegleiding van het Zweedse ijshockeyteam heeft zater dagavond, nog voor de laatste wed strijd tegen Rusland, een brief ge stuurd aan de nationale bond en daarin ontslag aangevraagd. Het gaat niet alleen om trainer Strömberg en coach Rönnberg, maar ook om ploegarts Petterson, masseur Asp en materiaalbeheerder Aasbrink. Het commentaar van Rönnberg op dez® stap was: „Het wereldkampioenschap is voorbij en 't is wenselijk, dat men van voren af aan begint en een nieu we ploegleiding een kans geeft". Autosport De Franse autocou reur Francois Cevert heeft gister middag op het circuit van Hoclten- heim het „Jim Clark memorial", een race voor formule-2-wagens nen. Cevert, die reed in een Tedhno IVz. had een uur 27 minuten en 9.8 seconden nodig voor de 271.6 kilo meter. Rolhockey Kees Verkerk zal als trainer gaan optreden van de rol hockey vereniging Strijen, die on langs is opgericht. In een bespre king met de Nederlandse Rolschaau Bond heeft Verkerk zich bereid verklaard het hardrijden op rol schaatsen te gaan bevorderen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9