Overheid laat openbaar vervoer 11 in de kou staan Angst voor toekomst bij Krommenie Beter pensioen: nog geen akkoord Ook VVD is voor hogere uitkering „oude" invaliden Groetplicht op straat afgeschaft "Niemand weet wat hem boven het hoofd hangt" BOZE BUSONDERNEMINGEN: WE KUNNEN HET NIET MEER ROOIEN Kamer besloot: Bij splitsing geld en spreektijd delen Gewestwet eind 1972 van kracht Sabotage in leger minder Beslissing opgeschort KAMER VOOR AUTOMATISCHE INFLATIE CORRECTIE BELASTINGEN Nieuw kabinet moet tekort bestrijden DONDERDAG 1 APRIL 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 Het streekvervoer wordt opnieuw of, zo men wil, nog steeds bedreigd met een rigoureuze sanering. Nog een paar weken zonder hulp en er moeten vier- tot vijfhonderd werk nemers worden ontslagen, dorpen zullen geïsoleerd raken om dat er zo'n tachtig lijnen worden opgeheven, veel andere lij nen zullen minder frequent worden gereden. Als er niet gauw hulp komt, zo heeft zaterdag de heer J. C. van der Doef (secre taris van de Katholieke Bond van Vervoerspersoneel) gezegd, valt er niets anders te doen dan puinruimen. Sinds de loonexplosie van het jaar 1964 klagen de vervoersmaat schappijen elk jaar wat meer. In 1968 pleit het NVV voor een van visie getuigend vervoersplan; open baar vervoer op basis van maat schappelijk rendement. Directe aan leiding voor het NW was het in '67 geleden verlies van 94 miljoen gul den bij de Spoorwegen. De Koninklijke Nederlandse Vereni ging van Transport Ondernemingen (KNVTO) pleit een Jaar later voor een regionale vervoersautoriteit, die in een stadsgewest of streek het door de overheid gewenste verzor gingsniveau moet vastleggen en de Door Rolf Boost voorwaarden moet scheppen dit te doen uitvoeren en te bekostigen. Dat idee wordt geopperd in een uit voerige brochure over het openbaar vervoer .Mensen onderweg." Daarin wordt ook geargumenteerd dat het ongewenst is thans bestaande voor zieningen af te breken, ook als deze nu niet rendabel zijn. In 1970 komt het ministerie van Verkeer en Waterstaat in een rap port „Op weg naar 2000" met dezelfde argumenten als de KNVTO heeft gebruikt om het accent in de toekomst steeds meer te gaan leg gen op het openbaar vervoer: ruim tegebrek, onbeperkte opvoering van het bestaande wegennet is onmoge lijk, steeds meer omleidende wegen rondom stadskernen, enz. In 2000 zouden er op basis van de jongste voorspellingen in Nederland 7,5 mil joen auto's rondrijden en dat kan niet. Als in 1985 het rijkswegenplan van '68 zal zijn voltooid ligt er in Ne derland 2700 kilometer aan wegen. Daar kan tot 2000 nog 1900 kilome ter bijkomen. Maar dat is de maxi male asfaltering van ons land. en dat is veel te weinig voor 7,5 mil joen auto's. Dus moet het openbaar vervoer het statussymbool-op-vier-wielen gaan verslaan. De overheid stelt daaraan één voorwaarde: het openbaar ver voer moet bedrijfszeker en comfor tabel worden. En dat is het aller minst. Sterker, als er nu niet struc tureel wordt ingegrepen, wordt die bedrijfszekerheid alleen maar min- der. De stakingen onder het busper so- neel van de streekvervoersbedrijven vorig Jaar om financiële gelijkscha- i keling met de stadsbuschauffeurs die ze hebben gekregen heeft met de vierhonderd gulden golf veel van de ongeveer 45 streekvervoers bedrijven de das omgedaan. Nu, bij het vaststellen van de zomerdienst regelingen is dat zo duidelijk ge worden, dat de werknemersbonden met de KNVTO en enkele politieke partijen over een accute noodsituatie spreken. De voorzitter van de KNVTO, mr. D. van Setten, heeft vorig Jaar al gezegd dat het openbaar vervoer een politiek probleem is; econo misch gezien zou alleen een drasti sche beperking van diensten en een flinke tariefsverhoging de vervoers sector weer gezond kunnen maken. Zijn secretaris mr F. Bakker zegt: „Die loonexplosie van '64 is samen gegaan met een enorme toename van het aantal auto's. In dat Jaar begint het vervoer te dalen. De winstmarges worden steeds geringer. In '69 heeft het rijk ons voor het eerst gesubsidieerd, met drie mil joen. Dat was onvoldoende. De 15 miljoen die we vorig jaar hebben gekregen en de 25 miljoen van dit Jaar zijn ook onvoldoende om de werkelijke rode cijfers op te van gen. We bestaan alleen nog door frequentiebeperking en door het aanspreken van eventuele reserves". Ruim veertig miljoen komen de streekvervoerders nog tekort voor dit Jaar. Een berekening van het Economisch bureau Weg- en Water vervoer voor de komende kabinets periode <*72—*T5) toont aan dat het duidelijk om een structureel tekort gaat. De komende Jaren wordt zonder hulp alleen maar erger. Het reizigersvervoer zal nog eens zeven procent dalen. De tekorten zullen groeien van 93,2 miljoen vol gend jaar tot 137,5 miljoen in 1975 en in totaal 461,6 miljoen gulden. De heer Bakker: „Een noodsituatie, we hebben alle ministeries gealar meerd. Het openbaar vervoer moe ten we niet alleen behouden, we moeten het zelfs verbeteren. Als de overheid het nu laat afbreken om het straks weer te moeten opbou wen. kost het veel meer. Maar het uitgangspunt van staats secretaris Keijzer is altijd geweest: Ja, dat bedrijf heeft toestemming gevraagd een lijn te beperken of op te heffen en ik heb daar toestem ming voor gegeven, want de ver voersvoorziening wordt niet ernstig geschaad. Dat kan hij nu niet meer zeggen, omdat het een enorme in greep zou betekenen de zaak nu te saneren. H\j moet nu een principiële beslissing nemen en met geld over de brug komen." Het gaat om een enorm passagiers aanbod, zo'n elfduizend werkne mers en ruim vierduizend bussen. De meeste van de 45 ondernemin gen werken nu met rode cijfers. Bij de Gelderse Tram Wegen is de si tuatie het ergst; die zal de diensten naar 25 kerkdorpen en tien buurt schappen in Oost-Gelderland moge lijk binnen een paar weken moeten stopzetten en honderd werknemers moeten ontslaan. Bij de NBM in Utrecht, de DVM in Drente en de BBA in Noord-Bra bant is de situatie niet beter. In to taal zouden deze drie binnen een paar weken vijftig lijnen moeten opheffen. Ook in de Randstad is de situatie slecht. Directeur W. Kuil nan van de combinatie Verenigd Streekver voer West-Nederland en vice-voor- zitter van de KNVTO: „Als er geen steun komt zullen het vervoer op alle lijnen moeten beperken. Dat betekent in de eerste plaats een forse aantasting van het spitsver- voer. Het is nu al het tweede jaar dat we met verlies werken. Het ka binet moet nu op korte termijn be slissen. anders is het einde begon nen en dat betekent afbraak." De enige die in het Westen nog met winst werkt is de RTM, in Zuid-West Nederland. Directeur H. J. van Zuylen: „Het gaat ons niet slecht, maar we voeren ook een an dere vervoerspolitiekzo weinig mo gelijk halten en we rijden zo snel mogelijk. We proberen zoveel moge lijk de privé-auto te imiteren. Daar moet ik wel bij zeggen dat we hier twee voordelen hebben: geen con currerende spoorwegen en tolbrug- gen die het voor de automobilist aantrekkelijker maakt om met ons te reizen." De totale inkomsten van het streek vervoer wordt dit Jaar geraamd op 255 miljoen gulden; dat is 76,8 mil joen gulden te weinig om zonder verlies te werken ofwel dertig pro cent een wanverhouding die een oplossing vrijwel onmogelijk maakt. Mr. Bakker van de KNVTO zegt: „In Duitsland hebben ze vrijstelling van de motorrijtuigenbelasting; dat zou ons 12,5 miljoen gulden schelen. Opheffing van accijns op dieselolie nog eens 3,7 miljoen." Maar taatssecretaris Keijezer heeft in '68 op een daartoe strekkende motie van het Kamerlid Van Thijn (PvdAi al gezegd niets te voelen voor fiscale voorrechten voor auto busbedrijven. Het streekvervoer zit er nu mee. De heer Bakker van de KNVTO: „Wij zijn nu op het moment gekomen nu? dat de bedrijven het niet meer kunnen rooien. Dan mag Je het niet aan de bedrijven overlaten welk voorzieningsniveau moet worden ge handhaafd. Daaron moet de over heid beslissen, maar wat wil die Als je haar visie leest in Op weg naar 2000, dan moet het openbaar vervoer een steeds grotere plaats gaan innemen. Intussen laat ze dat zelfde openbaar vervoer zichzelf af- breken. Dat is een schadepost voor onze samenleving." DEN HAAG Wanneer in de toe komst tweede-kamerfracties uiteen vallen, dan zullen de gesplitste delen daarvan met elkaar de financiële ge volgen moeten dragen Ook zullen zij de voor de oorspronkelijke fractie gereserveerde spreektijd moeten de len. Daartoe heeft de Kamer giste ren, tijdens de laatste echte werk dag van de huidige zittingsperiode, met grote meerderheid besloten. Tegen het voorstel, dat was inge diend door de Kamerleden Aantjes (ARP), Bakker (CPN) Geertsema (VVD), Van Lier (PvdA), Wiebenga (PSP) en freule Wittewaal van Stoetwegen (CHU) stemden alleen de groep-Goedhart en zeven leden van de KVP-fractie. E envoorgestelde wijziging van het ontwerp, ingediend door de later tegenstemmende KVP-er Westerterp, tie het woord "groep" te gaan ge bruiken, kreeg geen meerderheid. Al leen de KVP-fractie met uitzonde- waarin werd voorgesteld voor de DEN HAAG De pensioencom missie van de Stichting van de Ar beid is gisteren nog niet tot een principe-akkoord over een beter pen sioen voor de werknemers gekomen. DEN HAAG Gelukwensen voor minister Witteveen op de laatste werkdag van de vierjarige zittings periode van de huidige Tweede Ka mer. Aan de toch al niet geringe oogst van veilig door de parlemen taire stormen geloodste wetsontwer pen van zijn hand kon hij, samen met staatssecretaris Grapperhaus, de voldoening smaken, ook de "auto matische inflatiecorrectie" aange- men te zien. Dit wetsontwerp over een jaarlijkse bijstelling van de inkomsten- en loonbelasting, heeft tot doel het pro gressie-effect dat bij de voortschrij dende geldontwaarding in de belas tingtarieven ontstaat, jaarlijks te corrigeren. De fracties van de PvdA, PSP en groep-Aarden waren tegen. o.m. om dat. zoals de socialist Dolman op merkte, in die kringen de voorkeur werd gegeven aan een Jaarlijks te rugkerend en dan door het parle ment te behandelen wetsontwerp bo ven een automatische Jaarlijkse cor rectie. Minister Witteveen wierp hem ech ter tegen, dat Juist een Jaarlijks te rugkerend wetsontwerp de onrust vergroot. Door het aannemen van het wetsontwerp wil men voorkomen, dat een grote inflatie-correctie als in 1969—1970 moest worden Ingevoerd (900 miljoen gulden) nodig za] blij ken. De besprekingen tussen de werkge vers- en werknemersdelegatie wor den op 2 april voortgezet. Dan zal er in elk geval een beslis sing komen, vooral ook omdat de overlegpartners nog voor de verkie zingen een uitspraak willen doen. "Ik reken op een akkoord" aldus de heer H. Berends (NVV), voorzitter van de werknemersdelegatie. De heer mr. J. W. Jansen, voorzitter van de werkgeversdelegatie is dezelfde me ning toegedaan. Hoewel daarover geen mededelin gen werden gedaan staat het wel vast dat de uitvoeringsorganisatie en de invloed van de levensverzeke ringsmaatschappijen daarin nog steeds het knelpunt zijn. Hierover zullen dan ook zowel werkgevers als werknemers hun achterban raadple gen. Wanneer op 2 april een beginsel akkoord wordt bereikt over een waardevast pensioen van 7 procent van het eindloon met als basis de tot het niveau van het netto minimum loon opgetrokken AOW voor de werk nemers is tegen het eind van de ko mende kabinetsperiode een wetsont werp over de pensioenen te verwach ten. Pas na een Jaar of tien zal een nieuwe pensioenregeling dan volledig in werking zijn. Witteveen: DEN HAAG Het nieuwe kabinet zal als een van zijn belangrijkste taken het financieringstekort van de overheid moeten bestrijden. Dat zei minister Witteveen (Financiën), gisteren in de Tweede Kamer, toen hij sprak over het grote tekort op de betalingsbalans van dit ogenblik. Dat tekort ongeveer anderhalf, miljard gulden wordt overigens, niet veroorzaakt door een verslechte ring op het stuk van de overheids financiering, aldus de minister. Vol gens hem is daaraan Juist in deze kabinetsperiode veel gedaan. De oor zaken van de verslechtering van de financiële toestand zijn aldus minis ter Witteveen, van conjuncturele aard. Vooral de stijgingen van de in vesteringen en de lonen noemde hij belangrijk. DEN HAAG De wet op de ge westvorming kan eind volgend jaar van kracht worden, verwacht staats secretaris Van Veen (binnenlandse zaken). Binnen veertien dagen zal hij het wetsontwerp indienen bij de Tweede Kamer. De gewesten moeten een aantal be stuurlijke taken van de gemeenten gaan overnemen. Van Veen denkt hierbij aan ruimtelijk ordening, on derwijsplanning, openbaar vervoer, recreatievoorzieningen en industriali satie. Aan de hand van deze facto ren zullen de gewesten worden ge vormd. De gegevens worden thans geïn ventariseerd. De staatssecretaris hoopt ze in de zomer binnen te heb ben. Daarna kan worden onderzocht welke gemeenten samen een gewest moeten vormen. Als de gemeenten onderling geen overeenstemming be reiken kan een gewest eventueel wor den opgelegd door de minister van binnenlandse zaken. Een belangrijke stem hierin hebben de provinciale be sturen. Van Veen ziet in ons land plaats voor ongeveer veertig gewesten. Voor Rijnmond en Amsterdam worden aparte regelingen getroffen. Een voorontwerp over Amsterdam en omgeving zal spoedig verschijnen. De^aetrlcë Liselot Beekmeijer is tor de nacht van dinsdag op woens dag in het Arnhemse gemeentezie kenhuis overleden. Liselot Beekmeij er werd op 25 augustus 1939 in Schie dam geboren. Na de oorlog verhuis de ze naar Amsterdam, waar zij de toneelschool volgde. Onder moeilijke omstandigheden heeft zij drie jaar als actrice in Joe goslavië gewerkt, onderbroken door een half Jaar bij de toneelgroep En semble. Sinds 1964 was zij verbonden aan toneelgroep Theater Dit seizoen was ze te zien in "De butler" van Maug ham. Haar laatste rol was de was vrouw in "Het proces", die zij ech ter wegens haar ziekte na enkele voorstellingen moest neerleggen. afgesplitste leden van een frac- ring van Kamervoorzitter mr. Van Thiel en de Boeren stemden voor. In dit amendement werd tevens voorgesteld de aldus gevormde "groepen" niet in aanmerking te la ten komen voor tegemoetkomingen in personeelskosten en kantoorbe hoeften. Dat wilde een meerderheid kenne lijk niet. Wel bleek men. met de zes Indieners van het voorstel, van me ning. dat wie splist daarvan zelf maar de gevolgen moet dragen. DEN HAAG Militairen hoeven voor elkaar op straat niet meer te groeten. Minister Den Toom van De fensie heeft de groetplicht, die dienstplichtigen zowel als vele "be roeps" al jaren de keel uithangt, tot een minimum terug gebracht. Alleen binnen kazernes en aan boord van schepen moet de hand nog naar de pet worden gebracht en ook de bepalingen over het groeten by ceremonies e.d. bleven gehand- naafd. Verder is een uitzondering gemaakt voor Nederlandse militairen die in het buitenland hun dienst verrichten. Minister Den Toom blijft het groeten als uiting van beleefdheid en saamhorigheid overigens wel erg op prijs stellen. In de Eerste Kamer zei de minis ter gisteren bij de behandeling van zijn begroting, dat hij binnenkort een wetsontwerp tot totale herzie ning van het militair tuchtrecht zal indienen. De behandeling van dit wetsontwerp, waar al jaren op werd aangedrongen, wordt echter een zaak voor het volgend kabinet. Den Toom deelde ook mee dat de werving van beroepskader voor het leger de laatste tijd minder goed loopt. De oorzaak van de inzinking ligt volgens hem in de situatie op de arbeidsmarkt, die naar hij hoopt van tijdelijke aard is. DEN HAAG Met algemene stemmen heeft de Tweede Kamer besloten de uitkering aan „oude" in validen met ingang van 1 Juli van dit jaar extra te verhogen. Maxi maal kan de verhoging 28 gulden bruto per week bedragen. Voor onge veer een kwart van de „oude" inva liden komt er geen verhoging van de uitkering. Dat houdt verband met het uitkeringssysteem: het werkelijk verdiende dagloon ten tijde dat men invalide werd, dient als basis voor de uitkering. Na het debat over de verhoging was het een verrassing, dat woens dag de fractie van de VVD ook voor stemde. Haar woordvoerder, mr. J. G. Rietkerk, had vurig de door de regering voorgestelde verhoging met ten hoogste 16 gulden per week ver dedigd. Naar zijn mening zou het voorstel van mej. J. van Leeuwen (ARP) andere sociaal zwakke groe pen te zeer benadelen. In zijn stemverklaring legde mr. Rietkerk zich namens zijn fractie j neer bij de extra premiedrukverho ging van 0.1 die de extra-verho ging volgens het raadslid Van Kam man vergt. „Maar." zei hij, „het volgende kabinet zal op andere pun ten de sociale premiedruk moeten j verlichten. Er moet ruimte gescha pen worden voor een verhoging van de aow. De bejaarden moeten niet het slachtoffer worden." Alleen PvdA. D'66, PSP. CPN en groep-Aarden stemden voor een voor stel van de PvdA-er mr. Th. van Lier. Deze wilde het verschil in uit kering tussen „oude" invaliden (mensen die invaliden waren voordat op 1 Juli 1967 de wet arbeids onge schiktheid, w.a.o. werd ingevoerd) en invaliden die een uitkering krij- gen krachtens de w.a.o. in één klap J wegwerken. Daarvoor zou een aan zienlijk hogere premiedruk inge- I voerd moeten worden. DEN HAAG (ANP) In verge lijking met het vorig Jaar is er in het eerste kwartaal van dit Jaar „een teruggang" te constateren in de aan tallen sabotage-gevallen en vermeen de sabotage-gevallen in het leger. Minister W. den Toom (Defensie) heeft dit gisteren meegedeeld in de Eerste Kamer bij de voortzetting van het debat over de defensie-begroting 1971. De geconstateerde teruggang is gering en uit de cijfers kunnen nog geen definitieve conclusies wor den getrokken, zo zei hij. De ont wikkeling zal nauwlettend worden ge volgd. Minister Den Toom bepleitte voor de financiering van de defensie-inspan ningen een nieuw financieel statuut. De huidige plafond-afspraken noem de hij onvoldoende elastisch in ver band met de bijzondere ontwikkeling van lonen en prijzen. Een ander fi nancieel statuut zou volgens hem be ter de continuïteit Kunnen waarbor gen in de beschikkingsmogelijkheid over financiële middelen, die nood zakelijk zijn voor het op peil hou den van het opgebouwde verde- digings-apparaat en voor de aanpas sing daarvan aan de voortschrijden de technologische ontwikkeling KROMMENIE ,,Er is helemaal niets veranderd. In de crisisjaren is mijn man ook eens driemaal ontslagen. Toen was hij lange tijd werkloos. En na de oorlog moest hij vijf keer van baan veranderen, omdat er telkens ingekrompen moest worden. En nou dit weer. Nee, mijn naam mag be slist niet in de krant. Anders pakken ze mijn man zeker Dat zegt een 56-jarige vrouw uit Krommenie. Zij woont onder de rook van de asgrauwe betonklomp, waar sinds jaar en dag linoleum wordt gemaakt. En als het tegenzit dan wordt haar man inderdaad opnieuw op straat gezet. De gevoelens van onzekerheid on- groot nu bekend is geworden dat een der de veertienhonderd personeelsle- van de beide fabrieken in Kromme- den van Linoleum Krommenie zijn nie, de llnoleumfabriek Noord, aan het eind van dit Jaar dichtgaat. Nog eerder in Juni zullen de poor ten gesloten worden van de linoleum- fabriek in Wijhe die al enkele Jaren met grote verliezen werkt. Hoewel de directie ervan uitgaat dat het aantal directe ontslagen slechts gering zal zijn, omdat men de afvloeiing van in totaal ongeveer 350 werknemers wil laten plaatsvinden via het natuurlijk personeelsverloop, bestaat toch de indruk dat de ont slagen vooral onder de lagere arbei ders en het administratief personeel zullen vallen. De afvloeiing van 150 mensen in Krommenie zal volgens directeur C. van der Velden binnen anderhalf Jaar kunnen worden voltooid. Het normale personeelsverloop bij de fa briek in Krommenie bedraagt 120 werknemers. Zeker dertig mensen zullen dus in elk geval in Krommenie ontslag krijgen. De directe aanlei ding voor de abrupte sluiting van ae fabriek in Wijhe en de reorganisatie in Krommenie ligt in de sterke ach teruitgang van de afzet van harde vloerbedekkingen zoals linoleum en balatum. Inkrimping Directeur Van der Velden zegt: „De vloerbedekkingsmarkt staat de laatste jaren onder een zeer sterke druk van het tapijt. De inkrimping van onze afzet is bovendien nog ge paard gegaan met het sterker wor den van de Internationale concurren tie. Een belangrijk deel van die terug gang is echter de laatste jaren ge compenseerd door de stijgende ver koop van nieuwe vynil-vloer bedek kingen. zoals Novilon, Fiësta en To ledo". De personeelsleden wachten met grote spanning op de vergadering van de gezamenlijke vakbonden, die za terdag wordt gehouden. Er zijn vrij wel geen werknemers te vinden die be reid zijn tot het geven van commen taar. Alle ondernemingsraadsleden wensen alleen in het bijzijn van de directie verklaringen af te leggen. De enige reactie van huiswaarts kerende arbeiders was gisteren: „We weten nog helemaal niets. Niemand van ons weet wat hem boven het hoofd hangt. Het is zelfs niet bekend in welke af-- deling de ontslagen zullen vallen". Volgens personeelsleden is onge veer 55 pet. van de Krommenie- werknemers georganiseerd, maar de bedrijfsleiding schat het percentage lager; omstreeks 40 pet. Personeelschef Kelder zegt: „We hebben de georganiseerden nooit ge teld. We betalen wel het zogenaam de vakbondstientje, maar daaruit valt niet op te maken hoeveel georgani seerden er precies bij ons werken WIJ krilgen elk Jaar een rekening van de vakbonden en die wordt prompt door ons betaald".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7