„Ik eis van mijzelf een eerlijke interpretatie" rtfy) vandaag... Iers geheime leger dreigt songfestival te saboteren c/fiil progtmmm en gisteren 1 De ontknopping van 1971. TV morgén] Marianne Noble heeft succes met nieuwe single Theo Loevendie in 'Hot House' Werner Peters overleden Geruchten in Dublin: Leek en priester DONDERDAG 1 APRIL 1971 PAGINA 5 Zangeres Marianne Noble typeert zichzelf als een eenvoudig huisvrouwtje, dat absoluut door wil gaan met zingen, al was het alleen maar om op die manier aan een groter huis te komen. De 24-jarige Zwijndrechtse staat momenteel in de belangstelling met haar plaat „Take me to your leader". De produktie is reeds door Hilversum III en Radio Noordzee uitgeroepen tot schijf van de week. Marianne, behept met een opval lend rauw stemgeluid dat verwant lijkt met dat van de onlangs over leden witte bluesvertolkster Janis Joplin, is duidelijk verrast door deze enthousiaste ontvangst van haar single: „Het is beangstigend, gaat nog langs me heen. Ik heb twee jaar zitten wachten om een plaat uit te brengen. Een geschikt nummer voor me te vinden, bleek niet snel mogelijk". Hans Vermeulen van de Sandy Coast en Ray Fenwick, ex-gitarist bij Spencer Davis en After Tea, kwamen tenslotte aandragen met twee spirituals. Polydor bracht de single uit. De begeleiding van het geheel kwam vanuit Engeland. Wil ly Morcus en Dee Murray, werk zaam met Elton John, zijn op beide nummers te beluisteren. Toch is Marianne niet van pian om de kant van spiritual en gospel op te gaan. De stijl van Richie Havens en Joe Cocker spreekt haar in we zen het meest aan. RUIGER WERK „Met myn zware stem neig ik dui delijk naar ruiger werk. Goeie pop. Kijk. spirituals zyn niet eerlijk meer. Een typisch voorbeeld daar van vind ik de Les Humphries Sin- Op vrijdag 2 april aanvang 10 uur wordt, onder auspiciën van de stich ting jazz-Zolder Hot House, in het Eigen Huis (Rapenburg 24) een concert gegeven door het Theo Loe vendie Consort versterkt met drie Engelse gastsolisten. Loevendie, die twee Jaar lang tot 1968 over Boys Big Band de artis tieke leiding heeft gehad, richtte in dat Jaar het Consort, waarin hij zelf altsaxofoon speelt op. Aanvankelijk bestond het ensemble uit een vaste groep van musici, waarvan o.a. Wil lem van Manen (trombone), Hans Duif er (tenorsax.) Joop Mas tenbroek (baritonsax.), Maarten van Regteren Altena (bas.) en Martin v. Duynhoven (drums) deel uitmaak ten. Later groepeerde Loevendie rond die inmiddels vaste kern van spelers steeds andere musici, om daardoor de flexbilieit en orginaliteit van zijn ge- improviseerde muziek te waarborgen. Zo komt morgenavond het ensemble met drie Engelse gastspelers: Mal colm Griffith en Paul Rutherford, beide op trombone, en Alan Skidmo- re, op tenorsax naar Leiden. De drie Engelsen maken een tournee van drie dagen door Nederland. - In de internationale muziek-wate ren heeft het Consort zich menig maal met succes begeven. Het kan dan ook gezien worden als een van Europa's meest geavanceerde Jazz- ensembles. Loevendie ziet zijn mu ziek als „niet traditionele muziek, die bij de jazz-traditie aansluit". Hij, zelf docent theoretische vakken en improvisatie aan 't Rotterdams con servatorium, tracht de grenzen tussen klassieke- en geïmproviseerde mu- gers, die staan danspasjes te maken bij iets wat geestelijk heet te zijn. Wat ik vooral van mijzelf eis. is een eerlijke interpretatie. Moeilijk, ik dacht het wel, Je wordt dan snel a-commercieel". Vier jaar geleden maakte Marianne reeds een single. Het werd een flop. Door haar huwelijk zag ze van een eventueel d oorgaan af. Momenteel, in het bezit van een dochter van 17 maanden en veel huisdieren, denkt ze daar anders over. „Om bij mijn man te zijn, heb ik destijds alles laten schieten. Dat ik toch weer pogingen doe om mijn stem te gebruiken, is misschien in de eerste plaats om financiëler iets sterker te staan. We wonen op één kamer met zijn allen. Mijn man is balensjouwer, moet hard werken. Nu ik zing. kan hij waarschijnlijk verder gaan leren. Hij vindt het ge weldig. Kijk, met z'n allen in een klein hok lijkt geweldig. Na bijna vier jaar raak je wel lam geslagen door zo'n situatie". Marianne, eerlijk, onzeker en vooral in haar jeugd moeilijk hanteerbaar ze liep van huis weg heeft nooit zanglessen gehad. Ze zegt te zingen, zoals het haar inkomt. Ze schreef ook eigen teksten. Vooral enige Jaren geleden ontstonden deze creaties. Momenteel zou ze het niet meer kunnen. IN ROTTIGHEID „De situatie is veranderd, ik heb een rustig leven. Myn liedjes ont stonden in rottigheid. Het zijn wanhoopskreten, protesten. Ik leefde alleen met m'n hond, ging naden ken en ontdekte dat Je in zulke si tuaties diep kan doordringen. Ze zeggen me nog steeds erg veel. Mis schien mag ik ze ooit nog eens op een elpee uitbrengen, voor een sing le zijn ze niet commercieel genoeg. Het zijn hoofdzakelijk blues, recht en hard, zoals mijn leven toen was". Janis Joplin, door een totale over gave aan haar muziek zichzelf ver getend, komt weer ter sprake. Ma rianne, fel en serieus: „Ga Je zover met jezelf, dan ontstaat pas iets groots. Kijk maar naar die enorme belangstelling voor haar muziek. Ze is alleen te laat ontdekt, zelf heeft ze er weinig aan gehad". WIESBADEN (DPA) De Ber- lijnse acteur en filmproducent Wer- 1 ner Peters is in Wiesbaden aan een I hartaanval overleden. Hij was 52 jaar. Peters is vooral bekend geworden door zijn talrijke filmrollen. Zyn belangrijkste optreden was in 1951 in de Oostduitse verfilming van Hein- lich Mann's „Der Untertan", onder regie van Wolfgang Staudte. Voor zyn aandeel in de in 1958 opgeno men film „Nachts wenn der Teufel kam" werd hem de Westduitse bondsfilmprys toegekend. Van 1947 tot tot 1952 maakte hij deel uit van het Duitse Theater in Oost-Berlijn. In 1955 en 1956 werkte hij in Düsseldorf en daarna twee jaar in het Schillertheater in West- Berlijn. Peters was naar Wiesbaden geko men voor de première van zijn rol prent .Die Tote aus der Them se". NEDERLAND I 6.35 (Kleur) De fabeltjeskrant (NOS) 6.40 Verkiezingsuitzending (NOS) 6.55 (Kleur) Journaal (NOS) 7.05 (Kleur) Wat een familie. TV-serie (TROS) 7.30 JAM: muzikale show voor de jeugd (TROS) 8.00 (Kleur) Journaal (NOS) 8.21 (Kleur) Mission Impossible. TV-serie (TROS) 9.10 (Kleur) Wereld op wielen (TROS) 9.40 (Kleur) Alice en Ellen: show met de Kessler- tweeling (TROS) 10.40 (Kleur) Journaal (NOS) 10.45 Bouwen en wonen herhaling afl. 8 (TELEAC) NEDERLAND 11 6.45 (Kleur) De fabeltjeskrant (NOS) 6.55 (Kleur) Journaal (NOS) 7.05 Den Haag vandaag (NOS) 7.10 Van gewest tot gewest (NOS) 7.50 Tips van het Nationaal Bureau voor toerisme. (NOS) 8.00 (Kleur) Journaal (NOS) 8.21 Berichten uit de samenleving (VPRO) 8.30 One good Turn. Film met Laurel en Hardy (VPRO) 8.50 (Kleur) Dominee als kruisvaarder. Filmreportage (VPRO) 9.10 Duchess of Malfl. Toneelstuk van John Webster (VPRO) 10.20 Profiel van Ernst Bloch (IKOR/CVK) 10.55 Verkiezingsuitzending (NOS) 11.05 (Kleur) Journaal (NOS) 11.10 (Kleur) Wereldkampioenschappen U'hookey Groep A: RuslandTsjecho-Slowakije (NOS) MARIANNE NOBLE DUBLIN „Wij zullen zater dag de uitzending van het Euro visie Songfestival onmogelijk ma ken door alle verbindingen met het Gaiety Theatre te verbre ken". Zo zou het dreigement hebben ge luid dat het Ierse geheime leger (IRA) gisteren en eergisteren geuit heeft aan de Ierse televisie. De IRA wil de aandacht vestigen op het niet onaanzienlijke bedrag dat met de organisatie van het Songfestival de repetities begonnen voor het zes tiende Eurovisie liedjesfeest. Het theater mag in het tot op de draad versleten pluche in het felle licht van de televisielampen haar eeuwfeest vieren met deze door Ier land zo hoog aangeslagen Eurovisie —uitzending. Sinds 17 maart zenden de Ieren in kleur uit en deze gele genheid wordt dan ook gezien als een uitdaging om de nieuwe kleuren- apparatuur in een live-uitzending te testen. Geen festival zonder problemen. Dus ook in Dublin niet. De Belgi- ziek. tot welke laatste groep de u b, nooh de Ieree tele- law. nor ripfinit.ip hehnnrt naar pl- k is gemoeid. Zij vindt dat de Ierse j etl^IPe Nicole Josy^ en^ Hugo televisie de aandacht beter kan richten op Noord-Ierland. Noch de jazz per definitie behoort, naar el kaar toe te brengen, door in de klas sieke muziek het improvisatie- ele ment te voegen. Voor de komende maanden staat o.a. op dc agenda: het componeren van de muziek voor een ballet in opdracht van de Neder landse Radio Unie (uitvoeringen in Antwerpen en Den Haag) en de muziek voor Euripides tragedie De Bacchanten onder regie van Erik Vos. visiemaatschappy bevestigen de IRA- dreigementen. Volgens beide is er niets aan de hand en is er ook geen enkel dreigement geweest. De zware bewaking van het stokou de theater in het centrum van Du blin is normaal, zeggen de organisa toren van het Songfestival. Zonder een pasje komt men echter niet voorbij de agenten. Gisteren zijn er Spectaculair nieuws van Graetz. In één klap maakt Graetz alle andere kleurenteevees ouderwets. Door z'n magische toetsen. Tip ze even aan en ziedaar... de prachtigste kleuren. Graetz steekt met kop en schouders boven de konkurrentie uit. Door vorm geving. Door kwaliteit en vooral ook service. Kleurenteevee kopen? Neem de beste. De mooiste. Kies uit de uiterst progressieve Graetz- kollektie. Hypermodern gekleurde kleurenteevees. Met magisch knoppensysteem. Absoluut... de ontknopping van 1971. Bezoek de erkende Graetz handelaar. Sigal, die samen „Goedenmorgen morgen" zouden zingen, zijn niet in Dublin versohenen. Nincole bleek zondag na een onderzoek in het universiteitsziekenhuis van Leuven geelzucht te hebben in plaats van griep. De dokter stuurde blonde Ni cole meteen naar bed en dreigde met deze beslissing tevens België bij voorbaat al uit te schakelen. Maar de Belgen hadden nog Lili Castel en Jac. Raymond achter de hand. Het duo dat sinds België het Knokke-festival van 1968 won, niet meer samen heeft gezongen, werd verzocht de plaats van het ongeluk kige verloofde stel Hugo en Nicole in te nemen. Zij kennen elkaar nog van hetezlfde Knokke-festival, want beiden maakten toen ook deel uit van de winnende ploeg. Jac. en Lili zeiden ja en stapten dinsdagochtend in het vliegtuig naar Dublin met de partituur van het liedje onder de arm .'s Avonds op hun hotelkamer zongen zij voor de eerste maal samen „Goedenmor gen, morgen". Gistermiddag op de repetities stond Raymond nog met de tekst in zijn handen, maar bei den geloven dat zij het wel zullen halen. Jac. Raymond zong al eerder voor België op een Eurovisie Song festival. Dat was in 1963 in Londen. Het succes dat de NOS vorig jaar met de organisatie van het Song festival behaalde heeft de Ieren kennelijk geïnspireerd. De organisa tievorm is bijna hetzelfde. Een be langrijk verschil is er wel: de ac commodatie. De RAI of het Gaiety Theatre is een verschil van dag en nacht. Het pluche dat moet herin- Saskia en Serge, die Neder land vertegenwoordigen op het Ewrovisie-Songjestival, werden bij aankomst in Dublin in de bloe metjes gezet door een stewardess van de Ierse luchtvaartmaat schappij. neren aan vroegere gloriejaren van het theater is ver heen. Er kunnen krap zevenhonderd toe schouwers in, maar als de Ierse te levisie nog meer ruimte nodig heeft voor het camerawerk dan is nog de vraag of alle genodigden en Journa listen er zaterdag wel een plaats kunnen vinden. Door Nico Scheepmaker Kampioen van het televisiepro gramma van gisteravond was voor mij Albert Mol, die in het programma van Koos Postema vragen van de kijkers beant woordde. Er viel natuurlijk weer aardig wat af te la chen. want Albert Mol is een grage, gretige, gisse geinschop- pêr, maar bovendien ging zijn beantwoording de te verwach ten serieuze kant op, toen de onvermijdelijke vraag kwam of hij homofiel was. Albert Mol boog zich naar de camera, zei: „Als u eerlijk belooft er niet verder over te praten dan zal ik het u vertellen". En ant woordde toen: „Ja". En hij voegde daar aan toe dat het hem nu (hij is 54 Jaar, Je blijkt er in ieder geval jong bij te kunnen blijven I) nu hij wat evenwichtiger was dan in zijn Jonge Jaren „zwaar een rotzorg zou zijn", of de mensen er wat van zeiden of niet. dochter, men vroeg hem ook dochter, men broeg hem ook daarover en hij vertelde dat het wel een schok voor haar was geweest toen zij het van een kwaaie buurvrouw hoorde toen ze een jaar of veertien was, maar dat dat in de loop der Jaren allemaal genormali seerd was. Een andere bijzondere gast in het programma van Koos was de Hongaar Tamas Hacki, die met zijn ensemble vorig Jaar was uitverkoren voor de Hon gaarse inzending naar Mon tr eux. Hacki kan zijn tong als een fluit bespelen, zonder enig hulpmiddel, een volstrekt unie ke techniek waarin hij waar schijnlijk enig in de wereld is. Helaas moest het beloofde der de nummer wegens tijdgebrek uitvallen, wat voor een deel te wijten was aan de slechte ti ming in het begin, toen de ge sprekken met Dolf Toussaint en Ella Snoep teveel uitliepen. We kregen nog wel de uitslag te horen van de prijsvraag voor een Nederlandse vertaling van „hot pants". De jury gaf twee stemmen aan „hittepetit" (klein bedrijvig persoontje, volgens Van Dale's woordenboek) met als minder- heidsstanpunt Henri Knaps voorkeur voor „lutjebroek". Beide woorden werden als prijswinnaar aangemerkt, zes prijswinnaars (vier van „hitte petit", twee van „lutjebroek") krijgen een broekenbon. toe passelijk geschenk bij de aan vang van de broekenweek De avond werd besloten met het alternatieve songfestival waarmee het boekenbal opende. Drie Jury's beoordeelden tekst, muziek en presentatie apart. Kennelijk een hachelijke taak als Je weet dat Je daarna nog met de makers of vertolkers moet dansen of converseren, want af en toe viel de waarde ring rijkelijk hoog uit, behalve in de literaire jury. die zonder meer een laag cijfer gef als de betreffende tekstdichter dood was. Ik persoonlijk had het meeste plezier in de gedichten van Elsschot Willeke Albertl». Schaper (Gerard Cox) en de Roovere Hetty Verhoogt), maar de drie protestverzen die herhaald werden als winnaars waren alleen de laatste twee. plus Vondel die door Ramses Shaffy werd gezongen. Dit dan dankzij de wonderlijke Jurering van de presentatiejury onder leiding van Pierre Janssen, die Willeke Albertl ten onrechte een zes plus een preekje gaf en Ramses een negen en Jaap van de Merwe een acht, terwijl Hetty Verhoogt, die het uitste kend deed, met een zeven werd afgescheept De tekstjury was beter op dreef, al werd Luce- bert met een zeven te laag aangeslagen en ook de muziek- Jury deed goed werk door Ruud Bos het hoogste cijfer toe te kennen, al werd Rogier van Otterloo met een acht te laag gewaardeerd. moderne muziek 22.40 Nws 22 50 Mededelingen 22.55 Actualiteiten. 23.05 (S) muziek voor de vrltdae- avond. 23.55 Nws. Hllv. III, '240 in en IM-kanalen. I 0.00 VARA. 10.00 XCRV. 13.00 NOR. 9.00 Nws. 9.03 De Eddy Becker Show 10.00 Nws. 10.0 VRIJDAG 2 APRIL. 7.00 Nws. 7.11 Het levende woord. 7.16 (S) klassieke- en amusements muziek (gr.). (7.30 Nws.; 7.327.40 Actualiteiten; 8 00—8.10 Nws) 8.25 Overweging 8 30 Nws 8.32 Voor de hulsvrouw (9.009 10 Gymnastiek voor de hulsvrouw) 9.40 Schoolradio. 10 00 (S) klassieke orkestwerken (gr). 1100 Nws. 11.03 Voor de zie ken. 11.54 Bericht vastenaktle 11.55 Mededelingen. 12 00 (S) gevarieerd VATICAANSTAD (Reuter) Paus j Paulus heeft besloten, dat de Vaticaanse lekenraad na 1972 nog eens drie Jaar mag blijven bestaan. De raad is in 1967 doo rde Paus op- j gericht voor 'n proefperiode van vyf i jaar met de bedoeling de rk leden een grotere rol te laten spelen in de kerk en een forum te verschaffen voor het gesprek tussen de gewone leek en de kerkelijke hiërarchie. Van 22 tot 25 maart heeft de raad in Vaticaanstad het vraagstuk be sproken van de samenwerking tus sen leek en priester. De resultaten van dit overleg zullen een positieve bijdrage kunnen leveren aan het werk van de bisschoppensynode, die in spetember in Vaticaanstad be gint en dat voor 'n groot deel gewijd zal zijn aan de vraagstukken rond het priesterambt. programma (12 22 WIJ van het land; 12.26 Mededelingen t b v land- en tuinbouw. 12.30 Nws 12.41 Actuali teiten; 13.0013.05 Raden maar. 14 05 Schoolradio 14.30 (S) licht mu ziekprogramma (opn.). 14.55 (S) ver- zoekplatenprogramma van klassieke muziek. 16.00 Nws. 16.03 (S) de showbusiness op de korrel genomen. 17.00 Aktua. Sportcompas (sport)nieuws, reportages, commenta ren en muziek 18.00 actueel pro gramma met muzikale illustratie. (18 1918 29 Verktezlngs-ultzendmg; 18.30—18 41 Nws.) 19 30 Kerkorgel concert 20 00 (S) Metropole-orkest met zangsollsten: amusementsmuziek. 20 50 informatie over actuele ten toonstellingen. 20.55 Twee broers op 1 eiland, hoorspel. 22.00 Kans op kansspelen, klankbeeld. 22.30 Nws. 22 40 Hullen op de trap: muzikaal geïlustreerd radlo-feullleton. 23.05 Apollo XXI, fantastisch ruimtevaart j mysterie. 23.30 (S) licht muzlekpro- gramma. 23.55 Nws. i Hllv. II. 298 m en FM-kanalen. TOO AVRO. 9.00 NO.s. 10.00 AVRO. 12.00 NOS. 13.11 VARA. 14.00 EO. j 15.00 NOS. 16.00 VPRO 21.00 VARA 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymnastiek. 7.20 licht platenprogramma (800 Nws.; 8.11 Radiojournaal; 8.30 De Groenteman.) 9 00 klassieke en mo- derne muziek. (9.35 Waterstanden) 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbelds- vitaminen (11 00 Nws 11.30 volks- muziek uit India. 11.55 Beursberich- ten 12 00 Informatief programma. 12.30 Overheidsvoorlichting uitzen ding voor de landbouw 12.40 (S) Lichte grammofoon muziek 12 50 Recht en slecht, praatje. 13.00 Nws. 13.11 Actualiteiten. 13.26 (8) Koor De Stem de6 Volks, Utrecht, Utrechts symfonie-orkest, Utrechts Studenten koor en zangsollsten: Te Deum. van Clmarosa. 13 40 (S) Gitaarrecital: moderne muziek. 14.00 Ruimte: ra- Muzlek bij de koffie ("w nw!>.) 12.00 Nws 12.03 Pers vers. 13.00 Nws. 13.03 Jan Corduwe- ner Show met o.m. Europees Poppar- lement. 14 00 Nws. 14 03 De Tellx Meurden, Show. (15 00 Nws.) 16 00 Nws. 16.03 Top-30. (17 00 Nws zingen 15.00 een lcorte overdenking. (S) Aspekten van de kamermu- zies: grepen uit de Jonge Franse lled- I kunst. 15.40 Toerlsmo, toeristische In- formatie uit. binnen- en bulten- land. 16.00 muziek, commentaren, re- I portages. Interviews, berichten en te lefonische reaktles. (16.00 Nws.; 16.20 i De Vrije Gedachte: Anti autoritaire .school, lezing; 17.55 Mededelingen; 118 00 Nws; 1920 Verklezlngsultzen- I ding; 19.30 Nws.) 2100 (S) Radio Kamerorkest en 6011ste: klassieke en DRAADOMROEP (Over de 4de lijn) Vrijdag 2 april van 18—20 uur Franz Lehar uit „Der Zarewltsch" Wolgalled. Leo Fall uit „Die Rose von Stambul". Fritz Wunderllch; Or kest van de Beierse S'aalsopera o 1 v. Hans Moltkau Otto Klemperer The Merry Waltz and One Step. Phllhar- monla Orkest o.l.v. Otto Klemperer. Paul Abraham Sel. ..Vlktorla und lhr HusarEmll von Reznlcek Ouverture ..Donna Diana", Symphnle Okest van Bamberg o.l.v. Ferdinand Leltner. Ri chard Heuberger Uit „Der Opernball". Carl Zeiler uit „Der Vogefhandler" Johann Strauss a ult ..Die Fleder- maus". b. uit „Elne Nacht In Vene- dlg" Symphonle Orkest van de Keul se Radio o.l.v. Franz Marszalek. Jo hann Strauss ouverture „Waldmels- ter". Symphonle Orkest van Bamberg o.l.v. Willy Rlchartz. Franz Léhar „Guldltta". Koor en orkest van de Weense Staatsopera; dirigent: Rudolf Moral t. Nederland I. NOS/NOT 10 46-12 00 Schooltelevisie. NOS 18.45 De Fabeltjeskrant NOS klez. uttz. NOS 18.55 Journ. VARA 19.05 Een lach en een traan, licht muz progr. NOS 20.00 Journ. VARA 20 20 Mannlx tv film 21.10 De Ombudsm. 21.35 Hadimassa. satirisch programma.' 22.15 Een klein uur u presentatie van mensen en hun meningen NOS 22.55 23.00 Journ. Nederland II. NOS 18 45 De Fabel tjesknant NOS 18.55 Journ. NOS 19.05 Ter visie parlem en pol. weekoverzicht NCRV 19.30 Operatie Zeezand, programma over de winning en bewerk van zeezand NOS 20 00 Journ. NCRV 20.21 Hier en Nu: act. rubr. 21.10 Please Sir tv serie 21.35 Lang leve de operette speciale coupé 22 25 Farce Majeure satirisch progr. 22 50 Dagsluit NOS 22.55 Verklea. ultt 23 05-23.10 Journ.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 5