ln Leidse Merenwijk geen „Gevoelig-bedrijf rechte blokken Oud Leiden charmant in woord en beeld Pioniers" in de Merenwijk: f. 325 per maand EEN LIEVENS VOOR LEIDEN bij DAF-DAG BALLY Plan voor bijna 500galerijflats komt naar Leiden \0 Wordt Leiden aimoedig gat Ontgroening DAF-centrum Leiden Advies en steun huurverhoging DONDERDAG 1 APRIL 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 LEIDEN Thermo Electric In ternationaal NV in Den Haag zal in de loop van mei een nieuwe fabriek in De Waard in Leiden in gebruik nemen, (op foto). Deze onderneming is gespecialiseerd op het gebied van temperatuur meet- en regelsystemen, draad, kabel en voelers voor temperatuurmetingen. Het bedrijf is onderdeel van een con cern met meer dan 50 vestigingen over de gehele wereld. De Nederland se vestiging is het hoofdkantoor voor Europa, het Midden Oosten en Noord-Afrika. Om aan de snel groeiende vraag naar de produkten te voldoen en de levering van apparatuur naar Euro- se normen uit te breiden is be sloten tot eigen produktie voor Eu ropa over te gaan in het nieuwe be drijfspand, in Leiden. De keuze is op Leiden gevallen in verband met de gunstige verbinding met Schiphol, alsmede de centrale ligging in de Randstad Holland. LEIDEN Het gisteren in onze stads editie aangekondigde plan voor de bouw van 484 galerijflats in de nieuwe Meren wijk (grond- en bouwkosten rond f25 miljoen) is evenals de 256 in aanbouw zijnde eerste flats ontworpen door archi tect Leo de Jonge. Het is het resultaat van een langdurige studie en overleg in het werkteam. Met name is aan de stedebouw- kundige conceptie bijzondere aandacht be steed. Er is naar gestreefd een situatie te scheppen, die dermate aantrekkelijk is, dat het wonen als plezierig zal worden erva ren. Gebroken is met het neerzetten van rechte blokken, die aan elkaar gelijk zijn ïn mathematisch precies ten opzichte van elkaar zijn gegroepeerd. Aangezien het ele- mentenbouw betreft, stonden alle par tijen voor niet geringe moeilijkheden. De situering van de vijf woning blokken, waarin de 484 woningen zijn ondergebracht, alsmede van de elf korte blokken nog komende mai sonnettes. is speels. Door de steeds variërende hoogte van 4, 5 en 6 Winkelcentrum B. en W. streven ernaar reeds in een vroeg stadium de bouw van het geprojecteerde winkelcentrum te realiseren, waarbij ook andere be- betrokken bouwlagen is een compositie ont- langrijke voorzieningen staan met veel open ruimte. Een zijn complex van een aantal lagere- en kleuterscholen met een buurthuis vormt het hart van dit eerste com partiment. Na het gereed komen van de beplantingen en de waterpartijen zal daar volgens de ontwerpers een gunstig woonklimaat zijn geschapen. Van de 256 in aanbouw zijnde wo ningen zullen de eerste in mei a s. worden opgeleverd. Ten behoeve van de toekomstige bewoners zijn in de onderbouw enkele voorzieningen getroffen. LEIDEN Op bewogen wijze, fil misch en in levende lijve, is gisteren het oude Leiden in woord en beeld aan vele belangstellenden op een avond van de vereniging Oud Leiden in de Lakenhal voorgeschoteld Na de blijkens het veelvuldig breken van de film wat il te historische beelden van o.a. de oude Leidse Kaasmarxt en de stadhuisbrand van '28. kou men kennismaken met een nog in levende wijze aanwezig stukje Leidse geschiedenis Onder leiding van t.v.-omroepster Alice Oppenheim deden authentieke, hun stad trouw gebleven „Leienaars" hun heerlijk-spontane, en zo per soonlijk-getinte verhalen. Verhalen die vaak ver boven de belérende functie van de geschiedenisboekjes uitsteken; niet, omdat zij als pure kennisgeving zo waardevol zouden zijn, maar omdat zij de toehoorders op zo'n „sprekende" wijze met het verleden in contact brengen. Rosse buurt Mevrouw Roelandse, 80 jaar, mij merde hardop over haar (niet als zodanig in functie zijnde!) gezellige verleden in de vroegere „rosse buurt" Ze was 18 Jaar werkster in het stad huis en kreeg eens van „er is maai éne goeie Leienaar, dat is de Gijze laar" drie schorten en een paal schoenen kado. Het avondleven tierde volgens de dames en heren vroeger véél weliger dan nu. en dan vooral op straat" in het romantische schijnsel van een karbiet-lantaren dansten zij „op de stenen". Allen haalden zij op die zelfde stenen tot vervellens toe bo nen af voor Tieleman en Nieuwer.- huis. De gruwelijke praktijken van gif mengster „Goeie Mie" werden weer eens opgerakeld en persoonlijk be leefde pikante bizonderheden kwa men daarbij aan het licht Moene en Himpe „Ouwe Moene" werd unaniem ge prezen als de beste palingboer van vóór de oorlog. En dan de streken van de legendarische kwart-eeuwige student Himpe, waarover sociëteits- bediende de heer Plu het zijne en nog veel meer wist te vertellen Van Het type van de 484 is gelijk aan dat van het complex van 256 wonin gen. Het is een vierkamerwoning, die of met grote keuken of met eet- hoek kan worden uitgevoerd. De gro te woonkamer (5.65 x 4.30) staat in open verbinding met de hal-eethoek en kan desgewenst 's avonds hiervan worden gescheiden door een vouw wand. Er zijn ook een aantal drieka merwoningen in het plan opgenomen als gevolg van hoekonlossingen Er komen 2 eenkamerwoningen, 75 drie kamerwoningen en 407 vierkamerwo- nlngen. nister bij de bepaling van het rente verlies tijdens de bouw, zowel van grond- als bouwkosten, is uitgegaan Rekening houdende met een stij ging van plm 10%. verwachten B. en W. een gemiddelde netto-huur- - Het kranigewerk voor de zandwinning in de Leidse Meren- prijs per maand van plm. f 280 per wijk aLtermiddag „op rolletjes" verlopen De zandzuiger werd Ha.» „.i J r,lT\_ I... ha* U/ftrtn/lIt. Gehandicapten Met de bouwer wordt nog overleg gepleegd over het alsnog opnemen van een aantal vijfkamerwoningen ten koste van het aantal vierkamer- woningen. Voorts bestuderen B. en W. de mogelijkheid van het alsnog opnemen van enkele woningen voor gehandicapten in de onder bouw. Alle vertrekken van de wonin gen zullen centraal verwarmd zijn. De woningen zijn bereikbaar via één van de acht in het gehele complex te installeren liften. Het complex zal van vuilstortkokers worden voorzien. De minister heeft een herziene woning. Deze onevenredige stijging van de huurprijs vindt haar oorzaak in de omstandigheid, dat de jaarlijk se bijdrage bij een stijging van de stichtlngskosten niet onbelangrijk daalt Ware de oude regeling op dit complex van toepassing gebleven, dan zou de gemiddelde huurprijs bij beëindiging van de bouw zeker plm. f 330 per woning hebben bedragen. Boven de netto-huurprijs zullen de huurders nog een bedrag van plm. f 50 per maand wegens bijkomende kosten verschuldigd zijn. Hierin zijn ook begrepen de stookkosten (f 15), de glasverzekering (f3). het water verbruik (f 5) en de reinigingsrech ten (f5). De overig? bijkomende kosten (plm. f 20) zijn inherent aan flatbewoning. Bijna 1400 met twee kranen uit de Haarlemmer Trekvaart nabij het Warmon- der hek getild en op grote rollen over de weg getrokken naar de zandput in de Voor hot polderHier gaat de zuiger zand winnen en via een in aanleg zijnde buis naar de Merenwijk spuiten. (Foto Holvast) Deze woningen worden geput uit het contingent 1970. Voor Leiden kan gerekend worden op een toewijzing voor 1971 van het niet onaanzienlij ke aantal van 1.390 met rijkssteun te bouwen. Ten laste daarvan kun nen o.m. worden gebracht de nog in compartiment I van de Merenwijk te bouwen 288 maisonnettes, de plm. 350 eengezinshuizen in compartiment II, alsmede plm. 500 flats in het beschikking uitgegeven, waarbij de Morskwartier. Voorts nog een aantal gemiddelde minimum huurprijs op f 234,20 per woning per maand werd gesteld in plaats van op f 271,75, ge noemd in zijn eerder gegeven be schikking. Het zou misleidend zijn uit te gaan premiewoningen aan de Boerhaave- laan en de Vijf Meilaan. ADVERTENTIE 'zeró óckryoen Drie recente uitspraken hebben mij zeer getroffen. Ten eerste die, welke ik in de Leidse dagbladpers aantrof: Leiden verpaupert meer en meer, een uitspraak, waar helaas niets in te brengen isEen tweede kwalificatie vond ik uiterst pijnlijk, n.l. een veel gehoorde van mensen buiten de veste: wat is Leiden toch een armoedig gat. Dat zal je gezegd worden. Een derde uitspraak komt uit de mond van Leidens burgerva der: In Leiden moet de eerste Jaren veel gepraat worden. Deze zienswijze nu. moet zeer be denkelijk worden geacht. Ik zou er de mijne tegenover willen stellen en zeggen, dat er Aangepakt dient te wor den. Dagelijks hobbel ik over de Rijns- burgerweg, die drie verschillende soorten wegdek heeft. In het midden een wasbordoppervlak en zelfs res tanten van asfalt. Ter hoogte van nummer 107 zijn deze zo desolaat, dat ik me afvraag of deze toestand de propaganda van de V.V.V. niet na delig beïnvloedt, vooral nu de voor- jaarsdrukte gaat beginnen. Want als men argeloos over deze gaten rijdt rammelen uw tanden en kiezen in uw mond. Misschien vraagt deze toe stand om voorkeur op de urgentie- lijst Over de met vreugde begroete Wil lem de Zwijgerlaan zal ik maar geen suggestie doen. Deze is wel zó klun gelig van opbouw, dat de zaak me tot in lengte var dagen hopeloos lijkt. En hier reed toch tien jaar geleden geen stadstram, waaruit het wasbord oppervlak van de Rijnsburgerweg valt te verklaren. Mr. Lelieveldt begint zijn verdedi ging van het plantsoenbeheer in het Leidsch Dagblad van 26 maart met gunste van het nu uitviel, een twijfelachtige vergelijking. Trim- I Vooraf werden de aftredende be- men ken inderdaad nodig en nuttig stuursleden prof dr H. van der Lin- zijn. Maar als daardoor de huid kaal I den en T Meüer herkozen en werden in plaats van de afgetreden bestuursleden H. Dijkstra en mr G. tijd tot tijd slaakten de dames meis- van de door de 'ninister voorlopig berekende gemiddelde netto-huur prijs van rond f 235 per woning per maand. Het staat namelijk zonder meer vast, dat met name de bouw kosten bij voltooiing van de bouw ten opzichte van de peildatum van de aanneemsom, 1 oktober 1970. be langrijk hoger zullen zijn als gevolg van de verhoging van de btw van 12 tot 14 7c. van de risicoverrekening van lonen en materialen en van een mogelijke langere bouwtijd, wegens b v. een langdurige vorstperiode, dan de 18 maanden, waarvan de mi- jesachtige gilletjes, wanneer onver hoeds de naam van een bepaald manspersoon uit hun gezellige rom melpot van herinneringen werd op gehaald. De woontoestanden van toen. het vieren van „Koninginnedag", de lange werktijden, de paardetram, al die specifieke zaken kwamen als vanzelf aan de orde. En de wantoe standen van toen. in vergelijking met die van nu. werden zonder pai- don over de hekel gehaald, waarbij die vergelykig. ondanks het begrij pelijke heimwee-bijsmaakje, toch ten LEIDEN Binnenkort krijgt de sidie ln aanmerking te komen De- Merenwijk zijn "pioniers"in mei ze en volgendeMerenwijkwoningen komen de eerste woningen gereed zyn door burgemeester en wethou- Bureau voorlichting vertelt in zijn I ders aangewezen als doorstroomwo- IEDERE ZATERDAG bij ons v'erdamstraat 6, telefoon 23041 Hoogerbeetsstraat 6, Telefoon 50330 ADVERTENTIE wordt, is er iets mis. Als nagenoeg alle opgaande begroeiing aan de sloot langs de Van Slingelandtlaan gn rne, en het aangrenzende sportterrein 1 wordt weggenomen, met achterlating van onooglijke wortelstronken en verschillende onbekneld staande for se bomen worden geveld, geschiedt het trimmen, naar veler mening, te radicaal. Zonder dit vellen zou de totale dik- teaanwas waarschijnlijk groter zijn dan die welke de heer Lelieveldt op geeft. Dikke bomen zijn trouwens niet zo belangrijk, wel een harmo nische hoog- en laaghout begroeiing. In Leiden kijkt men niet op een boom of struik. Zie slechts naar het gebeurde bij Nieuweroord Maar er is meer. De fauna moet in overeen stemming met de flora worden be schermd en bevorderd. Ook daar kan nog veel aan worden gedaan. Zou het niet mogelijk en gewenst zijn om in de Leidse Hout, bepaalde met veel laag hout beplante gedeelten, door prikkeldraad af te schermen om zo een veilige broedplaats te scheppen voor zangvogels en ook voor de een den. die men nu weer paarsgewijze op pad ziet, tevergeefs zoekende naar broedgelegenheid. Wat betreft de watervogels moge ik verwijzen naar een levenswaar dige bijdrage in de LeioT-* van 25 maart, waarin men kan lezen, dat nog steeds door onkunde, onnaden kendheid en nonchalance, steile oe vertaluds worden gegraven waardoor vele Jonge watervogels verdrinken. De schrijver acht het noodzakelijk dat voldoende dierentrappen en strandjes worden gemaakt om Jonge dieren gelegenheid te geven in- en uit het water te komen. Hiermede kan elke natuurliefhebber en dieren- In Leiden rekent men metjiet z.g. zyn jjog steeds wordt - echter niet voldoende beseft hoe be langrijk het verlies van bomen, plan ten en dieren voor ons leefmilieu "Is. Een wereld zonder mensen is denk baar. Een menselijke samenleving zonder planten of dieren is onmoge lijk. Leids kwartiertje; zelfs erediensten kunnen met moeite op tijd beginnen. Het stadsbestuur rekent met wat langere termijnen. Men zegt wel eens, dat elke gemeenschap het be stuur krijgt, dat het verdient. Ik zou willen vragen: hebben Leidens inwo ners het dan zó bont gemaakt? H. J. Welbooren, Oegstgeest. W. S. Jongsma, Leiden. C. van der Willigen de heer F. Dijk- j drs. I. Moerman aan- j De voorzitter, prof. dr. T. 1 Lunsing'h- Scheurleerbood Leidens oud-burgemeester als dank en ten afscheid namens de vereniging een origineel 17de eeuws boekwerk, de „Batavia Illustrata", aan. Schoenen kei kenmerk, kvuoi.Lite.ii. van Dalen vierde informatiebulletin over wonen in Leiden over de eerste 256 huizen en de wjjk met een toekomst van 6000 woningen voor 20.000 Leide- naars. De 256 galerijflats komen in be heer bij gemeentelijke woningstich ting Ze zijn gebouwd in twee "ge knakte" gebouwen van elk 128 wo ningen. verdeeld over acht galerijen met telkens tweemaal acht wonin gen naast elkaar. Opvallend is de vouwwand, die op de ene etage voor grote woonkeukens (2.77 x 4.65 m.) en op de andere etage voor een veel grotere speelhal zorgt. Het noordelijke gebouw staat aan de Condorhorst, het zuidelijke aan de Adelaarshorst. Beide bevatten in de onderbouw behalve bergruimten, ook gemeenschapsruimten, die voorlopig voor algemene doeleinden worden gebruikt zoals voor leveran ciers e.d. Later kan deze bestem ming veranderen in overleg tussen huurders en woningstichting. De voorlopige maandhuren zijn voor de 176 vierkamerflats f278.65; inclusief f324,94; 32 tweekamerflats f220,72. inclusief f264.02; 32 vyfka- merflats 336,52, inclusief f385.82; j 16 vijf kamerflats 311.11 inclusief f. 360.41. In deze huren zit per Jaar een voor lopige rijksbijdrage van ca. f. 1.500,- Zonder die bijdrage zouden de huren j ruim f 125 per maand hoger liggen. Zouden genoemde huren boven 15 17 procent van het jaarinkomen van de huurder uitkomen, dan is 't mogelijk voor Individuele huursub- ningen Inlichtingen voorlichting). bij bureau LEIDEN Het Stedelijk museur „De Lakenhal" heeft aangekocht eei werk van de Leidse schilder Jan Lie vens (1607-1674). Het stelt voor „D Heilige Hieronymus in gepeins ver zonken" en is geschilderd als voor studie voor 'n ets met dezelfde voor stelling. De techniek is olieverf o papier, geschilderd „en grisaille". D afmetingne zijn 31.3x27A cm. In verband met het zeer verwan te grote schilderij van Lievens, d£. „Job" voorstelt, en dat 1631 is ge dateerd, zal de grisaille omstreeks he zelfde Jaar ontstaan zijn, dat wi zeggen in de tijd dat Lievens me Rembrandt en Gerard Dou samen werkte. De invloed van Rembrand in de licht-donker behandeling, ei in de compositie is duidelijk. He werk geeft een bijzonder boeiende il lustratie van de werkwijze van Rem brandt en Lievens in hun Leidse tij< waarbij eerst op klein formaat i olieverf op papier studies werde vervaardigd, voordat de kunstenaf de etsnaald ter hand nam. Omda deze grisailles het karakter van voor studies hadden, zijn ze veelal nic bewaard gebleven. Het is verheugend, dat het museui deze studie heeft kunnen aankope te meer daar tot dusver van Lieven geen enkel onomstotelijk bestaan werk in zyn geboortestad Leidei voorhanden was. LEIDEN De Leidse PvdA gaat huurders helpen tegen de huurver hoging die vandaag is Ingegaan. Die huurverhoging is niet verplicht en moet tot stand komen door overeen stemming van huurder en verhuur der. In tal van gevallen behoeft de verhoging niet betaald te worden De PvdA-afdeling Leiden is nu van plan in die gevallen advies en steun e geven. De PvdA wijst erop. dat huurders, die de oude huur blijven betalen dus zander verhoging niet om die reden uit hun huis gezet kunnen worden. Zegt een verhuurder de huur op, dan is het slechts zaak niet akkoord te gaan met de huur- opzegging; men heeft dan recht op huurbescherming. Verscheidene categorieën huizen, waaronder nieuwbouw, komen niet in aanmerking voor de huurverhoging. Maar bovendien kan men weigeren huurverhoging te betalen, wanneer de woning slecht is of wanneer men zelf al heel veel aan het ouderhoud heeft gedaan. Men doet'er goed aan ln een brief aan de huiseigenaar zo goed mogeiyk uiteen te zetten, wst de gebreken zijn of wat men zelf ver beterd heeft. Komt het tot een conflict tussen huurder en verhuurder, dan staan verschillende wegen open, afhanke lijk van de situatie. Men kan een advies van de huuradviescommissie vragen voor de prijs van een rijks daalder. Dat advies heeft een zekere rechtsgeldigheid; wanneer men zich eraan houdt, kan men opnieuw on mogelijk uit huis gezet worden. Het kan ook mogelijk zijn, dat een advocaat ingeschakeld moet worden of een proces aangespannen moet worden, hoewel dat in het alge meen eerder een zaak van de ver huurder zal zijn. In deze situatie, of als men een proces krygt, is het raadzaam eerst advies in te winnen om financiële moeilijkheden (pro ceskosten) te voorkomen. De PvdA is daarbij bereid tot hulp. In eerste Instantie kan men de hulp inroepen van de PvdA-fractie (Jacques Urlus- plantsoen 122 Leiden i. bij gebleken behoefte wil de PvdA huurombuds- mannen aanstellen De PvdA heeft tegen de huurver hoging grote bezwaren, omdat zij vooral op de mensen met de laagste inkomens drukt. De laagstbetaalden betalen nu reeds 23% van hun in komen aan huur; degenen met ho gere inkomens slechts 6%. LEIDEN In het speeltuin gebouw aan de Anjelierstraat houdt het PAK vanavond om 8 uur een hearing voor de bewoners van Cro- nesteijn, Tulnstadwljk en Vreewijk. Gemeenteraadsleden zullen aanwe zig zijn om de verlangens van de buurtbewoners over wonen, onder wijs, recreatie e.d. te noteren.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3