Pintens houdt een meter over Eef Mulders bij de A-selectie Martien van de Hoorn en Jos Valentijn gehuldigd Koers niet „hard" genoeg Gent-Wevelgem alleen in de slotfase spannend Manchester City in halve finale ATLETICO AJAX 285," PROTEST PSV AFGEWEZEN SUCCES VOOR WESTDUITSE IJSHOCKEYERS Uniek wielergala voor weduwe van Monseré MEI HEI L.D. NAAR MADRID Frantisek Fadrhonc: 'Een ware natuurramp' DONDERDAG 1 APRIL 1971 PAGINA 29 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD WEVELGEM Niet meer dan 35 seconden. Dat is de grootste marge geweest, die het peloton toestond aan de respectievelijke vluchters in de 33ste editie van GentWe- velgem. Honderd meter, dat was de ruimte, die de durvers in de loop van de klassieker vergaarden. Wat uiteraard geen basis kon zijn voor een beslissende ont snapping. Breed uitwaaierend over de gladde macadamwegen hield de hoofdmacht het tempo constant hoog, zodat Wevel- gem met een moyenne van bijna 44 kilometer per uur werd bereikt. Zelfs de Kemmelberg, het enige lastige obstakel in het parcours, en de kasseien daarna veroorzaakten geen defi nitieve scheiding. Maar toch leken die 35 seconden een keer waarborg voor een ge slaagde Jacht. Die maximale voor sprong was immers opgebouwd door een sterk kwintet, dat vijftien kilo meter voor de finish demarreerde, stug doorging en in de rug werd gedekt door vijf verschillende ploe gen: Hertekamp van de vooruitge snelde George Pintens, BIC van Roger Rosiers, Peugeot, dat de Duitser Jürgen Tschan bescrermde het door Ole Ritter in de kopgroep vertegenwoordigde Dreher en Molte- ni. dat Jos Deschoenmaecker in de voorste linies wist. Plannen De laatste formatie had evenwel andere plannen in de finale. De schoenmaecker werkte niet mee en Herman van Springel joeg aan kop van de grote groep het tempo zo hoog op, dat in de vijf laatste kilo- Door Ger Bestebreurtje meters het verschil steeds maar kleiner werd. De Merckx-mannen wensten een massaspurt om zodoen- I de de snelle Marino Basso te kun- nen lanceren. Door die felle Jacht op de koplopers werd de finale nog ongemeen span nend, sensationeel eigenlijk vergele ken met de rest van de koers. En winnaar George Pintens werd daar om bejubeld. Op het moment, dat de vluchters bijna waren ingelopen, demarreerde hij. Kort daarna wer den zijn medevluchters opgeslokt door de groep, die nog méér ver snelde om ook de eenzame koploper te grijpen. Pintens beukte echter zijn zwaarste versnelling, keek niet op of om en hield precies een me ter over! Tot ergernis van Roger de Vlae- minck, die het gedupeerde Mars- Flandria zo graag een zege als mo rele injectie had geschonken. Tot EINDHOVEN PSV zal zyn eerste wedstrijd in de halve fi nale van het- toernooi om de Europa'Cup II tegen Real Ma drid eerst in Eindhoven spelen en wel op 14 april (aanvangs tijd 19.15 uur). Het tweede duel tussen beide clubs zal plaats vinden op 28 april in het Ma- drileense Bernabeustadion. Dit heeft de Europese Voetbalunie (UEFA) gisteren aan het be stuur van PSV bericht. Het protest van PSV (en At- letico Madrid, de tegenstander van Ajax in de Europa Cup I) tegen deze beslissing werd door de UEFA niet ontvankelijk ver klaard. Men herinnerde zich dat PSV als resultaat van de loting eerst in Madrid zou spe len. De competitiewedstrijd van PSV tegen AZ'67 zal in verband met de Europacupverplichtingen van de Eindhovense club in plaats van op Tweede Paasdag worden gespeeld op Paaszater dag 10 april, in Alkmaar. Aan vangstijd 15.00 uur. verdriet ook van Gerben Karstens, die als derde over de aankomstlijn snelde en met zijn tweede plaats in de Amstel Gold Race een geslaagde week achter de rug heeft. „Maar", mopperde Gerben, „met een beetje geluk word ik tweemaal winnaar. Harry Steevens trok de sprint goed voor me aan. Maar toen ik overnam zat ik helemaal alleen, aan de ver keerde kant van de weg, pal in de wind. Misschien heb ik zondag in de ronde van Vlaanderen eindelijk geluk". Bepaald tevreden over hun prestaties waren de Nederlandse Mars-Flandria's Joop Zoetemelk en Eef Dolman. Beide coureurs stem men hun seizoen op aanraden van ploegleider Schotte af op de Tour de France. „Maar afgelopen zon dag", aldus Zoetemelk, „heb ik ge merkt, dat door al die omstandighe den bij ons in de ploeg mijn ach terstand te groot is. Daarom rijd ik nu zoveel mogelijk wedstrijden. Het ging vandaag lekker". Eef Dolman was bijna altijd in de voorste linies te vinden, ook op de Kemmelberg, waar een belangrijke groep met Verbeeck, Merckx, Jan Janssen, Karstens, de gebroeders De Vlaeminck en Van Clooster (de strijdlnstigste renner) zich even los maakte. Dolman: „Het begint te komen. Ik voel het. Ik heb steeds voorin gereden en dat heeft me geen moeite gekost". De uitslag: 1. Pintens (Bel) 234 km in 5 uur en 19 minuten in de zelfde tijd: 2. R de Vlaeminck (Bel), 3. Karstens (Ned), 4. Morten- sen (Den). 5. Van Rijckeghem (Bel), 6. Kerremans (Bel), 7. C. Guimard <Fra), 8. Basso (It), 9. Janssen (Ned), 10. Verbeeck (Bel), 11. Steevens (Ned), 12. Van Clooster (Bel), 13. Reybroeck (Bel), 14. Merckx <Bel). 15. Vandenberghe (Bel). De klasseringen van de Nederlan ders waren: 17. Krekels, 18. Vianen, 21. Wagtmans. 22. C. Rentmeester, 24. Dolman, 25. Van Katwijk, 30. Pijnen, 35. Schepers, 48. Tabak, 51. Zoetemelk, allen in dezelfde tijd als Pintens. Op 20 seconden: 75. Prin sen, 79. Van Beers. Op 5 minuten 50 seconden: 90. Serpenti, 91. Ben jamins. GENEVE Het Westduitse ijs- hockeyteam kon gisteravond in Ge neve zijn vreugde niet de baas. In een wedstrijd van het toernooi om het wereldkampioenschap ijshockey voor A-landen hadden zij voor het eerst sinds 43 jaar van Zweden ge wonnen dat vorig jaar nog de zilve ren medaille behaalde. De uitslag van 2-1 (0-1, 2-0, 0-0) brengt de Duitse ploeg weer een stapje nader tot hun doel. de handhaving in de A-groep. Later won Finland van de Vere nigde Staten met 7-3 (1-1, 3-1, 3-1). Door deze overwinning heeft Fin land zich naast Zweden op de derde plaats genesteld. Beide landen heb ben negen punten uit acht wedstrij den. Stand: Rusland 8 7 1 0 15 69-16 Tsjechoslowakije 8 5 1 2 11 35-16 Zweden 8 4 1 3 9 24-25 Finland 8 4 1 3 9 28-36 West Duitsland 9 2 0 7 4 21-57 Verenigde Staten 9 1 0 8 2 26-52 WEVELGEM „Toch geweldig van die jongen", zei men op de streep in Wevelgem, toen men zich op maakte om George Pintens (24) te j gaan huldigen Was dat gemeend? Of sohool achter die woorden alleen I maar de onuitgesproken blijdschap I dat nu eens niét Eddie Merckx hei j veld zijn wil had opgelegd in eer j koers van enige naam en faam. Er I wilde men met het bejubelen van Pintens niet óók nog verdoezelen dar deze GentWevelgem van allure "matig" was geweest? Om met dat laatste te beginnen „je kon niet weg komen, zó ver schrikkelijk hard ging het in de groep", zei toch weer voorin strij dende Jan Janssen. Een groep, die hard kón fietsen en groot bleef omdat daar. waar anders brokken vallen, nil Eddy Merckx op de gronri tuimelde en in een razende rush iedereen vóór hem opjoeg totdat er weer een compact peloton was ont staan. Als het lint in GentWevel gem, na de luwte van de duinen tus sen Knokke en De Panne, de we? naar de Vlaamse heuvels inslaat, dan pleegt juist op die brede baan naa, Rode Berg en Kemmel de wind he' peloton in „waaiers" te breken. En wie niet in de voorste zit, is gezien Gisteren was dat anders. De wind was niet venijnig genoeg, de koers daarom te makkelijk. En de val vai. Merckx, die het peloton op hol I deed slaan, tekende de rest van de j strijd. Toen de De Vlaemincks en Verbeeck zich voor de achtervolger gewonnen moesten geven, had hun I jacht niet alleen teveel gevergd, maai I was ook Merckx aangeslagen „Ik heb", zei hij me, „met twintig man aan het wiel twintig kilometer moe ten jagen. En dat dan nog met eer beenblessure. Op dat kleine stukje klimmen tegen de Kemmelberg kor ik ze niet meer uit het wiel gooien, en toen we dan toch nog weg raak ten was dat net teveel. Bijna dertig man daarmee kun je geen peloton op een afstand houden". Waarmee nog wél in het midden bleef of Merckx echt niet kon of niet wilde. Want zondag wacht de ronde van Vlaanderen Toch mag George Pintens uu Aartselaar, in het Antwerpse, niet van het tableau worden geveegd kopman van de Hertekamp-formatie vorig jaar niet alleen winnaar van de Amstel Gold Race, maar ook als Mann-renner ook in de Tour lange tijd voorop, totdat zijn ploegleidej hem opofferde voor de belangen van Herman van Springel, toen nog zijn ploeggenoot. Pintens won dit jaar al MilaanTurijn en toonde daarmee vorm. „Hoewel", zei hij, „ik dat eigenlijk voor de ronde van Vlaan deren wilde bewaren, want Gent- Wevelgem ligt me niet zo. Maar toer ik eenmaal weg raakte met die man nen was ik al zo dicht bij de streey dat ik besloot door te gaan. Ik kwam zwijmelend over de streep" Om daarmee de woorden van Lomme Driesssens te onderstrepen: „hij en Roger de Vlaeminok zijn de enigen van de Belgen, die het Merckx dit seizoen lastig kunnen maken. Het geen nu dan ook geschiedde. FRED RACKÊ ADVERTENTIE Europa Cup II KOPENHAGEN Manchester Ci ty heeft zich als vierde en laatste vereniging geplaatst voor de halve finales van het toernooi om de Eu ropese beker voor bekerwinnaars. De Engelsen versloegen gisteravond in Kopenhagen Gornik Zabrze (Polen) met 3-1. Het was de derde wedstrijd tussen beide ploegen. Gornik Zabrze won thuis eerst met 2-0, maar werd veertien dagen later in Engeland met dezelfde cijfers verslagen. Vorig Jaar speelden Manchester City en Gornik Zabrze in Wenen de finale om de Europacup II. City won toen met 2-1. Ondanks de aanhoudende regen waren 12.100 toeschouwers naar hei Idrottspark in Kopenhagen geko men om de beslissingswedstrijd te zien. Manchester stelde zijn over winning al praktisch veilig in de eerste helft door doelpunten van Young (20ste minuut) en Booth (38) Weliswaar kwamen de Polen twaalf minuten na de hervatting terug tot 1-2 door Lubanski, maar nog geen tien minuten later vergrootte Lee de marge weer tot twee treffers. Manchester City komt in de halve finale uit tegen de andere Engelse vertegenwoordiger, Chelsea uit Lon den. De andere halve eindstrijd gaat tussen PSV en Real Madrid. Van een onzer verslaggevers GENT Nimmer nog in de wieier- geschiedenis heeft een baandirec- teur een zó spectaculair programma kunnen samenstellen, als dat van maandagavond 5 april in het Gent se Sportpaleis. In een benefietwed- j strijd ten bate van een fonds dat vooral de weduwe van de veronge lukte wereldkampioen Jean-Pierre Monseré wil steunen (zij blijkt, om- dat de carrière van „Jempi" nog zo pril was, in behoeftige omstandig heden te gaan verkeren) starten bijna alle vedetten, die de wielerwe- reld kent belangeloos. I De accommodatie wordt gratis ter beschikking gesteld, iedereen ook I officials en Journalisten betaalt j een (hoge) entree en van heinde en j verre komen niet alleen hedendaag- 1 se. maar ook oud-kampioenen. Rik van Looy en Jacques Anquettl, Louison Bobet en Rik van Steen- I bergen het zijn er maar een paar van de twintig, die hun op wachting komen maken. j Het programma is uniek waar het de bezetting betreft. Er is een lan- den-omnium waarin uitkomen voor België Eddy Merckx, Patrick Sercu, Roger en Eric de Vlaeminck; voor Nederland Peter Post, Jan Janssen, Leo Duijndan en René Pijnen; voor Frankrijk Roger Pingeon, Charly Grosskost, Alain van Lancker en Jacky Mourioux en voor Italië Feli ce Gimondi, Franco Bitossi, Marino Basso en Dino Zandegu. Daarmee houdt het nog niet op: er zijn achtervolgingen tussen Ray- mond Poulidor en Joop Zoetemelk en tussen de huidige en de vroegere bezitter van het wereld-uurrecord, Ole Ritter en Ferdinand Bracke. i Het sprinttoernooi is van zeer bij- j zondere allure, omdat daarin de be- i faamde Franse „amateurs" Daniël Moreion en Pierre Trentin de de gens zullen (en mogen) kruisen met de profs Gordon Johnson (wereld kampioen), Lijn Loevesijn (Euro pees kampioen). Jacky Simes, Tim Mountford en Robert van Lancker. Alles wat dan verder nog naam heeft (Van Springel, Godefroot, Pintens, Karstens. Wagtmans etc. etc.) komt dan nog aan de start in diverse wedstrijden, zoals een afval race, e.d. Men begint in Gent om 20 uur en de voorverkoop loopt uit stekend. George Pintens flitst als eer ste over de eindstreepHij hield een meter over. Hat Leidsch Dagblad organiaeeert In aamanwerking mat rals- bureau DE MAGNEET ook waar aan eendaagse vliegreis naar de wedtrljd op woensdag 14 april. Vertrek 14 april morgens, terug direct na de wedstrijd. Inbegrepen zijn: vliegreis luchthavenbelaating vervoer van en naar het stadion toegang tot het stadion reis- en bagageverzekering verblijfkosten ingeval van uitstel van de wedstrijd. DIT ALLES VOOR DE PRIJS VAN BON— De ga mee met het L.D. naar Madrid op 14/15 april Naam: Straat: Plaats: Olympische Spelen Net als Zam bia en Ethiopië zal ook Somalieland de Olympische Spelen van 1972 in München boycotten als aan Rhode- sië wordt toegestaan deel te nemen. Dit heeft luitenant-kolonel Musee Rablieh, voorzitter van het nationaal Olympisch Comité in Somaliland, gisteravond in Mogadishu verklaard. Eerder op de dag hebben Nigeria, Ghana en Kenia medegedeeld dat ze zich nog beraden over him houding tegenover de invitatie aan Rhodeslë; TER AAR De gemeente Ter Aar heeft gisteravond twee van haar in woners, t.w. Jos Valenntijn en Mar tien van de Hoorn, op feestelijke wijze gehuldigd. Velen waren naar het Dorpshuis aan de Kerkweg ge komen om de twee sportkampioenen (Valentijn werd dit seizoen Neder lands schaatskampioen kortebaan; Van de Hoorn behaalde de afgelopen maanden in de atletiek de Neder landse titels 3000 m indoor en veld lopen» te feliciteren. Na een aan trekkelijke muzikale hulde door de Ter Aarse muziekvereniging, voerde burgemeester B. J. Hoogenboom het woord. De heer Hoogenboom stelde vast dat de schaatssport altijd al heeft ge bloeid in Ter Aar hetgeen door de prestaties van Valentijn alleen maar werd en wordt bevestigd. Tegen Van de Hoorn sprak Ter Aars eerste bur ger: „De aandacht viel aanvankelijk niet zo op jou omdat we hier geen plaatselijke atletiekvereniging hebben maar nu volgen we Jouw prestaties toch met grote interesse". De heer W. H. Rietbergen, voorzitter van het Leidse AV Holland, de vereniging waar Van de Hoorn lid van is. me moreerde de pijlsnelle opkomst van de talentvolle atleet uit Ter Aar. De heer Rietbergen: „Zowel Van de Hoorn als Valentijn hebben nu een voorlopige top bereikt. Om aan de absolute top te komen hebben deze twee sport jongens de onontbeerlijke steun nodig van familie en burgerij". De heer Th. L. Hijdra, voorzitter van de Ter Aarse IJsclub, liet zich in dezelfde bewoordingen uit daarnaast Burgemeester B. J. Hoogen- boom van Ter Aar, temidden van de sportkampioenen. Links Mar tien van de Hoorn, rechts Jos Va lentijn. (Foto Dijkman) z'n vreugde uitend over de eerste na tionale kampioen die z'n vereniging nu rijk is ("We hebben er lang op gewacht"). Andere sprekers waren oa. Ir. Groeneveld, voorzitter van de sport raad in Ter Aar en schaatscoach Eg- bert van 't Oever die de ijver en in zet van de twee kampioenen prees. En naast alle vriendelijke woorden ontvingen Valentijn en Van de Hoorn natuurlijk ook de nodige cadeaux. SCHIPHOL Doemen er voor minder belangrijke inter lands zelden zware problemen voor Frantisec Fadrhonc op, toevalligerwijs (of is het niet altijd louter toeval?) stapelen voor de bondscoach de moeilijkheden zich op, als het om wer kelijk grote wedstrijden gaat. Dit keer dus een Nederlands elf tal zonder de beste aanvaller en sterkste verdediger. De bondscoach, vanochtend voor het vertrek naar Split, waar Oranje zondag de elite van Joegoslavië te bekampen krijgt, over de absentie van Cruijff en Israël; „Dit is een ware natuurramp. De clubs en alle, maar dan ook alle spelers waren dit keer bereid om volledig mee te werken, en dan zorgt de natuur voor een ramp om Cruijff en Israel door ziekte uit te schakelen. Maar wat doe Je eraan? Niets! Zoals Je aan geen enkele na tuurramp iets kunt doen". Om daarna verslagen te mompelen: „Al sta ik machteloos, ik heb het te accepteren. Ik moet me erbij neer leggen. Het zou onverantwoord zijn geweest om halfzieke mensen mee te nemen. Je mag niet experimen teren ten koste van mensen en clubs. En zoiets zal ik ook nooit doen. Zo ben ik nu eenmaal niet." Dat Frantisek Fadrhonc wel versla gen is, maar nog niet gebroken, bleek uit zijn volgende woorden „Maar toch gaan we gewoon door En met een ploeg, waarin de sfeer uitstekend is. Dat heb ik nu en in de dagen op Zeist wel gemerkt. De Jongens zijn bereid om zondag het uiterste te geven". Surpri; rise Kwamen de afzeggingen van Cruijff en Israel als verrassingen hoewel men bij de zieke AJacied een „nee" kon voelen aankomen, toen dokter Rol ink zondag al verklaarde dat voetballen voor hem een onmogelij ke zaak leek Frantisek Fadrhonc zorgde zélf gisteren ook nog voor een surprise. Eerst liet hij weten slechts Aad Mansveld aan de A- groep te zullen toevoegen en een maal in Joegoslavië aangekomen voor de andere vacante plaats een speler uit Jong Oranje te nemen, waardoor de Jeugd-selectie van zes tien tot vijftien spelers zou inkrim pen; en de Jong Oranje-groep zou het dan met een reserve minder moeten doen. Gistermiddag veranderde hij echter van idee. Na overleg met PSV werd toen al besloten linkervleugelspeler Eef Mulders van Jong Oranje naar de A-equipe over te hevelen, terwijl hij het aantal Jeugdspelers toch weer op zestien bracht, door een uitnodiging naar René van de Kerkhoff uit te laten gaan. Franti sek Fadrhonc: „De keuze van René van de Kerkhoff is in overleg met Kees Rijvers gegaan Hij draait op het ogenblik niet meer zó goed. Misschien betekent deze invitatie weer een stimulans voor hem. En daar kunnen dan zowel Jong Oran je als FC Twente van profiteren'. Waarmee voor René van de Kerk hoff dus de mogelijkheid weer open staat als hij tenminste zaterdag gekozen wordt voor 1e Jeugdinter- land in Mostar om net als des tijds in Eindhoven tegen de Jeugd van Joegoslavië te schitteren. Toen maakte hij drie doelpunten. Waarschijnlijk zal Fadrhonc nu met minder al tevreden zijn.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 23