BADSEIZOEN GEOPEND LO KEUKENHOF OOK avo1500 eraren te weinig evi-lac In 2000 één grote file vandaag CHIPS r I >irs)©lhrö. w©iry®ifi). Garage- personeel op straat IR. PRINS: MANKEERT TOCH DIE VAKBONDEN (PKC/ ^ïtïe uivs deze week bijl GOLDEN WONDER Koude nacht PHNOM PENH TRILDE OP GRONDVESTEN ZONDER LOON -Nar v «S Grenzen voor huursubsidie opgetrokken BRAINBOX-BAR olievervuiling Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 1 APRIL 1971 No. 33364 IDSCH DAGBLAD Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 18.10 per kwartaal (postabonnementen f 20.50), f 6.05 per maand (bjj vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0.30 Witte Singel 1, Leiden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nabezorging tot 20 uur, tel. 30500 (zat. 18 uur). Nee, het is geen 1 april mop. het is geen truc-foto, er wordt sinds vanmorgen ge zwommen in buitenwater. Ver warmd buitenwater weliswaar en ondergedoken is het dus wel te houden, maar je moet er ook uit.' Het Oegstgeester zwembad Poelmeer is één van de eerste in de Leidse streek, die de draaihekjes heeft geopend voor zwemmers. Vanmorgen om ze ven uur stond er een heel clubje enthousiastelingen te wachten, oud en jong. Onze fotograaf bleef op de kant, maar hij kreeg het al koud bij de aanblik van lustig in het water rondsparte- lende zwemmers. Ook de andere open baden gaan binnenkort open. Zaterdag is dat het geval met het Leidse zwembad De Vliet en de Kat- wijkse Miereweide. Op 17 april volgt De Does in Leiderdorp. UTRECHT Het vakantie- en recreatieverkeer zal over een kleine dertig jaar zulke vormen hebben aangenomen dat heel Ne derland één grote verkeersknoop wordt. De 22 weekeinden van mei tot en met september zul len alle naar de grens leidende autosnelwegen met files auto's bezet zyn. De snelheid van de file wordt geraamd op vijftig kilo meter per uur. Dat is de sombere kant tekening die drs. G. Hupkes van het Centrum voor Vervoersplan nen maakt bij de toekomststudie „Op weg naar 2000" van het Mi nisterie van Verkeer en Water staat. Zoals bekend raamt het Nederlands Economisch Insti tuut 't aantal auto's op 7.5 mu_ Joen. Het geplande wegennet is niet tegen die massale stroom „vrijetijdsverkeer" opgewassen. „Als we allemaal een auto heb ben aangeschaft hebben we ge lijk het rijden voor elkaar on mogelijk gemaakt", aldus drs. Hupkes, die meent dat elektroni sche geleiding van de auto daar weinig aan kan veranderen. Bovendien twijfelt hij aan het ontstaan van rendabele ex ploitatie van openbaar vervoer. Naar zijn mening zijn er slechts twee alternatieven onrenda bel openbaar vervoer in de oude betekenis van 't woord of geen openbaar vervoer. 32 PAGINA'S DEN HAAG Op de mavoscholen heerst een schrik wekkend tekort aan leraren. Op dit ogenblik bedraagt het tekort 1500 leerkrachten en binnen een jaar zal het aan-j tal gestegen zijn tot 2000. Het betekent dat éénzesde van de nodige mankracht bij het middelbaar algemeen vormend onderwijs ontbreekt. i De ijuidi 4 leeli j De noodsituatie werd vanochtend tidelijk gemaakt door de heer P. J ieelkerken. voorzitter van de ma- d o-sectie van de Algemene Bond jjoor Onderwijzend Personeel tijdens ijle algemene vergadering in Scheve- (jpingen. Volgens hem is 't falend be 3eid van de regering ten aanzie van iae lerarenopleiding de oorzaak van Qlit stijgend tekort 3 "Deze opleidingen zijn tenminste Vijftien jaar te laat begonnen en Roen bovendien nog in onvoldoende mate. Slechts in twee steden werd apegonnen met een minimaal aantal kandidaten", aldus de heer Geelker ken. die fel protesteerde tegen het keit dat het mavo als enige tak van ,'net middelbaar onderwijs is inge deeld bij de derdegraads-sector. familiezak potato 145 paprika 425 De nieuwe Goudgoed catalogus is uit. Vraag uw VéGé-winkelier. drost - venlo De Bilt verwacht van vanavond tot morgenavond, aanvankelijk opkla ringen, maar later weer wolkenvel den en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke, morgen meest matige wind hoofdzaak uit oostelijke richtin gen. Minimumtemperaturen dichtbij het vriespunt. Maxima omstreeks 10 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur). 2 APRIL Zon op 6,14; onder 19.14 uur. "Maan op 10.00, onder 3.07 uur. Hoogwater in Katwijk aan Zee om 7.56 en 20.34 uur, laagwater om 3.36 en 16.09 uur. "Bovendien heeft de omschakeling van mulo naar mavo de docent meer spanningen opgelegd dan voor het welzijn van het onderwijs gewenst zijn. De structuur van het voortge zette onderwijs kenmerkt zich nog steeds door een negatieve selectie. Wie niet mee kan blijft zitten of Krijgt het advies onderwijs op lager niveau te gaan volgen" De heer Geelkerken bepleitte een herstruc turering van het onderwijs waarb j aan de positieve selectie meer kan sen worden geboden. Ook duurt de situatie voort dat de ouders bij de schoolkeuze voor hun kind te hoog grijpen gezien de capa citeiten van de leerling. Verwacht was dat dit euvel door brugklassen en doorstromingsmogelijkheden on dervangen zou kunnen worden. Een ander punt waartegen de ma vo-leraren nog steeds aanhikken is het niet opgeloste salarisakkoord Dit akkoord bevatte twee clausules over zaker. waarover de regering en de vak centrales nog tot overeenstemming moesten komen „Er is en wordt wel 1 aan gewerkt, maar men vordert langzaam. Het wordt hoog tijd. dat i er concrete resultaten op tafel ko- j men, want de geprikkeldheid in on- I ze kring neemt sterk toe", aldus de I voorzitter. PHOM PENH SAIGON (AFP. AP) De Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh stond gisteravond op haar grondvesten te schudden door tien tallen ontploffingen terwijl rege ringstroepen, Noordvietnamezen en Vietcong in een verwoed gevecht waren gewikkeld om een konvooi schepen, dat dringend nodig benzine uit Zuid-Vietnam wil aanvoeren. In de hoofdstad was een enorme brand te zien en de inwoners van de stad werden uit hun slaap gehouden door het gedonder van de artillerie die bij het dorp Arey Khsah, 15 km ten zuidoosten van Phnom Penh op de oostelijke oever van de Mekong in actie was. Elders in Cambodja is het rustig. Delen van het achtentwintigste Noordvietnamese regiment hebben zich woensdag meester gemaakt van een Zuidvietnamese stelling op de Zuidvietnamese hoogvlakte, 25 km verwijderd van de „driegrenzenzone, in de provincie Kontoem. Rondom de basis wordt nog ge vochten tussen Noordvietnamezen en overlevenden van de twee Zuid vietnamese infanteriecompagniën, die de basis bezetten. Alvorens haar te ontruimen hebben de Zuidvietna- mezen de stukken geschut van de ba sis vernietigd. Niet alleen het badseizoen, ook het bolbloemenseizoen en Keukenhof zijn vanmorgen of ficieel geopend. Dat geschiedde tijdens een bijeenkomst van de burgemeesters van de Bollen- streekgemeenten van Leiden tct. Haarlem -en het bestuur van de Stichting Nationale Bloemententoonstelling „Keu kenhof". Het was een feestelijke opening: op de velden bloeien de krokussen en narcissen! Voor het eerst sinds drie jaar was er bij de Keukenhof-openinrr iets ov de velden te zien. Gezien de vele aanvragen uit het buiten land West-Duitsland, Enge land en Scandinavië heeft het er alle schijn van, dat het een goed seizoen wordt. Op de i foto de Haarlemse bloemen- meisjes in de pas geopende Keu kenhof. 'Foto's Holvast» I ENSCHEDE Het hele personeel van het Enschedese garagebedrijf Harselaar 58 werknemers heeft op staande voet ontslag ge kregen. De onderneming, die zeven filiaalbedrijven heeft, is in ernstige financiële moeilijkheden geraakt. Er zijn zelfs niet voldoende middelen om de lonen voor deze week uit te betalen. De onderneming heeft tonnen schuld bij het Shell-concern, dat vorige week reeds beslag heeft laten leggen op vijf van de zeven garages van de firma Harselaar. De moei lijkheden zijn ontstaan doordat het bedrijf de geleverde benzine en olie niet betaalde. Toen de vorderingen sterk waren opgelopen heeft de Shell de leve ranties stop gezet. Nadat het bedrijf weigerde de boeken te laten contro leren heeft Shell beslag laten leg gen op de eigendommen van de on derneming. UTRECHT (ANP) „De loon- voorstellen van de werkgevers in het bouwbedrijf (6 pet. per 1 juli), die ruim uitgaan boven wat gezien de produktiviteitsstijging verantwoord is. worden door de werknemersorga nisaties van tafel geveegd. Waar is het verantwoordelijkheidsgevoel van de laatsten? De werknemers weten toch heel goed, dat loonkostenstijgin gen uitgaande boven produktiviteits- stijgingen kostenverhogend wer ken. Dus het eindprodukt wordt on heden het de werknemers financieel aanlokkelijker willen maken". Ir. Prins zei dat er vorig Jaar ma cro-economisch gezien een produkti viteitsstijging van ongeveer 2 pet. was. En een loonkostenstijging van 13 tot 14 pet. in de bouw. „Door de ze zeer hoge stijging is er een nut tige inkomensverbetering vast te stel len van ruim 7 procent, een fantas tische verbetering. Maar wanneer men zou denken, dat de looneisen van nu enigermate rekening zouden 0 De militaire jury van de krijgs raad in Fort Benning heeft luite nant William Calley tot levens lang veroordeeld. De jury had de keus tussen de doodstraf en le venslang. Na zes uur beraad be sloot men tot laatstgenoemde strafmaat. Het ziet er naar uit. dat zijn advocaten in de komende tijd alle rechtsmiddelen in het werk zullen stellen om de ver oordeling, die tot talrijke pro testen heeft geleid te verzachten PAGINA 11 0 Extra spanning by het Songfes tival in Dublin: sabotage aange- gekondigd PAGINA 5 0 Bij Krommenie heerst nu de angst PAGINA 7 0 Pionieren in de Merenwjjk kost f. 325 per maand STADSPAGINA Een triest ooggetuigeverslag uit Oost-Pakistan: tanks vermorze len een opstand PAGINA 17 0 Hollandse schilderijen uit Frank rijk in Amsterdams museum. Een van de tips voor een uitje PAGINA 19 0 Radeloze moeder wil haar kind terug PAGINA 21 evenredig duurder. Een eindprodukt. houden met het angstig grote ver dat door het individu dan wel door schil tussen loon- en produktiviteits- DEN HAAG Op 1 april ga^.t het nieuwe tijdvak van de aanvullende individuele huursubsidies in. De sub sidie geldt op dit ogenblik alleen nog voor huurders van na 1960 met rijkssubsidie gebouwde woningen, die meer dan 15 tot 17 procent van i hun belastbaar inkomen aan huur I betalen. Gold in 1970 nog dat het in- komen niet hoger mocht zijn dan 15.000 gulden, voor dit jaar is het bedrag opgetrokken tot f. 17.000. j Daartegenover staat dat de huur- grenzen, die bepalend zijn voor de i grootte van de subsidie enigszins j zijn verhoogd. De uitkeringen volgens de subsidie rege ling liggen voor dit jaar tussen de 120 en 900 gulden per jaar af hankelijk van het inkomen en huur. Naar verwachting zal de regeling ae tweede helft van dit jaar een uit breiding ondergaan. Dan zal de sub sidie ook gelden voor woningen in het gehele land die voor 1960 door de gemeente en de woningbouwcor poraties zijn gebouwd, en particuliere huurwoningen in gemeenten waar de huurprijsvoorschriften nog gelden. ADVERTENTIE is VRIJDAG A.S. WEER GEOPEND. Hogewoerd 50. Uit het Leidsch Dagblad van 1 April 1871 Dat de politie des nachts op de straat somstijds nog tot andere einden dan het tevo ren des rust kan dienen werd hedennacht te Delft bewezen toen 2 nachtagenten op de Verwersdijk getuigen en as sistenten waren bij de beval ling eener 27 jarige dienstbo de. Naar men verneemt, zijn kraamvrouw en kindje redelijk welvarende. Op de tentoonstelling van vee en pluimgedierte, ge houden den 30 en Maart te Schiedam, werd een prijs be staande in f 10, o.a. toegekend aan Z. SHeelkema te Lei den. de gemeenschap taald". moet worden be stijging, komt men bedrogen uit", zei hij. Aldus de voorzitter van de stich- ting raad van bestuur bouwbedrijf, ir. H. D. Prins, vandaag bij de ope- Rrilcp QtrJHiriPH ning van de bouwbeurs in de jaar- j Löv/ DllailU.Gll beurshallen in Utrecht. „De eisen die thans van steld, zijn in december Jl. aangekondigde loon explosie waar te maken". Zoals bekend zijn de onderhande lingen tussen werkgevers en werkne mers over de bouw-cao al twee keer in Utrecht. „De eisen die werknemerszijde zijn ge- nPrlt*P10Tl 111 Pt er slechts op gericht de U1&U 111Cl FOLKESTONE (AP) In de badplaatsen langs het Engelse Ka- vastgelopen. De werkgevers waren in i naaI bestaat ernstige vrees voor tweede instantie bereid tot een loons- j grootscheepse verontreiniging van de verhoging van 6 procent per 1 juli stranden nu een derde poging is mis- (aanvankelijk 4,5 procent). De werk- lukt om de Liberiaanse tanker „Pan- nemers willen een reële loonsverho- ther" (met 25.000 ton ruwe olie aan ging van 2,75 pet. en bij een te ver- boord) vlot te trekken. Het materieel wachten prijsstijging van 6 a 7 pro- om 4e stranden te reinigen staat Aanvoerder Rinus Israel was er vanochtend niet bij, toen het Nederlands elftal van Schiphol naar Joego-Slavië vertrok. Hij lag met griep en tijdschriften in bed. In Zijn plaats ging Aad Mansveld mee. Cruijff zal wel ivorden vervangen door de jonge Eef Mulders. cent komt dat dus neer op een ver hoging van circa 10 procent. Ir. Prins zei in Utrecht, dat een loonsverhoging van vier procent per 1 Juli over het algemeen voldoende wordt geacht voor een niveau verbe tering van 2 pet. Het werkgevers- voorstel van 6 procent gaat daar reeds met 50 pet. bovenuit, zo betoog de hij. „Dit omdat de werkomstan digheden in de bouw voor velen min der aantrekkelijk zijn en omdat wij gezine de grote toekomstmogelijk- reeds klaar. De „Panther", die van het Midden-Oosten op weg was naar Antwerpen, liep dinsdag in dichte mist vast op de Goodwin Sands. Acht j sleepboten hebben vannacht vijf uur lang geprobeerd het schip vlot te j trekken, maar tegen het aanbreken van de dag gaven zij hun pogingen op. Het vlottrekken wordt zeer be moeilijkt door het feit, dat het schip bij zeer hoge vloed is vastgelopen. Pas over twaalf dagen mag weer zulk hoog water worden verwacht als dinsdag j.l. Zou u nu zo langzamerhand deze bon niet eens invullen. U heeft daar lang genoeg de kans voor gekregen. Op 12 april a.s. stoppen wij een tijdje met deze actie. Maak daarom die zaak nu even in orde. Als u nu onderstaande bon invult, krijgt u het Leidsch Dagblad 4 weken lang voor de halve prijs. Ik word abonnee per 14 april '71 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld er. noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214. Lelden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1