TANKS VERMORZELEN OPSTAND „In naam van God en van een verenigd Pakistan M ïëiW pc Tafeltennisteams van China in twee finales Strijd om de macht in Ecuador Zonder pardon HUW ELIJK EN CELIBAAT KOM, DOE UIT DIE TEEVEE EN €SA §AMEN ES NAAM *N CAFÉ. ZOMAAR. Uit, goeie 'geuxxmte. POLITIE IN DENEMARKEN OP SPOOR BLANKE SLAVINNEN DONDERDAG 1 APRIL 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 Dit schokkende relaas van de slachtin gen in de Oostpakistaanse hoofdstad Dacca is geschreven door Simon Dring (27), ver slaggever van de Daily Telegraph (Lon den). Toen het Pakistaanse leger Dacca bin nenreed om sjeik Moedjiboer Rachmans onafhankelijkheidsbeweging te vernieti gen, wedden alle buitenlandse journalis ten vastgehouden in het Intercontinental Hotel. Haastig werden zij naar een vliegtuig met bestemming Karatsji (West-Pakistan) gebracht nadat de strijd was uitgebroken. Maar Simon Dring ontsnapte aan de solda ten die het gezelschap verzamelden. Hij had zich verstopt op het dak van het hotel. Met een fotojournalist die eveneens aan het militaire net ontkwam doorkruiste hij later de brandende stad. Via Karatsji reisde hij naar de Thailand- se hoofdstad Bangkok om de omvang van het bloedbad dat de Pakistaanse regering trachtte te verbergen wereldkundig te ma ken. In naam van „God en een verenigd Pakistan" is van Dacca een verpletterende en doodsbenauwde stad gemaakt. Na 24 uren van meedogenloze beschieting door het Pakis taanse leger zijn er 7.000 doden. Grote delen zijn in puinhopen veranderd. Hier is de strijd van de Oostpakistanen voor onafhankelijkheid ruw en wreed de kop ingedrukt. Al houdt president Jachja Chan, hoofd van de militaire regering, bij hoog en laag vol dat „de rust is weergekeerd", toch vluchten nog tiendui zenden mensen naar het platteland, zijn de straten bijna verlaten en gaat het doden nog door in andere delen van de provincie. Maar het is niet twijfelachtig dat het leger de situatie in de meeste be volkingscentra meester is. By de minste provocatie worden mensen doodgeschoten. Zonder pardon wor den gebouwen met de grond gelijk gemaakt. De militairen lijken steeds vastbe sloten hun overmacht aan de 73 miljoen Bengalezen in het oostelijke gebied van het land pijnlijk te la ten voelen. Het is onmogelijk precies vast te stellen, hoeveel levens van onschul dige mensen dit alles heeft gekost maar het .zijn er duizenden en duizenden. Alleen de verschrikking van de mi litaire actie kan men peilen! de studenten die dood in hun bed lig gen, de slagers die in hun markt kramen zijn getroffen, de vrouwen en kinderen die in hun huizen le vend zijn verbrand, de Pakistanen, die de hindoe-religie aanhingen, die uit hun huizen zijn gedreven en in massa zijn doodgeschoten, de bazars en winkelwijken die door vlammen zijn verwoest en de Pakistaanse vlag die nu boven elk gebouw van de hoofdstad is uitgehangen. De leiders van de Awami-liga zyn eveneens gearresteerd. Vooraanstaande politieke activisten ziju opgepakt, anderen zijn ver moord en de gebouwen van twee kranten die de beweging van de sjeik steunden zijn verwoest. Maar het eerste doelwit van de tanks die Dacca in de avond van de 25ste binnenreden waren de studenten. Naar men aanneemt hebben drie bataljons aan de aanval op Dacca deelgenomen, een gepantserde, een van de artillerie en een van de in fanterie. De mensen die bij het uit breken van de gevechten haastig barricades opwierpen waren de eer ste slachtoffers toen de strijdmacht binnenrolde. Sjeik Moedjiboer werd telefonisch gewaarschuwd dat er Iets gebeurde, maar hij weigerde zijn huis te verlaten. „Als ik me verstop verbranden ze heel Dacca om me te vinden", zei hij tot een assistent die aan arrestatie wist te ontkomen. Overrompeld De studenten waren ook gewaar schuwd, maar naar overlevenden la ter vertelden, dachten de meesten dat zij alleen maar gearresteerd zouden worden. Voorafgegaan door Amerikaanse M24-tanks uit de tweede wereldoorlog raasden mili taire colonnes naar de universitiet van Dacca. Kort na middernacht bezetten troe pen de bibliotheek van de British Council, van waar zij de studen tenslaapzalen in de omgeving met granaten bestookten. Door die aanval volkomen overrom peld werden in de Iqbal Hall, hoofdkwartier van de militante an ti-regeringsgezinde studentenbond, 200 studenten gedood terwijl grana ten ln het gebouw ontploften en mitrailleurs het doorzeefden. Legerpatrouilles verwoestten ook een markt in de omgeving, waarbij zij tussen de kramen voortijlend de kooplieden doodden in hun slaap. Een moskee werd zwaar beschadigd. Vrijwel tezelfdertijd deden militai ren een aanval op het hoofdbureau van politie aan het andere eind van de stad. Tanks openden het vuur en daarna trokken soldaten naar binnen om de gebouwen in brand te schieten. Niemand kan zeggen hoe veel mensen omkwamen, maar van de 1100 agenten die er gestationeerd waren, zullen niet velen ontsnapt zijn. Andere eenheden hadden diezelfde nacht het huis van sjeik Moediiboer omsingeld. Volgens een buurman kwamen om tien over één een tank, een pantservoertuig en vrachtwa gens met soldaten die over het huis heen schoten. „Sjeik, u moet beneden komen," riep een officier. Sjeik Rachman verscheen op zijn balkon en ant woordde: „Ja, ik ben gereed. Maar het is niet nodig te schieten, u had me alleen maar moeten opbellen en dan zou ik zijn gekomen." De officier liep de tuin in en zei tegen de sjeik: „U staat onder ar rest." De sjeik werd weggevoerd vermoedelijk naar het hoofdkwar tier van het leger samen met drie bedienden, een medewerker en een lijfwacht die flink was geslagen toen hij de officier beledigde. Alleen een nachtwaker die zich had ver borgen werd doodgeschoten. Hoewel er hier en daar nog veel werd geschoten, werd het langza merhand stiller. En kort voor zons- opgan was het meeste schieten afgelopen. De stad was verlaten en volkomen dood. afgezien van het geluid van de kraaien en wat sol daten of het voorbijratelen van een paar tanks. Maar het ergste moest nog komen. Blikken olie Midden op de dag, weer zonder eni ge waarschuwing, trokken colonnes soldaten het oude deel van de stad in, waar een miljoen mensen in een warwinkel van nauwe straatjes wo nen. Stelselmatig verwoestten zij grote stukken van de oude stad het gebied waar sjeik Moedjib de meeste aanhang had. „Ze verschenen plotseling aan het eind van de straat,' vertelde een oude man die in de buurt van de Niar Bazar woonde. „Toen reden ze er doorheen en schoten in alle hui zen." De voorhoede werd gevolgd door soldaten met blikken olie. Mensen die probeerden te vluchten werden neergeschoten. Wie binnen bleef werd levend verbrand. Ongeveer 700 mannen, vrouwen en kinderen stier ven daar tussen twaalf en twee uur die middag. Minstens drie wijken troffen het zelfde lot. Bij hun vertrek namen de soldaten zoveel mogelijk lijken mee en gingen naar het volgende doelwit. Ook politiebureaus in de i oude stad werden aangevallen. Een politie-inspecteur vertelde zaterdag ochtend van zijn 240 agenten er I maar 30 te hebben teruggevonden allemaal dood. De ergste slachting vond plaats in het Hindoe-gebied van de oude stad. De mensen werden uit hun huizen gedreven en bij groepen doodgeschoten Het hele gebied werd met de grond gelijk gemaakt. Plaatselijke Bengaalse spionnen we zen de troepen de huizen van uitge- proken aanhangers van de Aw. ii- liga, die daarna verwoest werden- of met geschut of met een kan olie Tot in de vroege zondagmorgen werd er geschoten, maar het groot- ste deel van de operatie in de stad j was in de nacht van de 26ste ach ter de rug precies 24 uur na het I begin. i Een van de laatste doelen was het gebouw van de krant Ittefaq, waar meer dan vierhonderd mensen een I toevlucht hadden gezocht. Om 4 j uur 's middags op de 26ste versche- j nen er vier tanks, o.n half vijf was het gebouw een hel. De volgende morgen waren er alleen nog maar de verkoolde resten van de mensen over. J - f Eenzijdige strijd Snel verdwenen Even snel als zij verschenen waren verdwenen de troepen van de stra ten. Zaterdagochtend kondigde de radio aan dat het uitgaansverbod van 7 uur 's morgens tot 4 uur 's middags zou worden opgeheven. Herhaald werd dat alle politieke activiteiten verboden waren, dat de censuur was ingesteld, dat de amb tenaren weer aan het werk moesten en dat privé-wapens ingeleverd dienden te worden. Als bij toverslag kwam de stad weer tot leven en de paniek greep om zich heen. Tegen tienen in de ochtend, met de zwarte rookslierten nog drijvend boven grote stukken van de oude stad en in de verte boven de fabriekswijken, was het op straat een gedrang van vluchtende I mensen. In auto's, in riksja's, maar j meest te voet waren tegen het mid- I daguur tienduizenden inwonders van Dacca op de vlucht. „Laat my meerijden, ik ben oud", „In Allah's naam, help me", „Neem mijn kinderen mee", klonken van alle kanten de smeekbeden. Ieder- een kon zien hoe degelijk het leger zijn werk had gedaan, nauwgezet volgens zorgvuldige plannen. In de buurt van een van de markten j klonk een schot. Binnen een paar seconden sloegen tweeduizend men- sen op hol. maar het bleek alleen i maarf een vergissing te zijn die ie- j mand gemaakt had die in de rij stond bij de inlevering van wapens. Overheidskantoren bleven bijna leeg. De meeste ambtenaren waren op weg naar hun dorpen en hadden de oproepen om het werk te her vatten naast zich neergelegd. Tallo ze auto's voerden een rode-kruis- vlag; ze vervoerden doden en ge wonden naar de ziekenhuizen. Tussen alles door verschenen af en toe konvooien troepen: de soldaten keken strak voor zich uit, met hun wapens klaar voor gebruik Toen zij zich vrijdagavond naar hun kazer nes terugtrokken, riepen zij „Narai Takpireen oude Perzische oor logskreet die zoveel wil zeggen als „Wij hebben de oorlog gewonnen". Zaterdag was „Pakistan Zindabad" (Lang leve Pakistan) alles wat je zo nu en dan van ze te horen kreeg. De meeste vluchtelingen leid den daaruit af dat het toch maar slimmer was om voor Je vluchtte, je huis met een Pakistaanse vlag te tooien, in de hoop dat het gespaard I werd. Om vier uur viel weer de stilte van de avondklok, maar vrijwel on nid- dellijk weerklonken ook de schoten op wie zich toch buiten waagde. Een café-bediende die de deur van zijn kroegje op slot draaide, werd doodgeschoten, een groepje hindoes dat by het tempeltje op de renbaan woonde, trof hetzelfde lot. alleen maar omdat ze buiten waren. Vluchtelingen die terugkwamen na dat ze de wegen buiten de stad door het leger afgezet hadden ge vonden, vertelden hoe er vele men sen doodgeschoten waren als ze probeerden door de velden om de troepen heen te vluchten. Voorbij die wegversperringen is het min of meer een niemandsland, waar nog zuiveringsoperaties aan de gang zijn. Wat daar gebeurt, weet niemand behalve het leger. Slechts één ding is zekerhet is een eenzijdige strijd, die niet lang zal duren. Heel wat mensen dachten dat ze per boot over de rivier beter weg konden komen dan over de eivolle wegen. Waar een van die groepjes 's middags toen de avondklok inging nog vergeefs op de boot stond te wachten, waren de volgende och tend alleen nog bloedvlekken te vinden. Er was vrijwel nergens iets te be speuren van georganiseerd verzet tegen de troepen. De Westpakis- taanse officieren verwachtten ook helemaal geen verzet. „Die mensen zouden ons niet eens kunnen doden al probeerden ze het", zei een luite nant uit de Westpakistaanse Poendsjaab. „De zaken staan er nu veel beter voor", zei een ander, „niemand kan ook maar iets zeggen of voor de dag komen, We schie ten ze gewoon dood als ze dat doen. Wij strijden in naam van God en een verenigd Pakistan". Naarmate de evacuatie van de stad tijdens het weekeinde voortging, werd het steeds duidelijker dat het leger precies bereikt had wat de be doeling was geweest. De operatie, voor zover bekend, beraamd en geleid door geneeraal Tikka Chan, de Westpakistaanse militaire gouver neur van Oost-Pakistan, heeft in derdaad de laatste druppel verzet uit het volk van Bengalen weten te verdrijven. De democratiesche droom van Oost-Pakistan is vervlogen. Het zal zeker meer dan een generatie duren eer de angst die de tragische en verschrikkelijke slachtingen van vo rige week gewekt hebben in de har ten van de Oostpakistaners. weer geluwd is. Als er uit de puinhopen van sjeik Moed Jibs beweging nog iets te leren valt, is het de wetenschap dat het leger niet nogmaals onderschat moet worden en dat het regime, dat mooie woorden van president Jachja over teruggave van de macht aan het volk ten spijt, nooit werkelijk van plan is geweest om zich te houden aan de uitslag van verkie zingen eerlijk gewonnen of niet. j Een treurig beeld uit Dacca. I de hoofdstad van Oost-Pakistan waar de troepen van West-Pakis tan de opstand onder leiding van sjeik Moedjiboer Rachman. die naar 'n zelfstandige staat streef de. op bloedige wijze hebben neergeslagen. ADVERTENTIE Een draaitop stofzuiger met een automatische snoeropwinder. Ruton draaitop stofzuigers reeds v.a. f173.-. LOUISVILLE »AP) De meerder heid van de priesters in het aartsbis dom Louisville (Kentucky) is er voor priesterstudenten voor hun wijding de keuze te laten tussen het huwe lijk en het celibaat. Bij een enque- te bleek dat 52 procent van de 235 priesters voor ontkoppeling waren, 36 procent was tegen en 12 procent had geen beslissing kunnen nemen. Meer dan 50 procent verklaarde zich er voor daarvoor in aanmerking ko mende getrouwde leken toe te laten tot de priesterwijding. Voetbal FC Utrecht heeft giste ren op eigen terrein gelijkgespeeld met 2—2 tegen de Westduitse Bun- desligavereniging Borussia Dortmund. ADVERTENTTT NAGOYA Communistisch China, dat voor het eerst sinds 1965 weer deelneemt aan het wereldkampioen schap tafeltennis, heeft in Nagoya de finales bereikt van de landenwed- stryden dames en heren. In beide eindstrijden komen de Chinezen uit tegen Japan. Zes jaar geleden ston den China en Japan eveneens tegen over elkaar. China won toen zowel bij de dames als bij de heren. Japan, titelhouder by de heren, be reikte de finale door een benauwde overwinning met 54 op het als 4e geplaatste Zuid Slavië, dat een voor sprong van 41 verloren zag gaan. Geen van de drie Japanse spelers: wereldkampioen Shigeo Itoh, de win naar van 1967 Nobuhiko Hasegawa en Mitzuru Kohno bleef zonder verlies- partij. Het was Kohno, die in de be slissende partij met 19-21 21-10 21-18 won van Milivoj Karesevic. Communistisch China had moeite met Zweden. De Europese kampioen Hans Alser verloor driemaal en droeg daarmee ongewild bij tot de 53 ne derlaag. Kjell Johansson won zowel van Li Ching Kuang als van oud wereldkampioen Chuang Tse Tung Hy verloor met 2022 in de 3e game van Liang Ko Liang. De Chinese meisjes Lin Lui Ching en Cheng Min Chech, die ln 1965 de corbilloncup wonnen, verloren op weg naar de finale tegen Japan in de en kelspelen slechts één game Voorts ging het dubbelspel tegen Rusland verloren. Het Nederlands herenteam verloor op de laatste dag van de landenwed- strijden met 25 van Denemarken en komt nu in de laatste wedstrijd om de 19e en 20e pleats uit tegen Griekenland. De gedetailleerde uitslagen van Ne derland—Denemarken: Leo Hansen "Den)—Carel Deken 21-17, 15-21, 21- 11: Claus Pedersen—Nico van Slobbe 21-19, 21-15; Niels Poulsen—Bert Schoofs 17-21, 21-8, 14-21; Pedersen— Deken 21-16, 19-21, 21-18; Hansen— Schoofs 11-21, 21-15, 21-16; Poulsen —Van Slobbe 21-16, 19-21, 21-23; Pe dersen—Schoofs 16-21, 21-15, 21-16, QUITO (DPA, AFPi In Ecuador is gisteren een openlyke strijd om de macht uitgebroken tussen een groep leidende militairen en minister van Defensie Jorge Acosta Velasco. Acosta Velasco is een neef van de 78-jarige president Velasco Ibarra en geldt als de "sterke man" achter de schermen in het huidige bewind. De rebellerende officieren eisen het aftreden van de minister en van de bevelhebber van het leger, generaal Julio Ascoto. Zy beschuldi gen dit tweetal ervan een greep naar de macht voor te bereiden. Ongeveer honderd officieren en duizend man valscherm troepen ver zamelden zich op de hacienda „Bal- bina". 20 kilometer buiten Quito, om president Velasco Ibarra die vorig ;aar een militaire dictatuur instelde, te hulp te komen als men zou pro beren hem af te zetten. De officieren etsen verder het her stel in zijn functie van de door mi nister Velasco ontslagen comman dant van de militaire academie van i San Joaquin, noordelijk van Quito, generaal Luis Jacome Chavez. Van andere zijde is gemeld, dat president Velasco Ibarra de strijd krachten heeft gemobiliseerd om I een poging tot opstand op de mili- raire academie van San Joaquin de kop in te drukken en dat een der- tigtal politici is gearresteerd. De academie zou door militairen zyn bezet. De Westduitse president Heine- mann heeft na het bekend worden van de machtsstrijd onmiddellijk z'n bezoek aan Ecuador beëindigd Hy werd op de luchthaven uitge leide gedaan door president Velasco. cüe een duidelijk vermoeide indruk wekte. Er waren bij het begin van Heine- manns thuisreis geen hoge militairen of een erewacht aanwezig zoals ge bruikelijk is bij het afsluiten van staatsiebezoeken. (Van onze correspondent) KOPENHAGEN De Deense po litie bevestigde gisteren drie perso nen in hechtenis te houden die be schuldigd worden van handel ln Jon ge meisjes. Een 16-jarig Deens meis je bracht deze zaak onlangs aan het rollen, die vertakkingen schijnt te hebben in West-Duitsland en het Midden-Oosten. Een 32-jarige Deen se was de bemiddelaarster die vla een advertentie meisjes zoge naamd probeerde te contracte ren voor nachtclubs in het Midden- Oosten. Het 16-jarige Deense meisje kwam enige tijd geleden een politie bureau in Westfalen in Duitsland bin nengerend. en vertelde dat ze uit De nemarken was gesmokkeld, na met verdovende middelen bewusteloos te zijn gemaakt. Ze vertelde ln een ho tel gevangen te worden gehouden waar ze mishandeld werd en ver kracht. De Westduitse en Deense politie, die aanvankelijk nogal sceptisch tegen over dit „blanke slavlnnenverhaal", stonden, hebben na enig speurwerk, kunnen constateren dat het meisje Inderdaad de waarheid vertelde. On der de drie personen die in verband met deze handel en bordeelwerk zaamheden zijn gearresteerd, bevindt zich een Amerikaan. Nelson Roose velt, die eerder door zowel Nederland, Zweden. West-Duitsland als Dene marken werd uitgewezen De 32-Jart- ge Deense lokte de meisjes naar haar apartement door een advertentie die „Jonge, reislustige en avontuurlijke 16-jarige meisjes een spannende baan" beloofde.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 17