^evenslang gevangenis voor luitenant William Calley Egypte wil topberaad over zaak Palestijnen Keukenhof vandaag open Verdediger Latimer voelde zich opgelucht INDIA IS DIEP TELEURGESTELD OVER ZWIJGEN GROTE MACHTEN Willeke v. Ammelrooy zingt in sex-musical Katholieke Bouwbond adviseert: stem op oppositiepartijen Mogelijkheden MAN SPRINGT BRANDEND UIT RAMI Na bloedbad in Amman Over bloedbad in Pakistan *1 oor eerst in drie jaar kleur in de tuin >ERDAG 1 APRIL 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 »RT BENNING (Reuter) ^nant William L. Calley is tot islange gevangenisstraf ver- eeld voor het vermoorden burgers in het Zuidvietname- Drp My Lai, drie jaar gele- it vonnis over de 27-jarige fy werd uitgesproken door |fde jury van zes officieren hem twee dagen geleden ildig bevonden aan moord tij- i de massaslachting. I juryleden hadden bij hun >raak de keus over slechts mogelijkheden: levenslange ngenisstraf of de doodstraf, beslissing om de mindere toe te kennen zal naar ver- fiting de groeiende stroom esten in de Verenigde Staten kï Calley's veroordeling niet pen stopzetten. llley, die bij het binnentreden de rechtszaal de Juryleden be- 1 had gegroet, stond onbewogen I de voorzitter zei: „Eerste luite- t Calley, het is mijn plicht als fzitter van dit hof u mede te de- dat het hof in gesloten zitting u Drdeelt tot dwangarbeid voor de te van uw natuurlijke leven, tot tag uit de dienst en tot intrek- I van alle gages en toeslagen.'' het aanhoren van het vonnis Itte hij opnieuw en verliet onmid- Ijk de zaal om in een nabijgele- I kantoor overleg te plegen met advocaten. Zijn voornaamste Igever George Latimer zei dat |n beroep zou gaan. [erbij staan Calley drie mogelijk- m ter beschikking. De eerste is [„een leidende autoriteit" (.men tt aan een hoge militair van Benning) revisie van het von- vraagt. Gebeurt dit niet dan Bt er automatisch beroep aange- [nd bij het hof van revisie in Ihington. Verliest Calley daar is de tweede mogelijkheid een tep bij het militaire hof. de laat- schakel in militaire processen ert dit ook geen resultaat op dan de zaak aan de federale rechter [Washington worden voorgelegd i als eindpunt het Amerikaanse jerste Gerechtshof. Ij het verlaten van het gerechts- Duw gaf George Latimer als unentaar: „Ik voel mij, evenals ley, opgelucht dat de Jury niet doodvonnis heeft uitgesproken beschouwen My Lai niet als een )saslachting. Dit was een van de len die in een oorlog kunnen rkomen." Hij zei te geloven dat jens langs de lijn van beroeps- lelljkheden" de straf zal worden laagd. Bovendien zou er altijd nog de hoop zijn, dat president Nixon tussenbeide komt om de straf te verlagen of het vonnis te vernieti gen. De Democratische senator Frank Moss heeft al aangekondigd dat hij donderdag een resolutie zal indienen waarbij op president Nixon een be roep wordt gedaan de straf van Cal ley te verlagen. Moss gaf als toe lichting dat „Calley niet ongestraft kan blijven maar dat niet alleen hij de prijs behoeft te betalen." Een andere Democratische senator, Abraham Ribicoff, heeft uit hetzelf de oogpunt al een persoonlijke brief naar Nixon gestuurd. Sinds maandag het schuldig over Calley werd uitgesproken zijn bij het Witte Huis vijfduizend protestte legrammen binnengekomen. Vice-president Spiro Agnew lever de gisteren in een interview, dat hij nog voor de uitspraak aan een ver slaggever van de Chicago Tribune toestond, felle kritiek op personen die genade wensen voor legerdeser- teurs, maar harde straffen voor „de man die zijn land heeft gediend en die misschien een fout heeft ge maakt." UTRECHT A<ANP» Bij het leg gen van een parketvloer gistermiddag in een woning aan de Tjepmahof in Utrecht is de heer J. H. de Bruin uit Utrecht ernstig gewond geraakt, toen een bus lijm in de brand vloog. Met brandende kleren is hij uit het raam van de eerste verdieping ge sprongen, waar omwonenden de vlammen met een deken doofden. Volgens de politie werkte de heer De Bruin met onbrandbare lijm. Hij kwam echter iets te kort en haalde toen uit zijn auto een brandbare lijmsoort. Voor hij daarmee aan het werk ging controleerde hij samen met de bewoonster, die tijdig uit 't bran dende huis wist te vluchten, of alle open vuur gedoofd was. Ondanks de ze controle ontstond plotseling een steekvlam die in een flits de hele ka mer in brand zette. De woonkamer brandde volledig uit. Uitgewezen Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren bekendgemaakt dat de Sowrjet-Unie vorige week de Ameri kaanse geleerde dr. David Viglier- chio. kenner van plantenparasieten, heeft uitgewezen, beschuldigd van het „verzamelen van lasterlijke in formatie van zionisten en andere ele menten Het ministerie heeft bij de Sowjet-Unie een protest ingediend. CAIRO (Reuter, AFP> Egypte eft gisteren een spoedconferentie h Arabische staatshoofden bepleit er de crisis van de Palestijnse Tzetsbeweging in Jordanië. Het hulF1 hierover contact op met de di- De imatieke vertegenwoordigers van ,om» Arabische landen in Caïro. Mee- SjSdeeld werd dat de topbijeenkomst 8. Caïro of elke andere Arabische gejofdstad kon worden gehouden. Het jdJjyptische initiatief vormt het ant- r 3ord op een oproep van de Pales- te|n6e organisaties. r (Vorige week hebben zich in Jorda- pi weer verscheidene felle botsin- voorgedaan tussen regerings- $epen en Palestijnse commando- gasiheden De Palestijnse leider Jas- ulsc Arafat deed zondag een beroep J de Arabische staatshoofden, on- renWdelliJk tussenbeide te komen om ceein einde te maken aan "het bloed- 2 |d dat onder de Palestijnen wordt odingericht". Egypte veroordeelde aP*t optreden van het Jordaanse le- ^ir tegen de Palestijnen, en trok de stngyptische officieren uit het Arabi- nd4he waarnemerskorps in Jordanië terug. De laatste Arabische topcon ferentie werd ruim een half jaar ge leden gehouden, en resulteerde in een vredesakkoord na bloedige strijd in Jordanië. Kort na afloop van de bijeenkomst stierf president Nasser. Ook koning Hoessein stelde giste ren de koningen en staatshoofden van de Arabische landen voor, zo spoedig mogelijk bijeen te komen om "de toestand te bespreken, de balans van de Arabische politiek op te stellen en de verantwoordelijkhe den te bepalen". Hoessein zei te zullen optreden te gen "ieder die de nationale eenheid van zijn land schaadt". Hij deed dit in antwoord op een motie van het Jordaanse parlement, waarin steun aan de politiek van de koning wordt toegezegd. Blijkbaar doelend op in Jordanië bestaande angst voor een bilaterale overeenkomst tussen Egypte en Israël ten koste van Jor danië, zei de koning in zijn bood schap: "Wij zullen niemand toestaan de kwestie eenzijdig ten koste van ons te regelen". CALCUTTA (AP, Reuter) De •chamel bewapende krijgers voor een vrij Bang la Desj Oost-Pakis tan rekenen op hulp uit het naburige India om hun afscheidings revolte tegen het Pakistaanse leger vol te kunnen houden. De mening van neutrale waarne mers is dat de hoop van de onaf hankelijkheidsstrijders vergeefs is. Voorzover bekend schijnen slechts enkele Indiase vrijwilligers naar Oost-Pakistan te zijn getrokken Inmiddels komen van het strijd toneel berichten die radicaal met elkaar in tegenspraak zijn over ver overingen, nederlagen, slachtpartijen die door beide partijen zouden zijn bedreven, en de krijgskansen. De beweringen van de aanhangers van sjeik Moedjiboer Rachman dat zij Dacca en de drie belangrijkste havensteden in handen hebben lij ken echter op z'n minst sterk over dreven. De officiële Pakistaanse radio heeft omgeroepen dat overal in het ooste lijk landsdeel de toestand genorma liseerd is en dat de bevolking het normale economische leven hervat. India is niet verder gekomen dan een unaniem aanvaarde resolutie in het parlement waarin uiting werd gegeven aan „diepe sympathie en so lidariteit" met de bevolking van Oost-Pakistan. Iets De regering van Nieuw Delhi is teleurgesteld dat de VS en de Sow jet-Unie tot dusver niet gereageerd hebben op de onderdrukking in Oost-Pakistan. Een hooggeplaatste zegsman zei: „Wij hebben ze ge vraagd althans iets te zeggen om een eind aan dit bloedbad te maken. Tot dusver hebben wij alleen ge hoord dat zjj de kwestie overwegen". De ambtenaar, die nauw betrokken was bij de diplomatieke stappen die India in Washington en Moskou heeft gedaan zei dat India ruim een week van te voren had gewaar schuwd dat het Pakistaanse leger een actie zou ondernemen. De zegs man zei dat zowel ..hert christelijke geweten van het Westen en het communistische geweten van het Oosten" in slaap schijnt over deze kwestie. Van onze rtv-redactie Op 2 juli gaat in theater Desmet in Amsterdam „Oh Calcutta" in première. De sexmusical, die in En geland en Amerika een enorm suc ces was, wordt in Nederland uitge bracht door producenten Herman Dijckmeester en Hans Boskamp met Willeke van Ammelrooy („Mira") en Natascha Emanuels in twee van de vijf vrouwelijke rollen. Alfred Pleiter maakte de Neder landse vertaling van dit sex-spekta- kel dat definitief heet af te rekenen met alle taboes, die er eventueel nog mochten rondwaren. „Oh Cal cutta!" is een idee van de Engelse toneelcriticus Kenneth Tynan en bestaat uit een bundel erotische fantasieën. Twee Jaar geleden ging de musical voor het eerst, in New York, in première. Hans Boskamp schat de produktie- kosten van de Nederlandse versie op ong. 250.000 gulden. De show zal hoofdzakelijk in Amsterdam gaan. „Wij kunnen met de grote hoeveelheid vrije produkties, die is Luitenant Calley, samen met zijn verdedigers, bij een klein deel van de duizenden telegrammen, die hij dezer dagen heeft ontvan gen en waarin geprotesteerd wordt tegen het vonnis, dat over hem is uitgesproken. Achter de tafel (zittend): Calley's voor naamste verdediger George Lati mer. losgekomen nergens anders heen. Bovendien is dit typisch iets voor Amsterdam en voor theater Desmet. Ik zie nog niet hoe wij met de mu sical het land moeten gaan rond trekken", aldus Hans Boskamp. Op de repetities zal voorlopig nie mand worden toegelaten, omdat re gisseur Maarten J. Lamers de uit tien personen bestaande cast eerst aan „eikaars bloot" wil laten wen nen. De muziek wordt verzorgd door Thijs van Leer. UTRECHT (ANP» De bij het NKV aangesloten Katholieke Bond van werknemers in de bouwnijver heid heeft zijn ongeveer 80.000 le den geadviseerd, bij de komende ver kiezingen te stemmen op PvdA, D'66 of PPR. De bond wijkt hiermee dui delijk af van de gedragslijn van de drie vakcentrales die zich princi pieel van een stemadvies wensen te onthouden. In een uitvoerige beschouwing in het bondsblad „Op de steiger zdgt de penningmeester van de Katholie ke Bouwbond, de heer H. Jacobs, on der meer dat links of rechts niet zo zeer een kwestie is van ideologieën of -ismen, maar meer van praktisch handelen en doen. Ook het katho licisme en het christendom met hun sociale leer en encyklieken bie den volgens hem geen enkele waar borg voor het politiek juist hande len van partijen die „katholiek" of „christelijk" in hun vaandel schrij ven. De heer Jacobs veroordeelt de hui dige regering als „onchristelijk, in humaan en slecht" op grond van het feit dat ze angstvallig de oude kapitalistische structuur van onze maatschappij verdedigt, en slechts schoorvoetend en zeer opportunis tisch toegeeft dat voor de grote pro blemen van de naaste toekomst nu al middelen vry moeten komen en be leidslijnen getrokken moeten worden. In dit beleid is volgens hem geen verbetering te verwachten met de VVD als regeringspartner. LISSE Krokussen en narcissen zetten vandaag luister bij aan de opening van het bolbloemenseizoen en van Keukenhof. Het geel, paars, blauw en wit domineert op de velden. Dat is in geen jaren gebeurd. Alleen het zonnetje, dat nog meer reliëf aan deze kleurenpracht had kunnen geven, ontbrak. Jammer, maar de burgemeesters van de Bollenstreekgemeenten en het bestuur van de Stichting Nationale Bloemententoonstelling „Keukenhof" waren met deze kleurenpracht op de velden al heel erg in hun sas. Hoewel het afgesproken was alleen bij de lustrumviering en aan officiële openingen een officieel tintje te ge ven, werd ditmaal toch een toespraak gehouden door de heer H. Reimer, directeur generaal voor het midden- en kleinbedrijf en toerisme, die wees op het belang van de bollenstreek als toeristische trekpleister. Namens de gehele bollenstreek voerde burge meester A. G. Vermeulen van Kat wijk het woord. Dat bleek vanmorgen duidelijk by de officiële „inluiding" van het seizoen in Keukenhof, georgani seerd door de Bollenstreekburgemees ters en het Keukenhof—bestuur en bijgewoond door VVV-vertegenwoor digers en door de binnen- en buiten landse pers. Het was de eerste keer, dat men zich gezamenlijk presenteer de. Voorheen geschiedde dat tijdens afzonderlijke persconferenties tij dens welke vaak dezelfde aspecten werden belicht. Een verstandig be sluit dit samengaan, 't Past trou wens geheel in het patroon van deze tijd. Door Cees Cornbee Keukenhof-voorzitter tevens Lisses eerste burger, drs. A. J. Berends, was op het territoir van de nationale bloemententoonstelling de charman te gastheer. Er werden tijdens dat ongedwongen samenzijn talrijke bij zonderheden verteld over 't bolbloe menseizoen 1971. Nadrukkelijk werd gesteld, dat de „hof van Jacoba van Beieren" nog niet aan populariteit heeft ingeboet, getuige het bezoek, per seizoen van zo'n rond acht mil joen binnen- en buitenlandse gasten. Daarom blijft „Keukenhof" door gaan. Na deze 22ste expositie zeker nog tot 1985 als alles loopt, zoals men zich heeft voorgesteld. Corso Naast Keukenhof mag als hoogte punt van het seizoen 1971 worden ge noemd het traditionele Bollen streekcorso op 24 april. Men behoeft nu, in tegenstelling tot de drie voor gaande jaren, geen angst te heb ben, dat er geen bloemen zijn. Hya cintennagels wel te verstaan. Trouwens men had toch al het moe dige besluit genomen het cor so steeds op een vastgestelde da tum te laten rijden en de mogelijk heid van uitstel wegens gebrek aan bloemen uitgesloten. Dat is van groot belang inverband met het bui tenlandse bezoek. De toeropera- tors „plannen" reeds maanden van tevoren hun reizen naar de Bollen streek, het corso en Keukenhof en ondervinden grote moeilijkheden wanneer kort voor de sorsodag be sloten wordt tot uitstel. Keukenhof staat er bij als om door een ringetje te halen Willem van der Lee en zijn trouwe medewerkers hebben alle eer van hun maanden lange arbeid. In de kassen glorie eren de tulpen in honderden varië teiten. de show kas is een lust voor het oog en in de tuin staan krokus sen. narcissen en zelfs hier en daar hyacinten en een enkele vroege tulp in bloei. Ook de maryllissenkas is een bezoek meer dan waard. Wie zich wil bekwamen in het bloemschikken kan daar les nemen bij bekwame ar rangeurs. Een nieuwigheidje, dat ze ker zal inslaan. Liefhebbers van kunst kunnen hun hart in de tuin ophalen aan de 27 fraaie beelden van Belgische kun- tenaars. Deze expositie wordt gehou den in het kader van het vijf en twintigjarig bestaan van het cultu- reelverdrag tussen Nederland en Bel gië. In de bollenstreekgemeenten is zo lang de bolbloemen bloeien weer van alles te doen. Vlaggen en mozaïeken zullen de dorpen sieren, hier en daar zijn er kindercoroso's en op de dag, dat het corso van Haarlem naar Sas- senheim rijdt is er overal vreugde en muziek in de bollendorpen. Uit de lucht Noordwijk zorgt voor een zeer spec taculair evenement. Het LD bericht te dat reeds. Helikoptervluchten van af de „strip" op het Wantveld boven de bloeiende velden. Zij zullen op 1 mei worden georganiseerd door de Evenementencommissie en de VVV- Noordwijk in samenwerking met de ANWB en KLM Noordzee Helikop ters NV. Er is één voorwaarde: vol doende deelneming, waardoor men zich dus snel moet aanmelden bij de VVV Noordwijk of de ANWB-kanto- ren. Er zal op een hoogte van 15 tot 35 meter worden gevlogen en de vlucht duurt tien minuten tot een kwartier. Door de VVV's van de badplaatsen Katwijk en Noordwijk en van de Bollenstreekgemeenten werd mede gedeeld. dat er een ongekend groot aantal bezoekers wordt verwacht tij dens het paas-, corso- en 1 melweek- einde. De telefoons ln de kantoren, staan roodgloeiend en er komen da gelijks stapels post binnen. Vooral in de sector particuliere kamerverhuur, is de vraag groot Ook de hotels lopen aardig vol. al zijn er hier en daar nog wel gaatjes open. Wanneer de voortekenen niet be driegen, belooft 't een zeer goed bol bloemenseizoen te worden met heel veel Westduitse. Engelse en Scandi navische bezoekers. De Engesen to- Vandaag is het bloembollen - seizoen geopend. Dit betekent ook dat liefhebbers van bloemen weer een kijkje kunnen gaan nemen in de Keukenhof. Sinds drie jaar staan de krokussen en de nar cissen in de bloementuin eens in bloei, zodat er voldoende te zien is. (Foto Holvast) nen veel belangstelling voor de bol- lenvluchten naar Zestienhoven en de West-Duitsers en Zweden komen of met eigen vervoer of met toe- ringcars. Het worden drukke weken voor de Bollenstreek. Dat staat vast. Maar geen nood, de promotors van de toe ristenindustrie staan gereed om do stroom op te vangen en onderdak to verlenen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11