luitenant Calley schuldig )evonden aan massamoord Brezjnew streeft voortdurend naar versterking van positie Betere verstandhouding Y aticaan-communisten Ook voor fijnproevers is er nu cofreïnevrije koffie. Yan Douwe Egberts. Uitspraak van krijgsraad Fort Benning Veelzijdig overleg van minister Riad in Franse hoofdstad Parijse autosalon zonder import Van collectief leiderschap naar één-mansbewind logelijkheden Peking contra imperialisme van Moskou DOUWE EGBERTS DINSDAG 30 MAART 1971 LEIDSOH DAGBLAD PAGINA 9 (Van onze correspondent mr. H. L. Leffelaar) WASHINGTON (GPD) De jury van officieren in het ijgsraad-proces tegen de 27-jarige eerste luitenant William illey heeft hem schuldig bevonden aan de massa-moord in het aidvietnamese dorpje My Lai. Deze zelfde jury moet nu nog m uitmaken of luitenant Calley hiervoor de doodstraf moet jgen, of veroordeeld moet worden tot levenslange gevange- straf. Voordat de jury daarover een oordeel velt zullen de aankla- rs en de advocaten van de luitenant opnieuw de gelegenheid ij gen om hun standpunten te verdedigen. gingen niet op de hoogte was gesteld van de mogelijke strafmaat, dood of levenslang na het vernemen van de consequenties van haar schuldig bevinding er de voorkeur aan geeft haar oordeel te wijzigen. Dit kan be tekenen dat de Jury zich bedenkt, Calley niet schuldig acht aan moord dus met voorbedachte rade zo als nu het geval is, en dat aan de foor de schuldigverklaring was een - »e-derde meerderheid van de jury reist, en deze meerderheid werd na I dagen van afzonderlijk overleg eikt. Voor de beslissing om Calley (de doodstraf te veroordelen is een unaniem^ beslissing nodig van alle zes officieren die zitting hebben in de jury; voor een veroordeling tot levenslange gevangenisstraf zijn vijf van de zes stemmen vereist. Er is echter nog een andere moge lijkheid, die zich voordeed in een an dere berechting in de My Lai-affaire. Deze is dat de jury die voordat zij zich terugtrok voor haar beraadsla- PARIJS, CAIRO (GPD, Reuter) Egyptische minister van Buiten- ïdse Zaken Riad, die vrijdag al nuit Rome naar Parijs was gevlo- in, zal tot eind deze week nog in de ranse hoofdstad blijven. Gisteren mfereerde hij eerst met zijn Fran- collega Schumann en 's middags edurende ruim twee uren met de N-bemiddelaar in het Midden-Oos- n Jarring, 's Ochtends had de aatsman niet minder dan 22 Egyp- sche ambassadeurs uit alle delen in de wereld naar zijn Parijse ho- 1 ontboden van wier informaties en izichten hij klaarblijkelijk wil ken- Is nemen alvoréns vrijdag naar airo terug te keren. Volgens sommige diplomatieke aarnemers in Parijs zou dit breed- >erige, veelzijdige en langdurige verleg van de Egyptische minister el eens op een nieuwe wending in et geschil met Israël vooruit kunnen ipen. Het Egyptische staatshoofd •esident Sadat had zondag trouwens elf ook al „beslissende dagen angekondigd. De hoop echter dat ie beslissende gebeurtenissen de rede in het Midden-Oosten nu ein- elijk definitief kunnen herstellen is ok gisteren in Parijs helaas eerder f dan toegenomen. Na president ladat heeft ook de Egyptische minis- er Riad in Parijs Israël weer van nverdraagzaamheid en kwade wil leschuldigd zonder dat hij, leek het og enige mogelijkheid kon ntwaren om eindelijk uit de impas- e te komen die nu al zovele jaren de rfennis van" de zesdaagse oorlog is. Tot zover onze Parijse correspon- ent. Reuter meldt uit Cairo, dat de 1 Egyptische nationale vergadering isteren het denkbeeld van demilita- isering van de Sinai met klem heeft erworpen. Het was geopperd als nogelijk onderdeel van een vredes- egeling, maar dat zou een einde ma- en aan de Egyptische soevereiniteit HONG KONG (AFP) De Chine se dagbladen en radio-Peking zijn gisteren weer een offensief begon nen tegen het „Revisionisme" en het „sociaal-imperialisme" van Moskou. Ze beschuldigen de Sowjet-Unie van „stellingnemen tegen het dialectische materialisme en tegen de proletari sche revolutie". „De Sowjet-ünie groepeert de andere communistische staten binnen het sociaal-imperialis me en het koloniaal bewind", alcfus de Chinese kritiek. In de artikelen wordt afkeuring uit gesproken over de „reactionaire theorie van harmonisering van de tegenstellingen". Deze -theorie, aldus „Rode Vlag", is een voorbeeld van de .zwarte lijn", die in China werd ge propageerd door de filosoof yang- Hsien-Tsjen, een medestander van de gezuiverde president Lioe Tsjao- stji. Evenals in 1966 zal China geen delegatie sturen naar 't 25ste congres van de communistische partij van de Sow jet-Unie. dat vandaag in Moskou is begonnen. Premier Swaziland in Zuld-Afrl- ka De premier van Swaziland, Prins Makhosini Dhlamini, vertoeft voor een officieel bezoek in Zuid- Af rika. In Kaapstad zou hij pre mier Vorster ontmoeten Swaziland is een Brits protectoraat geweest. Het is in 1968 zelfstandig geworden. Het land vormt een enclave in Zuid afrikaans gebied, tussen de provin cies Natal en Transvaal. over eigen grondgebied en Egypte zou „aan de genade van Israël" zijn overgeleverd aldus de resolutie. Ook zou demilitarisering de weg pla veien voor de Israëlische „expansio nistische plannen" voor de toekomst Egypte zal geen centimeter grondge bied afstaan, wat dat ook mag kos ten, en zal de rechten van het Pales tijnse volk niet opgeven en er even min over marchanderen. Luitenant CaÜey hand van dat oordeel ook de straf maat gewijzigd wordt in minder dan levenslang. In Amerika heeft de beslissing van de Jury een algemeen gevoel van verslagenheid veroorzaakt, omdat men Calley's schuldig-verklaring niet zonder meer kan aanvaarden zonder dat ook zijn bevelvoerende officieren zich hebben te verantwoorden. Zoals reeds eerder gemeld werd generaal Koster, die ten tijde van de My Lai- slachting nominaal hert bevel voerde over de betrokken divisie, van rechtsvervolging ontslagen, hoewel min of meer onomstotelijk was vast gesteld dat hij er voor zorgde dat het My Lai-drama in de doofpot werd gestopt. Calley's bejaarde advocaat George Latimer noemde de uitspraak van de jury „tragisch". Hij zei dat Calley het slachtoffer was van een systeem dat jonge jongens uit hun milieu rukt, hen opleidt om te doden, ze de opdracht geeft om te doden, en ze dan in de steek laat wanneer zij deze opdrachten uitvoeren. Advocaat Latimer was van mening dat het ministerie van justitie er niet onderuit kan nu ook andere betrok kenen te dagvaarden en hij zei ver der dat hij van de laatste mogelijk heden van hoger beroep, tot en met het hooggerechtshof, gebruik zou maken om een juridische wending té brengen in Calley's veroordeling. Officieren die buiten het gerechts gebouw in Fort Benning in de staat Gorgia op de uitslag hadden ge wacht, zeiden dat zij zich nu wel twee keer zouden bedenken voordat zij een opdracht van een hogere of ficier zouden uitvoeren. Zij waren het erover eens dat de zaak-Calley het Amerikaanse leger geen goed had gedaan. Ondertussen bracht lui tenant Calley voor het eerst de nacht door in de militaire gevangenis in- plaats van' in zijn flat waar hij zich tot nog toe op had kunnen terug trekken na de dagelijkse krijgsraad zittingen. PARIJS (AFP) De Pari Ja auto tentoonstelling gaat door. Zij wordt gehouden van 7 tot 17 oktober, maar de buitenlandse fabrieken hebben be sloten er niet aan deel te nemen. De importeurs van buitenlandse auto's in Frankrijk hebben in het verleden herhaaldelijk geprotesteerd tegen het blokkeren van hun winstmarge en vertegenwoordiging in het orga niserende comité geëist. Nu hun eigen niet worden inge willigd hebben zij unaniem besloten niet mee te doen. Zij hebben trou wens ook bezwaar tegen de hoge kosten, die aan deelneming verbon den zijn. Dit bezwaar wordt gedeeld door de Franse fabrieken, maar de ze hebben na enig aarzelen besloten te exposeren. Naar verluidt heeft pre sident Pompidou er bij de president van de salon, Jean Banhard, op aan gedrongen de salon te laten doorgaan. De Parijse automobielten toonstelling is de oudste ter wereld. Men is er in 1898 mee begonnen. (door Stephens Broening, Associated Press) MOSKOU (AP) Het collec tieve leiderschap van het Krem lin wordt langzaam maar merk baar minder collectief, terwijl Leonid Brezjnew omhoog klimt naar een overheersende positie. Dit was de conclusie van zowel diplomaten uit het communisti sche Oosten als 't kapitalistische Westen aan de vooravond van het 24-ste congres van de com munistische partij dat vandaag begonnen is. Als secretaris-generaal van de partij bevindt Brezjnew zich op de goede plaats om zijn macht en status te vergroten en er zijn hardnekkige tekenen dat hij dit ook probeert te doen ondanks een zekere koelheid van sommigen zijner collega's. Door Jozef Stalin naar voren ge schoven als kandidaatlid van het ver grote presidium van het centrale co mité in 1952, werd Brezjnew be schouwd als te behoren tot de "Sta linistische reserve". Na de dood van de dictator verdween hij uit het pre sidium, maar met de hulp van Ni- kita Chroesjtsjow, de eerste partij secretaris, keerde Brezjnew op het destalinisatie-congres van 1956 terug als een niet-stemhebbend lid en het Jaar daarop werd hij gepromoveerd tot het volledige lidmaatschap. In 1964 hielp hij bij het wegmanoeuvre- ren van zijn vroegere beschermheer Chroesjtsjow en rees uit de omwen teling op als eerste secretaris, maar verbond zich tot de partijdoctrine van collectieve leiderschap. Vijf Jaar geleden, op het 23ste congres, nam hij de stalinistische ti tel aan van secretaris-generaal en wist het presidium te doen herdopen in "politburo", zoals onder Stalin. In de afgelopen vijf Jaar heeft hij zich vrijwel steeds gehouden aan de of ficiële praktijk en deelde hij het ver schijnen in het openbaar met pre mier Kosigin en president Podgorni. Maar met de nadering van het partijcongres heeft Brezjnew ver scheidene pogingen gedaan om zich van zijn collega's te onderscheiden als de onbestreden primus. Het eerste onmiskenbare bewijs hiervoor was het feit, dat hij zich het voorrecht toeeigende van de tra ditionele nieuwjaarsboodschap tot de natie", welke sinds Chroesjtsjow steeds een collectieve verklaring was geweest. Vervolgens tekende hij de vorige maand alleen de ontwerp-di- rectieven voor het partijcongres, wat sinds Stalin door geen enkele partij leider werd gedaan. Deze stappen, zo redeneren diplomaten, werden niet gedaan om de buitenlandse Kremlinologen te amuseren, maar om voor het publiek en de partij leden de macht van Brezjnew te on derstrepen. Intussen had een gewestelijke lei der gebroken met de traditie van zijn groep en de lof gezongen van Brezj new als het "hoofd van het politbu ro". Volgens de wetten van de par tij kan het politburo geen hoofd heb ben aangezien alle leden gelijk zijn en besluiten collectief genomen wor den. Even belangwekkend als de ontboe zeming van de gewestelijke leider was de reactie hierop in de pers. De Prawda, het partijblad dat naar kan worden aangenomen door Brezjnew wordt gecontroleerd, drukte de lof af. Een aantal andere kranten, on der patronage van Brezjnews colle ga's in het politburo, negerden de uitspraak hetgeen wees op een ge brek aan enthousiasme voor de nieu we formulering. Daartoe behoorden het regerings blad Izwestia, verbonden met pre mier Kosigin, de Prawda van de Oe kraïne waar PJotr SJelest de eerste partijsecretaris is, de Prawda van Moskou waar Wiktor W. Grisjin eer ste secretaris is, het vakverbondsblad Troed onder de voogdij van Alexan der N. SJelepin, het Witrussische par tijblad van PJotr M. Masjerow en het partijblad van Georgië waar Wa- sili P. Mzjawanadze eerste secretaris is. Kosigin, SJelest en SJelepin zijn volle leden van het politburo van elf, ae anderen zijn bijzitters zonder stemrecht. Sindsdien heeft Brezjnew op de par tijcongressen in de vijftien sovjet republieken die zijn voorafgegaan aan het congres van de gehele unie dat vandaag is begonnen klaarblijkelijk gezegevierd in 'n ou de twist met de groep-Podgorni in Kazachstan, de op twee na grootste republiek. Na gezorgd te hebben voor de uitschakeling van Titow als twee de secretaris, kraaide de eerste secre taris D. A. Koenajew zijn lof uit voor het Leninistische centrale comité en zijn hoofd, kameraad L. I. Brezjnew". Titow was een beschermeling van Chroesjtsjow en later van Podgorni. Koenajew is een Brezjnew-aanhan- ger en reserve-lid van het politburo. G. A. Alijew eerste secretaris van Azerbeidzjan, besloot een zuiverings congres in die staat met dezelfde lof voor Brezjnew als hoofd van 't cen trale comité. Op de meeste andere partijcongressen werd dit niet gedaan ADVERTENTIE De echte koffiekenners proeven dat: verse, geurige koffie en töch coffeïnevrij! Sneffilter-gemalen en vacuum vers verpakt. Douwe Egberts koffie, dus lekkere koffie. 2.95 ...lekkere koffie! Tijdens de ontvangst in de bibliotheek van het Vaticaan. Links de echtgenote van de Joe goslavische president. ROME (GPD) Voor het eerst in de geschiedenis weerklonk binnen de muren van het Vaticaan gisteroch tend een volkslied uit een comunis- tisch land. Het was ter ere van het bezoek van de Joegoslavische presi dent Tito, dat de pauselijke muziek kapel 't Joegoslavische volkslied liet horen, waarop ze overigens een week had moeten studeren. Joego-Slavië is het enige commu nistische land in Europa, dat nor male diplomatieke betrekkingen met het Vaticaan onderhoudt. Duurzame vred© Naar verluid ging het anderhal* uur durenhe gesprek, dat Paus Pau- lus én president Tito onder vier ogen voerden voor een groot deel over de weer toenemende spanning in het Nabije Oosten. In zijn officiële toespraak tot Paus Paul us verklaarde president Tito met zoveel woorden, dat Joego-Slavië een vitaal belang heeft in de verwezenlij king van een duurzame vrede in Europa en in het Middellandse-Zee- gebied- De paus en de president schijnen in hun gesprek grote mate van over eenstemming van inzichten te heb ben vastgesteld. Paus Paul us werd in de begroetingstoespraak door Tito uitbundig bejubeld om zijn bemoeie nissen de vrede in de wereld te be waren. Paus Paulus op zijn beurt prees in zijn begroeting enige zin sneden in de grondwet van de Joego slavische socialistische republiek, waarin de sociale en menselijke grondprincipes worden gegarandeerd De Paus verklaarde bovendien nog overtuigd te zijn, dat een oprecht» harmonie tussen en kerk en staat ge baseerd dient te zijn op het ernstige respect voor de wederzijdse onafhan kelijkheid en op de rechten van de een en van de ander. Het bezoek van president Tito aan het Vaticaan onderstreept de ijver waarmee men daar probeert tot be tere verstandhouding met de regerin gen in de communistische wereld te komen. Maar zoals men in Rome ook al heeft opgemerkt: de institutiona lisering van de goede betrekkingen tussen het Vaticaan en deze regimes maken het de priesters in de be trokken landen nog moeilijker om het werk te doen waartoe ze zich ge roepen voelen. Het is voor de priesters toch al uitermate moei ijk om in de commu nistische wereld hun activiteiten nor maal te ontplooien en het is zeer de vraag in hoeverre er feitelijke ver beteringen in de toestand zal komen tot betere betrekkingen tussen de re geringen en het Vaticaan. Eerder omgekeerd zo vreest men hier: vanuit him dan ook door het Vaticaan er kende regimes zullen vele commu nistische landen met minder scrupu les dan ooit tegen geestelijken blijven optreden. Na het gesprek met de paus dat via tolken werd gevoerd werd het gezelschap van de president in de bibliotheek ontvangen. Bij het gezel schap waren o.a. mevrouw Tito en de Joegoslavische minister van Buiten landse Zaken Mirko Tepavac tegen woordig Gisteravond om kwart over zes is president Tito met een spe ciaal vliegtuig naar Belgrado terug gekeerd.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9