Tussen 'n Leids broodje en een Alphense reclamezuil K Felle brand verwoest bouwkeet Drumband kreeg via LD nieuw onderdak Dagje-Den-Uyl in: stad met verleden plaats met toekomst Nieuwe uitgaven Onderscheidingen bij Kon. EHBO in Voorschoten DS. HEYMANS KOMT NAAR KATWIJK KWART EEUW BIJ HOBAHO «liL-, I eilinghal van t lom "trof het dat wind uit goede richting waaide PAGINA 8 LEIDSCH DAGBLAD Den Uyl in gesprek met huis vrouwen in het Alpheuse Ridder- veld. (Foto Dijkman) LEIDEN/ALPHEN A. D. RIJN P.v.d.A.-lijsttrekker en tweede-kamer-fractieleider Joop den Uyl at gisteren als lunch een broodje in Leiden en na de thee plakte hij een biljet op een Alphense reclamezuil. De opstellers van het programma kunnen het tevoren niet hebben gezien, maar er zat een symboliek in die handelingen In Leiden bij het dagelijks brood aandacht op het be staansminimum met de last van het verleden. In Alphen de image van het timmeren aan de weg met het oog gericht op de toekomst. Dp opstellers van het program ma voor de PvdA-kamer-equipe had- den meer niet voorzien. De gasthe ren in Leiden misten bij de ontvangst ten stadhuize en het bezoek aan Waardgracht en De Kooi( in on ze stadseditie van gisteren al ver- Door Hans Melkert meld) „big shot" Den Uyl. Goed. er waren vijf 'kandidaat-kamerleden, die zeer geïnteresseerd bleken in de Leidse problemen, die hoorden over. de historische erfenis en die kennis namen van nieuwe gedachten ten op zichte van de jongste historie, waar in volgens deze gedachten te weinig op lqnge termijn is gedacht en enke le groepen 'met name universiteit en industriëlen) verhoudingsgewijs te veel aandacht kregen Maar Den Uyl ontbrak en zonder de vergelijking verder te trekken: wat is de Fabeltjeskrant zonder meneer Den Uil" Hü stond als kaalheid,1 en dromerige ogen een teken van wijsheid zijn opeens wijs met een broodje ham in de hand in het huis j van PvdA-afdelingsvoorzitter Dal- linga aan de Zoeterwoudsesingel. Universiteit Hij wilde toch wel even over Lei den praten, al bleef dat een algemeen verhaal, geënt op zijn eigen minister- tijd. waardoor hij Leiden als indus triestad vergeleek met Deventer („Je kunt er donder op zeggen, dat de be drijfssluitingen nog niet achter de rug zijn"). De universiteit noemde hij een compensatie voor Leiden, een overigens door het ter plekke beter bekend zijnde kamerlid v. d. Stoel ge relativeerde opmerking. Renovering van wijken lijkt Den j Uyl een voor Leiden toe te passen oplossing en 't verwonderde hem van J de- equipe te horen, dat op dit gebied weinig op tafel ligt 'n Broodje, een j kopje soep. een beker thee en daar mee hield Den Uyl's werkbezoek aan Leiden op. Opname van een uitzen- ding van de zendtijd voor politieke i partijen was vóór gegaan Het luchtte de socialistische voor man kennelijk op. dat geen B en W op hem hadden gewacht. Er waren geen wethouders, maar ambtenaren, di*» overigens uitstekende informaties verstrekten over Leidens problemen j Struise mevr Den Uyl '„Bent u van de krant, o, dan moet ik geen gekke dingen zeggen") vervoer.de haar kleine man naar Alphen. Ze zei ditmaal niets geks. maar verloor bij de start in Leiden wel een schoen. I waardoor haar voet het pedaal niet j meer beheerste. De grote groene auto raakte een andere, een rode nog wel. maar zonder schade aan te richten Alternatief Niet zonder gevolgen is de j iamenwerking tussen groen en rood, I ussen D'66 en PvdA Hoe reageert 1 ,het land" daarop? Den Uyl. naast. ;ijn vrouw wat verward snuffelend j n de agenda voor de rest van de Mag: „Positief, maar men verwacht I neer. Vandaar ons harde werken, oor een alternatief kabinet". De auto raast verder. Vermoeiende ijd? „Ja. nogal. Elke dag op pad. De I lamer vergadert nog. de verkiezings- oernee vraagt de aandacht en van- vond is er partijbestuui Vandaar. I at ik Zoetermeer en Gouda laat zit- I *n. - 'rij weekend? Ja vrije zondag, maar re' de hele dag aan de telefoon". Den lyl steekt een nieuwe sigaar op, pre- ?nteert niet, ki.oeit wel as op zijn rijze-pak-met-vest Even daar- óór heeft hU tot het hippe eidse PvdA-raadslid Leendert Jon- er gezegd: „U hebt, net als mijn inderen, de outfit van een nieuw- nkser, maar bent het niet. Ook mijn inderen niet. Mijn dochter stemde ij de raadsverkiezing op Roel van •uyn. Ze vond het zo'n schatje" Den Uyl is geen schatje. maar een at dromerige man. wiens grijze gen niets verraden als zijn vrouw al- mogelijke moeite doet om de auto te houden wanneer het voorop-rij ende collega-kamerlid Dolman met ijn dafje probeert in te halen op de Rijndijk. Zij, aan 't stuur, heeft het niet meer. Haar ogen worden groot, achter de hippe bril, haar midi-over- gooier wordt door het werken met de pedalen een gewaagde mini Den Uyl zelf is met zijn gedach ten al in Alphen of misschien veel verder. Er zijn dingen, die hem ont gaan. Hij is de enige in huize Dallin- ga, die de hond aait, waarop de gast heer een verbod heeft gezet. De hond kwispelt met zijn korte staart, doet verder niets. Alphens groei Alphens burgemeester Gallas praat door en trekt zich er. net als de Leid se hond, niets van aan, dat Den Uyl zijn agenda en vervolgens de klok, raadpleegt. Hij vertelt van de groei, van Alphen: „Eerdaags ga ik het spaarboekje uitreiken aan de 35.000ste inwoner en alphen groeit nu tot een stad van 30.000 inwoners". D.- burgemeester gelooft er heilig in. ver telt van de uitbreidings-, industrie- en structuurplannen. Hij wijst alles op kaarten aan Ir Alphen geen verhaal van een his torische last als in Leiden. Hier het rooskleurige toekomstbeeld, waar op als enige smet schijnt te liggen de slechte bereikbaarheid van het hart var de randstad Den Uyl heeft on derweg iets van die bereikbaarheid gezien, zijn collega heeft er plankgas, voor moeten geven „Even demon- steren hoe slecht de verbinding is". 1 zegt hij achteraf lokoniek Verrassende Den Uyl. Hij is niet weggedroomd als burgemeester I en wethouders van alles vertel len over Alphen, als zijn collega's vra gen beantwoord krijgen cn als zijn vrouw vooral het menselijk, aspect naar voren brengt. Dat is schijn. Hij vuurt een paar keiharde. vragen af als bewijs, dat hij heeft ge- 1 luisterd. „Waarom een Rijnhaven I met industrie, waarom geen roeibaan I en andere recreatie? Wat blijft er i op deze manier over van het „groene j hart" van de randstad?". Hij krijgt een antwoord, spreekt j een dankwoord en weg is-ie. In zijn I auto naar het winkelcentrum van Ridderveld. Alphens nieuwe trots. In de Castellumstraat staat een aan plakzuil klaar en plaatselijke socia listen hebben gezorgd voor een ver kiezingsbiljet. Den Uyl plakt het op Hij gaat op weg naar de vergadering van het partijbestuur Informatie De kamer-equipe, intussen geredu ceerd door het vertrek in Leiden van Nel Barendregt en Egas. gaat verder naar Zoetermeer en Gouda, en vult zich weer aan door deelneming van andere „specialisten". Vraag aan Dol man. omdat het moeilijk is, zoiets te vragen aan de man. die alleen een Leids broodje at: Wat doen kamer leden met deze schat aan informatie? Dolman is reëel. „Laten bevestigen wat je in grote lijnen al wist", zegt hij „Voorheen kwam die informatie er ook. Het ging telefonisch of onder ons. maar deze m .a „Steun Den Uyl" Dit vatte zijn vrouw rechtsletterlijk op. toen haar man gistermiddag in de Castellumstraat een aanplak- biljet op een houten schutting bevestigde. (Foto Dijkman) nieuw en wel zo spectaculair. We etalaren het nu een beetje". Jammer, denk je dan, dat in Lei- den de verpakking, het aan dacht trekkende element in de pers I j van de lijsttrekker ontbrak. Den Uyl j at er alleen een broodje. Voor de ove- rige kamerleden werden Leidens pro- blemen eten en' drinken bij wijze van spreken SASSENHEIM „We zullen er van alles aan proberen te doen om onze drumband toch nog onderdak te verschaffen om zo te proberen de presentatie van onze majorettegroep tij dens de Jubileumavond nog mo gelijk te maken, maar eerlijk ge zegd zien we op dit ogenblik nog geen uitkomst". Dit citaat van secretaris W. Oostmeijer van de in juni 50 Jaar bestaande chris telijke gymnastiekver. DOS uit Sassenheim in het „Leidsch Dagblad" van 2 februari van dit jaar. heeft de afgelopen weken, tot een voor de Sassenheimse vereniging onverwacht plezierige oplossing van de moeilijkheden geleid. DOS. dat zijn drumband en nieuw opgezette majorette- groep door allerlei omstandighe den (o.a onbetaalbaarheid van het gebouw Ontmoeting en „bu rengerucht" in andere ter be schikking gestelde ruimte) we ken lang niet meer kon laten oefenen heeft sinds 'n 3-tal we ken met plezier onderdak gevon- de in de bedrijfsruimte van de firma Wilbrink aan de Teylin- gerlaan. Secretaris Oostmeijer „We zijn de heer en mevrouw Wilbrink natuurlijk zeer dank baar voor hun aanbod, maar daarnaast onmiddellijk toch ook de heer Mees. oud-directeur van Sikkens. Mede naar aanleiding, van de publicatie in het Leidsch Dagblad heeft hij onze ver eniging uit een fonds de finan ciële mogelijkheden geboden de ruimte van de firma Wilbrink te huren. Hiermee is gelukkig een einde gekomen aan een aantal weken van barre ellende". De drumband van DOS werkt nuy, evenals de 'echte' gymleden van de vereniging, hard voor de jubileumuitvoering op 15mei a.s. Dhr. Oostmeijer: „De presen tatie van de majorettengroep '22 meisjes variërend in de leef tijd van 12 tot 15 jr» zal nu ook op deze uitvoering doorgang vin den. We zijn daar natuurlijk ge lukkig mee We voelen ons nu ook zeker, niet meer zo in ons hemd staan als enkele maanden terug, toe we er werkelijk geen gat meer in zagen. Toen we van de hele zaak zelfs slapeloze nachten hadden." Postduiven voor de prins. Beleg en ontzet van Leiden, door A. D. Hilde- brand. Uitg.. „Westfriesland", Hoorn. Vogel roets en tovenaar nombad, door W. Molenaar. Westfriesland) De grote zeven en het geheim van de ruïne, door Enid Blyton. 'West friesland» Paniek in de grote zeven, door Enid Blyton. Westfrieslarfd» VOORSCHOTEN Feestelijk werden gisteravond de diploma's van de Kon Ned. Ver EHBO afdeling Voorschoten uitgereikt en enige on derscheidingen toegekend aan actieve leden. De zilveren dr. C. B. Tilanus-draag penning was de dank wegens 40 jaar lidmaatschap en 25 jaar actieve dienst voor de dames C. Bouw-van Santen. E. Schrama-Doeswijk en C. Yperlaan en voor de heren G. Bouw en J. Krosschëll. Het hoofdbestuurs lid dr. S. H. J. Terpstra speldde de onderscheidingen op. Dr. M. van der Stoel reikte daarna de diploma's uit aan de geslaagden van de laatst ge houden cursus, die werd geleid door de heer M. van der Horn. Examinator was de Voorschotense huisarts S. van der Kooy. KATWIJK AAN DEN RIJN De I hervormde gemeente in Katwijk aan j den Rijn zal op 23 mei weer een pre- I dikant hebben in de vacature ds. A, Baas, die enige tijd geleden naar Rotterdam vertrok. De kerkeraad ontving van ds. M. Heijmans uit Varsseveld. dat deze het beroep naar j Katwijk aannam. I Ds Heijmans werd in 1910 geboren: i in 1951 werd hij candidaat en op 4 november van datzelfde jaar werd hij predikant in Aalsmeer, vanwaar hij op 26 juni 1966 naar Varseveld vertrok. LISSE Op zeer ongedwongen wijze werd gistermiddag het zilveren jubileum gevierd van de heer A. Smal, die 25 Jaar de belangen van HOBAHO heeft gediend als vertegen woordiger. De Jubilaris werd eerst gehuldigd in tegenwoordigheid van de directeuren en collega's op het "thuisfront" van de Hobaho, waar bij namens de directie het woord werd gevoerd door de heer C. P. lug, hoofd van de afd. in- en ver koop van c'° Hobaho. De heer Plug u-acht in herinnering op welke wij ze de jubilaris zijn entree moest ma ken. Om 5 uur werd het Jubileumfeest voortgezet in de Nachtegaal in Lis- se. waar iedereen gelegenheid kreeg om de jubilaris geluk te wensen, j Daarvoor was veel belangstelling. Namens deze gehele club vertegen- I woordigers voerde de heer W. van Ruiten het woord die de jubilaris 'n envelop met inhoud aanbood. Namens de klantenkring uit het rayon van de jubilaris werd het woord gevoerd door de heer Smit uit Spierdijk, die uit dank van alle kwe kers een geschenk overhandigde, j De huldiging had een muzikaal slot. De jubileumviering werd besloten I met een diner waaraan de directie i met de jubilaris en de familieleden i aanzaten. - i rf P 2 De afgebrande bouwkeet, i uitvoerder van het bouwbedrijf I Een politieman bespreekt met de het voorval. Het dak dat snel vlam vatte doordat het is bedekt met mas- (Foto Holvast) tiek (Foto Holvast) RIJNSBURG Het achteloos wegwerpen van een branden de lucifer of een sigarettenpeukje in een prullenmand, is er, vermoedelijk de oorzaak van dat een bouwkeet van vijftien meter lang en zes meter breed, bij de nieuwbouw van bloemen veiling „Flora" in Rijnsburg, gistermiddag in een ommezien in lichterlaaie stond. Binnen een kwartier had het vuur het houten gebouwtje totaal verwoest. Een bromfiets van een bouwvakker, die hij in de keet had gezet, werd eveneens door de felle brand in een onherkenbaar vehikel veranderd. Aanvankelijk dacht men dat het i dat er Iets op het gas was blijven vuur in de keuken was ontstaan door staan Maar toen de politie haar on derzoek had afgesloten, kwam zij tot de conclusie, dat dit niet het geval was, maar dat of een brandende lu cifer of sigarettenpeukje in de prul lenmand de oorzaak zou zijn. Door de enorm hoog oplaaiende vlammen raakte ook het dak van één van de veilinghallen in de brand. Maar hier greep de technische dienst van "Flora" snel en goed in. Voordat het vuur grotere vormen kon gaan aannemen klom een aan tal mannen van deze dienst op het dak en bestreed de vlammen met brandblusapparaten. Door dit door tastende optreden is het dak onge twijfeld gespaard gebleven. De in paniek geraakte telefoniste belde eerste de Leidse brandweer en daarna pas die van Rijnsburg. Voor dat Leiden arriveerde had de plaat selijke brandweer het vuur al be dwongen. Zes minuten na het tele foontje gaf men al water. Van de keet was op dat moment niets meer te redden Deze was al door een groot gedeelte door de vlammen ver woest. Daarom heeft men zich hoofd- I zakelijk beziggehouden met het nat houden van het dak. In de bouwkeet stonden, ook enkele butagasfles- sen, die door de warmte open- I barstten waardoor het gas kon weg- stromen. In eerste instantie was men bang dat een olietank, die naast de brandende keet lag, ook door de brand zou warden aangetast. Deze was namelijk tot aan de rand toe gevuld. De brandweer heeft de tank echter goed nat gehouden, zodat dit gevaar snel was geweken i "Flora" "trof" het dat de wind uit de "goede" richting kwam. Zou deze uit zuidelijke richting hebben gewaaid, dan zouden de vlammen zich over het hele complex hebben kunnen verspreiden. En dan zou het er wel eens gevaarlijk hebben kun nen uitzien voor de veiling. Naast de zwart geblakerde dak rand waren er ook nog diverse rui ten van de hal gebarsten. Maar zo dra men het vuur onder de knie had en de nablussingswerkzaamheden waren verricht, dichtte een timmer man deze gaten met platen board.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 8