'IK PROBEER OP DE BEEN TE BLIJVEN' INTER/fff Ambonezen krijgen dit jaar meer faciliteiten CNV tegen federatie vakcentrales Dominee Dorsman uit Staphorst: Sterkere politie macht op de Dam cUa/o KMutfb hfrtc %<r ViltT viE MAR IK UOCr MOOI &ÓEK MET EEN VEERTlO/ Vel samenwerl king intensiveren Prachttapijt! 5 jaar slijtage garantie MEER EEN PRl/WT $fe/j UIT Bonn rekent vóór zomervakantie op smeerpijp-akkoórd DINSDAG 30 MAART 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 STAPHORST De monumentale deur van de villa gaat op e enkiertje open. Ds. Pieter Johannes Dorsman (52) wordt zichtbaar. Wantrouwig zegt hij: „Wat wilt u?' Ik noem mijn naam, die hij kent van de lange telefoon gesprekken die aan de reis naar Staphorst vooraf zijn ge gaan. „Ik heb gen tijd, heus niet. U kunt beter weggaan „Ik: „Ben ik dan voor nikt naar Staphorst gekomen?" De dominee twijfelt. Schudt zijn hoofd. Wil de deur dichtdoen. Trekt hem dan resoluut open. Even later sta ik in de ruime hal en zie voor het eerst hoe de omstreden geeste lijke leider van Staphorst eruit ziet. Hij is véél ouder dan op de foto's. Hy draagt een slechtzittend zwart kostuum en een wit overhemd Zijn stropdas zit scheef. Zijn gebit is door veel roken ernstig aangetast. „Komt u maar verder". Achter de glazen deur van de hal ligt een brede gang met aan beide kanten vertrekken. Een deur rechts leidt naar de bibliotheek een deur links naar de woonkamer. Daar leidt hij me naar toe. Even later zitten we aan tafel. De kamer is rommelig. Dat komt voornamelijk door de vele kranten, brieven en tijdschriften. Zojuist heeft de post bode een nieuwe voorraad gebracht. Ds. Dorsman kijkt de poststukken door. Er is een aanslagbiljet bij. Veel post Zijn vrouw, eveneens in het zwart gekleed, komt binnen. Kijkt mee naar de post. Haalt er een paar briefkaarten uit. (leest hardop) „Aan ds. Kinderverlamming in Staphorst. Schoft, moordenaar, je zal je eigen ziel.(gaat niet ver der). „Dat soort brieven krijgen we hier. Ik kan u hele stapels laten zien. De meeste zijn anoniem. Ze maken ons uit voor alles wat mooi en lelijk is. Het enige wat we er aan doen is erom lachen.(pakt brieven en kaarten, die eerder geko men zijn). „Hier: „Hopelijk krijgt u zelf po lio". Hier: „Dat God uw ziel moge ver doemen". Hier: „Zelf in een mooi huis wonen en de kinderen laten verrekken". (Gooit de kaarten en brieven voor me op tafel.) Ds. Dorsman zit er verslagen bij. Het valt nu pas op hoe bleek hij eigenlijk is. Hij is heel anders dan hij door de telefoon leek. Niet zo snauwerig en ontoegankelijk. Ons eerste kontakt werd gelegd via de telefoon in de nacht van dinsdag op woensdag vorige week. Ds. Dors man stond op het punt naar bed te gaan. Die dag had hij de eerste twee polio-slachtoffertjes begraven In eerste instantie wilde hij niet luisteren. Toch duurde het gesprek een uur. Verschrikkelijk Het belangrijkste wat hij zei: ,,U had die fotografen moeten zien. Het was verschrikkelijk. Ze vergaten dat er een begrafenis bezig was. Van een kind nota bene". Conclusie: Hij zou nadenken of hij een interview zou toestaan. Tenslotte, na drie langdurige tele foongesprekken het vierde. Dinsdag, deze week: Voordat ik nog wat gezegd heb, zegt ds. Dorsman: „Ik zou u willen vragen hierna niet meer te bellen. Heus, ik heb er geen tijd voor". (Dan is het lange tijd stil). Hij: „Bent u daar nog?" Ik zeg: „Ja, dominee" Hij: „Wat wilt u nou?" Ik: „Donderdag naar Staphorst komen.(een stilte). Hij: „Goed, maar ik weet niet of ik thuis ben". ADVERTENTIE Fijn om over de vloer te hebben. dit Wol merk. Wanneer het u gaat om wollen tapijt van zuiver r J scheérwoi gegarandeerq zuiver scheerwol (Wyers staat er achter) Nu zegt hij: „U moet goed begrij pen dat de pers leugens schrijft. En waar bemoeien ze zich mee? En kan dat allemaal maar? Neem de Telegraaf. De ene leugen na de an dere. Dat ik een auto van de kerk heb gekregen, bijvoorbeeld. Die heb ik- zelf gekocht". Zijn vrouw: „En hij loopt op diesel Zo duur is dat niet". Ds. Dorsman vervolgt: „Ze schrijven dat ik een kostbare villa bewoon. Dat ik die moet verkopen en het geld aan de slachtoffers moet geven. Ik kan dat huis niet verkopen, want het is van de kerk. Er is niks van mij bij". Kleiner huis „Dacht u dat ik dat zo prettig vond? Als de kerkeraad morgen zou zeggen: „Dominee, wilt u misschien in een kleiner huis wonen, zeg ik onmiddellijk „ja". Het is voor mijn vrouw een heel werk zo'n kast van een -huis te onderhouden. Maar ik blijf zeggen: „Wat gaat het ze aan? De kranten moeten niet over Stap horst schrijven". Maar dominee, er zijn hier drie kinderen aan polio overleden en 32 kinderen liggen in een ziekenhuis Mag dat niet in de krant? „Dat zeg ik niet. Maar voor de rest moeten ze zich niet met de mensen in Staphorst bemoeien". Beseft u dat de publieke opinie té gen u is? „Waarom heb ik het gedaan? Als mensen zich willen laten vaccineren is dat voor hun eigen verantwoor delijkheid. Er zijn genoeg leden van mijn gemeente die zich hebben la ten inenten. Ik zal hen er niet boos op aan kijken. Zelf ryd ik zonder autoverzekering. Daar heb ik een ministeriële ont heffing voor. Bij mijn weten zijn alle Staphorsters verzekerd. Dat neem ik ze niet kwalijk. Het is hun eigen verantwoordelijkheid. Maar ik doe het niet. ,Ik zal u wat anders vertellen. (Volgens mensen uit Staphorst heeft ds. Dorsman nog nooit recht streeks over inenting vanaf de kan sel gesproken). Als ik op de ransel met klem zou vragen of eisen dat de mensen zich moesten laten inen ten zou ik de langste tijd hier do minee zijn geweest. De mensen zélf willen het niet. Ik kom net van de familie Hulst die vorige week een kindje heeft verlo ren. Ze zijn nog tegen inenting. Ze gaan er vanuit dat niemand zijn leven in zijn hand heeft. Niet eeuwig In de bijbel staat dat we niet eeuwig in deze stad blijven. Eens komen we hy hem die zal oorde len. Ik heb met de familie Hulst gesproken. En weet u wat ik erg vind? Dat hun overige familie, die buiten Staphorst woont, hen mijdt alsof ze de pest hebben" Heeft u er wel eens aan gedacht zelf polio te kunnen krijgen? „Ja. (Pakt een stencil, waarop met grote letters staat geschreven: „The priest- in charge". Het stencil is hem toegestuurd door een Engelse predikant). Weet u wat hier in staat? Dat statistische cijfers in Engeland bewijzen dat het aantal van polio meer voorkomt bij men sen die gevaccineerd waren dan bij mensen die het niet waren, Triom fantelijk). Dat wist u niet, hè?" In Staphorst anders niet. „Dat zegt niks over de betrouw baarheid van deze cijfers". «Zijn vrouw komt zeggen dat er telefoon voor de dominee is. Hij blijft onge veer vijf minuten weg.) Komt terug: „Wat ik nog wilde vertellen. Afgelopen zondag komt er AMSTERDAM (ANP) Met het oog op de te verwachten grote stroom jeugdige toeristen heeft de Amster damse politie weer een Damdetache- ment gevormd waarvan de sterkte vergeleken met het afgelopen seizoen is verdubbeld. Uitgezonderd het ka- der .zal het deze zomer zestig man omvatten tegen 32 vorig Jaar. De sur veillance. die op maandag 5 april be fint, wordt uitgebreid tot de omge ving van de Dam, d.w.z. het gehele gebied waar het op 24 augustus vo rig Jaar van kracht geworden slaap- •erbod geldt. Het detachement wordt in drie fa sen opgebouwd en bereikt zijn volle omvang in het hoogseizoen. De sur veillance start met 24 man, waarna op 24 mei een versterking tot 42 en op 19 Juli tot 60 man volgt. Er zal in een zesgroepensysteem van zeven uur 's ochtends tot twee uur 's nachts worden dienst gedaan. ADVERTENTIE DEN HAAG Nog dit jaar zal een faciliteiten-wetgeving tot stand komen, waarin de Zuidmolukkers in ons land dezelfde rechtspositie wordt toegekend als de Nederlanders met uitzondering van het kiesrecht en de dienstplicht. Het wetsontwerp zal nog het komende najaar worden in gediend. Deze wetgeving betekent onder meer dat de Zuidmolukkers een pas poort krijgen en recht kunnen laten gelden op sociale uitkeringen, waar tegenover dan natuurlijk ook premie plicht staat. De Zuidmolukkers krijgen géén zendmachtiging, aldus de minister. Wél wordt op aandringen van de bewindsvrouwe door de NOS bekeken of zij een plaatsje kunnen krijgen in bestaande radio- en tv-program- ma's. een meneer Van de Linde (Wibo van de Linde, chef van AVRO's Te- levizier) aan de deur. Wil een in terview. Ik zeg „nee". Of hij dan een kerkdienst bij mocht wonen? Ik zeg: „De kerkdienst is openbaar" Achteraf hoor ik dat hij de hele dienst op een bandrecorder heeft opgenomen. Dan word je toch belo gen? Ik had het niet verwacht, want het was zo'n aardige beleefde man. Na de dienst zei hij nog tegen de kos ter: „Zulke volle kerken zie je bij ons in het westen niet meer" En de volgende maandag stond er weer in de Telegraaf dat het kerkbezoek terugliep. Ik weet echt niet wat ik er van moet denken". Geen tijd Zijn de afgelopen drie weken de moeilijkste van uw leven? „Ik weet het niet. Ik probeer op de been te blijven, dat is alles. Ik heb nergens tijd voor. Ik moet met de ouders van de slachtoffertjes pra ten. Ik moet naar het ziekenhuis voor de kinderen. En dan de tele foon die de hele dag maar gaat. Ik kan de hoorn er niet naast leggen, want ik moet bereikbaar blijven." Zijn vrouw: „Soms hoor je de vre selijkste dingen. Dan luister ik maar niet. Afgelopen zaterdag werd er opgebeld door iemand die zei: „Vannacht wordt jullie huis in de brand gestoken en jullie doodge schoten". Hij: „Tijd om te studeren is er niet". U gaat misschien de actieve politiek in. «Hij staat op een verkiesbare plaats op de lijst van het GPV). Wanneer u over vijftien jaar toe vallig een van de kinderen die nu in het ziekenhuis liggen in een rol stoel tegen komt, dat u verwijt, on danks alles, zijn ouders te hebben geadviseerd hem niet te laten inen ten. Wat zult u dan zeggen? „Ik weet het niet. Dat is heel moei- Dominee Dorsman lijk, geloof ik. Wat ik misschien zal zeggen: „Het had ook mogelijk geweest dat je was ingeënt, toch polio had gekregen en was doodge gaan. Dominee, heeft u de laatste weken getwijfeld aan uw eigen principes omtrent inenting? «Het is zeker een minuut stil). Hij zegt: „Ik wil daar liever niet over praten. Dat is tè persoonlijk voor me". Minister Klompé (Cultuur, Re- I creatie. Maatschappelijk Werk) heeft dit gistermiddag meegedeeld in een vergadering van de vaste ka mercommissie van CRM over de Ambonezenzorg. De nationaliteit zal niet worden geregeld en met nadruk I zal bij de indiening van het wets- j ontwerp worden verklaard dat deze van de Zuidmolukkers: het volledig gang van zaken in geen enkel op- opgaan in de Nederlandse samenle- zicht een erkenning van de repu- vin8- minister voelt echter meer bliek van de Zuid-Molukken inhoudt. voor Integratie een goed samenle- I ven van verschillende groeperingen mét het recht op behoud van eigen identiteit en cultuurpatroon. Er zijn aanwijzingen voor een toe nemende agressiviteit onder de Zuld- molukse Jongeren, die contact on derhouden met radicale groeperingen in ons land. Juist echter hulp om een stuk eigen identiteit op te bou wen hun een verdere integratie be vorderen. Pro/, mr. A. M. Donner voor zitter van de staatscommissie van (Van onze correspondent) BONN (GPD) De Westduitse re gering rekent erop dat vóór de zo mervakantie een akkoord met Den Haag tot stand is gekomen over het Groninger project voor de lozing van afvalwater in het Eems- en Dollard- bekken. Besprekingen tussen Neder landse en Westduitse deskundigen hebben hier vorige week de indruk gewekt dat Den Haag „op de weg van de geordende terugtocht" is, zo als staatssecretaris Hartkopf van het ministerie van Binnenlandse za ken het noemt. Een brug tussen de standpunten van beide regeringen is nog niet zichtbaar, maar wel is de eerste pijler voor de brug geslagen. De regering in Bonn verlangt van de Nederlanders niet dat zij vol ledig gezuiverd afvalwater lozen, maar ze staat er wel op dat een zui veringsinstallatie wordt gebouwd die het met relatief beperkte kosten mogelijk zou maken het afvalwater voor 80 procent te zuiveren, aldus de staatssecretaris. De Kamerleden hadden over het algemeen waardering voor het beleid op dit terrein. Alleen de liberaal advies inzake Grondwet en Kies- Vonhoff drong aan op assimilatie rec'it heeft gisteravond, uit han den van premier De Jong de on derscheiding „Commandeur in de orde van Oranje Nassau" mogen ontvangen. (Van onze sociale redactie) UTRECHT De verbondsraad van het CNV heeft gisteren de samen werking van de drie vakcentrales, NVV. NKV en CNV, in een fede ratie van de hand gewezen. Daar mee is een hechtere samenwer king van de drie vakcentrales vol- ledig op losse schroeven komen te I staan. I Het protestantse CNV is wel bereid I om van het overlegorgaan van de vakcentrales een orgaan van over leg en samenwerking met eigen rechtspersoonlijkheid te maken. Het valt echter te betwijfelen of NVV en NKV hiermee akkoord zullen gaan. Het NVV. de grootste vakcentrale, is voorstander van een federatie mét inhoud als een stap op weg naar 'n volledig samengaan van de drie. Het katholieke NKV, dat met het voorstel voor een federatieve samenwerking is gekomen, heeft aangekondigd een nadere studie te zullen maken van concrete vormen voor een federatieve samenwerking. Volgens het CNV, dat voor alles zijn eigen identiteit wil handhaven, gaan de voorstellen van het NVV veel te ver. De protestantse vakcen trale heeft steeds als voorwaarde voor een nauwere samenwerking gesteld dat de zelfstandigheid van de drie vakcentrales gehandhaafd zou moeten blijven. Het CNV dat meent dat bij de verdere besprekin gen beter niet meer over een "fe deratie" kan worden gesproken. Na afloop van de verbondsraadsver- gadering zei CNV-voorzitter Lan- ser dat het nog niet helemaal vast staat of het CNV zich in het isole ment gaat begeven. Mogelijk is ook een federatieve samenwerking van NW en NKV. Teleurgesteld Het NVV is teleurgesteld over het besluit van de verbondsraad van het CNV, het NKV-voorstel tot vorming van een federatie van vak centrales af te wijzen. Volgens het NVV bestaat het reële gevaar dat hierdoor binnen de vakbeweging tegenstellingen worden geschapen, die niet in het belang zijn van de werkemers. In zijn eerste reactie op het CNV- besluit zegt het NVV, dat nu met name elke mogelijkheid ontbreekt om tot een verdere democratisering van de besluitvorming binnen de vakbeweging te komen en om een opening te bieden voor categora le organisaties die zich eventuee by een federatie zouden willei aansluiten. Het CNV-standpunt is volgens he NW onbegrijpelijk, omdat Juis in het recente verleden opnieuw l* gebleken dat de drie vakcentrale op alle belangrijke beleidspuntei gelijkgericht denken en ook om dat in de NVV-opvatting is voor zien in de mogelijkheid de federati. geen beslissingen te laten nemei bij principiële verschillen van in zicht

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7