MET HET MES OP TAFEL 'Mijn uithoudingsvermogen bereikt n grens DE BfiüD wat eten we vandaag? Progressieven op universiteit bundelen zich Half jaar niet rijden en boete van f.250 voor onoplettendheid Geen huurverhoging gemeentewoningen Leids protest tegen regeling bodem gesteldheid Broches gestolen „Eerst verbeteringen" Stadsgehoorzaal contract verlengd Echte politiek gaat universiteitsraadsverkiezingen vooraf '_19? INSDAG 30 MAART 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 ADVERTENTIE au. id en. bou» ston- d dl aan 3 y| v-a: naar lugt- ?rg- rs en iplo. ng» iplo. idea den; me- Me. [evr, Mej loei i di T i R tg» di een, LEIDEN PAK-fractieleider druk te de unanieme strijdlust van de raad kernachtig uit, toen hij wethouder Harmsen voorhield dat er met het mes op tafel zal moeten worden on derhandeld om Leiden uit het finan ciële moeras op te werken: „En dat mes zal moeten zijn gericht op het hart van Den Haag," voegde hij er duidelijkheidshalve aan toe. Door Henk de Kat „Den Haag". Vele malen genoemd gisteravond, als de oorzaak van een verder verpauperend Leiden. PvdA- raadslid Den Dubbelden: „Je hoeft niet met je ver arming te koop te lo pen, maar je hoeft je er ook niet voor te schamen. Het gaat niet aan dat telkens 't rode potlood wordt gehan teerd aan de kant waarvan je hulp verwacht". Ommekeer In grote eensgezindheid oordeelde de raad dat er een ommekeer moet komen in de financiële verhouding tussen rijk en gemeente. Leiden heeft nu eenmaal door z'n stedelijke bouw en bevolkingssamenstelling meer geld nodig dan andere gemeenten. Er zit wat scheef als Leiden desondanks vol gens precies dezelfde normen als wel varender gemeenten gelden uit de rijksschatkist krijgt toegeschoven Leiden komt daar niet mee uit, ge tuige de tekorten op de begroting. Een nota als „Leiden in last" heeft wel wat uitgehaald, maar helemaal lijkt „Den Haag" nog niet wakker geschrokken Met de gisteren behan delde investeringsnota heeft wethou der Harmsen nog eens duidelijk op 'n rijtje gezet wat er hoognodig moet gebeuren in Leiden. Let wel: het hoogst noodzakelijke nog maar. En met een vervolg op „Leiden in last" zal nogmaals bij de regering worden aangeklopt Kampi ieren „Aangebeukt," zou je onderhand best mogen stellen, want Leiden is z'n schroom (terecht) aan het ver liezen. „Aan m'n uithoudingsvermo gen komt een eind", liet wethouder Harmsen al weten. De mond styf dicht hield hij evenwel op de door het PAK gelanceerde vraag, op welke (rege ringspartij hij bij de komende ver kiezingen denkt te stemmen. Wat de consequenties dan zijn, als het geduld is uitgeput? „Kamperen met de raad op het Binnenhof." stel de Amptmeijer in zijn afscheids speech voor: „Eén goede betoging is beter dan tien goede betogen", Amptmeijer nam voldaan de pres- se-papier aan als geschenk bij zijn uitrede uit de raad, nadat hij nog zelf even zijn stempel had gezet op het slot van de vergadering. De 7% huur- •verhoging voor gemeentewoningen wist hij af te wentelen, zolang de huizen niet aan behoorlijke normen voldoen. steeds roerende zóveel water toevoeg gen, dat dik gebonden massa ontstaat.! Enkele minuten zachtjes laten stoven, Opdienen met aardappelpuree of rijst li'".*:?".™' Vis houdt fit <0 Ubófr als u van vis houdt. FIJNE SCHOTEL GEBAKKEN VIS MET GEMBER Snijd 600g gefileerde vis aan stuk- sla en schijven jes, zout ze en bak ze in weinig olie. sinaasappel. Snipper in aparte pan 1 ui,1 teentje knoflook, 1 tomaat, 1 appel en 3 gembernootjes; daarna fruiten en bestrooien met kerrie. De vis toevoe- w gen, flinke lepel bloem erover en Vraag racepten bij uw vishandelaar of bij bat Productschap voor V.» en Visproduktsn. Wassenaarsewag 28. Don Haag. LEIDEN De mogelijkheid is niet denkbeeldig, dat zich over enige tijd net zo n situatie in Leiden voordoet als een paar weken geleden in Moerkapelle. Daar ging de gemeen teraad in staking, omdat de noodzakelijke regeringshulp ontbrak bij het uitvoeren van gemaakte plannen. „Als in Den Haag het rode potlood blijft worden gebruikt om door te krassen, wordt het besturen van de stad ontzettend moeilijk, zo niet onmogelijk. Er komt een grens aan het per soonlijke uithoudingsvermogen", waarschuwde wethouder Harmsen (financiën) gisteravond tijdens de voortzetting van de drie weken geleden afgebroken raadszitting over zijn inves teringsplan. Hij herhaalde in wat andere woor den, dat het investeringsplan een richtsnoer is voor het beleid in de komende jaren. Het geeft aan wat er in Leiden noodzakelijk moet ge beuren en (ongeveer) wanneer. Het is een minimum-programma en te gelijkertijd een maximum, in de zin van financieël haalbaar Strafregiem Harmsen haalde een financieël ex pert als dr. Halberstad aan, om aan te tonen dat de gemeenten zuchten onder het juk van een door de rege ring opgelegd „financieël strafregi- me". Alle gemeenten behoren eigen lijk een investeringsplan op te stel len zodat aan het licht komt waar de schoen wringt. Aan de andejre kant vroeg hij zich hardop af wat de zin van een investeringsplan is, als van overheidswege de helpende hand niet wordt toegestoken. De wethouder re kende de raad wat cynisch voor, dat de in de staatscourant gepubliceerde "betere financiële regeling aan pro vincie en gemeenten" niet meer be tekenis had dan die van een fop speen. "We nemen geen blad voor de mond", beloofde hij. Eerdaags volgt een gesprek over de scheve verhou ding rijk gemeente met Gedeput. Staten van Zuid-Holland, terwijl 'n financiële nota in april wordt uit gebracht als basis voor een vervolg op de brochure "Lelden in last". Hiermee zullen by de ministeries van financiën, binnenlandse zaken en de Kamers de noden van armlastig Lei den nog eens worden oriderstreept. Spek en bonen Leiden Noord, die achter zijn geble ven bij andere wijken. Vanuit dezelfde grondgedachte re denerend, pleitte Cornelissens (KVP) voor meer gymlokalen en spoed met de vernieuwing van zwembad De Zijl. LEIDEN Een 21-jarige kelner uit Katwijk reed op 22 sep- J tember j.L met zijn auto op Rijksweg 4 met een snelheid van circa 120 km/u. Een moment van onoplettendheid had tot ge volg. dat hij achterop een voor hem rijdende auto reed. De klap kwam zo hard aan, dat deze auto van de weg af het Oegst- geesterkanaal in schoot en de vier inzittenden ervan met vrij ernstige verwondingen naar een ziekenhuis moesten worden vervoerd. „Hoe kan u met zo'n hoge snelheid rydende zo onachtzaam zyn?", merk te de kantonrechter, mr. W. de Ko- I ning, tydens de behandeling van de- I ze zaak terloops op. Verdachte kon I hier geen antwoord op geven. Hy gaf toe zich aan een ernstige fout [schuldig te heben gemaakt, j De officier, mr. A. G. Pos, achtte, i mede gezien de gevolgen van ver- dachtes onoplettendheid, een gevoe lige correctie op zijn plaats en eiste naast een geldboete van f 250 subs. 25 dagen de intrekking van verdach- tes rijbevoegdheid voor de tijd van 9 maanden, waarvan 6 maanden voor waardelijk met een proeftijd van 2 jaar. „Ik heb myn rijbewijs nodig want ik moet 's nachts als ik klaar ben met het werk met mtfn auto naar huis rijden", zo reageerde verdachte op deze eis. „Het algemeen belang gaat nu een maal boven uw eigen belang", repli ceerde de rechter hierop prompt. Zijn vonnis viel verdachte nog Verschuiving De wethouder antwoordde, dat de prioriteiten op tijdbasis zijn ge steld. Aan verschuiving valt niet te ontkomen. Nu al zijn er voor dit jaar geplande werken, die niet kunnen worden uitgevoerd. Ook het ambte lijk apparaat zal moeten leren met het investeringsplan te werken. Er zal per wijk moeten worden nage gaan wat er aanwezig is aan voor zieningen en wat ontbreekt. Ten aan zien van de Kooi en Noord zal wor den onderzocht hoe de hier levende verlangens kunnen worden ingepast in het investeringsplan. LEIDEN Officieel heeft Lei den gisteren te horen gekregen dat de stad in aanmerking komt voor een uitkering van 1,2 miljoen gulden krachtens de verfijningsregeling bo demgesteldheid. Wethouder Harmsen, die dit tijdens de raadsvergadering bekend maakte, liet evenwel weten ADVERTENTIE De uitkering gaat namelijk pas per 1 januari 1971 in. terwijl de wethou der meent, dat Leiden al eerder in aanmerking diende te komen voor de verfijningsregeling. Hij zal daar over dan ook contact opnemen met Den Haag. PvdA-raadslid Den Dubbelden kwam terug op zijn vorige keer uitgespro ken verlangen om de raad in een vroegtijdig stadium te betrekken bU geen genoegen te nemen met de nieuwe investeringsnota's, waarvan j gang van zaken, de eerst volgende al weer bijna in de maak is. Ook Driessen (KVP) en Zunderman (DS'70) sloten zich aan. Zunderman verder: "Den Haag moet in de toekomst duidelijk weten waar het op staat. Ook de bevolking dient in te zien, dat we hier eigenlijk voor spek en bonen zitten". Op deze opmerkingen zegde Harm sen toe, na te zullen gaan hoe de in breng van de raad kan worden ver wezenlijkt. Dit zal moeten geschie den via de "grote plancommissie", een commissie van de betrokken wet houder en topambtenaren die de grondpijlers leveren voor de Investe ringsnota. Op speciaal verzoek van Leeuwenburgh (prot. chr.) zal de droge materie uit de investeringsno ta in het vervolg w..t sjeuïger wor den verpakt, beloofde hij ook. de identiteit van verdachte. Ook niet aan het merk en de kleur van diens auto. Op grond van de verkla ringen van de getuigen, achtte de officier het overduidelijk bewezen, dat verdachte een bijzonder gevaar lijke stunt had uitgehaald. Hij eiste dan ook twee geldboeten van f. 70,- subs. 14 dagen en als waarschuwing een voorwaardelijke ontzegging der rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden met een proeftijd van 2 jaar. „Ik weet van niets", hield ver dachte vol. Het baatte hem niets. Ge zien de ernst van het feit verhoogde de rechter de geldboeten tot twee maal f. 100,- subs. 20 dagen. Inzake de voorwaardelijke intrekking von niste hij conform. Tegen een niet verschenen 36-je- rige chauffeur uit Leiden eiste de of ficier zowel een geldboete van f 200 subs 20 dagen als de ontzegging der rijbevoegdheid voor de tyd van 6 maanden, waarvan 3 maanden voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Hij kwam tot deze els. omdat de Gewoon een receptje prikken van de „recepten-prik-schijf". Hebt u iedere dag een zorg minder. Wat is er vandaag geprikt? Gebraden Varkensfricandeau Per 500 gram vlees neemt u 125 gram boter. Laat de boter in de braadpan bruin worden en leg het met zout en peper bestrooide vlees met de vette kant in de pan. Vervolgens dicht laten schroeien. Reken 15 a 20 minuten per 500 gr. vlees voor het nabraden, waarbij u de fricandeau af en toe bedruipt. De binnenkant moet lichtroze blijven. Leg de fricandeau op een schaal. Garneer met bloemkool, spruitjes, sperziebonen en worteltjes, gegratineerde aardappelpuree. vExtraMbordelig Varkensvlees meer tegen. Want naast de geëiste f250 stelde hö de ontzegging op 1 lehmtftalr meTeen beetHauto op jaar waarvan 6 maanden voorwaar- provlncla,e weg ond„ AlkemaT b« de u het Inhalen van een personenauto Ik weet van niets" ,°p Mn tegenligger was gebotst De vier inzittenden van deze auto wer- Een 40-jarige zuivelhandelaar uit den allen vrij ernstig gewond. Noordwijkerhout stond terecht omdat „Volgens getuigen was inhalen op j hy met zijn auto op de ryksweg naar I dit moment onmogelijk en beging Haarlem een file had ingehaald, zich verdachte een grote verkeersfout". zo onverwacht hierin had gevoegd met merkte de officier in zijn requisitoir als gevolg, dat de bestuurders van op twee auto s enkele angstige momen- rechter vonniste bij verstok mei I ten beleefden en één ervan al rem- 1 een voorwaardelijke ontzegging voor mende in de wegberm schoot. De de tijd van 6 maanden met 'n proef- zuivelhandelaar reed rustig door, m van 2 jaar en stolde dr geld boete op f 250 subs. 25 dagen Stropen in duinen Een 22-jarige grondwerker uit Noordwijkerhout werd destyds met De walkant van de Oude Vest die reeds maandenlang op verbe tering wacht. Het geld ontbreekt echter ook voor dit project. (Foto Holvast) doch kon doordat twee automobilis- LEIDEN Uit een woning in de ten het kenteken van zyn auto no- Pieterskerkkoorsteeg zijn in de nacht teerden later worden opgespoord, van zondag op maandag vijf gouden j „Ik weet van niets. Ze hebben mij broches ter waarde van vijfhonderd vast met een ander verwisseld", ver- i gulden gestolen. De dader moet zijn I klaarde verdachte gisteren ter zit- binnengekomen door het openschui-I ting. Beide bestuurders, als getuigen r® van de ven van een raam. gehoord, twijfelden echter niet inzake P0^; Ulnen aangetrof fen. Een nog warme doodgebeten fa zant leverde destijds het extra bewijs dat verdachte weer ..op klandestiene Jacht" was. Hij ontkende dit feit niet. „U staat bij de KatwiJkse politie bekend als een fervent stroper", kreeg hij van de rechter te horen ..Ja en hij bood de twee getuigen, die hem i aanbrachten, f 50.- als zij niet naar de politie zouden gaan", kon de of- i f icier hier nog aan toevoegen i Hij eiste ditmaal (verdachte werd al eerder wegens stropen veroordeeld) I een geldboete van f 70.- subs. 7 dagen en als stok achter de deur een week voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van 2 jaar. Het vonnis luidde: f 100.- boete en 2 weken voorwaardelijke hechtenis. LEIDEN De gemeeteraad zullen dan nogal wat mensen zijn [heeft gisteravond duidelijk (met 21 van de zeven andere woningbouw - tegen 13 stemmen) laten weten te- verenigingen, die met een beroep van gen de voorgenomen huurverhoging dit raadsbesluit hun huurverhoging van 7 procent voor gemeentewonin- zullen weigeren, vreesde hij. Deson- gen te zijn. Eerst wordt van B. en W. danks werd het plan-Amptmeijer een voorstel verlangd, waarin "re- aanvaard, met de voltallige VVD- delijke verbeteringen" worden be- fractie en een deel van de confessio- loofd in en aan de gemeentewonin- nelen tegen, gen die daaraan toe zijn. Aan het col lege zal voorlopig worden overgela- Onzekerheid ten wat onder "redelijke verbeterin- moet worden verstaan. Een i Overigens bestond onzekerheid gen douche bijvoorbeeld, suggereerd de over de vraag of PSP-er Amptmeijer, die het voor- woningstichting al dan niet gebonden stel tot afwijzing van de huurverho- is aan dit raadsbesluit. In tegenstel- ging had ingediend. i ling tot het PAK meende de wet- Alvorens tot stemming over te houder van niet. Afgezien van deze gaan, waarschuwde wethouder Men- vraag, kunnen B. en W. bij de huur- ken voor de gevolgen van het tegen adviescommissie in beroep gaan te- i houden van de huurverhoging. Er gen de weigering tot huurverhoging LEIDEN Vóór februari volgend Jaar zal wethouder Lijten (economi- de gemeentelijke sche zaken) rapport uitbrengen over een mogelijke andere exploitatie vorm voor de Stadsgehoorzaal In afwachting daarvan heeft de raad gisteren besloten het contract met de huidige exploitant Milikan met één Jaar te verlengen tot 1 oktober '72. Groene boek Ingaand op het bij de investerings nota behorende "groene boek", waar in staat aangegeven in welke volgor de de zaken worden aangepakt, vroeg Van Dam (PvdA) zich af. in hoever re dat tijdschema bindend is. Het wordt steeds weer doorkruist als bij voorbeeld een project-hoogspoor. Ook op de door het college gestel de prioriteiten had hij aanmerkingen De hier gehanteerde norm was: een beter leefklimaat (woningen, ver- keersvoorzienlngen), maar zaken als onderwijs en sport komen daarbij achterop. De PAK-toestanden hante rend, kwam Van Dam tot een priori teitensysteem van: vergroting van de leefwaardigheid voor de laagstbe taalden. Op grond hiervan pleitte hij in concreto voor hulp aan de Kool en In het verleden zijn al verscheide ne pogingen gedaan binnen de uni versiteit te komen tot een progressie ve partij, waarin hoogleraren, stu denten, wetenschappelijke medewer kers en verder alle personeel uit al le faculteiten broederlijk naast el- i kaar zouden moeten werken aan een betere universiteit. Het is wat merk waardig. dat zeker in een stad als Leiden de laatste en geslaagde poging van de hoogleraren moest komen. Een vijftigtal van hen onder tekende vorig jaar het manifest Aca demische Vrijheid (waarin de nadruk werd gelegd op de maatschappelijke oriëntatie van dé universiteit) en vroeg mensen uit andere geledingen met hen samen te werken. Die sa menwerking kreeg vorm in een aan tal werkgroepen. Een van die groep jes is de Werkgroep Universitair Be leidsprogramma. De eerste opzet van deze werkgroep was het formuleren van een aantal gedachten waaraan de eerste leden van de eind mei te kiezen universi teitsraad houvast zouden kunnen heb ben Later werd het idee geboren 'n partij op te richten, die zou gaan proberen een groot aantal vertegen woordigers in de universiteitsraad te krijgen. Gisteren werd in het Akademiege- bouw de oprichtingsvergadering ge houden. Ruim tachtig belangstellen den, verdeeld over alle geledingen, woonden de vergadering bij. Nadat D. Couprie (wetenschappe lijke staf) uiteen had gezet, dat het hier ging om een "mondiaal unicum" omdat de hokjesgeest werd door broken en alle geledingen elkaar in een partij zouden kunnen vinden viel een stilte. Iemand uit de zaal wilde weten wat de initiatiefnemers zich hadden \oorgesteld. Die vonden echter dat er nu maar eens geluiden uit de zaal moesten komen. De dis cussie die daarop ontstond was al lesbehalve samenhangend. Iemand pleitte voor het maken van een par tij met een discipline en een achter ban; een ander pleitte voor aanslui ting bij een vakbond; nog een an dere mogelijkheid zou zijn dat men als progressieve beweging ging ope reren Dat zou betekenen, dat men niet zozeer het hele programma, maar de geest van het programma onderschrijft. Prof. Lammers probeerde met zijn visie de Impasse te doorbreken. Hij I pleitte voor een partij, bond of club die de gekozen universiteitsraadsle- I den later ter verantwoording zou kun nen roepen, eventueel zou kunnen I voeden met ideeën. Hij kreeg geen I aandacht. Prof. Maas, de voorzitter, besloot na verzoek uit de zaal eerst maar over te gaan naar het volgen de punt op de agenda: de beperkte bespreking van het beleidsprogram ma De rode draad van het programma later ging men spreken van de rode kabel is de maatschappelij ke oriëntatie van de universiteit. Onderzoek en wetenschap die nen verricht te worden ten behoeve van de maatschappij en niet. meer omwille van zichzelf. De universiteit mag wel een politiek actiecentrum zijn, maar slechts vanuit de wetenschap en met wetenschappelijke methoden. Als onderwijs en onderzoek hun rechtvaardiging vinden in hun maatschappelijke taak dan is ieder een die op de universiteit werkt me de verantwoordelijk voor de beleids bepaling. In werkelijkheid is het program ma langer. Zelfs zo lang dat men er bij wijze van sspreken de landelijke politiek mee in zou kunnen. In ieder geval bevat het programma een aan tal punten, die niet in een universi teitsraad, wel n een parlement be vochten kunnen worden. Voorbeel den: verruiming van het studenten budget, beperking van vrijheid van onderzoek op grond van maat schappelijke gevolgen en ethische aanvaardbaarheid, taakverdeling tussen de studierichtingen en vak groepen aan de Nederlandse hoge scholen en universiteiten. De bezwaren die tegen het pro gramma werden aangevoerd (te veel omvattend, onduidelijk, onlogisch), werden weggevaagd met een "het .gaat om de geest die er uit spreekt". Zonder dat de vergadering dat uit sprak, mag men er van uitgaan, dat I de progressieve partij, groep, club of wat dan ook hierover werd nog i geen besluit genomen) aan de ver kiezingen zal deelnemen In de ver schillende faculteiten worden nu kan didaten gezocht die bereid zijn het programma te onderschrijven. De aanwezigen werden verzocht zich als sympathisant op te geven aan het eind van de avond. "Tot nu toe ia niemand als partijlid ingeschreven", verzekerde de heer Couprie. die ook nog kon melden, dat er een bank rekening open staat voor bijdragen in het verkiezingsfonds. "Curatoren hebben zich bereid verklaard, de helft van de onkosten te betalen, tot een maximum van 2000 gulden". HANS LUDO VAN MIERLO

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3