STREEKRADIO NAAR N.O.S. onna Minister Klompé in beleidsnota: Gaskamer voor Manson drie volgelingen en z'n vandaag Lachend liepen zij doodvonnis tegemoet Marihuana-gebruiker kent geen grenzen DE MANTEL SPECIALIST BOM M Veel kritiek Wolkenvelden Vijf mannen kaapten een vliegtuig Leidse hoogleraar prof. Noaeh: voordeliger brengt is KOREVAAPGAPAGEnv ©uc/ &ltt tenws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 30 MAART 1971 No. 33362 LEIDSCH irecteur: G. Koopman oofdredacteurDrs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 18.10 per kwartaal (postabonnementen f 20.50), f 6.05 per maand (bij vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0.30 Witte Singel 1, Lelden - Tel.: 25041, Redactie: 21507 Nabezorging tot 20 uur, tel. 30500 (zat. 18 uur). inister Klompé heeft een bom klaar liggen voor de komende kabinetsforma tie. Een bom in de vorm van een nota over het invoeren van re gionale radio-omroepen. De mi nister wil bijvoorbeeld perse dat bij de oprichting van die stations de NOS een leidende rol krijgt toebedeeld. Technisch is dat niet onbegrij pelijk. De NOS heeft nu eenmaal een aanzienlijke kennis van za ken en een belangrijk deel van de uitrusting die nodig is. Maar de kritiek, die in vele streken wordt uitgeoefend op de ideeën DEN HAAG Minister M. A. M. Klompé, wil alle 1 regionale omroepen onderbrengen bij de NOS. Een stand punt dat veel kritiek ontmoet bij de stichtingen voor regio- van de NOS ov®£ regionale om- ir roepen, is veelbetekenend. De NOS schijnt het streekgebeuren buiten de Randstad voornamelijk als folklore te zien. Veel begrip voor wat zich daar werkelijk af- spee't. kan men van de huidige programmastaf van de NOS niet verwachten. Politiek ligt de zaak bijzonder moeilijk. Minister Klompé zou in het huidige kabinet zeker haar collega's van de WD tegenover zich vinden, die niets moeten hebben van regionale omroepen beheerst en beheerd vanuit Hil versum en Bussum.' En dan is er nog de kwestie van de financien. Mevrouw Klom pé wil de oprichting van regiona le radiostations wel financieren uit de STER-pot. En dat beknot de nationale omroepen in hun financiële mogelijkheden Ander zijds voelt de minister weinig voor het invoeren van lokale reclame. Zodat de vraag is, hoe lokale zen ders in dit plan levensvatbaar heid hebben. Kortom de toekomstige kabi netsformateur krijgt een flinke knoop te ontwarren. nale omroep. De minister heeft zich in haar ont - werp voor een beleidsnota, dat z>' heeft toegezonden aan de omroëp- raad, opgesteld achter het stand - punt van de NOS, die er-en n1.'" wil laten voor de mogelijkheid die de omroepwet wel biedt namelijk he( stichten van zelfstandige regionale omroeporganisaties. Alle bestaande omroepverenigingen i staan achter het rapport van de NOS. waarmee de minister nu haar instemming heeft betuigt. De regio nale stichtingen zijn echter bijzon der teleurgesteld over het standpunt .van de minister, dat overigens niet als een volslagen verrassing uit de 'lucht is komen vallen De stichtingen in de drie grote steden. Rotterdam. Den Haag en Amsterdam, zullen nu contact met elkaar opnemen o.n gezamenlijk te proberen de ministeriële beleidslijn om te buigen." In Rotterdam is de teleurstelling bij de voorzitter van de omroepstichting. wethouder Van van de mogelijkheden lukt ons het der Ploeg, bijzonder groot. Onlangs gezamenlijk optrekken met Amster- besloot de gemeenteraad tot het in- ciam en Den Haag aldus de Minister Klompé stellen van een stichting, die opwoordvoerder van de Rotterdamse 1 zelfstandige basis een regionale om- stichting. De heer L. Brouwer, voor- roep voor Rotterdam van de grond zitter van de Haagse regionale om- moet brengen Het raadsbesluit ligt roep «HRO. toonde zich zeer ver- nog ter goedkeuring bij Provinciale ontwaardigd: „Wij leggen ons hier Staten van Zuid-Holland. niet bij neer We hebben er ernstig Rotterdam zal alles in het werk bezwaar tegen om onder curatele steilen om zelfstandig en niet onder NOS-vleugels te werk te gaan. Eén Op de rechter foto: van 'inks naar rechts Susan At kins, Patricia Krenwinkel en Leslie van Houten. Breed lachend traden zij de foto grafen tegemoet toen zij naar de rechtszaal gingen om de strafmaat te horen. Zij hebben het vonnis even als hoofdbeklaagde Charles Manson foto links) niet gehoord. Tevoren werden zij wegens schreeuwen tegen de iury uit de zaal gezet. Maar ie lach bestierf ivel op het gezicht toen zij de uitspraak •)an de jury hoorden: dood- draf in de gaskamer. De Bilt verwacht van vanavond tot morgenavond Wolkenvelden maar op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot krachtige wind tussen noordoost en oost. Min. temperatuur omstreeks 1 fraad, mavima morgen van 6 gra den in het noorden tot II graden plaatselijk in het zuiden van het land. (Opgemaakt om 12.40 uur) 30 maart Zon op: 6.21 uur; onder- 19.09 uur Maan op: 7.25; uur onder: uur Hoogwater te Katwijk te 5.27 en 1750 uur; laagwater te 1.22 en 13.50 uur. (Van onze correspondent mr. H. L. Leffelaar) WASHINGTON (GPD) Charles Manson, de leider van een „mystieke" groep van voornamelijk vrouwelijke „hippies", is gisteren met drie van zijn vrouwelijke volgelingen ver oordeeld tot de doodstraf in een van de gaskamers van Califor- nië. Dit was een aanbeveling van de jury in deze zaak. De rechter behoeft deze aanbeveling niet te volgen en kan in- plaats van de doodstraf levenslange gevangenisstraf opleggen. De uitspraak van de rechter volgt op 19 april. Indien de rechter tot de doodstraf besluit kan de uitvoering van het vonnis nog maanden, zo niet jaren, op zich laten wachten omdat Man sons advocaten hebben aangekondigd in hoger beroep te zullen gaan. Bo vendien is de doodstraf in Califor- nlë al enige jaren niet meer ten uit voer gelegd. Terwijl de jury haar vonnis be kendmaakte (in afwezigheid van Manson zelf) bevond zich buiten het gerechtsgebouw van Los Angeles een groep van zes kaalgeschoren meisjes, die zich daar al enige weken had- Komt er een metro in Leiden? Een casino in Noordwijk Een bioscoop in Alphen De toekomst zal het leren. Maar als u het wilt weten, moet, u het Leidsch Dagblad vast gaan lezen. Als u nu onderstaande bon invult, krijgt u het Leidsch Dagblad 4 weken lang voor de halve prijs. Ik word abonnee per 13 april '71 en ontvang de krant reeds vapaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld er. noteer mij aansluitend als abonnee naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In ocen enve'op (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagb.ad antwoordnummer 214, Leiden. ren geposteerd en nu dreigden met zelfverbranding wanneer het vonnis zou worden uitgevoerd. Het waren de restanten van Mansons eertijdse aan hang, toen hij nog als een zelf-uit- geroepen „Christus" de scepter zwaai de over een groep van jonge meisjes, die hij blijkbaar volkomen in zijn macht had. Het proces-Manson is luidruchtig verlopen. Manson werd tenslotte het recht ontzegd als zijn eigen advocaat op te treden, maar bleef tijdens de rechtszittingen luid protesteren. De drie meisjes die met hem terecht stonden gaf hij vaak aanwijzingen wat zij wel en niet moesten zeggen. De meisjes verschenen, blijkbaar op zijn aanwijzingen, met getekende kruisen op haar voorhoofd en knip ten zichzelf tenslotte bijna kaal in navolging van de „leider", die zij blijkbaar nog trouw waren gebleven. De wandelingen door de lange gan gen van het gerechtsgebouw gingen steeds gepaard met het zingen van HONGKONG AP. AFP. Reuter) Vijf met revolvers en een geweer gewapende mannen hebben vanoch tend een vliegtuig van „Philippine Airlines" gekaapt. Zij dwongen de gezagvoerder naar Kanton in com munistisch-China te vliegen, toen het toestel met 44 passagiers een bin nenlandse vlucht van Manilla naar Davao maakte. De kapers stonden zestien passagiers toe op het vlieg veld van Hongkong, waar een tus senlanding werd gemaakt om bij te tanken, het toestel te verlaten. Vier van de vijf kapers zijn Philippinos. terwijl de vijfde kennelijk een „European" was. een woord dat in uitdagende liederen, liedéren die ech- Hongkong wordt gebruikt voor niet- ter gisteren na de uitspraak van de Aziaten met inbegrip van Amerika jury achterwege bleven. nen. DEN HAAG „De marihuana- gebruiker weet zelf niet tot hoever hü kan gaan. Dat is duidelijk uit proeven gebleken", zo zei de Leidse hoogleraar prof. dr. E. L. Noach op een vanochtend begonnen „drug- symposium", georganiseerd door de Koninklijke Nederlandse Maatschap pij ter bevordering der Pharmacie. Prof. Noach vindt de discussie over het afvoeren van hennepprodukten van de opiumlijst weinig reëel, om dat de opiumwet op internationale afspraken berust. Voor een binnen lands „gelegaliseerd" gebruik, zou de stof gekocht op de buitenlandse markt ons land binnengesmokkeld moeten worden. De Leidse hoogleraar was verder van oordeel dat alcohol en mari huana niet op een lijn zouden moeten worden gesteld. Alcohol is voor we tenschap en techniek een volstrekt onmisbare stof. die daarom nooit uitgebannen zal kunnen worden. Vol gens prof. Noach bestaat nog weinig zekerheid over de werkzame bestand delen van hennepprodukten. Het stellen van marlhuana-sigarètten on der de warenwet is in verband met het ontbreken van gehaltebepalingen nog niet mogeiyk. Eerder op de ochtend had de voor zitter van de Koninklijke Nederland se Maatschappij ter bevordering der Pharmacie dr. J. H. M. Winters ge zegd dat de apothekersorganisatie be- van de NOS te moeten werken' Hij tekent hierbij wel aan. dat hij pas een definitief oordeel kan vel len als de beleidsnota zelf uitkomt „Wat de minister tot nu toe heeft gezegd klonk niet erg hoopvol en alt ontwerp verbaast mij dan ook niet". De heer Brouwer, tevens lid van de Raad van State, hoopt nog op steun van de Tweede Kamer. „Ik hoop dat ook Kamerleden, die zich in de omroepKwestie neutraal opstellen zullen zeggen: In de om roepwet is de mogelijkheid neerge- legd om zelfstandige regionale om- roepen op te richten, dan moet de minister dat ook waarmaken". Ook de provinciale stichtingen zoeken contact om gezamenlijk iets te ondernemen. Zo hebben de Bra bantse stichting <SROB) en de Friese stichting «RTF» al besloten samen te werken. Ook de Stichting Regionale Omroep. Volgens de beleidsnota van de minister is reclame taboe ln de re gio en ook dat standpunt heeft zij overgenomen uit het NOS-rapport. De minister, garandeert in haar be leidsnota aan de regionale zenders een programmavrijheid. Reclame wordt geweerd omdat de minister meent, dat door reclame op de re gionale zenders zowel de STER als de pers schade wordt gedaan. De stichtingen die hebben geko zen voor artikel 47 B in de omroep wet, waarin wordt gesproken over de zelfstandige structuur van de re gionale zenders, hebben het plan om binnenkort bijeen te komen en een standpunt te bepalen. Dit zou gebeuren onder auspiciën van de stichtingen Kennemerland en Eind hoven. Van de politieke partijen is in ie der geval de VVD tegen de beleids lijnen van de minister. De andere partijen zullen zich ook kritisch op stellen. zodat verwacht mag worden dat wanneer het ontwerp ongewij zigd in de Tweede Kamer komt. de minister een harde dobber zal krij gen. ••O p«nw< zorgd is over de grote dosis verdo vende stoffen die. buiten elke medi sche of farmaceutische controle om, door leken worden ingenomen of in gespoten. De Amerikaanse wetenschappelijke journalist A. L. Blakeslee constateer- Rq ri 11 ovc de vanochtend twee ongunstige ont-, UdllIxAJ V C-J. VailCld wikkelingen bij het druggebruik: het gebruik van hennepprodukten door rrPctPHr/l jonge kinderen van 11 en 12 jaar en 1 ColCCI LI het steeds toenemende gebruik van heroïne. FIAT 850 Sport Coupé De zuinige, sportieve auto vanaf f7581,— incl BTW leverbaar uit voorraad. Showroom: Korevaarstraat 19 Leiden - Tel. 01710—42146* BUSSUM Vier overvallers zijn vanochtend kort nadat ze een bank roof hadden gepleegd ln Bussum aangehouden in Diemen. Omstreeks half tien vanochtend stopte voor het bijkantoor van de Bondsspaarbank op de hoek van de Ceintuurbaan en de Laarderweg ln Bussum een auto met vier mannen. Drie van hen gingen naar binnen en dwongen onder bedreiging met wapens, het aanwezige bankperso neel geld af te geven Met een be drag van ongeveer 29 000 gulden gin gen de overvallers er in een groene Alfa Romeo vandoor. Drie kwartier later werden de overvallers aange houden toen de auto in Diemen voor een rood verkeerslicht stond te wachten Twee van de inzittenden bleken in het bezit te zijn van een pistool. Het geld werd in de auto aangetroffen. Dominee Dorsman uit Stapnorsi wordt op het ogenblik overladen met allerlei brieven, de meeste niet al te vriendelijk van toon. Op een vraag of hü de laatste we ken niet is gaan twyfelen aan zün principes omtrent inenting zegt hü: ..Ik wil daar liever niet over praten. Dat is tè persoonlijk voor me." PAGINA 7 Brigitte Bardot zou best nog eens willen trouwen PAGINA 5 Luitenant Calley is schuldig be vonden aan massamoord PAGINA 9 Dolle Mina's trekken de wüde we reld in PAGINA 11 De Shell verwacht wel iets van de olievondsten op de Noordzee PAGINA 13 De kans, dat Crvtfff tegen Joego slavië van de party is. moet uiterst klein worden geacht PAGINA 15 Leidenaars ontwierpen het corso van Rynsburg PAGINA 17 Vit het Leidsch Dagblad van 30 maart 1871. Vlaardingen. Na de met selaarsknechts hebben de timmerlieden het werk gestaakt De laatsten echter niet met gunstig gevolg. De bazen hebben na rijp beraad van de hand gewezen een voorstel om het loon met 2 cents per uur te ver hoog en. AdvertentieVerloren een bruin zijden en-tous-cas benevens een grijs zijden pa rasol. De eerlijke vinder ivordt verzocht deze te depo neren op het bureau van Politie.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1