IJolle Mina's trekken wiide wereld in Shell verminderde de koolmonoxyde in de uitlaatgassen van 17.000 auto's met meer dan 50%! Ongelooflijk wat die grieten presteren" Shell wil samen met u de luchtverontreiniging beperken Lentekorting op Bruynieel Keukens löü.- tot 750.- gulden y it' In zelfverbouwde legerjeep Bent u al voor zo'n GRATIS uitlaatgastest bij één van de Shell-stations met het paarse spandoek geweest? n@r 5< SHelmondse garagechef: -^5I4JJSDAG 30 MAART 1971 LEIDSCH DAGBLAD M J ormaai stad 1 De Dolle Mina die vorig jaar maart met «ebou idiote buik opzien baarde tijdens 'n ver ste? <'er'n^ van ver'oskundigen in Utrecht, ft dezer dagen in een smerige overall on- een auto in een Helmondse garage. De o is een in Duitsland op de kop getikte ij merikaanse legerjeep, de Dolle Mina is Connie van Nieuwkerk (26), afgestudeerd sociologe, vormingsleidster. Naast haar ligt Anneke Weise (33), tot voor kort „traffic supervisor" bij Mars („een hele hap groter, een hap meer ener gie"). vet we iel hi !L i Ipj eide meisjes hebben hun baan er- gegeven ora, zoals dat vroeger ;tte, de wijde wereld in te trek- Per Jeep naar Afrika, met z"n itjes. Connie: „We willen ten >te een half Jaar wegblijven." Jeep kostte 2700 gulden. Anneke: [ij reed, maar meer ook niet". Het Sahara-klaar" maken van het oertuig zou, wanneer Je zoiets laat ;n, een dure grap worden. „Dan !n we het zelf", besloten Connie Anneke in een bui die thans "terzet overmoedig is gebleken. Ook de iritsen waarop straks geslapen gaat ?orden, werden zelf betimmerd, zelf ;monteerd. )e Helmondse garagechef onder piens leiding de meisjes het karwei laren weet niet hoe hij het heeft: 't Is ongelooflijk wat die grieten iresteren, ze giechelen niet en ze leren snel." Hij betreurt het niettemin dat ze hun Afrikaanse avontuur doorzet ten: „Ik had hen graag als auto monteur in dienst genomen". Zijn stellige indruk na een serie pechles- sen die hij Connie en Anneke gaf: „Die twee redden zich wel, daar zit lk niet over in." Behalve proviand gaat een tjokvolle medicijnkist mee. Op het imperiaal liggen reserve-onderdelen waarmee een tweede Jeep te bouwen valt. Waarom gaat Dolle Mina Connie van Nieuwkerk naar Afrika? „Met dat plan loop ik al Jaren rond. Later ga ik me misschien de finitief als sociologe in Afrika vesti gen, maar zo'n beslissing moet Je niet op de bonnefooi nemen. Daar om wilde ik eerst eens rondkijken." Anneke gaat mee omdat ze „al die Mars-energie wel eens kwijt wil." Moet de Dolle Mina-beweging in Nederland het voortaan zonder activiste Connie van Nieuwkerk stellen? „Voorlopig wel, maar ik blijf Dolle Mina, er is nog genoeg te doen. Overigens ga ik in Afrika de positie van de vrouw daar bestuderen." Drie Connies Er gaan eigenlijk drie Connies van Nieuwkerk naar Afrika: de avontu rierster, de Dolle Mina en de socio loge. „Als ik weer terug ben zal ik zeker rapport uitbrengen over de si tuatie in de Afrikaanse landen die we bezoeken." Dat zijn ze bijna al lemaal als. het schema haalbaar blijkt. Op Zuid-Afrika na. „Daar krijgen ze me met geen stok naar toe." Het zit er ook in dat Connie bij haar terugkomst vele lezingen over „de vrouw in Afrika" zal gaan hou den. Lezingen houden deed ze al. „"Voor militairen, voor CHU-vrou- wen, voor politie-agenten (over ge zag), voor plattelandsvrouwen, voor huisvrouwen, huishoudschoolmeisjes, academisch gevormde vrouwen, voorJa voor wie niet". Over wat Dolle Mina is en wat Dolle Mina wil. Connie: „Die huishoud schoolmeisjes kunnen er niets aan doen dat ze zich zo slecht bewust zijn, maar die academisch gevormde vrouwen geef ik op hun donder. zij moesten beter weten." Taakverdeling Waar Connie in haar inleiding al tijd op hamerde, was de taakverde ling tussen man en vrouw die vol gens Dolle Mina veel vrijer moet worden. „Als Je als meisje wordt geboren vallen al direct een hoop mogelijkheden weg. Zo zullen veel mensen het gek vinden dat twee meisjes in een smerige overall on der een Jeep kruipen en daar dan ook nog mee naar een eng land als Afrika trekken. Nemen jullie niet eens een Jongen mee, vragen ze ons vaak." Dat doen ze dus niet. Ze staan hun mannetje zelf wel. Denkt Connie dat er een tijd zal komen waarin een vrouwelijke automonteur heel gewoon is? Connie: „Er is nu al verbetering, nu al worden vrouwen in typisch mannelijke beroepen geaccepteerd. Op l.t.s.-sen enzo zie je ook al wei meisjes, maar in de hele wereld zit nog geen jongen op een huishoud school. Toch moeten er Jongens zijn die dat zouden willen." Ze vindt het Jammer „dat mannen die lief, zacht en emotioneel zijn niet of nauwelijks worden geaccep teerd in vrouwelijke beroepen." Ze weet hoe dat komt. „Het begint al bij de opvoeding van hele klein tjes. Een meisje wordt geknuffeld en aangehaald, jongetjes worden over de bol geaaid. Ben jij nou een vent dat je zo staat te grienendat zeggen ze toch tegen huilende Jon getjes. De buurt zegt Een vroege „conditionering" die een vrije taakverdeling al bijvoor baat de grond intrapt. Connie: „De buurt vindt het idioot wanneer de vrouw werkt en de man het huis houden doet. Waarom, als ze dat nou de prettigste rolverdeling vin den." Loopt het aantal Dolle Mina's niet wat terug? Van acties hoor je niet zo veel meer. ADVERTENTIE Connie van Nieuwkerk (r.) en Anneke Weise (l.) is het werk wel toevertrouwd! Een afgedank te Amerikaanse legerjeep wordt verbouwd. „We zijn wat minder sterk geloof ik. Aan de andere kant komt Dolle Mina in het zuiden pas goed op gang." Zoals in het Brabantse Veg- hel waar Connie en Anneke een riante flat hebben. Connie, uit zichzelf: „Ze zeggen vaak dat Dolle Mina aanmatigend doet. De mensen zijn toch tevreden, zeggen ze, wat motten Jullie nou? Maar dat is een fabeltje, de mensen zijn helemaal niet zo tevreden, ze vliegen met hun kop tegen de muur!" .Voorts tekent Connie aan dat de Nederlandse Dolle Mina zich thans tijd gunt voor de bestudering van bepaalde onderwerpen. Met het oog op „straks te voeren betere acties". Straks, wanneer Connie er mis schien weer „bij" is. Eerst zijn er voor Anneke en haar andere pro blemen op te lossen. De jeep om te beginnen, die is nog legergroen en dat kan natuurluijk niet. Htf moet eel-wit worden. Connie: „En bloemetjes erop". KEES HAAK ADVERTENTIE «A &rt§RÏ&'4 Zeven lenteweken lang geeft Bruynzeel erg interessante kortingen op haar keukens met ingebouwde apparatuur. De startdatum is 26 maart en de actie loopt tot 15 mei. U bent welkom in de 15 Bruynzeel verkoopfilialen in Nederland, waar u alle Bruynzeel Keukens op uw gemak kunt bekijken (meer dan 1000 combinatie mogelijkheden) en waar u precies kunt horen hoeveel korting u krijgt. Strooien hoeden zijn dit voor jaar en zomer 'in'. Zij links draagt een strooien hoofddeksel met 'n gebloemd katoenen rand, tenotjl hij in plaats van band 'n metalen ketting om de hoed draagt. Alles naar de mode van de Romeinse modekoning Remo Argenti. Bruynzeel Keukendealer N.V. Houtwerf Nieuwe Rijn 87, Leiden Ja, wij willen we! eens iets meer weten over Lentekorting op Bruynzeel Keukens. LD 2 Naam:. Adres: Plaats:. Telefoonnr.: Sturen aan Bruynzeel Keukens, Postbus 204, Zaandam. Uit de steekproef bleek dat slechts 1/3 van de auto's voldoet aan de eis, dat de uitlaatgassen maximaal 4%% koolmonoxyde mogen bevatten. Een eis die binnenkort wettelijk ingevoerd wordt. Na de test gemiddeld slechts 2,8% koolmonoxyde De niet goed afgestelde auto's pro duceerden gemiddeld 6,8% kool monoxyde. Na het bijstellen van de carburateur zakte het gemiddelde tot 2,8%. Dus ver onder de straks gel dende wettelijke norm. Als u ook meehelpt kan de luchtverontreiniging drastisch beperkt worden Shell helpt de luchtverontreiniging beperken met zijn benzine nieuwe formule. Maar ook Cl als automobilist kunt meehelpen, als u gebruik maakt van de gratis uitlaatgastest bij Shell. Het duurt maar een paar minuten U wordt snel en gratis geholpen op één van de ruim 250 Shell-stations met het paarse spandoek. En u rijdt er niet alleen „schoner" door, maar ook zuiniger.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11