Hulde voor huisarts Installatie pastoor Goudkamp Gehuwde priester niet in eucharistieviering Leiden ontvangt geen subsidie voor school Patiënten namen afscheid van dokter F. J. G. Wijdicks 3 a Gunstig jaar oor NC Reis V. Acad, examens ATTENTIE UNIEKE KANS i Gastgezinnen gezocht Aartsbisschop bij Leidse oud-katholieken i STEMMEN BIJ VOLMACHT Kon. goud voor L. Krassenburg Jongen viel Botsing tussen auto en invalidewagen Bisschop Rotterdam tot Leidse studentenparochie LANDAG 29 MAART 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 zijn Grol EIDEN Een huisarts weet, als mens, of en in welke mate er Jri* irdering voor hem bestaat. HU hti lt dat aan den lijve als hij jubi- 'm i t of afscheid neemt. Letterlijk 'at( i den lijve: dokter F. J. G. Wy- KVJ |s kreeg zaterdagmiddag 350 han- te schudden. Ia twintig Jaar verwisselt hij zijn huisartsenpraktijk voor hei eesheer-directeurschap van de Clarastichting in Rotterdam comité uit de patiënten had een lieidsreceptie belegd in de hal het Sint Elizabeth ziekenhuis, lamens het comité sprak de heer van Dijk aan het begin van de re- V(J tie woorden van dank voor de rlc} gen, die dokter Wijdicks altijd 05] i zijn patiënten heeft besteed. "U .qJj gt goed voor ons, wat ook blijkt B het feit, dat u een uitstekende op- ger hebt gevonden in de persoon D dokter Smit. wy wensen u in uw uwe werkkring het allerbeste", us de heer Van Dijk, die zilveren idelaars en een geschenk onder ;vert overhandigde aan de schei - de arts (rechts op foto Holvast), vrouw Hillenaar verraste namens comité mevr. Wijdicks met een ket. stlj" DEN De afdeling Leiden van N.C.Reis V. kan op een gunstig L terugzien. Dit bleek uit de Ja&r- :en, die tijdens de Jaarvergade- door de penningmeester, de heer loot, werden uitgebracht. In to- werden 45 excursies, zowel in als buitenland, gemaakt, lerden leden namen aan deze sies deel. De vier culturele iden werden bezocht door in to- 836 personen. Het financieel ver sloot bij al deze activiteiten af een voordelig saldo van f 720, rdoor de kapitaalrekening afsloot een bedrag van f 3.363. J ijdens deze vergadering werd af- i «d genomen van de heren M. usen en E. J. Veldhuyzen. De ,j]j Drz. memoreerde hoe beiden zich op schillend terrein, de heer Jansen secretaris en de heer Veldhuyzen vice-voorzitter, tientallen jaren jjjlr de afdeling hebben ingezet. Een tor chenk onderstreepte de dank voor hun aan de dag gelegde activi- u ten. De heer E. H. v. d. Mooren :d tot bestuurslid gekozen. (adat de jaarstukken waren be- ideld, volgde een dia-projectie ir de bijbel en gingen de aanwe rf en „op reis", waarbij de vakan- 6 doeleinden ditmaal lagen in Noor den en Denemarken. Wat verder huis lagen de Atlantische par- waarvan er enkele werden be- LEIDEN Aan de rijksuniversiteit van Leiden slaagden voor het docto raal examen klassieke taal- en let terkunde de heren G. Dr&isma (Lei den) en L. van Starrenburg (Den Haag). Voor het doctoraal examen schei kunde en natuurkunde slaagden resp. de heren P. van Pelt 'Den Haag) en J. Bosschieter (Leiden). De heer J. van der Velden (Am sterdam) slaagde voor het doctoraal examen politieke wetenschappen. Parkeergelegenheid heeft U bi) ons voor de deur. Of op een minuut afstand v. d. Werf- straat. Oude Rijn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigr (Ir. Driessenstraat Oude Vest en Langegracht (Lichtfabrieken). Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste mer ken in te zien. Onze traditie is „altijd voor deliger" geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele Jaar „voor ioveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit door echte vakservice te bie den Doet er Uw voordeel mee Gouden sieraden, verlovings ringen. horloges, klokken, cas settes. verzilverde geschenk artikelen. briljant De beste merken, de ruimste keuze Juwelier - Horloger v d WATER Haarlemmerstraat 181. ADVERTENTIE VOOR MENSEN MET ZAKELIJKE AANLEG. Nederlandse vestiging van Amerikaanse Mij. zoekt AGENTEN. Geen eigen verkoop, alleen afeveren van ooncurrentievrij artikel. Benodigd kapitaal f 7550, Potentiële winstf 500,— tot f 3000,— per maand. Schrijf naar nummer 22285 aan het bureau van dit blad. LEIDEN Het Centraal orgaan voor het gemeentelijk voortgezet on derwijs had namens de Leidse raad aan de Kroon voorziening gevraagd tegen de beschikking van de staats secretaris van Onderwijs, waarbij geen gevolg is gegeven aan het ver zoek om rijkssubsidie voor een ge meentelijke school voor hoger eco nomisch en administratief onderwijs te Leiden. De staatssecretaris kon uit het te verwachten aantal leerlingen niet afleiden, dat er een zodanige behoef te aan de beoogde school bestaat, dat deze in overeenstemming kon zijn met een evenwichtig geheel van on derwijsvoorzieningen De Kroon heeft dit oordeel gedeeld en het beroep ongegrond verklaard. Zij heeft erop gewezen, dat met het oog op de bestaande onzekerheid omtrent de behoefte aan scholen van dit type behoedzaamheid wordt be tracht bij het bepalen van de plaat sen van vestiging. Dergelijke scholen zijn gevestigd te Amsterdam. Arn- aan pastoor M. J. Aarents uit Den Haag, die naast zijn grote-stads- gemeente het consulentschap in Lei den heeft waargenomen. De intrede van pastoor Goudkamp in de Leid se oud-katholieke gemeente vergeleek hij met de aankomst van Paulus in Rome. Ook pastoor Goudkamp heeft een lange reis gemaakt, na in Australië hard gewerkt en gesjouwd te heb ben. Ook hij zal zich hebben afge vraagd wat staat mij straks te wach ten? Toen Paulus in Rome de groep christenen ontmoette die hem tege moet was gekomen, dankte hij God en vatte moed, zo staat er in Hande lingen 28. Moge bij u, pastoor Goud kamp, ook de dank opwellen nu u hier in deze gemeente intrede doet. Nu zij weer een herder heeft, tone ook de gemeente daarover haar dankbaarheid met haar trouw. Mo gen wij herder en gelovigen ook trouw bevonden worden, trouw aan de Heer. Na het gebed wenste de aartsbis schop de nieuwe pastoor een zegen rijke tijd toe. art)" zoekt ook in Leiden en om- Pastoor Goudkamp had tot tekst ""LEIDEN Het „Experiment in lernational living (open huis-open 0 ring gastgezinnen voor Amerika - l0) n tussen 15 en 19 jaar, die meer al er Nederland willen leren. Het e. at om de periode 1 tot 17 Juli en -ot 9 augustus. Tussentijds wordt reis door Nederland gemaakt trvoor de Amerikanen leeftijdge- ttAen uit de gastgezinnen uitno- pn. Inlichtingen bij Anneloes Spruyt, ■ft isartstraat 5 in Haarlem (tele- M on 023-261123). LEIDEN De aartsbisschop van de Oud-Katholieke Kerk, mgr. M. Kok, was gisteren in Leiden om in het „witte kerkje" aan de Zoeterwoudse Singel pastoor M. Goudkamp te installe ren als pastoor van de Oud-Katholieke Kerk in deze gemeente. Mgr. Kok bracht allereerst dank zonde der wereld wegneemt. Een voor zijn prediking gekozen Johan nes 8 vers 59: „Maar Jezus trok zich terug en verliet de tempel". Spreker zag een parallel tussen Abraham, die gehoorzaam aan Gods bevel de weg gaat die niet hij, maar die God wil en Christus, die door de eeuwige zich zelf aan God opgedragen heeft. Niet wat Hij wil. maar wat de Vader wil geschiede. Hij brengt ons tot het die nen van de levende God en heeft zichzelf gemaakt tot het lam dat de ADVERTENTIE verontrustende angst bevangt ons, zo vervolgde pastoor Goudkamp. als Christus zich terugtrekt daar waar Hij naar ons besef hoort te zijn. In de dankzegging klinkt het „die onze schulden draagt". Dat is harder dan de hardheid van het kruis. Het is ons kruis, onze verharding, ons niet wil len luisteren, onze verslappingWe maken ons zorgen over het wegtrek ken met de mensen uit de kerk en Je vraagt Je af of dit ook niet een dragen van het kruis is. Open perspectief De tekst is uit het schriftgedeelte waar het laatste uur is aangebroken en de zin van Christus' offer gaat openbaar worden. De verslaggever bij de voetbalwedstrijd zei: „Nu gaat het uur van de laatste waarheid aanbreken". In Australië staat op dag in het jaar alles stil en wor den miljoenen vergokt, meer dan alle kerken aan charitatieve gaven in jaren kunnen opbrengen. Spreker was eigenlijk blij dat de uit slag 1-0 was, misschien keerde men nu een klein beetje naar de aarde terug. Blij ben ik ook, aldus spreker dat we nog een kerk hebben. God moet wel eindeloos geduldig zijn. Pastoor Goudkamp sprak de hoop uit in Leiden te doen wat hij zich in zijn vorige gemeenten Lunteren en Sas van Gent, in het Leger en bij de Luchtmacht en onder de emi granten ook ten doel stelde: iets te reflecteren van Gods goedheid en de boodschap brengen dat Jezus Chris tus voor alle mensen gestorven is, zodat er een open perspectief is ge komen. Tot slot las pastoor Goudkamp een boodschap voor van zijn vorige ge meente, die vergezeld was van een uit palmtakken vervaardigd kruis en waarin de Australische gemeente zegt hem, Eindhoven, Enschede. Den Haag, Groningen, Rotterdam en Sit- tard, terwijl nog in het plan scholen zijn opgenomen in Haarlem en Utrecht. De Kroon meent, dat de ca paciteit van deze scholen voldoende moet worden geacht om aan het uit geheel Nederland te verwachten aantal leerlingen plaats te bieden. zich verbonden te weten met de de gemeentekamer van de kerk gele- De aartsbisschop, mgr. Kok Leidse in de gemeente van Christus, genheid met de nieuwe pastoor ken- I flinksen de nieuwe pastoor. Na afloop van de dienst was er in nis te maken. (Foto Holvast) zeró <»cAri/ueM Terecht wordt er ach en wee ge roepen over het grote aantal thuis blijvers bij de verkiezingen sinds de opkomstplicht is afgeschaft Maar hem, die van zijn stemrecht gebruik wil maken en zich op de verkiezings dag in het buitenland bevindt, wordt het niet gemakkelijk gemaakt Het aanwijzen van een gemachtigde kan een omslachtige geschiedenis zijn. zó omslachtig, dat men het iemand nauwelijks kwalijk nemen kan. dat hij er maar van af ziet. Men kan namelijk maar niet machtigen, wie men wil. Wie wel? a. uw echtgenoot of echtgenote; b. Uw bloed- of aanverwanten in de rechte lijn tot in de tweede graad; c. de echtgenoot van uw schoon zuster of de echtgenote van uw zwa ger; d. een huisgenoot. Aangezien mijn vrouw en ik samen naar het buitenland gaan, wij geen familie in Leiden hebben, noch een huisgenoot, zijn wij aangewezen op onze buiten Leiden woonachtige kin deren. Men begint dan met op het stad huis een aanvraagformulier te ha len. dit in te vullen en te onderte kenen. Dan moet de gemachtigde te kenen en moet de burgemeeester van de woongemeente van die gemach tigde op het formulier verklaren, dat die gemachtigde in het kiezersre- gister van die gemeente is ingeschre ven. Tenslotte moet dan het formu lier weer worden ingeleverd op het gemeentehuis van de volmachtgever. Een zeer tijdrovende geschiedenis. Men moet er niet aan denken, die hele cyclus per post af te werken Een wildvreemde kiesgerechtigde student, die sinds slechts enkele da gen een kamer bij mij zou hebben betrokken, zou ik als „huisgenoot" mogen machtigen, maar iemand, die al zo'n vijftig Jaar tot mijn aller beste vrienden hoort, niet. Een zeer onbevredigende toestand, waaraan spoedig een eind dient te worden ge- maakt. P. F. Janzen Burggravenlaan 243, Lelden Lelden in de Stadsgehoorzaal Vrijdag 2 april, aanvang 14.30,19 en 21.30 uur. Kaartverkoop bij Boek en Blad, Breestraat 107 op dinsdag 30 maart, woensdag 31 maart en donderdag 1 april van 9-18 uur n aan de zaal een half uur voor aanvang van elke show. De toegangsprijs? slechts F 2.- per persoon LEIDEN Een 8-jarig Leidenaar- tje raakte gistermiddag gewond bij een verkeersongeval op de Herensin gel. De Jongen, die op zijn fietsje reed. kwam daar te vallen, juist toen er vlak achter hem een brommer na derde. De bromfietser, een 56-jarige Leidenaar, kon de jongen niet meer ontwijken en reed hem aan. Het ventje kreeg een flinke hoofdwond en is door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. LEIDEN De 57-jarige bestuur ster van een invalidewagen kwam za terdagmiddag op de hoek Boom- markt—Kort Rapenburg in botsing met een lesauto. De vrouw, een in woonster van Leiden, haalde de auto in. Juist toen deze bij het op groen springende verkeerslicht begon op te trekken. De invalide vrouw kreeg een hersenschudding. Zij is door de EHD overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. LEIDEN Tijdens de oecumenische studentendienst, die gisteren in de Hooglandse Kerk werd gehouden, is een schrij ven van de nieuwe bisschop van Rotterdam, dr. A. J. Simonis voorgelezen, waarin de bisschop verklaart het onmogelijk on der zijn verantwoordelijkheid te kunnen nemen om een gehuw de priester in de eucharistieviering te laten voorgaan. LEIDEN In Holiday Inn heeft de loco-burgemeester, wethouder S. Menken, vanochtend de gouden ere medaille. verbonden aan de orde van Oranje Nassau, uitgereikt aan de heer L. Krassenburg, die onlangs het feit herdacht, dat hy voor veertig Jaar in dienst trad van de N.V. J. J. Krantz zoon, fabriek van lakens en wollen stoffen. De Jubilaris, die als assistent in het garenmagazijn begon, werd na enkele Jaren aangesteld als chef van de afdeling voorbereiding. Na ook nog in de administratieve sector werkzaam te zyn geweest, bekleedt hy thans de functie van chef van de afdeling planning. In het verenigingsleven heeft de heer Krassenburg een actieve rol ge speeld. Van 1935 tot 1940 was hy bestuurslid van de Jeugdclub „Pniël"; vlak na de oorlog werd hy benoemd tot diaken van de Herv Gemeente te Leiderdorp; enkele jaren later volgde zyn benoeming tot ouderling/ kerkvoogd. Hy was tevens actief in de plaatse- ïyke vakbeweging; vanaf 1958 was I hy penningmeester van de vakgroep. I afd Leiden. Voorts is hy vanaf 1955 lid van de ondernemingsraad van de N.V. Krantz. Het schrijven, dat was gericht aan de Leidse Studentenparochie, is een uitvloeisel van een motie, die 6 maart J.l op een landelijk onder verant woordelijkheid van de Leidse studen tengemeenschap gehouden congres werd aangenomen en waarin werd uitgesproken, dat de gehuwde pries ters van de Leidse studentengemeen ten op korte termijn zullen voorgaan in de eucharistieviering. Voorts werd in deze motie gesteld, dat de Leidse studentengemeenten zich actief zul len inzetten voor de vernieuwing van de kerk en de verandering van de samenleving, solidair met andere ge meenten, die deze weg zijn opgegaan en willen opgaan. De pastores van de Leidse studentengemeenten heb ben zich op 7 maart achter de motie van het congres gesteld. En aan de leden van de studentengemeenten gevraagd zich over de motie uit te spreken. In zijn brief zegt de bis schop, dat hij het vriendschappelijke en open gesprek, dat op 22 maart ge voerd is tussen de gezamenlijke stu dentenpastores en enkele vertegen woordigers van de Leidse studenten parochie enerzijds en vicaris dr. C. Braun en hemzelf anderzijds zeer goed heeft gedaan. In dit gesprek, aldus de bisschop, zijn aan de orde gekomen de oecu menische wijze van samenwerken die reeds meerdere Jaren bij u bestaat, als ook de kweetie van het voorgaan van de gehuwde priester, die voor u urgent biykt te zyn. Wat de oecumenische samenwer king betreft wil ik verklaren be reid te zyn in de geest van mgr. Jan sen het beleid te continueren, zoals dit door hem t.a.v. uw studenten parochie werd bedoeld. Van harte hoop ik dat de bezin ning op de inzichten die aan uw wij ze van handelen ten grondslag lig gen en die omwille van de oecume ne onze aandacht moeten blijven houden, bij u levend blijft. Gaarne ben ik ook zelf bereid hierover eens met u of uw vertegenwoordigers van gedachten te wisselen. Ik wil met zo groot mogelijke openheid blijven vol gen wat u bezig houdt. Ook koester ik de hoopvolle ver wachting dat in uw midden de oecu mene van de toekomst gestalte krijgt zoals ik dit ten opzichte van uw pas tores heb uitgesproken. Het zal die oecumene moeten zijn waarin wij als christenen „het lichaam des Heren onderkennen" (1 Kor. 11, 29) en in oprechte geloofseenvoud vieren en in praktijk brengen wat de Heer der Kerk met de Instelling van zijn zelf gave bedoelde. Tijdens het gevoerde gesprek is, aldus gaat de bisschop verder, heel duidelijk uitgesproken, dat er in uw midden vragen zijn gerezen n.a.v. recente publikaties over de Romeinse Instructie d.d. 13 Januari 1971 m.b.t. de gehuwde pastores. Ik acht de ont sta na moeilijkheden echter, voorzo ver ik dat nu kan bezien, niet van onoverkomelijke aard. Juist omdat ik hoop dat u in „oe- cumenicis" een weg bewandelt, die reeële openingen maakt naar de toe komst. als ook om te kunnen beplei ten dat voor de gehuwde pastores een zo groot mogelijke marge voor pasto rale werkzaamheid blijft bestaan, moet ik u dringend vragen het eerste deel van de motie niet te aanvaar den. In zijn schrijven vraagt de bis schop zich met zorg af of aanvaar dingen en uitvoering van het eerste deel van de motie de toch reeds zeer zorgwekkende polarisatie van de te genstellingen onder de gelovigen niet zou verscherpen. Als gelovigen staan wij nu eenmaal in een groter geheel en zijn alleen al aan de liefde ver plicht gelovigen, die over deze za ken anders denken, niet van ons te vervreemden. Tenslotte vraagt dr. Si monis zich af, waarom de Leidse studentengemeenten zich voor de rea lisering van het tweede deel van de motie ziet zouden kunnen inzetten, wanneer het eerste deel niet wordt aanvaard. Twee van de vier r.k. studenten pastores 'de twee gehuwden) heb ben naar aanleiding van dit bis schoppelijk schryven verklaard voor eigen verantwoording verder te zul len gaan. Twee anderen (waaronder pastoor Van Well, die zich sterk ge kant heeft tegen de benoeming van bisschop Simonis) zullen aan de op roep van de bisschop gehoor geven. De twee protestantse studentenpas tores scharen zich echter de twee, die het schrijven van mgr. Simonie naast zich hebben neergelegd.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3