egenstrijdige berichten over 'ost-Pakistan duren nog voort Rapport Rogers over buitenlands beleid FS HO TSJI-MINH-ROUTE ZOU NU WEER GEHEEL IN GEBRUIK ZIJN GENOMEN Trouwen van priesters MET AJAX Guinese soldaten in Sierra Leone Pestpakistaansè leger de toestand „volkomen meester MIDDELHOEK'S Veertig arrestaties in de Sowjet-Unie sterkingen 3 jositie- tijen roepingswerk BOLIVIAANSE MINISTER ONTVOERD I Ontvoerde Duitsers in Cambodja vrij Dreigende toon van Libische premier inzake olielevering JOEGOSLAVIË EN ITALIË ZIJN BEZORGD OVER MIDDEN-OOSTEN INDAG 29 MAART 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 ADVERTENTIE V-DELHI, KARATSJI (Reuter, AFP) Een duide- van de toestand in Oost-Pakistan was gisteravond flijk te krijgen. Terwijl de Pakistaanse regering mee- Idat het leger de toestand volkomen meester was, meld- Igeheime zender de vorming van een voorlopige rege- Ri het Bengaalse volk met majoor Ziachan aan het hoofd Ier geleide" van sjeik Moedjiboer Rachman. lor Ziachan, die tevens bevelhebber wordt genoemd van jvrijdingsleger", heeft „alle vrije landen, speciaal de n" om erkenning en materiële hulp gevraagd. JUoedjib. van wie de Paki- Hutoriteiten nog steeds vol- "at hij gearresteerd is, leidt geheime zender de ope- de afscheidingstroepen hoofdkwartier in Tsitta- "bevrijdingsleger" heeft foor de "Press Trust of In- feerde radioberichten zater- ■langrijke stad Rangpoer in ien na verbitterde strijd op |-Pakistaanse troepen ver- f zondag zou ook de stad Ina bloedige gevechten in Tgn Moedjiboers troepen zijn Biet Indiase persbureau ruk- )eden van het "bevnjdings- Tsjittagong op naar de d Dacca. Clandestiene zen- Idden zondag ook dat West- nse militairen gouverneur in ■ad vies: a m op de *1 ERDAM (ANP) De par q van de Evangelische Solida- Parti.i «ESP> heeft zaterdag d mad vies uitgebracht waarin jjd er wordt geadviseerd bij de Ie verkiezingen zyn stem ui. j( gen op de PvdA, PSP, PPR SP, die zelf niet aan de vei- in deelneemt, koos zater- dag tijdens een vergadering terdam voor deze vier on- ernstige bezwaren tegen be aspecten van deze linkse lieven, omdat de confessio- rtijen volgens haar geen ac- pn A alternatief bieden, a -en |N'ED. HF.RV. KERK lomen naar Katwijk aan M Heijmans, te Varsse- Jea ir Pynacker W. de Greef te en een; naar Sliedrecht G. J a' s te Aardhuizermeeden F. KERKEN (vrijgemaakt) en te Ureterp J. de FeUter d fzand-Sappemeer, ng !R GEREF. KERKEN te Sliedrecht P. den But lunschoten EREF. GEMEENTEN t voor Hoogvliet J. C. te te Meliskerke. GEREF. KERKEN tetfcn t Zwolle, H. Leijsen te k. io nomen naar Rotterdam d als schipperspredikant. G ie Tienhoven: naar Goor H. te Amsterdam. GEREF. GEMEENTEN te Leersum. E. du Mar- Voorthuysen, te Urk Dacca luitenant-generaal Tikka Chan al dood en begraven is, en dat generaal Imzad Chan als zijn op volger is aangesteld. West-Pakistan heeft de berichten over de dood van Tikka Chan tegengesproken en ont kent dat hij zelfs maar gewond is. Dat het in Oost-Pakistan niet zo rustig is als de centrale regering pro beert voor te stellen, blijkt uit de mededeling van Radio-Dacca dat de militaire autoriteiten daar hebben gevraagd om troepenversterkingen uit het westen. De radio, in handen van het leger, meldde voorts dat en kele duizenden Westpakistaanse mi litairen door de lucht zijn overge bracht naar de havenstad Tsjitta- gong in verband met ongeregeldhe den daar, en dat ook versterkingen waren gestuurd naar het gebied van Choelna. In andere steden was het volgens radio-Dacca echter rustig „Honderden" Om de verwarring over de werke lijke situatie nog te vergroten, mel den sommige westelijke correspon denten die uit Dacca zijn uitgewe zen, dat er slechts sprake is van schermutselingen en incidenten in de provincie, en dat het aantal do den niet hoger is dan enige honder den. In andere berichten was mel ding gemaakt van tienduizend en zelfs meer dan 100000 doden. Vol gens bedoelde correspondenten be staat er helemaal geen "geheim be vrijdingsleger' 'en zouden de aanhan gers van de sjeik ook niet over clan destiene zenders beschikken India verwierp zondag een Paki- staans protest tegen "inmenging in de binnenlandse aangelegenhe den van Pakistan Het sprak verder de Pakistaanse beschuldiging tegen dat een clandistien radiostation was ingericht op een nabij Calcutta ge legen schip. Het station zendt uit, onder de naam "De stem van Bangla Desj" «land der Bengali's». In ant woord op een Pakistaans protest te gen "provocerende en ongegronde" berichten over Oost-Pakistan in de Indiase pers zegt India, dat pers en rdaio vrij zijn nieuws uit elke bron te publiceren, vooral wegens de keiharde militaire censuur in Pa kistan. Volgens berichten uit de Indiase staat West-Bengalen zouden 35.000 Indiërs gereed staan om de grens met Oost-Pakistan te overschrijden en zich aan te stuiten by het „be vrijdingsleger". In clandestiene pamfletten van maoistische Indiër? wordt sjeik Moedjiboer Rachman echter als een "reactionaire bourgeois-figuur" afgeschilderd. ROME <GPD) Als voorberei ding tot de wereldbisschoppen conferentie van a.s. oktober in Rome hebben de bisschoppen enige schriftelijke voorstellen ontvangen over het priesterschap. Het document over het priester schap, dat alle bisschoppen in de we reld ontvangen hebben stelt de mo gelijkheid voor om in bepaalde ge vallen priesters toestemming te ge ven in het huwelijk te treden. Deze toestemming zou moeten worden ver leend aan „rijpe mannen" in lan den waar een gebrek aan priesters is en wanneer het om duidelijk om lijnde gevallen gaat waarin de nood zaak evident is. Uit Nederlandse bis schoppelijke kringen kon nog wor den gehoord, dat deze uitzonderin gen op de regels dat een priester on getrouwd dient te blijven niet op ons land zullen kunnen worden toe gepast. Aangenomen moet worden zo is de algemene opinie dat bij de uitzonderingen in het ducument voornamelijk aan Zuid-Amerlka is gedacht. In het stuk wordt er verder op ge wezen dat de priesters zich niet met de politiek moeten bezighouden Het schijnt zinvol aldus de tekst dat een priester niet actief deel neemt aan de strijd van een politie ke partij. Dat betekent in geen ge val dat hy zich ontdoet van 'n men selijke verantwoordelijkheid, maar hij waarborgt er de vrijheid van de priester door om zijn ambt uit te oefenen zoals het behoort. Pe congregatie voor de religieu ze orden heeft in Vaticaanstad een decreet bekendgemaakt waarin grote re vrijheid wordt toegekend aan de rooms-katholieke nonnen. Voortaan hoeven ze nog maar twee maal in de maand te biechten in plaats van één keer per week, en mogen ze hun eigen biechtvader kiezen Enige voor waarde is dat de biechtvader „een priester is, die voldoende rypheid en de andere noodzakelijke kwaliteiten bezit". op 14 april a.s. naar Madrid per KLM BOEING 747 Jumbo Jet f285,— p.p. INKLUSIEF: entree biljet sta dion, luchthaven belastingen. Bovendien onze EXCLUSIEVE verzekering die ook inklusief is voor het geval de wedstrijd uitgesteld of afgelast wordt. Wanneer de wedstrijd defini tief wordt afgelast zullen wi) de totale reissom terugbetalen. Indien de wedstrijd één dag wordt uitgesteld en de terug reis een dag later plaatsvindt, komen de daaraan verbonden kosten van logies en maaltij den voor onze rekening. REIS- EN PASSAGEBUREAU HAVEN 21A - TEL. 32222 STADHUISPLEIN 3 TEL. 40641* Stomp voor minister De West- duitse minister van Buitenlandse Za ken Scheel heeft gisteren tijdens een kranslegging in dt Boliviaanse hoofd- I stad La Paz een stomp tegen de borst gekregen van de 69-jarige Duitser Hugo Feiger, die zich door de menig- te had geworsteld terwijl het West- duitse volkslied werd gespeeld. Mi nister Scheel greep zyn aanvaller bij de schouders, schudde hem heen en weer en sprak enkele wodnlen tot hem voordat agenten in burger zich op de man stortten. Feiger had de stomp uitgedeeld omdat hij het niet I eens is met Scheels politiek ten aan zien van Oost-Duitsland. Sjeik Moedjiboer Rachman,de berichten sterk uiteen: volgens leider van het opstandige Oost- 1 West-Pakistan zou hij gevangen Pakistan, wuift naar de juichen- zijn genomen, maar zijn volgelin- de massa in Dacca tijdens zijn gen melden dat hij krachtig lei- recente verblijf in die Oostpakis- ding geeft aan de zelfstandig- taanse stad. Over zijn lot lopen I heidsactie van Ost-Pakistan. IJGE MAAK T NOR.;f in Belfast De Noord- o itie en het Britse leger moes- iagochtend vroeg tweemaal in de protestantse en rooms-1 wyken van Belfast waar j waren uitgebroken. Bij het icident in de omgeving van Road werden twee personen rd, toen r.-k tieners een itse kerk bekogelden. De an- itparty vond in Falls Road iar beide partijen elkaar met i flessen bekogelden, ■jj Kieleider vrijgelaten Ogin- ;a, de voormalige leider van tamste oppositiepartij in Ke-1 sinds oktober 1969 huisarrest ag op bevel van presi- ijatta vrijgelaten. Hy is naar iplaats Bondo in het westen land teruggekeerd. Odinga igehouden naar aanleiding inten die anderhalf jaar ge- jKisoemoe plaatsvonden toen «t Kenjatta daar een zieken- geopend. onderdelen De bevelhebber idonesische marine vice-ad- idomo heeft verklaard dat geen onderdelen voor zyn van de Sowjet-Unie zal ko- zei dit als commentaar op ite mededeling van minister nlandse Zaken Malik, dat dit materiaal willen leve- gemakkelijke voorwaarden". LA PAZ (Reuter) De Boliviaan se minister voor Bouwnijverheid Jorge Prudencio is zaterdag ont voerd door woedende inwoners van het mynbouwstadje Potosi in het zuiden van het land. Zij willen op deze wijze kracht byzetten aan hun verzoeken om meer financiële hulp van de regering. Leden van het plaatselyke burger comité ontvoerden de minister toen deze naar Potosi was gekomen om te praten over de aanleg van een auto matisch telefoonnet en over een be drag van 25000 gulden voor de bouw van een school. De bevolking wil van de myn- bouwroyalties een bedrag van ruim 1.6 miljoen gulden hebben en eist van de regering dat zij geld voor de bestrating geeft. MOSKOU (AP) De Russische politie heeft, ongetwijfeld in verband met het congres van de communis tische party a.s. dinsdag, veertig personen gearresteerd die pleitten voor de openbare berechting van 20 Joodse gevangenen, zo is zaterdag vernomen. Van officieuze zijde is vernomen, dat twee betogers, de schilder Joeri Titow en diens vrouw, onmiddellijk naar een psychiatrische inrichting zijn gestuurd. De anderen zijn be schuldigd van „straatschenderij". De betoging werd vrijdagmiddag gehouden bij het kantoor van de pro cureur-generaal van de Sowjet-Unie, Roman Roedenko. De demonstran ten kwamen daar om vier in de mid dag met hun petitie aan. Twee uur later werden ze gearresteerd. Alle demonstranten, uitgezonderd het echtpaar Titow, waren Joden. De bedoeling van de demonstratie was aan te dringen op snelle en open bare berechting van 20 joden die sinds juni in het geheim worden vastgehouden, naar het heet in ver band met de activiteiten van de vliegtuigkapers uit het beruchte pro ces in Leningrad. De betogers waren eerst donder dag naar de Opperste Sowjet gegaan maar kregen daar te horen dat zij zich dienden te richten tot het bu reau van Roedenko. Vernomen is, dat er in de petitie over werd geklaagd, dat „de feiten rond de arrestatie, de kern van de tenlastelegging en de aanvangsda tum van de processen", zijn achter gehouden en dat „de verdachten in I feite beroofd zijn van het recht op verdediging". I Verklaard werd dat de gevange- nen. uit Leningrad, Riga en Kisji- new. in 't openbaar behoren te wor den berecht voor het einde van het partijcongres. Dit laatste waarschijn lijk in verband met de aandacht die het congres in de Sowjet-Unie krijgt. Anders dienen de gevangenen vol gens de opstellers van de petitie te woren vrijgelaten. WASHINGTON (AFP) „De VS moeten een belangrijke en ac tieve rol in de wereldaangelegen heden spelen, maar zij moeten niet streven naar een overheer sende rol", zo verklaarde de Ame rikaanse minister van Buiten- landsè Zaken William Rogers bij zijn rapport over het buitenland se beleid Van de VS over de jaren 1969 en 1970, dat zijn ministerie zaterdag heeft gepubliceerd. In dit verslag van 600 bladzij den, waarin uitvoerig de betrek kingen van de VS met alle landen ter wereld behandeld worden, BOGOTA iAP» Vier West duitsers (drie deskundigen op het ge bied van de bosbouw en een toe rist» zijn zaterdag door guerrilleros I van het ..Leger der nationale bevrij- ding" ontvoerd maar niet lang daar na weer vrijgekomen. Zij werden be vrijd door Colombiaanse militairen, die ook twee ontvoerde Colombianen konden verlossen De ontvoerders hadden voor de Duitsers een losgeld I willen vragen van een miljoen mark. I Aan de bevrijding ging een schiet- partij vooraf in het oerwoud bij Ca- rare. ongeveer 300 kilometer ten oos- i ten van Bogota De leider der guer- I rillastrijders zou hierbij zijn gedood. 1 De ontvoering geschiedde op het ogenblik dat de Westduitse president Heinemann op een officieel bezoek in Colombia is. Met de ontvoering, Juist op dat tijdstip, had de onder grondse beweging klaarblijkelijk ex tra de aandacht op zich willen ves- j tigen. TRIPOLI «AP» De Libische pre mier kolonel Moeammar Kaddafi heeft gisteren de Westerse oliemaat-1 schappijen met een onmiddellyk in gaand olie-embargo gedreigd als deze niet meteen de voorwaarden gesteld door Libië, Algerye, Irak en Saoedi- Arabië aanvaarden. „Wij zijn gereed", aldus de kolonel, om elk ogenblik dat wy zelf willen de olie af te sluiten 1 De maatschappijen weten dat wij niet spreken in de vorm van leuzen. Zy weten dat wij wat wy willen ook kun- nen volbrengen". Hy zei dit in een redevoering te Tobroek. Hieruit kan worden afge leid dat de besprekingen met de 23 maatschappijen, waarvan verleden week werd aangenomen dat een op lossing vlak voor de deur stond, nog steeds niet zijn voltooid. De olie-on derhandelingen van Libië met de Westerse maatschappijen zijn in no vember van het vorige jaar begon nen. Ongeveer 45 percent van de olie door de vier landen geleverd is be stemd voor West-Europa. De vier lan den willen royalties en belastingen i verhogen en daardoor hun inkomsten j uit de aardolie verhogen met in to- taal 800 miljoen dollars per jaar. wordt een traditie hervat, die 75 jaar geleden werd prijsgegeven. Het document van Rogers ver scheen een maand later dan het overzicht van de „toestand in de we reld." dat de Amerikaanse president aan het Congres heeft gegeven. Over Indo-China zegt Rogers, dat de V S daar een weg volgen, die hen uit de oorlog moeten voeren, en niet zozeer een eind aan die oorlog zelf moet maken. Volgens Rogers behoe ven de VS. niet tot in lengte van dagen de veiligheid van Zuid-Viet- nam te verdedigen. „Wat wij doen. is het Vietnamese volk helpen zijn eigen veiligheid te verdedigen en de middelen te verkrijgen om zelf zijn eigen politieke toekomst te bepalen." Minister Rogers geeft toe, dat de politiek van „vietnamisering" „zeke re risico's" bergt en in het bijzonder het risico, dat de Noordvietnamezen in de verleiding worden gebracht de oorlog te verhevigen naarmate de Amerikanen zich terugtrekken. Aangaande het Midden-Oosten FREETOWN (Reuter) Premier Siaka Stevens van Sierra Leone heeft gisteren in een radio-uitzending mee gedeeld dat hij president Sekou Touré van Guinee heeft gevraagd troepen naar zijn land te sturen, dit in ver band met de mislukte legercoup van de afgelopen week. aldus de premier. In een tweede radio-uitzending ver klaarde de premier tevens dat de le gers van Sierra Leone en Guinee „een zijn geworden" om te voorkomen dat ..gevaarlijke elementen" in het leger de regering ten val brengen. De eer ste groep Guinese militairen die in Freetown, de hoofdstad van Sierra Leone, aankwam, heeft stellingen be trokken rond de ambtswoning van premier Stevens. weerspiegelt het rapport van Rogers de nieuwe positie, die de V.S. tussen Israël en de aangrenzende Arabische buurlanden, hebben ingenomen. „Wij doen alles wat wij kunnen om mee te werken aan het vestigen van de vrede in het Midden-Oosten. Om dit doel te bereiken, streven wij naar handhaving van de vertrouwelijke betrekkingen met Israël en naar ver betering van onze betrekkingen met ne nieuwe regering van Egypte en naar handhaving van onze materiële en morele steun aan de regeringen van Jordanië en Libanon Het Amerikaansne ministerie van Buitenlandse Zaken is van oordeel, dat de Israëliërs en de Egyptenaren wederkerig concessies moeten doen als zij tot een vredesregeling willen komen. Hierbij zij aangetekend, dat men in Amerikaanse officiële krin gen erkent dat het thans de taak van Israël is een gebaar te maken, opdat de onderhandelingen verder kunnen gaan. In het rapport-Rogers, wordt er verder op gezinspeeld, dat Jorda nië, evengoed als Israël, een rol heeft te vervullen bij het beheer van Jeruzalem, zowel in economische als in religieuze zin. Jeruzalem moet volgens het rapport-Rogers „een ver enigde stad zijn met vrije toegang voor personen van alle gezindten en van alle nationaliteiten." NEW YORK. SAIGON «REUTER) AP» Volgens het Amerikaanse weekblad „Newsweek" is de Ho Tsji- Minh-route in Laos weer zodanig hersteld dat ze weer geheel normaal kan functioneren. Niets wijst er meer op dat de Zuidvietnamese troe- bpen zes weken lang hebben ge probeerd de route onbruikbaar te maken. Het blad zegt een en ander uit betrouwbare bron in Saigon te hebben vernomen. Ook de leider van de Democraten in de Amerikaanse Senaat Mike Mansfield gelooft dat het resultaat van de Zuidvietnamese inval slechts i zeer beperkt is geweest. ..Op basis van recente berichten", zei hy in 'n interview voor de televisie. ..heb ik j begrepen dat er weer zo'n 1500 Noord- vietnamese voertuigen zijn gesigna leerd op die wegen die slechts tijde lijk schijnen te zijn afgesneden. Ik geloof dat de meeste aanvoerwegen op dit moment reeds zijn hersteld „Newsweek" weet verder te melden dat de regering-Nixon van plan is de terugtrekking van Amerikaanse troepen van het huidige niveau van 12.500 per maand te verhogen tot 16 000. Een officiële aankondiging hiervan zou op 15 april kunnen wor den verwacht. Nixon zou verder het totale Amerikaanse troepenbestand in Zuid-Vietnam willen verlagen tot minder dan 40 000 man tegen de tijd van de presidentsverkiezingen vol gend jaar. Noordvietnamese sappeurs hebben onder dekking van zwaar mortier vuur een Amerikaanse artilleriestel ling op 80 km ten zuiden van Da Nang gedeeltelijk onder de voet ge lopen In deze strijd sneuvelden 33 I Amerikanen en werden 76 gewond. Het waren de zwaarste Amerikaanse verliezen in een enkele actie te vel de in de afgelopen twee Jaar. De sapDeurs baanden zich een weg door de verdedigingsgordel rondom de basis en wierpen dynamietbom- men naar de verdedigers, manschap pen van de Americal-divisie. Vijftig in dc basis terecht. Door die grana- teen konden de Amerikaanse verde digers niet in actie komen, terwijl de sappeurs binnendrongen. De aanval duurde bijna een uur, zei het Amerikaanse opperbevel. Met behulp van gewapende helikopters, tactische jachtbommenwerpers en artillerie sneuvelden 12 sappeurs. ..De basis is in handen van d$ Ame rikanen gebleven en in de streek wordt thans een uitgebreide actie tot zestig mortiergranaten kwamen ondernomen", aldus het opperbevel. PISA. MILAAN «Reuter. AFP» President Tito van Joego-Slavië heeft zaterdagmiddag besprekingen gevoerd met de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken Machmoed Riad. Zij ontmoetten elkaar in een buitenverblijf van president Saragat van Italië nabij Pisa Het 78-jarige Joegoslavische staatshoofd bracht daar het week einde door aan het einde van het officiële gedeelte van een bezoek aan Italië. In een gemeenschappelyk communiqué werd gezegd, dat Italië en Joego-Slavië beide bezorgd zijn over de toestand in het Midden- Oosten en dat zij de vredesmissie van VN-bemiddelaar Jarring steu nen. Vandaag heeft Tito een ont moeting met Paus Paulus In de nacht van zaterdag op zon dag zfjn twee bommen ontploft op de spoorlijn Milaan—Venetië, niet ver van Vicenza. Een railstuk van ruim zeventig cm werd weggeslagen, de andere rail verbogen. De sneltrein Milaan—Venetië die even later pas- seerde ontkwam door zijn snelheid <120 km per uur) aan een ramp en „sprong" over de breuk heen. De be stuurder had echter wel een flinke schok gevoeld en stopte by het na- burige station van Grisign&no om alarm te slaan. Het treinverkeer werd direct tot stilstand gebracht en kon pas in de loop van de ochtend worden hervat. In de sneltrein zaten honderden passagiers. Het was de derde bom aanslag op een spooriyn in Noord- oost-Italië in de afgelopen drie da gen. Volgens waarnemers zouden do aanslagen in verband kunnen staan met het bezoek aan de Joegoslavische president Tito aan Italië.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 15