BOEREN REAGEERDEN IN BRUSSEL ZORGENAF Bliksemsnelle machtswisseling in Sierra Leone Pentagon verrast door de tegenstand in Laos STOCKHOLM WIL ZIJN ZIGEUNERS UITZOEKEN lansholt de beren Boerenleiders hadden de zaak niet meer in de hand e ,5A ZET F ft 33 the royal classical avanese dance-group of ^jthe sultanate of jogjakarta GRUWELIJKE MOORDEN IN POLEN Kamer akkoord met nieuwe Vestigingswet detailhandel Falen van inlichtingendienst Faulkner wint overtuigend van William Craig 220 cent voor 20 geurige, pittige, fijne Medina'Sy^" 111 Wie geeft er nog zo veel f voor zo weinig? Velasqu es! V 197^£NSE>aG 24 MAART 1971 LK1DSCH DAGBLAD PAGINA 9 marathonzitting van de oinisters van landbouw in j, die gistermiddag is begon- zeker tot en met woensdag ortduren, houdt zich deze keer lleen bezig met de jaarlijkse jllen van de Europese Com- tot vaststelling van de prij- ie de boeren voor hun produk- illen ontvangen, maar ook met '3 d'e tot een modernisering e structuur van de Europese uw moeten leiden, iiin oorspronkelijke vorm da- deze laatste van december loen de Europese Commissie lemorandum over de hervor- van de landbouw publiceerde, BRUSSEL (ANP, Reuter, AP, GPD) Tijdens de orgie van geweld, waarin de boerenbetoging gisteren in Brussel zich tenslotte ontlaadde, hebben woedende land- Hcendheld heeft gekregen als I bouwers een politieman de schedel ingeslagen en geschopt, ife1on^w erp - resol utie die de 1 d°or w.ens wapen tevoren een boer was doodgeschoten, issie begin februari van dit ken dode en meer dan tweehonderd gewonden is de trieste I balans van een dag die een glorieuze had moeten worden aurvoorstellen aan elkaar ge-1 voor de Luropese landbouworganisatie. De protestdemon stratie moest voortijdig ontbonden worden. Met moeite wisten de boerenleiders erger te voorkomen. Brussel leek gisteren een stad in ding van de COPA heeft xlch natuur- ;p- omdat zij elkaar volgens mmissie aanvullen. Met ande- Kirden: Mansholt heeft zijn orstellen gebaseerd op de Serstelling dat er tegelijkertijd begin wordt gemaakt met at hem noodzakelijke geachte moeten leiden tot bedrijven a de boeren een redelijk in- iunnen verschaffen, j toe is dit laatste, ondanks op Jaar stijgende lasten, de consumenten (via de en door de belastingbeta- oeten worden opgebracht, nog niet gelukt. uisering van de landbouw zal rote bedragen vergen, maar Mansholt gepaard gaan met iling van de lasten van het ischappelijk markt- en prijs- van de EEG, zodat de totale (nu al ruim 11 miljard gulden iur |ir) van het EEG-landbouw- niet hoger zouden worden. iomt bij dat de bijdragen aan iernisering van de landbouw lopend karakter hebben, ter- voorzien valt dat zonder deze ig het huidige markt- en leid alleen maar steeds grote- Iragen zal vergen en niet tot tossing van de landbouwcrisis len. monstra tie van de boeren edeeltelijk langs deze proble- heen. Of er nu een koppe- lomt tussen prijs- en struc- orstellen of niet, zij vinden in geval de voorgestelde prijsver en totaal onvoldoende, ministerraad heeft de Com- nl te maken met enerzijds lan- s West-Duitsland, Nederland igië, die weinig voelen voor meenschappelijk structuurbe- zich (voorlopig) willen be- tot het vaststellen van de prijzen, en aan de andere land als Italië (en tot op hoogte Frankrijk), dat de Bschap graag wil laten mee- aan de sanering van zijn kopïiJke landbouw. Zowel de als de Italianen spelen 3esti#»g spel. De Duitse minister ie p, andbouw, de liberaal Ertl, ,e onlangs gedreigd dat de «ering desnoods eenzijdig de landbouwprijzen zal vast- als hierover in de EEG-mi- rkza2iad niet voor 1 aprü over" ^^ning kan worden bereikt, de gemeenschappelijke iwmarkt, die toch al ernstig icht door de devaluatie van inse' frank en de revaluatie Duitse mark (beide in het van 1968), opnieuw een ern- »t dafcP toebrengen. rre houding van Italië wordt tlyk als men weet dat dit iel minder voordeel heeft ge- het gemeenschappelijk prijsbeleid dan landen nkrijk en Nederland. Bij een schappelijk structuurbeleid zoals dat door de voorgesteld, zouden oral de Italianen zijn die ren. De Nederlandse minister Gis zei dezer dagen dat men het halve dag tamelijk eens zou i zijn als alleen over de prij- sest worden gesproken en de m er niet bij zouden zijn. snell de I nog m «g* staat van beleg. In zijstraten zag men de Brusselse politie-agenten met hun witte helmen en een door zichtig plastic vizier samengroepen en op de bekende "strategische" plekken, zoals het park van Brussel en de straten achter het parlement stond de rijkswacht met waterka nonnen bussen en Jeeps opgesteld. In de ochtend kwamen de onge veer 100 000 demonstranten aan bij de drie stations van de stad en tien duizenden ook met autobussen, die men in het westen parkeerde. Daar- na moesten de landbouwers zich ver zamelen m de buurt van het Noord- station en via de Beurs optrekken naar het Zuid-station. De organisa tie op touw gezet door de COPA, de overkoepelende landbouworganisa tie van de EEG-landen was niet al te best. Gevolg: moeilijkheden bij 't voorbij marcheren aan de beurs, op dringen van hen die te lang moesten wachten, ontevredenheid en balda digheid. Op de trappen van de Beurs zaten een paar honderd lieden die men in België als "personaliteiten" pleegt te kwalificeren: burgemeesters, ka merleden. voorzitters van boerenor- ganisaties en zo meer. ZIJ lieten het zich niet ontnemen, zodra zij lieden uit hun dorp of streek zagen voor bijtrekken die hartelijk toe te wui ven en voor de door de COPA opge stelde microfoons woorden van aan moediging te spreken. Gevolg: ge juich van de manifestanten maar te gelijkertijd een volkomen stilstand van de optocht. Tevergeefs tracht ten de organisatoren van de mars de mensen tot doorlopen aan te zetten, Het werd één grote chaos temeer daar de betogende boeren naar goed Belgisch gebruik een enorme over vloed van voetzoekers en vuurwerk hadden meegebracht. Dat niet al leen: ook aardappelen, rotte eieren, tomaten, stukken knol, varkensem bryo's en zo meer. Die wierpen zij rondom zich. Langzaai m Omdat de stoet zo langzaam voor bij trok, gingen degenen die wat meer naar achteren stonden zich aan allerlei baldadigheden te buiten. Zij gooiden ruiten van verscheidene winkels In, vernielden krantenkios ken, begonnen hier en daar de straat op te breken en sloopten ballustra- des die op sommige hoeken van straten het voetgangersverkeer in goede banen moesten leiden. Het was geen eigenlijke boerenopstand, maar meer het afreageren van zor gen. Politie en rijkswacht traden naar Belgische begrippen in het begin nogal kalm op. De meeste schermutselingen zijn bij het ontbinden van de stoet ont staan. Veertig betogers zijn gearres teerd, o.a. zij die in een autobus za ten, waarin een rijkswachter werd ontvoerd. Langs de weg, die de stoet door de stad is gegaan, zijn alle ver keerslichten kapot geslagen, alle wachthuisjes van de tram en alle krantenkiosken vernield, negen ge parkeerde auto's zijn in brand ge stoken en twee tramwagens. De lei- NEDERLANDS DEN HAAG PRINS WILLEM-ALEXANDER ZAAI CONGRESGEBOUW IDonderdag 1 april GALA-VOORSTELLING en WERELDPREMIÈRE Voorts dagelijks van 4 t/m 13 april iedere avond 20.15 uur. Bovendien matinee op 4, 11 en 12 april, 14.30 uur. ler.W 40 DANSERS, ZANGERS en MUSICI In verband met de aanwezigheid van Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Neder landen. worden bezoekers van de gala-voorstelling op 1 april verzocht uiterlijk te 20.00 uur hun plaatsen te hebben in genomen. PRODUKTIE: H. J. da Silva in samenwerking met Indonesia Tourist Vóór de uitvoeringen „rijsttafelen" In ons restaurant Tafelreservering dagelijks onder no. 51.28.51. Plaatsbespreken steeds één week voor Iedere voorstelling van 10.00- 18.30 uur Cs zondags 12.00-18.3C uur), tel. 54 80 00 van 11.00-18.30 uur, aan de kassa van hel Congresgebouw, de Bespreekbureaus Haagsche Courant en Het Vaderland, de VVV-kantoren en de Boerenleenbanken In Den Haag en omliggende gemeenten. lijk van deze vernielingen gedistan tieerd ondanks het feit dat zij er schuld aan is door haar ontoereiken de organisatie en haar wijze van voorlichten van de boeren. Uit de meegevoerde spandoeken en borden bleek dat men kennelijk in dr. Mans holt het zwarte schaap wilde zien, verantwoordelijk voor de prijzenpoli tiek binnen de EEG. Er waren schan delijke teksten tegen hem, zoals bij voorbeeld een vergelijking met Hit- Ier, "verantwoordelijk voor de af slachting van patriotten en boeren". Vele betogers hadden zo te zien ken nelijk te veel geestrijke dranken tot zich genomen om het marcheren te vergemakkelijken. Raad De raad van ministers van de EEG waar het bestuur van de COPA gistermiddag een bezoek heeft ge bracht om de resoluties van de pro testvergadering van gisterochtend in het Congressenpaleis te brengen, bleek nogal onder de Indruk van de dode. Minister Lardinois zei: "De raad van ministers is er zich heel wel van bewust dat zij voor zeer zware be slissingen staat. Komen wij niet tot overeenstemming, dan vrees ik het ergste voor de gemeenschappelijke markt. De raad is ook bang dat er nog meer demonstraties zullen vol gen wanneer men het niet eens zal kunnen worden. De verwachting be staat echter dat die overeenstem ming vannacht wel zal kunnen wor den bereikt". WARSCHAU (AP) Een 43-jarige boerenknecht heeft op een rechtszit ting in Warschau opgebiecht dat hij op koelbloedige wijze, drie vrouwen met een bijl heeft doodgehakt. Hij had dit gedaan „omdat ze begonnen te ghlen" toen hij geholpen had een 47-jarige rhan mn kant de maken. De moordenaar, Czeslaw Zakrzewski, had de vrouwen niet onmiddellijk ge dood met zijn biJL Hij had zijn werk afgemaakt" met een pikhouweel. HU wilde haar namelijk „uit haar Rjden helpen". Terecht stonden ook de vader en de Jongere broer van Zakrzewski, bei den Jozef geheten. De beschuldiging tegen het drietal luidde: het ver moorden van een gezin van vijf per sonen en het in brand steken van him huis te Rzepin, in centraal- Polen. De aanleiding tot dit alles was geweest herrie over een som gelds, gelUk aan iets meer dan 600 gul den Volgens een Warschause krant hebben de drie mannen bekend en tevens toegegeven nog drie moorden te hebben gepleegd, in de Jaren 1954, 1957 en 1960. Voorts hadden zU gewa pende overvallen gedaan, getracht mensen te vermoorden en diefstallen en brandstichting gepleegd. Op de eerste dag van het proces, aldus de krant, bleek vooral dat de vader en de oudste zoon Czeslaw „primitieve, 6luwe en meedogenloze mensen waren". De optocht voor de Beurs in Brussel waar de boerenleiders, kamerleden en andere autoritei ten de boeren toespraken. ADVERTENTIE UW BONTMANTEL laten REPAREREN of MODERNISEREN NU BINNEN 8 DAGEN KLAAR! PEPERZAK beheerst 't vak SPUI 149-151 - TEL 070—$04896 DEN HAAG Met alleen de stemmen van de fractie van de Boe renpartij minus de heer Verlaan te gen heeft de Tweede Kamer gisteren de vestigingswet detailhandel aan vaard. De nieuwe regeling houdt in dat in de nabije toekomst één vakdi ploma de toegang tot de gehele de tailhandel opent. Met algemene stommen werd voorts de motie-Krosse <KVP) aan genomen. In deze motie wordt erop aangedrongen ook het diploma van de vierjarige lagere detailhandels school te accepteren als vestigings brevet. Een meerderheid kreeg ook een amendement van de heer Schol ten (CHU) om het mogelijk te ma ken in het kader van deze wet op te treden tegen het euvel van „witte" veilingen, waar nieuwe artikelen aan de man worden gebracht. FREETOWN (AP, Reuter, AFP) Sierra Leone heeft gisteren bliksem snel van machthebbers verwisseld, 's Ochtends vielen twaalf militairen de residentie van premier Sjako Ste vens aan. De aanval werd afgeslagen. Later zouden de rebellen ook een aanval hebben ondernomen op het huis van de gouverneur-generaal van Sierra Leone Banja Tajan-Sie, die gearresteerd zou zUn. De opperbevelhebber van het leger van Sierra Leone Bangoerah ver scheen daarop voor de radio met de boodschap dat hJJ de macht aan zich had getrokken. Volgens de laatste berichten uit Freetown werd Bango- rah. na slechts enkele uren aan de macht te zUn geweest, afgezet en het bewind van premier Stevens hersteld. Dat zou gebeurd zUn door officieren van zyn eigen staf. Hoe de verhoudingen op het ogen blik in Sierra Leone zUn en welke rol premier SJaka Stevens gaat spe len blijft nog raadselachtig. Een feit Is dat de Jongste golf van arrestaties geen verbazing heeft gewekt. De situatie in Sierra Leone is voortdurend gespannen geweest. Be halve de strijd om de macht speelde stammentegenstellingen daarbij een belangrijke rola Sjaka Probyn Ste vens is premier geweest sinds april 1968. Hij benoemde in oktober 1968 Bangoerah tot opperbevelhebber. Een Jaar daarvoor was hij afgezet slechts enkele minuten nadat hij als premier was beëdigd. Stevens wist te ont komen naar het naburige Guinee. Een groep onder-officieren bracht daarop Stevens weer aan de macht. Stevens behoort tot de minderheids- stam van de Lima's, de belangrijkste legerleiders zijn Temne's, die de meerderheid in het land vormen. De coup vormde de climax van de reeds lang voortsmeulende vete tus sen de 65-jarlge oud-vakbondsleider Stevens en het leger, een strijdmacht van 150 militairen. De politieke cri sis verergerde in september van het vorig jaar nadat Stevens de staat van beleg had afgekondigd en ongeveer 10 politieke tegenstanders gevangen had laten zetten. Stevens ontsloeg toen ook officieren die tegen hem waren uit het leger en maakte be kend dat hij op het spoor was geko men van een legerkomplot. Nadat twee jonge ministers uit zyn regering waren afgetreden en waren toegetreden tot de oppositiepartij de Verenigde Democratische Party (UDP) nam Stevens maatregelen om zijn macht en die van zijn party het All-Peoples Congres (APC) te verstevigen. De UDP heeft Stevens ervan be schuldigt Sierra Leone tot een repu bliek te willen omvormen, waarvan hy zelf president z»u worden. Ste vens had vertrouwde officieren ln het opperbevel van de strijdkrachten benoemd. (Van onze correspondent) WASHINGTON (GPD) De of ficiële zegsman van het Amerikaanse ministerie van Defensie Friedheim heeft vandaag toegegeven dat de Zuidvietnamse troepen langer in Laos zouden zyn gebleven, wanneer de tegenstand van het Noordvietna- mese leger niet zo onverwacht groot was geweest Dit sluit aan op rap porten waarin gemeld werd, dat de Amerikaanse leger-inlichtingendienst gefaald heeft in het naar waarde 6chatten van de capaciteiten van de Noordvietnamese troepen. Men zou zich verkeken hebben op het aantal vüandeiyke tanks en zwaar lucht- doelafweergeschut in de gevechts zone. Volgens de laatste berichten heb ben de Zuidvietnamezen nu nog één basis in Laos in handen en zouden ook hiervoor plannen zyn getroffen BELFAST (AFP) Brian Faulk ner die gisterochtend door de frac tie van de Unionistische partij in het Noordierse parlement tot nieuwe pre mier van Noord-Ierland werd geko zen, heeft met 26 tegen vier stemmen de extreemrechte kandidaat ex-mi nister William Craig verslagen. Door deze uitslag werd de 50-jari- ge Faulkner tot leider van de partij gekozen, hetgeen automatisch het premierschap inhoudt. Faulkner, minister van Ontwikke lingszaken in de regering Chichester - Clark, is weliswaar een rechtser po liticus dan de afgetreden premier, maar hij was voor de regering in Londen echter toch wel aanvaard baar. Dat was niet het geval met de 46-jarige William Craig. om de aldaar gestationeerde troepen te evacueren naar Zuid-Vietnam. Zowel Amerikaanse als Zuidvietna- mese legerleiders beaamden dat de Laos-campagne, die 44 dagen geleden werd begonnen, ten einde loopt. Duizenden Zuidvietnamese solda ten zyn in de afgelopen dagen met honderden Amerikaanse helikopters teruggebracht naar Zuid-Vietnam. Een lange kolonne van terugtrekken de tanks en infanteristen wist met moeite de grens te bereiken, waarby Amerikaanse eenheden vijandelijke pogingen om de route te blokkeren aan weerzyden van de weg pareer den. Ook zyn al Amerikaanse eenheden teruggetrokken van de artillerie-ba- sis Khe Sanh, van waaruit de op mars van de Zuidvietnamezen werd gesteund. Intussen heeft de neutrallstische premier van Laos, Prins Soevanna Phoema, Engeland en Sowjet-Rus land dringend verzocht een eind te maken aan de bedreiging van de ko ninklijke residentie in zyn land Loeang Pnabang, zo heeft het Britse departement van Buitenlandse Zaken in Londen meegedeeld. De twee lan den zyn gezamenlyk voorzitter van de Indo-Chinese conferentie van 1962 waarbij de neutraliteit van Laos werd gegarandeerd. Communistische strydkachten bevinden zich dicht in de buurt van Loeang Prabang en hebben de stad en de luchthaven de laatste dagen onder vuur geno men. (Van onze correspondent) i de deken van de bond van advoca- STOCKHOLM (GPD) Gisteren ten en actiegroepen die zich om de- i een uitwüzingsbeslidt van de i w mensen bekommerden, heeft geen Rumoerig proces In Milaan heeft de politie gisteren de rechtszaal ontruimd, waar sinds maandag vijf mannen en een vrouw terecht staan op beschuldiging van een reeks bom aanslagen in 1968 en 1969. De moei lijkheden begonnen toen twee jonge verdachten met patretten v. d. Chi nese leider Mao Tse-toeng op hun trui, ondanks waarschuwingen van de president leuzen riepen. Zij kre gen de steun van ongeveer vijftig anarchisten op de publieke tribune. Tenslotte onruimden te hulp geroe pen politieenheden de zaal en het gerechtsgebouw. Zweedse regering in uitvoering ge bracht, waardoor 29 zigeuners per vliegtuig naar Frankrijk werden ge vlogen. De groep werd reeds eerder (in september 1969) onder protest van vele Zweden via Nederland en België naar Frankrijk uitgewezen, maar de diplomatieke verwikkelin gen, die toen ontstonden in verband met het verkrijgen van een transito vergunning voor deze mensen in Ne derland, heeft men nu ontweken door het gehele gezelschap recht streeks naar Parijs te vliegen. Na de riante vliegreis kunnen ze dan wel een onderkomen zoeken in één van de vele bidonvilles, de ach terbuurten en krottenbuurten van de Franse hoofdstad. Reportages ln de Zweedse pers hebben bewezen dat men daar onder mensonwaardige omstandigheden moet leven. Na in 1969 te zijn uitgewezen is de in to taal 99 mensen tellende groep een half jaar later weer in Zweden op gedoken. Geen van hen heeft ooit een beroep op sociale bijstand ge daan en de families hebben geleefd van hun gespaarde geld. Werk- en verblijfsvergunningen verkregen zij echter niet; evenmin werd aan hun verzoek om poli tiek asiel voldaan. Bemiddeling door resultaat gehad. De uitwijzing van de laatste 29 zigeuners kon niet eer der doorgang vinden omdat verschei dene personen in de groep te ziek waren om te worden vervoerd. In Zweedse perscommentaren wijst men erop, dat de Zweedse Immigratie-politiek onwerkelijk en onduidelijk is ten aanzien van zigeu ners. De Zweedse regering heeft voor de afgelopen twaalf maanden een post van ruim twee miljoen gulden ter beschikking gesteld van het bureau voor Immigratie, be doeld om emigratie van zigeuners naar Zweden te bevorderen. Het aan tal van 50 personen dient hierbij niet te worden overschreden. Na wekenlang door Europa te zijn gereisd heeft een delegatie van het Bureau voor Immigratie geen zigeu ners kunnen vinden die aan de Zweedse normen voldeden. Dit ver klaarde men onlangs bij terug komst na een bezoek aan verschil lende doorgangs- en opvangkampen in midden- en zuid-Europa. Minister van Binnenlandse Zaken Holmquist verklaard: "We willen zelf uitzoeken welke zigeuners er naar Zweden ko men en daar vallen de thans naar Parijs gestuurde mensen niet on der". ADVERTENTIE juni

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9