foodse oorlogs slachtoffers: geen pensioen och krijgen de Steinbachs hun huis •orlogsinvalide ierp prothese eede Kamer in JOS V.D. HURK IEN UUR ONDEï VIER JAAR EN TBR GEEIST WEGENS MOORD OP VROUW Wet op echtscheiding aangenomen inKamer MAN (28) WURGDE WEDUWE hor gemeenschap geaccepteerddoor gemeente niet Ned. record verbeterd Acht jaar geeist St.-Jorisboulevard I jENSDAG 24 MAART 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 )EN HAAG De Joodse oorlogsslachtoffers krijgen géén pensioenregeling, zij eten het doen met een overigens belangrijk verbeterde bijstandsregeling. Het anet-De Jong weigert namelijk uitvoering te geven aan de vanmiddag voor de «de keer door een kamermeerderheid (oppositie en WD aanvaarde motie van de r Voogd (PvdA), waarin een pensioenregeling wordt verlangd. Staatssecretaris Van Poel (Maatschappelijk Werk) heeft dit gisteravond in de Kamer meegedeeld. van de zijde van de PvdA te chten motie van afkeuring zal alle waarschijnlijkheid echter meerderheid in de Kamer krij- De liberalen zijn niet van plan te gaan. Consequentie van de •ding van de motie van afkeu- Ïi vrijwel zeker het heengaan aatssecretaris Van de Poel betekenen. veer een jaar geleden diende Voogd voor de eerste keer ;ie im die door een meerder de Kamer werd onderschre- latssecretaris Van de Poel [echter niets voor een pen ding te voelen. Hij stelde tgrijke verbetering van de (regeling in het vooruitzicht, >k is gekomen. Voorkeur I kringen van de Joodse oor- ihtoffers is men daarmee in- maar toch blijft de voor tgaan naar een buitengewoon zoals bijvoorbeeld de ver- i hebben. Vooral psycholo- ks een pensioen voor de slacht- |j van de vernietigingskampen langrijk. lecreatris Van de Poel, ge- door de drie confessionele fracties, acht de voorgestelde verbe tering van de bijstandsregeling ruimschoots voldoende. Hij zegde in de Kamer een uitermate soepele uit voering toe, waardoor aan de psy chologische bezwaren wordt tege moetgekomen. De nieuwe bij standsregeling vergt op jaarbasis 28 miljoen gulden. Een pensioenre geling zou bijna het dubbele kosten. Wanneer die regeling op het niveau van de verzetslieden zou worden ge bracht is er naar schatting 45 tot 70 miljoen mee gemoeid. Mr. Van de Poel vond het ook "discriminerend" om verschil te ma ken in uitkeringen aan vervolgden in de oorlog. Vooral bij de replie ken kreeg hij felle kritiek te verdu ren, niet alleen van de linkse oppo sitie, maar ook van de liberalen. Zo trok mevr. Dettmeijer (WD), die een dringend beroep op de staatsse cretaris deed om zijn mening te her zien, de Juistheid van het cijferma teriaal van mr. Van de Poel in twij fel. DEN HAAG De nieuwe wet op de echtscheiding is aangenomen. De Tweede Kamer zorgde voor een rui me meerderheid. Tegen de nieuwe wet stemden de ARP, de Boerenpar tij (met uitzondering van Verlaan), de groep-Harmsen, de SGP en het GPV. |HAAG "Ik dacht: als me- i de Poel nee zegt tegen de t kamerlid Voogd voorgestel- sioenregeling voor oor- [htoffers, dan krijgt hij mijn t op tafel. Niet om de sen- iet om mijzelf. Maar om een js stellen voor de talryke kre- onder de Nederland slachtoffers", iet woord is de Haagse oor- ilide G. Gritter (54), enkele fdat hij een fikse opschudding lakte in de Tweede Kamer. gisteravond zijn kunst- laf de publieke tribune in iderzaal. De zes kilo zware kwam dichtbij de rege- |fel terecht, waar staatssecre- i de Poel (Maatschappelijk i Juist afwijzend had op- !gen de voorstellen van het merlid Voogd. 5 korte tijd geleden toen 'n i zich hoog in de vergader- Q een touw en een gordel liet a ontstond er verwarring on- nerleden. De staatssecreta- t met bleek gelaat de zaal. sitter Van Thiel schors- ting voor enige tyd, terwijl geëmotioneerde Haagse tvalide de zaal werd uitge- tarna een kop koffie kreeg r op verhaal te komen. Het I Voogd bracht de prothese r boven. [fop de avond, koffie drinkend iskamer terwijl de prothe- 1 hoek staat, verklaart hij 1 van Vliet kun Je zeggen: Ach, wat kopen we er voor. Maar er moest toch eens iemand een daad stellen. Al een paar dagen hield de zaak me bezig. Maandagavond dacht ik: Als Van de Poel niet mee gaat met de voorstellen van de heer Voogd moet hij mijn kunstbeen maar op tafel krijgen. Hij verloor een been toen hij okto ber 1944 bij de bevrijding van Ven- ray, waar hij toen ondergedoken was, samen met een boerenzoon een ge wonde Engelse soldaat uit een mij nenveld sleepte. Er kwamen moei lijke Jaren. "Want een gehandicapte komt altijd een stap tekort in de maatschappij". Lange tijd werkte hij in het kermisbedrijf. Maar in het najaar van 1969 moest hij daar mee ophouden vanwege een hart aanval. Nu krijgt hij een uitkering van 732 schoon, van de gemeentelijke so ciale dienst. Daar gaat dan nog wel zo'n tweehonderd gulden af voor de huur en het ziekenfonds. "Maar re latief kom ik er financieel nog goed af" meent hij, "mijn vrouw en ik kunnen er van rondkomen als we geen bokkesprongen maken". Met 'n onmiskenbare verbittering in zijn stem zegt hij: "Van al die beloften aan de oorlogsslachtoffers is na de oorlog niets terechtgekomen. Ik kan niet tegen dat onrecht". Hij besluit het gesprek met deze woorden: "Ik hoop dat mijn optre den de staatssecretaris tot nadenken stemt. Laat hij er maar eens een slapeloze nacht van hebben". Voordat de wet in de plaats komt van de huidige wet, moet de Eerste Kamer haar nog aannemen. Dat kan nog een paar maanden duren. Het belangrijkste strijdpunt werd gisteren zonder veel problemen door i de Tweede Kamer opgelost. Het be- j trof de wachttijd van zes maanden, i Minister Polak (Justitie) had deze wachttijd in het wetsontwerp inge- bracht om echtgenoten gelegenheid I tot verzoening te geven. De meerderheid van de Kamer, j onder aanvoering van de KVP-er Van Schaik. voelde niets voor dit j voorstel van de minister. Het argu- ment was, dat met de procedure al J gauw enige maanden gemoeid zijn. Bovendien voorziet het wetsontwerp i op andere manieren in verzoenings- j mogelijkheden. Bij de stemming schrapte de Ka- j mer de zes-maanden-termijn van Polak, wat voor de ARP reden was j tegen het hele wetsontwerp te stem men. De belangrijkste bepalingen uit de nieuwe wet zijn: Het huwelijk moet een Jaar heb ben geduurd voordat echtscheiding mogelijk is. Duurzame ontwrichting is de eni ge grond die voor ontbinding van een huwelijk kan worden aange voerd. Scheiding op verzoek van beide partners is mogelijk als duurzame ontwrichting kan worden aange toond. Op eenzijdig verzoek is scheiding van tafel en bed mogelijk: na drie Jaar kan het huwelijk eenzijdig worden ontbonden. De alimentatie wordt los gekop peld van de schuldvraag; de rechter beoordeelt dit op grond van billijk heid. Schuld De schuldvraag is in principe niet meer van belang, op één uitzonde ring na: als bijvoorbeeld een vrouw niet aan echtscheiding wil meewer ken, kan zij daarmee succes hebben door de schuld van de duurzame ont wrichting aan haar man toe te schrijven. Lukt het haar om schei ding op deze manier te voorkomen, dan kan scheiding van tafel en bed worden uitgesproken. Drie jaar later heeft zij geen mogelijkheden meer om ontbinding van het huwelijk nog tegen te houden, maar de rechter moet dan wel een regeling hebben getroffen voor haar financiële posi tie. UTRECHT Jos van der Hruk, een koene veertiger heeft zioh gistermiddag om een uur met veertien kilo lood omhan gen naar de bodem van het zwembad van de Utrechtse hotel Holiday Inn zakken. Al waar hij perslucht happend tien volle uren verbleef. Gisteravond om elf uur klom hij onder luid applaud opgewekt het trapje weer op en mocht zich de trotse bezitter van het Nederlands re cord onder water blijven noe men. Op ruim zestig meter bo ven het allengs afnemende ge woel van de Domstad dompelde de vriendelijke marktkoopman de prestatie van Bredanaar La- gaay (8 uur en 27 minuten) in de vergetelheid. Er zijn Neder landers, die in het verleden een stap uit het grauw der massa stapten door zeven meter worst door het keelgat te proppen of te discjockyen totdat een toe stand van bij na-bewusteloos heid intrad. Wat nu bewoog Jos van der Hurk tien uren in het 31 graden warme hotelwater te kruipen? „Ik wilde wat aan de weg timmeren en de onderwater sport in midden-Nederland wat meer bekendheid verschaffen". Beneden de waterspiegel vul de de gezonken zakenman correct formuliertjes in, wisselde van persluchtflessen, priemde zo nu en dan een banaantje tussen de ingevette lippen en dronk Jus d'oranje uit een spuitflesje. Clubgenoten en cameramensen van de televisie duidelijk een dagje uit met 'n toffe opdracht zwommen driftig om hem heen. Het publiek wist niet dat Jos van der Hurk, sedert de oprich ting lid van Nautilus, al twee keer zes uur training had door gemaakt. Dat hij door een nauwgezette planning van maaltijden nau welijks door „een grote bood schap" de toch al aangename temperatuur binnen zijn rubber- pak slechts verhoogde. Zo als zijn „regulateur" aan de wal kant Cor Wallaart vertelde: „Een plasje is geen bezwaar, dat weten alle duikers. Het komt niet in het water". De tien uur, die zo lang duur den voor Jos van der Hurk en de toeschouwers, liepen dus gister avond om elf uur af. Zijn nog „natte" commentaar: „Het ging erg fijn. Tussen zes en half zeven kreeg ik een in zinking, toen heb ik eerlijk ge zegd even gedacht aan opgeven. Om tien uur was ik zo geluk kig, ik lag te dominoën en wist dat de poging zou lukken. Ver moedelijk ga ik nu enkele maanden naar Spanje als duik- instructeur. Hartje zomer wil ik het wereldrecord verbreken, dat op naam van een Australiër staat, die ruim achttien uur on der water bleef. Dat gaat in de duikkuil van zwembad De Hom mel gebeuren. Daar kan ik tenminste lopen en oefeningen doen. In het on diepe zwembad van Holiday Inn moest ik voortdurend oppassen niet boven water te komen. Ik heb de tien uur hoofdzakelijk liggend doorgebracht. Daar werd ik goed stijf van met al dat lood om mijn lichaam. Achteraf bezien mag ik wel zeggen, dat ik erg veel plezier heb gehad van de mecanodoos van mijn zoon. Ik heb er vele uur tjes mee gespeeld. Dat spel is ge- Jos v. d. Hurk klaar voor onder water woon beroemd geworden bij de toeschouwers en fans. Ik kon trouwens al die mensen door het heldere water zien, gis teravond was de hal gevuld. Erg gezellig". AMSTERDAM Tegen een 28-ja rige zeeman uit Amsterdam is gis teren door de officier van justitie bij de rechtbank in de hoofdstad acht Jaar gevangenisstraf met aftrek ge- eist. De man had een 76-jarige vrouw om het leven gebracht. Twee jaar lang had de man met de wedu we seksueel verkeer gehad. Toen hij op 16 september van vorig jaar tien biertjes had gedronken bezocht hij de vrouw opnieuw. Hij wierp haar op een bed en wurgde haar daarna met een shawl. Uitspraak op 6 april. ARNHEM (ANP) „Ofschoon aan afschuwelijke gebeurtenissen gewend, zijn we toch diep bewogen door de feiten, waarvoor deze man terecht moet staan." De officier van Justitie bij de rechtbank te Arnhem mr. J, -van den Berkhof leidde met deze woorden zijn requisitoir in tegen de 38-jarige koopman uit Doetinchem, die ervan wordt verdacht zijn 32-ja- rige vrouw Elsje in de nacht van 17 op 18 juli jl. op de berm van de Keppelseweg onder Doetinchem te hebben vermoord. De officier eiste vier jaar gevangenisstraf met aftrek en onvoorwaardelijke tbr., rekening houdend met de conclusie van de psychiater, die verdachte sterk ver minderd toerekeningsvatbaar had be vonden. Verdachte, een fors gebouwde man, had gedurende de lange zitting her haaldelijk moeite, zijn gevoelens te beheersen. Enkele keren moest hij de zaal verlaten, omdat hij zich niet wel voelde. Hij zei steeds niet te be grijpen, hoe hij ertoe was gekomen, zijn vrouw te doden, en schreef z'n daad toe aan de gevolgen van de depressieve toestand waarin hij al drie maanden voor het drama zou hebben verkeerd. De president, mr. B. W. van Hou ten: „U hebt Uw vrouw met 'n spe ciaal gekocht mes negen keer ge stoken," en dat kan wijzen op grote woede of agressie. Verdachte: „Ik kan me dat niet indenken." De pre sident: „Er zijn stapels feiten ver zameld op uw straflijst, die getuigen van agressie". Verdachte: „Maar al tijd met mijn blote handen en nooit met een mes. En dronken was ik ook niet, deze keer." De dag voor het fatale gebeuren beloofde de verdachte weg te gaan, 20324 STRICHT Norbertus ach, de zigeuner die met en elf kinderen een bur- heeft "gekraakt" zit in de echter rechtseaal naast z'n Mte pro deo-advocaat mr. Moszkowicz. ffieente Schaesberg wil hem, wijze althans, niet hebben. 0 edekavel tussen de advocaten |*j Resident van de Maastrichter mr. Paulissen, die dit kort itoorzit, ontgaat hem volko- 1 tweede poging van de familie tl» het zigeunerbestaan op te - een eerdere poging in Maas- al mislukt is op zater- *nuari van dit jaar in de be- 'e fase gekomen. Na zeven Maastricht tevergeefs als wo onde ingeschreven te heb baan, ruilt hij een van zijn tonwagens (waarde 5000 gul den) tegen de krotwoning aan de Hoofdstraat 114 in Schaesberg. Sinds 9 januari zit Bertus Steinbach daar met elf van zijn dertien kinderen (twee zijn getrouwd). De parochia nen van pastoor Ed Miedema de zelfde die, gesteund door zijn men sen. Zijn parochie niet heeft verlaten ondanks hoog kerkelijk bevel ga ven hem meubels, kleren en voedsel. Gelijk spel De strijd tegen de gemeente Schaes berg begon maandag 11 januari en eindigde gisteren voorlopig in een ge lijk spel. De president van de recht bank kondigde gisteren een af koe- lings- c.q. verzoeningsperiode af tot dinsdag 11 mei 15.30 uur. Mocht er dan nog geen oplossing voor het ge zin zijn gevonden, dan zal de recht bank in kort geding alsnog uitspraak doen over de eisen die gisteren door beide partijen zijn ingediend. Dit uitstel als positief uitgangs punt voor een oplossing is vooral te danken aan het werk van pastoor Miedema, die samen met de Stich ting Belangenbehartiging Woonwa genbewoners de onkundige Bertus Steinbach heeft verdedigd tegen de formele, papieren maatschappij, waarvan hy zo graag een deeltje wil zijn. Pastoor Miedema, in weekend uitrusting, is fel. Hij zegt: "Ik ben pastoor. Als je het evangelie gestalte wil geven, kom je op politiek terrein terecht, in de'zin van welzijnsbehar- tiging voor de mensen. Het blijft te vaak in theorie steken, dat kerkelijke christendom". „Nou, Bertus kwam by me met zyn eerste dwangbevel: dat hy het huis uit moest. Hy zat er pas drie dagen in. Nou, dan ga je aan het werk hè. Ze hebben hem van alles geweigerd; zelfs sociale bystand. Dat zit niet goed hè. Ja, formeel was het in orde. Ze hebben die mensen laten we het een beetje cru zeggen willen uithongeren. Geen geld voor voedsel, geen aansluiting op de waterleiding. Dan gaan ze vanzelf weg". Met twee mensen van de eerder genoemde stichting heeft pastoor Miedema de onderhandelingen met de gemeente gevoerd. Burgemeester Burgemeester Prick van Schaes berg zat gistermiddag tegenover Ber tus Steinbach; als mr. in de rechten zeker van zichzelf en van zyn zaak. De wet was reoht gedaan. De preis- dent had het er duidelijk moeihjker mee. Berichten dat Gedeputeerde Staten de gemeente Schaesberg had den verzocht: "Alles te doen wat enigszins mogeiyk is om het gezin Steinbach aan een passende huisves ting te helpen" en het gerucht dat de Oranje Nassau-mynen wel een be drijfspand ter beschikking wilden stellen droegen tot die aarzeling by. De burgemeester had naar zyn zeg gen gebeld met de directeur van de Oranje Nassau-mynen, maar: „Die weet van niets". Na de zitting weet mr. Moszkowicz echter een doorslag van een brief, gedateerd 5 maart, te- voórschyn te halen, waarin door de eerder genoemde stichting aan de Oranje Nassau-mynen een formeel verzoek is gedaan voor een dergeiyk huis. De eisen zijn gisteren op tafel ge bleven, ook de nieuwe eis van mr. Moszkowicz, dat Bertus en de zynen met vergunning van de gemeente (wat een opknapbeurt betekent) ip het huis mogen biyven waar ze nu zitten. Burgemeester Prick: "We ste ken daar geen geki meer in". De president: "Iedereen wil de zaak toch oplossen, wat wel inhoudt dat Steinbach niet zyn huis uit hoeft voor die oplossing is gevonden of zo die niet wordt gevonden niet voor de elfde mei". Bertus Steinbach begrypt het. De zakdoek gaat in de zak; hy is zeer tevreden. Burgemeester Prick ook: "Als die stichting dat nou regelt met de mynen ze hebben een huis voor hem aan de Baanstraat met vyf slaapkamers dan zyn we er mooi van af. We zitten toch al met 560 woningzoekenden". Zo zal Bertus Steinbach en twaalf van de zynen er via een omweg waar- sohyniyk wel komen. Als alles achter de rug is. gaat hy met zyn vroegere zigeunerorkest een serenade brengen aan zyn pro deo-advocaat mr. Mosz kowicz. Dat heeft hy beloofd. En zo zal het gebeuren. mits hij de boedel meekreeg en geen alimentatie hoefde te betalen. Die avond vertrok het échtpaar nog laat met de auto. De verdachte verklaar de dat hij van plan was geweest tij dens die autorit tegen een boom te rijden. Hij wilde aan alles een eind maken. Hij wist zich nog te herinneren dat zijn vrouw dit verhinderde door op de rem te trappen. Wat er ver der gebeurde wist hij niet meer. Hij kon zich alleen nog te binnen brengen dat hij naderhand onder het bloed zat. Hij was met vissers meegelift en 's nachts, drie uur na de daad, door de politie thuis aan gehouden. Inzittenden van twee auto's die op de Keppelse weg achter de auto van verdachte hadden gereden, had den gezien hoe deze een vrouw uit zijn wagen sleurde en stekende be wegingen maakte. Een van de auto mobilisten nodigde toen de vrouw in zijn auto om haar aanrander ta ontvluchten. Dit maakte de verdach te echter nog woedender. „Wij zul len de politie waarschuwen" riepen de inzittenden nog vanuit de auto, maar de vrouw riep: „Is niet meer nodig." Na het alarm van de auto mobilisten was de politie binnen een minuut ter plaatse. De vrouw lag op de berm in 'n plas bloed en gaf nog slechts zwakke tekenen van le ven. Een kwartier later overleed zij in het ziekenhuis. LEIDEN Deze week is begonnen met het opbrengen van de eerste van 4) asfaltlagen op de „Sint-Jorisboule- vard." dit gebeurt aan de kant van de voormalige Krauwelsteeg waar de rio lering reeds in de grond zit. Het werk vordert tot nu toe zeer naar wens. Na die eerste asfaltlaag van zeven centimeter dikte worden aan de Krauwelsteeg-kant de trottoirbanden gesteld en tegelwerk uitgevoerd. Ver volgens komen de tweede en derde as faltlagen er op. Eenzelfde behande ling zal de andere weghelft (voorma lige Sint-Jorissteeg) ondergaan. Pas volgend jaar wordt de vierde laag, de siytlaag, aangebracht. Dat gebeurt pas zo laat om dan geiyktydig verzak- kingsverschynselen te kunnen repare ren.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7