Hele woonwagenfamilie op kraam visite... lavona Voorproefje van serie Leidse recitals JAN VAN GALENGROEP 25 JAAR haarhersteller 905' Twintig wagens bij molen De Valk Ds Toornvliet uit zijn ambt gezet Genoeg belangstelling voor zeeverkennerij Ir Manifestatie van VVD Volspuiten van de Rijn- en Sehiekade STRATEN EN LANEN Transvaalbuurt breekt met Himrdersbond Beroepingswerk slap en fijn haar? jrOENSDAG 24 MAART 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 LEIDEN Er is een tweede woonwagenkamp geko men in Leiden: naast het regionale kamp aan de Haar lemmer Trekvaart een illegale standplaats op de oude vee markt bij molen De Valk. Sinds het begin van dit jaar zet ten geregeld woonwagenbewoners hier hun wagen neer, meestal voor enkele dagen. Volgens de politie wordt dit ver oorzaakt doordat het officiële kamp vol is en Leiden geen doorgangs- Op de foto's (Holvast) enkele beel den van het illegale kamp, waar was lijnen zijn gespannen van boom tot kamp heeft. Grote vraag is: waar boom, waar kinderen spelen en hon- moeten de wagens dan blijven? Over den rondrennen gemeentegrens zetten heeft geen ïin, omdat er dan buurgemeenten worden belast, die in dezelfde regio lamenwerken. En de aangrenzende regio's bieden ook geen oplossing. Het enige is praten met de woon wagenbewoners en proberen de wa gens zo snel mogelijk te laten ver trekken. Verder wordt er controle ge houden, vooral op het schoon blijven van het terrein. Klachten van omwo nenden richten zich terecht tegen Bf vervuiling van het terrein en de Rijnsburgersingel. Nu staan er liefst twintig wagens. Volgens de politie is dat één grote familie, die in Leiden verblijft, om dat één van hen in het Academisch riekenhuis is bevallen. Het ligt in de bedoeling, dat de familie na thuis komst van de Jonge moeder deze kraamvisite opbreekt. DEN HAAG Uio recensent is gisteravond naar de hofstad ge logen om. de sfeer te proeven van ten van de recitals, die de Oegst- geestse zangeres Thea Ekker-Van der Pas daar sinds enige jaren organiseert. Dit jaar bestond de terie uit epn aantal getalenteerde nieuwkomers voor de pauzeter wijl Thea Ekker zelf meestal het programma na de koffie voor haar rekening nam. Deze recitals B worden gegeven in het theatertje PePijn, waar men na afloop onder het genot van een glas wijn nog even na kan keuvelen in de bar. Wanneer zal dat in Leiden moge- j tijk worden? Misschien in de na- g bije toekomst, want Thea Ekker is vast van plan om het volgende teizoen een dergelijke serie in Leiden te brengen in samenwer king met K en O. Zelfs zullen de concertbezoekers bij het gebeuren betrokken worden, want de ge dachten gaan uit naar de vorm van een recital-met-discussie-na- ijloop. Natuurlijk wordt het geen einde loos gepraat over biografische bij- wnderheden van componist en tekst dichter (die staan reeds in het pro gramma), maar er zal gepoogd wor den om te ontdekken, wat de essen tie van de liederen is, en wat de ftngtechnische moeilijkheden zijn. J LEIDEN De Kamercentrale Lei- |den van de V.V.D. belegt op vrijdag |l april in het Rijnlandslyceum in "'gstgeest een centrale manifestatie, e 's avonds om 8.15 uur begint. Het oord zullen hier voeren de lijst rekker van de V.V.D., mr. W. J. srtsema, mej. mr. A. Kappeyne- de Coppello, mr. F. Portheine nmr. dr. C. Berkhouwer. Oribe vrijgelaten De procureur- eneraal van Uruguay Guido Berro Oribe is gisteravond vrijgelaten door |de Tupamaro-guerrillabeweging. die pem op 10 maart had ontvoerd, zo eeft de politie van Montevideo be llend gemaakt. De Tumpamarox hou- Ifen nu nog steeds de Britse ambas- Jeur Geoffrey Jacksor.. die zij op I lanuori ontvoerden gevangen. Een geheel andere vorm van in spraak: er wordt met de gedachte gespeeld maar hieromtrent is nog niets met zekerheid te zeggen om de concertbezoekers zelf een verzoek programma te laten samenstellen: men krijgt dan een lijst met hon derd titels, waarvan men er enkele mag aanstrepen, en de meeste stem men gelden. Solist en begeleider we ten pas op het laatste moment wat er gebracht moet woren Het Jonge talent van gisteravond werd gevormd door de sopraan Ma- Ja Schermerhorn en de bariton John Bröcheler, die begeleid werden door de pianiste Tan Crone. Om met de laatseeeejte beginen: ik had graag gezien, dat haar plaats was ingeno men door Wim Serlie, die na de pauze Thea Ekker begeleidde, en om gekeerd. Want Tan Crone speelde Webern en Ravel iets te romantisch, LEIDEN Nu de Trekvliet langs de Rijn- en Sehiekade definitief is afgevoerd voor het scheepvaartver keer zal binnenkort worden begonnen met het volspuiten van deze water weg. Een werk, dat circa zes weken in beslag zal nemen. Aan de westzijde van de Rijnzicht- brug (tussen Haagweg en Morsweg) is sinds kort de z.g. bakkenzulger af gemeerd. Deze wordt met de Trekvliet verbonden door een persleiding op drijvers over het Galgewater heen. Zodra het voorbereidende werk gereed is, zal deze zuiger het zand, dat op „bakken" wordt aangevoerd van een baggerwerk in de Oude Rijn b(j Val kenburg, in de Trekvliet gaan spuiten. Als dit is voltooid tot juist voorbij de Groenhovenstraat, dan wordt de aan leg van riolering e.d. ter hand geno men. Het tweede gedeelte van de Trek- vlietdemping, n.l. tot even voorbij de Telderskade, wordt thans besteksklaar gemaakt om te worden aanbesteed. Het zand hiervoor zal op vrachtwa gens worden aangevoerd, omdat de Rijnuitdieping bij Valkenburg daar voor bij lange na niet voldoende zand oplevert. Overigens zijn langs het binnenkort vol te spuiten gedeelte vrij hoge hekken geplaatst om te voorkomen dat kinderen in het (tij dens het opspuiten) verraderlijke drijfzand kunnen gaan spelen. Wim Serlie echter hield een wat al te strak tempo aan bij Schumann en Brahms. Ma Ja Schermerhorn bleek reeds in de Vier Lieder op 12 van Webern nog niet helemaal rijp te zijn als zan geres wel te verstaan. De hoge tonen klonken wat moeizaam, ook in de Cinq mélodies populaires grecques van Ravel. Dat werk is overigens allerminst geschikt voor een vrouw: een meisje wordt door een sexege- note nu eenmaal niet ten huwelijk gevraagd, evenmin als een dame zou uitroepen: Vois, pendus a ma ceinture, pistolets et sabre aigu! Voor lopig zie ik nog de beste kansen voor haar weggelegd in het genre, waar mee zij samen met John Bröcheler haar optreden besloot: Bess, you is my woman now (Gershwin) Dit in tegenstelling tot de bariton, daar dit nummer wat vreemd klinkt wanneer het wordt gezongen met een Oxford-accent! Ook Ravete Don Qui- chotte Dulcinée viel mij wat tegen, maar dat kwam omdat John Bröche ler daarvoor een grandioze prestatie leverde met twee liederen van We bern. namelijk Sommerabend en Aufblick. Een geweldig goede tech niek, een stem die „zit" en daarbij een voordracht: dat alles doet vre zen, dat deze kunstenaar niet lang voor Nederland behouden zal blij ven. Het is zeker te hoepen, dat John Bröcheler nog naar Leiden komt, voordat hij niet meer te betalen is! Maar dan wel met een Duits-talig repertoire. Thea Ekker-van der Pas bracht eerst een aantal liederen van Schu mann en Brahms op teksten van Heinrich Heine. Ze leek nogal ner veus, hetgeen resulteerde in een wat onzekere intonatie. Pas in de toegif ten was zij daarvan geheel vrij. Ge zegd moet worden, dat zij moeilijk- De afzetting van ds. Toornvliet uit zijn ambt. heeft mij zeer bewogen. Waarom moest dit gebeuren? Het is alsof men de roeping van kerk-zijn van Jezus Christus niet wil begrij pen. Of is 1926 (kwestie ds. Geel kerken en ds. Busk es) en 1944 (af zetting prof. Schilder) vergeten? Tot oo vandaag leeft in het christendom t ideaal t gezicht van de wereld te veranderen met machtspolitieke middelen en organisaties. Nog steeds ls het besef niet levend, dat zulke middelen het gezicht van de wereld niet kunnen veranderen maar alleen scherper accentueren en dieper uit snijden. Indien de kerk de machts politieke vormen en methoden van de wereld aanvaardt en overneemt, wordt de wereld niet voor Christus gewonnen, maar de kerk verwereld lijkt. In grote lijnen gezien kan men zeggen, dat het christendom als machtspolitieke factor niet zo erg veel van Christus te zien ge geven heeft. Christus heeft zijn discipelen door lopend gewaarschuwd, dat ze hun kracht niet moesten zoeken in macht en geweld en indrukwekkende or ganisaties. Hij heeft hen herhaalde lijk op het hart gebonden, dat ze niet op Invloed en machtsposities uit moesten zijn. Maar dat heeft het christendom nu juist wel gedaan Men heeft organisaties opgebouwd, sleutelposities veroverd, onderwer ping geëist. Niet zo zeer aan Gods woord, dan wel aan met goddelijk gezag beklede tradities. Ds. Toornvliet verdient alle res pect als dienaar van God. Ik denk terug aan de tijd, dat hij voorganger was van de kerk van Bloemendaal. Ook in Leiden heeft ds. Toornvliet als studentenpredikant het evange lie verkondigd. Als de bijbel ons Je- eus laat zien. gaat Hij als medemens met allerlei mensen om. In deze we reld is Christus gekomen voor zonda ren. En dat evangelie wordt door ds. Toornvliet uitgedragen aan bejaar den, verslaafden, langharigen, eenza men, hippies en Damslapers. Uitge dragen in woord en daad. Een God, die ons zoekt, terwijl wij van Hem wegvluchten. Hoe meer wij ons in die God verdiepen, hoe meer verrijkt wij worden. Dit is de kracht van de ra dio-gemeente en van ds. Toornvliet. Geen synode kan dit tegenhouden of breken. Wij willen Gods partizanen zijn. Allen kunnen wij in dit werk meedoen door in de eerste plaats te bidden, in het bijzonder voor ds Toornvliet. A. Brauckman Sportmanstraat 12 Oegstgeest ró óchryce ties wekte weerstand bij het buurt- comité. Er ls nu een werkgroep "De Mors" in het leven geroepen om na te gaan wat een wijkraad zou kunnen doen om de leefbaarheid van de buurt te vergroten. Deze werkgroep zal nog naar een Juiste organisatie vorm zoeken. De groep (secretariaat Morsweg 59) heeft voor haar werk terrein voorlopig een begrenzing ge maakt tussen de spoorlijn Amster dam-Den Haag, Morssingel en Mors weg tot het eerste viaduct. In deze begrenzing staat het clubhuis "Het Mierennest", dat aan de initiatieven van de buurtbewoners alle mede werking heeft toegezegd. L. Venema. Lelden, Alsof er in Zoeterwoude HR geen belangrijkere zaken te behandelen zijn dan straten in lanen te verande ren! Inderdaad zijn er in de Nassau- straat aan één zijde bomen geplant, hiervan staan er twee midden in parkeervakken en leveren alleen maar grote ergernis op en in de toe komst wellicht schade aan auto's. Dat Zoeterwoude H.R. een leef baarder geheel moet worden is door B. en W. zeer Juist gezien, maar of dit nu moet geschieden door straten in lanen te veranderen valt sterk te betwijfelen. Beter zou het zijn om de mogelijk heid te scheppen om fatsoenlijke wan delingen te kunnen maken. Moeders, die met hun kinderen een blokje om willen gaan, komen altijd op de Ho ge Rijndijk uit. Deze drukke verkeersweg is nu ook niet bepaald de gunstigste plek om gezondheid op te doen. Misschien is dit voorstel bedoeld om de "industrie-pil" wat te vergul den, want industrie hier in Zoeter woude HR. krijgen we genoeg. Jammer.liever de Nassaustraat in een fijn leefmilieu dan Naseau- laan in een verpest milieu. Dubbel Jammer, als dit voorstel door de gemeenteraad wordt aange nomen. J. A. Valk, Nassaustraat 53, Zoeterwoude H.R. heden niet uit de weg ging, zoals Schumans Anfangs wollt'ich fast ver zagen uit de Liederkreis op. 24 en Der Tod, das ist die kuhle Nacht van Brahms. Ook weet zij precies, wat zij zingt en hóe zij dat op het pu bliek moet overbrengen, en dat is iets waartoe velen niet in staat zijn. Aangezien de gedichten van Heine meestal een cynische ondertoon heb ben en deze dichter kennelijk niet van vrouwen hield („Gesteld dat vrouwen konden denken, dan toch in de eerste plaats aan een nieuwe Jurk") besloot zij haar optreden met „Wolfjes". Ook de twee toegiften groot vraagteken achter deze bond Nadat twee weken geleden het buurtcomité 'Tlan Noord" met de Bond van huurders en woningzoe kenden had gebroken, heeft thans ook het buurtcomité "Transvaal buurt" het contact met deze bond opgezegd. Al vanaf het eerste uur plaatsten enkele buurtbewoners een waren van de hand van Hugo Wolf Blumengruss en 't beestachtig moei lijke Die Spröde. Een recital als dit was voor mij het antwoord op de vraag, waarom zovele Leidenaars naar Den Haag gaan om een con cert bij te wonen en zijn ontstaan. Het was reeds spoedig bekend, dat deze bond een mantelorganisatie was van de op Mao stoelende Communistische Eenheidspartij Nederland. Vooral te gen de werkwijze van de bond zijn ernstige bezwaren gerezen. Het kwe- t? n ujdmq I ken van agressie en het oproepen I van haat tegen de bestaande instan- GEREF. KERKEN: Beroepen te Franeker J B. Kuhle- meier. voorheen christelijk-gerefor- meerde predikant te Aalten. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen te Uithuizen R. Kootstra te Driebergen. Bedankt voor Gortnchem B. van Zuylekom te Groningen voor New Westminster drs. A. N. Hendriks te Delft. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Zoe term eer H Rijk- sen te Gouda. Bedankt voor St. An- naland Chr van der Poel te Yerse- ke. voor Nieuwerkerk P. Blok te Dirksland. VRIJE EVAN. GEMEENTEN: Bedankt voor Zeist D. de Jonge te Yerseke. LEIDEN De zeeverkennersgroep Jan van Galen viert een^ persoonlijke benadering van de dezer dagen het 25-jarig bestaan. Als oprichtingsdag van de fi J Étt"" groep is aangehouden 23 maart 1946, de verjaardag van het overlijden van de Vlootvoogd van de Republiek der Verenigde Nederlanden Jan van Galen, 23 maart 1653 in Livorno. De groep heeft sinds de oprichting vele behuizingen gekend en beschikt door de medewerking van B. en W. van Leiden thans over een oud pak huis (daterend uit 1692) in de Harte- steeg als troephuis, in de Vestestraat over enige ruimten in de oude fa briek van Van Wijk als botenhuis met materiaalopslag en over het schiereiland aan de Zijl hoek Stink sloot. Alhoewel de huur sommen dra gelijk zijn, vraagt het totaal veel materiaalkosten. De jongens hebben echter kans ge zien om voor het Jubileumfeest het troephuis geheel weer op te knappen, dank zij de medewerking van de ge meente voor het buitenwerk en de hulp van het aannemingsbedrijf N.V. Du Prie en het schildersbedrijf Pas man en Zn. De troep heeft thans 22 verken ners, 22 welpen en 5 stamleden. De opleiding van welpen is gelijk aan die bij de landverkenners, begint bij een leeftijd van 8 jaar. Na hun elfde of twaalfde jaar gaan ze over naar de zeeverkenners en bij gebleken ge schiktheid na de leeftijd van 16 Jaar naar de stam. Hiervan blijven ze al tijd lid ook al verlaten zij later de groep. De leiding van de zeeverkenners groep stelt in een aankondiging van het Jubileum ..Het aanbod van Jongens is groot genoeg, doch weinig ouderen kunnen het opbrengen vrije tijd te besteden om op de Juiste wijze leiding te ge ven. Het werk, als persoonlijke vor ming van de jongens is nuttig, zin vol en nooit uit de tijd. Het is dus een gebrek aan voldoende leiding en de kunst is derhalve uit de bestaan de groep nieuwe leiding te kweken, die voelt dat goed Jeugdwerk met ADVERTENTIE problemen rond die moeilijke leef tijdsjaren bijdraagt tot verbetering van de maatschappij. De overheid steunt hierbij weinig, omdat het massale jeugdwerk, sport en spel reeds zoveel aandacht vraagt en kost. Hoewel de padvinderij zich uit strekt over alle sociale en godsdien stige geledingen is het toch niet toe vallig, dat van de vele Jongens, die van hun 8ste of negende tot bijvoor beeld achttiende Jaar lid van onze Nederlandse Padvinders Vereniging zijn geweest een groot aantal goed slaagt in de maatschappij. Een tweede probleem is vaak, dat ouders het soms uitsluitend als vrije tijdspassering zien. Heeft een Jongen geen zin meer, dan kan hij eraf en weer wat anders gaan doen. Is hij meer geschikt voor sport of muziek en gaat hij die ook beoefenen, dan kan men er vrede mee hebben Maar is het. omdat de Jongen te slap is om door te zetten, dan is het voor ons vaak Jammer, als hij dan later doelloos slenterend in de stad wordt aangetroffen." De oude sloep, waarmee de zee verkenners begonnen is inmiddels al lang verdwenen. Er voor in de plaats zijn nu een stalen schouw, vier stalen vletten en een slepertje (diesel) van de Zuiderzeewerken. Befaamd is Jan van Galen om zijn kerstacties, waarbij ruim 500 kerststukjes door de Jongens worden gemaakt en verkocht. Op zaterdag 27 maart wordt voor oud-leden, leiders en donateurs een receptie gehouden in het Troephuis in de Hartesteeg van 17.00-18.30 uur. 's Middags is er voor de welpen een buitenprogramma en voor de ver kenners een demonstratie van de Kon. Ned. Marine met materiaal en films, 's Avonds wordt er in de Stadsgehoorzaal een kleine revue Het troephuis van de Jan van Galengroep in de Hartesteeg. (Foto Holvast) met liedjes en sketches door de le den zelf opgevoerd. met extra versteviging WÉ

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3