TWENTSE BOEREN SLUITEN DUITSE iRENZEN Q=G=D vandaag Ook barricades op een Nieuwe- Weteringse erf Betaald voetbal?-Geen commentaarH éw „Televisie was goede leerschool" Greshoff overleden Akkoord in Pakistan in de maak hderlandse demonstratie tegen landbouwpolitiek Politie vindt uapens LEIDSE SPAARBANK iksemactie Bunschoten Veel wind DUBIEUZE ACTIVITEIT RUSSEN IN INDONESIË teuws gericht I maart 1860 WOENSDAG 24 MAART 1971 No. 33357 EIDSCH DAGBLAD I recteur: G. Koopman ofdredacteur: Drs. J. R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 18.10 per kwartaal (postabonnementen f 20.50), f 6.05 per maand (bij vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0.30 Witte Singel 1, Lelden - Tel.: 25041 Redactie: 21507 Naoororglng tot 20 uur tel 30500 (zat 18 uur) ENSCHEDE Duizenden boeren uit Twente en de Iderse Achterhoek zijn vanochtend begonnen met een issaal protest tegen de EEG-landbouwpolitiek. Alle insovergangen van Winterswijk tot en met Denekamp n in de loop van de ochtend geblokkeerd met landbouw- Lkers. Ook het wegvak tussen Goor en Hengelo van de is voor alle verkeer afgesloten. De bezetting van de grensposten in het oosten van ons d geldt als sympathiebetuiging van de Twentse boeren de demonstratie, die gisteren in België werd gehouden. isteravond werd het besluit tot de onstratie genomen. De afgelopen it en ochtend werden bij boerde- in Twente en de Achterhoek ifesten uitgereikt waarin de boe- werden opgeroepen om te demon en. eds vroeg in de ochtend verza len zich in Diepenheim boeren ie omgeving met tractors en aan- gwagens. De stoet, voorzien van jle spandoeken met leuzen en pop aan een galg trok daarna de E-8 waar andere groepen en zich bü de demonstranten iloten. Enschede concentreerden zich ierden boeren op de weg Ens- !e-Glanerbrug, waar zich een ie grensovergang bevindt. Het eer op de E-8 kwam omstreeks twaalf vanochtend tot stilstand, t de boeren de weg met trekkers fen afgesloten. Bij de grensover- De Poppe (OldenzaalBent- i) kregen de Nederlandse demon- iten steun van hun Westduitse U's. eerste J. Zijp van 't districtsbu- van de Rijkspolitie in Zwolle ie mee dat de zaak volledig dicht Behalve bü de grensovergangen en ook landbouwers in Borne en :lo de wegen geblokkeerd met ters. „Alle hoofdwegen in Over- zjjn afgesloten en auto's op weg Duitsland wordt geadviseerd de sovergangen tussen Winterswyk lenekamp te müden omdat grote 18 PAGINA'S 'AKENBURG (ANP) By een I «mactie vanmorgen vroeg in 1 Khoten en Spakenburg hebben rijkspolitiemannen onder aan log t'an de districtscommandant nel jhr. De Beaufort, zes pisto- I Irle steekwapens en ongeveer 300 I »en gevonden. Ze maakten die tijdens huiszoekingen op onge- ïjjftien adressen, waarvan naar dding van tips werd veronder- i dat er clandestiene vuurwapens zyn. i actie werd mede gehouden naar hiding van de gebeurtenissen dinsdag, toen een jongeman in tenburg tydens het spelen met 'n tHiks door een kogel werd ge trof- (n gedood. Tegen de bezitters le vuurwapens is proces-verbaal ®aakt. Alle wapens en munitie h beslag genomen. Op een adres leen clandestien geslacht varken ïden. Bilt verwacht van vanavond tot ï'-navond bewolking met tüdelyk regen, op de dag ook enkele opklarin- Vry krachtige tot harde wind zuidwest en west. Minimum- sturen omstreeks 6 graden, morgen ongeveer 9 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur) 25 MAART °p: 6.33 uur; onder: 19.01 uur. "op: 5.52 uur; onder: 17.31 uur. toter te Katwyk te 2.00 en 14.19 «groter te 10.06 en 2235 uur. opstoppingen worden verwacht", zo deelde de verkeerscentrale van de Rijkspolitie tegen het middaguur mee. Van botsingen tussen boeren en politie was vanochtend geen sprake. Brussel likte vandaag en in de af gelopen nacht zün wonden. Alles wat gisteren tydens de boeren-betoging werd vernield wordt opgeruimd en langzamerhand verdwijnen uit het stadsbeeld de sporen van de gevech ten. Gisteravond om elf uur trok de eerste schoonmaakbeurt van de rei nigingsdienst de stad in om de wegen vrü te maken. Tientallen vrachtauto's met glasscherven, vernielde verkeers borden etc. werden afgevoerd. Van ochtend om vüf uur kwam een twee de ploeg in actie. Inmiddels heeft zich in de afgelopen nacht in de Belgische hoofdstad een tweemaal zo groot aantal ongelukken voorgedaan dan normaal. De oorzaak hiervan was het ontbreken van verkeerslich ten. In een eerste commentaar tegen over onze correspondent in Brussel noemde vice-voorzitter Mansholt van de EEG, de man achter de plannen voor de hervorming van de land bouwstructuur de dag van gisteren „castostrofaal" Hy zei niet te willen geloven dat de vele vernielingen door boeren waren aangericht en meende dat raddraaiers daarvoor verantwoor- delyk zyn geweest. Er rust volgens Mansholt een zware verantwoorde- lykheid op de organisators van de betoging èn op de Europese minis ters die de boeren niet voldoende hebben ingelicht. De methodes van de boeren hebben model gestaan voor een actie van de Franse vrachtwagenchauffeurs die vandaag grote wegen afsloten met hun wagens. Er vormde zich enorme listen. De chauffeurs eisen onder listen. De chaufferus eisen onder meer een minimumloon van 650 gul den. De dichter, schryver, essayist en criticus Jan Greshoff is naar thans is bekend geworden op don derdag 18 maart op 82-jarige leeftüd in Zuid-Afrika overleden, waar hy sinds kort voor de tweede wereldoor log woonde. Terwyl zyn poëzie meer romantisch van aard was werd het proza van deze Nederlandse auteur gekenmerkt door ironie en humor. NIEUWE WETERING Op het land, waar het leven goed is (ten minste dat zeggen de reclame-spots altyd) kan het af en toe vreemd spoken. Vanochtend hadden een ver bitterde boer Los en zijn zonen de toegang tot hun erf aan de Voorweg in Nieuwe Wetering gebarricadeerd met vrachtwagens en mestkarren. De gemeente Alkemade had de heer Los namelijk per brief van 19 maart op dracht gegeven voor vanochtend 9 uur een op zyn erf staande houten bungalow af te breken, anders zou de gemeente daartoe zelf overgaan. En dan alles op kosten van de heer Los. „Maar we laten het onder geen voorwaarde gebeuren" zei de getergde boer dreigend achter de barricade. En zoon Kees, voor wie de bungalow eigenlyk bestemd was, zei: „We slaan ze op hun smoel zodra ze een hand naar het huis uitsteken". Wat Is er nu gaande in het idyl lisch gelegen Nieuwe Wetering? Al weer een tydje geleden wilde de heer Los, die een fourage- en loonbedryf heeft, een huis laten bouwen op zyn eigen grond voor zoon Kees. Aange zien een stenen huis hem te duur was. vroeg hy de gemeente toestem ming voor een houten pand. „Op het gemeentehuis lieten ze doorscheme ren dat dat vermoedelyk wel ging, als het maar een tüdelüke zaak zou zyn. Ik moest tegelyk de tekening indienen voor een stenen woning", aldus de heer Los. „Nou dat heb ik ook meteen ge daan, toen wy in Gouda een houten bungalow aankochten. Maar we kre- j gen maar geen toestemming om dat i houten huis op te zetten. Ik ben wel vele malen naar het gemeentehuis ge- j weest, maar het hielp niets". Tenslot- j te (nadat zoon Kees met de bouw commissie had gedreigd) kwam de toestemming af voor het stenen huis. Een week daarna kreeg de heer Los bericht dat de toestemming voor het opzetten van de houten woning werd geweigerd. Zoon Kees zette de bungalow toch op achter op het erf en op wielen, in de hoop dat de ge meente het als een „rijdende salon" zou beschouwen en verder, althans tydelük, de ogen dicht zou doen. De gemeente Alkemade sloot de ogen echter niet. Zy bleef de verwydering eisen van het pand waardoor immers geen toestemming was gegeven aldus nog altyd de heer Los. De volgende stap van de familie Los was noodge dwongen de verkoop van de bunga low. Men verplaatste de woning naar de wegkant en voorzag het van het bord „Te koop". Maar ook daar wilde de gemeente niets van weten, aldus de heer Los, „het ding moest gewoon weg". Dat stelde de heer Los voor een hopeloze zaak. „Want hoe kun je nu een afgebroken bungalow verkopen. Wie koopt er nu een verzameling plankjes". De heer Los schakelde een advocaat in. Het kwam tot een kort geding voor de arrondissementsrecht bank in Den Haag, die de gemeente Alkemade in het gelük stelde. <De I uitspraak van dat kort geding was op 20 maart bepaald. Dat blykt uit een De omstreden bungalow van de heer Los (inzet links boven), die de gemeente Alkemade wil laten afbreken. (Foto Holvast) brief van de advocaat aan de heer Los. Merkwaardig is het dan ook dat de gemeente de heer Los met een brief gedateerd 19 maart sommeert om binnen vüf dagen de bungalow af te breken). De heer Los piekert er niet over aan die eis te voldoen. Hü wil de gelegen heid hebben om de bungalow te ver kopen. Meer niet. Vandaar de bar ricade en de mestkarren. „We hebben gisteren op de tv ge zien hoe de boeren het in Brussel doen. En ik moet zeggen dat was een hele goede leerschool voor me". Van ochtend kwam de politie bü hem aan de deur. En ook gemeentepersoneel stond overigens morrend klaar om tot afbraak over te gaan. Maar Los en zonen weken geen duimbreed. Nogmaals, later op de ochtend, be zocht de poiitie de heer Los. Zonder resultaat. De heer Los kreeg aan het eind van de ochtend onverwacht een adempauze: de belasting liet tot zün grote genoegen beslag leggen op de bungalow, want hü heeft nog enige belastingschuld. De familie Los kon toen enkele mestkarren uit de barri cade halen om het contact met de buitenwereld te herstellen Maar er zal ongetwüfeld nog het een en ander gebeuren voor het dra ma definitief voorby is. De mestkar ren houdt men gemakshalve dan ook maar onder handbereik. DACCA (AP) In Dacca (Oost Pakistan) wordt verwacht dat pre sident Jachja Chan morgen 'n over eenkomst met de belangrijkste poli tieke leiders bekend zal maken over opheffing van de staat van beleg in Oost-Pakistan en vier Westpakistaan se provincies, die dan weer onder burgerlijk bestuur komen. Van dezelfde zegslieden, die goede contacten onderhouden met de Oost- pakistaanse Awami Liga van sjeik Moedjiboer Rachman, is vernomen, dat een dergelijk besluit betekent dat de Westpakistaanse politieke lei der Zoelfikar Ali Bhoetto niet zijn zin krijgt inzake de vorming van 'n nationaal interim-kabinet, dat op den duur het burgerlijk bestuur over de vier Westpakistaanse provincies aan zijn eigen Volkspartij zou heb ben moeten overdragen. DJAKARTA (AP) De militaire commandant van Java luitenant- -generaal Soerono heeft verklaard, dat de veiligheids-autoriteiten een onderzoek instellen naar de dubieuze activiteiten van Russische diploma ten op midden-Java, zo meldt An- tara. Een aantal dagbladen verdenkt de Russische diplomaten ervan zich schuldig te maken aan ondermijnen de activiteiten op midden-Java. Cubaanse dichter in arrest He- berto Padilla, die de belangrijkste jon ge dichter van Cuba wordt geacht, is door de Cubaanse geheime politie ge arresteerd. zo is gisteren van gezag hebbende zijde in Havanna verno men. De reden van zijn arrestatie is niet bekendgemaakt. Ook de vrouw van de dichter werd aanvankelijk aangehouden. Zij is later vrijgelaten. De Aiphense kantonrechter mr. H. H. Kirchheiner promoveert van daar op het proefschrift ombuds man en democratie. Vaak zyn proefschriften wat dorre meester stukken, voornamelyk van acade misch belang. Maar het onderwerp ombudsman leeft in onze maat schappij. Datzelfde kan worden gezegd van de proeve van be kwaamheid. die de Aiphense kan tonrechter met zün proefschrift aflegt. Dat Conny Vandenbos naam en image wat internationaler heeft gemaakt wil nog niet zeggen, dat ze optreden in ons land niet be- langryk vindt PAGINA 5 Jos van der Hurk heeft een nieuw record gevestigd: tien uur onder PAGINA 7 De boeren hebben in Brussel de zorgen afgereageerd. Maar dat kostte wel een mensenleven PAGINA 9 Vriendschappelijk kan Feijenoord het wel: 31 winst op het Hon gaarse nationale elftal PAGINA IS Israël heeft in streepje voor Amerika een PAGINA 15 Uit het Leidsch Dagblad van 24 Maart 1871. Het Handelsblad meent te kunnen verzekeren dat de geachte Hoogleeraar Stuff ken het emeritaat zal ver- krijge, en dat de Utrecht- sche Hoogleeraar Opzoomer zijn plaats zal vervangen. (Advertentie) Letdsche Tapijt fabriek. De ondergete kende bericht dat hij in hei gebouw op de Mare. wijk 6 no. 1201 (thans no 59) een tapijtfabriek heeft geopend Levering van Cocos- en Ma nilla - Tapijten, Gangloo- pers en Matten A. van Driel (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De groep Initiatiefne mers voor betaald voetbal in Leiden heeft vanmorgen In het stadhuis de bal aan het rollen gebracht. Instal lateur Theo Nijssen en mede-orga nisator Ton Menken ontvouwden met de eveneens in een nieuw Leids profvoetbal-avontuur geïnteresseer de Bas Vonk en de vroegere Rouw koop-manager Jan Weduwer in een Informatief gesprek him plannen aan wethouder Mevrouw Den Haan. De Leidse wethouder voor cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, waaronder ook de sport ressorteert, was van het doel van de bespreking (het onderzoeken van de mogelijk heden om Holland Sport van het Hiagse Houtrust te laten verhuizen naar 't sportpark in de Leidse Hout) overigens nauwelijks op de hoogte. Voorlichtingsfunctionaris mr. Le- lieveldt: „Evenals de wethouder wis ten ook wij nergens iets van af. Er was gewoon door vier mensen een afspraak met de secretaresse ge maakt voor het wekelijkse spreek uur". Na afloop van het onderhoud, dat ruim een uur duurde, wilden de voorstanders van betaald voetbal in Leiden geen enkel commentaar geven. Terwijl de heren Vonk (eens deel ui* kend van het drieman schap tijdens de profvoetbal-episode van UVS) en Weduwer (directeur (Felicitatiedienst) het stadhuis hei melijk via een zij-ingang verlieten, snelden de heren Nijssen en Menken afwerend naar him auto's, 'Hssen, theatraal gebarend: „Geen commen taar Het was een nuttig gesprek Ton Menken later, minder emotio neel „Het is gewoon in dit stadium beter om maar helemaal niets te zeggen Het zou de zaak alleen maar kunnen schaden". Th. Nijssen „Geen commentaar" (Foto Holvast) Komt er een metro in Leiden? Een casino in Noordwijk Een bioscoop in Alphen De toekomst zal het leren. Maar als u het wilt weten, moet, u het Leidsch Dagblad vast gaan lezen. Als u nu onderstaande bon invult, krijgt u het Leidsch Dagblad 4 weken lang voor de halve prijs. n 'k word abonnee per 7 april 71 en ontvang de krant reeds vanaf heden. f! Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld er. noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214. Lelden

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1