IOE LANG KAN FAULKNER NOG PREMIER BLIJVEN? wat eten we vandaag? Akkoord tussen Jachja Chan en sjeik Moedjib over Pakistan De doorc [ruk! ter. nil DER SPIEGEL ZORGT VOOR NIEUWE AFFAIRES RINS BORGHESE BLIJFT ONVIND BAAR IN ITALIË Kritiek Vaticaan op Israel Istizin p]ll jden van de Unionistische partij roepen steeds meer om sterke man voor Ulster itie vindt belastend materiaal Over Jeruzalem xExtra\foordelig Varkensvlees fl eer felle discussies over Berlijn in Bonn Strauss grijpt aantijgingen over geheime dienst aan om regering Brandt te hekelen 23 MAART 1071 LEID8CH DAOBLAB PAGINA 9 (Van onze correspondent) LONDEN Vanochtend heeft de Unionistische fractie van het parlement in Belfast een nieuwe leider en daarmee een opvolger voor de afgetreden majoor James Chichester-Clark gekozen. Hoewel het maandag als een verrassing kwam dat William Craig, de leider van de rechtérvleugel van de partij, als tegenkandidaat tegenover Brian Faulkner werd genoemd, bleek de laatste favoriet. Men had echter tot nu toe aange nomen dat Craig, die ruim een jaax geleden tegelijk met drie anderen wegens gebrek aan loyaliteit tegen over de regering werd geroyeerd als fractielid, daardoor zou zijn gedis kwalificeerd als kandidaat voor het leiderschap der partij. De „chief whip" legde gistermiddag echter uit dat dit niet zo is. Craig en de drie anderen zouden als ze nog vóór van- ïïtgeleden is in Mexico een )ewerkte steen gevonden, jerw deskundig oordeel be- iat reeds omstreeks 700 it begin onzer jaartelling ico mensen leefden, die af- 1 waren uit het gebied van idellandse Zee. Dit is de van prof. Alexander von wau vdn de Amerikaanse riteit in Mexico-Stad. Hij dit op het feit, dat de hier afgebeelde figuur een oor ring draagt met een Davidsster in het midden. De vondst van de Mexicaanse steen ondersteunt de theorie van prof. Cyrus H. Gor don van de Amerikaanse Brandeis universiteit, volgens xoie mensen uit het Middellandse Zeegebied omstreeks duizend jaar vóór Columbus Amerika hebben ont dekt. Van onze correspondent) De aanstichter vah een laatste moment afgezegde reep op 1 december j.l. heeft paperassen in zijn Romeinse chtergelaten, om de justitie ide materiaal voor een forse cht te geven. Behalve lijsten men van personen die na het van de staatsgreep hadden worden uitgenodigd om ook doen, is er een belastende ftvonden. Hierin schrijft een |er van Borghese's 'Fronte sle' aan zyn leider dat hy be- s over de haastigheid en de righeid, waarmee het komplot ganiseerd en over het gevaar deelnemers daardoor lopen, idvocaten van de prins blijven den dat de bijeenkomst op 7 er, die in drie verschillende in verspreide groepen uiteenviel, vas gehouden om te proteste- n in die periode actuele pro van de zogenaamde zone B gebied rond triëst, die niet aan zou worden teruggegeven. Er *n sprake van de komst van aalk Tito van Joego-Slavië, uitgestelde komst nu overigens lierdag a.s. op het programma «ivocaten van Borghese bouwen ffdediging ook op de argumen- er bij huisvoekingen die la- 'er de betogers werden gehou- !t meer dan één boksnana «n een paar revolvers waren HL Hiermee begin Je geen reep, aldus de verdedigers. De "4 was tenslotte uitgesteld, zo ka zij nog, omdat het in die nacht zo vreselijk regende, justitie heeft onder oude pa- van de leider van het Fronte uale ook nog een aantekening lm volgens welke meteen na bukken van de staatsgreep af- naar president Nixon moes- ton om deze van de ontwikke- op de hoogte te stellen. Ook Seteen contact met generaal opgenomen dienen te wor den neemt aan dat Borghese in de Verenigde Staten als in 'steun voor zijn actie had ge ts zullen vinden. Brief «n brief aan één van zijn ad- Filippo Ungaro, heeft Borg de beschuldigingen die tegen Dn ingebracht van de hand ge- Het is overduidelijk dat de toak om politieke redenen ge- is en ontmaskerd moet wor- schrijft hij. De brief is niet gedateerd en evenmin gefrankeerd. De verklaringen van de politie vindt hij belachelijk. De elf kilo explosie ven, die in Palestrina bij Rome zijn gevonden, behoren volgens hem toe aan een inmiddels overleden com munist, die het gebruikte voor de we genaanleg op zijn land. Hij noemt de gerechtelijke vervol ging van hem en zijn vrienden "een smerige politieke manoeuvre", waar mee men "rechts" in een kwaad dag licht wil stellen. Men zou zich willen ontdoen van een "volhardende, zwij gende, niet om te kopen tegenstan der, die in het land een bescheiden, maar niet te onderschatten aanhang heeft". Hij meent dat overwogen moet worden een juridisch tegenoffensief t ebeginnen om de waarheid vast te stellen. "Wat is dat voor een nieuw delict: het vormen van een buiten parlementaire vereniging?," zo vraagt hfj. "Wanneer is vastgesteld dat po litieke meningen alleen door in het parlement vertegenwoordigde par tijen uitgedragen mogen worden?" Hij behoudt zich het recht voor, zo schrijft hij, om de schuldigen op te zoeken en aan te klagen wegens smaad en laster, en "zeer grote mo rele en materiële schadevergoedin gen" te eisen. Russisch aanbod De Sow jet- Unie heeft zich bereid verklaard on derdelen voor vliegtuigen en schepen aan Indonesië te leveren op gemak kelijke betalingsvoorwaarden, zo is door minister van Buitenlandse Za ken Adam Malik meegedeeld. De Sowjet-Unie staakte de levering na de mislukte staatsgreep van 1965 en wilde later nog slechts tegen con tante betaling leveren. Bourguiba ernstig ziek Het Ame rikaanse weekblad Newsweek bericht in diplomatieke kringen te hebben vernomen dat de Tunesische presi dent Habib Bourguiba wegens ziekte zal aftreden. De president zal waar schijnlijk binnenkort uit Zwitserland, waar hij in een ziekenhuis was opge nomen, naar huis terugkeren. „Vol gens berichten die onder diplomaten de ronde doen, is zijn ziekte zo ern stig dat het 67-jarige staatshoofd zijn functie niet opnieuw zal opvatten", aldus Newsweek. Lawinegevaar door Saharawind In de wintersportgebieden van noord- Italië, Zwitserland en Frankrijk zijn in het afgelopen weekeinde duizen den vakantiegangers door lawines van de buitenwereld afgesneden. De la wines zijn veroorzaakt door uit de Sahara afkomstige warme wind, si rocco genaamd. In noord-Italië kwa men zaterdag vijf mensen in de sneeuw om het leven. ADVL'K rENTUL ochtend in ere werden hersteld toch hun stem mogen uitbrengen. Met toe stemming van de fractievergadering mocht Craig in elk geval de fractie bijeenkomst als kandidaat voor het premierschap toespreken. De strijd tussen Faulkner en Craig is symbolisch voor de gespleten poli tieke situatie in Ulster. Aan de ene kant hebben in het parlement de ge matigden, die Chichester-Clark en thans Faulkner steunen, de over hand. Maar de vaak nog sterk pri mitieve ledenmassa in de partijafde- iingen begint steeds luider om de .Sterke man" Craig te roepen. Vertrouwen De Britse en Unionistische regerin gen bezitten het volste vertrouwen dat het uiterst gedisciplineerde Brit se beroepsleger er op den duur in zal slagen de terroristen te overmeeste ren. Maar premier Heath, die gister avond in het Lagerhuis Ulster waar schuwde dat het geen regering kan dulden die van de huidige door Lon den voorgeschreven lijn zou afwij ken een zijdelings dreigement met rechtstreeks bestuur door Westmin- ter gaf toe dat nog nergens ter we reld een antwoord is gevonden op stedelijke guerrillatactiek, zoals in dit geval die van het Ierse Republikein se leger (IRA). De vrees bestaat dat, wanneer ook Faulkner een uiterst energieke figuur, die hard heeft gewerkt om sociale hervormingen tot werkelijk heid te maken zou falen om de bevolking een werkelijk gevoel van veiligheid te geven, zijn leven als premier eveneens van korte duur zal zijn. Wanneer hfj zou vallen, is het zo goed als zeker dat de 46-jarige advocaat William Craig zijn kans zal krijgen. Hetgeen tevens tot het groot ste conflict tussen Belfast en Londen zou leiden. Dulden Premier Heath maakte opnieuw duidelijk dat de Britse regering geen van de door Craig aanbevolen me thoden herbewapening van de overwegend protestantse politie en haar geleidelijke overneming van de legertaak met behulp van een her leefde onder het parlement in Belfast ressorterende reservepolitie, en op richting van interneringskampen kan dulden, de Britse regering is, volgens het advies van de militaire autoriteiten ook tegen de vorming van speciale anti-terreur en -oproer- politie-afdelingen. Al zal Faulkner, die waarschijnlijk toch iets tastbaar nieuws zal moeten doen, misschien toestemming krijgen om bepaalde po litiepatrouilles in speciale gevallen te bewapenen. Niet vergeten mag worden dat in Ulster de regering en het parlement niet soeverein zijn maar Heath herinnerde er uitdrukkelijk aan onder Westminster vallen, dat de bron is van het werkelijke gezag over Noord-Ierland. Maar Craig stelt daar tegenover de constitutionele stelling dat, al berust de macht legaal bij de Londense regering, deze geen maat regel zal kunnen nemen zonder toe stemming van het parlement in Bel fast. ADVERTENTIE Gewoon een receptje prikken van de „recepten-prik-schijf". Hebt u iedere dag een zorg minder. Wat is er vandaag geprikt? y4 Karbonade Hawaï i Ribkarbonaden met zout en peper bestrooien. Aan J beide zijden bruin braden. (Voor 150 gram 8 10 minuten). Vlees op verwarmde schaal leggen. Wentel schijven ananas door bloem en bak ze aan beide kanten in de braadjus van de karbonaden. Leg de ananas op de karbonaden en bestrooi het geheel met geschaafde, gebruinde amandelen. De jus afmaken met wat vocht. Opdienen met frites en appelmoes. Varkensvlees met een vleugje zonneschijn. ROME (AP, Reuter) l'Osserva- tore Romano, het dagblad van het Vaticaan, heeft de Israëlische auto riteiten er vandaag van beschuldigd j dat zij de christelijke en mohamme daanse gemeenschappen in Jeruzalem „verstikken". Het blad verklaarde „ernstig be zorgd" te zyn over de religieuze toe-1 komst van de heilige stad. Het dag blad deed in een hoofdartikel een be roep op de Verenigde Naties en de grote mogendheden om „respectering van de rechten van de religieuze min derheden af te dwingen, die zich in hun bestaan bedreigd voelen door een politiek die er op gericht schijnt te zijn hen langzaam te verstikken". l'Osservatore zei dat iedere oplos sing van het Israëlisch-Arablsche conflict een hinderpaal zou vinden in hetprobleem van Jeruzalem, tenzij Jeruzalem „de stad blijft waarin alle gelovigen van de drie groto mono- theïstische godsdiensten zich thuis kunnen blijven voelen". Het blad uitte kritiek op de „wet ten, belastingsmaatregelen en stads planning" waarmee de Israëlische autoriteiten „de niet Joodse bevol king" zou dwingen zich terug te trek ken in steeds kleiner wordende gebie den „en elder een toekomst te zoeken die zij menen niet meer in hun vader land te kunnen vinden. (Van onze correspondent) BONN De aanwezigheid van de Bondsrepubliek in West-Berlijn kan in de onderhandelingen met de Sow jet-Unie niet worden prijsgegeven, aldus een verklaring die gisteren door de regering in Bonn is gepu bliceerd. Met deze verklaring heeft de re gering een eind willen maken aan een discussie, die oplaaide toen vo rige week de toekomstige Russische ambassadeur in Bonn, Falin, liet we ten dat een regeling voor de kwestie Berlijn slechts mogelijk is als er een eind komt aan de politieke aanwezig heid van de Bondsrepubliek in West- Berlijn. In een reactie hierop verklaarde minister van Buitenlandse Zaken Scheel, dat de huidige situatie „ab normaal" is, waarna een storm van protest in de rijen van CDU en CSU opstak. Oppositieleider Barzel be sprak de situatie gisteren met Bonds kanselier Brandt en verklaarde na afloop niet geheel gerust gesteld te zijn. In regeringskring staat men op het standpunt dat door een nieuwe re geling voor Berlijn, waarover door de ambassadeurs van de Verenigde Sta ten, Engeland, Frankrijk en de Sow jet-Unie wordt onderhandeld, een natuurlijke band tussen West-Ber lijn en de Bondsrepubliek tot stand dient te komen. Wanneer dat het geval is, zouden demonstratieve ver gaderingen .van Bonn er-fracties en parlementscommissies inderdaad „abnormaal" zijn. Zulke vergaderin gen hebben ook niet in München, Hamburg of andere grote steden plaats. DACCA (Reuter. AFP) President Jachja Chan en de Oostpakistaanse leider, sjeik Madjiboer Rachman, hebben algemene overeenstemming bereikt over een oplossing van de po litieke crisis. Dit is maandag op een persconferentie in Dacca meegedeeld door de leider van de Westpakistaan- se linkse Volkspartij. Zoelfikar Ali Bhoettoe. HUzelf bestudeert nu de be palingen van het akkoord in het licht van de Westpakistaanse belangen. De Pakistaanse president voert al sinds begin vorige week in Dacca be sprekingen met sjeik Moedjib ,de lei der van de Awami-liga die in het na tionale parlement de absolute meer derheid bezit en autonomie opeist voor Oost-Pakistan. Bhoetto, die zich steeds tegen dat laatste heeft verzet, kwam zondag ook naar de Oostpaki staanse hoofdstad om aan het overleg deel te gaan nemen. Op zijn perscon ferentie verklaarde hfj gisteravond in antwoord op vragen: „Wij denken in termen van één Pakistan". De een heid van het land werd diezelfde avond ook door president Jachja Chan onderstreept in een boodschap aan het volk ter gelegenheid van de nationale feestdag. De president wees op de door Mo hammed Ali DJ inn ah, de stichter van Pakistan, geformuleerde grondbegin- ADVERTENTTE Als de stoelgang meer 'n moeilijke zit wordt, helpt hij pijlsnel. De doordrukker van Istizin. Laxerende tabletten in doordrukstrip. Handig. Verstandig. Tabletten met 'n beschermend laagje. 'Aktief op de plaats waar 'n beetje hulp dringend nodig is. Istizin tabletten. Gewoon de beste oplossing. selen: „De eenheid van het land, het vertrouwen in de toekomst van het land en een gedisciplineerd overheids bestuur". „Als wij ons houden aan die begin selen, die de eigenlijke grondslag vor men van ons bestaan, en handelen in een geest van verdraagzaamheid en gematigdheid, dan ben ik er van over- tugd dat wij de politieke crisis tot een oplossing zullen weten te brengen. Niets is verloren zolang wy niet het vertrouwen in onze toekomst verlie zen", aldus de Pakistaanse president. Nadruk Bhoetto legde er op zijn perscon ferentie de nadruk op dat een ak koord de goedkeuring moet hebben van zijn party. De president had hem in kennis gesteld van de bereikte overeenstemming. Hy onthulde, dat hy maandag een afzonderiyke ont moeting had met sjeik Moedjib, die „vruchtbaar en bevredigend" was ver lopen. Een tweede gesprek zou hy toejuichen. Hy zou met zyn adviseurs zolang in Dacca biyven als maar no dig was om een oplossing te vinden. Eerder op de dag hadden, nadat de president de büeenkomst van het na tionale parlement, die donderdag had moeten beginnen, voor de tweede maal voor onbepaalde tyd had ver daagd, menigten in Dacca gedemon streerd voor een onafhankeiyk „Bangla DesJ" (Bengaalse staat). De Engelstalige krant „Morning News" heeft een byvoegsel gewyd aan de „emancipatie van Bangla DesJ". Onderwysstaking in België Vele duizenden leerkrachten van diverse soorten onderwas in België zyn gis teren aan 'n 3-daagse staking begon nen die voornameiyk tot doel heeft hogere bezoldigingen af te dwingen en een herstructuering van t onder- wys te verkrygen. Zes- tot tiendui zend leerkrachten hielden tydens deze eerste stakingsdag in Brussel een betoging, waarin ze spandoeken meedroegen met opschriften als „La ten we maar gaan timmeren, dat brengt tenminste geld op". (Van onze correspondent) BONN Raakt West-Duitslands grootste spionage-organisatie, de Bundes Nachrichtendienst (BND) in gevaar door een reeks onthullingen in het weekblad „Der Spiegel"? Met die vraag houdt de procureur-gene raal van de Bondsrepubliek zich op het ogenblik bezig. Onbekend is door wie de affaire, die de laatste weken zo druk is besproken, aan de hoge rechterlijke autoriteit is voorgelegd. „Der Spiegel", die weinig op windends meer biedt sinds SPD en FDP in Bonn regeren, begon op 8 maart met een artikelenserie (ver moedelijk 17 afleveringen) over de BND De tot dusver gepubliceerde twee afleveringen waren verre van sensationeel, maar één algeme ne conclusie drong zich op: de eens zo trotse dienst, opgebouwd door Reinhard Gehlen (Hitiers best-geïn formeerde spionagechef) zou zijn af gezakt tot een tweederangs organisa tie waarover door concurrerende or ganisaties wordt gelachen. De Ame rikaanse CIA zou de samenwerking in feite zelfs hebben opgezegd. Door Wim Timmers De BND zou onderhevig zijn aan slijtage onder de langjarige leiding, van luitenant-generaal Gerhard Wessel (in de Nazitljd Gehlens twee de man); bovendien zouden de fana tieke ondergrondse strijders tegen het communisme niet geloven dat Moskou werkelijk naar ontspanning, koerst en voorts zou het optreden van de huidige regering de BND ernstig hebben geschaad. Invloed Inderdaad heeft de regering- Brandt al kort na de machtsoverne ming haar invloed op de spionage dienst versterkt. De benoeming van de Hamburgse SPD-politicus Dieter Blötz (die geen enkele binding had met het spionagewerk!) tot vice-pre sident van de BND wekte in april vorig Jaar veel opzien. Veel meer ver dacht was echter voor de tegenstan ders van de huidige regering het her vormingswerk dat minister Horst Ehmke, aan wie de BND onderge schikt is. zich heeft voorgenomen. De Spiegel-reportage had al tevo ren royaal publiciteit gekregen. In het parlement informeerde de CDU- afgevaardigde Fritz Baier (lid van een commissie van vertrouwensman nen, die de BND financieel contro leert) of de regering zich van de te verwachten onthullingen bewust was Zijn uitspraak: „Dreigt er een nieu we Spiegelaffaire?" werd door het weekblad onmiddeliyk overgenomen voor een grote reclamecampagne. Als het. nu de procureur-generaal is ingeschakeld, inderdaad tot een volgende Spiegel-affaire mocht komen, dan zal dat opnieuw voor een goed deel te danken zijn aan de man die door de vorige affaire zijn minis terspost verloor: Franz-Josef Strauss De CSU-leider en gezworen vijand van „Der Spiegel" ging nu niet te gen het weekblad tekeer, maar greep de geleverde kritiek en bovendien het feit dat Der Spiegel bleek te be schikken over strikt geheime infor maties aan voor een felle aanval op de regering en op de BND: „De BND Is. zoals de zaken er nu voor staan, bijna niet meer in staat te functio neren". Strauss verklaarde boven dien: „De Unie-partyen in de Bonds dag zijn niet bereid het verraad van geheimen langer aan te zien". De Beierse politicus schaarde zich dankbaar aan de kant van „Der Spiegel" en verweet minister Ehm ke dat de namen van belangrijke agenten bekend zouden zijn gewor den, dat de activiteiten van de BND in Oost-Europa de laatste tijd aan zienlijk zijn ingekrompen en boven dien dat het de bedoeling zou zijn president Gerhard Wessel te ont slaan. Om het wonderlijke beeld com pleet te maken: al deze aantijgingen werden namens de regering met klem ontkend door woordvoerder Conrad Ahlers, de man die indertijd in Span je achter de tralies verdween toen Strauss hem had „ontmaskerd" als de Spiegel-redacteur die verantwoor delijk was voor het onthullen van NAVO-geheimen (Spiegel-affaire- nummer-1.) En diezelfde Ahlers, die „Der Spiegel" diende toen daar nog geruchtmakende zaken werden ge smeed, reageert nu op de huidige Splegelserle: „Hier is der Spiegel" op de oude toer terugge keerd en zegt: alles is vuiligheid! In het verwarrende geheel berei ken wellicht zowel „Dc, Spiegel (vol op sensatie) als Strauss zyn doel. Ook de grootste domoor zal de ach tergrond van Strauss" aantijgingen hebben gevat: zo gaat het nu een maal als socialisten regeren.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9