Geenjpm Personeel Verolme tegen fusie Geen 'akkoord' tussen VVD en de 'grote drie' ralstona Overeenkomst gesloten met Cornelis Verolme Bewaking op de Zanderij is beslist onvoldoende ONDERZOEK NAAR GROTE SPANNING IN INRICHTING long size bus A 71 KVP: Eerst stem van kiezer laten spreken9 Achtmaanden geeist tegen drughandelaar dèi> drtaeuetVj otsU? Gezagvoerder J. Clijnk na mislukte kaappoging BOETE VOOR RESTAURANT- EIGENAAR DINSDAG 23 MAART 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 ADVERTENTIE Geef uw muur 'n interessante struktuur. Uit 'n emmertje, kant en klaar met Struktuurmuurverf van^ BREDA (ANP) De officier vnaa Justitie bij de Bredase rechtbank, mr. P. van Berithem, heeft gisteren zeven maanden gevangenisstraf en één maand hechtenis geelst tegen de 20- Jarige Tilburger R. van S., die in 1970 en 1971 voor 14.000 gulden drugs had verhandeld en een revolver zonder vergunning in zijn bezit had gehad. Enkele maanden geleden werden zowel in Breda als Tilburg een aan tal jongelui aangehouden, die verdo vende middelen gebruikten. By het onderzoek naar de bronnen van de drugs kwam de politie by Van 8. in Tilburgterecht. Hij had in een Jeugdclub opium. lsd. hasjiesj en pervetinetabletten verkocht of laten verkopen. Hij had drugs o.a. 9000 stuks pervetine-tabletten gekocht in Bergen op Zoom (eenmaal) en in Amsterdam «viermaal». De verdachte verklaarde met zUn handel 2000 gulden te hebben ver diend, maar de officier van justitie plaatste daarbij een vraagteken. De verdachte had z.i. van zijn handel een broodwinning gemaakt. HU wei gerde te gaan werken of bUstand te vragen omdat hU alimentatie moet betalen aan zijn voormalige vrouw, die er met een andere man vandoor is. (Van onze politieke redactie) DEN HAAG Zonder tastbaar resultaat zijn gisteren de onderhandelingsdelegaties van de confessionele „grote drie" en de VVD uit elkaar gegaan. Er zal geen uitspraak over een eventuele samenwerking komen vóór 28 april, de waarop de nieuwe Tweede Kamer zal worden ge kozen. In de slotverklaring van KVP, ARP en CHU de besprekingen lijn gisteren „afgerond" wordt gesteld, dat men eerst „de stem van de kiezer" wil laten spreken. De liberale verklaring spreekt van „enige teleurstelling", waarmee ken nis is genomen van het feit, dat de confessionelen er niet toe zijn geko men „de laatste stap te zetten". Waarmee bedoeld wordt dat niet is uitgesproken de intentie tot het vor men van een kabinet met geestver wanten van de vier betrokken par tijen, ondanks „de programmatische overeenstemming op vele. deels zeer belangrijke punten tussen het ge- meenschappelyk (confessioneel) ur gentieprogramma en het verkiezings programma van de VVD". De liberalen gronden hun teleur stelling mede op de „geconstateerde vertrouwensbasis". Zij voegen daar aan toe. dat de mededeling, dat na de verkiezingen de confessionele par tijen bereid zijn het overleg met de VVD voort te zetten, niet steunt op de te verwachten werkelijkheid. Deze zal namelijk zijn, dat alle betrok- partijen overleg zullen plegen met de aangewezen formateur: vol de VVD is de fase van het on derlinge programmatische overleg tussen afzonderlijke politieke part tijen nu afgesloten. De confessionelen noemen de mo gelijkheid van het voortzetten van het overleg met de VVD aan het slot van hun verklaring. Zij zijn tot deze overtuiging gekomen, „mede ook gezien de thans denititieve stand puntbepaling van de zogenaamde „kleine drie". Deze hebben na het mislukte gesprek met de confessio nelen verklaard ook na de verkie zingen niets meer voor samenwer king in een parlementair kabinet te voelen. In de verklaring van de „grote drie" en in de, na afloop van de gis teren in het gebouw van de Twee de Kamer gehouden derde en laatste bijeenkomst van de delegaties door KVP-voorzitter mr. Van der Stee ge geven toelichting, is nog eens op een rijtje gezet, welke vier gezichtspun ten voor de christelijke partijen tij dens de besprekingen het zwaarst hebben gewogen. Achtereenvolgens zijn genoemd de mogelijkheid tot het realise ren van het eigen gemeenschappelij ke urgentieprogramma: de verscheidenheid van het Ne- derlandse volk, onder meer tot uiting komend in het meerpartijenstelsel; - de wenselijkheid van parlementai re meerderheidsvorming, telkens voor een parlementaire periode, ter wille van de regeerbaarheid van het land; een „open" partijpolitieke opstel ling: de bereidheid te streven naar samenwerking met andere partijen op basis van overeenstemming over een programma en van wederzijds vertrouwen. Overeenstemming Als punten van beleid, waarover tussen confessionele en liberalen in ruime mate overeenstemming bleek te bestaan, of waarover bij nader overleg waarschijnlijk wel overeen stemming zou kunnen worden be reikt, zijn genoemd de inflatiebestrij- ding, het beleid op het gebied van de pornografie en de drugs, het werk gelegenheids- en regionaal beleid, het milieubeheer, het bejaardenbeleid, defensie en het buitenlands beleid. Verschillen Verschillen van betekenis werden tijdens de besprekingen vastgesteld over bepaalde onderdelen van het uitgaven- en belastingbeleid, het huurbeleid, de ontwikkelingshulp, het omroepbeleid, bepaalde aspekten van de inkomens- en vermogensver houdingen en de financiering van het onderwijs. Kans Ondanks zijn nu dus aanwezige teleurstelling over het uitblijven van op zijn komst een intentie-verkla ring van de zijde van de confessio nele partijen, blijft VVD-lijsttrekker mr. Geertsema optimistisch: hij schat de kans dat zijn partij en de „grote drie" na de verkiezingen in een kabinet zullen samenwerken „nog steeds groter dan 50 pet". De drie lijsttrekkers van de confes sionele partijen. Veringa. Biesheu vel en Udink waren op dit punt op merkelijk eensgezind. Zij beantwoor den de vraag naar de mogelijkheid van die samenwerking alle drie met „een redelijke kans". De gebakjes die KVP-fractie- voorzitter Schmelzer de VVD'ers voorzette omdat hij vijftig jaar was geworden hebben de onder handelingen over een eventueel stembus-akkoord niet gunstig kunnen beïnvloeden. Gisteren gingen de confessionelen en de VVD onverrichterzake uiteen. ADVBK i'BN r grote inhoud V zwart/grijze bus: normale versteviging groen/grijze bus: extra versteviging let op de roos hélebestehalverrarej^^ ROTTERDAM (ANP» —De beleids commissie van het Verolme-con- cern (vertegenwoordigers onderne mingsraden van de zes werkmaat schappijen» is tegen de door de commissie-Winsemius voorgestelde fusie met het RUn-Scheldeconcern, zo is maandagavond in Rotterdam bekend geworden. De beleidscommissie tekende maan dagavond na wekenlang onderhan delen met scheepsbouwer Cornelis Verolme een overeenkomst, waarin Verolme het vruchtgebruik van vyftig procent van de aandelen heeft toegekend aan de werkne mers van het Verolmeconcern. De door de beleidscommissie en Ver olme ondertekende overeenkomst is nadrukkeiyk afhankeiyk van het zelfstandig voortbestaan van het Verolmeconcern, zo deelde een woordvoerder van de beleidscom missie mee. In de overeenkomst tussen Verolme en de beleidscommissie is bepaald dat in de bestaande Stichting Ver olme Trust (beheerder van het ge plaatste kapitaal) twee van de vUf bestuurszetels aan de werknemers worden toegekend. De besprekingen werden gisteravond om 11.30 afgerond in het huis van Verolme te Ridderkerk. De onder handelingen werden gevoerd tus sen Verolme en zijn adviseurs en de twaalf gekozen leden van de be leidscommissie van het Verolme concern. President-directeur B. Scheffer is ambtshalve voorzitter van de beleidscommissie, maar hU heeft niet aan de besprekingen deelgenomen. Volgens de woord voerder van de beleidscommissie hebben de zes ondernemingsraden van de Verolme-werkmaatschap- pUen het gisteravond bereikte ak koord goedgekeurd. LJitdrukkeiyk is overeengekomen dat de werknemers vrij zUn naar eigen opvatting hun inzichten tegenover de commissie-Winsemius en de overheid kenbaar te maken. De districtsbestuurder van de me- taalbedrUfsbond. de heer A. Schra- venmade, noemde de beslissing van de beleidscommissie uitermate te leurstellend. Vorige week dinsdag heeft de commissie een afspraak met de bond gemaakt, dat gewacht zou worden op het advies van de economische en juridische deskun dige van de bond. De heer Schra- venmade begrUpt deze plotselinge haast dan ook niet. Aan het eind van deze week zullen de deskundige hun advies uitbren gen Afhankeiyk hiervan zal de vakbond de werknemers benaderen. Tenslotte moeten zy nog hun goed keuring hechten aan het door de bedryfscommissie ondertekende stuk, dat niet bindend is wanneer zU er niet hun goedkeuring aan hechten. De vakbondsbestuurder ziet overigens niet in dat de over eenkomst met Verolme iets voor stelt. „Het is een inhoudsloos stuk. Het zal waarschyniyk biyken dat men een lege dop heeft gekocht, omdat het geen enkele waardebe paling bevat". Stewardess M. G. T. de Rijck en gezagvoerder J. Clijnk uit Bussum. SCHIPHOL (ANP) Terug van zyn avontuurlyke vlucht naar Paramaribo, waar een 21- jarige deserteur een mislukte po ging deed een DC-8 te kapen, heeft KLM-gezagvoerder J. Clynk uit Bussum gisteren op Schiphol de waarschuwing laten horen, dat het vliegveld Zandery bil Paramaribo onvoldoende wordt bewaakt. „Het is er maar een gemoede- ïyke boel", zo zei hy. „De kaper kwam met een taxi het vlieg veld opryden tot vlak voor de vliegtuigtrap. Dat k^n daar zon der moeite. Het zou wel nuttig zUn als er een wat betere afzet ting wordt gemaakt". Met hem keerde de 28-jarige stewardess mej. M. T. B. Ryck uit Amsterdam terug, die door de kaper byna een half uur in de lounge by de eerste klasse van de DC-8 onder schot werd ge houden. Hy deed dat met een iiz-pistoolmitrailleur, een ver- vaarlyk wapen, dat hy in de taxi uit een koffertje haalde en in el kaar zette De taxi-chauffeur had toen weinig keuze: hy moest doorrijden tot aan het vliegtuig. Daar stapte hy uit en droeg zelfs de grootste koffer van de soldaat de trap op. „Hy kwam de lounge binnen en zei dat ik als gyzelaar moest dienen", zo vertelde mej. Ryck. „Ik heb 20 tot 30 minuten in een stoel gezeten met hem op de leu ning naast me". In de tussentyd mochten alle passagiers het toestel, dat op het punt van vertrek stond, verlaten. Gezagvoerder Ciynk vroeg de soldaat, een donker gekleurde Jongeman, wat hy precies wilde en naar bekend was zyn reisdoel Zweden, waarschyniyk in navol ging van Vietnam-deserteurs. die daar ook hun toevlucht zoeken. Terwyi de gezagvoerder met allerlei voorwendsels poogde de tyd te rekken, sprak de zenuw achtige stewardess met de sol daat. „Ik moest zelfs een sigaret voor hem opsteken", zei ze. „maar ik rook zelf praktisch nooit en dus moest hy die eerst uit zyn eigen zak pakken". Inmiddels waren naar gemeld ook twee leden van de Konink- lyke Marechaussee gewaar schuwd. die toevallig op het vliegveld aanwezig waren. Zon der zich te bedenken begaven zy zich naar het vliegtuig en liepen de trap op. „De grootste liep voorop", ver telde captain Clynk. „Hy kwam de lounge binnen en meteen richtte de kaper zyn pistoolmi trailleur op deze marechaussee". „Kalm aan", had de laatste geroepen, bezwerend zyn handen omhoog stekend. Het werd een bliksemsnelle actie. De achterste marechaussee nam een duik on der de armen van de voorste door en wierp zich boven op de soldaat, die zich meteen gewon nen gaf. „Hy maakte op my tydens het gesprek een labiele, overspannen indruk", vertelde de stewardes nog. „HU zei dat het in de leger in Suriname verschrikkeiyk was. inrichting Dennendal, onderdeel van de Willem Arntszhoeve in Den Dol- der. De inspecteur voor de geestelij ke volksgezondheid in Utrecht, dr W. L. Meijering, is dat onderzoek op eigen initiatief begonnen naar aanlei ding van publikatles in het perso neelsblad van de inrichting. Daarin werd gesteld dat verplegers drugs zouden gebruiken. Onder de staf hebben de spannin gen geleid tot een ultimatum van vier directieleden aan de vijfde di recteur, de psycholoog drs. C. Mul ler. Hij wordt ervan beschuldigd Ka bouters en dienstweigeraars te heb ben aangetrokken als verplegend personeel. Beschuldigingen die de inspecteur voor de geestelijke volks gezondheid in „hoge mate overdre ven" en „nonsensicaal" voorkomen. Dennendal, waar driehonderd pa tiënten worden verpleegd, heeft in het geheel van de Willem Arntszhoe ve een geïsoleerde positie verkre gen. Hier is duidelijk geëxperimen teerd met alternatieve verzorgings methoden. Dr. Meijering, die niet af wijzend staat tegenover vernieu wingsmethoden, meent dat de span ningen die met de vernieuwingen in Den Dolder gepaard gaan. bepaald te groot zijn geworden. Hij hoopt nog dezer dagen zijn onderzoek aan staatssecretaris Kruisinga af te leve ren. De Telegraaf meldt dat er drie do delijke ongelukken zijn gebeurd in Dennendal. Een epileptische vrouw zou in het bad zijn verdronken, om dat zij door onervaren personeel al leen was gelaten. Een kind van zes verdronk in het natuurbad van Bilt- hoven en een man van dertig stierf nadat verplegers hem, nog steeds volgens de Telegraaf, nadat hij moest overgeven op zijn rug legden in plaats van op zijn buik. DEN HAAG Spanningen onder het personeel hebben geleid tot een onderzoek van de inspectie van de volksgezondheid in de psychiatrische ROTTERDAM «ANP» De dirèc- teur van het restaurant „De Gastro noom" aan het Metrostation Beurs in Rotterdam is gisteren door de eco nomische politierechter in de maas stad veroordeeld tot een geldboete van 300 gulden. De directeur stond terecht omdat zyn etablissement vorig jaar door de Keuringsdienst van Waren in ver vuilde staat was aangetroffen. Vlak by de etenswaren stond een open vuilnisbak. Op de grond was vuil aangekoekt en in het meel waren kakkerlakken gevonden. Na vier keer te hebben gewaarschuwd werd door een controleur van de keuringsdienst van waren proces-verbaal opgemaakt By herkeuring werd alles in orde bevonden. „Het gebeurde getuigt niet van gastronomisch inzicht", merkte de of ficier van Justitie, mr. P. A. H. Bos. op tydens de zitting. De eigenaar van het etablissement: „Ik voel me enorm geblameerd". „Ik heb alles di rect laten schoonmaken toen ik be richt kreeg van de Keuringsdienst van Waren'. De directeur zei niets te weten van de eerste drie waar schuwingen, omdat deze aan zyn be drijfsleider waren gegeven. .De be drijfsleider heeft my niet op de hoogte gesteld", aldus de directeur.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7