jCnooppunt van de N.O.S. brandt eheel uit Brand bij Gulf door sa botage Brian Faulkner Noord-Ierlands nieuwe premier G= vandaag Aanval van Ameri kanen op raketten in Noord- Vietnam Televisieprogramma's gaan gewoon door ff tot zwaar bewolkt penseel ■BnKeiHHim ACHT KEER VADER IN EEN NACHT SANERING Rijnmond tegen vestiging van hoogoven PANIEK BIJ BRAND IN HOOGVLIET Aanwijzing gevonden Politie weer op controle <§«d teutvs I maart 1860 MAANDAG 22 MAART 1971 No. 33355 EIDSCH i®§ DAGBLAD (teur: O Koopman Redacteur: Dra. J. R. Soetenhoret DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 18.10 per kwartaal (postabonnementen f 20.50), f 6.05 per maand (bfl vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0.30 Witte Singe) 1. Lelden Tel.: 25041. Redactie: 21507 N&bezorglng tot 20 uur tel 30500 (zat 18 uur) ISSUM Vannacht is de Vitus Studio van de NOS isum geheel uitgebrand. Vrijwel alle kostbare scha- en ampexapparatuur is daarbij verloren gegaan. De beloopt miljoenen guldens. id brak gisteravond, door ■kende oorzaak maar vermoe- door kortsluiting, omstreeks elf uit in de regiekamer op de etage. Op dat moment werd bet NOS-journaal uitgezonden, régde snel een rookontwikkeling ioor de aanwezige NOS-em- lings het gebouw moesten Ze moesten op de tast een itrap bereiken. Het vuur greep ïl om zich heen dat de brand- direct al voor een hopeloze taak Belangrijk Vitus Studio was een uiterst pjjke schakel by het tot stand i van de televisieprogramma's. studio, die voorlopig niet meer _ïK zal kunnen worden, bevon- lich de twee hoofdcontroleka- tot zwaar bewolkt met slijk wat regen. Eerst matige, kust af en toe krachtige wind ord tot noordoost, later weinig Minimum temperaturen om- 3, maxima ongeveer 7 gra- p: 6.38 uur; onder: 18.57 uur op: 5.18 uur; onder 14.27 uur te Katwijk te 0.08 en 12.41 wgwater te 8.00 en 20.51 uur JDE- Dat zit wel goed ^on Glenny-kostuums der,! Sff in 62 maten. Met keuze ^tóljante country-kleuren en TOsantc ruitdessins. Twee- driedelig gesneden uit de jachtige kamgarens van de !*viot Hills. Correct maar wepel. Dat zit wel goed. ^that suit your personality mere. Via deze laatste twee controle posten werden de beide televisiepro gramma's naar Lopik en verder ge zonden. Daarnaast werd de studio in tensief gebruikt onder meer als pre sentatiestudio voor het journaal en de actualiteitenrubrieken van de om roepen. Het verlies van dit knooppunt is een ernstige tegenslag, te meer omdat de beeld- en geluidsverbindingen met de andere Bussumse televisiestudio's Concordia en Studio B zijn gestoord. De NOS denkt echter het wegvallen van Vitus te kunnen compenseren. Voorlopig blijft het echter improvi seren. Geluk Een gelukkige omstandigheid is dat een beeldbandarchief van ongeveer 1000 banden met zowel eigen als bui tenlandse produkties mede dank zij de hulp van vrijwilligere in veilig heid kon worden gebracht. De brand in Vitus komt eigenlijk niet onverwachts. NOS-voorzitter Schüttenhelm heeft in het verleden herhaaldelijk gewezen op de uiterst brandgevaarlijke situatie in Vitus. CAIRO (AFP i Blchara Mohammed el Chaieb uit de Afrikaanse staat Soedan is in één nacht vader geworden van acht jongetjes, zo weet 't Egyp tische dagblad „Al Goemhoere- ja" te melden. Zijn vier vrou wen kregen in dezelfde nacht ieder een tweeling. En dat, al dus „Al Goemhoereja", terwijl Bichara al 20 Jaar tevergeefs een erfgenaam wenste. De func tionarissen voor gezinsplanning in Soedan zijn door het gebeur de nogal onthutst, zo bericht het blad verder. Het ziet er naar uit dat het be taald voetbal in ons land dras tisch gereorganiseerd wordt Als de plannen doorgaan en het schijnt de werkgevers nu wel ernst te zijn moet een kwart van de betalende clubs verdwij nen. Dat lijkt schokkender dan het is. Een club als de S.C. Drente onderaan in de tweede divisie trekt gemiddeld niet meer dan 900 bezoekers. Daar moeten dan trainers en spelers van betaald worden. Dan is er nog het feit, dat de kwaliteit niet altijd even verhe ven is. Dat valt zonder meer te illustreren aan het feit dat een eredivisieclub als Haarlem niet verder komt dan een gelijkspel tegen de amateurs van LFC. Als er op het ogenblik internationaal lovend gesproken wordt over het Nederlandse voetbal, dan gaat dat over een handjevol topclubs. Maar zelfs in die contreien kan niet iedereen het hoofd boven I water houden. De spoeling is te i dun geworden Vandaar dat de sanering een dringende noodzaak is. Nu maar hopen dat de clubs dat ook vinden, als er namen worden genoemd. ROTTERDAM (ANP) Het da gelijks bestuur van het openbaar li chaam Rijnmond acht op het ogen blik de vestiging van een Hoog oven- en staalbedrijf op de Maas vlakte bij Rotterdam niet aanvaard baar. De Rijnmond gecommiteerde drs. H. P. M. van der Drift heeft dit vanmorgen meegedeeld tijdens een commissievergadering van de Rijn- mondraad in Rotterdam. Tot van daag had het dagelijks bestuur van Rijnmond in het openbaar nog geen standpunt kenbaar gemaakt over de plannen van Hoogovens en Hoesch om op de Maasvlakte een groot hoogoven- en staalbedrijf te bouwen. Het dagelijks bestuur van de Rijn mond acht een Hoogovenvestiging op de Maasvlakte thans niet verant woord gezien de situatie op de ar beidsmarkt en die van de infrastruc tuur in het Rijnmondgebied en ge zien de milieuhygiënische aspecten. „Pas als op deze punten nieuwe ruimte aanwezig is dan kan er over een hoogoven-vestiging gepraat wor den" aldus Rijnmond gecommitteer de Van der Drift. BELFAST (AP) De Britse rege ring heeft gisteren, na het aftreden van de Noordierse premier Chiches- ter-Clark, meer troepen naar Ulster gestuurd, maar tegelijkertijd de mi litante Noordierse protestanten ge waarschuwd dat de hervorming van de burgerrechten doorgang moet vin den. Premier Heath vergaderde gis teren met zijn top-adviseurs in z'n buitenhuis Chequers. De besprekin gen werden o.a. bijgewoond door mi nister van Defensie Lord Carrington, die zaterdag, na een vergeefs blik sembezoek aan Ulster waar hij Chi cester Clark trachtte te bewegen niet af te treden, in Londen was terugge keerd. In Ulster poogt de Unionistische partij een opvolger te vinden voor Chicester-Clark. Waarschijnlijk zal de minister van Ontwikkeling Brian Faulkner (50) als nieuwe premier worden aangewezen. Gisteravond laat heeft zich een zware ontploffing voorgedaan in de salon van een (r.k.) kapper in het centrum van Belfast. De explosie werd gevolgd door een zware brand in een bottelarij. Brandweer verricht nablus- singswerkzaamheden bij de Vitus studio. en hoger 1 aat 175- Lelden SZ2Z&2Z22&S Komt er een metro in Leiden?.. Een casino in Noordwijk Een bioscoop in Alphen De toekomst zal het leren. Maar als u het wil weten, moet u het Leidsch Dagblad vast gaan lezen. Als u nu onderstaande bon invult, krijgt u het Leidsch Dagblad 4 weken lang voor de halve prijs. Q Ik word abonnee per 5 april '71 en ontvang de krant reed3 vanaf heden. n Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld er. noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Lelden. BRIAN FAULKNER Hoogvliet Enkele inwoners van Hoogvliet raakten gisteravond in paniek bij het zien van rookwolken afkomstig van wat later bleek te zijn een felle brand in de depen dance van een nijverheidsschool. In de veronderstelling opnieuw na de brand vorige week op het terrein van Gulf in de Europoort, met een bedrijfsbrand te maken te hebben verlieten zij met vrouwen en kinde ren in auto's Hoogvliet. In werkelijkheid stond de houten nijverheidsschool voor meisjes In Hoogvliet in brand. Tegen midder nacht had de brandweer het vuur bedwongen. Vijf lokalen waren to taal uitgebrand, vier lokalen liepen zware brand- en waterschade op. Betoging Circa 2.500 Joden on der leiding van rabbijn Meir Ka- mane. het hoofd van de „Joodse De fensie-Liga", hebben zondag in een park bij het Witte Huis in Washing ton een betoging gehouden uit pro test tegen de behandeling van Joodse Russen in de Sowjet-Unie. Na een korte toespraak van rabbijn Kahane trokken zij naar de Russische am bassade. roepend „vrijheid nu". Zij werden daar opgevangen door een sterke politiemacht. De betogers gingen toen op de grond zitten: 500 werden gearresteerd op beschuldiging van verkeersbelemmering. 18 PAGINA'S Rotterdam Het onderzoek dat is ingesteld naar aanleiding van de brand bij de Gulf Oil raffinaderij in Europoort vorige week, spitst zich meer en meer toe in de rich ting van brandstichting of sabotage Een op het Gulf-terrein gevonden stuk karton met de tekst „GLO operations" heeft de vermoedens versterkt, dat er bij de brand opzet in het spel was. Mogelijk is het stuk karton achtergelaten door de daders. Binnen- en buitenlandse politiedes kundigen onderzoeken het stuk kar ton nauwgezet. Interpol probeert de herkomst van de tekst te achterha len, waarvan de letters uit een bui tenlandse krant geknipt zouden ziln De grote oliemaatschappijen en chemische bedrijnen in het Botlek en Europoortgebied hebben een ver scherpte controle ingesteld. In de nachtelijke uren en in het weekeinde patroilleren meer veiligheidsmensen langs de afrastering dan normaal. SAIGON (AP. AFP) Vijftig Amerikaanse gevechtsbommenwer pers hebben gisteren aanvallen on dernomen op raketinstallaties, lucht afweergeschut en opslagplaatsen in Noord-Vietnam, aldus een medede ling van gisteren van het Ameri kaanse opperbevel in Saigon. Het be trof hier een „beschermende reactie van korte duur" als vergeldings maatregel tegen aanvallen op onbe wapende verkenningsvliegtuigen en gevechtsvliegtuigen, die bombarde menten uitvoerden op de Ho Tsji- minh-route in het zuiden van Laos. Hevig gehinderd door vijandelijke troepen en artillerie zijn vandaag nog meer Zuidvietnamese militaire eenheden uit Laos teruggetrokken, waarmee na zes weken wel een defi nitief einde schijnt te zijn gekomen aan de actie tot verbreking van de Noordvietnamese aanvoerwegen door Laos. De Zuidvietnamezen zeggen bij hun inval meer dan 11.000 com munisten te hebben gedood, maar geven toe dat ook zij zware verliezen hebben geleden: 1.015 doden, 3.915 gewonden en 195 vermisten. Terwijl over de grenzen hevige ar tillerieduels woedden, stuitten twee terugtrekkende Zuidvietnamese ba taljons ten zuiden van verkeersweg nummer negen op een krachtige Noordvietnamese strijdmacht, waar bij zij 52 man verloren en er 80 gewond werden. Over dit gevecht is in Saigon officieel meegedeeld dat de tegenstanders 245 man verloren. Aan de grens van Laos hebben de Noordvietnamezen bij een be schieting van een Zuidvietnamees „Rangers" kamp ruim 190 slachtof fers (70 doden en meer dan 120 ge wonden) gemaakt. De grote Amerikaanse ondersteu ningsbasis Khe Sanh, niet ver van het Rangers-kamp verwijderd, kwam voor de achtste dag achtereen onder zwaar artillerie- en raketvuur te lig gen. De koninklijke residentie in Lao6. Loeang Prabang, is vandaag voor de tweede dag achtereen door Pathet Lao en Noordvietnamezen onder vuur genomen. Volgens het ministe rie van Defensie werd de luchthaven bestookt, waarbij een munitieopslag plaats de lucht in ging. Op enkele kilometers van de stad komen kleine gevechten voor Enige uren voor de beschieting van de luchthaven wa ren de gezinsleden van Amerikaans en Europees personeel in Loeang Prabang geëvacueerd. I Premier De Jong wenst de nieuwe bisschop van Rotterdam, mgr. Si mon is geluk na de wijdingsplech tigheid in de Rotterdamse kathe draal. Minister Polak ran Justitie wacht zijn beurt af. Kardinaal Al- frink heeft bij de wijding zaterdag gemaand tot rust PAGINA 13 Chichester-Clark is afgetreden als premier van Noord-Ieriand PAGINA 15 Voor het eerst in de geschiedenis hebben Nederlandse alpinisten de Mount Kenia bedwongen STADSPAGINA En dan ons maandagse portie sport. Het was weer erg veel in dit weekeinde. Aan de top van ons vaderlandse voetbal is de span ning langzamerhand te snijden. Nummer zes is nog maar twee puntjes achter op de leider, de „outsiders" houden de strijd goed voL Ajax 24—37 Feyenoord 2437 FC Twente 2436 Sparta 2436 PSV 24—35 ADO 24—35 Den Haag De politie zal van 29 maart tot 10 april auto's gaan controleren op hun technische staat. Tevens wordt gelet op de rij- ep kentekenbewijzen. Deze actie van de politie maakt deel uit an de vier acties die de politie per Jaar voert. Daarbij wordt maar één soort overtreder in het bijzonder aangepakt. Eerder zijn al ondermeer verlichting en alcohol kernthema's van een actie Uit het Leidsch Dagblad van 22 Maart 1871 De projessor J. H. Striff- ken vierde in de afgeloopen week zijn 25-jarig Hoogleer schap. Delft. De eerste grasboter is door den bouwman P Lievaast alhier. ZM. den ko ning aangeboden. Advententie> A Sinket Leiden Finale uitverkoop en likwidatie van alle winkel goederen De verkoop ge schiedt alléén a comp- tant. Definitieve Sluiting op 20 Apr. vastgesteld

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1