Gaullisten winnen op links Chichester-Clark is afgetreden Ms premier van Noord-Ierland Prinses Anne bevriend met Richard Mead (31) Aardverschuivingen Nieuw-Guinea en \h Peru: 1100 doden E rian Faulkner zo goed als zeker zijn opvolger e vfi caballero. de sigaret Franse kiezers willen geen stemvee zijn 'Het woord romance' beslist overdreven DOODSTRAF VOOR BOMMEN IN CEYLON CDU en SPD tvinnen in Rijnland-Palts LETDSCH DAGBLAD PAGINA 15 PARIJS De tweede ronde van de Franse gemeenteraadsverkiezin gen die gisteren in 70 grote steden, waaronder Parijs, van meer dan 30 000 inwoners en in ongeveer de helft van de overige gemeenten waar vorige zondag evenmin enige lijst de absolute meerderheid had veroverd, werd gehouden, heeft één verrassing opgeleverd, dat de kiezers, zowel uit het linkse als uit het "gaullistische kamp" in vrij grote getale gewei gerd hebben de parolen van de par tijbesturen op te volgen als voor die van de meerderheid nogal wat teleur stellingen opgeleverd. Uit de cijfers bleken niettemin de verliezen van links die van de gaul listen in lichte mate te overtreffen De meest frappante illustratie van die tegenslagen hadden de linkse par tijen zeker wei m Toulouae te regis treren, een stad die sinds 1924 een bolwerk van linkse Radicalen en so cialisten was en waar gisteren het regeringsgezinde conservatieve ka merlid Baudis tot burgemeester werd gekozen. De communisten en vooral linkse socialisten in de stad hebben echter kennelijk de instructies in de wind geslagen, die de partijleiders in Parijs hen hadden gegeven. Op het nationale plan hadden tussen de eer ste en tweede ronde, zoals men weet, de landelijke linkse partijen besloten elkaar wederzijds overal de bal toe te spelen, om zo de regeringslijsten de nederlaag te bezorgen. Die onge hoorzaamheid van de kiezers aan de centrale leidingen heeft zich toch ook in vele andere plaatsen voorgedaan Het is tamelijk opval, jnd dat ze ven van de 22 gaullistische leden van de regering ondanks hun ministeriele prestige in de belde ronden een ne- j derlaag hebben geboekt. In de Noord- I franse stad Rljsel leed de minister voor wetenschappelijk onderzoek Da- tol i, die bovendien een persoonlijke beschermeling is van president Pompidou, een nederlaag tegen de socialistische burgemeester Laurent Een zelfde bittere ervaring onder ging in Marseille de staatssecretaris voor de sport, Comiti, die het tegen de bekende socialistische burgemees ter Defferre af moest leggen. En ook in het plaatsje Cajarc in midden- Frankrijk, waarvan president Pom pidou vroeger gemeenteraadslid was. veroverde een linkse coalitie de meerderheid op de gaullisten. In het kamp van de regering heb ben vooral de Centrum-partijen de rekening van een nieuw fenomeen moeten betalen. De polarisatie op twee oentrale kernen van gaullic* ten en oommunlsten die zich giste ren na de eerste ronde nog weer scherper toegespitst uit het feit dat vei was opgekomen dan bij de eers te ronde zou men de conclusie mo gen trekken dat het electoraat zeker wel enig begrip toonde voor de inzet van deze gemeenteraadsverkiezingen die tevoren door de partijbesturen dan ook krachtig was gepolitiseerd. Alleen hadden die partijbesturen buiten de waard gerekend door te veronderstellen dat zij elkaar de stemmen van de burgers over hun hoofden heen ongestraft konden toe zeggen of toespelen Door die bereke ningen hebben, als gezegd, zowel linkse als rechts, de kiezers die klaar blijkelijk niet langer als stemvee hebben willen fungeren, nu een vrij dikke streep getrokken. (Van onze correspondent) :ij! (GPD) De verscherpte crisis in Noord-Ierland gedurende het weekeinde tot het onvermijdelijke aftre- ?an premier majoor James Chichester-Clark geleid, een sen waarvan hij zijn kabinet reeds vrijdag in kennis had Jft H. Het merkwaardige is echter dat Chichester-Clark zijn ministers achter zich had en als partijleider ook kon re- op de meerderheid van de Unionistische fractie in het jt-parlement. Technisch bestond er daarom geen reden hem weg te gaan. Maar gezien de scherpste maatregelen de IRA had hij blijkbaar geen andere keus. Zaterdag even na tienen kondigde Chichester-Clark definitief |d heengaan aan. Hij zal zo goed als zeker door Brian ner, minister voor Industriële ontwikkeling, worden op- p. bestand in Noord-Ierland is i zonder dat dit voor hen veel uit- dat premier Heath beslootzicht opent fiedaagse bezoek aan Bonn, Dit betekent dat de val van Chi- aag zou beginnen enkele chester-Clark de spanningen waar- te stellen. t schijnlijk nog zal vergroten en dat had Chichester-Clark's kabi- het ogenblik naderbij komt dat Lon- daarna de Britse premier jetracht hem van deze voor iwfuiterst riskante stap te weer t/ft Tenslotte volgde nog de dra tussenkomst van de Brit- Ster van Defensie Lord Car- nieu en de chef van de Britse staf Sir Geoffrey Baker, nw erdag in Belfast probeerden -C ark tot andere te brengen. Hun missie be- ook zijdelings de Noordierse ervan te overtuigen dat de ve i maatregelen tegen de terro- y s - nde zijn Chichester-Clark moest voor van de eigen extremisten en Èts in het algemeen wijken, den gedwongen zal zijn de Noordierse grondwet te schorsen en zelf het bestuur in handen te nemen. Iets dat alleen zou gebeuren indien de toe stand catastrofaal zou zijn gewor den. Het Noordierse parlement in Bel- fat is tot nu toe de buffer geweest, dat voor Londen alle stoten moest op vangen. De Britse regering gruwt van de gedachte dat zij zelf in open 1 conflict met het onbestuurbare UI- I ster zou komen. Een situatie welke I het herstel van de Ierse eenheid zou J bespoedigen Dit is precies de redenering van de fanatici van de IRA die door de nen Ronder althans enkele nieuwe maatregelen af te kondigen. De tra giek van deze nieuwe crisis is dat er, zoals Chichester-Clark en premier Heath in uitvoerige verklaringen hebben betoogd, geduld en nog eens geduld nodig is voordat de IRA zal zijn verslagen De massa in Noord- Ierland echter verwacht onmiddel lijk spectaculaire wonderen. De rechtse ultra's willen een per manente militaire bezetting van de oproerige r.k enclaves in Belfast, ge paard gaande met scherpe razzia's en uitkamming van de IRA, die be paalde buurten of straten zodanig beheerst dat zij nagenoeg buiten schot blijven, omdat leger en poli tie niet of nauwelijks durven binnen te dringen. Londen laat de zaak geheel aan de militaire bevelhebbers over die zo als de Britse minister van Binnen landse Zaken Maudling zondag ver klaard volledig de vrije hand te heb ben maar evenals de politie tegen 'n bezetting zijn vooral om de man-1 schappen niet nodeloos aan gevaar bloot te stellen. De zwakheid van de autoriteiten was tot nu toe echter een gebrek aan geheime informatie over de bewegin gen van de IRA. Londen heeft thans het lnlichtingenapparaat van de vei ligheidsorganen verbeterd. De Britse regering vindt interne ringskampen die in Noord-Ierland wettelijk kunnen worden ingevoerd even weerzinwekkend als de terreur daden zelf maar heeft er in beginsel geen bezwaar tegen Nog wel uit praktische overwegingen omdat men dit een averechtse methode acht wel ke meer kwaad dan goed zal doen. Interneringskampen hebben in Ierlands bloedige historie een alge meen erkende civiele rol vervuld. Zelfs de premier van de Ierse repu bliek Jack Lynch heeft er enke le maanden geleden mee gedreigd. De man die op zijn grote kans wacht is de uiterst rechtse William Craig, de vroegere minister van Binnenlandse Zaken in O'Neills ka- binet, die als hij premier zou worden niet zou aarzelen de politie te wa penen en de B-specials te doen her leven. Maar op het ogenblik ligt z'n benoeming nog ver af omdat hij met enkele anderen geroyeerd is als lid i van de Unionistische partij, al zijn er enkelen in de fractie die achter I hem staan. Volgens Craig was de re- 1 organisatie van de politie in augus tus 1969 de oorzaak van de huidige I ellende. Craig en duizenden met hem zeg gen dat het Britse leger totaal on geschikt is om de terroristen te be dwingen. Dit zou alleen kunnen wor den gedaan door een speciaal daar voor opgeleide anti-terroristische po litiemacht. Indien het ooit tot een regering van extremisten onder Craig zou ko- men zou een nieuw bloedbad vrijwel zeker zijn en ook een finale botsing in Londen waardoor Engeland op nieuw met het hopeloze probleem met onafzienbare gevolgen zou wor- I den opgescheept WS| 71- 10RESBY AFP, REUTER) f ns berichten uit de Peruaan- rc" Istad Lima heeft een aard- g bij het mijnstadje aan duizenden personen 't fcost. Van het iets meer dan oners tellende stadje zijn tot slechts 60 personen gered worden. Ze zijn allen met verwondingen in ziekenhui- raomen. Er bestaat weinig onder de puinhopen nog o- den worden aangetroffen, iver de nu beschikbare ge- de ramp ontstaan door 'n thriving vermoedelijk van aardbeving), hoog in het Andesgebergte. Grote hoeveelheden aarde en rotsblokken stortten in 'n bergmeer, dat buiten zijn oevers trad. Het nabijgelegen Chungar werd daarop bedolven door een lawi ne van stenen, modder en water Een aardverschuiving in Australisch Nieuw-Guinea heeft zondag waar schijnlijk aan ongeveer honderd personen het leven' gekost. Alle in- woners van het getroffen dorpje te- lafomin, in het district West-Sepik, zouden om het leven zijn gekomen. De verbindingen met het gebied zijn verbroken. In de hoofdstad Port Mo resby wordt een grootscheepse hulp actie voorbereid. Chichester-Clark afgetreden afschuwelijke moord op de drie Jonge Britse soldaten hun eerste doel. na melijk de val van Chichester-Clark, hebben bereikt. Chichester Clark is er met de Brit se regering van overtuigd dat de hui dige militaire tactiek de juiste is. In derdaad hebben de veiligheidsorga nen geleidelijk aan veld gewonnen. Er worden steeds meer arrestaties verricht. Dit betrekkelijke succes heeft juist tot de wanhoopstactiek van de beroepsrevolutionairen van de IRA geleid. Het lijkt erop dat Chichester- Clark's aftreden op zijn best de al lerlaatste kans is voor de gematig den omdat Brian Faulkner die Chichester-Clark altijd royaal heeft gesteund ook al zal hij misschien een of twee vertegenwoordigers van rechts in zijn kabinet moeten opne men nauwelijks zal kunnen af wijken van de gematigde hervor mingspolitiek van zijn voorganger en ook die van de strategische taktiek van het Britse leger, dat bovendien verantwoordelijk is aan Londen en aan Belfast.. Eindeloos geduld Men vraagt zich dan ook af waar om Chichester-Clark moest heen gaan. Omdat zijn boodschap in Lon den mislukte? Het enige argument ten gunste van Faulkner is mis- schien dat hij, dankzij een grotere politieke behendigheid, beter dan zijn voorganger in staat zal zijn rechts voorlopig in bedwang te hou den. Dit zal echter nauwelijks kun- ADVERTENTIE anders dan andere. tboeler en TV-acteur Jeroen Krabbé. LONDEN "AP) De Engelse Prinses Anne is ..meer dan zomaar" bevriend met een lid van de Britse hippische ploeg bij de Olympische Spe len in Mexico. Buckingham Palace heeft ontkend dat Koningin Elizabeth en Prins Philip van plan zijn hun twintigjarige dochter een wereldreis te laten maken om de romance te doen ein digen. De 31-jarige Richard Mead, die in 1968 bij de Olympische Spelen in Mexico won. zei dat hoewel hij en Prinses Anne „bevriend" zijn. het woord ..romance" beslist overdreveif is. De prinses Mead die uit een vooraanstaande Engelse fa milie komt. gaan vaak samen uit rijden en ontmoeten elkaar op concoursen in het land. ..Natuurlijk praten wij, net als iedereen die belangstelling voor sport heeft, met elkaar en ik geef haar wel eens tips", aldus Mead tegenover een journalist. Mead zei dat ze samen uit zijn geweest, „dat wil zeggen, samen met een groep anderen. Wij zijn duidelijk meer dan zomaar ken- nisssen. maar om te spreken over een romance is van een mug een olifant maken. Laten we maar zeggen dat onze wegen elkaai' vaak kruisen." Gevraagd of hun gesprekken verder gaan dan alleen over paarden, zei Mead..Nee wij hebben nooit gesproken over de vraag wat de koningin over onze vriendschap denkt". Mead zei de prinses voor het laatst te hebben ontmoet op een privé-feestje in Londen, enkele maanden geleden. „Op die ma niet onmoeten wij elkaar wel. maar het is moeilijk te zeggen hoe vaak. Dat ligt er aan. Soms zien wij elkaar op feestjes en bij andere gelegenheden omdat wij natuurlijk veel gemeenschappe lijke vrienden hebben". Een woordvoerder van Bucking ham Palace zei „Natuurlijk is de koningin op de hoogte van de vriendschap van Prinses Anne met de heer Mead. Zy kent alle vrienden van de prinses. Maar er is niets van waar, dat er onenigheid over zou zijn. Er zijn geen plannen voor een wereld reis van de prinses". In mei gaat Prinses Anne echter wel mee met een reis die haar oudera naar Canada maken. De moeder van Mead ver klaarde: „Natuurlijk weten wy van de vriendschap van Richard met Prinses Anne en natuurlijk heb ik haar af en toe ontmoet. Maar wat bewijst dat?" COLOMBO (AP) Mevrouw Siri- mavo Bandaranaike, de eerste minis ter van Ceylon, heeft gisteren be kend gemaakt, dat. op grond van de noodtoestand in haar land brand stichting. plundering en bomaan slagen met de doodstraf zullen wor den bestraft. Deze bekendmaking kwam twaalf uur nadat de politie een grote hoeveelheid munitie en explosieven had gevonden op het ter rein van de universiteit van Ceylon Mevrouw Bandaranaike had de nood toestand afgekondigd in verband met de toegenomen activiteiten van een groep „che guevaristen". Voor Landdag BONN (GPD) CDU en SPD (socialisten) hebben gisteren, bij de verkiezingen voor het deelstaatpar lement (de landdag) van Rijnland- Palts. beide winst geboekt. De CDU van minister-president Helmut Kohl behaalde zelfs de absolute meerder heid. De liberale FDP kwam met 5,9 pet der stemmen maar net boven de vereiste "drempel" van 5 pro cent. terwijl de rechts-radicale NPD niet verder kwam dan 2.7 en daar door uit de landdag verdwijnt. De communistische KPD kreeg geen been aan de grond (0.9). Interessant is vooral het verlies van de FDP, die bij de vorige ver kiezingen in deze deelstaat, in 1967, 8,3 procent van de stemmen ver wierf. Na de succesvolle stemmin- j gen in Hessen, Beieren en (vorige week) West-Berlijn, waardoor de hoop herleefde dat naast de beide 1 grote partijen in de Westdiutse poli- I tiek «CDU en SPD) plaats blijft voor een derde, verloor de FDP voor het I eerst weer stemmen. Dit gebeurde in het enige land waar de partij op I dit moment nog regeert met de CDU j en zich bovendien vlak voor de ver- i kiezingen uitsprak voor voortzetting I van de coalitie. In reacties op de uitslag wordt al gemeen aangenomen dat de FDP er J tegen de achtergrond van de die- I pe kloof die in Bonn tussen regering en oppositie bestaat niet in is ge- i slaagd de kiezers ervan te overtul- I gen dat in deelstaten samenwerking I met de christen-democraten moge lijk blijft, ondanks de coalitie met de SPD in Bonn De "ruk naar links" aan de top zou als deze verkie- j zingsanalyse Juist Is tot in uithoe- I ken van de bondsrepubliek dus on- i verbiddelijke consequenties hebben voor de liberalen. Zij zitten nu met een fractie van slechts drie man in de landdag. De CDU verkreeg precies de helft van de uitgebrachte stemmen, maar door het verloren gaan van stemmen die op de kleinste partijen zijn uit gebracht. wordt haar positie in de nieuwe 'landdag niettemin sterk «53 van de 100 zetels). De unie. die in de residentie Mainz regeert zolang de 1 bondsrepubliek bestaat, dankt haar I succes zonder twijfel aan de onder nemende 40-jarige minister-president Kohl. Deze heeft persoonlijk zijn i kandidatuur kunnen versterken voor de opvolging van Kurt-Georg Kis singer als bondsvoorzitter van de CDU. Na de vele verliezen die de SPD sinds Brandt in Bonn regeert bij deelstaatverkiezingen heeft geleden, is de vooruitgang van gisteren een meevaller. De sociaaldemocraten moesten hier echter in 1967 een diep tepunt verwerken Ze behaalden nu 40,5 procent van de stemmen en 44 zetels, een winst van vijf. ADVERTENTIE UW BONTMANTEL katw I REPAREREN of MODERN!SEREH j NU KINNEN I DA GEN ALAAML j PEPERZAK I SPUI MO tSJ buh—rt 1 (i lELOJMOOtHl

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 15