warte Panters: einde van eendracht I I-EK ZWARE GEVECHTEN N PAKISTAN Scholieren Frankrijk m steeds roerig Saigon wil een cadeau SADAT STELDE VS TERMIJN 'ekt ntact I et Japan LOCKHEED KOEL ONDER AANBOD VANENGELAND REVOLUTIONAIRE ESTABLISHMENT ONDERLING SLAAGS I thing FORMATEUR IN TURKIJE Regering grijpt in n°g OVER ROLLS ROYCE in vogelvlucht in vogelvlucht Libanees blad: ITERDAG 20 MAART 1971 Iter LEIDSCH DAGBLAD (Van onze correspondent) WASHINGTON Na een jaar van tientallen politie ks, op hun lokale hoofdkwartieren door het land, van gevechten waarbij negen hunner door de politie wer- gedood en tientallen werden gearresteerd, van slepen- jchtszaken in Pennsylvania, New York, Connecticut, lis, Californië, lijken ,,De Zwarte Panters,, hun dyna- he élan verloren te hebben. De panters, die er prat op de schrik van de blanken en ouderwetse negers te en die zich ten doel stelden de neger een nieuwe waar- eid te geven, zijn openlijk gespleten in twee groepen en verschillende koers voor ogen staat. geen Jaar geleden waren Panters de eregasten op een gekritiseerd feest, gegeven üonard Bernstein, de voorma ngent van het New Yorks fil- aisch orkest. De kritiek richt- zowel tegen blank „Libera - willen laten zien dat ze libe- ]n"), als zwart (zogenaamde Sonairen die zich door blanke n laten gebruiken) en achter een schijnt het feest inder- joa-el een hoogtepunt als een at te zijn geweest, de blanke Liberalen was het aan het „establish- van de regering Nixon. Voor aters had het een symptoom iderend onheil moeten zijn weging dreigde zijn onafhan- eid te verliezen. En hoewel de afgelopen jaar gevolgde poli rallen op lokale Panterkanto- partij een gevoel van saam- iid had kunnen geven en ook igaf, blijkt nu dat de Panters meest te lijden hebben van treken van een nationale lei- tetijds drie grote Panterna- Huey Newton, Eldridge Clea- Bobby Seale, hebben niet al- in invloed verloren, maar zijn ierlina verdeeld in een inter- Door mr. H. L. Leffelaar ne machtsstrijd, waaruit Newton vermoedelijk als de gehavende win naar tevoorschijn zal komen. Huey Newton was de „minister van Defensie" van de allereerste Pantergroep die in een buurt van San Francisco, bekend als de „bay," werd opgericht. In 1968 werd hij ge arresteerd en veroordeeld wegens het doodschieten van een politie agent. Hij werd in de zomer van 1970 echter in hoger beroep vrijgesproken en houdt zich nu min of meer schuil In een exclusieve en dure flat <2000 gulden huur per maand) in Califor nië. (Hij rechtvaardigde de hoge huur met te zeggen dat alleen in een duur flatgebouw een mate van „vei ligheid" bestond). Tijdens zijn drie jaren in de ge vangenis nam Eldridge Cleaver, min of meer samen met Bobby Seale, de leiding van de partij over van New ton. Cleaver ontpopte zich als een ras-schrijver en een geboren leider, totdat ook hij (hij was voorwaarde lijk vrij gelaten) gezocht werd voor een vermeend misdrijf. Cleaver wachtte zijn arrestatie echter niet af. ontvluchtte eerst naar Cuba en tenslotte naar Algiers, waar hij nu de gast is van de Algerijnse rege ring met een subaküe van 1000 gul den per maand. Niet veel later werd ook Bobby Seale gearresteerd. Hij was één van de gedaagden in het Chicago-proces weeens opruiing tijdens het Demo cratische partijcongres in 1968, maar werd na eerst aan zijn stoel geboeid te zijn geweest, omdat hij naar de mening van de rechter teveel mis baar maakte, uit het, proces verwij derd en overgebracht naar een ge vangenis in Californië. Hij zal één dezer dagen in New Haven, Connec ticut, terechtstaan en is voor de Panters effectief uitgeschakeld. Tussen Huey Newton en Eldridge Ceaver heeft zich in de afgelopen maanden een principieel menings verschil ontwikkeld over de toekomst van de Zwarte Panters. Newton afkomstig uit een min of meer wel gestelde familie, stelt zich op het standpunt dat de Panters alleen nog een toekomst hebben, wanneer zij zich minder scherp opstellen en pro beren zich met minder gewelddadige theorieën een plaats te veroveren die door het blanke „establishment" ge respecteerd wordt. Cleaver echter, die een groot aan tal Jaren in de gevangenis sleet, wil van de Panters een revolutionaire be weging maken die voor het gebruik van geweld niet terugschrikt. Zijn voorbeeld is daarbij de „Weather man" de SDS beweging (Stu denten voor een Democratische sa menleving) afgesplitste groep ex treem-linkse studenten die het ge- gebruik van dynamiet niet afwijzen (zij zouden het zijn geweest die de bom in het Congresgebouw plaats ten). Na dit principiële meningsverschil maandenlang binnen de partij ge houden te hebben, kwam het tot een Eldridge Cleaver openbare breuk tijdens een televisie uitzending, waarin Newton (in beeld) een telefonisch gesprek had met Clea ver in Algiers. Cleaver eiste van New ton het ontslag van David Hilliard (Newtons „chef-staf"), maar New ton weigerde en zette Cleaver de zelfde dag nog uit de „zwarte-panter- partij". De vete. nam daarna komische proporties aan. Het blad van de Zwarte Panters, bestuurd door New ton, bracht een verhaal waarin Clea ver beschuldigd werd van het „ge vangen houden en mishandelen Huey Newton van zijn vrouw Kathleen, en van het vermoorden van haar vryer. Zowel Cleaver (die op zijn beurt Newton geroyeerd had als lid van de Panters) als Kathleen ontkenden, maar van uit Algiers "was hun protest minder luid dan de aantijgingen in Amerika zelf, waar Cleaver nu alleen nog kan rekenen op de aanhang van één of meer groepen tussen New York en New Jersey. De neergang van het Zwarte pan- terfenomeen moet misschien gezien worden als een onderdeel van het verschijnsel dat ook de eertijds mili- Bobby Seale tante studenten en anti-oorlogsgroe- pen er nu het zwijgen toedoen en gedesorganiseerd lijken te zijn. Een mogelijke verklaring werd geleverd door een gedesillusioneerde student die actief was in de protestdemon stratie tegen de oorlog. Hij zei „Het land (Amerika) is nu min of meer permanent gepolariseerd door Ni xon en Agnew. Er is geen hoop meer. Het is vechten tegen de bierkaai. Vechten heeft alleen zin wanneer er hoop op een verandering is. Dat is waarom iedereen zich koest houdt, en wacht". CA/NIEUW DELHI (Reuter) ïjjl gisteravond in Dacca ad- 6. ïan president Jachja Chan en )re|loedjiboer Rachman bijeen en er tekenen waren van jrbraak in de politieke im- m aeldde de „Press Trust of In- in verscheidene delen van Pakistaanse hoofdstad op- in uitgaansverbod was afge- na botsingen tussen bur- Westpakistaanse militairen, het persbureau, dat de Pa- i radio citeerde, waren er :dene doden en gewonden ge- Meer bijzonderheden werden Mdgemaakt. de bijeenkomst van drie ad- Tan elke kamt was overeen- sg bereikt tijdens het derde van de Oostpakistaanse jeik Moedjiboer met de pre- ads de aankomst van laats t- in Dacca, maandag j.l. Het leek na de eerste twee ont- a volledig op dood spoor maar volgens waarnemers nu een doorbraak mogelijk leiding van Oost-Pakistan in voorkomen. 1 zo J< 0 (AP) China zou ervoor n« telligheidsafspraken met Ja- naken als de twee landen If 1 hun diplomatieke betrek- tebben hersteld, laar Bening is de Japanse oud- uc van Buitenlandse Zaken Foejijama toegedaan sinds 'l at bezoek aan Peking, waar w de hoogste leiders heeft ge- is het bezoek van drie we- !op 6 maart werd afgesloten e bjijama onder meer gespro- jfj premier Tsjoe En-lai, en "jj ^-Tsjoean, vertegenwoor- ,d a de Chinese vereniging voor en vriendschappelijke be at' Rn met het buitenland. a bijeenkomst van de Ja- fcsclub zei Foejijama dat, 8 aid voor dergelijke veilig- Braken is aangebroken, wel- tl hndering is opgetreden in de er1 JDnale toestand, omdat de jtr! 41 trachten de betrekkingen Hf te verbeteren. berstel van de betrekkingen if Ba is volgens de oud-minis- 'vereist: dat Japan dient te r'i dat er één China is. Dat republiek China, die heel 'tttegenwoordigt. Taiwan is st» facie van het Chinese vas- KI Foujijama, die voorzit- fa de parlementaire groep 3-lisatie van de betrekkingen k Sjeik Moedjib, die er na zyn ge sprek van anderhalf uur met de pre sident opgewekt uitzag, vertelde dar hij vandaag opnieuw besprekingen met Jachja Chan zou voeren, dit maal in gezelschap van adviseurs. Waarnemers menen dat de klok moeilijk teruggezet zal kunnen wor den en dat de feitelijke macht die sjeik Moedjib nu al bezit, toch wel in een of andere vorm van autono mie moet resulteren voor Oost-Pa kistan. Moedjibs eigen auto was gis teren voorzien van een nieuwe "Bangla Desj"-vlag, en overal zingen de mensen al 'n Bengaals nationaal volkslied. Studenten hebben de ko mende dinsdag, waarop al "Pakistan- dag" wordt gevierd, uitgeroepen tot "verzetsdag" en eisen dat de nieuwe vlag dan overal wordt uitgestoken. Een zeer onzekere factor is de hou ding van Moedjibs grote politieke tegenspeler Zoelfikar Ali Bhoetto, de leider van de Westpakistaanse linkse volkspartij, die geen gevolg heeft wil len geven aan een uitnodiging van de president, ook naar Dacca te ko men. Zijn partij waarschuwde giste ren in Karatsji voor "verraad". ANKARA (AFP, Reuter) Nihat Erim, één van de leiders van de Turkse Republikeinse Volkspartij, heeft van president Sunay het ver- j zoek gekregen een nieuwe regering I te vormen. Erim heeft dit ver- I zoek ingewilligd. Hij is uit de Repu blikeinse PhrtiJ getreden omdat Su nay als voorwaarde had gesteld, dat de nieuwe premier los van de partij en diende te staan. De 59—jarige Erim is hoogleraar in de rechtswetenschappen. In 1945 werd hij lid van het parlement. In een gesprek met verslaggevers heeft Erim gezegd, dat hij een na tionaal coalitiekabinet zal vormen. Hij is niet van plan veranderingen aan te brengen in de betrekkingen met de Verenigde Staten. In NAVO- verband zullen de Amerikaanse troe pen in Turkije gelegerd blijven. De nieuwe regering zal de door president Sunay gevraagde sociale en economische hervormingen gaan uitvoeren. Deze zijn ook geëist door de generaals, wier ultimatum vorige week vrijdag heeft geleid tot het ont slag van de regering van Suleyman Demirel. De kabinetsformateur heeft aange kondigd dat hij niet van plan is De mirel of de 86-jarige Ismet Inönü, leider van de Republiekeinse Volks partij, in zijn kabinet op te nemen. In zijn regering zullen ministers van zijn eigen partij en van de Rechtvaardigheidspartij zitting krij- jen. Deze coalitie kan in de nationale vergadering rekenen op ongeveer 1370 van de 450 stemmen. PARIJS (AFP. AP) Vijftien middelbare scholen in Frankrijk zjjn gesloten. Op twintig andere wordt gestaakt. De onrust op de scholen schijnt zich, ondanks de waarschu wingen en het optimisme van de re gering, over het gehele land, uit te breiden. Frankrijk telt in totaal on geveer 2250 middelbare scholen. De onrust, die al enige tijd bestaat en steeds meer een politiek karakter krijgt, ls vooral in de provincie het gevolg van een aantal eisen van de leerlingen. Zij willen onder meer verbetering van de leslokalen, betere warme maaltijden op school en een verlichting van de school tucht Bij de acties die deze eisen tot Inzet had den. is een nieuw element gekomen: de strijd tegen het optreden van de politie. Vandaar dat er barricades en rode vlaggen op straat versche nen. net als in de zomerdagen van 1968. Bij deze bronnen van onrust is een nieuwe affaire gekomen, namelijk die van Alain Guionnet /an het Pa ri jse lyceum „Jean-Baptiste Say" Hij is in staat van beschuldiging ge steld na een botsing tussen linkse en rechtse elementen van zijn school HIJ moest gistermiddag voor de rechter van instructie verschijnen. In verband daarmee demonstreer den linkse militanten, die hun school makker, die zij „een slachtoffer van de willekeur" noemen, wilden bevrij den. Alain Guionnet is lid van de linkse groepering „Rode hulp". Bij de universiteit van Annappes nabi de Noordfranse stad Rijssel kwam het tot ernstige incidenten tussen de politie en studenten. Deze ontstonden toen de politie huiszoeking verricht te bij de kantoren van de drukkerij van het blad „Rode hulp." Niet bang De minister van Onderwijs, Oli vier Guichard, die zegt niet bevreesd te zijn voor een uitbreiding van de stakingsactie op de middelbare scho len, heeft toch de rectoren maar op dracht gegeven in geval van staking de scholen te sluiten en politiehulp in te roepen als de scholen door leerlingen worden bezet. President Georges Pompidou heeft minister Guichard verzocht met vastberaden heid de tucht op de scholen te her stellen. De president gaat ervan uit dat de onrust slechts door een kleine minderheid wordt veroorzaakt. SAIGON (Reuter) De Zuid- vietnamese regering heeft Ja pan om 2.000 bussen en 12 vlieg tuigen van het type YS11 ge vraagd bij wijze van schenking met het oog op de grote winsten die Japan in Vietnam heeft ge maakt. De Japanse ambassade in Saigon heeft gisteren meege deeld, dat het Zuidvietnamese verzoek vorige week is gedaan en nog in overweging is. ZWOLLE Een Nederlands hand balteam heeft gisteravond in Zwolle de eerste wedstrijd in het vierlanden- toernooi verloren van Roemenië. De Roemeense dames, die vooral voor rust sterk speelden, schoten Neder land naar een striemende nederlaag van 117. Bij de rust was de stand 51 in het voordeel van Roemenië. Het Hongaarse team won met 137 van Denemarken na een ruststand van 97. BURBAJfK (AP) Eten Britse regeringsvertegenwoordiger heeft hier gezegd dat de Lokheed vliegtuig fabrieken een regeringsvoorstel van de hand hebben gewezen om de bouw van de Rolls-Royce RB-211 vlieg tuigmotoren voort te zetten, waarbij de Britse regering een extra bedrag ter beschikking zou stellen. De Britse onderhandelaar, Sir Wil liam Nield, zei dat Lockheed-direc- teur Daniel Haughton een „klein tegenvoorstel had gedaan. Haughton had zich al eerder wei nig enthousiast uitgelaten over het Britse voorstel, omdat dit ertoe zou leiden dat Lockheed alle kosten bo ven de 60 miljoen pond voor de bouw van de RB-211 zelf zou moeten dragen. Andere Lockheed, dat er weinig voor voelt om gedeeltelijke verantwoordelijkheid op zich te nemen voor de veel te hoog uitgevallen prijs van de RB-211 motoren, overweegt andere Ame rikaanse motoren te kopen voor zyn "Tristar" verkeersvliegtuig. De Amerikaanse luchtvaartmaat schappij, Delta, die zes Tristars had besteld, heeft donderdag aangekon digd dat zü in verband met de on zekere toekomst van de Tristar vlieg tuigen van aezelfde klasse van het type DC-10 bij McDonnell-Douglas heeft besteld, vijf in totaal, die eind 1972 of begin 1973 zullen worden ge leverd. De bestelling van 24 Tristars blijft onveranderd van kracht. BEIROET (AP) Egypte heeft de Verenigde Staten gewaarschuwd dat het het informele bestand aan 't Suezkanaal zal beëindigen als de huidige impasse in de vredesbespre kingen over het Midden-Oosten niet voor 24 maart is doorbroken, aldue een Libanees blad. Het doorgaans goed ingelichte dag blad Al Nahar zegt dat deze waar schuwing stond in een brief die de Egyptische president Anwar Sadat aan president Nixon heeft gezonden kort voordat Sadat 12 dagen geleden bekend maakte dat het bestand for meel afgelopen was. In de brief werd gezegd dat Egyp te de Amerikaanse diplomaten gedu rende een periode van 17 dagen van 8 tot en met 24 maart de kans gaf om pogingen in het werk te stel len „tastbare vooruitgang te boeken in de richting van een vreedzame regeling" aldus Al Nahar. De correspondent van het blad in Cairo. Fuad Mattar, zei dat deze waarschuwing van Sadat slechts als volgt geïnterpreteerd kon worden: „tenzij Egypte van mening is dat voor 24 maart enige vooruitgang is bereikt, zal het Egyptische leger mi litaire acties beginnen om de ver warrende toestand vfin geen oorlog en geen vrede aan het Suezkanaal te beëindigen". Het blad berichtte verder dat de Egyptische strijdkrachten sinds 7 maart iedere nacht oefeningen heb ben gehouden, waar met scherpe munitie geschoten werd. In de afgelopen drie dagen zijn grootscheepse manoeuvres gehouden nabij Dahsour, even ten zuidwesten van de Egyptische hoofdstad, aldus Al Nahar. d De Israëlische minister van Bui tenlandse Zaken, Eban, heeft na een conferentie met een Amerikaanse collega verklaard dat de twee rege ringen elkaar nu veel beter begrij pen" ten aanzien van eikaars op en kele punten verschillende opvattin gen over de vredesvoorwaarden voor het Midden-Oosten. Hij liet doorschemeren dat men op een aantal punten elkaar „gevonden" heeft maar zei, dat Israël bezwaar blijft maken tegen het doen van con cessies ten aanzien van gedetailleer de onderhandelingen met Egypte o- ver een vredesregeling. Israël, zei Eban, zal opdat zich nauwkeurige en concrete besprekin gen kunnen ontwikkelen, niet het Egyptische gezichtspunt accepteren, en evenmin zal Egypte dat van Is raël doen. Eban geloofde desondanks niet dat de besprekingen binnen het ka der van de missie Jarring waren ver zand en z'n antwoord luidde volko men tegengesteld: „Ik gleoof van niet. Objectief gesproken ls er hele maal geen impasse. Er bestaan eni ge manieren waarop het werk van ambassadeur Jarring weer op gang kunnen worden gebracht. De Egyptische luchtverdediging zou twee Israëlische Phantoms hebben verdreven die het Egyptische lucht ruim boven Port Foead gistermorgen schonden, zo heeft het persbureau voor het Midden-Oosten bekend gemaakt. Het hoofd van de V N-waarnemers is van het incident in kennis gesteld. De jongste berichten van het front In Laos wekken allerminst de in druk, dat de Zuidvietnamezen be stand zijn gebleken tegen de aanval len van de even geroutineerde als fanatieke communistische legerscha ren uit het noorden. Steeds meer te kenen wijzen erop, dat de troepen van Saigon bezig zijn naar hun ba ses op eigen gebied terug te keren en dat, zoals Zuidvietnamese officie ren te velde verklaarden, "het be langrijkste gedeelte van de operatie ln Laos voor het einde van deze maand afgelopen zal zijn". In ge lijke geest sprak de Zuidvietnamese vice-president Ky tijdens een bezoek aan het grensgebied tussen Zuid- Vietnam en Laos. Wanneer men het panorama van de verwarde berich ten overziet, staan er enkele dingen wel vast: de Zuidvietnamezen zijn erin geslaagd hun Noordvietnamese tegenstanders hier en daar gevoeli ge verliezen toe te brengen; zij heb ben, dit echter alleen kunnen doen dan zij de grootscheepse steun van de Amerikaanse luchtmacht; de te genaanvallen van de geharde troe pen van Hanoi, die al zo lang aan gevechten deelnemen, hebben de manschappen van Saigon hun tijde lijke winst volledig uit handen ge slagen; de oorlogsberichtgeving van Saigon en Washington tracht de har de feiten te verbloemen, maar dui delijk is, dat de Zuidvietnamezen geen partij vormen voor de erva ren communisten. Deze laatste ge volgtrekking betekent geen gering schatting van Saigons militaire kracht. Wel wijst het erop dat Was hington er verstandig aan doet de werkelijkheid onder ogen te zien. En die werkelijkheid is nu eenmaal deze, dat Saigon, globaal gesproken, over weinig of geen oorlogservaring kan beschikken terwijl de agressie ve Noordvietnamezen in de afgelo pen jaren niet anders hebben gedaan dan zich voortdurend onder sterk verschillende omstandigheden oefe nen in het oorlogshandwerk. De strijd in Lao6 was en is dus een krachtmeting tussen "beroeps" en „amateurs". Dat laatstgenoemden zich daarbij in een ander land be vonden zal weinig invloed op het verloop van de strijd hebben gehad, want hetzelfde geldt voor de commu nistische troepen. Kennelijk heeft het Amerikaanse hoofdkwartier in Saigon zich ernstig verkeken op de gevechtswaarde van de Zuidvietna mese bondgenoten en heeft het zich laten misleiden door optimistische voorspellingen van de Zuidvietna mese legerleiding. Wat er dan ook op het grondgebied van Thioe en Ky "gevietnamiseerd" moge zijn, dit geldt zeker niet voor het militaire vermogen. Zonder Amerikaanse steun uit de lucht zou de operatie in Laos in een algemene vlucht ontaard zijn. Dat deze gang van zaken kwalijke gevolgen kan hebben voor de rege ring in Washington ligt voor de hand. Een opinie-onderzoek heeft aangetoond, dat de meerderheid van de Amerikanen weinig of geen waar de hecht aan de officiële voorstel ling van zaken, waarin gegoocheld wordt met termen als "terugtrekken volgens plan", "mobiele manoeu vres", "derde en laatste fase van de campagne" en meer van dergelijk veelzeggend woordgebruik, dat slechts een verzachtende omschrij ving is voor mislukking en neder laag. Het mag dan waar zijn. dat de Zuidvietnamezen erin geslaagd zijn het noordelijke wegencomplex ("de Ho Tsji-minh-route') schade te be rokkenen en daarmee de aanvoer enigermate te stagneren, van een be slissende slag tegen dit transport systeem kan niet gesproken worden. Naast de overschatting van de ge vechtskracht van de Zuidvietnamese troepen hebben ook de veel te hoge verwachtingen van de prestaties van de Amerikaanse helikoptervloot een rol van betekenis gespeeld. Deze toe stellen zijn, zo hebben de feiten aan getoond, bijzonder kwetsbaar als zij met geconcentreerde luchtafweer te doen krijgen. De Noordvietname zen hebben dit blijkbaar spoedig be grepen en van de zeshonderd hef- schroefvliegtuigen, die aan de Lao- tiaanse operatie hebben deelgeno men, zijn er dan ook tweehonderd vernietigd of zwaar beschadigd. Be tekent de operatie-Laos voor Saigon een militaire misrekening, voor de Amerikaanse luchtmacht is zij een materieel fiasco. Desondanks hebben de Noordvietnamese autoriteiten, van wie men eerder luidruchtig trompet geschal zou verwachten, aan buiten landse diplomaten in Hanoi te ken nen gegeven, dat „geen der partijen de oorlog in Indo-China met wapen geweld kan winnen". Indien dit be richt van Associated Press Juist ls, en er is voorlopig geen reden aan die Juistheid te twijfelen, zou dit wij zen op een sterk veranderd inzicht van Hanoi. Wijlen president Ho Tsji-minh van Noord-Vietnam placht zich immers heel anders uit te laten. Bij herhaling waagde hij zich aan de voorspelling, dat „de communisten de oorlog zullen win nen, al duurt die twintig Jaar" Zijn opvolgers zouden dus een andere mening zijn toegedaan, ondanks het feit dat de operatie-Laos allerminst een succes voor Saigon en Washing ton genoemd kan worden. Het is al lesbehalve duidelijk wat de achter grond van die veranderde opvattin gen is. Hebben de Noordvietname zen zwaardere verliezen geleden dan tot nu toe aan de dag ls gekomen? Of is Hanoi toch min of meer onder de indruk geraakt van het terugslaan van de Zuidvietnamezen en schrikt het terug voor de mogelijke gevol gen van verdergaande militaire „viet- namisering" van het zuiden? Het ls vooralsnog niet mogelijk deze vra gen op bevredigende wijze te beant woorden, des te minder omdat nie mand weet wat er zich precies ach ter de schermen afspeelt. Zo mag niet onvermeld blijven, dat de rege ring in Moskou dezer dagen de Chi nese leiders verweten heeft „een ge vaarlijk spel" te spelen door „gelei delijk aan toenadering tot de Ver enigde Staten te zoeken in een stre ven om China te maken tot de der de weredmacht". Deze zinsnede staat te lezen in een rapport, dat zojuist ln Moskou ls verschenen en dat gewijd is aan de Chinese bui tenlandse politiek. Peking wordt daarin beschuldigd van tegenwerking bij het zenden van Sowjetrussische steun aan Noord-Vietnam en zelfs heet het, dat „China helpt aan het scheppen van gunstige voorwaarden voor de Verenigde Staten, opdat de ze hun oorlog in zuldoost-Azië kun nen uitbreiden". Merkwaardige uit spraken. die moeilijk als waardeloos terzijde gelegd kunnen worden en een verhelderend licht werpen op de woorden uit Hanoi over de onmoge lijkheid om het conflict militair te beslissen. RL

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9