PHILIPS-CAO GRAADMETER VOOR ONZE CONJUNCTUUR Ook Shell kampt met stijgende kosten Schoolvoorbeeld van kwalijke colportage Gemeenten moeten de leegstaande woningen opeisen niet krakers herkiezen en verkopen Bedrijfsleven volgt onderhandelingen met argusogen Jrof. Ch. J. Enschede ZAl'oitGAG 20 MAART 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGli^A 7 Kwalijke colportage komt in vele vormen voor. Er is nu een wet te gen in de maak. Maar het is de vraag of er ooit een regering zou slim zal kunnen zijn als gladde col porteurs, die overal wel tussendoor weten te glippen. Omdat er de laatste tijd weer tel kens meldingen zijn van financiële slachtoffers door de activiteiten van mannen die met kledingstoffen aan de deur komen, en van allerlei an dere malafide verkoopactiviteiten, balen wij ter waarschuwing maar weer eens een extreem voorbeeldge- val aan. Het is het verhaal van de jarenlan ge activiteit van gewiekste zwende laars. Bijna ongeloofwaardig. Maar toch wel echt gebeurd. Het werd ons gesignaleerd uit kringen van onderwijs en politie. BIJ een kleuterschool dient een net geklede heer zich aan als leve rancier van schoolbehoeften zoals vouwbladen, tekenpapier, enzovoort. HIJ weet de hoofd-kleuterleidster er welbespraakt van te overtuigen dat de school nog wel wat papier kan ge bruiken. De man haalt een bonboekje te voorschijn en zegt: „Vult u zelf de bestelbon maar even in, juffrouw, u weet het beste wat u nodig hebt". Daar mag zij de balpen van de man wel even voor gebruiken. Zij noteert op de bestelbon 250 vel vloei papier en 200 vel tekenpapier. En of zij nog even de bon wil onderteke nen. De man pakt bert boekje en rijn balpen weer aan, geeft geen door slag van de order af, zegt vriende lijk: „Dank u voor de bestelling, juf", en verdwijnt. Na een hele tijd wordt er een groot pak aan de school afgeleverd. De hoofdleidster moet even nadenken wat dat ook alweer kan zijn. Zij herinnert zich niet dergeljke om vangrijke zaken te hebben besteld. Als zij het pak openmaakt, komen de artikelen erin haar wel bekend voor. Alleen de hoeveelheid niet. Er zit 2500 vel vloeipapier en 2000 vel tekenpapier in. En die staan ook op de nota, die weer een tijdje later komt. Een nota, die veel te zwaar op bet schoolbudget drukt. Maar de gladde leverancier heeft alle bewijzen van de bestelling in zijn bezit. En daar staat niet meer 250 en 200 stuks, maar wel degelijk 2500 en 2000 stuks op. Alles is im mers met de pen van de „vertegen woordiger" geschreven? Die extra nullen zijn er zonder moeite achter gezet, en de handte kening van de kleuterleidster staat er alvast onder. Deze nullen-truc is niet zomaar eens ergens een keer uitgehaald. Het is een listig systeem van een telkens opnieuw de kop opstekende zwendelaarsfirma. Reeds in 1964 kwam de politie hen op het spoor. Vorig jaar was het opnieuw nodig tegen deze colpor teurs te waarschuwen in bladen van schoolorganisaties. Want wie kan er iets tegen de heren bewijzen? Toen er voor het eerst een kleu terleidster over het bedrag kwam klagen, jaren geleden, heeft de jus titie een handschriftkundig onder zoek laten uitvoeren op de bestelbon nen. Dit was daarvan de conclusie: „De afstand tussen de laatste nul van de beide getallen en de voorgaande cijfers, is korter dan die tussen de andere cijfers, hetgeen steun geeft aan het vermoeden dat deze laatste nul beide malen door een ander is toegevoegd. Tevens werd vastgesteld dat de kogelpenpaata waarmee de eerste cijfers (door de Juffrouw) en die waarmee de vermoedelijk toege voegde nul geschreven zijn, geen verschil vertoonde". Vermoedens dus, maar geen bewij zen, dankzij de hoffelijkheid van de heren om hun eigen pen aan te bieden voor het invullen van de be stelbon. In die tijd bleek bij het verder po- litie-onderzoek, dat de zwendelaars vooral in het westen en zuiden van I het land toesloegen, en in iets min- j dere mate in het oosten. Er was 1 sprake van vele tientallen plaatsen, waar scholen waren opgelicht. Veel kleuterleidsters zwegen erover uit schaamte, en betaalden de rekenin gen. Wellicht, ate het nieuwe schooljaar begint, slaan de heren „vertegen woordigers" weer toe. Of misschien zfjn ze intussen overgegaan op de profijtelijke oplichting van hoofdza kelijk oudere vrouwen, bij wie ze voor woekerprijzen de tuin laten ophogen. Of misschien komen ze bij u aan de deur voor één of ander spaar - plan, een computercursus, of een tekenopleiding. Pas op voor iedereen met een glad i praatje, die u een handtekening wil laten zetten. DEN HAAG Met gespannen aan dacht volgt het Nederlandse bedrijfsleven de onderhandelingen over een nieuw meer- jarir contract bij Philips. Want de resulta ten van dit overleg zouden wel eens een grote invloed kunnen hebben op hetgeen in de komende jaren gaat gebeuren in de onderhandelingen over vernieuwing van cao's in andere bedrijven en bedrijfstak ken. Daarbij moet men bedenken dat Philips (ook) toonaangevend is wanneer het gaat over sociaal be leid, terwijl de tegenspelers de samenwerkende metaalvakbonden de progressieve kern van de Neder landse vakbeweging zijn. Gezien deze omstandigheden zal een nieu we Philips-cao dus een graadmeter zijn voor wat in de tegenwoordige DEN HAAG (ANP) „Niet de kra kers beslissen welke woningen te lang leegstaan. Het zijn de ge meentelijke autoriteiten die dat kunnen en dus moeten doen. De woonruimtewet verschaft daartoe de nodige bevoegdheden. Men heb- be de moed die te gebruiken." De Amsterdamse strafrechthoogleraar prof. Ch. J. Enschede zegt dit in het Jongste nummer van „Delict en delinquent" naar aanleiding van het zogenoemde krakersarrest van de Hoge Raad. Het hoogste rechtscollege besliste daarin dat ten opzichte van de kra ker een leegstaande woning niet „een woning bij een ander in ge bruik" is. De kraker pleegt in dat geval dus niet het strafbare feit huisvredebreuk. Of dit ook niet lo kaalvredebreuk is, staat nog niet vast. Aangezien men algemeen redeneert dat de politie niet mag ingrijpen in zo'n geval, als er geen strafbaar feit is, gaat het volgens prof. En schede nu om de vraag: hoe krijgt de eigenaar het gelijk dat hij heeft? Want krakers handelen vol gens hem onrechtmatig. De eige naar heeft recht op ontruiming en schadevergoeding. Wordt het binnendringen op heter daad ontdekt, dan kan de politie helemaal los van de vraag of er huisvredebreuk is gepleegd, in grijpen. Want kraken gaat wel steeds gepaard met strafbare ver nieling of beschadiging van de af sluitingen van het pand. Maar als met het opsporen van het feit zo- j lang is gewacht, dat moet worden aangenomen dat de kraker inmid dels in het pand woont, zal de eigenaar een ontruimingsactie moeten beginnen. „Hij kan zich ook tot de burgemees ter wenden met het verzoek zijn pand krachtens artikel 23 van de Woonruimtewet te doen ontruimen. Het lijkt me dat daartoe 'aanlei- j ding kan bestaan. Maar het kan bij zulke voorzieningen ten bate van de getroffen huiseigenaren niet blijven." besluit prof. Ensche- I de. „Regeren is beleid voeren. Dat beleid zal zich moeten uitstrekken j tot het doelmatig reageren op de I woningnood, zo nodig door het vor deren van te lang leegstaande wo ningen." verhoudingen tegen de achtergrond van een aarzeling in de conjuctuur in de eerstekomende jaren haalbaar is. Natuurlijk is in dit overleg, dat nog in volle gang is. de overeen te komen loonsverhoging belangrijk. Maar essentiëler zijn toch eigenlijk enkele markante punten, opgeno men in het omvangrijke pakket voorstellen van de metaalvakbon den. dat eind Januari is aangebo den. D.IE PUNTEN ZIJN: 1. een plaats voor de vakbeweging binnen de onderneming via het zg. bedrijvenwerk; 2. financiële steun van de onder neming voor activiteiten van de vakbonden: 3. een aanzet tot bezitsvorming voor de werknemers, en 4. een begin van inkomensnivelle ring. De eerste twee verlangens waren voor de metaalvakbonden „breek punten" in het overleg. Dat is be grijpelijk omdat de totstandkoming van een directe relatie met de vak bondsleden en hun arbeidssituatie voor de vakbeweging van levensbe lang is, terwijl verder de zich steeds verder uitbreidende taken van de vakbeweging haar financiële draag kracht te boven gaan. Na de eerste drie oriënterende vergaderingen is een basis gevonden voor het verdere gesprek over deze hete hangijzers: de directie sociale zaken van Philips heeft deze ver langens niet onaanvaardbaar ver klaard. Philips heeft zich ten aan zien van de bijdrage voor de vak bondsactiviteiten op het standpunt gesteld dat hetgeen op dit punt wordt overeengekomen te zijner tijd in een eventuele landelijke regeling moet kunnen worden ingepast. De vakbeweging meent dat na de fase van het befaamde vakbondstientje (een tientje per werknemer per jaar, te betalen door de onderne ming) voor vakbondswerk rond een half procent van de loonsom op ta fel moet komen, mede ter financie ring van de scholing van onderne mingsraadsleden. Ook over faciliteiten voor het vakbondswerk binnen de onderne ming kan verder worden onderhan deld. Philips huldigt op dit punt de opvatting dat het zg. bedrijvenwerk in geen geval de activiteiten van de ondernemingsraad mag doorkruisen. Andere opmerkelijke zaak: de po ging om een verkleining van de af stand tussen de verschillende inko mens te bereiken door van de reële loonstijging een klein deel in centen inplaats van in procenten te geven. Overigens is dit voorstel ont kracht doordat de beambtenorgani- saties de verhoging volledig in pro- Ir. F. J. Philips centen willen hebben. Interessant is voorts ook een poging om tot be zitsvorming bij de werknemer te kome nvia toekenning van aandelen. Na de eerste drie oriënterende be sprekingen wordt deze week het overleg over de Philips-cao voortge zet. Op verlangen van de Philips- directie zal nu eerst worden gespro ken over verbetering van de salaris sen en bijsturing op grond van prijsstijgingen. De bonden willen een jaarlijkse welvaartsverbetering van drie procent. Na afloop van de matigingsperiode, resulteert dat in op 1 april begint, resulteert dat in loonstijgingen tussen de zes en tien procent. De verkiezingscampagnes be ginnen sneller te draaien, hoe wel het geweld van sprekers avond in avond uit nog moet losbarsten. Dr. Ferry Hogendijk heeft ons vermaand dat de Ne derlandse politici nog wel het een en ander van Amerika kun nen leren. Nu te dat een waar heid als een koe en daar heb Je geen weledelzeergeleerde boeken voor nodig. Over Amerikaanse verkiezings campagnes zijn we vooral als het om presidentsverkiezingen gaat bijzonder goed inge licht. Theodore White schreef een adembenemend boek over de strijd tussen Jack Kennedy en Richard Mulhous Nixon in 1960. Kennedy won. Maar zijn campagne was de senator van Massachusetts al begonnen in 1958, toen hij zich onmisbaar begon te maken voor zijn De mocratische Partij. White was de aangewezen hofschrijver voor de campagne van president Johnson in 1964. Maar de strijd was niet spannend. President Johnson versloeg zijn Republi keinse tegenstrever Goldwater met straatlengten. En dat niet spannend verloop legde de zwakte van White's verhaal bloot: hij had te weinig te ver tellen. Amerika's huidige president te Richard Nixon, dezelfde die in 1960 de slag van Kennedy had verloren Dezelfde man ook die in 1962 tevergeefs probeerde gouverneur van Californië te worden. Bij zijn nederlaag tegen de Democraat Brown zwoer Nixon uit de politiek te gaan en weg te blijven van het po litieke platform. Het was geen dure eed. Want zes Jaar later was hij terug en hoe. Over zijn campagne van 1968 verscheen een jaar later al een opzienba rende reportage, die op dit mo ment terwijl onze politici ouder wets bezag zijn, wel weer ver dient om tevoorschijn te wor den gehaald. Joe McGinnis schreef dat boek, dat de titel kreeg The selling of the President 1968, oftewel de verkoop van de president in 1968. De omslag wordt versierd met 'n pakje sigaretten getooid met de beeltenis van Nixon. En dat is het dan wel. Uitvoerige informatie over het marktpro bleem hoe je een president aan een volk slijt. Hogendijk heeft misschien ge lijk als hij vindt dat onze po litici in Amerika nog veel kun nen leren. Aan de andere kant moet je toch maar dankbaar zijn, dat onze politici en hun partijen te weinig geld hebben om een campagne a la Nixon in 1968 mogelijk te maken. Een oampagne die miljoenen dollars verslond. Neem bijvoorbeeld de oommerciële spots, te vergelijken met de STER. om het makkelijk te houden. Een staf van tien man onder leiding van camera veteraan Gene Jones maakte voor de somma van honderdtien duizend dollar een serietje van seven minuten beelden over ver schillende onderwerpen met flarden van Nixons redevoerin gen op de achtergronden. De he le campagne van Nixon werd be paald door het medium televi sie. 'n Medium dat de toe kom- tige president wantrouwde. Want de algemene opinie was dat hU aan t zelfde medium bij het beroemde eerste debat met Kennedy een deel van zijn ge ringe nederlaag van 1960 had te danken. Maar zijn adviseurs, doorkneed in commerciële televisie zochten koortsachtig naar middelen om hun kandidaat zo voordelig mo gelijk op het scherm te krijgen. Er waren bijvoorbeeld tien pro gramma's in verschillende sta ten, een soort Nixonshow. Om dat het niet om nationale pro gramma's ging en de show was opgebouwd rond regionale groe pen vragenstellers, hoefde de kandidaat zijn kennis niet steeds opnieuw uit te breiden. Hoefde het panel niet steeds op nieuwe vragen te worden ge bracht. Alleen, schrijft McGin nis. die deze campagne als waarnemer volgde, de pers ver veelde zich en noteerde de dub bele bodem van dit soort uitzen dingen. Maar dat was niet ho peloos, want die pers was door de staf van Nixon toch al af- ge :hreven. Van dag tot dag werd de Re publikeinse kandidaat, de nieu we Nixon, die eenheid leek te be loven tegenover de hopeloos ver scheurde Democratische Partij - Robert Kennedy vermoord, pre sident Johnson uit de race, Humphrey kandidaat geworden in de belegerde vesting Chica go- door zijn staf onderhouden over zijn sterke en zwakke ver kooppunten. Nog een uitspraakje van Mc Ginnis dat meer zegt over de verkoopmethode dan over de kandidaat. Hij vertelt dat Nixon op een persconferentie zegt niet van plan te zijn zich in een tv- studio te barricaderen. Een dag later begint zijn herfstcam- pagne in Chicago. Ondanks het gejuich van duizenden komt hij niet naar buiten om dat hij zich moet voorbereiden op de avond- show voor de tv. Ach laten onze politici, als lie ve amateurs, maar weer van hot naar her reizen om elke avond een flardje vraag te be antwoorden. JRS. De verlies- en winstrekening vormt voor velen de hoofdmoot van het verslag, terwijl de balanscijfers onmiddellijk daarop volgen. Ande ven kijken het eerst of het bestuur tich optimistisch of pessimistisch toont, terwijl de grote massa der buitenstaanders meer benieuwd is naar gegevens over de bedrijven, of over de bedrijfstak. Zo zal menig automobilist deze *eek met belangstelling de beschou wingen van het bestuur van de Ko ninklijke/Shell Groep hebebn gele- »n over de verwachte toekomstig Prijsontwikkeling. Een cent meer *an de pomp scheelt voor de olie maatschappijen, die met een mini male winstmarge werken per saldo oet zoveel als het verschil tussen de AOW en het volle salaris van de *orkendea Voor de automobilist is tón cent maar een cent. Het is overigens wel een pluim op k hoed waard van de administra tors van een zo ontzagwekkend Poot lichaam als de Koninklijke kt zij er al in slagen om midden haart met een zo uitvoerig Jaarver- te komen, terwijl de snipperbe- tojven als laten we maar man fn paard noemen de dochters Van de Zwolsman Groep meer dan tón jaar na dato pas kunnen ver tellen wat er Anno dazumal aan de band is geweest. Enfin met de koers van de aandelen EMS op f. 16.20 zullen er nog slechts weini gen zijn die enige hoop op de toe komst van de maatschappij koeste ren en nog minder zouden er men sen zijn te vinden die nieuw kapi taal beschikbaar zouden willen stel len om de zaak weer vlottend te krijgen. Met excuses aan de Koninklijke dat wij de Groep om enigerlei wijze ten voorbeeld stellen aan een in het slop geraakt lichaam als de EMS, maar ook voor de Koninklijke/Shell Groep is het nodig dat de gunst van aandeelhouders behouden blijft. Regelmatig moet er nieuw ka pitaal op tafel komen om de ont zagwekkende investeringen te finan cieren, ook al wordt er een belang rijk deel van de behaalde resultaten achtergehouden om het geld op ta fel te kunnen leggen voor de uit breiding en vernieuwing van het produktie-apparaat. In de afgelopen maanden heeft de Groep door middel van de daar voor opgerichte dochtermaatschap pij al enige leningen op de interna tionale kapitaalmarkt opgenomen. Het ziet ernaar uit dat er eerlang nog een beroep op de markt wordt gedaan. Het zal dan wel gaan om Euroguldensleningen, hetgeen wil zeggen dat er guldens in het bui tenland worden geleend, die niet in eigen land besteed mogen worden. Voor een zo internationaal geo riënteerd concern als de Koninklij ke/Shell is dat geen bezwaar, want er is altijd wel een stukje buiten land waar de guldens kunnen wor den aangewend voor investerings doeleinden. Het zal niet zo lang meer duren eer de grote familievennootschappen ook met gegevens over de gang van zaken voor het voetlicht zullen tre den. Dan pas zal het mogelijk zijn een afgerond beeld te krijgen van het Nederlandse bedrijfsleven in het algemeen. Voor zover uit de tot dusver be kende gegevens valt na te gaan hebben vrijwel alle bedrijfstakken te kampen met de grote kostenstij gingen, niet alleen voortvloeiende uit de loonstijgingen in de meeste landen, maar ook door de verhoging van de grondstoffenprijzen. Bij een zo internationaal concern als de Koninklijke geldt dat evenzeer als bij het meer nationaal georiënteer de Hoogovens-concern. Bij Unilever net zo zeer als bij Philips en bij Meelfabrieken als bij Crane Neder land. In verschillende bedrijfstakken hebben de ondernemers getracht het kostenpeil te drukken door om vangrijke investeringen in moderne, efficient werkende produktiemidde- len. Het gevolg is evenwel geweest dat er en dat geldt met name voor de chemische industrie een flinke overcapaciteit is ontstaan, die de concurrentieverhoudingen vol maakt heeft verstoord. Aan de andere kant zijn de kos tenverhogende factoren, welke niet kunnen worden doorberekend ook al zou de markt het toelaten, waarbij de rem hetzij van de prijsbeheer- singskant komt of van het feit dat er langdurige leveringscontracten zijn gesloten. Van dat laatste heeft de Koninklijke/Shell nogal wat na righeid ondervonden. Vandaar dat nieuwe verkoopcontracten voorzien in een escalatieclausule, hetgeen wil zeggen dat stijging van de kosten een verhoging van de prijs moge lijk te. De olie-industrie heeft er behoef te aan dat de marge tussen kosten en opbrengst ruimer wordt. De Groep kan op den duur niet blijven draaien als de marge maar tot 0,88 cent per liter beperkt zou blijven. In 1969 was de marge nog 1,07 cent en het Jaar daarvoor 1,10 cent. Het verschil van nog geen kwart cent maakt voor een concern als de Ko ninklijke een enorm bedrag uit. Aangezien de oliebehoeften in de gehele wereld toenemen en er door de vermindering van de kolenwin- ning en het achterblijven van de ontwikkeling van kern-centrales on voldoende energiedragers zijn buiten olie moeten steeds grotere bedragen worden uitgegeven aan de winning van de olie, het vervoer, de raffina ge en het verkoopapparaat. Het ge volg is dat de investeringen veel hoger liggen dan in het verleden. Ook al bestaan er nog mogelijk heden om geld te lenen, waarbij het voor de Koninklijke van grote bete kenis is dat er een gunstige verhou ding bestaat tussen eigen en vreemd vermogen slechts 15,3% van het geïnvesteerd vermogen te ge leend toch te het onmogelijk met de investeringen op de vereiste voet voort te gaan als er niet zoveel ver diend wordt dat het overgrote deel met eigen middelen kan worden ge dekt. Het is bij de grote concerns net als bij de oude familiezaken, waar zoveel mogelijk winst in het bedrijf wordt gehouden om de boel op peil te houden. De Chase Manhattan Bank, een Amerikaanse instelling die al vaak blijk heeft gegeven goed geïnfor meerd te zijn op het financiële wel en wee van de oliemaatschappijen, heeft berekend dat de marge twee maal zo hoog zou moeten zijn als thans om te zorgen dat de wereld op den duur niet door gebrek aan olie ten onder gaat. Een schot in de roos als Acciden tal Petroleum indertijd in Libië had, of de NAM bij de aardgasont dekking in Groningen komt slechts zelden voor. Overigens moet nog maar worden afgewacht wat de kostprijs van de olie uit Alaska in de toekomst zal zijn. De aanleg van de pijpleiding voor het transport blijkt nu al enkele malen duurder te zijn dan intertijd werd geraamd. Een moeilijkheid is o.a. dat de pijpleiding, als de be trekkelijk warme olie er doorheen vloeit in de ijskorst, welke de bo dem bedekt, wegzakt omdat het tfs er onder wegsmelt.. Nog meer zorgen voor de olie-in dustrie: de eisen van de olieprodu cerende landen, die niet alleen meer royalties willen ontvangen, maar ook hogere belastingen naar de winst gerekend eisen. Zo heeft Venezuela tegen het ein de van het afgelopen boekjaar een streep door de rekening gehaald van de Shell Groep door een belas tingverhoging met terugwerkende kracht tot het begin van het Jaar. Daardoor moest er op 28 december bijna honderd miljoen gulden op tafel worden gelegd, waarop niet was gerekend. Uiteraard zijn hier door de resultaten van het vierde kwartaal nadelig beïnvloed. Van de naar de winst berekende belastingen van de Koninklij ke/Shell. die over het afgelopen Jaar 414 miljoen pond sterling ei sen, dat te meer dan 3,5 miljard gulden, gaat rond 84% naar de olieproducerende landen, of bijna drie miljard gulden. Van ontwikke lingshulp gesproken. Het te echter wel zo dat de indu strielanden zich wat belastinghef fing op olie en olieprodukten niet onbetuigd laten. Enorme bedragen moeten worden opgebracht aan om zetbelasting, accijnzen en dergelijke heffingen. Bij de Groep, die een omzet heeft gehad van 6.5 miljard pond sterling, ging vorig Jaar 2,1 miljard (bijna 18 miljard) aan dergelijke heffingen heen. Dat is heel wat meer dan de pro- duktielanden ontvingen, zodat er natuurlijk wel een grond van rede lijkheid zat in de eisen om de olie prijs waarop de royalties berekend worden te verhogen. De duim schroeven kunnen echter niet te vast worden aangedraaid, want dan komen concurrerende energiebron nen om de hoek kijken, zoals ten aanzien van de aardolie altijd met een scheef oog moet worden gezien naar de mogelijkheden van de kern energiecentrales. Alles heeft per saldo zijn prijs.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7