EDERLAND WORDT NIET DOOR FAMILIECLAN GEREGEERD Maar in de Kamers wel veel 'zo vader, zo zoon (dochter)' Drie generaties in de politiek 20 MAART 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 Dr. H. W. Tilanus t Drs. A. D. W. Tilanus Mr. J. H. Geertsema t Mr. W. J. Geertsema U weet dat dr. Willem Drees junior, de lijstaanvoerder van Democratisch Socialisten DS'70), de partij die voor de eerste maal aan de verkiezingen op 28 april deel neemt, een zoon is van (vader) dr. Willem Drees senior, die na de tweede wereldoorlog tien jaar (PvdA) minister president was. Drs. Th. Joekes Maar wist u dat: Professor Dr. H. J. Witteveen, de huidige minister van Financien, een kleinzoon van dr. F. M. Wi- baut, een van de leiders van de Ne derlandse sociaal democratische be weging aan het einde van de vorige en het begin van deze eeuw. Wibaut werd in 1914 als eerste socialistische wethouder in ons land door de Am sterdamse Gemeenteraad gekozen Dat de lijsttrekker in zes kies districten van de Politieke Partij Radicalen "PPR) dr. B. de Gaay Fortman, een zoon is van het An ti-revolutionaire Eerste Kamerlid porf. mr. W, F de Gaay Fortman, deze is op zijn beurt een schoon zoon van prof. dr. R. H. Woltler ex-Eerste Kamerlid zoon van prof. dr. J.. Woltier die eerder deze eeuw senator was. Dat de grootvader van WD-Iijst- .lanvoerder mr. W. J. Geertsema, eveneens Tweede Kamerlid was en dat wanneer de heer Geertsema nog eens minister van Binnenlandse Za ken zou worden, hij op dat ministe rie stukken zou vinden ondertekend door zijn grootvader mr. J. H. Geertsema, die dit ministerie van 1872 tot 1874 leidde. Dat mevrouw Gerda Brautigam (PvdA) een dochter is van het vroegere SDAP-kamerlid Johan Brautigam. Dat drs. G. M. Neder- horst. lid van de Tweede Kamerfrac tie van de Partij van de Arbeid en lange tijd fractievoorzitter, een schoonzoon is van het vroegere Eer ste Kamerlid mr. Cary Pothuis- Smit. Dat de vaders van de KVP-ka- merleden mr. F. .J J. Andriessen en J. H. W. Van Koevorden op dezelfde plaatsen zitten als hun va ders voor hen. Dat het VVD-kamerlid Th. J. Joekes een zoon is van het vroegere lid van die Kamer voor de Vrijzin nig Democratische Bond (die op ging in de PvdA) mr. A M. Joekes, die van 1948 tot 1951 minister van Sociale Zaken was. Dat er drie generaties van de familie Van den Bergh in de Kamer waren: Nu mr. R van den Bergh <PvdA>. Voor hem zijn vader prof. mr. G. van den Bergh, hoogleraar aan de Am sterdamse Universiteit en daarvoor zijn grootvader S. van den Bergh. En dat het lid van de Eerste Ka mer voor de WD de heer S. J. van den Bergh, een neef is van mr. R. van den Bergh. Dat ook de vaders van de sena toren Jhr. mr. L. E. de Geer van Oudegein "CHU>, ir. H. J. Louwes <VVD) in de Kamer zaten en dat de grootvaders van de VVD-ers mr. H. van Riel en mr. F. Portheine en de AR-oudminister prof. mr. P. J. Verdam eveneens eens een plaats hadden in de Staten-Generaal Dat P. J. M. Aalberse jr. van 1963 tot 1967 lid van de KVP-frac- tie en van 1962 tot 1968 voorzitter van de Katholieke Volks Partij, een zoon is van de bekende minister mr. P. J. M. Aalberse, die in twee I kabinetten van premier Ruys de Beerenbrouck minister van Arbeid I was. voorzitter van de RKSP-fractie I in de Tweede Kamer, daarna voor- I zitter van diezelfde Kamer werd en I van 1937 tot 1940 lid van de Raad van State was, evenals zijn zoon nu. Nu de naam Ruys de Beeren- I brouck toch valt. hij was minister president van 1918 tot 1922 en van 1922 tot 1925, zijn poon was Indone- 1 sië-specialist van de KVP-fractie. In die kabinetten van premier Ruys j de Beerenbrouck zat een minister van justitie mr. Theo Heemskerk. r Harm Smeenge t Mr. Harm van Riel Senator mr. Harm van Riel is een klasse apart. Hoe men ook over 4ijn politieke zienswijze mag den ken. toegegeven moet worden dat het hem niet aan intellect en oorspronkelijkheid ontbreekt. Hij heeft het niet van vreemden! Zo wel zijn moeder. H. A. van Riel- Smeenge. als zijn grootvader, mr. tarm Smeenge, waren doorknede )olitici. Tientallen jaren was mr. Harm jmeenge een in brede kring gewaar - leerd parlementariër. Als Jong grif ier bij het Kantongerecht in Mep- >el- ons land kende toen nog het dis- rictenstelsel- had hij het moeten op- emen tegen een populaire tegen- tander. die jarenlang in de Kamer ad gezeten. Tot zijn grote verras ing won Smeenge de strijd en daar- ïee begon voor hem een lange eeks van jaren in de Staten-Gene- aal. Daar- maar ook buiten het par ament- was hij de warme en taaie oorvechter van Volksonderwijs en e binnenschipperij. Ook op het am- achtsonderwijs drukte hij zijn stem- jel. Nog heden ten dage wordt aan ie beste leerlingen van de lagere cechnische scholen in Drente de Mr Harm Smeengeprijs uitgereikt! Mr. Smeenge kreeg verder lande lijke bekendheid door een origineel geschenk aan de in de Jaren van crises en werkverschaffing ontstane Drentse nederzetting Witteveen. Het j was.een geit! Wel eens* de koe I van de arbeider genoemd. Al wist men in die dagen nog niet zo goed, dat geitemelk niet best voor kinderen was. i Mevrouw Van Riel—Smeenge "in- spectrice van het lager onderwijs in Emmen èn later in Assen) beperkte zich tot het raadslidmaatschap van de gemeente Emmen. Daar blonk zij echter uit! Haar gedegen betogen dwongen bewondering af van vriend i en vijand. Fel en vol vuur kon zij haar tegenstanders te lijf gaan. De meeste moeite had zij wellicht met een van haar liberale fractiegenoten, die zichzelf graag hoorde praten (en dan liefst zo geleerd mogelijk) en die zeer tot haar ongenoegen nogal eens onzin uitkraamde. De raadsvergaderingen in Emmen we spreken over de jaren twintig dertig- duurden vaak van tien uur 's morgens tot zes, zeven uur 's avonds. Steevaste toehoorder was de echtge noot van mevrouw Van Riel, direc teur van het Emmens postkantoor, terwijl ook meermalen zoon Harm op de publieke tribune aanwezig was. Zeker, om het vast te leren. die in 1888 Kamerlid werd in 1908 formateur was van een kabinet en daarin ook tot 1913 Binnenlandse Zaken en Justitie, leidde. Hij kwam in de Kamer op het moment dat zijn vader deze verliet en waarin hij nogal van zich had laten horen: mr. J. H. Azn. Heemskerk was libe raal later conservatief kamer lid, en driemaal minister van Bin nenlandse Zaken. Maar wij zijn er nog niet. j Drs. A. D W. Tilanus, sinds 1963 lid van de Tweede Kamer en voor zitter van de CHU, hij was ook enige tijd fractievoorziiter, is een zoon van dr. H. W. Tilanus, die in 1922 zijn intrede in de Tweede Ka mer deed, jarenlang leider was van de CHU-fractie en —uiteraard kan men bijna zeggen voorzitter was van de Christelijk Historische Unie. Er zullen nog wel meer zoons hun vader in de nabije toekomst opvol gen. want de zoon van ex-ARP lid en minister van Binnenlandse Za- I ken J Smallenbroek is actief lid van dezelfde partij en de heer Idenburg is eveneens actief in deze i partij waarvoor zijn vader A. W. F. Idenburg kamerlid en minister van Koloniën was. Met een variant op een bekend Ne- 1 derlands spreekwoord De appel j valt niet ver van de Kamer. Want met deze lijst zijn nog lang niet alle Kamerleden opgesomd die de voetstappen van hun voorouders heoben gedrukt of van aangetrouw de familieleden. Zullen wij nog even verder gaan? Mej. mr Kap- peyne van de Coppello, de huidige assistente van de VVD-fractie, I wordt bijna zeker over een paar j maanden Kamerlid. Haar grootva der mr. J. Kappeyne van de Cop pello was dit eveneens. Hij leidde ook het naar hem genoemde kabi net van 1877 tot 1879 en was daarin tevens minister van Binnenlandse I zaken.. Vader en dochter. JBrauti- ganm en mevr. Brautigam. Mr. J. N. Scholten Tweede Kamer lid van de ARP is een schoonzoon van dr. J. A. -H. J. S. Bruin Slot, ex-Kamerlid van deze partij en hoofdredacteur van het dagblad Trouw. En de mooie volzinnen spre kende prof. mr. A. I. Diepenhorst (ARP) lid van de Tweede Kamer ex minister van Onderwijs is een zoon van een Kamerlid. Zijn neef dr. I. N. Th. Diepenhorst was korte tijd staatssecretaris van Buiten landse Zaken in het kabinet MariJ- nen. Nu nog even de broers. De heer drs. R. Zijlstra is de broer van oud-kamerlid en ex-minister president nu president van de Nederlandse Bank prof. dr. Jelle (zal wel zien» Zijlstra en drs. A. R. Vermeer is de broer van het jong overleden PvdA-kamerlid Evert (kijkt door een rode bril) Vermeer. En om het geheel af te sluiten, want nog lang niet alle familierela ties zijn genoemd, de liberale sena tor mevrouw drs. J. F. Schouwe- naar-Franssen, die minister van Maatschappelijk Werk was in het I kabinet Marijnen, is de weduwe van een vroeger socialistisch Kamerlid en tevens verwant aan het huidige PvdA-kamerlid drs. H. M. Franssen. Ook het ambt van griffier van de Tweede Kamer blijkt „erfelijk" want de huidige mr. A F. Schepel, die reeds meer dan 25 Jaar deze functie bekleedde, is de zoon van commies-griffier mr. C. J. H. Sche pel terwijl zijn grootvader het Ka merlid J. Schepel was. Het is echter niet zo. dat ons land wordt gere geerd door een familie-clan. In het buitenland vooral in de Verenig de Staten en Engeland, is het aan tal familieleden en opvolgers be langrijk groter dan bij ons "Kenne dy, Churchill, Chamberlain. Roos evelt., Taft) Maar wel is er bij meer dan een kwart van de zittende Eerste Ka merleden en bij meer dan een der de van de Tweede Kamerleden sprake van een of meer personen in de directe familiekring, die in par lement- staten of gemeenteraden zaten. Een vierde deel van de leden van de Eerste Kamer en een tiende deel van de leden der Tweede Kamer is direct of indirect aan een vroeger lid van de Staten-generaal verwant. Ook ten aanzien van politieke amb ten is sprake van een zeer aanzien lijke activiteit van familieleden van Kamerleden. Twee leden van de Tweede Kamer en een lid van de I Eerste Kamer zijn de zoon van een minister. In elke Kamer zit een kleinzoon van een minister. Zeven leden zijn aan ministers verwant. Ook ten aanzien van andere politie ke ambten treft men vele familie banden aan: 9 leden zijn verwant aan een gedeputeerde, 21 aan een burgemeester, 10 met een wethouder van een van de vier grootste steden 30 met wethouders in andere ge meenten. Maar ondanks deze cijfers, 40 pro cent van alle leden van de Eerste en Tweede Kamer is zonder enige associatie. Zij hebben geen enkele binding met personen in vertegen woordigende functies of politiek-uit- voerende ambten. Opvallend is dat nooit een vader en een zoon of dochter tegelijk in een Kamer zaten. Dit is niet verboden. Wel geld zo n verbod voor de Pro vinciale Staten en de Gemeente raad. Een verbod die zich zelfs uit strekt tot familieleden in de eerste graad verwantschap of zwagerschap. Tenslotte nog even een zijspronge tje naar de afkomst van de Kamer leden. Het hoogste percentage afgevaardig den uit arbeidersmilieu (gelieten aan het beroep van de vader) vindt men in de Tweede Kamer bij de KVP. Niet bij de PvdA. In de Eer ste Kamer is het aantal PvdA-afge- vaardigden uit een arbeidersmilieu echter niet slechts relatief, doch absoluut hoger dan het aantal ver tegenwoordigers van dezelfde partij in de Tweede Kamer. De Partij van de Arbeid-afgevaar digden in de Tweede Kamer zijn voor meer dan een kwart afkomstig uit kringen van handel, industrie en bankwezen en telt voorts zes le den uit de kringen van kleine zelf standigen. Het percentage socialisti sche afgevaardigden afkomstig uit beide milieus samen verschilt niet veel van dat van de VVD-afgevaar- digden in de Tweede Kamer. De hoogste concentratie van af gevaardigden uit landbouwkringen treft men aan bij de drie confessio nele partijen. Het aantal afgevaar digden met een vader uit overheids kringen is in de Tweede Kamer verhoudingsgewijs groot bij de WD en CHU. Afgevaardigden uit onder- wijsmilieus vindt men naar verhou ding het meest bij de PvdA, Bronnen Archief G. U. Amster dam; Sociale herkomst en politieke recrutering van Nederlandse Ka merleden in 1968, door prof. dr H. Daalder en mr. S. Hubée-Boon- zaaijer in Acta Politica jaargang V afl 3 en 4 (april en Juli 1970).

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 17