BRITSE VAKBONDEN KOZEN WEG VAN DE MINSTE WEERSTAND f Als je maartöortrekker neemt Voortrekker, de gemakkelijke pijptabak CRISIS IN PAKISTAN OPNIEUW VERSCHERPT BONN: BETERE BETREKKINGEN MET PRAAG ilson: Engeland op rand van economische instorting iirkije itiek at door y Xin^lTnetZd&lZ Eind maart begin gesprek BONN HELPT MEEBETALEN AAN BRITSE RIJNLECER OVERLEG TUSSEN JACHJA CHAN EN SJEIK MOEDJIBOER IN IMPASSE :-:>AO 19 MAART 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 (Van onze correspondent) [ANBOEL (GPD) Toen it Sunay het door de leger- afgedwongen ontslag van de Demirel aanvaardde, hij hun de lopende zaken behandelen totdat een itabinet was gevormd. Het is reel geebruikte formule, glden zullen zulke zaken zo gelopen" als de laatste da- i Turkije, ter bevestiging van dit land een staatsbe st dat uniek is in zijn soort, «lfde minister-president die schijnbaar smadelijk door jen naar huis werd gestuurd, enige dagen later op hun het ontslag van vijf gene- vier lagere officieren die iadden gegeven, niet alleen naar het hele parlementaire, naar het leven te staan, minister van Binnenland die vrijdag zijn congé, lat hij de toenemen- oarchie in het land niet bleek te kunnen worden, je dagen later nog de kans laten fotograferen met de leis toch nog door zijn politie bendeleider Deniz Gezmis, namaros-methoden in Tur- ïoduceerde en die met de ontvoerin g van de vier aanse militairen de huidge ontwikkelingen inleidde, volkomen onvoorspelbare van zaken, die echter nog, on bevestigen dat de Turkse rachten als geheel geen en zelfs geen Pakistaanse, ttsen te spelen. De 87 Jarige, iltge oppositieleider Ismet die in 1950 de democratie in grondvestte door, voor ie- ïerwacht, als president af te de eerste verkiezingsne- ivan zijn partij, had alle re- teggen„We hebben een zeer etmaal achter de rug, maar roorbij is ben ik zeer opti- r. partij zal zeker een belang- sitie bekleden in het kabinet binnen enkele dagen wel zal formd, al blijft het onwaar- i dat „the grand old man" zal leiden. srst na de verwijdering van ïale officieren en vooral na natuurlijke arrestatie van en zijn gezel een sfeer van rpte hebben we gehad, nu a schone lei beginnen". De bekende figuur die straks de van het kabinet op zich zal heeft reeds nu veel good- Huurlijk kunnen er nog te- [en komen. Gezmis was niet verantwoordelijk voor de on- an de laatste maanden, ook nog rechtse terreur- Bovendien blijft er bij "a-parlementair ingestelde jfe, die een paar ge spreekbuizen in de pers sa gevoel van teleurstelling, [politieke spel weer gewoon en dat een grijsaard weer Ivan de toren blaast. Kaar heerst er in Turkije R algemeen veel respect voor fedom, maar in de ogen van als de „Cumhuriyt" en de a" is in dit speciale geval de wb politiek „verbruikt", blijkt over de hele linie ge bet prestige van Ismet Pas- is de oude leider door ieder- fdt genoemd (Pasja betekent onverwoestbaar. Het is denkbaar dat het zijn dezer gesproken grote toespraak st die de gematigde leger- 'beeft gebracht tot de af- 'an hun scherp slijpende b Liönü, de enige overle gt nog met Ataturk heeft *erkt en die hem ook «Pgevolgd, blijft een soort •onlijking van de staat dgd, voor wie Ataturk een '«baar begrip is, heeft ech- 5 bu een opkomend eigen sloren. De bende van Gez- Rt, door het leven van de tffikanen te sparen „Wij ®dilijden na de oproep van ®?ere vrouw van een hun- 1 Gezmis na zijn arrestatie oan haar romantiek behou- al had zij al eerder trots gemaakt een Turkse poli- die op wacht stond bij de tó&se ambassade in koelen le hebben doodgescho- of laat kan een andere 6 zijn voetstappen treden te geven aan de anti- ataire en anti-Amerikaanse, 13 ui het land. Voorlopig. b]kt zelfbeheersing en een 'Turkse behoefte naar ba- *Pfeit te hebben gewonnen P. G. VAN HASSELT (Van onze correspondent) LONDEN Gisteren bereikte de felle strijd van de Britse vakbonden tegen de komende wet op de industriële betrek kingen, welke de traditionele vrijheden van de bonden aan ban den zal leggen, na maanden een climax. Het was nl. de tweede maal dat evenals op 1 maart minstens 2 miljoen arbeiders een 24 uurs-proteststaking tegen de komende maatregelen hielden, waardoor het grootste deel van de metaalindustrie, de scheeps bouw, de automobielfabrieken en alle Londense dagbladen plat kwamen te liggen. Overal werden in de stromende re gen demonstraties tegen de regerings plannen gehouden, waarbij luidkeels om een algemene staking werd ge bruld. Het is echter waarschijnlijk'de laatste maal dat het onder chroni sche arbeidsonderbrekingen gebukt gaande Engeland dit soort politieke stakingen krijgt te zien. Tenminste, wanneer de gematigde vakbondslei ders hun militante collega's kunnen bedwingen. Want terwijl het voetvolk mar cheerde, spraken de in Croydon op een speciaal congres van de Britse vakcentrale de generaals zich met ee ruimere meerderheid dan was ver wacht tegen verdere stakingen tegen het wetsontwerp uit. Het gezonde verstand zegevierde over de emoties. Men voelde dat politieke stakingen een boemerang zijn' die degenen die de vakbonden te lijf wil in de kaart spelen en bovendien dat directe actie in gevallen als deze een ondermij ning betekent van de parlementaire democratie. Keuze De regering is namelijk gekozen op het programma dat wettelijk maat regelen tegen de Jarenlange anarchie in de arbeidswereld beloofde. Dit argument wordt echter maar ten dele aanvaard omdat de werkelijke aard van de maatregelen tijdens de ver kiezingen niet bekend was en de re gering geweigerd heeft de vakbewe ging van te voren te raadplegen. De vele irrationele reacties tegen de plannen die orde in de chaos trachten te scheppen spruiten voort uit de vrees dat de regering er op uit zou zijn om de bonden te ver nietigen en zijn mede een gevolg van de algemene economische misère en het bittere politieke klimaat dat de onbuigzaamheid van de regering- Heath heeft veroorzaakt. De vechtersbazen onder de leiders, met name Jack Jones en Hugh Scanion, algemeen secretarissen van Engelands twee grootste bonden, de transportarbeiders en de metaalbe werkers, beschuldigen de regering er van dat deze met een wetsontwerp opnieuw de klassenstrijd in Enge land heeft ingevoerd. Volgens hen zou alleen een algemene werkstaking de regering op de knieën hebben kunnen dwingen of de wetgeving hebben kunnen verzachten. Vaart De regering zegt dat het met even. tuele Juridische acties, het beboeten van vakbonden tot bijna 1 min. gulden toe in geval van „onbil lijke industriële praktijken" niet zo'n vaart zal lopen en alleen maar als 'n stok achter de deur zyn bedoeld Maar de uitvoering van' de wet is ten slotte in handen van de rechterlijke macht, die bovendien volgens de bon den nooit in staat zal zijn arbeidscon flicten op te lossen en de verwarring alleen maar groter zal maken. Dergelijke wetgeving in Amerika, Canada en Australië kon ook daar stakingen niet voorkomen. In Ameri ka kreeg de vakbeweging door soort gelijke maatregelen een ernstige knauw. Het ledental liep daar van 40 min. tot 18 min. terug. Een angst aanjagend voorbeeld voor de Britse bonden. Het vakbondscongres keerde zich tegen de extremisten de weg van passieve weerstand kienzend. Beslo ten werd namelijk de nieuwe maat regelen, welke nu onvermijdelijk wor- Harold Wilsondonkere wol ken. den geacht, omdat de regering het plan hardnekkig doorzet, te boycot-, ten door een politiek van non-coöpe ratie om op legale wijze de uitvoe ring van de wet te bemoeilijken of onmogelijk te maken. De bonden zul len weigeren om hun vertegenwoor digers zitting te doen nemen in de door de wet te scheppen speciale or ganen, zoals in het nieuwe indu striële hof. De bonden worden bovendien op geroepen om zich niet te laten regi streren namelijk bij het daarvoor aangewezen rechtelijke lichaam, een wettelijk voorschrift voor elke organi salie in Engeland echter met de slag om de arm dat de bonden die dit wel willen doen daarvoor eerst de toestemming van de algemene raad van de vakcentrale zullen moe ten krijgen. Het zal vooral voor de kleine bonden moeilijk zijn zich aan registratie te onttrekken, omdat dan concurrerende personeelsverenigingen of andere groeperingen hun plaats als officieel onderhandelingsorgaan len kunnen gaan ontnemen. De militanten, die eisten dat niet- registratie voorwaarde zou moeten zijn voor aansluiting van een bond bij de vakcentrale, leden ook op dit punt een nederlaag. Schok Het kwam als een nieuwe schok dat het aantal werklozen in Groot- Brittannië inclusief Noord-Ierland in de afgelopen maand meer dan 780.000 bedraagt. Dit is een toeneming van bijna 33000 sinds de maand daavoor. De voorspelling, dat het aantal werk lozen aan het eind van het jaar één miljoen zal bedragen wordt zeker ge grond geacht. Men begint reeds in vooroorlogse werkloosheidstermen te denken. In het voorjaar pleegt de werk loosheid in Engeland altijd af te ne men, maar inplaats daarvan is er een stijgende lijn voornamelijk als gevolg van de massale ontslagen ln de industrie in alle delen van het land. Oud-premier Wilson en Roy Jen kins, die kanselier van de schatkist in de Labour-regering was, hebben beiden de vrees uitgesproken dat En geland bezig is af te glijden naar e*n werkelijke economische crisis. Wil son ziet ook het gevaar dat extreem linkse of -rechtse politieke filosofie- en de kop zullen opsteken. Engeland verheugt zich thans in het bezit van een bloeiende beta lingbalans en een groeiende goud reserve, dit laatste vooral door de ho ge rentevoet. Volgens Labour zou de uitstekende betalingsbalans de basis moeten zijn voor een ontdooiing van de Britse economie, maar pre mier Heath wil de teugels pas wer kelijk laten vieren als de golf van iflatoire looneisen is bewongen. De Franse brandweerlieden 1 Financiën. Zij wilden daarmee demonstreren voor betere ar beidsvoorwaarden. Bonn (Reuter) De Westduitse regering zal voortaan ook recht streeks in contanten bijdragen aan de kosten van 't 50.000 man tellende Britse Rijnleger. Een akkoord hier over is gisteren in Bonn ondertekend. Het heeft een looptijd van vijf jaar en vervangt de twee jaar oude devie zen-overeenkomst die eind deze maand afloopt. West-Duitsland zal de komende vijf jaren jaarlijks 110 miljoen mark betalen en bovendien aan de regeling van de afgelopen twee Jaren ten bedrage van 58 miljoen pond sterling per jaar blij ven voldoen. De totale deviezenkosten van het Rijnleger bedragen ruwweg 120 miljoen pond per Jaar. (Van onze correspondent) BONN De Westduitse regering heeft gisteren officieel b ekendge- maakt dat staatssecretaris Paul Frank van het ministerie van Bui tenlandse Zaken, op 30 maart be sprekingen zal beginnen met de Tsjechoslowaakse onder-minister van Buitenlandse Zaken, Kloesak. Staatssecretaris Frank heeft van het Westduitse kabinet de opdracht meegekregen om af te tasten of er mogelijkheden aanwezig zijn een niet-aanvalsverdrag tussen beide landen af te sluiten. Bonn wil de be trekkingen met Praag normaliseren, maar de Westduitse regering staat op het standpunt dat elke bespre king, over welk thema dan ook, zon der voorwaarden vooraf moet wor den begonnen. ADVERTENTIE roken iseenvoudis Dof ie 7n'n cr^mcilrlrplnlrA Dat is zo'n gemakkelijke i tabak. Gewoon plezierig je pijp stoppen. Trekt lekker lichtTslekker zacht. Dat weet iedere Voortrekker-roker, f 1,50 De Tsjechoslowaakse regering heeft op haar beurt duidelijk laten weten, dat zij een uitspraak van de Bondsregering wenst over het ver drag van München, dat Hitler met Chamberlain en Daladier in 1938 af sloot. De regering in Praag meent dat dit verdrag van het begin af als ongeldig moet worden verklaard. Bondskanselier Brandt heeft er in het verleden geen twijfel over laten bestaan dat hij het verdrag als een historische fout beschouwt, maar heeft een ongeldig verklaring steeds uitgesteld. Waarnemers in Bonn me nen dat hij kritiek van de oppositie en van de voormalige Sudeten-Duit- sers uit de weg heeft willen gaan. De Westduitse oppositie zal overi gens geconsulteerd worden voordat de regering officiële onderhandelin gen in Praag zal beginnen. Volgens regeringswoordvoerder Konrad Ah- lers liggen de standpunten van de Westduitse regering en de oppositie over de te behandelen vraagstukken dicht bij elkaar en bestaan er geen diepgaande verschillen van mening. Telefoonclub In Zuid-Australlë is de eerste telefoonclub van Austra lië, de Red Cross Telephone Club, opgericht. Het doel is oude, zieke of eenzame mensen dagelijks contact met anderen te geven. De clubleden worden in groepen ingedeeld; ze moeten dagelijks iemand opbellen en worden ook iedere dag door iemand anders opgebeld. Dergelijke syste men bestaan ook in Zweden en Cana da. Waarschuwing van Djakarta Indonesische studenten in commu nistische landen zijn gewaarschuwd, dat hun passen worden ingetrokken als zij na afloop van hun studie niet naar huis terug keren. De Indonesi sche minister van Buitenlandse Za ken Malik verklaarde op een pers conferentie, dat aan 521 studenten, die thans studeren in de Sowjet-Unie Tsjecho-Slowakije, Roemenië, Oost- Duitsland. Polen, Bulgarije en Joe- go-Slavië, een mededeling is deze zin. Hotelbouw in Siberië In Siberië wordt een reeks hotels gebouwd met het oog op de verwachte toeneming van het aantal bezoekers en de ster ke concentratie van wetenschappe lijke Instellingen in dat gebied. Dit heeft het persbureau Tass bekend gemaakt. Een van de in aanbouw zijnde hotels krijgt 24 verdiepingen met accommodatie voor in totaal duizend gasten. DACCA (Reuter, AFP) De cri sis in Pakistan is verscherpt als ge volg van de besliste afwijzing door Sjeik Moedjiboer Rachman van een aanbod van president Jachja Chan, een officiële commissie een onderzoek te laten instellen naar het optreden van het leger in Dacca, eerder deze maand. Het presidentiële aan bod werd als een concessie aan de Oostpakistaanse leider gezien, maar Sjeik Moedjib verklaarde donder dag: „Het volk van Bangla Desj (de Bengaalse natie) zal niet samen werken met zo'n commissie". „De be sprekingen tussen de sjeik en de pre sident, die een dreigende breuk tus sen Oost- en West Pakistan moe ten voorkomen, zijn nu op dood spoor geraakt. De twee leiders heb ben elkaar sinds de aankomst van Jachja Chan in Dacca, maandag tweemaal ontmoet maar er is nog geen nieuwe afspraak gemaakt. Moord De 50-Jarige sjeik Moedjib, lei der van de Oostpakistaanse Awamili- ga, die bij de verkiezingen van de cember de absolute meerderheid in het nationale parlement verover de. heeft het leger beschuldigd van onuitgelokte moord op honderden Oostpakistaanse burgers, in de eerste week van maart. De instelling van een officieel onderzoek was een van de vier voorwaarden die hij stelde voor het bijwonen van de eerste zit ting van het nieuwe parlement, dat moet beginnen met het opstellen van een grondwet als inleiding tot de te rugkeer naar een democratisch bur- gerbestuur. Volgens de sjeik ver hindert de opdracht aan de voorge stelde commissie, zoals die in de pre sidentiële bekendmaking is geformu leerd, een onderzoek naar de „wer kelijke gruwelen" in de opdracht, wordt gesproken van een onder zoek" naar de omstandigheden die leidden tot het te hulp roepen van het leger ten behoeve van de burger lijke autoriteit in diverse delen van Oost-Pakistan tussen 2 en 9 maart". Moedjiboer protesteert tegen die be woordingen, die hij „louter een ad vies tot misleiding van het volk", noemt. Bovendien maakt hij be zwaar tegen het feit, dat de commis sie zou moeten werken onder de staat van beleg. President Jachja Chan heeft het parlement voor de 25ste maart bij eengeroepen, nadat hij begin deze maand de zitting (die oorspronke lijk op 3 maart moest beginnen) voor onbepaalde tijd had uitgesteld in verband met een dreigende boy cot door de linkse volkspartij van Bhoetto en andere Westpakistaanse partijen. De Awami-liga van sjeik Moedjiboer eiste vrijwel volledige au tonomie voor de oostelijke provincie, waartegen van Westpakistaanse kant hevig verzet bestond. Sjeik Moedjib reageerde op het uitstel van de par- lementsbijeenkomst met oproepen tot een algemene staking en een cam pagne van burgerlijke onge hoorzaamheid oproepen die een volledig succes werden maar hier en daar tot bloedige botsingen leidden, tussen de bevolking en het leger, dat versterkingen aanvoerde uit West- Pakistan. Sjeik Moedjib is nu de feitelijke machthebber in Oost-Pakistan, en voor de bevolking daar is de enige vraag eigenlijk nog of wat zij „Ben galen" noemt een autonome staat binnen een Pakistaanse confederatie moet worden of zich volledig van het westelijk gebied moet afschei den. Radio Dacca zendt voortdurend proclamaties uit over de Bengaalse volksbeweging, en heeft het leger ge waarschuwd voor „dolzinnige militai re avonturen die tot doel hebben een kolonialistisch regime op te leg gen aan de 75 milj. vrijheidslieven de inwoners van Oost-Pakistan". De legaties uit alle lagen van de be volking betuigen dagelijks sjeik Moedjib hun steun. Gisteren ver klaarde de Awami-leider tegenover zo'n afvaardiging dat de Bengali's, als hun vreedzame beweging mis lukte. „door strijd zullen zegevieren". Klachten Sjeik Moedjib, die nu in de eerste plaats opheffing van de staat van beleg, overdracht van de macht aan de door het volk gekozen vertegen woordigers en terugtrekking van de troepen uit de steden eist, werd gisteren bij zijn woning met klach ten bestormd door mensen, die had den gezien hoe een soldaat iemand beschoot en verwondde die weigerde een zwarte vlag neer te halen. In Dacca en andere Oostpakistaan se steden hangen talloze van deze vlaggen uit als teken van rouw voor de slachtoffers van de recente onlus ten. Moedjib verzekerde dat hij het Incident direct met de militaire au toriteiten had opgenomen en met klem had aangedrongen op beëindi ging van de provocaties. De Westpakistaanse Kamer van van Koophandel heeft het Oost pakistaanse bedrijfsleven ervan beschuldigd dat het een bedrag van ongeveer 2.5 miljoen gulden ach terhoudt, dat Westpakistaanse za kenlui toekomt. De handel tussen, de twee gebieden is tot stilstand ge komen, en in West-Pakistan begin nen tekorten aan bepaalde goederen op te treden zoals krantenpa pier, waardoor de kranten het aan tal pagina's al hebben moeten redu ceren. Ook is er gebrek aan betelbla deren en noten waardoor het sirh deren en noten waardoor het sirih den.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9