LSD BESCHADIGT DE CHROMOSOMEN Drees sr. is tegen bejaardenpartijen Huisje van oude Atte vervloog in rook Zweden wil geen lid van EEG worden CPNcommunisten en socialisten samen Gladde nicht verloste bejaarde oom van zijn spaarcentjes Onderzoek in psych iatrische inrichtingen wijst uit: Jongetje door trein overreden STAPHORSTER RAAD DRINGT AAN OP VACCINATIE Democraten 2000 op de bres voor uitgerangeerden PPR verwacht vijf a zes kamerzetels VRIJDAG 19 MAART 1971 tEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 (Van een onzer medewerkers) BILTHOVEN LSD beschadigt de chromosomen. Dat is gebleken uit een onderzoek in een aantal Nederlandse psychia trische inrichtingen waar met LSD-therapieën wordt gewerkt. Staatssecretaris Kruisinga heeft gisteren tijdens een werk bezoek aan het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid te Bilt- hoven meegedeeld dat de Tweede Kamer een desbetreffend rapport volgende week kan verwachten. De staatssecretaris herinnerde er- &an dat er ook eerder al in de lite ratuur melding is gemaakt van de chromosomenbeschadigende werking ran LSD. „Het is altijd 'n nogal om- itreden kwestie geweest," zei hij, „maar ons onderzoek heeft het toch bevestigd!! Bij het onderzoek zijn vergeleken gegevens van vóór toediening en na toediening met normale in de psy chiatrische therapie gebruikelijke doses LSD. Gebleken is dat er in de chromosomen (spiraalvormige li chaampjes die in de cel de erfelijke Informatie bevatten) breuken ont staan. Voortgezet onderzoek zal moe ten uitwijzen in hoeverre LSD ook veranderingen in de erfelijkheid zelf kan veroorzaken. Poliovaccinatie Sprekend naar aanleiding van de polio-epidemie in Staphorst zei de heer Kruisinga niet zo vreselijk veel heil te verwachten van een verplich te vaccinatie. Naar zijn mening leert de ervaring in andere landen dat daarmee niet een hoger vaccinatie percentage wordt bereikt dan in ons land. Een belangrijk deel van 't werk bezoek was gewijd aan de milieuver ontreiniging. De staatssecretaris ECHT Het zevenjarige jongetje Maessen is gistermiddag om streeks kwart over vier bij het over steken van een beveiligde spoorweg overgang in zijn woonplaats om het leven gekomen. De Jongen heeft met sijn fiets voor de gesloten spoorbo men gewacht tot de stoptrein uit Sit- tard was gepasseerd. Daarna reed hij de overweg op en werd gegrepen door een van Roer mond komende sneltrein. Hij was op slag dood. STOCKHOLM (Reuter, AFP) Zweden zal niet als lid toetreden tot de Europese gemeenschappelijke «arkt maar zal er wel naar streven tot een bepaalde samenwerking met de zes te komen. Het besluit om het lidmaatschap af te wijzen als zijnde onverenigbaar met de neutraliteit van Zweden. In een door de regering uitgege- v«n memorandum werd de reden van het besluit evenals het streven naar een bepaalde vorm van samenwer king met de „zes" nog eens nader uiteengezet: „Een deelname van Zweden aan de samenwerking op he: lebied van de buitenlandse politiek inform het „rapport Davignon" is "let te verenigen met de neutrall- Wtspolitiek van het land De leden f*n de EEG gorden verondersteld •an deze samenwerking deel te ne men en er de politieke doeleinden tan te accepteren. Een deelname tan Zweden aan een economische en monetaire unie die inhoudt dat het totionale recht wordt opgegeven Gissingen op belangrijke gebieden to nemen is eveneens onverenigbaar met de politiek van neutraliteit van Zweden Daarom is de regering tot conclusie gekomen dat toetreding tot de EEG niet tot de reële moge ndheden moet worden gerekend.' ^er het streven naar samenwerking het memorandum dat de sa menwerking tussen Zweden en de Kmeenschappen in een speciale re- 'eUng moet worden vastgelegd. *aarin duidelijk de rechten en pitch- ton van elke partij vermeld staan. Dit zal een onderwerp voor onder handelingen worden. vond dat men zich dient te beraden over een voorlopige kwiknorm, nu onlangs ln Amerika Ingeblikte tonijn die een te hoge kwikconcentratie be vatte, werd afgekeurd en kwik het milieu kennelijk in toenemende ma te belast. Op dit ogenblik worden bij TNO ln Delft de eerste twintig monsters on derzocht van 'n onderzoek waarbij de kwikgehaltes in haren en bloed van Nederlanders worden vergeleken. In Bilthoven zelf wordt binnenkort aan een inderzoek begonnen naar de gevolgen van methylkwik op de voortplanting. STAPHORST (ANP) De gemeen teraad van Staphorst heeft gis teravond een informele bijeen komst gehouden. Onderwerp van gesprek was de polio-explosie ln het dorp. Na afloop van de bijeenkomst wer den twee verklaringen uitgegeven, één van de burgemeester, secre taris en tien leden van de raad en een van vier SGP-raadsleden en een lid van de boerenpartij. In de eerste verklaring dringen de burgemeester, de secretaris en de tien leden er bij de ouders, wier kinderen nog niet zijn ingeënt, ten zeerste op aan van de gelegenheid tot inenting gebruik te maken in het belang van de gezondheid van hun kinderen. Zij stellen daarbij de eigen verantwoordelijkheid van de ouders voorop. Volgende week zal in Staphorst met j een nieuwe serie inentingen wor den begonnen. Alle jongeren (van twee maanden tot en met 18 jaar kunnen dan worden gevaccineerd Het betreft ditmaal een echte „prik het in de afgelopen weken toege diende suikerklontje met het Sa- bin-vaccin zal niet worden toege diend. De vijf raadsleden zijn in hun ver klaring van oordeel, dat zij geen aanbeveling voor al dan niet in enten mogen uitspreken, doch dit moeten overlaten aan de ouder lijke verantwoordelijkheid. De beide verklaringen zullen geza menlijk in een circulaire bij de be volking huis-aan-huis worden ver spreid. (Van onze politieke redactie) DEN HAAG Oud-premier dr. Willem Drees is gekant tegen be jaardenpartijen. „Hoofdzaak voor de oprichting van een bejaarden- party is het behartigen van de be langen van een groep, zy het een grote groep, van de bevolking. Een party van dit karakter is naar myn mening niet verantwoord", aldus ARNHEM De nieuwe party Democraten 2000 heeft gisteravond in het kerkeiyk centrum van het dorp by Arnhem zyn verkiezings start gemaakt. Met een dertigtal dorpsbewoners als gehoor zette ds. A. de Ridder uit Middelburg uiteen dat zijn party een mentali teitsverandering wil bewerkstelligen de Nederlanders moeten leren iets over te hebben voor hun gehandi capte medemens. „Ik weet wat het betekent uitge rangeerd te zyn", aldus ds. de Rid der, die zyn beroep niet meer kan uitoefenen omdat hy hartpatiënt is. „We leven in een keiharde maat- schappy die geen rekening houdt met de zwakkeren". Democraten 2000 wil niet langer afhankeiyk zyn van liefdadigheid: de vergeten groepen, zoals bejaar den en invaliden, moeten volgens het actieprogram een goede, zelf standige huisvesting krügen. Meer sociale uitkering, een vakopleiding voor gehandicapten met reële werkgelegenheidsmogeiykheden en een' deskundige begeleiding' op de sociale werkplaatsen zyn even zo vele eisen. SITTARD (ANP) De lande- ïyk voorzitter van de PPR. de heer J. Tonnaer, heeft gistermiddag in Sittard als inleiding tot de PPR- verkiezingscampagne in Limburg gezegd, dat de PPR by de komende tweede-kamer verkiezingen erin zal slagen minstens vyf 4 zeven zetels te halen en verklaard, dat de PPR. na ln 1970 een aantal moeiiykheden doorworsteld te hebben, thans "weer in de lift zit". De heer Ton naer meende aan de hand van di verse factoren, waaronder ook het zyns inziens gunstig effect van het totstandgekomen progressief ak- koor met de Party van de Arbeid en D'66 ,in bepaalde kringen "een trend van toenemende belangstel ling" voor de PPR te mogen vast stellen. De PPR-voorzitter durfde te voor spellen, dat DS'70 haar stemmen voor naar zyn schatting drievierde deel zal weghalen van de WD, en voor een deel van de CHU en dr. Drees in een beschouwing in het blad van de Nederlandse Federatie van Bejaardenzorg. Volgens dr. Drees lopen bejaar- denpartyen als zy al een kleine vertegenwoordiging in de Kamer krygen het gevaar by uiteenlopend inzicht in tal van vraagstukken uiteen te vallen op eenzelfde ma nier als met de Boerenparty is ge beurd. Dr. Drees meent dat alle partyen grote aandacht geven aan de vraagstukken van de 1,3 miljoen bejaarden ln ons land. „Men wil in het algemeen oprecht een zo goed mogelyke bejaardenzorg". De be jaarde, die nog meer rechtstreekse politieke invloed wil uitoefenen kan dat doen in een normale party naar zyn keuze. De oud-minister-president acht het overigens onjuist dat een party de grens van 65 Jaar absoluut stelt Als biyvende en algemene maatre gel vindt hy een leeftydsgrens voor kandidaten voor de Kamer niet verantwoord. Dr. Drees biykt ook geen voor stander te zyn van een staatssecre taris voor de bejaardenzorg. Hy bepleit een nauwe coördinatie bin nen het kabinet tussen ministers en staatssecretarissen, die met bejaar denzorg te maken hebben. DR. W. DREES SR. AMSTERDAM (ANP) Het da- geiykse bestuur van de Communis tische Party van Nederland zegt in een gisteren uitgegeven verklaring dat door de politieke verwikkelin gen van de laatste tyd overduide- J. TONNAER slechts voor een klein gedeelte van de Party van de Arbeid. Ujk is gebleken, dat de partyen die de regering-De Jong in stand hou den het vaste voornemen hebben, ook na de verkiezingen een zelfde rechts bewind aan het Nederlandse volk op te leggen. „Zy rekenpn daarby op DS"70, dat door de NAVO en de regering naar voren is geschoven als hulp troep voor de slinkende regerings meerderheid. De besprekingen die hebben plaatsgevonden tussen de confessionele partyen enerzyds en PvdA. D'66 en PPR anderzyds heb ben dit voornemen bevestigd". De CPN heeft gewaarschuwd voor zulke besprekingen met Schmelzer en Udink Zy kunnen slechts de valse illusie wekken alsof met zulk gepraat en met concessies aan rechts een andere koers in Neder land te bereiken zou zyn, aldus de verklaring. „Het is nu duidelyker dan ooit dat een regeringscoalitie van de rechtse partyen met de PvdA (de zg. rooms-rode coalitie), die ons land verstrikt heeft in de onzalige NAVO-politiek en die de macht van de grote monopolies heeft bevor derd, van de baan is. Dit, ondanks de pogingen van D'66 om daar te elfder ure nog mee op de proppen te komen. De tyd is meer dan rijp om tegenover de rechtse voorne mens een vastberaden en duideiyke linkse politiek te stellen. Deze kan uitsluitend tot stand komen op grond van samenwerking van com munisten en socialisten met als doelstelling een meerderheid te ver werven buiten en binnen het parle ment voor een nieuwe regering met een nieuw program. In Amsterdam werd gisterenTot de gasten behoorde o.a. Prin- het gerestaureerde Institut Fran- ses Margriet, gais in Hospice Wallon geopend. 1 LEEUWARDEN Door een glad pratende oplichtster werd ln één slag het levensdoel vernietigd waar voor een 75-Jarige Fries zich in het zweet zijns aanschijns heeft krom- gewerkt. Als de boze heks uit een sprookje verscheen nicht Marie aan zijn zijde en beroofde met kwade leugens en listig gefleem haar be jaarde oom van het enige wat hy had. Levenslang had de oude Atte ge ploeterd. Door iedere cent twee keer om te draaien voor hy hem uitgaf, kon hij op zijn 75ste jaar beschik ken over een heel kapitaaltje. Daarvoor leefde Atte dan ook met zijn bejaarde zuster in een onbe woonbaar verklaard krotje in Joure (Friesland). Verpleeghuis De sociale dienst vond het maar niks zo. De ambtenaren hadden al aangekondigd dat Atte en zijn zus ter konden worden opgenomen in een verpleeghuis voor bejaarden. Maar Atte had andere plannen. Niet voor niets was hij zijn leven lang zuinig geweest. 2yn geldkistje bevatte 22.000 gul den. HIJ had het geld met noeste arbeid zuur verdiend, maar nu zou dan toch spoedig het moment aan breken dat zijn droom in vervulling kon gaan: een mooi en hecht eigen huisje waar zus en hij van een on bezorgde levensavond zouden genie ten in welstand en onafhankelijk heid. Nicht Marie, een deftige dame uit Eindhovens betere kringen, kwam de laatste tijd herhaaldelijk bij oom en tante op bezoek. Weliswaar moest Marie altijd geld lenen en ook was het waar dat zij telkens een excuus had om het niet terug te betalen, maar de oude mensjes stelden in haar toch een onvoor waardelijk vertrouwen. Want nicht Marie was een dame uit de grote wereld. Zij wist zo veel méér dan de simpele oudjes, die nog nooit verder hadden gekeken dan hun kleine dorp groot was. Krengen Maar niet alles wat van ver komt is goed. En uit de hoogste kringen komen soms de grootste krengen. Toen Marie haar argeloze slachtof fers rijp achtte, sloeg zy toe met de snelheid van een adder en de doel treffendheid van een stoomhamer. „Ik kom Jullie een jobstijding bren gen", riep Marie op 13 november vorig Jaar met tranen van meeleven in haar ogen. „Sociale zaken wil Jullie in het verpleegtehuis stoppen en dan komen ze eerst huiszoeking doen. En alles van waarde wordt in beslag genomen." Voor de twee oudjes leek het of de wereld onder hen instortte. Ge dwongen opneming in het verpleeg tehuis. En verbeurdverklaring van hun zuinig gespaarde kapitaaltje. Volslagen ontredderd keken zus en Atte elkaar aan. Maar Gode ztf dank: nicht Marie wist altijd raad. Nicht Marie had een lumineus idee. Nicht Marie was bereid het spaargeld mee te nemen. Jazeker. ZIJ zou het in Eindhoven voor oom en tante op de bank zet ten. Dan bracht het nog rente op ook. Leve nicht Marie. Modieus lila Voor de Leeuwarder rechtbank stond gisteren een onberispelijk ge kapte vrouw in een modieus lila mantelpak terecht terzake van op lichting. Zus en oude Atte waren er niet bij. Zij zitten in het verpleeg huis. Zij zullen het er wel goed hebben. Maar hun geld ls op. Atte's droomhuisje is in rook vervlogen. Tot de laatste cent ls zijn kapitaal verdwenen in de bodemloze put van Maries IJdelheid. De 49-Jarige Elndhovense vrouw die wilde meetellen in een milieu van artsen en ingenieurs waarin zy niet thuishoorde, trachtte krampachtig een ongenaakbare houding te bewa ren. Maar haar gelaat ls getekend door bitterheid. Ook zij heeft alles verloren wat haar leven zin gaf. Voor aanzien en prestige ging zij tot het uiterste. Het is alles te ver geefs geweest. Haar démasqué ls volkomen. Mateloze eerzucht Is Marie noodlot tig geworden. Haar gezin heeft zij meegesleurd. De situatie was al wanhopig toen haar man, door een hartinfarct getroffen, zijn werk niet meer kon doen en was aangewezen op een uitkering. Maar Marie wilde met alle geweld haar stand ophou den. ZIJ leende geld en maakte tel kens grotere schulden. Het leven moest in de oude stijl worden voortgezet. Op grote voet. Het huwelijk van haar dochter werd de financiële doodklap. Geheel nodeloos zoals de officier van Justitie uiteenzette gaf Marie duizenden geleende guldens uit om pracht en praal by te zetten aan een huwelijksfeest dat nota bene door de ouders van de bruidegom betaald zou worden. De Jongeman is van zeer welgestel de familie. Zijn ouders konden en wilden het feest betalen Maar dat was Marles eer te na. Zij wilde ook wat doen. En zij deed het. Van an dermans geld. Toen de deurwaar ders kwamen wist Marie maar één oplossing. Oom Atte. „Een bijzonder nare, misselijke zaak. Een laaghartige oplichting", zet gisteren officier van Justitie mr. Nubé. Vergeven Marie hief het hoofd. „Ik heb om vergeving gevraagd", sprak zij afge meten. „Dat was een nieuwe poging tot op lichting", blafte de officier terug. „U hebt opgebeld. U zei door de te lefoon dat u het geld voor u op ta fel had liggen en dat u het zou te ruggeven als uw oom eerst zijn aanklacht introk. Maar de oude man had zijn lesje geleerd. Hij trapte er niet opnieuw ln. Dat was maar goed ook. Want al uw pogin gen om het geld bij elkaar te krij gen. hadden gefaald". Mr. Nubé eiste dat de oplichtster met het blanco strafregister zou worden veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Advo caat mr. Keunlng bepleitte dat het onvoorwaardélijke deel van de ojf te leggen straf niet langer zou worden gemaakt dan de twee maanden die Marle thans reeds in voorarrest heeft doorgebracht. Zijn betoog over Maries meelijwek kende omstandigheden bracht xijn cliente aan het huilen. Toen de ad vocaat was uitgesproken droogde Marie haar tranen. Fier verkondig de zij dat zij zal gaan werken. Zij zal alles terugbetalen. De Leeuwar der rechtbank zal op 31 maart uit spraak doen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7