Rijndijk-ver keer langs andere banen „Blijf zitten waar je zit" Bewoners Rijndijk willen meepraten nu t nog zin heeft vruip-door-sluip-door langs woonschepen ijndijk 1971 ATTENTIE Rijndijk 1980 PRUIKEN HAARSTUKKEN Dr. D. Bakker nu hoogleraar in Amsterdam anjer PIERROT LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 en [EIDEN Een minuut stilte is een ongekende weelde aan Rijndijk. Onophoudelijk drenst er verkeer over deze 70 lometer weg, die enkele jaren geleden bij het Leidse grond- bied werd getrokken. „Een bandrecorder hoef ik niet te sen", zegt een bewoner van de Rijndijk. Zoevende geluiden buiten maken duidelijk waarom niet. „Slapen doen we de achterkant. Met behulp van dikke ruiten probeer je lawaai enigszins tegen te houden, maar veel helpt het niet." :rsi :n vrouw: „Van de week heb ik nog een kwartier staan chten om over te kunnen steken." Een tekenende situatie de Rijndijk anno 1971. De Rijndijk anno 1980 zal er heel Iers uitzien. Tegen die tijd kan het verkeer kiezen uit een tot feel van nieuwe wegen. De Rijndijk zal dan alleen worden e mikt voor de bewoners van de wijk Stevenshove, waarvan reen jaar of zes de bouw begonnen zal zijn in de nu nog rtjjj ielijke Stevenshofjespolder. itr die ontwikkeling van de Ste- hove «Leidens laatste stuk bouw- di willen de Rijndijkbewoners I meepraten. „In positieve zin", een woordvoerder nadrukkelijk, heeft het nog zin", zegt hij er r' Haar ook over de Rijndijk anno 31 lebben de bewoners het één en r op het hart. Wat precies, heb- ie deze maand kenbaar gemaakt het gemeentebestuur van Leiden n brief, die door ruim 100 Rijn- 'oners (.het merendeel) is rtekend. "rt wei plannen mogen dan zijn om het er in de toekomst langs andere ite leiden, de eerstkomende ja- nllen de Rijndijkbewoners er weinig van merken. Dat be lt dat ze te maken blijven hou- ret een stukje racebaan voor de ADVERTENTIE irkeergelegenheid heeft U bij voor de deur. Of op een uut afstand v. d. Werf- raat, Oude Rijn, Kaasmarkt, ee minuten Hooigr. (Ir. iessenstraat). Het loont de oeite om onze grote collectie de beste merken in te zien. traditie is „altijd voor- geen valse leuze „van voor zoveel" maar het jaar „voor zoveel". En vak-standing als echte iliers en Horlogers. Onze n [en ateliers onderstrepen dit lvat iot echte vakservice te bie- •tl* n. Doet er Uw voordeel mee ani yiden sieraden, verlovings- En i agen, horloges, klokken, cas- verzilverde geschenk artikelen, briljant. De beste merken, de ruimste keuze. Juwelier - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. deur dat ze zelf nauwelijks over dur ven ^teken, laat staan hun kinderen of bejaarde buurtjes. Een eerste ver langen is dan ook: een snelheidsbè- perking tot 50 kilometer, gekoppeld aan een inhaalverbod. Eén van de briefschrijvers (liever geen namen, dat staat zo aanmati gend") merkt op, dat er eigenlijk ook andere faciliteiten voor de oetgangers zouden moeten komen. Hij denkt daarbij aan een brug, tunnel of zebra. Dezelfde woordvoerder voegt er aan toe dat deze oplossingen wel te duur zullen uitvallen voor een ar me stad als Leiden. Wat dan, ge zien ook het feit dat de meeste moe ders hun kleine kinderen niet naar de speeltuin aan de overkant dur ven laten gaan? Wijkcentrum Op dit moment blijkt een accom modatie aan de bewoonde zijde te koopte zijn, waarvan de Rijndijk- bewoners hopen dat de gemeente er zich voor wil interesseren. Het ge bouw zou dienst kunnen doen als wijkcentrum en als zodanig onder meer de dertig leden tellende jeugd club van de Rijndijk uit de brand kunnen helpen. Momenteel behelpt die jeugdclub zich in de hou- door Henk de Kat ten noodkerk aan de Rijndijk, waar de mogelijkheid tot creatieve uitingen ontbreekt. Een actie van de Jeugd club om alvast hutje bij mutje te leggen voor de inrichting van een nieuwe accommodatie, heeft reeds 400 gulden opgeleverd. Op het voorterrein van het te koop aangeboden gebouw is voldoende plaats om een speeltuin aan te leg gen. aldus de Rijndijkbewoners. Dat zou een uitkomst zijn voor de klein sten. want geen moeder durft haar kind naar de speeltuin bij de boer derij aan de overkant te laten gaan. Iepen Een ander punt dat de Rijndijkbe woners in hun brief aan het gemeen tebestuur aansnijden gaat over de bermbegroeiing. Tot vorig jaar mei stonden er (toen 15 Jaar oude) ie pen langs de weg. Om onnaspeurba re redenen werden deze op een kwa de dag afgezaagd. De bewoners ho pen nu wat groen terug te kun nen krijgen en denken daarbij ook aan een regelmatiger aanleg van de parkeerhavens langs de asfaltweg. Aandacht wordt voorts ook gevraagd voor de ventweg aan het einde van de Rijndijk, bij het Haagse Schouw. Automobilisten schieten daar soms met een noodvaart in, niet lettend op spelende kinderen. Met het meepraten over 't bestem- mingsplan Stevenshove willen de Rijndijkbewoners bereiken, dat de weg waaraan zij wonen een goed in- j gepast onderdeel van de wijk gaat uitmaken, en er niet maar wat bij- bungelt. Daartoe verzoeken zij o.m. de bebouwing aan de huidige polder zijde van de Rijndijk een open structuur te geven (laagbouw). De Rijndijk zou inderdaad alleen een functie voor het wijkverkeer moeten hebben; met andere woorden: geen doorgangsverkeer meer in de toe komst. Schenk watering Als suggestie om van Stevenshove een leefbare wyk te maken met een winkelcentrum, een wandelpark, re creatieve mogelijkheden e.d. doen de Rijndijkbewoners ook het voorstel, om de Schenk- of veenwatering on gerept te laten, zoals bijvoorbeeld in de Merenwijk de oude boerderij zal worden aangepast bij de nieuwe om geving. Erg geschrokken is één briefschrij ver over de plannen voor de aanleg van een gordelweg in het verlengde van de Vijf Meilaan, die Noord-Hof land en de nieuwe wijk Stevenshove in twee delen zou snijden (stippel lijn). In plaats van een dergelijke Panoramafoto, boven: De Stevenshofjespolder (gezien van af de Rijndijk) met links Noord- Hofland. Over zes jaar wordt hier gebouwd aan een wijk voor 6000 mensen. Kleine foto: yerkeer raast dag en nacht over de Rijn dijk. De bewoners willen graag de maximumsnelheid zien terugge bracht tot 50 km/uur. Tekening situatieschets van het nieuwe voorgenomen icegenstelsel. De punt-stippellijn geeft de spoor baan aan. (Foto's Holvast) planologische fout" te begaan <zie de Churchilllaan in Zuidwest) zou het beter zijn de gordelweg om de wijk heen te laten lopen (streep jeslijn). Een dergelijke weg die de wijken moet gaan verbinden kun je wel als lijn op papier zetten, aldus deze Rijndijkbewoner, maar in de prak tijk betekent dit 'n vierbaansweg die Stevenshove en Noord-Hofland uoor- snydt. In Sassenheim, Lisse en Hil- legom heeft men met veel moeite omleidingswegen aangelegd. Met Ste venshove heeft men nog de mogelijk heid een wijk te bouwen die ver keersvrij is, mits de gordelweg er omheen wordt gelegd. Geen hearing Verontrust ls deze man ook over de houding van een deel van de ge meenteraad. die maandag in de ver gadering over dit onderwerp geen be hoefte bleek te hebben aan een hearing onder betrokkenen, zoals Rijndijkbewoners. „Men kan nu wel zeggen dat het hier om een prin cipeplan gaat, maar bij provinciale waterstaat liggen de plannen al ge detailleerd klaar". en Synthetisch en echt haar. Grote sortering. Ook in lang haar. Alle bekende merken voorradig. KENSLI - CARMEN PELATTI. KOETSIER Coiffures Hogewoerd 21 - Leiden Telefoon 20560 Bpgjv Nu de Willem de I het ingraven van een stoomlei-\Daar zit in de spitsuren de zaak Die wordt met de dag drukkei jn jh&n bij de brug van de- ding. proberen steeds meer auto-1 verstopt. Een omleidingsroute raakt ook verstopt, mede door de ■jMrn is afgesloten in ver- I mobilisten een weg te vinden, die\gaat via de smalle Haarlemmer- autowrakken, die hier langs de [N werkzaamheden voor niet over de Rijnsburgerweg gaat. Trekvaart langs de woonschepen kant staan De foto Holvast 1 geeft daarvan een beeld. LEIDEN Dr. D M. Bakker, sinds 1969 verbonden als wetenschap pelijk hoofdmedewerker aan de Leid se universiteit, is benoemd tot hoog leraar in de Nederlandse taalkunde aan de Vrije universiteit in Amster dam. Dirk Miente Bakker werd op 24 Ju ni in Den Haag geboren. Hij studeer de Nederlandse Taal- en Letterkun de in Leiden en slaagde in 1959 cum laude voor zijn doctoraal examen. In 1968 promoveerde hij even eens cum laude op een proef schrift getiteld "Samentrekking in Nederlandse syntactische groepen". Sinds 1969 is hij als wetenschappe lijk hoofdmedewerker verbonden aan de R.U. te Leiden. Voor die tijd was hij leraar aan het Christelijk Ly ceum te Alphen aan de Rijn In het kader van de opleiding voor de akte Nederlands M. O.-A geeft hij, aan de Nutsacademie te Rotter dam, les in de grammatica van het hedendaagse Nederlands. In 1969 werd hij voor het eerst benoemd In de examencommissie Nederlands M. O-A. LEIDEN „Is dat nu amateur toneel?" vraag je je af als je het door Sempre Avanti gespeelde stuk .Blijf zitten waar Je zit," aan 'n kri tisch oog onderwerpt. Je staat ver- 1 steld van de enorme prestatie die er op zon avond als gisteren en afge lopen dinsdag op het toneel van het Antonius Clubhuis getoverd wordt Het betrof een blijspel, wat duide lijk aan de sfeer in de zaal te mer ken was, en de hoofdpersoon was 'n jonge wiskundeleraar; serieus, dege lijk en nogal verlegen. Door de wis kunde was de liefde wat achterop ge raakt. Erg handig in de omgang met meisjes is hij ook niet. Deze rol werd vertolkt door Hans van Oostrom. Hij zag er kans toe de heel zaal zo nu en dan „blauw te laten, liggen" en de rest van de spelers op de een of an dere manier in het spel mee te sle pen Als hij niet op het toneel zijn zegje deed bestond er een zekere rust, die soms ondergaan werd als 'n leeg te. bijv. toen Henri (zo heette hij) op 'n gegeven moment van pure uit putting na alle nachtelijke inspan ningen in de slaapkamer met de ver loofde van zijn vriend in slaap ge vallen was. Het geheel maakte toen een ietwat tamme indruk. Toch was het spel van de ande ren beslist niet slecht; het stak al leen af tegen de uitbundigheid, waarmee de hoofdrolspeler zijn rol vertolkte en waarschijnlijk ook moest vertolken. Tante Math 11de, de degelijke tan te, die tenslotte alleen nog maar een beetje wazig voor zich uit zit te kij ken, omdat ze het helemaal niet be grijpt, was ook erg goed in haar rol. Evenals de stoere werkster mevrouw Poes, met haar al even stoere op merkingen. Het is een stuk in drie bedrijven van A. van Zuljlen. En de intriges ontstaan, doordat Mar cel een vriend van Henri een beroep op hem doet en vraagt of z'n (charmante) verloofde Yvonne voor een nacht bij hem kan overnachten. Het stuk eindigt met een hartgrondig „Sufferd!" van tante Christine te gen haar neef, omdat hij de hele nacht op een zeer ongemakkelijke stoel gezeten en geslapen heeft in dezelfde kamer, waar een comforta bel bed stond met de verloofde erin. Het chr. muziek- en toneelgezel schap „Sempre Avanti," zoals t vol ledig heet, speelt dit stuk al sinds 1962 met regelmaat overal in het land en blijkens de resultaten van gisteren heeft de kwaliteit er in al die Jaren niet onder te lijden gehad (misschien is zij zelfs wel verbeterd). ADVERTENTIE In gladde Anjer verlovingsringen zit plezierig veel variatie. Er zijn platte en bolle, ertra smal le en super brede, zware en lich te, matglanzende en gepolijste. Springlevende ideeën van jonge ontwerpers die de gladde pracht van goud als versiering toepassen. verlovingsringen 'n gouden belofte Juwelier - Horloger Maarsmanssteeg 21 - Leiden

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3