Leidse meao-school heeft belangrijke streekfunctie Koopman uit Alphen drie jaar achter de tralies BREUK TUSSEN MEXICO EN SOWJET-UNIE In Waddinxveen komt regionaal centrum voor bouwvoorlichting Eerste paal wordt in mei geslagen School voor middelbaar toeristisch personeel gaat dit jaar nog niet beginnen WEGENS DIEFSTAL JUW ELEN r&JDAG 19 MAART 1071 LE1D8CH DAGBLAD PAGINA 11 In dit schoolgebouw aan de ylandse Kerkgracht is de Ise m-e.a.o.-school voorlopig utigd. Men hoopt spoedig toe- tming te krijgen voor de bouio een nieuwe school. De foto «t de achterzijde van het ge- r d V 3 V EIDEN Zuid-Holland is vijf scholen voor m.e.a.o. rijk. schap en geven de leerlingen, voor weest in de laatste twee Jaar. Name- Haag en Rotterdam, hebben er ieder twee en Leiden één. J Leidse school voor middelbaar economisch en administra- onderwijs "draait" nu twee jaar en heeft ruim 150 leer- en. Zij komen niet alleen uit Leiden, maar ook uit de Duin- Bollenstreek en de Rijnstreek. Het onderwijs wordt gegeven en aantal lokalen van de geref. school aan de Hooglandse kgracht. Deze ruimte is nu al te klein en met verlangen men uit naar de toestemming van het Ministerie van On- aijs en Wetenschappen om een nieuwe school te bouwen, ezal waarschijnlijk komen in het Morskwartier, dus niet zo ver van het station. De Hazerswoudenaar W. Lems leerlingen. Er is een veelvuldig con- de scepter over de Leidse )1 voor m.e.a.o. Hij is een inne- man, die niet alleen een open heeft voor de wensen van zijn :!en docenten, maar ook van de issen twee operavoorstellingen Italië door is onze vaderlandse Christina Deutekom gisteren naar Amsterdam gevlogen. In Stadsschouwburg overhandigde logram-directeur J. Haslinghuis het eerste in Nederland ver- :en exemplaar van de grammo- plaatopname die in Wenen gemaakt van Mozarts opera Zauberflöte. leiding van Georg Solti zingt :ina Deutekom daarin de partij de Koningin van de nacht, de ïaarmee het voor haar allemaal de wereldbekendheid, de itlonele verhalen. Zij woont haar man in Rome. de grammofoonplaat zingt zij «kort een hoofdrol in „I Lom van Verdi. Wat de uitgave ,Die Zauberflöte" betreft, die snt een deel van z'n waarde de in het album opgenomen 28 «reproducties van de kos- en décorontwerpen die Oskar Khka maakte voor de Salz- hproduktie in 1965. tact. Namens de leerlingen treedt het schoolparlement als spreekbuis op. Ook woont de heer Lems altijd de vergaderingen van de ouder com missie bij, die eenmaal in de maand in het schoolgebouw worden gehou den. Op z'n duimpje Directeur Lemt kent het m.e.a.o. op z'n duimpje. Hij stond aan de wieg van deze nieuwe onderwijs vorm, een uitschoeisel van de Mam moetwet. Hij zegt: "We hebben op school leerlingen uit Leiden en het j hele gebied rond de Sleutelstad. Ze komen dagelijks uit Noordwijk, Sas- senheim, Katwijk, Lisse, Wassenaar. Leiderdorp, Warmond, Oegstgeest, Door Cees Combee Foto Jan Holvast Hazerswoude, Alphen aan den Rijn, Boskoop, Waddinxveen, Alkemade en noem maar op. We hebben een bij zonder prettige onderwijsgemeen- zover dat mogelijk is, inspraak. De leeftijd van die leerlingen varieert van 16 tot 21 Jaar". Uit gesprekken met leidinggeven de figuren uit het Leidse bedrijfsle ven is ons gebleken, dat men van dit nieuwe type onderwijs grote verwach tingen koestert. De bedoeling is heel in het kort gezegd, om aan jongelui met een mavo-diploma een voortge zette opleiding te geven als voorbe reiding voor beroepen van commer ciële. economische en administratie ve aard. De opleiding duurt drie Jaar waarbij de leerlingen in het eerste leerjaar in grote lijnen het zelfde onderwijs ontvangen. Begin nende met het tweede leerjaar wordt er rekening gehouden met de volgen de vyf inrichtingen: administratie ve. commerciële, secretariële, be stuurlijke en vrije. Doordat de dif ferentiatie begint bij het tweede leer jaar krijgen leerlingen en leraren de gelegenheid op grond van ervaringen gedurende het eerste leerjaar een verantwoorde keuze te maken. M.e.a.o.-school-directeur Lems: "Heel veel mensen zeggen, dat Jon geren, als ze na het behalen van het mavo-diploma nog door wilde leren, naar de havo moeten gaan, tenmin ste als ze na de studie gaan werken. Daar ben ik het niet mee eens. Wan neer een leerling de praktijk in wil gaan, blijft het algemeen vormend onderwijs sterk achter bij drie Jaar beroepsgericht onderwijs. Voor de beste leerlingen bestaat er na de m.e.a.o. altyd nog gelegenheid het hoger middelbaar economisch en ad ministratief onderwijs te volgen. De toeneming van het aantal m.e.a.o.-leerlingen is zeer groot ge lijk veertig procent. Er volgen nu In het gehele jaar ruim 6000 jonge ren deze vorm van onderwijs. Van de m.e.a.o. is in de afgelopen jaren ongeveer 25 procent van het aantal leerlingen doorgestroomd naar het h.e.a.o.". De Leidse m.e.a.o.-school is in au gustus 1969 in de school aan de Su- matrastraat begonnen met drie eers te klassen en het vorig Jaar toen werd verhuisd naar de Hooglandse kerkgracht waren er al vijf. Zoals de zaken nu staan ziet her er naar uit. dat er zes of zeven eerste klas sen zullen komen als in augustus het derde Schooljaar begint. Dat blijkt lager middenstandsonderwijs. Voorts kunnen na examen worden toegela ten jongeren met het certificaat ulo 3-mulo-verband en met het ivo-diplo- ma B". Toerisme Aan het slot van het gesprek met directeur Lems hebben we het nog even over de school voor middelbaar toeristisch eprsoneel, die in een scholengemeenschap met de Leidse school voor m.e.a.o. zal worden op genomen. Het antwoord is kort: "De ze toeristische school gaat dit Jaar nog niet beginnen. Dat zal wel 1972 worden. Er wordt wel hard aan ge werkt. Dat Leiden deze school bin- ARNHEM <ANP) De rechtbank in Arnhem heeft gisteren een 32-ja- rige koopman uit Alphen aan den Rijn en een 37-jarige koopman uit Alblasserdam wegens omvangrij ke juwelendiefstallen veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met af trek. De officier van Justitie had te gen ieder vier Jaar en zes maanden geëist. Het vonnis tegen een 21-jarige koopman uit Nieuwerkerk aan den, IJ6sel werd een Jaar en vier maan den met aftrek, na een eis van twee Jaar met aftrek. Het drietal zou ln verschillende combinaties, ook met andere mede plichtigen, een groot aantal Juwe lierswinkels overal in den lande heb ben gekraakt, 's Nachts wierpen zij een steen door etalageruiten, deden een greep naar de binnen handbe reik gekomen sieraden en verdwenen met een (gestolen) auto. De verdachten zouden volgens de officier de hand hebben gehad in 50 tot 60 soortgelijke inbraken. De to tale waarde van de gestolen Juwe len zou meer dan een miljoen gul den hebben bedragen. Er was 'n spe ciale coördinatiegroep samengesteld, uit gemeente- en Rijkspolitie om een uitgebreid onderzoek in te stel len. Slechts een relatief klein aantal Inbraken was hun ten laste gelegd. Hiervan bleek, volgens het 30 pagi na's tellende vonnis van de recht uit het aantal aanmeldingen. Zonder I nen z^n grenzen krijgt staat vast. dat er enige propaganda was ge maakt werd op 4 maart het aantal van 15 juni 1970, namelijk 103, over schreden. Een hoopvol perspectief dus voor deze nieuwe Leidse onder wijsinstelling, die van niet te onder schatten belang is voor de Jeugd uit de gehele regio. Keuze Directeur Lems nadrukkelijk: "Ik wil geen enkele afbraak doen aan an dere opleidingen als ik zeg, dat zij, die een beroep van c ommerciële, economische of administratieve aard willen kiezen, het beste het m.e.a.o. kunnen volgen. Leerlingen in het be zit van een mavo- of het mulo-diplo ma A of B kunnen zonder meer tot de school worden toegelaten. Toela tingsexamen moet worden afgelegd door Jongeren, die een driejarige af deling van een mavo-school hebben gevolgd, of hebben gestudeerd aan een l.e.a.o.-school en een school voor Hier in dit gebouw zouden we ook geen plaats hebben. We komen zelf al in de knoei met de plaatsruimte. Wat we snel nodig hebben is een eigen school met voldoende uitbrei dingsmogelijkheden, want zoals ik nu kan beoordelen, zal het aantal leerlingen van deze streekscholen ie der jaar ster ktoenemen". De Parijse politie heeft tien schil derijen teruggevonden die een jaar geleden uit een museum werden ge stolen. De schilderyen, waaronder een Pi casso, een Utrillo, een Modigliani en een Foujlta, hadden een gezamen- ïyke waarde van ongeveer een mil joen francs (180.000 dollar). De gestolen kunstwerken werden gevonden in een bagagekluis op het station-Montparnasse bank, het bewijs gedeeltelijk dubieus. Er waren echter ook nog andere ten lasteleggingen. Ten aanzien van de Alphen- se koopman verklaarde de rechtbank bewezen mishandelingen van een vrachtauto chauffeur in Alphen aan den Rijn en van een gevangenbe waarder in Arnhem, zomede vuur wapenbezit en diefstal van Juwelen en horloges in Lunteren. Niet bewe zen achtte de rechtbank een roof overval in een caravanpark in El- den en een diefstal van Juwelen en horloges in Geldermalsen. Hiervan werd hij vrijgesproken. Wat betreft de Alblasserdammer verklaarde de rechtbank de dief stallen van sieraden in Sliedrecht, Apeldoorn, Geldermalsen en de over val in Elden niet bewezen, maar wel de heling in Geldermalsen en een Inbraak in Heerde. Verder werd hij veroordeeld wegens het bezit van een vuurwapen. De jongste Verdachte uit Nieuwerkerk werd veroordeeld wegens diefstallen, van juwelen ed. in Sliedrecht en Lunteren, wegens de overval in El- den, een bontdiefstal in Uithoorn en wapenbezit. Hij had in een verklaring aan de rechter-commissaris bevestigd dat de twee anderen zijn mededaders waren. Voor de rechtbank trok hij deze verklaring in. De recht bank overweegt vervolging wegens meineed. MEXICO (AFP, Reuter) Sinds vanochtend zijn de diplomatieke be trekkingen tussen Mexico en de Sow- jet-Unie bijna geheel verbroken. Vijf leden van de Russische ambassade zijn ongewenst verklaard. De Mexi caanse ambassadeur in Moskou is teruggeroepen, naar het officieel heet voor overleg, maar waarnemers vermoeden dat bij wijze van demon stratie. De oorzaak van de onvrede ligt in een poging tot samenzwering van een stadsguerrillagroep die indirect door Moskou zou zijn ondersteund. Enige tijd geleden slaagde de Mexi caanse politie erin negentien leden van de "Beweging voor Revolutio naire Actie "(MAR) te arresteren. De leider van deze beweging Alejan dro Lopez Murillo verklaarde dat hij met ongeveer vijftig leden van zijn beweging in Noord-Korea 'n guerril laopleiding had gehad. De Mexicaanse regering is nu booe op de Sowjet-Unie omdat diegenen die aan de cursus in Noord-Korea deelnamen aanvankeiyk aan de Loemoemba Universiteit in Moskou studeerden. Mexico stelt het Krem lin nu verantwoordelijk omdat deze studenten naar Korea heeft laten vertrekken. Inmiddels zijn de ambassades in Mexico-stad onder buitenlandse be- schemin'g geplaatst omdat collega's van Murille hebben gedreigd di plomaten te ontvoeren om de gear resteerde leden van de MAR tegen hem uit te wisselen. In Waddinxveen komt een voor lichtingscentrum met permanente exposities van materialen voor bouw en inrichting van woningen, speciaal voor die groep van mensen die tot de bouw van een eigen huis of tot woningverbetering besluiten. Onder de naam Bouwvoorliohtingscentrum Midden-Holland gaat dit centrum een rol spelen op regionaal niveau De regio blijft in dit geval niet al leen beperkt tot snel groeiende ge meenten in de onmiddeliyke naby- heid van Waddinxveen (zoals Zoc- termeer, Alphen a. d. Ryn en Gou da), maar omvat de gehele randstao Holland, inclusief de grote steden Rotterdam, Den Haag, Amsterdam en Utrecht. De totstandkoming van het Bouw voorliohtingscentrum Midden-Hol land zal een verdere stap betekenen in een reeds landelyk op gang geko men ontwikkeling in de richting var, regionale bouwvoorlichtingscentra Ook Twente kent bijvoorbeeld al een dergelyk regionaal centrum. De op zet is een zo geconcentreerd moge lijke voorlichting te geven door het brengen van een assortiment artike len, dat men gemakkeiyk kan over zien. Waar het aanbod van min of meer zebjkwaardige artikelen in de sector van de bouw ny verheid zo byzondei groot is, zou het gevaar kunnen ont staan, dat de bezoekers van het voor lichtingscentrum zich verloren zou den gaan voelen tussen een te grote hoeveelheid prod uk ten. Voor het Bouwvoorlichtingscentrum in Wad dinxveen streeft men daarom naai een begrensd artikelenpakket van evenwichtige samenstelling en van een hoog kwaliteitsniveau. Het initiatief voor het Bouwvoor lichtingscentrum Midden-Holland komt van een geUjknamige stichting die begin dit jaar werd opgericht en die onder voorzitterschap staat van de heer C. A. van der Hooft burgemeester van de gemeente Wad dinxveen. Aanleiding tot een en ander waren de wensen van arohitecten, aanne mers, fabrikanten en handelaren onder wie een sterke behoefte blijkt te bestaan aan een voorlichtingscen trum in de randstad Holland. Wad dinxveen is als vestigingsplaats ge kozen omdat het byzonder centraal in de randstad is gelegen en gemak- kehjk per auto of openbaar vervoer te bereiken is. Het expositiegebouw, waarvoor naar verwachting de eerste paal aJ in mei zal worden geslagen, komt aan de Staringlaan te Waddinx veen. De totale oppervlakte zal ruim 1600 m2 bedragen, waarvan 850 m2 rechtstreeks aan de exposanten zai worden verhuurd. Het andere ge deelte krygt een algemene functie: er komen een representatief inge richte filmzaal, een kinderopvang, vergader- en demonstratiezalen en een kantoor voor directie en admi nistratie. Alle ruimten komen op de begane grond' te liggen. De 850 mz expositieruimte zal ln 85 eenheden worden onderverdeeld. Een aanzien- hjk aantal eenheden is inmiddels reeds verhuurd.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11