LEIDSCH DAGBLAD SPORT ïSchenk na record op 10 km: „Ik begrijp het zelf niet meer Ik moest en ik zou knokken LD-treffers van sportweekeinde De Merckx van het ijs" heeft na het Inzell-weekeinde op een na alle wereldrecords in zijn bezit SP0RTT0T035 ALLROUND KLASSE SPRINTERSKLASSE 66' Ook Ard Schenk voetbalde mee- 1 2 3 NEC-DWS Ïaarlem-ADO Cambuur- Feijenoord; GVAV-Holl. Sport fl Sparta-Twente Drente-RCH Vitesse-Graafschap Wagening.- Heerenv. Roda JC-Baronie Umburgia- Eindhov., WV-RBC Gooiland- Volewtfck.) noad-agow INZELL Geen schaatser kan nu zelfs maar in de schaduw staan van Ard Schenk. Binnen dertig uren sprintte de „Merckx van het ijs" beneden de 40 seconden, vestigde hij een nieuwe wereldtijd op de 5 kilometer en reed de „kwartier-muur" die was ge bouwd rond de tien kilometer aan flarden14.55.9. „Wat", zei een zeer geëmotioneerde Leen Pfrommer zondagavond tegen een dodelijk vermoeid op een bankje neergezakte Schenk, „wat wil je nu nog meer". Neerlands grootste schaatser aller tijden haalde, verlegen lachend, de schouders op. Niets. Ard Schenk had in één seizoer. de gootst mogelijke, hoogst denk bare prestaties geleverd. „Onmogelijke" dingen gedaan vaarvan de mooiste op een ook al weer „onmogelijk" tijdstip: eer maand na het behalen van de wereldtitel reed hij, met een spe rialistisch sprinttoernooi, eei eeks huldigingen, een vermoei ende Noorse en een dito Neder landse toernee in de benen voo: de tweede maal in één seizoen de mooiste hoofdstukken van de schaatsgeschiedenis binnen. De overwinnaar van de twee-mi ïuten-barrière op de schaatsmi; vas ook bedwinger van de 15-minu tengrens op de langste afstand ge- vorden. Een man voor wie sprinter ■ïuiveren, een man ook, die doo ;een all-rounder kan worden bena lerd, bezitter als hij is van a 11 records, die verder strekken dan een tyd over 500 meter. En in •chaatsland Nederland is er zelfs op lie afstand geen rijder te vinden die sneller is dan hij, Ard Schenk. Oersterk Zesentwintig jaren telt hij nu. Een leeftijd waarop alles is samenge vloeid, dat een atleet in staat moet stellen een topprestatie te leveren. Conditie, in en door de Jaren tot een oersterk fundament geworden. Routine, wedstrijdervaring, gegroeid in grote toernooien onder topspan- ning en in onbelangrijke wedstrijd jes voor kleumend schaatsvolk in bar Scandinavië. Techniek, geslepen tot een graad van perfectie, die het volmaakte gaat benaderen. En een mentaliteit, een instelling ten opzichte van de sport, een le venswandel ook, die hem tot een ware vedette in de goede zin van het woord hebben gemaakt. Ard Schenk, de wijze, beredenerende, gevolgtrekkingen makende, zelfbe wuste jongeman, die óók Ard Schenk de uitbundige, de uit de band springende genieter kan zijn. Een kampioen van grote allure, die èlles onder controle lijkt te hebben. Alles? Zondagavond om vijf minu ten voor zeven zei Ard Schenk, hij gend, stamelend: „Ik begrijp het allemaal niet zo goed meer". Jan Bols had ergens uit de bergen sneeuw langs de baan een soort eenpersoons arreslee tevoorschijn gehaald. 'Daarop zat. beter gezegd hing de uitgeputte atleet. Een ra dioman hield een microfoon in de buurt, maar registreerde slechts on samenhangend geschreeuw. Van Kees Verkerk, die zijn vriend om helsde en superlatieven onderstreep- 9? MAANDAG 15 MAART 1971 Geen schaatser kan nu nog zelfs maar in de schadu» staan van Ard Schenk. Na al zijn 'onmogelijke presta ties reed hij nu ook de 'kwartiermuur' aan flarden OP DEZE PAGINA Bij de Europese indoorkampioenschappen atletiek in Sofia was Egbert Nijstad nog de beste PAGINA 6 SJZ overbrugde in de Leidse Kikkerpolder drie (voet bal)klassen verschil PAGINA i Verrassingen in het afdelingsvoetbal: LDWS verloor er UDO verspeelde een punt. In de vierde klasse houdi VTL de kansen op de titel intussen wél warm PAGINA 8 De titelkans van Vicus Oriëntis stijgt snel, die van De Zijl bij de waterpoloërs zinkt PAGINA P De grote triomfators dit week- t geweest. Het zat 'ra meer in Sten- einde in Inzeil waren de West duitser Erhard Keller, die de sprintersklasse wont en Ard Schenk die zich veruit de sterkste toonde in de all-round klasse. De winnaars kregen als prijs een gouden schaatsje. te met krachttermen, van Leen Pfrommer, die zijn vreugde nauwe lijks onder woorden kon brengen. Van iedereen in het kleine groepje, dat zich had verzameld op de plek waar een rijder zijn coach, zijn me destanders langs de baan, in de ar men pleegt te vallen. Ard Schenk mompelde wat, zei iets als „Ik ben wel erg snel vertrok ken'sloot de ogen en richtte zich dan opeens op. Om toch vooral op Die vertrouwde ik niet. Ik wist dat hij zowel in de Nederlandse week als hier bloedserieus was geweest. Hij was van plan nog een keer uit te halen dacht ik. Eerlyk gezegd was ik niet helemaal gerust op mijn tien kilometer-record. Zo'n vaag gevoel, want aan de andere kant rijdt niet iemand zomaar even vijftien minuten. Maar ik dacht toch: ik blijf in de buurt. Als er wat gebeurt. Als 'ie onverwacht hard tekeer gaat, dan kan ik myn record zelf verdedigen. Ik mocht hem dus gewoon niet la ten gaan. want als hij bij mij weg gereden was, dan had hy alleen ADVERTENTIE door Fred Racké eigen benen, op eigen schaatsen te kunnen staan. Zoals altijd. Want uitgeteld wilde Ard Schenk niet zijn ook nu niet. Van over het im mens witte middenterrein kwamen de geluidsgolven aangerold, van de hel verlichtte tribune, scherp afge tekend tegen de achtergrond van de inktzwarte avond in de Beierse Al pen. Daar. onder het dak, feesten. Jubel de de paar honderd Nederlanders, die het publiek waren geweest bij de grootse verrichtingen aan het einde van een toch al door Juichen en zingen oorverdovend schaatssei zoen. Op het scorebord stonden de lichtende letters: 14.55.9. En Ard Schenk zei het nog eens: „Ik be grijp het allemaal niet zo goed meer." Verder verduidelijkend: „Ik wist niet dat ik toch nog zoveel krachten in mijn lijf had. Waar die nog vandaan kwamen." Stensen Inspiratie door de tegenstander was één van de oorzaken geweest van die unieke rush over de spiegelende baan. Schenk: „In de eerste plaats moest ik gewoon een tijd rijden, die mijn nieuwe wereldrecordpuntcnto- taal mogelijk zou maken. Maar daarvoor was 15.50 al goed genoeg daardoor al vleugeltjes gekregen. Achteraf zie je, dat die gok behoor lijk goed is geweest. Hij viel vlak voor het einde en kwam toch nog op 15.07 uit. Kun je nagaan, wat er was gebeurd als hij voorop had ge legen en daardoor geïnspireerd was geweest." Geen weddenschap Toch heeft de gedachte aan een re cordverbetering veel eerder op de tribunes dan bij coach en rijder ge leefd. Hoewel.Leen Pfrommer had enkele uren tevoren niet willen ingaan op een weddenschap om een fles champagne, dat Schenk onder vijftien minuten zou rijden. „Want", zei de coach toen, „ik kan niet onomwonden „nee" zeggen Er gens in een klein hoekje geloof ik er ook een beetje in. Wat toch wel tot uitdrukking kwam in de coaching. Pfrommer: „Verheijen had 15.23 ge reden Dat moest Ard dan natuur lijk ook kunnen. Dus ging hij op 15.24 weg." Pfrommer zou „normaal" overigens een wel wat ruimere marge hebben gekozen, voorstander als hij is van het systeem om de passerende rij ders altijd zoveel mogelijk „voor sprong" aan te geven. Pfrommer verder over het verloop: „Na acht ronden ging ik al naar een schema van 15.08. En daar zat hij toen al drie seconden onder! Drie kilometer verder reed hij al zes seconden on der de vijftien minuten, maar ik durfde het gewoon niet te zeggen. Je weet soms niet wat voor een klap zoiets kan geven." Pfrommer heeft daarbij uiter aard gedacht aan de befaamde race Olympisch kampioen Erhard Keiler volbracht de 500 meter in Inzeil in 38-42precies vierhon derdste seconde onder het we reldrecord van de Zweed Hasse Boerjes. Het record op de 500 meter is het enige dat Ard Schenk nu nog niet in zijn bezit heeft. van Verkerk, twee Jaar eerder op de zelfde piste, toen er iets in de kleine man knapte, nadat men hem had toegeschreeuwd, dat hij Fornaess als nog van de troon zou kunnen sto ten. Maar Pfrommer moést tenslotte de grote ruimte in het schema wel toegeven: „Ik had geen vingers ge noeg meer om het aan te geven. Hij reed maar steeds rondjes van 36 en hij zat op 14.52. Ga door met 36. schreeuwde ik steeds, maar ik zat stikvol met zenuwen, want hij moest aan het eind nog twee rondjes van 35 rijden en dat wist hij niet. Er kwam ineens nog een ronde van 37 tussendoor. En ik dacht: daar gaat, alles nog de mist in. Toen brulde ik je moet er ook nog twee van 35 ma ken! Hij hoorde het en het leek als of hij daardoor vleugels kreeg. Hij kwam meteen de volgende ronde op 35.5 door en toen kon hij niet meer missen". Schenk over dat moment: „Ik dacht, verdomme, als ik nou al zover ben, dan rijd ik ook onder die vijftien minuten". Woorden van een man, die ruim een uur tevoren 2.01.3(!> op de mijl had gescoord, die daags tevoren3 9.82 had gesprint en de recordketen had voltooid met een 7.12 op de vijf kilo meter: verbetering van Verkerks laatste toptijd met 1.2 sec. Schenk op die zaterdag na de race: „Het ging mischien wat moeizaam. Ik was niet helemaal met de gedachten aan een record weggegaan. Maar toen ik, eenmaal ln de buurt van die tijd zat, dacht ik: Nou kan dat record me ook niet meer ontgaan. Dat ik die tijd reed, is voornamelijk het gevolg van de basis-conditie die ik heb en die genoeg was voor deze verrichting. Want die vijf kilometer kan nog wel scherper". Wat niet wegneemt, dat Stensen als tweede pp de afstand bijna 7 secon den moest toegeven, aan de rijder, die het veld regeerde zoals hij wilde. Die ook uit de Nederlandse hoek geen concurrentie kreeg, want een poging van Verkerk om zijn record nog te redden, strandde op een lichte blessure, opgelopen bij een partijtje voetbal op het ijs in de lange uren, die de rijders zaterdag wachtend, moesten doorbrengen, toen zeer hoge temperaturen de ijsmakers van In zeil verrasten en de oppervlakte van de piste lange tijd „fondant" was Wat de rest van de kernploeg betreft: Bols maakte van zwakke verrichtin gen nog iets goed door een accep tabele tien kilometer, Verheyen, die zich nochtans zeer serieus had voor bereid, was niet constant genoeg ge durende de grote vierkamp om op te vallen en Ronnie Nooitgedagt wissel de tegenvallende prestaties met mee vallers af. De enige man, die de aan dacht op zich vestigde, was de voor eigen rekening naar Inzeil gereisde Jappie van Dijk, die zowaar op de 1500 meter en op de tien kilometer persoonlijke records verbeterde. Inzeil Toen ik weer een beetje bij mijn positieven kwam na de fi nish van de tien kilometer, dacht ik maar één ding: hoe is dat nou toch nog allemaal mogelijk geweest? Ik bedoel ermee, dat ik verbaasd was over de krachten in mijn eigen li chaam. Die gedachte heeft me een hele poos niet meer losgelaten. Na de huldiging in het stadion, op de terugweg naar het hotel, toen ik me omkleedde voor de „Siegereh- rung" in het ijsbaanrestaurant, la ter op de avond, ben ik daar van tijd tot tijd over blijven piekeren. Toen ik even op de rand van mijn bed ging zitten, zei ik tegen mijn kamergenoot Jan Bazen, dat ik harde knobbels voelde, vlak onder mijn knieholten, en dat mijn rug pijn deed. Dat er tussen mijn schouderbladen een zeer gevoelige plek zat, en dat ik voelde, dat er door Ard Schenk Woensdag 17 maart Zondag 21 maart Zaterdag 27 maart Zondag 4 april Maandag 12 april 2e Paasdag Zaterdag 17 april AANVANG: HALF TWEE. 1. Schenk (Ned.) 2. Stensen (Noor) 3. Carroll (VS) 4. Claeson (Zwe.) 5. Verheyen (Ned.) 6. Bols (Ned.) 500 1500 5000 10.000 Totaal 39,82 1) 2.013 1) 7.12,0( 1) 14.55,9 1) 168.248 41.82(12) 2.04,0( 3) 7.18.9( 2) 15.07,7 2) 172.418 40,422) 2.03,0( 2) 7.26.4( 4) 15.32.5 6) 172.852 41,09( 4) 2.04,65) 7.26.9 5) 15.25,4( 5) 175.583 41,35( 7) 2.06,8(11) 7.25,4 3) 15.23,7 4) 174.372 41,42( 9) 2.05,5( 8) 731,9( 8) 15.20.7 3) 174.478 500 1000 500 1000 Totaal Keiler (WJDld.) 39.73( 2» 1.20,5( 2) 38,42 1) 1.19,1 1) 157550 Boerjes (Zwe.) 39.511) 1.21,5( 5' 38.51 2) 1.21,3( 4) 159.420 Koenig (Zwe.) 39.953) 1.20.9< 3) 39.374) 1.21.4 5) 160.170 Granath (Zwe.) 40.40( 4) 1.20.3( 1) 40.04 8) 1.20,3 3) 160.690 Eriksen (Noor) 40,88 7) 1.21.4C 4) 39.57 5) 1.19,9( 2) 160.870 Bazen (Ned.) 41.07(10) 1.22,46) 40,54(11) 1.21.5 6) 163370 overal in mijn lijf spieren aan het verstijven waren. Die dingen had ik dit seizoen, en ook het vorige, nog niet eerder ge voeld. Ik was echt moe. echt kapot. Na geen van mijn vorige prestaties was ik dat geweest. Het illustreert misschien hoeveel moeite het me gekost om in het afgelopen week eind nog eens twee records op de lange afstand te rijden. En tegelijk komt daarmee de vraag weer terug: hoe is het mogelijk dat het lukte? Dat ik niet net als bijna alle anderen na zo'n zwaar seizoen maar wat freewheelde, uitdreef, eventueel van de omstandigheden trachtte te profiteren om het er zo goed mogelijk af te brengen in In zeil, maar meer niet! Andere jaren was het ook altijd zo geweest. Inzeil is een soort slotfeest, waar Je eventueel nog wat van meepikt, als het allemaal niet an ders kan, omdat de omstandighe den. zoals het weer en het ijs, zo ideaal zijn. Nu haalde ik er alles uit, wat er ln zat. En ik ontdekte verbaasd, dat het nog erg veel was. Ik begreep het allemaal niet zo goed. Zonder nu dlrekt te zeggen, dat de voorgaande week één onafgebroken toch wel bekennen, dat de maniet boemelparty was geweset. moet ik waarop ik naar de laatste wedstrij den van het seizoen toeleefde, niet erg leek op zorgvuldig omspringen met de conditie. Er was bovendien na het wereldkampioenschap in Go- tenburg eigenlijk geen rustig uurtje geweest De wedstrijden in Inzeil vielen dit maal buitengewoon laat, drie weken zelfs. En ik verwachtte er eigeniyk niet zo heel veel van zelfs de ge dachte aan het vijf kilometerrecord die velen koesterden, kon ik al niet helemaal delen. Nee. toen het allemaal zo .fantas tisch was gegaan, begreep ik de oorzaak niet. Nog niet helemaal trouwens. Ik kan wel beredeneren, dat de ba sisconditie, die ik vijf, zes Jaar top- schaatsen heb opgebouwd, er veel mee te maken heeft. Ik kan me ook nog voorstellen, dat Juist het hele maal ontspannen naar zulke wed strijden toeleven een beetje voorde lige invloed heeft gehad. Maar daarmee alleen rijd Je toch niet binnen het kwartier op een tien ki lometer? Nu ik dit opschrijf, myn go- dachten op een rijtje zet, geloof ik, dat ik voor het eerst in mijn car rière ben geconfronteerd met een soort eerzucht, die een sportman krijgt als hij pas goed aan de top is beland. Ik wilde niets meer ver liezen. Geen record, geen wedstrijd. Ik moet onbewust geïnspireerd zijn geweest door de gedachte, dat Schenk nu zyn titels en zyn re cords maar eens waar moest maken. Of het nodig was of niet. Vroeger kon ik nog wel eens gemakkelijk een race uit handen geven als er al een zwaar seizoen met redelijke prestaties aan was voorafgegaan. Nu wilde ik het niet, kon ik het ook niet. Ik moest en ik zou knok ken. Daarom vond ik krachten, waarvan ik niet wist dat ik ze had. Daarom voelde ik 's avonds een ver moeidheid, die ik nog niet had ge kend. Maar als dat de prijs is voor het kampioen zijn. dan betaal ik die vraag. Want ik heb me nog nooit gelukkiger gevoeld dan nu beurs, moe en met maar één ge dachte: schaatsen in de koffer en ze daar voorlopig laten zitten.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 5