Leidse onder wijsdag werd een bloedeloze vertoning 'EEN WERK VOL PERSPECTIEF" GYMNASIASTEN WAREN IN DRAMA GOED OP DREEF We zijn nu wel gedwongen tot nadenken Oorlogsslachtoffers bespraken problemen 1 ïde Wat is dood?' ATTENTIE Dominee en mevr. Schoonheim namen afscheid van Leiden 99 Bonaventura schoolteam tveer beste basketbal Invalidenbond in het zilver LEIDEN De tweede Leidse onderwijsdag is een bloedeloze ertoning geworden, 's Ochtends (toen de 300 deelnemende ou- Jers. onderwijskrachten en leerlingen in groepjes werden on- ;rverdeeld teneinde hun visie te geven op een aantal onder- k- jrijsvraagstukken) werden er nog wel spijkers met koppen ge- Maar toen de middagbijeenkomst. Ten overstaan van 11e deelnemers zou rapport uit worden gebracht over de re- aki uitaten van de 's morgens gehouden discussies. Dat gebeurde c ichter op zo'n armetierige manier, dat de aanwezige onderwijs wethouder Duyverman nu nóg niet veel wijzer zal zijn dan hij lwas over de in Leiden levende onder wijsverlangens. pli! 1 Protest Dat geluid werd meer gehoord: Een moeder zei tegen het einde »n de middag: „We zijn nu tenmin- le gedwongen tot nadenken, dat is rei el positief". Een onderwijskracht om ertolkte meer de algemene opmer- toen hij opmerkte dat het ge- ujeven was bij wat kreten: „De wet- iaj >uder mag hieruit beslist niet de fcnclusie trekken, dat dit nu is wat leeft in Leiden. Het is bijvoorbeeld chJk farce, dat hier in twee minuten it dg even gauw de middenschool aan lij i orde moet komen". d« én. ya n dag is te kort om zinnig in te jinnen gaan op zowel de interne als externe democratisering van én mterschool én basisschool én ortgezet onderwijs. Met deze opzet left men te veel hooi op de vork illen nemen. Dat leidde er bijvoorbeeld toe, dat ïvankelijk stilzwijgend werd voor gegaan aan het instituut „school- ad". Na protest van enkele scho ren kreeg dit onderwerp toch niet Eer dan een paar minuten de aan- cht, omdat de tijd drong. Hetzelf- liedje gold gespreksthema's als ezinsbeïnvloeding", „gelijke kan- a voor iedereen", „voorlichting aan ouders", ja welke punten eigen- ;niet? Ondanks het weinig uit de verf men van de heersende opvattingen bt het onderwijs in Leiden, werd h gepleit voor een vervolg op de- dag. En dan op een wijze, die wél cussie toelaat. Voorhoede >penlijk zal die derde onderwijs- ook een breder publiek berei- dan de progressieve voorhoede zaterdag. De voorbereiding voor derde dag zou moeten beginnen de basis, in de scholen. Wat ko- d de ouders in de Kooi tenslotte r de fraaie definities over inter en externe democratie, waar 300 an in de Stadsgehoorzaal een hal- teg dag lang op hebben zitten broe- iav fc? door Henk de Kat Om nog even terug te keren naar die middagbijeenkomst, enkele zienswijzen verdienen vermelding. Zo vroegen de ouders om meer betrok ken te worden bij het gebeuren in de school. Ze willen uitgebreider in formatie daarover en ouderavonden per klas, zodat het contact met de onderwijzer intensiever wordt. Gereutemeteut Op het punt van de inspraak bleken de meningen verdeeld. Eén der ou ders bepleitte mee te mogen praten over het lesrooster, de benoeming van een schoolhoofd, het lesbudget etc. Een ander verzocht alleen meer ge kend te worden in deze zaken, „in spraak is zo'n grote stap". Betrokkenheid komt vóór inspraak, aldus een moeder. Zij stelde voor, de hoofden van scholen meer vrij te maken om deze voorlichtingstaak aan de ouders te kunnen behartigen. Scholieren wezen er daarna op, dat wel werd „gereutemeteut" over in spraak van de ouders, maar dat de inspraak van leerlingen („om wie het toch uiteindelijk gaat") werd overgeslagen. Onder inspraak verstaan zij niet het meebeslissen over de aanschaf van een soep- dan wel een koffie- automaat, maar medezeggenschap over wezenlijke onderwijszaken. Een schoolhoofd dat kwam zeggen dat 90 procent van de leerlingen daarvoor geen belangstelling heeft, kreeg de opmerking terug dat die uiterlijke passiviteit diepere oorzaken heeft. De passiviteit wordt in de hand gewerkt door het huidige onderwijssysteem, aldus de scholieren. 'ijke milieus al vroeg een ach terstand voor het leven oplopen. Een ouder herinnerde in dit verband aan de toezeggingen die de wethouder na de eerste onderwijsdag heeft gedaan op PAK-moties. Deze toezeggingen Een ouder achter de micro- betroffen gezinsbegeleidende por-1 foon, tijdens de middagzitting gramma's a la Rupp en een recht- j van de tweede Leidse onderwijs- LEIDEN „We zien steeds meer het „Spook der Vergrijzing" optre den", zei secretaris J. Tieman zater dagmiddag tijdens de jaarvergadering van de Bond voor Nederlandse Mi litaire Oorlogsslachtoffers, gehouden in de Leidse Doelenkazerne Het aantal sterfgevallen onder de leden neemt de laatste Jaren toe. De bond behartigt de belangen van de slacht offers van de militaire strijd in de tweede wereldoorlog. Op het ogenblik draalt de bond met 200 leden in het district Zuid- Holland-Noord, waar Lelden onder valt. De jaarvergdering had een rus tig en langdurig (van drie uur 's middags tot half zeven 's avonds) verloop. De voornaamste inbreng uit de vergadering bestond uit vragen die financiële kwesties betroffen. Eén klacht, die veel meer voor schijnt te komen: Iemand is 50 procent in valide en werkt bij een bepaalde zaak. Na herkeuring wordt hij 100 procent invalide verklaard. De zaak zal hem dan echter uitkeren alsof hij voor 50% invalide verklaard is en er geen rekening mee houden, dat hij voordien reeds 50% invalide was. Dit is één van de gevallen, waar de bond nog veel voor moet doen. Tijdens de vergadering werd de heer Wassenaar onderscheiden met het bronzen Kruis van verdienste wegens bijzondere inspanning voor de bond. Wegens afwezigheid van een hoofdbestuurslid werd de onder scheiding dit keer uitgereikt door af delingsvoorzitter H. Gouw. 's Avonds werd er nog een contact- avond gehouden, waar men kon sjoe len, bingo spelen en kaarten. ADVERTENTIE vaardiger verdeling wijsgelden. de onder- dag in de Stadsgehoorzaal. (Foto Holvast) LEIDEN Het studentendispuut Doctrina van het Corps organiseert morgenavond een dispuut over het proefschrift „medisch-Juridische as pecten van het einde van het men- I selijk leven", waarop mevrouw dr. mr H. A. H. van Till-d'Aulnis de Bou- rouill in december is gepromoveerd. Mevrouw van Till zal zelf tijdens haar inleiding aandacht schenken aan vragen als „wat is dood", „wan- I neer treedt die in" en „wie bepaald dat en waarom". Aanvang van deze i in Minerva te houden bijeenkomst: I acht uur. Parkeergelegenheid heeft U bij Dns voor de deur. Of op een minuut afstand v. d. Werf- straat, Oude Rijn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigr. (Ir. Driessenstraat). Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste merken in te zien. Onze traditie is „altijd voor deliger" geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele Jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit door echte vakservice te bie den. Doet er Uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen, horloges, klokken, cas settes. verzilverde geschenk artikelen, briljant. De beste merken, de ruimste keuze. Juwelier - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. LEIDEN Dankzij onze grote Opdrachtgever Jezus Chris tus en zijn ongelooflijk volmaakte en rijke evangelie blijft geestelijk werk ook voor de jaren die voor mij nog komen in Zuid Limburg een werk vol perspectief. Het is voor mij een bijzonder voorrecht om geestelijke te mogen zijn. Tot deze „belijdenis" kwam gister middag in de vrijwel geheel bezette Stadsgehoorzaal de predikant voor het Experimenteel Kerkewerk der Leidse Hervormde Gemeente, dr. P. L. Schoonheim, toen hij, na achttien jaar leiding aan dit werk te hebben gegeven, afscheid nam in verband, met zijn a.s. vertrek naar Gulpen/ -p Vaals, waar hij met gelijke werk- 1 oezeggingen zaamheden zal worden belast. Een De beïnvloeding van sociaal-zwak- afscheid, dat met zeer veel enthou- ke gezinnen tenslotte, werd noodza- siasme en zorgvuldigheid was voor- kelljk geacht, omdat kinderen uit I bereid door de werkgroep van Ex- perimenteel Kerkewerk en waarbij ook de exploitant van de Stadsge hoorzaal. de heer I. Millikan, was in geschakeld. Een afscheid, dat, ook voor de scheidende predikant, veel hoogtepunten te zien gaf. Zo zorgde mej. J. M. Hiliarius met haar gehandicapte ruitertjes van de pony club voor een feestelijke verrassing, bood de invalide (reeds 11 jaar» heer H. Boeff dominee en mevr. Schoonheim een model van de Hoog landse Kerk aan, waarin circa 10.000 j afgebrande lucifertjes waren ver- I werkt en een „bouwtijd" van ruim 'n half jaar vergde en was er een be drag van ruim f 1000 dat dr. Schoon heim zal beschikbaar stellen aan de Stichting Ponyrijden Gehandicap ten. Giften voor dit doel kunnen als nog gestort worden op giro 783995, t.n.v. Experimentee1 Kerkewerk Lei den. met vermeldin_. van afscheid dr. Schoonheim. Het evangelie De onweerstaanbaarheid van het' evangelie, aldus dr Schoonheim in zijn afscheidswoord, kan vergeleken, worden met een smalle maar sterke stroom in een harde donkere rots- I kloof. Het water slijpt dwars tegen alle belemmeringen in voor zichzelf |een bedding. Door nauwe openingen man doet planten begieten Meer vloeit de stroom verder. Vaak wordt I «iet De plant zelf en de groei van ondergronds een weg gevonden. 1 Ondanks onnoemelijk sterke we reldse en kerkelijke versperringen het gewas liggen niet in de mense lyke mogelijkheid en macht. HU riep de leden van zijn kerk en van ande en beletselen breken langzaam maar re kerken op de deuren wijd open te LEIDEN De lach was de goden ^gevallig in de Leidse bouwburg. waar het Stedelijk n bnasium afgelopen zaterdag haar tte Uitvoering weer ten tonele b „De Thracische Paarden" neemt e, uit Frankrijk stammende Ameri- Maurice Valency op een voor ^gewinterde classici misschien wel n uitende wijze de Griekse helden- ir0f*ma's en drama-helden heerlijk op hak. Voor nog niet-zo-doorgewin- .ghle classici moet het een even heer- :r' ito bezigheid zijn, om op deze ma- tr eventele studie-grieven tegen de hekse litteraire oudheid te mogen Ageren. Dit deden, zij, hoe kan took anders, dan ook op zeer over- eJ Me wijze. Het stuk. vrij naar Euripides, ver- rWt de geschiedenis van geluksvogel »uig Admèthos, die met een aan- t (toelijke, hem bovenal aanbiddende to, Alkestis. dankbare onderdanen -succes op het slagveld op het top- to van zijn roem staat, wanneer I Plotseling door het noodlot wordt getroffen. Wanneer de dood hem zeer dicht op de hielen zit. besluit de on bewust naar glorie snakkende Alkess- tis haar leven in ruil voor het zijne te geven. Maar super-held Herakles weet, tussen zijn zevende en achtste werk in, ook hóór redding uit de onderwereld als onbelangrijk akke fietje feilloos uit te voeren: daarmee is Alkestis heldin-af, en zijn de Griekse poppen aan het dansen. Feilloos ook was de verpersoonlij king van al deze personages op de Schouwburg-planken, feilloos waren de regie. (Dolly Boode en Paul Ko renhof), de kleurige en fantasierijke kostumering (Gusa de Jong) én de rolkennis. Van de massa-produktie van 18 spe lers is het moeilijk iedereen te me moreren, maar gezegd mag worden, dat het spelers-talent zeker in over eenstemming was met de rol, die dit talent kreeg toebedeeld. En daarmee moeten wij, op gevaar af dat Hera kles (Robbert-Jan Hageman) naast zijn sandalen gaat lopen van ver waandheid, toch wel de grootste Een spelmoment uit „De Thracische paarden". (Foto Holvast» pluim opsteken. Alkestis (Elzelien de Jong» bewonderden wij niet alleen om haar uitstekende toneelspel, maar ook om haar gewild-overdreven ges ticulatie en mimiek, die in deze sa tire zeer goed tot hun recht kwamen. Zy had in Guido Whilbers, die zijn toneeldebuut maakte, een tegenspeler op praktisch even hoog niveau. Zijn lijfarts Kritoon (Pieter Barendsen) en zijn vader Pheres (Harm Frielink) wisten zich tegenover dit drietal ook zeer goed te handhaven. Door het grote aantal bijrollen kregen velen, die nog nooit een voet op het toneel hadden gezet, hier een kansje. Het is daarom eigenlijk te betreuren, dat deze opvoering een éénmalige was. Het zou toch én voor de spelers én voor de andere harde werkers erg prettig zijn. wanneer er nog eens een „uitkoop" aan vast zat! Wie weet??? THE A PIETERSE. zeker vernieuwende geestelijke krachten naar buiten. Van stilstand van het evangelie is geen sprake. Daarom blijft geestelijk werk vanuit dit gezichtspunt een werk met een voor mensen nooit volledig te om vatten perspectief. De heer C. Bonnet, die de leiding, van deze middag had, wees er o.m. op. dat dr. Schoonheim in zijn acti viteiten steeds gezocht heeft naar plaatsen ook buiten kerkge bouwen waar hij het evangelie op een eigentijdse wijze kon bren gen. Aan het einde van de samen komst. die met koorzang, solistische medewerking van mevr. L. Stevens- Riddershof en muziek van 't koper- ensemble van "Concordia" werd afgewisseld, namen dominee en mevrouw Schoonheim van een ie der persoonlijk afscheid Bewoonbare kerk Aan deze samenkomst ging in de ochtenduren een druk bezochte dienst in de Hooglandse Kerk voor af, waarin dr. Schoonheim afscheid nam van de Pniëlwijkgemeente, die hij 2^ Jaar als pastor heeft mogen verzorgen. De prediking had een dubbelthema Bewoonbare Kerk bevrijde wereld. Over de bewoonbare kerk sprak drs. Vreeburg na lezing van enkele ver zen uit I Kortinthebrief hoodstuk 3. Daar wordt gezegd dat niet Paulus of andere predikers veel te betekenen hebben. Zij planten en zaaien. Voor de groei zorgt Christus. Drs. Vree burg begon te zeggen dat zijn collega Schoonheim en hij zich als bediena ren van het Woord mochten be schouwen. Dat het hem gevraagd was mede in deze dienst dit Woord te bedienen zag hij als een vrucht van het werk van God waar in mensen mogen doen wat de tuin- zetten, naar buiten toe om in de we reld het werk van Christus te doen. „U hebt gewerkt op manieren die niet zo gebruikelijk zijn maar u hebt naar u gegeven aanleg en talenten, het Evangelie trachten te brengen", zei hij tot dr. P. L. Schoonheim. Aan het eind van zijn preek dankte drs. Vreeburg zijn collega voor de vriend schap, voor de samenwerking, met name voor een groep in de binnen stad die tot tweeërlei kerk behoort en voor het werk door dr. Schoon heim verricht voor Leiden, de stad, aldus priester Vreeburg, met wie ik mij van Jongsaf zo nauw verbonden gevoel. Bevrijde wereld Dr. Schoonheim gebruikte in zijn preek het beeld van kinderen die in het zand spelen maar ruzie maken en elkaar te lijf gaan. Zo leven wij ruziemakende in de wereld en ook in de kerken. Goddank heeft in de ze aarde op een plek waar nu nog steeds volken botsen het Kruis van Christus gestaan De gebroken lijn naar boven die afgeknot werd door de dwarsbalk van het kruis is door broken. Christus overwon de haat en de ruzie, de honger en ellende die mensen in verschillende landen en werelddelen elkaar aandoen. Hoe dan ook, Hij bevrijdde de aarde en Hij wil dat we persoonlijk en gezamen lijk deze bevrijding op deze aarde verwezenlijken. Het koor van de Leidse KantorlJ o.l.v. organist Joop Brons werkte op voortreffelijke manier mee en kin deren van de zondagsschool Pniël, zongen liederen met triangels, tam- boerij en trommel. Een feestelijke dankdienst. Bij het kopje koffie, na afloop in het Hooglandse Huys. werd begrijpelijk bij het persoonlijk afscheid van ds. en mevr. Schoon heim vele malen gezegd: „Jammer, dat u weggaat" maar de dankbaar heid en de blijmoedigheid hadden niettemin de boventoon. Ds. E. M. Pannekoek en kand. N. K. Eikerhout die beiden een schriftlezing in de dienst verzorgden, zullen het pas toraat over de Pniëlwijkge meente gaan uitoefenen. De heer H .Boeff (tweede van rechts) "bouwde" van ruim 10.000 lucifertjes een model van .de Hooglandse Kerk. Rechts en links dominee en mevr. Schoonheim. (Foto Holvast) LEIDEN Het team van het Bonaventura College heeft zich we derom het sterkst getoond in de jaarlijkse basketbalstrijd voor „Leid se" schoolteams. In de Groenoord- hal legden de Bonaventura-leerlin- gen bij de „Jongens geoefenden" be slag op de eerste plaats, al ging dat zaterdag iets moeizameixdan in voor gaande jaren. Achter de ploeg van Bonaventura eindigden de teams van de Louise de Coligny SG (dat in de finale met 6-8 van Bonaventura had verloren» en de Christelijke Peda gogische Academie op de tweede en derde plaats. De strijd van de Jongens „onge- oefenden" en van de meisjesteams (elke school kon slechts deelnemen met één Jongens- en één meisjes team, omdat in de Groenoord- hal slechts drie velden beschikbaar zijn voor basketbal) werd gewonnen door de lyceïsten van het Schubert- laan Lyceum en de meisjes van de Thorbecke Mavo. De deelnemende team 33 in totaal waren on dergebracht in poules waarin 'n hal ve competitie verspeeld werd met wedstrijden van 2x7 minuten. De winnaars van die poules gingen over naar de finale-poule. Uitslagen fina lepoules. Meisjes: Thorbecke Mavo— Rembrandt Mavo 10-9, Agnesly- ceum—Rembrandt Mavo 6-6, Agnes- lyceum—Thorbecke Mavo 5-7. Eind stand: 1. Thorbecke Mavo, 2. Rem brandt Mavo (beter doelsaldo), 8. Agneslyceum. Jongens ongeoefend: Oranje Nas sau Mavo—Thorbecke Mavo 6-2, Ly ceum Schubertlaan—Leao 9-2, Thor becke Mavo—Leao 15-8, Oranje Nas sau Mavo—Lyceum Schubertlaan 9-11. Eindstand 1. Lyceum Schu bertlaan. 2 Oranje Nassau Mavo. 3. Thorbecke Mavo. Jongens geoefend. Christelijke Pe dagogische Academie—Bonaventura College 11-14, Louise de Coligny SG Rembrandtlyceum 17-5, Christe lijke Pedagogische Academie—Rem brandtlyceum 13-4, Louise de Colig ny SG—Bonaventura College 6-8. Eindstand 1 Bonaventura College, 2. Louise de Coligny SG. 3. Christelij ke Pedagogische Academie. LEIDEN Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de afdeling Leiden van de Alg. Ned. Invaliden- bond wordt zaterdag 27 maart van 2.304.30 uur in Den Burcht een re ceptie gehouden. LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3