ipe vakbeweging dreigt in het slop te raken" Zwendel met spaarplan? DóórlopenAöórlopen. 'ijmeegse socioloog prof. dr. H. Hoefnagels: 11 staken voor a 'ere lonen' Maastricht krijgt Academisch Ziekenhuis Amsterdamse recherche onderzoekt praktijken van International Fund Opnieuw twee poliogevallen in Staphorst 309 en 3*0 13 MAART 1971LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 dei ECOM (ANP) „De vakbeweging dreigt in het slop door de individualisering en het gebrek aan maat- •lijke interesse van haar achterban. De vakbeweging maatschappij-kritische bewustwording van haar leden f* maar stimuleren door concrete acties, niet door brochu- 5 (udieconferenties. Naast materiële zaken als lonen moe- j?' structurele nieuwe zaken als medezeggenschap in het onderwerp van keiharde onderhandelingen worden. De reging moet niet wachten tot er eens een wetsontwerp ri'ti ledezeggenschap komt. Zij moet steeds meer zelf tegen inde maatschappijstructuren aanschoppen". Dilemma ii de Nijmeegse socioloog H. Hoefnagels gisteren o p ïdi uebijeenkomst van de alge van ambtenaren in El- (Dl 00 loefnagels vindt dat de vak- 'ondanks zichzelf" steeds standhouder van het kapita- stelsel aan het worden is. «weging staat op de bres idernemer. Zij helpt hem neer de winsten zo hoog te het bedrijf, en dus de 1 genheid, kan worden voort- itii ie ontwikkeling gaat bijna at ;t en dat komt doordat de ,2 «n de vakbeweging tot nu l Inig over de structurele pro- Mi heeft nagedacht". ij!1! AAG - Tweederde deel van itbfrlandse volk meent dat het tijd is om te staken voor onen. Dit is gebleken uit rzoek van het Nederlands voor de Publieke Opinie Marktonderzoek (NIPO), helft van de tegenstanders (taking ziet er geen heil in wr de hogere lonen de ch weer stijgen of omdat ;ini i uit den boze vinden, lot rocent van de ondervraag- 1 1 it dat het wel de tijd is n hogere lonen te staken. g voor hen zijn de hoge bel f de lage lonen. Er bestaan eringe verschillen van op- "*j jemeten naar de politieke grote partijen heeft alleen een wat hoger percentage Iers van staken voor hoge- dan de andere partijen, rocent van de ondervraag- in het gefheel geen oordeel. De vakbeweging staat volgens hem als er niet gauw wat aan wordt ge daan binnenkort voor het volgende dilemma: zij wordt ofwel spreekbuis van elke eis die uit haar achterban opkomt. En dan zal geen algemeen beleid op lange termijn meer kunnen worden uitgestippeld. Of zij raakt haar greep op de massa kwijt. "Ik vrees dat, als het zo door gaat. we over een aantal Jaren zitten met he le kleine splintervakbondjes, die alleen maar oog hebben voor de ma teriële belangen van hun leden, waardoor het grote geheel volslagen onduidelijk wordt. Met name in de zwakke sectoren, op de breekpunten, zullen dan de klappen gaan vallen". Prof. Hoefnagels: "De vakbewe ging dreigt steeds meer een sociale ANWB te worden, die hier en daar een cao'tje opvijzelt, terwijl het toch eigenlijk daarnaast om veel structu rele zaken gaat". De werknemers be trekken steeds meer alles uitslui tend op zichzelf. Ook uit een groei end gevoel van onmacht zijn zij vaak niet geïnteresseerd in een nieuwe structuur, want „Je kan d'r toch niks aan doen", zeggen ze. „Wanneer deze objectieve onverantwoordelijk heid doorzet is het gedaan met de vakbeweging". Gedonder De Nijmeegse hoogleraar vreest overigens dat de hele maatschappij in zijn huidige vorm op den duur zal vastlopen op bestaande onlogische te genstellingen. "Iedereen is het er over eens dat er meer collectieve verkiezingen moeten komen. Ook de vakbeweging wil nu belastingverho ging. Maar stel nu dat er eens een of twee Jaar geen extra privé-voor- zieningen werden getroffen en er 'n paar Jaar niet méér in het loonzakje kwam. Dan krijg Je groot gedonder", aldus prof Hoefnagels. "Maar wat moet er dan ge beuren?" vraagt hij. "Men zou er naar moeten streven dat prestaties en winstbeginsel minder gaan over heersen. Ook voor de vakbeweging zou in deze een taak zijn weggelegd. Dat zijn prachtige ideeën, maar er komt niets van terecht. Er wordt ge klaagd over gebrek aan verantwoor delijkheidsgevoel, niet alleen bij de werknemers. Maar de maatschappij zélf doet zijn uiterste best om de werknemer onverantwoordelijk te houden en niet mee te laten denken. Het bedrijfsleven heeft nog steeds het meeste aan mensen die zich ab soluut niet voor het bedrijf interes seren. De maatschappij propageert dus onverantwoordelijkheid en dreigt op die onverantwoordelijkheid vast te lopen. De (tv)-reclame is geen voorlich tingsmedium maar wordt gebruikt als middel om het geld precies daar heen te leiden waar de industrie het wil. De consument moet zich richten MAASTRICHT (ANP) In Maas tricht zal in 1973 begonnen worden met de bouw van een academisch ziekenhuis met duizend bedden. De kosten zijn begroot op 250 miljoen gulen. De bouw zaol in fasen verlo pen. De commissie-Tans, die belast is met de voorbereiding van de achtste medische faculteit in Maastricht, heeft gisteren van minister Veringa opdracht gekregen voorbereidende maatregelen voor de bouw te tref fen. in samenwerking met de stich ting Sint Annadal in Maastricht. Door deze opdracht stemt de minis ter in met de uitgaanspunten in het in oktober 1970 uitgebracht interim- rapport van de commissie-Tans. Mi nister Veringa heeft de commissie verzocht de uitgangspunten nader uit te werken met inbegrip van het on derzoek over de terreinkeuze van de medische faculteit. Over de startda tum van de faculteit, de fasering van de voorbereiding daartoe, van de bouw en van het aantrekken van per soneel zal het nieuwe kabinet na de verkiezingen beslissen. Het nieuwe kabinet zal zich ook moeten uistpre- ken over de financiële consequenties. naar de produktie in plaats anders om". "Er wordt de werknemers ge vraagd de looneisen te matigen. Maar desondanks gaat de inflatie door. De maatschappij is nl£t meer bij mach te de inflatie te beteugelen. Zij wordt gewoon overal ingebouwd, bijvoor beeld vla het buitengewoon hoge ren tesysteem", meent prof. Hoefnagels. "De overheid gaat wel lonen en prij zen beheersen maar aan de beheer sing van een der belangrijkste goede ren. het geld, doet ze niets. Men blijft maar in de oude structuur rondsudderen". Volgens prof. Hoefnagels is er door de huidige loonpolitiek nauwelijks Iets verbeterd op het punt van de in komensverhoudingen. AMSTERDAM (ANP) De afdeling zwendel en oplichting van de Amsterdamse centrale recherche is bezig te onderzoe ken of het Selected International Fund Holland N.V. (SIF) waarvan het kantoor in Amstelveen is gevestigd, zich mogelijk schuldig zou hebben gemaakt aan fraudeL waardoor een groot aantal personen, die via een spaarplan aandelen van het SIF hadden gekocht, of eenmalige beleggers, gedupeerd zijn. Het gaat om aanzienlijke bedragen, zo deelde de chef van de re cherche-afdeling, hoofdinspecteur G. J. Toorenaar gisteravond mee. De recherche heeft een tiental klachten ontvangen van mensen uit het gehele land, die van dit fonds aandelen hebben gekocht, soms zelfs voor bedragen tot 80.000 gulden. Van de ontvangen gelden kocht het SIF dan Amerikaanse fondsen. Het SIF is een zogenaamd off-shore fund, dat op de Bahama's gevestigd is, „het belastingparadijs, waar het ongrijp baar is voor de Nederlandse fiscus", aldus de hoodfinspecteur. Het SIF is niet aangesloten bij de Nederlandse Vereniging voor de Effectenhandel. Er zijn niet alleen klachten van kleine spaarders. De beleggers ko men uit alle kringen. Het SIF. dat vroeger zyn kantoor In Amsterdam had, is in 1966 opge richt. De klachten kwamen nadat en kele beleggers, die een spaarplan voor vijf jaar hadden afgesloten, na afloop daarvan hun geld wilden te rughebben, maar niets kregen. In de afgelopen Jaren moet het SIF een bedrag liggende tussen vier en vijf miljoen gulden hebben ont vangen, en er is nog maar één mil joen gulden over bij een Amster dams bankiershuis, zo deelde de hoofdinspecteur mede. Het SIF, dat met colporteurs werkte gaf fraaie prospectussen uit. daarin stond, dat men door het kopen van SIF-aan- delen (of kopen via een spaarplan) na enkele jaren door de koersstij ging van de door het SIF voor de gelden gekochte Amerikaanse fond sen. een grote winst zou maken. Het SIF leende aan beleggers op de bij het fonds aangekochte aandelen ook weer gelden, in de vorm van nieuwe SIF-aandelen. Het is een zeer moeilijk onderzoek en de zaak is nog erg ondoorzichtig door de vele manipulaties en verwis selingen van de fondsen, aldus hoofd inspecteur Toorenaar. DEN HAAG (ANP) Het minis terie voor Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft gisteravond meege deeld dat in Staphorst nog twee ge vallen van polio zijn geconstateerd. Het betreft een Jongen en een meisje. Ze hebben beiden geen verlammings- vrschijnselen. Het was het ministerie niet be kend waar ze zijn opgenomen. (Het totaal aantal poliogevallen in Stap horst en Meppel is nu gekomen op 22. Hier zijn de twee overleden pa tiëntjes bij inbegrepen) AMSTERDAM «ANP) De Nederlandse politieke partijen lopen op het gebied van poli tieke propaganda nog ver achter. De propaganda is vooral primi tief vergeleken met de technie ken die in de Verenigde Staten worden gebruikt. Dit concludeert drs. F. Hoogendtjk, hoofdredac teur van Elseviers Weekblad en politiek radio- en televisiecom mentator van de AVRO in zijn proefschrift „Partijpropaganda in Nederland", waarop hU giste ren in Amsterdam is gepromo veerd. Hierbij speelt een zekere te rughoudendheid ten aanzien van bepaalde propagandatechnieken een rol, maar uit enquetes by zes Nederlandse politieke partijen blykt dat een chronisch geldge brek de belangrijkste oorzaak is voor de primitieve politieke pro paganda in ons land, aldus drs. Hoogendyk. In zyn dissertatie zegt hij dat er voor het winnen van verkiezingen meer nodig is dan het hanteren van goede technieken. De kandidaten, de ideeën die uitgedragen worden, het geld dat beschikbaar is, het al dan niet de beschikking heb ben over enthousiaste partyle den. Voor alles moet echter de wil aanwezig zijn om te winnen. Het is een gevecht om de gunst van de kiezers, een van de meest opwindende gevechten die men sen in de moderne tyd kunnen voeren. Wie daarbij echter niet gebruik maakt van de meest mo derne wapens, ligt meteen al een straatlengte achter, aldus de promovendus. Op de foto: Drs. Hoogendijk met zijn paranymfen mevr. Haya van Someren en drs. W. K. N. Schmelzer. (En wat 3M* daarmee te maken Iieeft.) Dóórlopen van elektrische stroom. Snel en simpel worden bedradingen verbonden met Scotchlok. Van 3M. Vóórlopen doen 's werelds topatleten, die hun records verbeteren op de Tartan kunststof toplaag. Van 3M. Zo heeft 3M op talloze terreinen een heleboel produkten uitgevonden, die maken dat beter kunt werken. Veel van die produkten kunt u herkennen j aan de naam Scotch. Dus: als u nog eens geluidsband tegenkomt, die beter wéérgeeft, of een wegmarkering, die een beetje meer opvalt, dan zal er Scotch of Scotehlane op staan. En dan weet u nü tenminste wie er échter staat. Bovendien: kopieermachines, microfilmsystemen, afdichtingsmaterialen, reflecterende produkten, schuurmaterialen, verpakkingsmaterialen, medische produkten en drukkerij-produkten, die vaak - elk op zich - een omwenteling betekenen, komen óók al van 3M. Dat komt doordat 3M daar in 35 landen met al zijn 99 vestigingen aan bezig is: dingen te maken die net iets beter in elkaar zitten. En net iets vernuftiger. 3M, een company, die nieuwsgierig op zoek blijft naar produkten die het leven een klein beetje makkelijker kunnen maken. 3M, de uitvinders. Méér weten? Documentatie ligt klaar. Minnesota (Nederland) N.V. Roose veltstraat 55, Leiden (01710) 45044. 1 3M heet voluit: Minnesota Mining Manufacturing Company.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9