Raadsleden naar de schoolbanken Kennedy-literatuur altijd veelgevraagd Consument wordt tenslotte toch de dupe Plaat van de week In vele Europese landen worden hoge looneisen gesteld Drs. W. Langeveld van Burgerschapsvoiming wil ZATERDAG 13 MAART 1671 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 HAARLEM Meer dan vijfhonderd Nederlandse gemeen- :r Jjeraadsleden willen worden bijgeschoold, in technische vaar- ita jjgheid en in bijzondere onderwerpen als ruimtelijke ordening, mo jnanciën en milieuvervuiling. Vooral degenen die pas kort raadslid zijn en jonger zijn dan veertig jaar blijken behoefte Ie hebben aan deze bijscholing. Het rijn de opvallende resultaten nit een onderzoek dat het Neder- re;J lands Centrum voor Democratisch Burgerschapsvorming; het bureau Intomart heeft laten doen. 'ict Het NCDB doel: de bevordering in van het optimaal funktioneren van Ben politieke leven in Nederland h is een deel-activiteit drie dagen ez in de week van drs. W. Lange- ouc veld uit Haarlem. Eten, adem halen en politiek zijn voor hem gelijke jenoodzakelijke levensbehoeften en jat hem betreft wordt die politiek K voor iedereen een primaire behoefte. Hij zegt: „Het is toch van levens- belang, dat er aan politieke vor ming wordt gedaan". Jij doet er zelf veel aan: vijftien jaar leraar maatschappijleer, televi- ieseries als Inburgeren en Wet- trijd, een Teleac-cursus en een loekje voor Jonge kiezers „Horen sn zien" Het onderzoek naar de lehoefte aan scholing bij de ge- neenteraadsleden is een van de vele volgende stappen die gedaan iten worden. De heer Langeveld: „Zestien pro cent heeft de vragenlijsten terugge- uurd. Dat is nog vrij veel, omdat jvoorbeeld een groot aantal ge meenten de vragenlijst niet aan de raadsleden hebben doorgestuurd. Van zeventien gemeenten kregen we de pakketten met lijsten zelfs te rug". „Uit in totaal zo'n vierhonderd ge meenten kregen we helemaal geen respons. We moeten nog uitzoeken hoe dat kon. Ik heb wel van die hinderlijke kreten gehoord als „Zul ke dingen gooien we altijd weg" en „Dat bewaren we niet". De grootste belangstelling voor een eventuele aanvulling van de kennis kwam uit de kleinere gemeenten. De heer Langeveld: „Weer een be wijs dat de democratie daar beter functioneert. Ik moet toch wel een beetje lachen om de houding die men tegen deze dingen aanneemt. Dat men het als een bijkomstige zaak ziet is hiermee toch wel dui delijk gedemonstreerd". Hoewel er al diverse cursussen voor raadsleden bestaan onder meer van twee instellingen voor schrifte lijk onderwijs wil het NCDB van de heer Langeveld het aantal moge lijkheden voor raadsleden om zich te vormen nog vergroten. De meeste belangstelling 25 procent gaat uit naar een schriftelijke cursus, maar de combinaties mondelinge Ziet u die angstige blik op het gezicht van PvdA-fractie- voorzitter drs. J. M. den Uyl? En bemerkt u ook dat A. Von deling het zekere voor het onzekere neemt en enige afstand bewaard? Ook A. van der Louw schijnt het zaakje niet hele maal te vertrouwen. En toch waren de socialisten deze week bondgenoten van D'66 in het gesprek met de confessionelen. Een gesprek dat overigens maar van zeer korte duur was. Zelfs het eerste punt op de agenda bleek al een te grote hindernis te zijn voor de politici. Maar al met al weten we nog steeds niet wat mr. H. van Mierlo op die bewuste ochtend uit zijn tas haalde. Drs. W. Langeveld avondcursus schriftelijke cursus zeventien procent en televisie cursus schriftelijke cursus veertien procent liggen ook goed in de markt. De heer Langeveld: „We gaan in de eerste plaats cursussen organiseren In samenwerking met volkshoge scholen, vormingscentra en volksu niversiteiten. Bovendien zullen we aandrang gaan uitoefenen bij Te- leac om ook iets te doen. Zo'n schriftelijke cursus alleen blijkt in de praktijk niet voldoende". Hij heeft daar zelf ruimschoots er varing mee. De stichting Burger schapskunde, die zich vooral bezig houdt met schriftelijke cursussen, is vertegenwoordigd in het bestuur van het NCDB. De heer Langeveld heeft ten behoeve van deze stich ting een oriënteringscursus voor jongeren Politiek bekeken ge schreven. De heer Langeveld: „Zij zijn goed in cursussen, maar er zijn allerlei politieke partijen vertegenwoordigd In hun bestuur. Wij wensen onaf hankelijkheid. Die cursus is ook vrij kritisch. Ik schrijf geen lieve ver haaltjes". De cursus „De gemeenteraad" van de stichting Burgerschapskunde is door 220 raadsleden gevolgd. De heer Langeveld: „Er is nu vraag naar mondelinge vervolgcursussen en dat doen wij dan weer. Trou wens, daarmee trek je weer ande ren. We kennen nu de concrete be hoeften, maar we hopen via de cur sussen van volksuniversiteiten een halve raad te trekken. Dan heb Je het idee iets bereikt te hebben". De enquete van het NCDB is voort gekomen uit een overleg met aller lei instituten die cursussen gaven. I Het beter op elkaar afstemmen van de diverse activiteiten rekent de heer Langeveld tot zijn taak. Hij zegt: ,3ij de laatste verkiezin gen zijn de gemeenteraden voor een derde tot de helft vernieuwd. Je moet daarom nu heel voorzichtig omspringen met beweringen uit oude rapporten. Het is toch droevig dat we over de bezetting van lagere organen niets weten. De belangstel ling om te willen weten is bij de hogere organen bijzonder gering". Hij doelt op de dertigduizend gul den subsidie die het NCDB van het ministerie van CRM heeft gekregen voor zijn activiteiten en het afwij zen door hetzelfde ministerie van een aanvraag voor subsidiëring van dit speciale onderzoek. De heer Langeveld: „Er is erg wei nig waar ik niet mee bezig ben, maar financieel is het eigenlijk niet te doen. Het is vooral door de gra tis mankracht dat het werk een beetje draait. Maar ik heb tegen CRM gezegd dat ik het niet meer doe als er niet een behoorlijke sub sidie komt. Terwijl er juist zo'n enorme behoefte aan dit werk is. Ik bewijs elke politicus lippendienst door te zeggen dat er meer aan po litieke vorming moet worden ge daan". In een uitzending van Video af gelopen zondag op Nederland 2 heeft de heer Langeveld die lippen dienst nadrukkelijk gedemonstreerd. Het ging over de vorm van de uit zendingen voor politieke partijen, die men binnenkort in verband met de verkiezingen elke dag tweemaal op het scherm krijgt. Onverteerbaar noemde de heer Lan geveld de spreker in de pauze van een voetbalwedstrijd. Hij stelde voor een halfuurprogramma te maken met een gedegen documentaire over een bepaald onderwerp, gevolgd door een discussie tussen een aantal politici. Die discussie zou dan moe ten worden geleid door een paar journalisten. De vertegenwoordigers van de politieke partijen voelden weinig voor dit idee. al waren ze het er in grote meerderheid over eens dat de tegenwoordige vorm niet deugt. Maar de heer Langeveld strijdt voort. Hü zegt: „Ik ben nu in ge sprek met CRM over uitbreiding van de subsidie voor het Centrum. Men is het daar wel met me eens dat het moet. Men wil graag dat het beter draait, maar ook daar zit men met financiële zorgen". De heer Langeveld heeft voor ko mend jaar een subsidie van hon derdduizend gulden gevraagd: „Het is nog niet voldoende, maar er zou mee kunnen worden gewerkt". President John F. Kennedy is bijna zevenenhalf jaar dood. Maar de herinnering aan hem hangt nog, bijna traumatisch, over 't dagelijks gebeuren in de Amerikaanse politiek. Richard Nixon maakte in zijn verkie zingscampagne van 1968 gebruik van-de herinnering aan Kenne dy door zich voor te stellen als de man die in 1960 was versla gen door de fameuze president. En nog steeds stromen de boe ken gewijd aan Kennedy en zijn familie van de pers. Uit die uitgebreide Kennedy- literatuur ditmaal een greep. Boeken die niet allemaal nieuw zijn, maar die nog steeds een gretig onthaal vinden bij een le zend publiek. Zo bijvoorbeeld he dagboek van John Kenneth Gal braith, bijgehouden in de tijd, dat hij voor Kennedy ambassa deur was in India (1961-1963). Galbraith gold als een van de briljantste mannen van Kenne dy's „new frontier". Velen heb ben indertijd niet begrepen, dat deze vertrouweling van de presi dent naar 'n schijnbare buiten post als New Dehli werd afge schoven. Galbraith. geestig schrijver en puntig opmer ker. maakt er weinig woorden over vuil. Maar uit zijn dagboek blijkt zonneklaar, dat hij veel meer was dan ambassadeur van de president bij de voorman van de derde wereld. Pandit Nehroe. Hij bleef de president advise ren op gebieden als de politiek tegenover de Euromarkt, de Amerikaanse economie en de, Zuid-Oost-Azië-politiek. Met na me in een reeks informele brie ven aan JFK geeft Galbraith in 1961 en 1962 al voortdurend ui ting aan zijn groeiende be zorgdheid over de Amerikaanse, buitenlandse doelstellingen. We mogen aannemen dat het dag boek authentiek is. Met dat punt voor ogen kan worden geconsta teerd, dat Vietnam voor Gal braith in die Jaren al een nacht merrie dreigde te worden. Twee jaar lang was Galbraith ambassadeur. Twee Jaar van toenemende spanningen in het Verre Oosten, met als hoog tepunt de Chinese invasie, sa menvallend met de Cubacri- sis van het najaar van 1962. Het zal wel met name die crisis zijn geweest, die op dat moment alle aandacht van president Kenne dy trok, die Galbraith het in tensiever wordend gevoel heeft gegeven, dat hij toch op. een zijspoor stond. Al in de herfst van 1961 stelt hij bij een bezoek aan het Witte Huis vast, dat de president zijn infor maties minder nodig heeft, dat hij groeit in zijn ambt en de best geïnformeerde man in het, Witte Huis blijkt. Galbraith weet op een bijna vermakelijke wijze de conflicten die hij heeft met zijn departe ment van Buitenlandse Zaken te schetsen. Maar achter dat schijnbare amusement gaat een wereld van ergernis schuil, van kritiek ook en van vrees hoe, dit bureaucratisch lichaam moet handelen in een geval van nood Het boek wordt afgesloten met herinneringen aan de dood van Kennedy. Die herinneringen aan de sombere novemberdagen van 1963 alleen al maken Galbraith memoires de moeite van het le zen waard. David Halberstam, redac teur van de New York Times schreef een boekje over de on voltooid gebleven verkiezings campagne voor Robert Kenne dy in de zomer van 1968. Hal berstam, die ondanks zijn Jeugd in 1968 al een veteraan-oorlogs verslaggever in Vietnam was, toont zich een briljant reporter Over de vaak onbegrepen Ro bert Kennedy schrijft hij blad zijden met indringende por- trettages. Zorgvuldig doet hij de haastig geïmproviseerde campagne uit de doeken. Een campagne die op gang moest ko men nadat president Johnson, zich terug had getrokken uit een eventuele race. Een campagne ook die op broedermoord leek, omdat eerst Eugene McCarthy moest worden bestreden. Hij en Robert stonden voor het zelfde, een eind aan de verder felijke oorlog in Vietnam. Op het moment dat dat gelukt was, werd Robert Kennedy ver moord. Halberstams boek is een fascinerende politieke reportage over een fascinerend poli ticus. Peral S. Buck, winnares van de Nobelprijs voor literatuur, schreef een boek over de Kenne- dy-vrouwen. Het boek is in de eerste plaats een ode aan me vrouw Rose Kennedy, die de tra gedie van haar familie, de moord op twee zoons, de politieke on dergang van haar derde, het sneuvelen in oorlogstijd van nog twee kinderen en het kruis van een achterlijke dochter heeft overleefd. Maar ook Jac queline Kennedy wordt uitvoe rig beschreven, evenals Ethel Kennedy, de vrouw van senator Edward Kennedy. Het is een curieus boek, een persoonlijke visie zoals mevrouw Buck het noemt. Een stellingname tegen de roddels, die een familie als de Kennedy's wel moesten omrin gen. Een discrete stellingna me, die echter hier en daar wat zeurderig aandoet De persoon lijke gegevens die Pearl Buck aan 't reeds bekende toevoegt, is niet van zeer wezenlijk belang. Dat geldt eigenlijk voor het gehele boek, dat desondanks zijn weg naar lezers en lezeressen wel zal vinden. John Kenneth Galbraith Ambassador's Journal, New American Library, f 8,25. David HalberstamThe unfinished Odyssey of Robert Kennedy, Bantam book f 5,25. Pearl S. Buck: De Kenne dy vrouwen, A. W. Bruna 14,50. J. R. S. Tafeltje dek Je, ezeltje strek Je' grootmoeders sprookje waar- laar met verhitte wangen werd ge luisterd, djkt in onze dagen werke lijkheid te zijn geworden. De ene wens na de andere gaat in vervul- ling. De sleepbootmensen verlangen Wenveertig gulden in de week heer en zy krijgen terecht nóg heer dan zij vroegen. Wat kan het jl de sleepbootreders uiteindelijk sche- len hoeveel loon zy moeten betalen Tlu^zolang de verhoogde kosten kunnen worden verhaald op de zeereders, die hun schepen goed bediend wil len zien. Op hun beurt verhalen zij de kostenstijging wel weer op de ontvangers van de ladingen, deze berekenen de zaak door aan de into f°°tllandel". de groothandel aan de kleinhandel en de kleinhandel aan de consument. Daarna zal de con sument in de stijging van de kosten 3evan levensonderhoud aanleiding en sien om meer loon te eisen met het Bevplg dat de sleepbootmensen ach- f j ^op komen. Zo kan het lieve leven doorgaan. Het is het moderne per petuum mobile, nie De vloek van de boze daad is dat er voortdurend kwaad uit moet voortkomen, zo wist Goethe te ver- 00*1 Wfea en waarom zou het in onze gd tijd anders zijn. De Britse posterij- ^staking heeft geleerd dat onvrede sterk wapen is. Natuurlijk had- de postbeambten groot gelijk toen zij voor hun rechten opkwa men, net als door de sleepboters in de Rotterdamse haven niet langer werd geaccepteerd dat in het ach terste gelid moest worden gelopen. Waarom zouden zy ook, nu de in de verkiezingstijd op hol geslagen politici elkaar de loef proberen af te steken door het opstellen van cijferreeksen waarmee zij elkaar om de oren pogen te slaan. Ieders mens met gezond verstand kan begrijpen dat geen enkele ver antwoordelijke politicus in staat zou zijn de voorgestelde verhoging van de staatsuitgaven door te voeren, welke thans aan het kiezersvolk wordt voorgehouden als het stuk worst voor de hond van Dik Trom. Door het gebrek aan politieke idea len moet wel met cijfers worden gejongleerd. Bij gebrek aan brood eet men korstjes van pasteien. Cijfers Een troost is het dat we ons niet eenzaam op de weg naar de af grond van de inflatie voortbewegen. In Groot-Brittannië kan men haast het verheffende lied van zo gaat Jantje.aanheffen, want daar zijn naast de arbeidsonrust over de loonsbeweging ook nog de stakingen te verwerken wegens de voorgestelde wet op de arbeidsverhoudingen in de industrie. Vorige week uit protest tegen de wet waarmee de Labour-regering indertijd graag uit de bus wilde ko men. De toenmalige minister van Sociale Zaken, de fotogenieke Barba ra Castle, moest toen bakzeil halen wegens de tegenstand van de ach terban e nnu de conservatieven de lijn willn doortrekken, moet zij als voornaamste opponent in de arena treden. De eendags staking van de tech nici maakte dat het Werk stillag op de scheepswerven, die met staats subsidie op de been moeten worden gehouden, de constructiewerkplaat sen onbemand bleven en de dagbla den niet van de persen rolden. Nul komma nul Het resultaat van de actie was in politiek opzicht nul komma nul, want de regering liet zich intimi deren en het publiek is allang afgestompt door de moeilijkheden welke de stakingen met zich bren gen. De werknemers hebben er een dag loon mee verspeeld. Alles bU elkaar was het een verlies van vele miljoenen voor een slag in de lucht. Uiteindeiyk zal het gevolg zyn dat het leger werklozen nog met vele tienduizenden zal aanzwellen. Henry Ford II de machtige Ameri kaanse industriële magnaat heeft zijn veto al r ver de Britten uitge sproken. De nieuwe motorenfabriek waarmee een investering van bijna 2 miljard gulden zou zijn gemoeid gaat niet door in Engeland, de on derdelen voor auto's zullen in de toekomst in Oost-Azië worden ver vaardigd. Ford heeft al fabrieken in Indonesië, op de Philippynen, in Malakka, in Thailand, Singapore en Australië, dus waarom zou daar niet verder worden uitgebreid in plaats van in het door arbeidsconflicten verscheurde Engeland. Ondanks de sociale onrust mag het pond sterling zich nog steeds manhaftig tonen tegenover de dol lar, die op de internationale valuta markten van alle kanten wordt aangehouden. De Bank of England moet dag aan dag op de bres staan om dol lars uit de markt over te nemen, die anders niet te plaatsen zouden zijn. Uit de band Hetzelfde is het geval met de Bundesbank ondanks het feit dat de koopkracht van de Duit se Markt ook wordt ondergraven door de ontstuimige loonbeweging. Trouwens de Nederlandsche Bank weet evenmin raad om de dollartoe- vloed buiten ons land te houden, j Dagelijks moeten er miljoenen dol- I lars uit de markt worden overgeno men omdat anders de koers van de gulden uit de band zou springen. Voor elke dollar, welke de Neder landsche Bank koopt moet echter 3,60 worden neergeteld en de voor de miljoenen dollars benodigde gul dens moeten speciaal worden aan gemaakt. Hoe meer dollars, des te meer guldens komen er in omloop. Het gevolg is dat het bankwezen op al lerlei manieren probeert de guldens- toevloed rendabel te maken, waar toe de Schatkist de beste mogeiyk- hden biedt. Het gevolg zal zijn dat de toe komstige minister van Financiën over een welgevulde Schatkist kan beschikken, terwijl de bankiers nog voldoende contanten achter de hand hebben om in een goed blaad je te blijven staan bij de monetaire autoriteiten. Toch wordt de situatie zo benauwend dat er gezocht wordt naar manieren om tegenwicht te bieden aan de nadelige gevolgen welke uit de dollarstroom voort vloeien. De gemakkelijkste manier zou zijn als tot een drastische verlaging van het officiële disconto zou wor den besloten. De Nederlandsche Bank heeft tot dusver getoond niet te vaak het discontowapen te willen hanteren Het zou de mogelijkheden om de binnenlandse inflatie te be- stryden doen afnemen en bovendien zou een discontoverlaging wel eens een sneeuwbaleffect kunnen ont ketenen. De Bank of England zou ook al lang tot discontoverlaging zijn over gegaan indien de binnenlandse eco nomische situatie zulks mogelijk zou hebben gemaakt. Ook de Duitse centrale bank, de nationale Bank van België en die van Frankrijk zouden de officiële rentevoet omlaag willen brengen om de boot af te houden van de dollars, maar het zou een zeer tijdelijke oplossing zijn, omdat de een de ander zou navolgen en dan zou de voorsprong verloren zijn. Guldenslening Een andere mogelijkheid is dat er voor buitenlandse ondernemingen leningsmogelijkheden worden ge schapen in de landsvaluta, mits de opbrengst van de leningen maar el ders wordt besteed. Dezer dagen stond de inschrijving open op een guldenslening, welke door de Euro pese Investeringsbank werd uitge schreven. Een deel van de lening mocht bij Nederlandse Ingezetenen worden geplaats, maar de op brengst van de lening moet elders worden aangewend. Op die manier gaan er guldens naar het buitenland, die, willen zij door de geldnemers worden aange- wend. moeten worden omgezet ln dollars, francs of noem maar op welke andere valuta. Op die manier komen er guldens beschikbaar op de internationale valutamarkt zon der dat de Nederlandsche Bank ze uit de hoge hoed behoeft te tove ren. De mogeiykheid is niet uitgeslo ten dat er weldra nieuwe Eurogul- denslening enworden aangekondigd. Voor de buitenlandse beleggers, die hun geki in de guldenssfeer willen beleggen, komt er dan een mooie gelegenheid om het geld rendabel te maken zonder dat op de Nederland se kapitaalmarkt behoeft te worden aangeklopt. Dit zal wellicht tot gevolg hebben dat het aanbod van buitenlands ka pitaal aan de Amsterdamse beur® wat zal afnemen. De Jongste lening van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten was er met de looptijd van 25 Jaar kennelijk ook al opge richt om weinig aantrekkelijk te zijn voor buitenlandse beleggers. We moeten al dat buitenlandse geld niet hebben, want wat zou er ge beuren als het gety eens zou keren en al degenen die nu met buiten lands kapitaal in de guldenssfeer beleggen hun obligaties eens zouden aanbieden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7