UNST UIT 'T RUIMTE TIJDPERK (oman van een hoofdredacteur et „Ham lel op toernee )p Europese continent toonstelling in Centraal Museum in Utrecht LITERAIRE KRONIEK VAN CLARA EGGINK iOttéfigigg PAGINA 17 „Ruimtetijdkunst" is een wat pretentieuze titel voor de collectie kunst werken die op 't ogenblik in het Centraal Museum in Utrecht gepresenteerd wordt. Ziet men hier de kunst van de „space age", het nieuwe, buitenaardse ruimte-tijdperk, zoals ook door de inleider van deze tentoonstelling, futu- roloog prof. dr. Fred Polak wordt gesuggereerd? Persoonlijk zie ik niet zo gauw verband tussen de hier geëxposeerde kunstwerken en de nu al niet meer ongelooflijk klinkende speculaties van professor Polak over de toekomstmogelijkheden van het ruimteonderzoek en ons daarmee samenhangend kosmisch besef. Deze kunst is veel eerder het resultaat van rusteloos onderzoek naar uitbreiding van beeldende middelen, dat in onze eeuw steeds weer nieuwe gebieden (maar voorlopig nog heel aardse gebieden bij de beeldende kun sten betrok, in dit geval het gebruik van (kunst)licht en van beweging). Het grootste gedeelte van de collectie in het Centraal Museum bestaat uit optische en kinetische kunstwerken, kunst dus, die geheel berust op visuele effecten. Natuurlijk is alle beeldende kunst gebaseerd op zichtbaarheid, maar de„op-art" en ook alle kunstwerken, die te maken hebben met „licht en beweging" hebben wat vroeger middel was tot doel verheven. Tot voor kort maakte de beeldende kunstenaar zichtbaar wat hem (of de collectiviteit waartoe hij behoorde) innerlijk bewoog. In zijn kunst kon de toeschouwer zich zelf herkennen (of niet) en in ieder geval werd een intuï tief „aanvoelen" of „meeleven", soms ook een verstandelijk „begrip", van het kunstwerk noodzakelijk geacht om het te kunnen waarderen. Niets van dit alles bij de kunst die men in Utrecht te zien krijgt. Daar wordt van de kijker geen enkele geestelijke inspanning, geen meedenken of -voelen vereist. Hij kan naar deze bewegende en lichtende kunstwerken. kijken, zoals hij kijkt naar het kabbelen van water, het spuiten van een fontein of het wiegelen van bladeren in de wind. Hiermee wil ik niets denigrerends zeggen. Ik ben er van overtuigd dat 3^. onze tijd een proces meemaakt van een steeds verder uit elkaar groeien van kunstvormen, die echter naast elkaar recht van bestaan zullen behou den. Ik kan mij niet voorstellen dat bij de kunstenaars de behoefte om ge- voelens of ideeën tot uitdrukking te brengen ooit zal verdwijnen. Aan de andere kant is het logisch dat in onze technische tijd ook door kunstenaars gebruik wordt gemaakt van nieuwe mogelijkheden, die de techniek biedt. Deze kunstenaars zullen al hun vindingrijkheid benatten om met (toch nog vrij eenvoudige) technische middelen effecten te berei ken die anders niet mogelijk zijn. De ene soort kunst bijt de andere niet en het is onzinnig om het ene tot kunst van de toekomst te proclameren en het andere tot verleden tijd te verklaren. 5 FERDINANDUSSE. het hoofd werd op de ta- De Arbeiderspers. Am- mt een goed kind van Je zei ik. ..Het ware cynis- Is het gaat om de leven - arden als ouderliefde, pa- de naaste, het fat- en de onbaatzuchtige lief- ifgt de particuliere detec- tevens radiotekstschrijver (vertaald: poolrat» Toman van Rinus Ferdi- hoofdredacteur van Nederland. Deze uitspraak wk op de auteur zelf, want ireidt zijn „cynisme" niet over de artikelen voor maar tevens over de es. de stikkies. de seks en behorende profeten. Voorts Agatha Christie die daar op hoge leeftijd niet van ver bal en over de recher- van de stad Amsterdam tb niets tegen cynisme als maar ik houd er niet in als het bij wijze van gheid als een melige saus alles heen wordt gekwakt. Ihet hoofd werd op de ta- maar: ..vele vliegen in is een detectivever- klap." zal de schrijver ge- hebben want het is ook n ieverhaal Hij noemt het omet het adjectief „rede lijk" Het is inderdaad familieroman in de trant Ie talloze uit de jaren '20 II stammende, waarin ge- ten opkomen en vergaan - wel, Jo van Ammer- Kuhler, of Hans Martin om even een paar namen te noe men. Natuurlijk neemt Ferdi- nandusse zijn familie beho rende tot de stinkrijke 200 helemaal niet au sérieux. Hij doet er helemaal niets mee, be halve er als goed kind van zijn tijd wat oppervlakkige en tot niets verplichtende spot mee bedrijven, waardoor er van een parodie niet gesproken kan worden. De familie draagt de leutige naam van Vermul-Derije Napoléon" zit te lezen. Maar die bekentenissen zijn wel van belang want daarin treffen we voor het eerst de naam Beryll Rexaldo. die we goed in de ga ten moeten houden. Nu is Loui se Vermui, erfgename verliefd op een zekere Robert Zap van Zap-buizen. Vader Zap is zojuist gestorven in een bordeel in Brussel: een kleine finesse die typerend is voor dit soort groot industriëlen, zal Ferdinandusse gedacht hebben. Robert heeft en bezit metaalbedrijven, al thans de daarin gestoken kapi talen. Helemaal bovenaan dc hiërarchie staat oma Catherine, die we overigens niet lang mee maken aangezien de ijselyke zaken pas in het derde geslacht een aanvang nemen. Daar Ca therine en haar man maar één dochter hebben, moet daar wel in worden voorzien. Als wij dochter Louise voorgesteld krij gen ligt zij in Leiden (natuur lijk) op haar bed met de Inlei ding tot de studie van het Ne- derlandsch Recht op haar lin kerdij en een lichtzinnig werk je getiteld „De bekentenissen wn koning Tybalt" voor haar neus. Even hoor ik een echo uit de Camera Obscura waarin het brave dochtertje uit „Hoe warm het was en hoe ver" in de tuin van haar nietsvermoedende ou ders „Amours et Amourettes de een oudere broer Marco die, op de hoogte van de hartsaangele genheden van Louise. Robert terug leidt van de dwalingen zijns weegs, in de armen van Louise en onder de vuist van Catherine. Na de voltrekking van het huwelijk verdwijnt de ze Marco voor eeuwig oma heeft hem blijkbaar niet meer nodig hoewel zijn naam la ter ijdelijk gebruikt zal worden Na een pagina wit staan we in Amsterdam in deze tijd en genieten mee van het seksleven van detective Lemming. U kent dit soort speurder: veel drank veel geslachtsdelen, goede vrien den met boeven- en onderwereld met de politie en met de pers Hij raakt wel eens in gevaar lijk situaties, maar zijn honds brutaliteit redt hem er weer uit. Hij wordt .wel eens te grazen genomen maar hij heeft goed geneesvlees. zoals te doen ge bruikelijk. Ergens moet de knoop gelegd worden tussen de familie Ver mul-Derije en de speurder. Dit gebeurt u zult het niet ge loven via een geheimzinnig telefoongesprek laat in de nacht waarbij Lemming aangeraden wordt maar eens te gaan kij ken in een huis aan de Groen burgwal Na vele verkeers moeilijkheden de hoofdstedelij- kegrachten eigen, arriveert hij daar, opent de deur met een Inbrekerswerktuigje en vindt de helderziende miss Beryll niet alleen vermoord, maar ook nog zonder hoofd. Zijn goede relaties met de politie behoeden hem voor beschuldiging van op zijn minst doodslag. De gang van zaken in de rich ting van de oplossing is inge wikkeld en moeilijk te volgen De moordgeschiedenis wijst na tuurlijk in de richting van de familie in kwestie en aangezien Robert en Louise intussen vier dochters hebben gekregen van wie er enige getrouwd zijn en de Jongste in de hippiewereld is verdwenen valt er een mas sa vuile was op straat te doen Aan het traditionele familiedi ner wordt alles uit de doeken gedaan, het hoofd incluis. Een verwarde en niet bepaald boeiende historie die vermoeiend is vanwege de hedendaagse hijgerige toon van hou-me-vast- of ik ben-lollig. En in ernst; denkt de hoofdredacteur van V. N. en met deze letters bedoel ik alles waar dit weekblad voor staat en dat is niet gering werkelijk iemand te vermaken net deze flauwe kul? Dc Prospect Theatre I Engelands voornaamste 'schap, dat op één lijn CNational Theatre en espeare Company in j d* vele provinciale ge- - die eveneens overal in NJval oogsten Om zijn Tim te vieren gaat de heatre Company nu met produktie van Shakes- ®let" een continentale doemen, die op 17 en d in Antwerpens Ko- Isamse Opera en op 20 Haagse Congresgebouw 't de reis wordt voort- Keulen naar de festivals Henen en Zürich in de Tien jaar Deze toneelgroep werd in 1961 op gericht door enige leden van de Oxford Playhouse Company, en enscèneerde door de jaren heen voortreffelijke opvoeringen van klassieke en moderne stukken, voor al op het Edingburgh Festival Op het continent werd nog zeer on langs veel bewondering èn discussie uitgelokt met een voorstelling van ..Richard III", waarin de jonge ac teur Ian McKellen de titelrol speel de. Hij was ook van de partij in de gecombineerde uitvoering op één avond van dit Shakespeare-stuk met Marlowe's „Edward II", zoals in Engeland te zien is geweest. Ian McKellen komt nu terug om de „Hamlet" te vertolken, voor de eer ste maal In zijn snelle carrière. De repetities zijn op het ogenblik aan de gang onder leiding van Robert Chetwyn Op 23 maart vindt de première in Nottingham plaats en er volgen nog drie voorstellingen ln Schotland en even zovele in Enge land. vóórdat deze „Hamlet" op het repertoire van het Brighton Festival in april komt en daarna op het continent wordt gespeeld. Décorontwerper voor deze produktie Is Michael Annals, één van Enge lands bekendste vakmensen op dit gebied met een internationale erva ring, die zowel in eigen land als in de Ver. Staten en ver daarbuiten voor toneel, opera en ballet heeft gewerkt In deze ..Hamlet" benut j Annols nieuwe vondsten, zowel twee zijdige spiegels, die het publiek in staat stellen, zowel de achterkant van de acteurs te zien als dc weer- I kaatsing van de acteurs vóór hen. De gedachte, die hier achter zit. is j Denemarken „als in een notedop". zoals Hamlet zegt, te tonen, van de i buitenkant naar binnen kijkend, en slechts de personages, die niet di rect betrokken zijn bij de gang van zaken, zoals Fortinbras en de Geest van Hamiets vader, kan men zien als gestalten buiten de gespiegelde wereld. Zeldzaam talent 1 Clive Bams, criticus van de New York Times, noemde Ian McKellen „één van de prominente acteurs van zijn generatie en één van die zelden voorkomende toneelspelers, die aan i hun talent een vleugje genialiteit 1 paren". Zoals zovelen van zijn leef- tijdgenoten maakte Ian McKellen deel uit van het studententoneel in Cambridge, de Marlowe Society, en doorliep hij zijn artistieke leer- school in de vooraanstaande provin- i ciale schouwburgen van Engeland, vóórdat hij zijn Londense debuut maakte in James Saunders' „A Scent of Flowers", welk stuk hem Foto linksboven: Processua- lita Grande van Cosimo Carlucci i (Italië). Foto beneden "Erectile" van Pol Bury Belgiëi. De tentoonge stelde kunstwerken behoren tot de collectie van de Peter Stuyve- sant Stichting. Door R. E. Penning de Clarence Derwent Award bezorg de voor de beste bijrol van het sei zoen. Behalve zijn optreden in tal van belangrijke Londense toneelproduk- ties trekt ook zijn verschijning ln films de laatste Jaren de aandacht. Zo was hij Sandy Dennis' partner In Waris Husseins verfilming Thank you all very much") van Margaret Drabbles roman. „The Millstone", speelde hij Rober in Cli- J ve Donners .Alfred the Great" en Leonidik in de filmversie van Alek- sei Arbuzovs „The Promise", een rol. die hij zowel in Londens West End als op Broadway op de plan- ken had vertolkt. Van ..Richard II" en Edward II" zijn TV-opnamen gemaakt, die reeds door miljoenen kijkers op hun scherm zijn gezien Wanneer deze „Hamlet" naar Londen is terugge keerd. zal de volledige uitvoering door de BBC eveneens op de beeld buis komen. De kunstwerken in het Centraal Museum maken deel uit van de col lectie die de Peter Stuyvesant Foun dation in verschillende landen heeft samengesteld. Het is de Australische collectie, die nu op tournee is in Eu ropa. De catalogus bevat vrijwel alle grote namen op het gebied van de optische kinetische kunst. Men krijgt niet alleen dingen te zien, die zelf door middel van een motor bewegen of die licht geven, maar ook objecten die door de beweging van de kijker merkwaardig optische effecten ver tonen. Behalve dat zijn er composities op geometrische basis, zoals de fraaie serie zeefdrukken „Hommage aan het vierkant" van Josef Albers en een al even fraaie serie van Victor Vasarely. Beiden zyn pioniers van de op-art, maar we komen pas goed in de „vi suele dynamiek" terecht, d.w.z. dat bepaalde streep- en spiraal patronen een vibrerende werking krijgen, zonder dat er in werkelijk heid iets beweegt, bij figuren als To ny Costa. Biasi en Landi met hun gezamenlijk ontworpen zeefdrukken. Luciano, Morellet met zijn beroemd geworden „Bol" en Jesus Rafeël Soto. Hoe meer men dit soort kunst ziet. hoe duidelijker blijkt dat de techni sche mogelijkheden eigenlijk nogal beperkt zijn. Men werkt met spie gelende, al dan niet bewegende op pervlakten. met draaiende schijven, die doorboord kunnen zijn en waar door lichtbundels geprojecteerd kun nen worden, maar het arsenaal blijft beperkt. Nu hangt het effect natuurlijk niet alleen af van de gebruikte middelen maar vooral van de manier waarop de kunstenaar daar partij van heeft getrokken. Zo is de sierlijke dans van drie langzaam draaiende gebogen metalen staven heel fascinerend om naar te kijken en toch met heel simpele mid delen (door Hugo Demarco) tot stand gebracht. Ook de groep schommelende holle metalen spiegels van Adolf Luther is treffend in zijn eenvoud. Een der gelijk effect bereikt Juilo le Pare met kleinere, in constante beweging zijn de spiegelende vierkantjes en Kol man Novak met draaiende schijven. Ingewikkelder Het wordt al ingewikkelder wan neer Hartmut Bohn in de vakjes van een vierkante doos gele schijfjes heen en weer laat klikken. Het ele ment (kunst)licht speelt een rol bU Alberto Biasi. Martha Boto. Ferdi nand Kriwet. Frank Malina. Nicolas Schöffer. Gregorio Vardanega. alle maal internationaal beroemde figu ren op dit gebied. die echter wijder armslag nodig hebben om volledig tot hun recht te komen dan bij zo'n reizende collectie mogelijk is. Er zyn op de tentoonstelling ook enkele werken die moeilijk onder de noemers optiek en kinetiek ztfn te brengen. De uit ribben opgebouwde plastiek van Carlucci bU voorbeeld en de surrealistisch aandoende figuur van Paul van Hoeydonck. bestaande uit de benen van een harnas waarop twee identieke benen met de voeten omhoog zijn gezet. Witte eiketakjes en twee sierlijke handjes steken hier en daar uit het metaal. Tenslotte zorgt de Rotterdam Tony Burgering voor het enige werk dat direct iets met ruimtevaart te maken heeft, een heel realistische uitbeel ding van een kosmonaut. Maar is dat in dit tijdperk van televisie nu nog nodig? Wat men dan ook onder ..ruimte tijdkunst" wil verstaan, zeker is dat de collectie in Utrecht een groot aan tal goed gekozen voorbeelden tp Men geeft van een nieuw soort kunst die pas na de tweede wereldoorlog zijn vlucht heeft genomen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 17