anering erken in ntrum p In Leiden 4 ^ÏES rkdiensten Leiden en omgeving j WOORD VAN BEZINNING AG 13 MAART 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 koopt er een kerk voor een gulden? Moet een toch al anciële zorgen zittende geloofsgemeenschap maar grote blijven neertellen voor peperdure restauraties aan rkgebouwen in ontvolkte binnensteden, gebouwen die jgieuze functie meer hebben? Al dat geld kunnen de beter besteden aan zaken waarin de mens centraal pis zending en missiewerk. Kerkgebouwen, waar eens orgelklanken opklonken, worden nu soms gebruikt gruimte ende tien Jaar moet een I het Katholiek sociaal-kerkelijk Insti- Ktnering op gang komen, erkelijke (en ook niet-ker- imeenschap is daar nog oor. Sanering van scholen problemen op, doch het een kerk zit de mensen ws-psychologische redenen Aldus schetst mr. B. J. sen, adjunct-directeur van tuut (Kaski), enkele facetten van de „huisvestingsproblemen" waarmee met name de R.K. en de Ned. Herv. Kerk in ons land wordtelen. Door ontvolking van de binnensteden, ver minderd kerkbezoek vooral in de steden en om bouwtechnische rede nen worden de laatste jaren i steeds meer kerkgebouwen gesloten. Ze worden soms verkocht en/of ge sloopt. Al dan niet na een periode van verval. Bij de hervormde ker ken gingen sinds 1950 10 van de circa 40 monumentale kerkgebou wen dicht. Bij de R.K.-Kerk werden sinds 1968 toen kwam de doorstro ming van centrum naar buitenwijk pas goed op gang ongeveer 20 kerken aan hun liturgische bestem ming onttrokken. De eerstkomende Jaren zal zeker eenzelfde aantal ker ken op „non-actief" worden gesteld, j Geref. Kerken Bij de Geref. Kerken speelt het restauratieprobleem veel minder een rol. De heer J. A. Harms, directeur van het Bureau kerkopbouw van de Geref. Kerken: „Onze oudste ker ken stammen uit de 19e eeuw. Ons kerkbezit is dus vrij nieuw. Boven dien hebben we nauwelijks kerkbezit in oude binnensteden, uitzonderingen als Amsterdam en Rotterdam daar gelaten. Het ontvolkingsprobleem dat spitst zich bij ons meer toe op het platteland. Bij onze kerken in de 19e eeuwse stadswijken is het niet een kwestie van restauratie wegens ver val maar van reconstructie omdat de gebouwen functioneel niet meer voldoen aan de wensen. Daar echter ook de reconstructiekosten veelal on evenredig hoog zijn zal ook bij ons de komende jaren een aantal kerken moeten worden vervangen", zo voor ziet hij. Wel is in de dorpen een aantal gereformeerde kerken er bouwtechnisch zeer slecht aan toe. één gulden tnstad ontvolkt Oos- Mloten. (Foto Holvast) De kerkrestauratie kost inclusief de overheidssubsidies vele miljoenen. Bekend voorbeeld is de al Jaren du rende restauratie van de Nieuwe Kerk in Amsterdam. In 1960 waren de kosten geraamd op 10 miljoen. In 1966 was dat bedrag opgelopen tot 22 miljoen en momenteel wordt de restauratie begroot op 30 miljoen. De grond waar de kerken opstaan is meestal bijzonder duur, terwijl de kerkgebouwen zelf veelal nau welijks iets opbrengen. Zo bracht LEIDEN De kerksane ring, die volgens mr. B. J. Engbersen in de komende tien jaar op gang moet ko men. is in Leiden reeds lang een werkelijkheid. Reeds voor de tweede wereldoorlog ver dwenen de rJc. Mon Pèrekerk aan de Haarlemmerstraat en de geref. kerk aan de Hooi gracht uit het beeld van de binnenstad. De gelovigen, die gewend waren in de Mon Pèrekerk ter kerke te gaan. konden op een steenworp af stand terecht in de Harte brugkerk eveneens aan de Haarlemmerstraat of in de St. Jozefskerk aan de Heren singel. Voor de geref. kerk aan de Hooigracht, die in middels is afgebroken, kwam de Zuiderkerk even buiten de singels in de plaats. Een kerk, die eveneens uit het stadsbeeld, doch dan door brand, verdween, was de Petruskerk aan de Lange- brug. Toen het om nieuw- bouwplannen van deze kerk ging, nam het kerkbestuur van deze parochie met voor uitziende blik het besluit om de kerk aan de rand van de stad in dit geval de Lam- menschansweg te doen bouwen. Van meer recente datum is de sluiting van de hervormde Oosterkerk aan de Heren gracht en de remonstrantse kerk aan de Hooglandse Kerkgracht. De ontvolkivrj van de binnenstad de re monstranten houden nu met de doopsgezinden gemeen schappelijke diensten in de doopsgezinde kerk aan de Pieterskerkstraat leidde tot het sluiten van beide kerkgebouwen. Er zullen vroeg of laat nog meerdere kerken volgen. Zo is onlangs reeds besloten om in het ver volg geen wijkkerkdiensten van de hervormde wijkge- meente Staalwijk) meer in de Pieterskerk te houden. Deze kerk blijft alleen nog be schikbaar voor het houden van bijzondere diensten, ter wijl nog steeds met de ge dachte wordt gespeeld om het kerkgebouw aan de uni versiteit te verhuren. Met mr. Engbersen vragen ook Leidse kerkbestuurders kerkvoog denzich af of toch al in de financiële zorg zittende ge loofsgemeenschappen maar arote bedraaen moeten blij ven neertellen voor peperdu re restauraties aan grote kerkgebouwen in ontvolkte binnensteden. de grond van de Amsterdamse "St. Willbrordus-buiten-de-Veste" vier miljoen op terwijl de Bethlehem- kerk in Zwolle voor één gulden aan de gemeente werd overgedaan. De R.K.-kerk, die dit en vorig jaar voor maar liefst 24 miljoen aan res tauraties op stapel had (heeft) staan is nog een probleem apart. Zij zit, in tegenstelling tot de andere ker ken opgescheept met 300 en 400 enor me neo-gotische en- barokke kerken tot midden vorige, begin deze eeuw. Deze kerken, gelegen in potentiele ontvolkingsgebieden in de stedelijke centra of in te saneren randwijken, zijn bijna allemaal aan een ingrij pende restauratie toe. Ze vallen me rendeel echter niet onder monumen tenzorg en dus geeft de overheid geen restauratiesubsidie. De restauratiekosten van deze kerken, die het, aldus mr. Engber sen, in het stadsbeeld missiën aar dig doen", maar waaraan cultuur historisch nauwelijks waarde wordt toegekend, zijn onevenredig hoog. Momenteel verstrekt de overheid (rijk, gemeente, provincie) kerken cultuur-historische waarde een res tauratie-subsidie van 85 tot rond 99 procent. Niet op te brengen De vaak hoge onderhoudskosten wor den niet door de overheid gesubsi dieerd. De kerkgenootschappen zijn het er over eens, dat de onderhouds- en restauratiekosten van de grote kerkgebouwen door de gemeenten en parochies hoe langer hoe moeilij ker zijn op te brengen. Mr. G. G. A. J. ter Linden, tot voor kort secretaris van de bouw- ep restauratiecommissie van de NHK zegt dat bijna alle grote kerkgemeen ten door de bouw van nieuwe kerken in de naoorlogse wijken met geldzor gen te kampen hebben. Mede daarom overweegt de NHK een enquete te houden naar de aan het bezit van kathedralen verbonden lasten. Het liefst zagen de kerken, dat het rijk de restauraties volledig ging subsidiëren maar, zegt mr. Engber sen: "Het rijk zou wel willen maar het budget ontbreekt. De restauratie- pot van CRM (circa 40 miljoen jaar lijks) is ongesoupeerd tot en met 1975". In dringende gevallen wordt, Op zondag geen wijkkerk diensten meer in Pieterskerk. (Foto Holvast) in afwachting van subsidie, de zaak door kerkgemeenten of parochies voorgefinancierd, maar dat is een dure kwestie, de rentevoet is vaak acht procent, aldus mr. ter Linden. De overheid voelt er als regel maar weinig voor om kerkgebouwen over te nemen. „Wat moet een burgelijke gemeente ook met zo'n gebouw aan? Eovendien zijn de onderhoudskosten van een leegstaande kerk nog hoger. Als er nooit iemand komt gaat de zaak snel vervallen," meent mr. En- bersen. Een oplossing is de kerk over te dragen aan een parate stichting zitten. Dat is onder meer gebeurd bij de Oude Kerk in Amsterdam en bij de Nieuwe Kerk in Den Haag. De meeste buiten gebruik gestelde ge bouwen wacht echter langzame af takeling en tenslotte de sloop... Zou het probleem van de „overtol lige kerken" in de bollenstad niet kunnen worden opgelost doordat de kerkgemeenschappen zoals in de bui tenwijken al vaak gebeurt, samen één kerkgebouw in het centrum be nutten en de andere gebouwen in de binnenstad afstoten? Dan is tenmin ste één oud gebouw „gespaard". De heer Harms: „Dat is een goéd idee, maar de uitvoering ervan is ge compliceerd. Er zijn bijvoorbeeld tal van planologische en sociologische puzzels op te lossen. Zo'n plan kan al leen maar worden verwezenlijkt wan- i Mensen zijn vraag en ant woord voor elkaar, zo hebben we vorige week in "een woord van bezinning" gezegd. Om tot deze ontdekking te komen, moet je eerst iets doen met en voor anderen. Om werkelijk te gaan ervaren, dat die andere mens naar Jou vraagt maar ook om gekeerd dat die ander voor Jou antwoord is, moet Je daadwer kelijk met hem en voor hem aan het werk. Een andere weg bestaat er eigenlijk niet. Met deze achtergrond willen we nog wat verder zoeken naar de zin van bv. een Laos-infor- matie en demonstratie-avond, zoals deze week gehouden is. Maar u kunt ook aan andere so cial e akties en aktiviteiten den ken. Er zijn er vandaag de dag wat hoewel nog veel te wei nig en door veel te weinig men sen gedragen. Al deze akties hebben natuur lijk een doel, dat niet bij de le den van de groep zelf ligt maar juist gericht is op verbetering van levens-situaties en levens situatie en levenskansen van andere mensen. Daat gaat het om, dat is het eni ge uitgangspunt en eindpunt te gelijk van een groep van men sen, die zich hiervoor inzet. Al dit soort akties ontstaan en blij ven net zolang zinvol en nood zakelijk, totdat het doel dat is een stuk bevrijding en reëel menselijk bestaan is bereikt. Toch zijn deze akties nog om een andere reden zinvol. Ieder een, die werkelijk actief en be trokken met anderen bezig is aan het welzijn van anderen, ervaart soms, dat de ande re mens, voor wiens verbetering van levenssituatie Je actief bent. niet alleen maar de man is die Je helpt, maar ook de mens Is, die Jou zelf weer een stuk ver der op weg zet. M. a. w. als Je met een sociale aktie bezig bent bv. ten bate van de bevrij dingsbewegingen in Zuidelijk Afrika, of dichter bij ten bate van gastarbeiders hier, dan ont dek Je soms, dat Jij niet alleen de "helper" of "het antwoord" bent op hun vragen, maar dat er een wisselwerking tussen mensen gaat ontstaan. Een voorbeeld maakt het wat duide lijker: In Zuidelijk Afrika wer ken een aantal bevrijdingsbe wegingen. Ze strijden vaak met de wapens voor de be vrijding van hun mensen en werken aan de educatie van hun eigen volk. Hier in Nederland hebben sommige mensen ont dekt, dat deze bevrijdingsbewe gingen verder zouden komen, als wij hier onze daadwerkelij ke steun zouden verlenen. Maar er is nog een andere ontdek king: deze mensen, die in be vrijdingsbewegingen zichzelf he lemaal Inzetten voor anderen, inspireren je om op welke wij- se dan ook verder te gaan. Je leert en wordt zelf "meer mens" ervan, als Je daadwerkelijk en aldoende attent bent op wat "de andere kant" doet. Zo is er dan ook niet helemaal sprake van éénzijdige hulp onzerzijds, er is meer sprake van dat bekende "vraag en antwoord"-spel soms zie Je niet zo goed meer of zij daar alleen maar een vraag voor ons zijn, of dat zii Juist ons weer de weg wijzen om zelf als mensen verder te kun nen leven! Je krijgt de indruk, dat aller lei akties niet alleen zinvol zijn, omdat ze zich inzetten voor an dere mensen, voor minderheids groeperingen en verdrukten maar dat ze ook nog een ande re dimensie zichtbaar maken Je wordt er zelf meer mens van! Om daar achter te komen, moet Je overigens niet aan de buiten kant blijven staan, maar zelf op een of andere wijze in zo'n ak tie gaan staan. En omdat wij al len zo vaak zelf tekort komen aan „menselijk leven", daar om zou het weieens kunnen zijn dat onze daadwerkelijke inze voor de ander in welke vorm dan ook een bijdrage is aan J< eigen menselijke ontplooiing Niet alleen het motief voor so clale aktie bestaat in het zg "goede doel", maar er is oo) nog wat anders aan de hand als mensen zelf op zoek zijn naar hun eigen geluk, naar echt persoonlijk menselijk leven en dat is overigens iets anders dan eigen rijkdom en welvaart, dat staat er diametraal tegen over! dan is er in ieder ge val een weg om dit te bereiken, als ze zich daadwerkelijk met andere mensen bezighouden dan ontdek Je dat vraag en ant woord spel, dat levensnoodzake lijk is voor iedere mens. Chr. L. M. Hoogewèegen studentenpastor Leiden. neer er een veel intensievere inter kerkelijke planning komt dan thans. En volgens mij werken de kerkgenoot schappen, ook bij nieuwbouwplanning tegenwoordig nog maar al te vaak langs elkaar heen. Overigens zouden voor een dergelijke planning gegevens uit onder meer de volkstelling onmis baar zijn," constateert hij. „In ver band met een mogelijke golfbeweging in de doorstroming centrum-buiten wijk vice-versa moet sluiting van een kerk in de oude stad zorgvuldig wor den overwogen. Men moet niet meteen alle schepen achter zich verbranden. Wanneer mogelijkerwijs over 'n aan tal jaren de binnenstad weer meer 'n woonfunctie krijgt moeten de ker ken er een pied-a-terre hebben." Stuit kerksanering vaak bij gemeen teleden of parochianen op weerstan den ook by kerknieuwbouw is het veel al moeilijk nieuwe zaken door te voe ren. De heer A. A. Croes, bouwkundig adviseur van 't bisdom Utrecht: „Om de bouwkosten zo laag mogelijk te houden adviseren we wel eens om in nieuwbouwwijken kerkeü te bou wen zonder toren en zonder klok. Dat laatste ook omdat veel omwonenden bij ons steen en been klagen dat ze zondagochtend door zo'n kerkklok uit hun bed worden gebeierd. Die kerk klok heeft uitsluitend nog een symbo lische betekenis. Iedereen heeft toch een horloge? Maar kost-wat-het-kost, men moet een toren hebben en een klokadlus de heer Croes. Herv. Gemeente: kerk 10 uur: Dr. P. tthelm. afscheid 11.45 uur: lsche studentendlenst; 5 u: De Jong. 10.30 uur: Ds. A. J. De erk (Lage Mors weg) )r. K. E. H. Oppenheimer. (Koningstraat) 10 uur „Post. ierk (Driftstraat) 10 uur: van Achterberg, kerk (Montgomerystraat) uur: MeJ. J. E. Arentz; 7 i Poort. (Burggravenlaan) 10 .Eekhof. herv. (aula Asserstraat) Ds. J. HeldLnga, Haarlem, onne (Breestraat) 10.30 feur A. Malaise. Ziekenhuis 10 uur: ds. Un Malssen. Jhuis (Houtlaan 55) 10.30 H. W. Hemmes. Jlaats Levendaal (Leven- 130 uur: samenkomst. Vredeskerk 10 uur: D. v. d. Starre-Oldeman uit (ten. ■De Goede Herder" (Oude 10.30 uur: Dhr. A. Faas. fcrk. IIS- - 10 u. ds. Hortenslus; 0U is. Bovenberg. (Dienst met Wenden met medew. van lei' knds Chr. Mannenkoor), erk ïo u. ds. Ykel, Vrou- r. 5 u. ds. Hortenslus. —9 u. ds. P. Huls- burg, 5 u. ds. Brederveld. - 10.15 u. ds. P. Huis- fcn „Jeugdhaven" 10 u 1 Ds. De Heer: 10 u. "Het K' de heer Verheul, erijn", Valeriusstraat 73 eugddiensten voor de lage- ■ugd. (vrijgem.) 10 en 5 u. Haar («.A.). -10 en 4.30 u. ds. Boogaard |gm' 0ude R1Jn 3 10 u- Kerk Cronestelnkade lis. Hells 10 u helllgendlenst en wlosslngssamenkomst. Kerk 10 en 5 u. ds. Car- Rem. Gem. 10 u. ds. *e dienst. Jf* -iteenschuur 6, 10.30 lUderbeek Gem Middelstegrt. 10 tri d. Sande 5 u. geen diens 'Herk (Vreewljkstr.) 10.3 P HM. Kerk 10.15 u. ds. J. H Antonlus (zat.av. 7 uur) p1» '12.l5en 7 uur. Haagse Schouw zat. av. 7, 8.30, 9.30, 11.30 en 6.30. Hartebrug (zat. av. 7 u.) 8, 9, 10.45, 9.30 en 11 u. en 6.30 u. Bijkerk Tim straat 9.30 en 11 u. Leonardus (zat. 7 u.) 8, 9, 10.45, 12,'6 en 8 u. Petrus- parochie (zat. 7 u.), 9, 10.30, 12 en Studentenparochie zat. av. 7 u. in Lo- dewijkskerk zondag 11.45 u. in Hoog landse kerk. Herensingel (zat. av. 7 u.) 8, 9.30, 11, 12.15 en 6.30 uur. Lodewijkskerk (zat. av. 7. u.) 8.30, 9.45, 11. 12.15 en 6 uur. Aarlanderveen Herv. Gem. 10 u en 7 u. ds G. van Hoegee. Geref. kerk 9.30 u. ds. J. Bos te Houten; 7 u. ds. J. E. Booy te Llnschoten. Rem. Geref. Gem. Geen opgaaf ontvangen. RK. Kerk (zat. 7 u.) 7.30 en 10.30 u. Dorp huis Ter Aar Aardam 9 en 12 u. Alphen aan den Rijn Herv. Gem. Adventskerk Julianasoraat 10 u. ds. M. Hanemaaijer; <L80 u. ds. P. A. J^efe- sk< dienst; 6.30 u. Open Deurdlenst ds. ber. Kruiskerk Gouwsluis 6.20 u. Zang A. Bodaan te Amsterdam. Opstandings- kerk Prinses Marljkestraat 10 u. ds. P. A. Lefeber; 6.30 u. ds. G. C. Post te Leiden voor de G.B. Gebouw Nabij van Lennepstraat 10 u. Jeugdkapel de heer Hogeweg; Zaal Opetandingskerk Prinses Marljkestraat 10 u. Jeugdka pel de heer Scholten. Martha-Stlchtlng "Rijnoord" 10.30 u. de heer S. v. d. Landt te Wassenaar. Oudshoornseweg 10 u. ds. G. Cadée. Hervormde Sions- kerk Hooftstraat 9.30 u. ds. H. Koud- staal; 6.30 u. In Oudshoornsekerk ds. J. H. Cirkel te Bodegraven. Goede Herderkerk Ten Harsemstraat 9.15 u. ds. N. J. M. Hoogendljk. Gebouw On derweg Lijsterlaan 10.30 u. Interkerke lijke Jongerendienst (1216 Jaar) Ka pelaan de Graaf te Waddinxveen met combo Jan Vonk. "Het Kasteel" Veld- bloemweg 10.30 u. ds. S. W. Verploeg. Aula Morgensterschool Parelstraat 6 u. ds. O. Cadée. J. F. Kennedeyschool Luplnenslngel 11.15 u. Zondagschool. Geref. Kerk Maranathakerk Raad- hulsstraat 10 en 6.30 u. ds. Fr. de Jong Salvatorikerk W. de Zwijgerlaan 10 u. en 6.30 u. ds. A. Borman. De Goede Herderkerk 10.30 u. ds. G. O. N. Veen- hulzen; 6.30 u ds. SJ. Tlemersma te Zwammerdam. Kasteel Rldderveld te 9.15 u en 5 u. ds. J. Vos v.dm. Bedie ning Heilig avondmaal n.m. Heilig Avondmaal en Dankztgglng. Geref. Kerk (Vrijgemaakt) 9 u. Leesdienst, 7 u. ds. H. W. Ophoff. Chr. Geref. Kerk Jeruzalemkerk Grljpenstelnstraat 9.30 en 5 u. ds. P. Sneep. Oud Geref. Gem. Kerkgebouw Hooftstraat 240 9.30 u. en 4 u. Lees- dlensten. Rem. Geref. Gem. 10 u. ds. Post- ma, 6.30 u. ds. Koekkoek. R.K. St. Bon'facluskerk (zat. 7 u.). 8.30. 10 en 11.30 u. R.K Plus X Kerk (zat 7 u.) 7.30. 9. 10.30, 11.45 en 5.30 u. Parochie Alphen Rldderveld Bis- schopbekkerschool Polluxstraat (zat. 6.30 u.) 8.45 en 11.15 u. Abbenes Herv. Gem. 9.30 u. ds. J. J. Ruitenberg. Benthuizen Geref. Gem. 9.30 u. leesdienst, 3 u. student Rietdijk (woensdag 9.80, 2.30 en 7 u. ds. Hen koop te Moerkapelle. Bodegraven Herv. Gem. 't Anker 9 u. ds. J. H. Cirkel; 10.30 u. ds. Cir kel (H. Doop); 6.30 u. ds. W. Verploeg Oudshoorn, oalvatorkerk 10 u. ds. W. Balke (H. Doop); 6.30 u. ds. W. Glas houwer. Driebergen. Betnlehemkerk 9.30 u. ds. J. Bogaard. Woerden (H. (H. Doop); 6.30 u. ds. W. Balke. Geref. Kerk 10 u. ds. L. Buitenhuis; 6.30 u. ds. B. J. F. Schoep. Nleuwer- brug 10 u. ds. Schoep; 6.30 u. ds. Bui tenhuis. Geref. Kerk (vrijgem.) 9.30 u. lees dienst; 15 u. ds. Scnolte. Geref. Gem.: 10 en 6.30 u. leesdienst. Evang. Luth. Gem: 9 u. dr. Gerh. Huls Evangelisatiekring: 10 u. eredienst en 6.45 u. dhr. A. Rozendal Boskoop Herv. Gem. 9.30 u. ds. A de Leeuw; 6.30 u. ds. A. P. van der Made, uit Rotterdam. Maranatha-ma- vo, 11 u. d6. A. de Leeuw; Geref. kerk, 9.30 en 5 u. ds. C. van der Tas: Chr. Geref. kerk, 9.30 en 4.30 u. ds. L. Kleisen uit Utrecht. Geref. Gem. 9.30 u. leesdienst en 7 u. ds. H. Rljk- sen uit Gouda. Vrljz. Prot. 7 u. in Rem. Kerk, de heer P. v. d. Laarse; Evan gelie „Nieuw Leven". 9.30 u. in „Con cordia", pred. Th. Verwoerd; Verg. v. gelovigen, 9.30 en 5 u. In „Concordia" pred. Th. Verwoerd; Verg. van gelovi gen. 9.30 en 5 u. samenkomst in lokaal Nleuwstraat 27; Volle evangelie kapel „Bethel", 9.30 u. de heer Modderkolk; R.K. Kerk (dorp) (zaterdagav. 7 u.), 8.45, 10, 11.30 u. Ontmoetingscentrum Snijdelwijk (zaterdagmiddag 5.30 u.). 9.30 u. Hazerswoude Herv. Gem. 9.30 u. ds. L. Boer. 6.30 u. ds. A. M. Linden- burg te Ter Aar. Geref. Kerk 10 en 5 u. ds. Brink. R.K. Kerk St. Bernardus Jndijk izat. 7 u.) 9.30 en 11 u. R.K K.erk St. Michael Rijndijk (zat. 7 u.). 9 en 11.30 u.; R.K. Kerk Dorp (zat 7 u) 8, 10 en 11.30 uur. Htllegom: Herv. Gem. 10 u. ds. D. Rljpma, van Eindhoven; 7 u. Jeugd dienst Geref. Kerk: Dorpshuls Venne- perweg 10 u. dhr. W. J. Sijthof, van IJmuldcn. Geref. Kerk: 10 u. ds. W. H. Pouwels; -7 u. gecomb. Jeugd dienst met Herv. Jeugd; Chr. Geref. Kerk 10 u. ds. Seggelink. te Nleuw- Vennep; 5 u. Dlensc des Woord. R.K Kerk St. Martlnus (zat. av. 7 u.) 8.30, 10. 11.30. 12.45. 5.30 en 7 u. St. Jozef (zat. av. 7 u.) 8.30, 10. 11.30 en 5 u. Hoogmade: Herv. Gem. 10 u. ds. P. Schoonenboom. R.K. Kerk (zat. 7 u.). 9 en 11 u. Kaag: Herv. Gem. 10 en 7 u. ds. H. B. van 't Hoff R.K. Kerk (zat. 7 u.). 8. 10 en 7 u. Katwijk aan den Rijn Herv Gem. Dorpskerk 10 u. ds. Vink Katwijk aan Zee; 6 u. ds. Van Roon Katwijk aan Zee, Ontmoetlngskerk 10 u. ds. Van Ieperen Katwijk aan Zee; 6.30 u. ds. Irik Oegstgeest. School Narcisstraat te 10.30 u. heer Groenendijk, Schevenln- gen. Geref. Kerk 9.30 u. ds. De Vries Katwijk aan Zee; 5 u. ds. Halsema te Katwijk aan Zee. R.K. Kerk (zat.av 7 u.) 9.30 en 11.15 u. (N.C.J.) 6 u. Katwijk aan Zee: Herv. Gem. Nieu we Kerk 10 u. ds. D. Bouman. em. u. ds. H. van Nle] van Scheveningen, pred. 6. U. DS. A. Vink; Oude Kerk 10 6 u. ds. C. van den Bergh. Ichthuskerk 10 u. ds. Jac. de Vos, 5 u. ds. W. Vroeglndewey. Pnlëlkerk 9.30 u. ds. C. van den Bergh, 6 u. ds. W. Kool; Gr. van Prlnstererschool 10 u. hr. J. Vink te Katwijk. Zeehospitium 8.45 u. Geref. dienst; Wijkgebouw "De Hoeksteen" 10 u. Dovendienst. Ziekenhuis "Over- duln" 2 u. ds. J. G. van Ieperen. Geref. Kerk Vredeskerk 10 u. ds. D. H. Elderman; 5 u. ds. R. de Vries; Triumfatorkerk 10 u. ds. G. van Hal sema 5 u. ds. D. H. Elderman. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 u. ds. H. C. van der Ent. Geref. Kerk (Vrijgemaakt) 9 en 7 u. kandidaat B. Meyer, van Kampen. Geref. Gem. Remisestraat 10 en 5 u. ds. van der Bijl. Koudekerk: Ned. Herv. Gem. 10 u. en 7 u. ds. J. Th. W. Quak. Gereform. Kerk 10 u. ds. H. J. Swlerts; 7 u. ds. AE. v. d. Woude, Llsse. RK Kerk (Ver enigingsgebouw) 10.15 u. Leiderdorp: Herv. Gem. Dorpskerk 9 u. ds. G. van Loenen (geref. Dienst) 10.30 u. ds. J. P. Honnef (herv. dienst) 6.30 u. ds. J. P. Honnef (gem. D.). Scheppingskerk 9.30 en 11 u. ds. J. A. van Netten. Geref. Kerk Scheppings kerk Morgendiensten: zie herv. gem. 5 u. ds. G. van Loenen. RJC. Kerk (zat. av. 7.30 u.) 9. 10.30 en 12 u. Leimulden Herv. Gem. 9.30 u. ds. J. H. de Vos, 4.30 u. ds. D. Braam Ge ref. pred. te Haarlemmermeer Jeugd dienst. Geref. Kerk 9.30 u. ds. Jos. G. Los; 4.30 u. Jeugddienst ds. Braam te RIJsenhout. R.K. Kerk (zat. 7 u.), 7.30 9.30 en 11.15 u Llsse: Herv. Gem. Grote Kerk ds. J. van der Velden. Bed. H. Doop 7 u. ds. H. G. Oostlnga; Helvetlakapel 10 u. ds. H. G. Oostlga. Geref. Kerk 10 en 5 u. drs. AE. van der Woude; Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 u. ds. D. H. Blesma, van Veenendaal; Gereform Gem. 10 en 4 u. ds. W. Suyker; Geref. Kerk Vrijgemaakt 10 en 4.30 u. ds. J. J. Verleur; Oud Geref. Gem. 9.30 en 3 u, Leesdlensten. Ned. Prot. Bond g. dienst; Aktie Kruistochten Nederland Maandagavond 8 u. ds. J. Grevandeel, 4.15 u. Jeugdbijbelclub in Welkom. In Gastenhuis Welkom. Bondstraat; PK. Kerk St. Agatha Parochie (zat. 7 u.) 10.15, 11.45 en 7 u. Dep?ndance Poelpolder Flamlngoschool aan de Zwa luwstr. (zat. 7 u 9 en 11.30 u. Maria- Parochle (zat. 7 u.) 8.30, 10.30, 12 en 15.30 u. Eng: lbewaarders-parochie te (zat. 7 u.) 8.45. 7.30, 10 45 en 7.45 u. Nieuwkoop Herv. Gem. 10 u. ds. Abelsma te Wateringen; 6.30 u. ds. G. van Doorn. Gerei. Kerk 10 u. H. Post te Oegstgeest; 6.30 u. ds. J. Hartkamp te Hdltgom. Chr. Gereform. Kerk 9.30 en 6.30 u. ds. J. v. d. Vlies te Nieuwpoort (H.A.). Rem. Geref. Gem Geen opgaaf ontvangen. R.K. Kerk (zat. 7 u.) 7.30, 9, 10.45 en 7 u. Nieuw veen: Herv. Gem. 9.30 u. ds. Joh. Stehouwer te Alphen aan den Rijn. 6.30 u. ds. J. G. van Ieperen te Katwijk aan Zee. Geref. K.rk 9.30 u. ds. A. C. Kersten te Den Haag. 2.30 u. ds. K. Feenstra te Amstelveen. R.K. Kerk (zat. 7 u) 10.45'en 5 uur. Noordwljk-Blnnen: Herv. Gemeente (in Ger. Kerk, Vlnkenlaan 10.30 u. ds. D. Keunlng; 7 u. dr. J. G. B. Jansen. Keu- War- De Vonk (Boerenburg) 7 u ds. D. I ning. Geref. Kej-k 9.15 u. ds. C. 1 ner (bidstond gewas en arbeid 5 u. ds. B. Bouma. Van den Berghstichting 11 u. ds. C. Warner. Ned. Prot. Bond, Lindenplein 10.30 u. ds. MR. D. G. Hoevers (Den Haag) RK Kerk (zat. av. 7 u.) 8, 9.30, 11 en 12 u. Noordwijk aan Zee: Herv. Gemeen te, Hoofdstraat 10 u. dr. J. G. B. Jan sen. De Rank, Golfbaan 5 u ds. D. Keu nlng. Geref. Kerk 10 u. ds. B Bouma, 5 u. ds. C. Warner. Sole Mlo 9.30 u. ds. J. Snoey (Katwijk aan Zee) Herv. Ger. Evangelisatie 10 u. ds. A. van Eijk (Gouda) 7 u. ds. W. Vroeginde- welj (Katwijk aan Zee). RJC. Kerk (a av. 7 u.) 9, 10.30, 12 en 7 u. NoordwIJkerhout Herv. Gem. 10 u. ds. H. Leysen uit NoordwIJkerhout, 10 u. in De Zllk, aula r. k. meisjes school ds. J. Streefland. RJC. St. Jozef (Zat. av. 7 u.) 7.30, 8.45, 10.15, 11.30 en 7 u. R.K. St. Viktor (zat. av. 7 u.), 8. 9.30, 11 en 6 u. R.K. H. Hart van Jezus in de Zllk, (Zat. av. 7 u.) 8.30 10 en 11.30 u. Oegstgeest: Herv. Gem. (Groene Kerk) 10.30 u. ds. J. Irik (Pauluskerk) 10 u mevr. G. I. de HeerBerkhof in het (Gemeentecentrum). 7 u. zie Geref Kerk. Vrljz. Herv. (Gemeentecentrum 10.30 u. ds. M. J. Wagenvoorde. Ge ref. Kerk 10 u. ds. W. E. Verdonk (gem. dienst) 7 u. ds. Heemskerk. Ge ref. Kerk (vrijgemaakt) 8.30 en 3 u. ds. J. v. d. Haar (H.A.) R.K. Kerk (zat. av. 7 u.) 9. 10.30. 12 en 6 u. Bo- naventurakapel (zat. av. 6.30 u.) 8. 10 en 11 u. Haagse Schouw (zat. av. 7 u.) 9.30. 11.30 en 6.30 u. Oude Wetering: Herv. Gem. 9.30 u. ds. Lalleman. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 u. ds. F. Pijlman te Katwijk aan Zee. Rem. Geref. Gem. 10 u. ds. E. J. Kul- oer te Haarlem. R.K. Kerk (zat. 7 u.) 8.15. 9.45 en 11.30 u. Rljnsnterwoude: Herv. Gem. 9.30 en 7 u. ds. T. Oostenbrug. Chr. Geref. Kerk 9.30 u. Dienst des Woords. 2.15 u. ds O. Bouw te Scheveningen. RJC. Kerk (zat. 7 u.) 7.30. 9.30 en 11.15 u. Rijnsburg: Herv. Gem. (Grote Kerk) 9.30 u. ds. Van Gosllga, 5 u. ds. L Kievit te Gouda (Bethelkerk) 9.30 u. ds M. J. J Bontlng. 5 u. ds Van Gosll ga. Geref. Kerk: Petrakerk 9.30 en 5 u. ds. v. d. Linde. Immanuëlkerk 9.30 en 6 u. ds. Baayen. Maranathakerk 9.30 en 5 u. ds. Bijleveld. In alle diensten viering van het Heilig Avondmaal In de middagdiensten nabetrachting. Geref. Kerk (vrijgemaakt) 10 en 5.15 u. ds. K. Deaaens. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 u. ds. De Vries. RJC. Kerk tuinbouwschool (zat. 7 u) 10.30 u. Sassen helm: Herv. gem. 9 en 10.30 u. ds. A. Westra; 6.30 u. ds. J. Barn- hoorn. Geref. Kerk 10 u. ds. H van der Berg (H. Avondmaal) 5 u. ds. J. D. te Winkei (H. Avondmaal). Chr. ge ref. kerk 10 en 5 u. ds. L. S. den Boer; Ned. Prot. Bond 10.30 u. ds. H. N. Bierman te Breda. R.K. Kerk (zat. av. 7 u.) 9.30. 11 en 5.30 u. Valkenburg: Herv. Gem. 10 en 6.30 u. ds. G. Zonneveld. Geref. Kerk 9 en 6.30 u. ds. Lljesen (HA.). Gereform Kerk (Vrijgemaakt) 8.30 en 3 u. ds. C J. Breen. Voorhout: Herv. Gem. 10 u. ds. Hoo- genkamp 7 u. Communy-slnglng (r.k en Herv. Kerkkoren Voorhout en zang- rsp SJar Hasjsaloom (zangers van vrede) Voorhout. R.K. Kerk (zat. 8 en 7 u.) 8. 10.80, 11.45 en 5.30 u. Voorschoten: Herv. Gem. (Dorpsk.) 10 u. ds. De Jong te Lelden. 7 u. d.-, Meijering (Rijndijk) 10 u. ds. Mete ring (Aula Noord Hofland) 9.45 u. ds C. van Buuren te Wassenaar (Hulp en Heil) 10 u. ds. Verheule. Geref. Kerk 9, 10.30 en 5 u. da. Reedijk Gereform. Kerk (vrijgemaakt) 9.30 en 3 u. ds. J Blokland. Rem. Doopsgezinde Kring (Cultureel Centrum) 10.30 u. dr. A. W Cramer. R.K. Kerk St. Laurentlus Pa rochie (zat av. 7 u.) 8.30, 10,30 en 12 u Moeder Godsparochie (zat. 7 u.) 8.30 10.30 en 11.30 u. Aula Nrd Hofland om 11.30 u. Waddinxveen: Herv. Gem. Brug- kerk 9.30 u. ds. D. van Vliet, 6.30 u. ds. A. Goober te Delft. Wijkgebouw: 9.30 u. ds. J. v. d. Heuvel, é.30 u. ds. W. C. Hovlus te Ede. Bethelkerk 9.30 u. ds. L. A Klootwijk te Ede, 5 u ds. D. van Vliet. Immanuelkerk 9.30 uur. D6. N. J. Flink, 7 u. ds. J. A. Peters te Den Haag. Geref. Kerk, Kruiskerk: 9.30 en 5 u. ds. B. Koekkoek (HA) Ont moetlngskerk 9.45 u en 5 u. ds. D. J. Modderaar (HA) Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 u. ds. A. P. Verloop. Oud Geref. Gem. in Ned 10 en 6.30 u. Leesdienst. Rem. Ger. Gem. 10 u. ds. G. A. Hooykaas. Warmond: Herv. Oem. 10 u. ds. J. G. v. Panhuizen uit Den Haag; 7 u. ds. F. A. L. Franken uit Woubrugge. R.K. Kerk (zat. av. 7 u.) 8, 10 en 11.30 u. Wassenaar: Herv. Gem. Dorpskerk: 10 u dr. Th. C. Frederlkse. 4 u. ds. C v. d. Bergh (Katwijk aan Zee) 7 vlk. Th. Hulst Klevietkerk 10 u. dr. P. D. Tlalsma, Epe .Messlaskerk 10 uur ds. J. A. G. van Zanten. Dorpscen trum 9.30 u. ds. W Vroeglndewey. Kat wijk. Geref. Kerk Bloemcamplaan 10, u. ds B. J. A. Streefkerk (Den Haag) 5 u. ds. B. ter Haar, Rotterdam. Ned. Prot. Bond Lange Kerkdam 10.30 u. dr J van Glndoever, Hilversum. R.K. Doop vond van Leidse Hartebrug- kerk cFoto Holvast). Kerk H. Joseph (zat. av. 7 u.) 7.80. 8.45, 10.80, 12.16 en 7 u. Wllllbrordua (zat. av. 7 u.) 8, 9.30, 11, 12.15 en 5 u. Goede Herder (zat. av. 5 u. 8.30, 10 en 11.30 uur. Woubrugge: Herv. Gem. 9.30 u. ds» Frauken; 6.30 u. ds. De Vries Scheve ningen (J.d.). Geref. Kerk 9.30 en 6.30 u. ds. Schouten, Heemstede. Ned. Prot. B^nd: 7 u. O. Raedthuys: Ds. Suit, Den Haag. Zevenhoven: Herv. Gem. 9.30 u. ds. J. Reljenga. Geref. Kerk 9.30 en 7 u. ds. K. Vegter te Oegstgeest. R.K. Kerk (zat 7 u.) 7.45, 9 en 10.45 u. Zoeterwoude: Herv. Gem. 10 u. ds. Schock, 7 u. (Jeugddienst) ds. Westra m.m. v. Loor. RK. Kerk St. Jan Zuld- buurtseweg (zat. 120 u.) 7.30, 9 en 11 u. R.K. Kerk St Alislus (zat 7 u.), 7.30. 9. 10.30 en 11.30 u. RK Kerk Meerburg (zat 7 u.) 8.45, 10.30, 12 «a 6 uur. Zwammerdam: Herv. Oem 10 en 6.30 u ds, D. Goudzwaard. Gereform. Kerk 10 u. en 6.30 u. ds. SJ. Tlemers ma (H.A.). Rem. Geref Gem Geen op gaaf ontvangen R.K Kerk (zat 7 u.) i.10, 11.30 en 6.30 u.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13