J2 raullisme wil de laatste aatjes uilen NOORDIERSE PREMIER WAARSCHUWT President Nixons Vietnam-beleid en de verkiezingen van het volgend jaar SJEIK MOEDJIB: OOST-PAKISTAN BEDREIGD DOOR VOLKERENMOORD Doebtsek zou als monteur werken [tieke kopstukken actief bij komende gemeenteraadsverkiezingen Voor zinloze wraakacties Basis in Laos ingenomen Doodstraf voor ex-leider van communisten in Indonesië Ommezwaai in West-Pakistan wij tonen de kollektie Van Besouw tapijt Jan Bentveld Jr. 12 MAART 1971 LETD9CH DAGBLAD PAGINA (Van onze correspondent) [JS Na de presidentsverkiezingen van 1969 en voor Ide kamer in 1972 zullen, bij wijze van tussenstation, de en stemgerechtigde Fransen beide komende zondagen ns ter stembus worden genood. De besturen van bijna lemeenten (waarvan de overgrote meerderheid uit niet in de kerktoren, de school, de bistro en de mestvaalt I zullen bij deze gelegenheid worden vernieuwd. Wan- bmende zondag, volgens de Franse spelregels, geen en- |st bij de eerste worp al een absolute meerderheid in de [zal hebben gesleept, volgt de week daarop een tweede algemeen gesproken pleegt gemeenteraadsverkiezingen, Itiek gesproken, niet zo vre- te tillen. Op het eerste met het al of niet door een waterleiding over en- ieters, de aanleg van een of de verbouwing van een il dan ook weinig filosofi- letafysieke dogma's of be- verhoop gehaald te hoeven !n dat is dan ook wel weer ie in 'n bijzonder de gaul- de vooravond van deze ver doen horen, die volgens hen ir capabele administrateurs ■raten te produceren zouden lijk te zijn, klinkt die mu- vals. In de eerste plaats al iet feit dat alle gaullistische kamerleden en andere collectief in de strijd heb- ien. Wat bevreemding wekt i enkele openbare beleids- :euze van politiek gewicht irkiezingen betrokken be- Gecamoufleerd listische deelneming vol- weer eens gecamoufleerd: ling van „gemeentebelan- naam der „republiek" of de „meerderheid". De ge in en vooral de verkiesbare irszetels vormen de enige >r in de Vijfde Republiek Misten (nog niet beheersen. Cljroot deel verkeert nog in Jlfcn (vaak) a-politieke nota notaris, de pastoor, de vee- ti hereboer) dan wel van so- radicalen en communisten, begrijpelijk dat de gaulliste latsen wel graag zouden Wanneer dat niet lukt voor de gaullisten die aan i]d immers niet als zodanig lelgenomen, nog niet zo veel iverboord en blijft officieel 16 nning van hun tegenstander ban te verwaarlozen. Maar men f :er van zijn, dat de gaullis- vlieger wèl mocht opgaan ;an hun zege ook politiek 1 weten te verkopen. En ook ID^onrechte, omdat dan bewe- Jn, trots de afwezigheid van De Gaulle, dat het gaullis- GS Men de grote centra daad wortel heeft geschoten. 191 Kansen en nu de kansen? verdeeld, Jelijk van een „open strijd" kan worden. De vorderin- richting van de eenheid zijn linkse partijen nog altijd lindend. Al slaan de commu- de socialisten zich vandaag luid kletsend op de borst om ergeleken bij de vorige ver uit 1965, vandaag in een antal grote steden eenheids ibben ingediend. Maar in de rest is van een links een- it nog weinig of niets te be- Omdat socialisten en vooral zich met regeringsgezinde tleven en zelfs gaullisten verbonden. Merkwaardiger- ïachten ze van zo'n politiek uurlijke combinatie een doel verdediging van hun be- lokale posities. Monster ver - eke ie niettemin rechtstreeks in- egen het beginsel der veelge- luidelijkheid, dat nu voor- e „sociologische meerderheid B" om ook Francois Mit- te spreken ook nog tot leke meerderheid om te lei- met de pogingen van Jean- Servan-Schreibe die zich f geleden in het kamp der els de nieuwe sterke man "de, om in naam van de „re- macht" alle niet-gaullisten persoon en tegen de re- verzamelen en te mobili- 'erd slechts een politiek wen kindje ter werelo Teleurstelling Door Frank Onnen schip verlaten. Zonder die deserteurs met ratten te vergelijken en te willen zeggen dat het gaullistische schip nu zinkende zou zijn, is sinds een aan tal weken dan toch wel tenminste dui delijk geworden, dat het post-gaullis- me (of „Pompidolisme") géén aan spraak meer kan maken op de mys tiek der nationale eenheid, waaraan het sedert dertig jaar zijn levenssap en voornaamste kracht had ontleend. Ook binnen de eigen rijen beginnen, met oud-minister Jeanneney toch wel steeds meer gaullisten in te zien, dat het gaullisme zonder De Gaulle zich zelf langzaam overleeft. Het „Pompi dolisme" wordt zo met toenemende duidelijkheid een synoniem voor con servatisme, waarin het ultra-rechtse element, onder aanvoering van par tijsecretaris Tomasini, dan boven dien nog geleidelijk aan terrein wint op de liberalere krachten waarop pre mier Chaban-Delmas zijn zinnen en hoop had gevestigd. Naar rechts Voor het eerst beleeft Frankrijk deze zondag dus verkiezingen zonder dat de zware slagschaduw van De Gaulle over de stembussen valt. Van af 1958 had die schaduw ten gevolge gehad dat een kwart van het com munistische en een nog veel ruimer percentage van het overige linkse electoraat, zijn hiel niet langer bij de oude partijen, maar bij de gene raal zou zoeken. En twee Jaar gele den hielp datzelfde fenomeen George Pompidou, dankzij de verholen steun der communisten bij de tweede ronde nog aan een overwinning op zijn ri vaal Alain Poher. In die twee Jaar is er echter weer heel wat water door de Seine gestroomd, en heeft presi dent Pompidou de gaullistische erfenis toch wel duidelijk wat naar de rech tervleugel verschoven. En het is die laatste operatie die nu best wel eens de ware politieke inzet van deze ver kiezingsstrijd zou kunnen worden. Indien zijn links of liberale vleugel de gaullistische aanhang niettemin tróuw mocht blijven, dan heeft presi dent Pompidou althans electoraal ge zien, een goede neus gehad en zal hij niet zonder vertrouwen de beslissende kamerverkiezingen van '73 tegemoet kunnen gaan. Maar als hij met zijn koers van rechts-richten verkeerd heeft gegokt, dan zullen Vermoedelijk vooral de communisten in hun vuistje en ook in het openbaar lachen om er met de vetste kluif vandoor te kunnen gaan. BELFAST (Ruter) De Noord- ierse premier Chicester-Clark heeft gisteren gewaarschuwd tegen onbe suisde reacties op de executie van drie Britse militairen van een Schots regiment dat in Ulster de orde moet handhaven. In het parlement zei hij te hopen dat „verschrikkelijke gevol gen als wraak en een kettingreactie daarop zullen uitblijven". Van militaire protestantse zijde is inmiddels geëist dat de vrijwillige polite, de B-specals die bij het be- SAIGON (AFP) De Zuidviet- namese troepen in Laos hebben gis teren de Noordvietnamese basis Taloeang op 10 km ten zuiden van Tsjepone ingenomen. Tevoren was de basis 24 uur door bommenwer pers bestookt, waarna de Zuid- Vietnamezen zonder gevecht konden binnenrukken. Wel wordt de inge nomen basis nu door raketten be stookt en zijn Noordvietnamese tanks in de buurt verschenen. In de resten van de basis hebben de Zuidvietnamezen de lijken van 471 Noordvietnamese soldaten ge vonden. Negen tanks en negentien Russische vrachtwagens waren ver nietigd, aldus generaal Pham Van Phoe, de opperbevelhebber van de divisie. Ook is een ondergrond zie kenhuis met 120 bedden aangetrof fen. gin van de onlusten in Ulster ontwa pend werd haar wapens terug zou krijgen. Verder zouden verdachte lei ders van het Ierse Republikeinse Le ger (IRA) die men voor de executie verantwoordelijk acht, zonder vorm van proces achter slot en grendel moeten worden gezet. Woordvoerders van de rooms-katholieke minderheid hebben nu echter al gewaarschuwd dat deze maatregel het verzet van de bevolking alleen maar zou versterken en dat duizenden r.-katholieken di recter en openlijker dan voorheen de IRA zouden steunen. Behalve dat de moord op de drie Britse militairen opnieuw de roep van de militante protestanten naar harde maatregelen heeft aangewak kerd, ageert men van die zijde nu ook tegen de regering Chicester- Clark. Naast ds. Ian Paisley heeft nu ook een ex-minister William Craig het aftreden geëist van de re gering Chicester-Clark. Craig meent dat de regering de steun van de be volking heeft verloren. Zij zou moe ten plaatsmaken voor een andere die streng zal optreden tegén ordever stoorders. Het hoofd van de Noord- ierse veiligheidsdienst John Taylor meent dat krachtiger optreden tegen de IRA onvermijdelijk zal zijn. Hij wil dat de Britse soldaten onmiddel lijk terug schieten als sluipschutters van het Ierse Republikeinse Leger op hen vuren. De Britse regering die verantwoor delijk is voor de handhaving van de orde in Ulster staat echter afwijzend tegenover maatregelen die op onder drukking lijken. Ook is de Conser vatieve regering van Heath niet van plan overijlde stappen te doen. De moord op de Britse soldaten is ook veroordeeld door premier Jack Lynch van de Ierse republiek. De drie slachtoffers van de executie in Ulster waarvoor het Ierse Republikeinse Leger verant woordelijk wordt gesteld v.l.n.r.: de 23-jarige Dougald McCaughey en de broers Jospeh (18) en John McCraig. Een 19-jarige andere broer van John en Joseph moest de avond van de moord op pa trouille. Hij had wel verzocht om met zijn broers mee uit te mogen gaan maar zijn commandant ver bood dit. De drie broers McCraig waren nog geen twee weken in Ulster. DJAKARTA (REUTER) Een speciale rechtbank in Djakarta heeft gister de voormalig secretaris generaal van de communistische jeugdorganisatie „Pemoeda Rak jat" ter dood veroordeeld. Het dood vonnis voor de nu 41-Jarige Soe- katno is uitgesproken precies vijf jaar nadat generaal Soeharto van de toenmalige president Soekarno toestemming kreeg de communis tische partij te verbieden. Soekatno werd in 1968 gevangen genomen op Oost-Java. waar onder de stad Blitar een Vietcong-achtig netwerk van tunnels werd ontdekt. De rechtbank achtte hem schuldig aan medeplichtigheid aan de mis lukte staatsgreep van 1965. onder mijning van het staatsgezag, het zaaien van vijandelijke gevoelens en onrust onder de bevolking en aan pogingen om de communistische partij opnieuw op te richten en een opstand tegen de huidige regering te ontketenen. Soekatno verklaadre tijdens het proces dat de staatsgreep van 1965 niet door de communisten was ge ïnspireerd, maar door „een groep re volutionaire legerofficieren, die een staatsgreep van reactionaire gene raals wilden voorkomen." Hij kon digde aan dat hij in hoger beroep gaat. DACCA (RTR) De Oostpaki- staan se politieke leider Sjeik Moed- jlboer Rachman heeft gezegd dat Oost-Pakistan wordt bedreigd met genocide (volkenmoord) en onthou ding van fundamentele mensenrech ten. Maar, zo vervolgde hij, de Ben galezen zijn vastbesloten tot de laat st* man te vechten om hun emanci patie te kunnen bereiken en als vTije burgers in een vrij land te leven. Het besluit van secretaris-gene raal Thant om het VN-personeel uit Oost-Pakistan te evacueren toont vol gens hem aan dat ook Thant inziet dat leven en eigendommen van de mensen in Oost-Pakistan worden be dreigd door de militairen. Sjeik Moedjib zei dat er nog iedere dag Westpakistaanse militairen worden overgevlogen naar Oost-Pakistan. "Oe Thant", aldus de sjeik, "zou zich moeten realiseren dat zijn ver antwoordelijkheid niet eindigt met de evacuatie van het VN-personeel want Oost-Pakistan wordt bedreigd met genocide en met ontzegging van de rechten van de mens aan 75 mil- Jong Oostpakistanen". TEL AVIV (AFP) Alexander Doebtsek, de voormalige lei der van de Tsjechoslowaakse communistische partij, werkt de laatste tijd als hulpmon teur in een metaalfabriekje in een Slowaaks dorp. Dit heeft een leider van de Israëlische links-socialistische "Mapam"- partij, Mordechai Oren, ver klaard. Oren was in Tsjecho- Slowakije tot verscheidene Ja ren gevangenisstraf veroor deeld in het proces-Slanskl, omdat hij een "Zionistische agent" zou zijn geweest. Oren werd later door de autoritei ten in Praag in zijn eer her steld en kon toen naar Israël vertrekken. Hij zegt nu uil „volkomen zekere bron" ver nomen te hebben dat Doeb tsek hulpmonteur is. "Honder den arbeiders en studenten zoeken hem als ware pel grims op. Doebtsek is in zijn dorp enorm bemind", aldus Oren. Jet Westduitse tijdschrift „Der Stern" zegt echter dat Boeb- tsek het toezicht op het onder houd van alle voertuigen en machinerieën van het minis terie van Waterstaat en Bos bouw in het gebied van Bra tislava heeft. Een feit is dat Doebtsek oor spronkelijk een opleiding voor monteur heeft gevolgd. De Pakistaanse luchtmaarschalk Asghar Chan heeft Karatsjl gewaar schuwd, dat Oost-Pakistan zich onge twijfeld van de rest van het land zal afscheiden als in de komende da gen de macht niet wordt overgedra gen aan de Awami-liga, die bij de verkiezingen van december Jl. de ab solute meerderheid in het nationa le parlement veroverde. Maarschalk Asghar Chan, die twee Jaar geleden een belangrijk aandeel had in de uitschakeling van de toen malige president AJoeb Chan, ver klaarde na een bezoek aan Dacca dat de oostelijke provincie zichmen taal" al heeft losgemaakt. Sjeik Moedjiboer Rachman, oefent in fei te al de bevoegdheden van staats hoofd uit. In West-Pakistan, zo werd donder dag vernomen, beginnen talrijke poli tieke leiders "om te zwaaien" en blijk te geven van steun aan de Awami-liga, speciaal aan haar hoofd eis: opheffing van de staat van be leg. De militaire leider van het land, president Jachja Chan, heeft naar verluidt Sjeik Moedjib een boodschap gestuurd. De inhoud daar van is niet bekend, maar de presi dent zou Moed Jibs antwoord willen afwachten alvorens zich naar Dacca te begeven, zoals hij heeft aangekon digd. ADVERTENTIE K Dit is een uitnodiging voor vormgevoelige mensen. Voor déze mensen werd het Van Besouw tapijt gemaakt. Omdat ze echt van onecht kunnen onderscheiden. En omdat ze een brede keu» verlangen in vorm en kleur. Benno Premsela heeft met zijn team het Van Besouw tapijt ontworpen. Hij ging daarbij beginselvast te wertv. Karaktervolle materialen werden verweven tot 'tapijtige' strukturen. Tot strukturen die reliëf geven aan materiaal en kleur. Als u belang stelt in kamer breed tapijt, moet u echt een» komen kijken. U bent van harte welkom en uiteraard tot niets verplicht. Interieurverzorging NIEUWE RIJN 24 LEIDEN (hoek Burgsteeg) WASHINGTON (GPD) Toen dr. Henry Kissinger nog geen adviseur van president Nixon was, in 1968, zei hij vaak tegen ingewijden, dat de meest doeltreffende Amerikaanse po litiek in Vietnam een beleid was, dat er op gericht zou moeten zijn om na een "redelijke periode" <2 of 3 Jaar) Indo-China na de terugtrekking van Amerikaanse troepen over te laten aan de communisten. Dat wil zeg gen, er moest geen duidelijk ver band gelegd kunnen worden tussen terugtrekking van de Amerikanen en een val van de regering in Saigon. Deze gedachtengang is de sleutel tot de huidige Amerikaanse politiek in Indo-China en verklaart ook de steeds weer herhaalde verzekeringen, voor al nu na de inval in Laos, dat het Zuid-vietnamese leger zijn mannetje kan staan en zelfstandig een invasie van Noord-Vietnam aan zou kunnen. Vergeten wordt dat het binnentrek ken van Laos door het Zuid-vietna mese leger zonder de bijstand van Amerikaanse luchtmacht niet alleen onmogelijk maar ook ondenkbaar zou zijn geweest. In de afgelopen maand hebben Amerikaanse helicopters en bom menwerpers 12.000 vluchten uitge voerd boven Laos om de Zuidvietna mezen in staat te stellen enkele ki lometers op te rukken. De Ameri kaanse regering grijpt echter de "successen" van voor 55 pet. afge sneden vijandelijke aanvoerroutes volgens de Amerikaanse opperbevel hebber generaal Abrams) en het "be zetten" van een door amerikaanse bombardementen al verwoeste stad, TJepone, aan als een bewijs van de zelfstandigheid van het Zuid-Vietna- mese leger en als een bewijs van het door Nixon geïntroduceerde "vietna- miseringsprogramma". Alle berichten van niet-officiële zijde, d.w.z. van min of meer in het geheim geïnterviewde Amerikaanse piloten die de luchtbrug naar Laos moeten onderhouden, duiden er even wel op dat het Zuidvietnamese leger geen leger meer zou zijn als de Ame rikaanse luchtmacht en artillerie geen medewerking verleenden (vice- president Ky van Zuid-Vietnam be klaagde zich dan nog over een ge brek aan medewerking van de Ame rikanen). Het moest dan ook worden aangenomen dat het "Vietnamise- ringsprogramma" van president Ni xon een mythe is, die de Amerikaan se regering nodig heeft om zich uit een lastig parket te redden, nl. de presidentiële verkiezingen in 1972. President Nixon kan moeilijk op veel sympathie rekenen, wanneer de regering-Thioe ten val gebracht zou worden, hetzij door het veranderde tij in de Zuidvietnamese politiek zelf, hetzij door een rechtstreekse overwinning van Hanoi in de stem bus. Nixon heeft zich daarom inge steld op een oorlogsbeleld dat het maximum aan gevechtsresultaten in Vietnam oplevert, met een minimum aan oppositie op het thuisfront van de anti-oorlogsgroepen en de vijan dige politici die president Johnson ten val brachten. Eerste vereiste Om dit te bewerkstelligen ontwik kelde Nixon en Kissinger de theorie, dat het een eerste vereiste was om het aantal sneuvelende Amerikaan se soldaten te verminderen, om de soldaten voor zover mogelijk naar huis te laten komen, en tenslotte om Hanoi niet de indruk te geven (en het thuisfront evenmin) dat Ameri ka zich gewonnen gaf. Een van de eerste resultaten van deze theorie was, dat het Amerikaan se volk werd voorgehouden dat het zijn taak in Vietnam had "vervuld", omdat het de Zuidvietnamezen in staat had gesteld „zichzelf te verde digen". Dit kwam in de praktijk neer op de "Vietnamiserlng" en de steeds weer geamendeerde „Nixon- doc trine". Om de Zuidvietnamese legers een schijn van macht en kracht te geven was het echter noodzakelijk elke dreiging van een mogelijke neder laag door Noordvietnamese troepen uit te schakelen, waarom werd be sloten Cambodja, na het vertrek van Prins Sihanoek en de installatie van een pro-Amerikaanse regering onder generaal Lon Nol, binnen te vallen. Amerikaanse troepen werden inge schakeld met de geruststellende me dedeling dat zij niet verder dan een aantal kilometers bestaande haat tussen Cambodjanen en Vietn i ne zen, niet ook over de tijdsduur van de aanwezigheid van de Zuidvietna mese troepen in Cambodja. Cambodja was echter niet meer dan een begin, want wilde men de Noordvietnamezen werkelijk uitscha kelen, dan diende men zich te con centreren op de aanvoerroutes uit het noorden die de Hanoi-acties in het zuiden mogelijk maakten. Het was inmiddels, ondanks tienduizen den bombardementen op de routes, gebleken dat het onmogelijk was dit netwerk van wegen vanuit de lucht uit te schakelen. Daarom werd beslo ten tot de invasie van Laos. President Nixon houdt het Ameri kaanse volk voor ogen dat de terug trekking van Amerikaanse troepen, dankzij de invasie van Laos, onge hinderd zal kunnen doorgaan, en het is vrijwel zeker dat hij werkelijk al les in het werk zal stellen om tegen het begin van zijn verkiezingscam pagne inderdaad te kunnen zeggen dat er niet meer dan 50.000 Ameri kaanse soldaten in Vietnam zijn, ove rigens twee keer zo veel als op het ogenblik waarop president Johnson de bombardementen op Noord-J/iet- nam begon. Het zal blijken dat deze 50.000 Amerikanen broodnodig zijn om het Zuidvietnamese leger bij te staan met hetzelfde soort luchtacties als waarmee het nu in Laos zijn "meer derheid bewijst". Waar de strategie van Nixon op neer komt, is het winnen van een militaire status quo door middel van een huurleger van volledig door Amerika uitgeruste en betaalde Zuidvietnamese soldaten, teneinde een Korea-achtige oplossing te berei ken waarbij Vietnam verdeeld zal blijven in noord en zuid. De huidige actie in Laos, en de steeds waar schijnlijker wordende aanval op Noordvietnamees grondgebied zelf door nominaal Zuidvietnamese troe pen, moet in dit licht worden gezien. Want het is de oplossing waarbij Nixon zichzelf een maximum aan succes bij de verkiezingen van 1972 kan verzekeren, en Amerika in zijn ogen en die van zijn aanhangers kan behoeden voor een "afgang", en waarbij de Verenigde Staten ein delijk (net zoals in Korea en Tai wan) een voet tussen de AzHns-he deur houdt. MR. H. L. LEFFELAAR

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9