DINK HEEFT GEZEGEVIERD Groep berooide Turken zwalkte met busje rond Als je maarM)ortrekker neemt Voortrekker, de gemakkelijke pijptabak Werknemer krijgt invloed in bedrijf )iagnose na mislukt gesprek: Twee poliopatientjes uit Staphorst overleden "Ik blijf in dienst van God' MEER RECHTOP HUUR- BIJSLAG Ruime meerderheid in Kamer: Illegaal in ons land Hogedrukstraal doodt man (21) JDAG 12 MAART 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 EN HAAG „De harde lijn van Udink heeft gezegevierd'*. uitspraak kon men veelvuldig horen in het kamp van A, D'66 en Politieke Partij Radikalen nadat gistermiddag end gemaakt was, dat het gesprek tussen de progressieve en rhristelijke combinatie was mislukt. PvdA-lijsttrekker Den was de eerste die het zei. diagnose werd gesteld na een vier uur durend overleg, dat reeks half één voor een beraad gen kring van de christelijken onderbroken. Voor die pauze, zo ulde D'66-aanvoerder Van Mier- ter, waren Goudzwaard (ARP) ran der Stee en Steenkamp (bei- IVP) geneigd tegemoet te komen de eis van de oppositiepartijen, olitieke leider van de ARP. mr. lesheuvel, had volgens hem de lljkheid open gelaten, dat hij de sitie tegemoet zou treden. Maar e pauze bleek CHU-lijsttrekker k het pleit te hebben gewonnen, drie christelijke partijdelega- legden zich vast op de uitspraak, dj zich het recht voorbehielden voor de verkiezingen niet aan andere partner te binden, j-voorzitter Vondeling onder - ite de rol van Udink nog eens •1 door te verklappen, dat de •lijk-historische lijsttrekker op ■slissende moment had gesteld: Ja" en „neen" zit nog een iweg". Vastleggen l.5( 45(1 85('„ m 701» 401»! 20(15, 101 half tien en half één is over één zaak gepraat: of de lelijke partijen zich voor de ver- igen wel of niet wilden vastleg- Bij het begin vah de vergade- zei KVP-voorzitter Van der „Wij willen een open program- sch overleg met u èn met de Als dat overleg met u of met 5q|VD succesvol is, is de volgende of en zo Ja, welke afspraken worden gemaakt; afspraken, partners ook na de verkiezin- linden". was de alinea uit de verkla- van Van der Stee waar de op- lepartijen zich de tanden op stuk Immers voor hen stond van 80( begin vast, dat onderhandelin- met de christelijken slechts zin wen als zij tot bindende afspri- zouden leiden over de hoofd- van een regeringsprogramma in lijst met kandidaten voor de laamste ministeries, n der Stee smalend: „Onze ge spartners wilden meteen met de itsformatie beginnen". Voor de kwam er toch enige tekening woordenstrijd. Uit de confes- hoge hoed werd daartoe op- twee-fasen-overleg getoverd, erste fase zou zich moeten be- tot een zuiver technische 60(fammavergelijking en een ver van eikaars standpunten, en op hardheid", zei Van der Na die oriënterende fase zou ise van de eigenlijke onderhan- gen moeten intreden. 7 5Q de gescheiden persconferenties floop van het mislukte beraad beide delegatie, dat zij een ïssie hadden gedaan. Udink zei g, dat men het toch wel een con- mocht noemen, dat de chris- b, e partijen bereid waren voor het an van de tweede fase te kie- b. met welke partner zij verder J,sten te onderhandelen: met de of met de „driedelige progres- 75( (partner." ndeling bestreed deze zienswij- 70(»Het zou toch dubbel spel zijn, le christelijke partijen met twee ners tegelijk onderhandelden", concessie van de progressie ven hierin bestaan, dat zij akkoord en met het „open karakter" van overleg in de eerste fase. Dat ;gen, voor het begin van deze zouden de confessionelen nog hoeven te zeggen, dat het uit- illjke doel was, te komen tot bin- e afspraken. door de christelijken aange- gde schorsing zou aanvankelijk iinuten duren, maar het was een uur later voordat voorzitter Von- igeen telefoontje kreeg: „U mag gkomen". Het progressief-confes- ele spiegelgevecht duurde toen ADVERTENTIF de nog een uur, voordat de ongeboren „grote coalitie" al weer stierf. PPR- voorzitter Erik Jurgens: „De chris telijken begonnen opeens hun papie ren bij elkaar te rapen; zo op de ma nier van: verder praten heeft toch geen zin meer". In de fractiekamer van de KVP in het gebouw van de Tweede Ka mer maakte Van der Stee omstreeks kwart voor twee met hese stem be kend: „Het overleg is niet succesvol geweest". Even later zat PvdA- voorzitter Vondeling onder het portret van KVP-lijsttrekker Ve ringa op Van der Stee's stoel de televisiecamera's stonden nu een maal daar, bij de KVP. Vonde ling zei op bitse toon: „Voor ons is het onbegrijpelijk, dat de confessio nelen ook na succesvolle onderhan delingen de handen wilden vrijhou den tot na de verkiezingen". Van Mierlo: „Ons werd duidelijk, dat de confessionelen best na de verkiezin gen met een partner wilden samen werken, met wie zij voor de verkie zingen niet tot een akkoord gekomen waren". Ds. G. Toornvliet BLOEMENDAAL Ds. G. Toorn vliet, die door de particuliere syno den van Noord-Holland Oost en West uit zijn ambt bij de Geref. Kerken is ontzet, geeft ons vandaag als com mentaar op deze ontzetting: „Ik blijf in dienst van God, die mij niet in de steek zal laten". De Bloemendaalse predikant staat volledig achter de verklaring van de meente in Nederland, die geen en kel redelijk argument kan ontdekken in de motivering van het besluit van de particuliere synoden tot deze ont- i rende wijk heeft thans aan twee kin- zetting. deren het leven gekost. Deze synoden, aldus ds. Toornvliet, hebben hiermee getoond geen bewo- In het ziekenhuis Ziekenzorg te En- genhed te bezitten voor de mensen schede is een 12-jarige jongen overle- in nood en evenmin voor het werk j den, afkomstig uit de Meppeler wijk, onder de moderne jeugd. terwijl in het beademingscentrum Hij aciht het ook juridisch een tries- van Academisch Ziekenhuis in te zaak, dat deze synoden niet een Groningen een 6-jarig meisje uit paar maanden hebben willen wach- i Staphorst is overleden. Dit kind be ten tot de generale synode gespro- hoorde tot een van de eerste ziekte ken heeft. Ds. Toornvliet zal bij de gevallen die bekend zijn geworden, generale synode in appèl gaan. 1 Inmiddels zijn in Staphorst zelf STAPHORST/MEPPEL (ANP) De polio-uitbarsting in Staphorst en de vroeger bij Staphorst behorende, doch thans onder Meppel ressorte- weer twee nieuwe gevallen gesigna- streeks veertig jaar. leerd. De patiëntjes zijn een Jongen De entingscampagne werd omstree van 12 en een jongen van 7 jaar. half zes stopgezet, omdat al het be- Hiermede is het totale aantal polio- schikbare vaccin opgebruikt was. Het gevallen gestegen tot 19, waarvan 15 was burgemeester P. A. Nawijn van in Staphorst en 2 in Meppel, inclu- I Staphorst donderdagavond niet be- sief de twee thans overleden kinde- kend, of de campagne nog zal wor den voortgezet. De artsen verwach ten, zo zei hij desgevraagd, dat zich geen nieuwe poliogevallen meer zul len voordoen omdat nu het vaccin, dat vorige week voor het eerst, werd toegediend, zijn werk gaat doen. In het Amsterdamse Cinera ma theater was gisteren de pre mière van de film „Song of Nor way". De hoofdvertolker, de Noor se acteur Toralv Maustad was aanwezig en werd geïnterviewd. De musicalfilm is gebaseerd op muziek van Edvard Grieg en het speelt in Noorwegen. Op de foto: de Noorse acteur voor de affiche van de film waarin hij speelt. ren. Ongeveer duizend personen hebben donderdag in Staphorst een suiker klontje met het Sabin-vaccin geslikt in het kader van de nieuwe inen tingsactie tegen polio. Onder dege nen, die zich op deze wijze lieten in enten waren niet alleen jongeren, die een vorige keer verstek hadden laten gaan, maar ook vele ouderen tot om- Bij de eerste fase van de entings campagne werden vierduizend van de vierenveertighonderd jongeren tot 1 Jaar ingeënt. ADVERTENTIE STEMMEN BIJ VOLMACHT De burgemeester van Lelden brengt ter openbare kennis, dat ter gemeen tesecretaresse, afdeling Bevolking c.a., kosteloos verkrijgbaar zijn formulieren om bij volmacht te stemmen ter ver kiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De gelegenheid tot het stemmen bij volmacht is opengesteld voor de kie zer die mededeelt vermoedelijk niet In staat te zullen zijn in persoon aan de stemming deel te nemen. Het verzoekschrift tot het stemmen bij volmacht moet uiterlijk 14 april a.s. worden ingediend ter secretarie van de gemeente, in welker kiezers- register de kiezer op de dag der kandidaatstelling, t.w. 16 maart a.s., is opgenomen. Leiden, 12 maart 1971. S. Menken, Weth. loco-burgemeester. DEN HAAG De huurharmoni- satle wordt per 1 juli een feit. De door zijn tegenstanders binnen en buiten het parlement om zijn wets ontwerp verketterde minister van Volkshuisvesting, W. F. Schut, wenst geen langer uitstel. "Wij moeten de gewenning van de mensen aan de la ge huren van de oude woningen doorbreken", sprak hij gisteren op zachte maar vastberaden toon in de Tweede Kamer. Met de regeringspartijen achter zich is de minister er al zeker van dat zijn wetsontwerp volgende week bij de stemming ongeschonden over de eindstreep komt. Daaorm kon hij gisteren ook de eis van de Partij van de Arbeid en van D'66 om de huurverhoging te matigen nege ren. Hij deed één toezegging: de mo gelijkheid voor mensen met een smal le beurs die plotseling veel meer huur zouden moeten betalen, om huurbijslag te krijgen zal wat wor den verruimd. Tot nu toe kunnen alleen mensen die in huizen wonen die sinds 1960 met rijkssteun zijn gebouwd de dure nieuwbouw aanspraak maken op individuele huursubsidie. Dit wordt nu uitgebreid tot alle woningen die door gemeenten of woningbouwver enigingen zijn gebouwd en tot parti culiere huurwoningen in gemeenten waar de huren nog niet vrij zijn en de huurwet dus nog van kracht is. Huurbijslag kan echter alleen wor den aangevraagd als de huur door de huurharmonisatie met meer dan zes procent omhoog zou gaan. De socialist Van den Doel, die had geelst dat de bewoners van alle huurwoningen indien nodig aan spraak op huurbijslag zouden moeten kunnen maken, was hierover zeer verontwaardigd. "Zo wordt de individuele huursubsidie in de bij standsfeer getrokken", zei hij, "en worden alleen individuele krepeer- gevallen geholpen". AMSTERDAM Een ongeluk met een hogedrukwaterpistool heeft op de scheepswerf van de Neder landse Droogdok Scheepvaartmaat schappij in Amsterdam-Noord het le- gven gekost van de 21-jarige classifi ceerder M. Raizman. Door onbeken de oorzaak werd de man, die bezig was een scheepswand met een druk van 150 atmosfeer schoon te spuiten, in het onderlichaam getroffen door een straal uit zijn pistool. Hij was op slag dood. ADVERTENTT" SOEST (ANP) Berooid en ont daan van alle persoonlijke bezittingen zijn tijdens een normale verkeerscon trole in Soest zes Turken aangehou den, die in hun land geronseld wa ren en op goed geluk naar Nederland waren gekomen, zonder overigens in het bezit te zijn van de daarvoor be stemde papieren. De Turken die door een landge noot ertoe waren overgehaald om naar Nederland te komen, hadden thuis al hun bezittingen verkocht om de overtocht te kunnen betalen. En kelen bleken bij hun aanhouding nog maar enkele guldens te hebben. De mannen bleken ook illegaal de grens te zijn overgekomen. Zij wer den aangehouden, omdat zi J in een niet al te rijvaardig busje reden. De Turken zullen vrijdag weer op het vliegtuig naar hun vaderland worden gezet. Naar aanleiding van deze geschiede nis, volgens hoofdinspecteur H. G. Scholtmeijer van de Soester politie een „menselijke tragedie", is een uit gebreid onderzoek naar de achter gronden van deze zaak ingesteld. Daarbij is onder meer gebleken, dat zich in Joegoslavië en Tsjechoslowa- kije centra bevinden, waar Turken worden opgevangen en via Oost- Duitsland veelal naar het westen wor den gebracht. Voor zover zij naar Nederland gaan wordt voor het vervoer gebruik ge maakt van in Nederland opgekochte en doorgaans zeer oude en afgeschre ven busjes, die naar de opvangcentra worden gebracht en vandaar naar Ne derland terugrijden. De meeste Turken bleken bij hun aanhouding wel in het bezit van een transit-visum voor een eenmalige doorreis, bestemd voor W.-Duitsland. De Nederlands-Duitse douane moeten zij echter ongemerkt gepasseerd zijn. roken is eenvoudig Dat is zo'n gemakkelijke i tabak. Gewoon plezierig je pijp stoppen. Trekt lekker lichtlslekker zacht. Dat weet iedere Voortrekker-roker, f 1,50 NieMi nni EYER öi 1 Van onze sociale redactie DEN HAAG - De werknemer krijgi. invloed in het beleid van de onderne ming, zo heeft de Tweede Kamer be slist. Het wetsontwerp van minister Polak (Justitie) tot modernisering van de structuur van de onderneming werd aanvaard met een grote meer derheid, waartoe behalve de fracties van de regeringspartijen ook D'66 en DS'70 behoorden. De nieuwe opzet geeft de raad va*» commissarissen 't recht nieuwe com missarissen voor te dragen. Hiertegen kunnen de ondernemingsraad en de aandeelhoudersvergadering zich ver zetten door 'n veto uit te spreken. Er is dus een indirecte beïnvloeding: on dernemingsraad en aandeelhouders vergadering kunnen géén man aan wijzen, wèl een kandidaat afwijzen De bevoegdheden van de raad van commissarissen worden belangrijk uitgebreid. De door de Kamer aanvaarde struc tuur zal gelden voor alle belangrij ke vennootschappen, dat zijn de on dernemingen met een kapitaal (met reserves) van tenminste tien miljoen gulden en tenminste 100 werkne mers. De commissaris-nieuwe stijl za) veel meer bij het ondernemingsge- beuren worden betrokken. Hij mag niet ouder zijn dan 72 Jaar. De liberaal Rietkerk had succes met zijn amendement om bij de wet een aandeelhouderscommissie in te voe ren. Dit orgaan zal namens aan deelhouders in binnen- en bui tenland kunnen optreden. Alle andere wijzigingsvoorstellen, voor al van de oppositie, werden verwor pen. Voor de PvdA-fractie, die 'n veel verdergaande medezeggenschap voor de werknemer verlangde, was dat aanleiding tegen het wetsontwerp te stemmen. Met algemene stemmen aanvaardde de Kamer de invoering van 'n nieuwe rechtsvorm naast de naamloze ven nootschap: de besloten vennootschap. Ook dit betekent een ingrijpende wij ziging in t vennootschapsrecht. Ver wacht wordt dat van de rond 30.000 naamloze vennootschappen in ons land, de overgrote meerderheid zal worden omgezet in besloten vennoot schappen. Belangrijk onderscheid tussen deze twee is vooral dat voor de naamloze vennootschap een vergaande publika- tieplicht (ook van de verlle»- en winstrekening) op komst is. Voor de besloten vennootschap De- perkt die plicht zich tot het Jaar lijks deponeren van de balans met toelichting bij het handelsregister. Een voorstel van de heer Boertien (AR) om de besloten vennootschap pen tot meer openheid te dwingen werd door de Kamer afgewezen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7