2x per uur Leiden- Utrecht HOE LEIDEN VERPAUPERT predikant jaar r. J. Riemens 70 Duidelijkheid in de „zaak" Leny Stevens is grijs en grauw voor de ogen PRUIKEN HAARSTIKKEN Gemeenteraad Beroepingswerk ATTENTIE Moerkapelle krijgt bezoek 12 MAART 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 vi eteit en i Planken-sing el Na het lezen van uw eenzijdig na schrift d.d. 11 maart meen ik, dat het juist is een exacte weergave van mijn informatie aan collega Harms te geven, daar een en ander divgt uit te groeien tot een voor vele par tijen uiterst pijnlijke zaak: Tien dagen voor de uitvoering door de heer Aribo belde mijn vrien din. mevrouw Leny Stevens, mij op. om me te vertellen dat zij hieraan geen deel zou nemen Haar redenen waren 1) dat zij op dat moment een op komende voorhoofdsholteontsteking had, waarvan het nog niet te over zien was, of zij al dan niet hersteld zou zyn, zodat ze zich liever vroeg tijdig dan te laat terugtrok; 2) dat zij, aangezien zij tal van andere verplichtingen had, moeilijk zou kunnen voldoen aan de wens van de heer Aribo, alle repetitie^ bij te wonen en bovendien deze par I: al jaren geleden met andere solisten doch onder zijn leiding, gezongen had, zodat zij geen behoefte aan een zo groot aantal repetities meer voel de. (Ank Reinders, aie haar partij overnam, volstond ook inderdaad met een geringer aantal). Wat gebeurde er? In plaats van op het concert duidelijk te vertellen, dat mevrouw Stevens zioh vrijwillig teruggetrokken had en wel geruime tijd van te voren, werd er alleen meegedeeld dat zij .ziek" was, iets wat met de waarheid niet precies strookte. Mijn opmerking tegenover collega Harms, dat men zich hier wel héél gemakkelijk van af maakte bovengenoemde redenen) leidde ï^fzeró acltryusH tot een wat ongelukkige formulering zijnerzijds. Wat er hierna aan ingezonden stukken volgde, is voor alle betrok ken partijen, niet het minst voor de jubilaris Aribo. hoogst onplezierig. Naar ik hoop en vertrouw is nu dui delijk, hoe de kaarten lagen. Drs. A. VAN DER VEEN— WIERSMA De beruchte zin over Leny Stevens was inderdaad wat ongelukkig ge steld. Enkele dagen voor het concert van Iskar Aribo werd mijn collega mevr. A. van der Veen—Wiersma door Leny S+evens opgebeld, die haar mededeelde afgezien te hebben van- medewerking aan dit concert om de volgende redenen: 1) mogelijke in dispositie: 2) verplichtingen elders; 3) een zo grote vertrouwdheid met haar partij, dat zeker gezien de vorige punten het van haar te veel gevraagd zou zijn, klle repeti ties bij te wonen. Zij heeft geruime tijd van te voren afgezegd, opdat Iskar Aribo gelegenheid zou hebben een vervangster te vinden. Ik meen de echter, dat de aankondiging dat Leny Stevens wegens ziekte verhin derd was, de zangeres te weinig recht deed, zeker waar zij pas op de tweede plaats (na een zieke instrU- mentaliste» genoemd werd. R. G. HARMS ADVERTENTIE Snelste reistijd: 40 min. Meer treinen, sneller reizen 54/63/64C en Synthetisch en echt haar. De Jubilerende predikant was ve le malen praeter van de ring Lei den en plv. scriba van het Prov. kerkbestuur van Zuid-Holland. Be langrijk werk heeft hij ook verricht als voorzitter van de Commissie tot samenstelling van het Nieuwe Ge zangboek en als lid van de Commis sie voor een nieuwe psalmberijming. Dr. Riemens, die in de loop der ja ren in diverse verenigingen be stuursfuncties heeft bekléed. is thans nog erevoorzitter van de Chr. Zangvereniging „Ex Animo". Grote sortering. Ook in lang haar. Alle bekende merken voorradig. KENSLI - CARMEN PELATTI. KOETSIER Coiffures Hogewoerd 21 - Leiden Telefoon 20560 NED. HERV. KERK Beroepen te Sliedrecht, G. J. Tijs- seling te Uithuizermeeden. te Vee- nendaal T. van 't Veld te Waddinx- veen, te Sriesum, P. van der Heuvel te Hagestein. te Putten, C. den Boer te Zeist, te Arkel, J. Wolswinkel, kan didaat te Woudenberg. Bedankt voor Noordoostpolder, M. J. Kalvenhaar te Vlagtwedde. GEREF. KERKEN ergai Latijnse school LEIDEN Twee meningen botsten van de week even in de Leidse gemeenteraad; Leiden verpaupert, aldus PvdA-er Den Dubbelden, die op dat moment namens het PAK het woord voerde. Leiden verpaupert niet; een dergelijke mening is over trokken, aldus wethouder Harmsen in zijn antwoord namens het college van B. en W. Reportage van Hans Melkert en Jan Holvast Wie heeft gelijk? Ga met ons mee, pak de auto of de fiets of nog liever de benenwagen, want dan ziet u het meeste. Nee, we gaan niet naar de Waardgracht en omgeving. Daar is de stad sterk verpauperd, daar straalt de armoe er vanaf, net als in de Camp. Maar is het eerlijk een 'stad te beoordelen naar sane- ringsbuurten? Daarom doen we dat niet. Laten we hopen, dat het mes hier snel verder in kan. Wandel door de Breestraat. Lei- dens. ..eerste straat". Tel de verval len gevels, tel de dichtgespijkerde ra men. Hier verpaupert Leiden al. Ga de zijstraten in. Eén van de vele voor beelden uit de binnenstand van Lei- dens verval: in Lokhorststraat staat het historische gebouw van de Latijnse school. De voorgevel is mooi, maar ziet er armoedig uit. Maar dan de zijgevel in de School steeg. Als na een bombardement Naar twee kanten buiten de poor ten. Even voorbij de Morspoort lig gen links en rechts naast de Mors- straat straatjes en steegjes, die de grauwe aanblik bieden van smokerige Engelse industriesteden. Een voor beeld is de Van der Tasstraat naar het Galgewater. De plannen met dit gebied zullen een einde maken aan dit straatje, een happy end. Vaal Buiten de Zijlpport ligt de Kooi- wijk. Als de zon schijnt, is er nog enige glans, maar kom er niet des avonds. Dan kunnen de lampepitjes de vaalheid niet wegnemen, die dit deel van de stad kenmerkt. Van een singel stel je je een combinatie voor van water en groen. Aan deze kant zijn de singels grauw in plaats van groen. In het water liggen ver vallen schuiten tegen het trieste dé- cor, dat de in afbraak zijnde bebou- i wing op het SLP-terrein op- j levert. Langs de singel zijn rijen I huizen dichtgespijkerd. Verval is niet achter planken te verbergen. Ook niet achter beton. Achter de oude huizen op de Langegracht staan meer dan manshoge betonnen schuttingen (inclusief schuttingwoor den). Waar een huisje is weggenomen uit de rij, waarvan de rest evenmin bewoonaar is, groeien gras en on kruid. Daar laten mini-meisjes maxi-honden uit. Daar speelt een blond jongetje met een rode ballon. „Moet je die puinhoop fotogra feren?" vragen de meisjes. Leven Dat is een punt. Er zijn puinhopen, die verval demonstreren, waarvan al leen het oog last heeft. Er zijn te veel krotten, waarin nog mensen wo nen, moeten wonen. Hoe leven de ge zinnen, hoe groeien kinderen op ach ter natte, doorgeslagen muren, onder een dak. dat nog maar weinig beschutting geeft? Aan de voorkant bont, aan de ach terkantjawel. Het is niet gemak kelijk overal de achterkanten te zien. het kan wel bij het Levendaal. Op het parkeerterrein bij het postkan toor staan glanzende chroom - auto's tegen een décor van vervallen achterhuizen. Maak zo'n tocht door de stad en geef zelf het antwooqrd op de vraag of Leiden verpaupert. De con clusie van fotograaf en verslaggever is duidelijk. Hun antwoord is: j^. S-pelen op Lange Gracht )EN Dominee Riemens, reeds een kwart eeuw uit weg, doch beslist nog niet vergeten vorige maand in de Hooglandse Kerk nog honderden onder zijn ge- herdenkt woensdag het in de predikantenwereld zeid at, dat hij voor zeventig- jaar in Hoogland (D.) werd jd als predikant der Ned. Herv. Kerk. Kerkdienst in koestal In de gemeente Hoogland maak te de jonge Riemens een interessan te tijd mee. Gezien de uitgestrekt heid van deze plattelandsgemeente vatte dr. Riemens het plan op om in de wijk Hooglanderveen afzon derlijke kerkdiensten te houden in een koestal. Het loeien van de koei en overstemde hier meerdere malen de verkondiging van het evangelie en de gemeentezang! Dank zij dit initiatief kon al kort na het vertrek van dr. Riemens in 1908 naar Dedemsva'art in de ze wijk 'n kerkzaal worden geplaatst. Na negen Dedemsvaartse jaren brak in 1917 voor dr. Riemens het Leidse leven aan. Beroepen in de vacature-ds. K. H. Vethake kwam hij hier echter te werken in de wijk van ds. J. Hoo- genraad (Pniël). Na door zijn oom, ds. C. L. Laan, bevestigd te zijn, aanvaardde dr. Riemens op 2 september van dat jaar in de Pieterskerk zijn ambt, daarbij sprekende over Spreuken 18 vers. 10 a: „De naam des Heren is een sterkè toren". Na zijn emeritaat, dat hem met Ingang van 1 Januari 1944 werd Jdige, vitale grijsaard 25 werd hij 96 die sterk oe- denkt en een breed con- standpunt inneemt, stamt )Ud predikantengeslacht, dat ederzijde zelfs tot aan de ze- eeuw teruggaat. IJn gymnasiale opleiding vol- ïij zijn studie aan de rijks- teit in Utrecht, waar hij in omoveerde tot doctor in de Ie op een proefschrift geti- et Simbolo Fideisme." ADVERTENTIE rgelegenheid heeft bij [voor de deur. Of op een lut afstand v. d„ Werf- Oude Rijn, Kaasmarkt, minuten Hooigr. (Ir. mstraat). Het loont de (te om onze grote collectie beste merken in te zien. traditie is „altijd voor- geen valse leuze „van !l voor zoveel" maar het ïl Jaar „voor zoveel". En vak-standing als echte feliers en Horlogers. Onze ateliers onderstrepen dit echte vakservice te bie- Doet er Uw voordeel mee i sieraden, verlovings horloges, klokken, cas- verzilverde geschenk- onil artikelen, briljant. In 1900 kandidaat in Groningen geworden, werd 17 maart 1901 het doel bereikt; de hervormde gemeen te van Hoogland was zijn eerste ge meente. Na hier door zijn vader dr J. Riemens sr., predikant in Rotter dam, tot zijn dienstwerk te zijn in geleid, aanvaardde hij op 17 maart 1901 zijn ambt met een predikatii op Phil. 4 vers 19: „Doch mijn God zal naar zijn rijkdom vervullen a' uwe nooddruft in heerlijkheid doo Christus Jezus." De )este merken, de ruimste keuze. Juwelier - Horloger d. WATER Haarlemmerstraat 181 Benoemd tot legerpredikant lang verband, H. Wijnja te Arnhem. Aan genomen naar Hengelo, W. L. Mul der te Gorinchem. Dr. J. Riemens (96) verleend, was hij nog enige tijd als hulpprediker in zijn oude wijk werkzaam. Voordat hij naar z'n te genwoordige woonplaats(Zeist) ver trok arbeidde hij nog drie jaar als hulpprediker in Delft, speciaal be last met het ziekenhuiswerk. Ook de Herv. Gemeente van Utrecht (Zuid) heeft hij nog geruime tijd als hulppredike rgediend. Pniël, dat was Riemens Van Pniël, het onlangs afgebro ken wijkgebouw aan de Middelste gracht en eens het arbeidscentrum van dr. Gunning, wiens geschriften en arbeid 'van grote invloed waren op de vorming van dr. Riemens, was hij ruim 25 jaar de geestelijke va der en stuwende kracht. Pniël dat was Riemens, Riemens, dat was Pniël. Zeer vele acties zijn er in de loop der jaren onder zijn toedoen van dit wijkgebouw uitgegaan. MOERKAPELLE (ANP) Een vertegenwoordiging van het college van Gedeputeerde Staten zal woens dagmiddag 17 maart naar Moerkapel le komen voor een gesprek met de gemeenteraad. Onderwerp van be spreking zal zijn het besluit van 4 maart, waarbij de raad besloot in verband met belemmeringen in de sociale woningbouw geen gehoor meer te zullen geven aan oproepin gen tot bijwonen van gemeenteraads vergaderingen. De nestor van de raad de heer D. van der Spek (SGP) heeft inmiddels verklaard dat hij om principiële re den het respecteren van hoger ge zag van zijn standpunt de raads vergaderingen niet meer te bezoeken, is teruggekomen. Hij handhaaft ove rigens zijn bezwaren tegen de be slissing van Gedeputeerde Staten tot beperking van de woningwet- bouw. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te IJsselmonde. E. Vene- ma te Zwijndrecht, te Hoogvliet, J. C. Weststrate te Meliskerke, te 's Gra venpolder, L. Vogelaar te Uddel. Bedankt voor Enkhuizen, Blok te Dtrksland. Hinderlaag Palestijnse guerilla- eenheden hebben gisteren twee Is raëlische legervoertuigen overval len bij een nederzetting in opper Ga- lilea, aldus het Volksfront voor de bevrijding van Palestina. De 12 tot 15 militairen in de voertuigen zouden gedood zijn en de voertuigen volle dig vernield. Bierleiding Een inwoner van de Westduitse stad Salzgitter in Neder- Saksen, Rolf Theurkauf, heeft de droom van menig bierdrinker ver wezenlijkt: hij heeft een particulie re bierleiding laten aanleggen, die zijn woning met een 300 meter ver der gelegen café verbindt. In de lei ding is een teller aangebracht, die het verbruik nauwkeurig registreert.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3