In Stuttgart stopt de band even voor Nederland WLIGHEIDSEISEN V.S. VERZWAARD el resultaat van weinig moeite [TWEER GENEVE R4 Nieuwe auto- boekjes Jeugd grootste klant ■mi weycti. wagens, wielen en wut-er-zo-bij-komt BLOEMENZEETJE IN B Kort autonieuws [DAG 12 MAART 1971 LL LD SC li DAGBLAD PAGINA 17 lie autotentoonstelling is nauwelijks achter de rug rolgende staat alweer op het programma. De RAI vers in ons geheugen, maar deze week heeft de Geneve de poorten alweer geopend. Eigenlijk is wonderlijk, dat de auto-industrie dan toch weer ws naar voren weet te brengen. Wellicht geen gnde nieuwtjes, maar de oogst van amper een is toch alles bij elkaar niet onaanzienlijk. ieeft een nieuwe prestigewagen getoond: de 130 coupé >t een carrosserie van de bekende ontwerper Pinin- Een motor van 3200 cc (6 cilinder, 165 DIN-pk, goed km per uur/, een zeer sierlijk uiterlijk en een vorste- rieur maken de auto tot een belevenis Maar men zal wel een vorstelijk bedrag voor moeten neertellen, weten we nog niet. De bromfietsfabriek van Kreidler in Stuttgart leek dezer dagen op een klein Nederlands bloemenzeetje. Overal in de fabriek stonden fleurige bosjes tulpen in vaasjes, tinnetjes, pannetjes, flesjes of wat men maar zo snel had kunnen aanslepen om de 450 kleurrijke visitekaartjes van onze bollenrijkdom te kunnen herbergen. Op de meeste plaatsen hielden de stevige stengels de bloemen fier omhoog. Maar op één afdeling waren de vers overgevlogen bosjes kennelijk niet bestand tegen de aanwezige dampen. Als trieste treurwilgen hingen alle bloemen daar in hun vaasjes. Het leek wel iof op die afdeling de honderdduizendste Kreidler. die voor Neder- 1 land van de band was gelopen, werd betreurd in plaats van gevierd. :lt komt ook met iets, dat de gewone portemonee wen zal gaan al weten we nog niet hoeveel Renault- wscheen op'de tentoonstelling met een 2+2 sport •t een tot 140 pk opgevoerde motor van de Renault !7i topsnelheid van 215 km per uur en zes koplampen. n minder geschikt voor het gewone werk dan voor de Blpoone rally's. Maar daarin zal het ongetwijfeld iets •s zijn. heeft de toch al lange lijn van modellen nog eens d met de Ascona 19. aangedreven door een 1,9 liter r motor van 102 pk met een topsnelheid van meer km. De acceleratie stemt overeen met die van de 900. Bovendien kunnen zowel de Ascona 16 als de 19 speciale uitrusting worden geleverd, waardoor alles iiever lijkt. Ook van deze auto is de prijs nog riiel Het was slechts schijn. De Duitse I fabriek had voor deze gelegenheid de band zelfs een half uurtje willen stopzetten, wat. wel een hele bijzon derheid is in zo'n uitgekookt produk- tieproces. En importeur H. van Veen uit Amsterdam was met een groep je door het lot aangewezen dea lers en wat journalisten uit Neder land overgevlogen om die ceremonie extra luister bij te zetten. Dus werden er de nodige vriende lijke woorden uitgewisseld, toen de honderdduizendste Florett eindelijk zijn ivoor ditmaal bloemrijk ver- sierdi eindpunt had bereikt Alge- meen-Kreidler-directeur H G. Mar- tin was graag bereid om zijn groot ste export-klant de nodige lof toe te zwaaien, welke hem door de heer H van Veen, directeur van N. V. van Veen Import in de hoofdstad even enthousiast werd terugekaatst. Hij gaf daarbij een aantal bijzonderhe den over de Nederlandse bromfiets- markt. Hij heeft een duidelijke ver- I schuiving in de vraag naar bromfiet- i sen bespeurd. Ten gunste van de I duurdere soorten (boven de duizend I gulden». Hij schatte die verschuiving vorig jaar zelfs op tien tot vijftien procent De belangrijkste afnemer van de bromfietsfabrikanten is de jeugd. Hij dacht, dat ongeveer de I helft van het Nederlandse bromfiets park in handen is van de jongeren. In Nederland bedraagt de brom fietsdichtheid: één brommer op 6,5 Nederlanders. Ter vergelijking: in Duitsland één brommer op 55 inwo ners. Die gunstige cijfers voor ons land zijn onder meer toe te schrij ven aan de prettige verkeersomstan digheden voor deze voertuigen Het is onder zulke omstandighe den niet verwonderlijk, dat Nederland de grootste buitenlandse afnemer is van de Kreidler-fabriek in Stuttgart, die wel naar 31 landen exporteert 'in totaal meer dan de helft van de om zet I. maar naar geen van die lan den in zulke grote aantallen als naar Nederland. Kreidler is met zo'n tweeduizend medewerkers een belangrijke tak van een groot concern, waarin totaal on geveer 7 000 mensen werkzaam zijn. Ook de fabrikant van Kienzler-hor- loges behoort tot het grote geheel De banden met „broers" en „zus ters' zijn echter zo los, dat ~?!fs een public relation-officer van Kreidler ons geen nadere gegevens daarom- trent kon verschaffen. Hij had trou wens moeite met het oplepelen van de cijfers uit zijn eigen fabriek. Pas na de nodige ruggespraak kon ons worden verteld, dat er per dag zo'n 180 zware Floretts en zo'n 80 lichtere Mofa's van de band komen dat l-ats'." getal zal zeer binnenkort wor den opgevoerd tot ongeveer 130 per dag. Deze lichtere Mofa is eigenlijk nauwelijks de aanlooptijd ontgroeid, want nog geen twee jaar geleden werd dit vervoermiddel in produktie genomen. - Anders ligt het natuurlijk met de Florett. die reeds elf jaar geleden naar Nederland werd geëxporteerd. In vier jaar volgden er nog duizend Na acht jaar had men de 50.000 be reikt. Nu na elf jaar de 100.000 De groei zit er dus wel in. Jaarlijks zet Van Veen Importhandel zo n 17 000 eenheden om, waarvan de zwaar dere bromfietsen het leeuwedeel uit maken De honderdduizendste, die nu van de band is gekomen, gaat nu op reis door het hele land en zal bij verschillende dealers worden tentoongesteld. Nog kortgeleden bracht de firma De honderdduizendste Kreid- ler-Florett voor Nederland voor op. de heer Van Veen aan het woord, de band gestopt, het per soneel hoort toe. Het was even feest in Stuttgart. Van Veen de z.g Fun-Chopper uit, de lichte Kreidler. die naar behoefte met allerhande leuke snufjes kan worden versierd. Zo'n ding is echt geen koopje. Desondanks toch een duidelijke trekpleister, vooral voor de jeugd, want inmiddels zijn er alweer zo'n vijfhonderd stuks van verkocht. Het ziet er niet naar uit, dat het assortiment van Kreidler-bromfiet- sen binnen afzienbare tijd aanzien lijk zal worden uitgebreid. Het zou geheel indruisen tegen het principe, dat de fabriek in Stuttgart al sinds Jaar en dag huldigt. Zij weigert zich te mengen in de verbeten strijd van de goedkope bromfietsen Zij wil het in de eerste plaats blijven zpeken in de kwaliteit. Dan moet men maar iets meer voor iets beters betalen, zo meent men in Stuttgart. Voorlopig een filosofietje, dat het wel doet. Aan werk geen gebrek. Aan orders al evenmin De fabriek in Stuttgart draait op volle toeren. Om dat allemaal de baas te kunnen zijn opvallend veel vrouwen aangetrok-. ken om de machines te bedienen en de schroefjes, palletjes, boutjes, knopjes en wat al niet meer aan te zetten langs de lopende band. Een band. die lang zo volledig niet is als in b.v. een autofabriek. waarin het productieproces vrijwel geheel volgens de band verloopt. Bij Kreid ler vindt men nog talrijke afdelink jes, waar onderdelen en onderdeel tjes apart worden vervaardigd om la- ter te kunnen worden ingeschoven I in het assemblagewerk. Onze gids door de fabriek vertelde ons ook, dat het heel moeilijk is om Duitse man nen bereid te vinden aan de band plaats te nemen. Ze bedanken er ge woon voor om de hele dag eenzelfde beweging te moeten maken, waarvan het ritme geheel wordt bepaald door j de afgestelde snelheid van' de ma- chine. Dat is de voornaamste reden, waarom ook zo veel met gastarhei- ders wordt gewerkt. Bij de toiletten en andere gemeenschappelijke loka- 1 len kan men dan ook opschriften in de vreemdste talen tegenkomen. Hoe veel hallen en afdelingen we zijn I doorgesjouwd voordat we de eerste bromfiets zagen kunnen we slechts schatten. We hebben het niet precies bijgehouden, maar het waren er heel 1 wat. Steeds weer zagen we stukjes en beetjes van het proces, dat uit mondt in de grote montagehal, waar men eindelijk de eerste contouren van de bromfiets in wording kan on derkennen. Maar dan heeft men wel enkele uren wandelen achter de rug, door de weinig aanlokkelijke, grau we fabriekshallen. Maar het is nu eenmaal een lange weg, die langs de duizenden onderdelen leidt om te ko men tot het eindprodukt, de brom fiets. In dit geval de Kreidler- Florett. En nog wel de honderddui zendste voor Nederland. De hele band werd er even voor stopgezet. Staten gaat men door scherpen van de veilig- "if ten te verscherpen, ft het de bumpers en rheld van de bekleding modellen zullen de per- in Amerika van bum- n moeten zijn, die in en frontale botsing met van 8 km/u zodanig op 't de wagen zelf niet be- 'dt. De 1974 -modellen 'n uitgerust dat de pas- de bestuurder beveiligd tontale botsingen met van 48 km per uur De moeten iedereen be- eden tegen alle botsin- ingen. Hoe het moet ge er niet bij Dat moeten de fabrikanten zelf maar zien. Voor de bumpers van volgend jaar zijn di verse oplossingen mogelijk. Zo kun nen ze ver voor het radiateurscherm worden geplaatst. Of uit sterker ma teriaal worden vervaardigd. Een an dere mogelijkheid is het inwendig op vullen van de bumpers met stootab- sorberend materiaal Of men zou de bumpers van sterke vering kunnen voorzien. De autofa brikanten kunnen hun inventiviteit botvieren. General Motors en Ford hebben al toegezegd de voorgeschre ven normen te zullen vervullen. Bij Ford zullen de voorbumpers 20 tot 23 cm diep worden en op 10 cm afstand vóór het radiateurscherm worden aangebracht. Bovendien komt er aan de achterkant van de bumper nog een schokabsorberende inrichting. De verkoopprijs der auto's zal door de nieuwe bumpers wel met 50 dollar stijgen. Een jaar later volgt dan het voor schrift dat alle bumpers op gelijke hoogte moeten zitten Voorts moeten nieuwe auto's vanaf 1 sept. 1972 af voldoen aan strenge voorschriften ten aanzien van de brandbaarheid van het bekledingsmateriaal. Dit geldt niet alleen voor personen auto's en combinatiewagens, maar ook voor vrachtauto's en bussen. Al het bekledingsmateriaal mag dan geen grotere brandbaarheid heb ben dan ca 10 cm per minuut waar door men bij brand zich nog kan redden. De Stichting VAM in Voorscho ten laat bij tijd en wijle boeken of 1 boekjes van de eigen persen rollen, die om meer dan één reden de aan dacht verdienen. In de categorie „boekjes" gijn nu weer twee werk- i stukken verschenen van H. G Labots, j een man. die als geen ander de kunst verstaat het ingewikkelde van de techniek te ontrafelen in voor ieder een begrijpelijk proza. Een technisch ongeschoolde schrikt, wanneer hij de motorkap van zijn wagen optilt, van de verschrikkelijke ingewikkelde we reld. die daar voor hem opengaat. Hij kan letterlijk en figuurlijk geen touw vastknopen aan al die toestan den van draadjes en instrumentjes. Misschien is het ook maar het bes te. dat hij het niet probeert. Veel li teratuur over de motor en zijn eigen- I schappen maakt niet geschoolde mensen ook weinig wijzer De mate rie is zo ingewikkeld, dat men de draad al snel heel grondig verliest. Of men moet door een man als La- bots worden rondgeleid. Hij presteer- I de het een boekje te schrijven onder de veelzeggende titel .Autotechniek j zonder formules". En hy maakt 't nog waar ook. Dat ls al heel veel gewonnen, want het valt niet mee als technisch analfabeet te gen zulke heel fraai uitziende maar mateloos ingewikkelde formules te moeten aanhikken. De heer Labots redacteur van „Auto Service" en medewerker aan tal van autobla den heeft nog een ander handig boekje samengesteld „Auto tech nisch prentenboek" Wie na de for- l muleloze autotechniek wat nadere verklaring wil kan bij dit prenten- boekje terecht. We willen echt niet I beweren, dat u na het doorwerken van deze boekjes direct als monteur in een garage terecht kan, maar wel licht staat u niet meer zo wereld- vreemd tegen de motor aan te kijken, j Dan is er zeker in uw gevoel al heel wat gewonnen. Belde boekjes kosten f. 3.60. fronten is zoals ge vrijd ingezet tegen de wtanddelen in de uit- v'an auto's. Zowel de Vereniging van Art- listen hebben een ac- waarbij de schade- Idelen kunnen worden nodig en mogelijk ^stelling van de motor 1 De eerste resultaten hebben wel uitgewezen, overdadige luxe is. Veel auto's bleken een on- toeveelheid gif in hun uitlaat te hebben. Het onderstreept het belang van dergelijke acties Met vrij weinig moeite kan veel worden bereikt in de strijd tegen de lucht vervuiling. Beide instanties verdie nen derhalve de steun van ALLE automobilisten. De Shell is pas 1 maart begonnen met de actie lande lijk te maken (met o.a. stations in Oegstgeest, Warmond. Noordwijk en Voorschoten) Tevoren had men zich ingespeeld bij een aantal stations in Zuid-Limburg. De eerste 1.500 auto's, die ter keuring werden aangeboden, kwamen er niet zo best af. Slechts éénderde bleek te voldoen aan de eis. dat het uitlaatgas maximaal 4.5 pro cent koolmonoxyde <CO> mag be vatten. Een eis. die per 1 oktober aan staande voor alle nieuwe auto's wet- telijk zal worden voorgeschreven. De overige wagens konden aan die eis niet voldoen. In veruit de meeste i gevallen kon met bijstelling van de carburateur worden volstaan. Slechts I bij 2 procent was een verdere tech- nisch ingreep nodig. De Vereniging Artsen-automobilis ten kwam tot een vrijwel gelijk re- j sultaat. Van de 12 000 gecontroleer-1 de wagens was ook tweederde niet in orde. Het grootste deel was ter plaat se eenvoudig te corrigeren. Doordat de Vereniging Artsen-automobilis ten apparatuur laat gebruiken, welke ook koolwaterstoffen <CH» meet dit in tegenstelling tot de Shell was het aantal naar de garage ver wezen auto's groter dan bij de benzi nemaatschappij. De V.V.A.A. begon haar actie met slechts een handje vol stations. Dit aantal wordt ge staag uitgebreid Dezer dagen om. met het benzinest tion van de fir ma Van der Velde in Wassenaar. Het eerste volledig uitgeruste autotransportschip "Hoegh Tra der" is dezer dagen in Rotterdam aangekomen met maar liefst 3.500 Datsuns aan boord bestemd voor de Europese importeursBinnen 24 uur stonden alle wagens op de wal. Daarmede was een begin ge maakt van een langlopend con tract tussen de Noorse rederij Hoegh-Ugland Auto Liners en de Japanse Nissan Motor Company. Ongeveer 60.000 Datsuns zullen per jaar naar Rotterdam worden vervoerd. De vaart door het Panama duurt ongeveer dertig dagen. Vol gens plan zal elke maand een schip in Rotterdam afmeren. Voor dit transport zijn tha?is I nog twee verbouwde tankers in gebruik maar in de toekomst ko men ook drie speciaal gebouwde schepen voor het massavervoer van 3.000 auto's in de vaartIn Rotterdam worden de aangevoer de auto's ten dele overgeladen op roll-on/roll-off schepen met een capaciteit van 500 auto's voor vervoer overzee o.a. naar Noor wegen, Zweden, Finland. Enge land en gebieden rondom de Mid dellandse ZeeNaar Benelux- landen. Frankrijk en Denemar ken gaat het vervoer over de weg. Naar Zwitserland en Italië gaan de wagens per spoor verder. Op de foto rijdt een Datsun op eigen kracht van de "Hoegh Tra deraf. De Duitse DAF-organisatie heeft in Eching bij München een distribu tiecentrum voor het Zuidduitse ge bied geopend, van waaruit 100 DAF- dealers zullen worden bevoorraad. Als tiende British Leyland ver koopmaatschappij, die in de afgelo pen twee jaar in Europa ls gesticht ter vervanging van de onafhankelij ke importeurs van de afzonderlij ke werken, wordt m.l.v. 1 april de British Leylaud Italia opgericht. O Renault en Peugeot zijn met de Griekse regering overeengekomen dat ze in Griekenland een autofa briek zullen vestigen, aanvankelijk met een jaarproduktie van 15000 per sonenwagens, maar met de geleide lijke opvoering tot 75.000 per jaar. General Motors heeft dezer da- -gen haar Pontiac-serie met een nieuw compact model uitgebreid. Het is de Ventura n, die zijn naam ontleent aan de Noordamerikaan.se stad Ventura, die ten noorden van Los Angeles is gelegen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 17